Головна

від видавництва |  До читача |  Глава перша |  глава друга |  Скорбота серед веселощів |  Розсіяні ілюзії квітів |  глава шоста |  глава сьома |  глава восьма |  глава дев'ята |

глава четверта

1.  Глава 5: Третя і четверта суворість архієрея з Сервієм
  2.  Глава двадцять четверта
  3.  Глава двадцять четверта
  4.  Глава двадцять четверта
  5.  Глава двадцять четверта
  6.  Глава двадцять четверта
  7.  Глава двадцять четверта

Юнак з нещасливою долею зустрічає дівчину з нещасливою долею;

послушник з храму Хулумяо допомагає вирішити важку справу

Отже, Дайюй і її сестри прийшли до пані Ван якраз, коли вона розмовляла з жінками, надісланими дружиною її старшого брата. Йшлося про те, що на її племінника Сюе Паня подали в суд, звинувачуючи його у вбивстві. І оскільки пані Ван була зайнята, сестри вирушили до Лі Вань, вдові покійного Цзя Чжу. Він помер зовсім ще молодим, залишивши після себе сина Цзя Ланя, якому виповнилося нині п'ять років, і він вже почав ходити в школу.

Чи Вань була дочкою чи Шоучжуна, відомого чиновника з Цзіньлін. Колись він займав посаду відав узливанням вина [44] в державному училищі Гоцзицзянь. У свій час в їхньому роду було прийнято давати освіту і чоловікам, і жінкам. Але Лі Шоучжун належав до того покоління, коли жінок перестали вчити за принципом: «Чим менше дівчина освічена, тим більше в ній чеснот». Тому Лі Вань прочитала лише «Четверокніжіе для дівчат» і «Життєпис знаменитих жінок», сяк-так вивчила ієрогліфи і знала кілька імен мудрих і добродійних жінок колишніх династій. Головним її заняттям були шиття і рукоділля. Тому ім'я їй дали Вань - Білий шовк, а прізвисько Гунцай - Майстерна швачка.

Рано залишилася вдовою, Лі Вань, хоча жила в достатку і розкоші, так схудла, що була схожа на засохле дерево, ніщо на світі її не цікавило. Всю себе вона присвятила вихованню сина і служінню батькам покійного чоловіка, а на дозвіллі разом зі служницями займалася вишиванням або читала вголос.

Дайюй була в будинку гостею, а сестри ставилися до неї як до рідної. Єдине, що турбувало дівчинку, - це її старий батько.

Але залишимо поки Дайюй і повернемося до Цзя Юйцуню. Ви вже знаєте, що він отримав призначення в Інтяньфу і відправився до місця служби. Тільки-но він вступив на посаду, як до суду прийшла скарга: дві сім'ї затіяли тяжбу через служниці і справа дійшла до вбивства. Цзя Юйцунь розпорядився негайно доставити до нього на допит позивача.

- Убитий мій господар, - сказав позивач. - Він купив дівчинку, як потім з'ясувалося, у торговця живим товаром. Гроші ми заплатили, але господар вирішив дочекатися щасливого дня, щоб ввести дівчинку в будинок. Але торговець тим часом встиг її перепродати в сім'ю Сюе, яка славиться своєю жорстокістю і до того ж вельми впливова. Коли ми прийшли заявити свої права на дівчинку, натовп здоровенних слуг накинулася на мого господаря і так його побила, що він незабаром помер. Вбивці втекли безслідно, і господар їх теж. Залишилося всього кілька людей, ніяк непричетних до справи. Я подавав скаргу за скаргою, але пройшов рік, а ділом цим ніхто не зайнявся. Прошу вас, шановний, зробіть милість, хапайте лиходіїв, і я до кінця днів своїх буду пам'ятати ваше добро!

- Як же так? - Скрикнув Цзя Юйцунь. - Убили людину і втекли! Невже жоден з них не затриманий?

Він не зволікаючи розпорядився видати судовим виконавцям вірчу бирку на арешт всіх родичів вбивці, взяти їх під варту і вчинити допит під катуванням. Але тут раптом Цзя Юйцунь зауважив, що воротар, колишній тут же, робить йому знаки очима.

Цзя Юйцунь покинув зал, пройшов в потаємну кімнату і відпустив слуг, залишивши тільки воротаря.

Той запитав про здоров'я Цзя Юйцуня і промовив з усмішкою:

- Минуло майже дев'ять років з того часу, як ви стали підніматися по службовим сходам, пан! Навряд чи ви мене пам'ятаєте.

- Лице твоє мені наче знайоме, - сказав Цзя Юйцунь. - Де ми з тобою бачилися?

- Невже, пан, ви забули рідні місця? Храм Хулумяо, де жили дев'ять років тому?

Тільки зараз у Цзя Юйцуня спливли в пам'яті події тих днів і маленький послушник з храму Хулумяо. Після пожежі, залишившись без даху над головою, він став думати, як би без особливих зусиль заробити собі на прожиток, і коли стало несила терпіти холод і холоднечу у дворі, під відкритим небом, відпустив собі волосся і вступив воротарем в яминь. Цзя Юйцунь нізащо не впізнав би в воротарі того самого послушника.

- Ось воно що! - Вигукнув Цзя Юйцунь, беручи воротаря за руку. - Виявляється, ми старі друзі!

Цзя Юйцуню довго довелося вмовляти воротаря сісти.

- Не соромся! Адже ти був моїм другом в дні лих і потреби. Ми тут одні, приміщення не службове. Сідай же!

Коли нарешті воротар сіл на краєчок стільця, Цзя Юйцунь запитав:

- Ти хотів щось сказати? Я помітив, як ти робив мені знаки очима.

- Невже у вас немає «Охоронної пам'ятки чиновника» для цієї провінції? - В свою чергу запитав воротар.

- Охоронної пам'ятки? - Здивувався Цзя Юйцунь. - А що це таке?

- Це список імен і прізвищ найбільш впливових і багатих сімей, - пояснив воротар. - Його повинен мати кожен чиновник в провінції. З цими багатіями краще не зв'язуватися. Мало того що відсторонять від посади, позбавлять звання, але ж і за життя не можна поручитися. Недарма цей список називають «Охоронної пам'яткою». А про сім'ю Сюе і говорити не доводиться. Справа, про яку йшла мова, - просте. Але колишні начальники тремтіли за своє місце і готові були поступитися і боргом і честю.

Сторож дістав з сумки переписану їм «Охоронну пам'ятку чиновника» і простягнув Цзя Юйцуню. Той пробіг її очима: це були всього лише прислів'я і приказки, складені в народі про наймогутніших і іменитих сім'ях:

Будинок Цзя багатством знаменитий,

якому немає рахунку,

Нефрит під стать його палацам,

а золото - воротам [45].

... Та навіть якби хоча б палац Ефан [46]

з розмахом багатоверстову, -

Цзіньлінскіх Ши великий клан

вмістити не вдалося б!

... Коли в Східному морі немає

Царю Драконів ложа [47],

Цзіньлінское сімейство Ван

знайти його допоможе ...

Майно родини Сюе

з рясним снігом схоже: [48]

Там перли - то ж, що пісок,

І цінують золота шматок

Залоза не дорожче!

Не встиг Цзя Юйцунь дочитати, як почувся голос:

- Шановний пане Ван прибув з поклоном.

Цзя Юйцунь квапливо упорядкував одяг і головний убір і вийшов назустріч гостю. Повернувся він досить скоро і продовжив розмову з воротарем.

- Всі чотири сім'ї, які значаться в пам'ятці, пов'язані родинними узами, - розповідав воротар, - і ганьба і сльози - все у них спільне. Обвинувачений у вбивстві Сюе якраз виходець з родини, про яку сказано: «Майно родини Сюе з рясним снігом схоже». Він користується не тільки підтримкою трьох інших сімей, у нього повно родичів і друзів у столиці, так і в інших місцях. Кого ж ви, шановний пане начальник, мають намір заарештувати?

- Виходить, вирішити цю справу неможливо? - Вислухавши воротаря, запитав Цзя Юйцунь. - Сподіваюся, тобі відомо, в якому напрямку зникли вбивці?

- Не стану обманювати вас, пане, - зізнався воротар, - мені відомо, куди зникли вбивці, мало того, я знаю торговця живим товаром, та й з убитим був добре знайомий. Якщо дозволите, я все докладно розповім. Вбитого звали Фен Юань, він був єдиним сином дрібного сільського чиновника. Батьки його рано померли, залишивши йому невелику спадщину. Юнакові було років вісімнадцять - дев'ятнадцять, він займався Мужеложество і не терпів жінок. А тут раптом йому сподобалася дівчинка. Зустріч з нею, мабуть, була послана йому за гріхи в колишнього життя. Він відразу ж купив її, вирішивши зробити своєю наложницею. Причому поклявся ніколи більше не вдаватися до пороку і не брати в будинок ніяких інших жінок. Наміри у нього були дуже серйозні, тому він і чекав щасливого дня. Хто міг подумати, що торговець перепродасть дівчинку в сім'ю Сюе? Отримавши гроші, він уже зібрався було бігти, але обидва покупця зловили його і побили до напівсмерті. Жоден з них не бажав брати гроші назад, кожен вимагав дівчинку. Тоді Сюе зібрав прислугу, і ті так побили пана Фен Юаня, що живого місця на ньому не залишилося. Через три дні він помер у себе вдома. А Сюе Пань вибрав щасливий день і разом з сім'єю поїхав до столиці, куди давно збирався. Поїхав, а не втік, і дівчинку з собою прихопив. Вбити людину - дрібниця для нього. Слуги і брати завжди все владнають. Втім, досить про це. А чи знаєте ви, пан, хто та дівчинка, яку продали?

- Звідки мені знати? - Здивувався Цзя Юйцунь.

Сторож посміхнувся:

- Вона дочка пана Чжень Шіїн, того, що жив біля храму Хулумяо, її дитяче ім'я - Інлянь. Колись її батько вас облагодіяв.

- Так ось це хто! - Скрикнув вражений Цзя Юйцунь. - Я чув, її викрали в п'ятирічному віці. Чому ж лише рік тому продали?

- Торговці живим товаром зазвичай крадуть малолітніх, тримають їх років до дванадцяти - тринадцяти, а потім відвозять в інші місця і там продають. Маленька Інлянь часто приходила в наш храм пограти, тому ми всі добре її знали. Тепер вона виросла, покращала, але не дуже змінилася, я відразу її впізнав. До того ж між бровами в неї родимка завбільшки з рисинку. Торговець знімав кімнату в моєму домі, і як тільки він відлучався, я заводив розмову з Інлянь. Вона була до того залякана, що зайве слово боялася сказати і все твердила, ніби торговець - її батько, йому треба сплатити борг і він змушений її продати. Як не улещать я її, щоб дізнатися правду, вона зі сльозами говорила: «Я не пам'ятаю, що зі мною було в дитинстві!» Загалом, сумнівів тут бути не може. І ось в один прекрасний день її побачив Фен Юань і відразу купив. На виручені гроші торговець напився, а Інлянь полегшено зітхнула: «Настав день спокути моїх гріхів!» Але, дізнавшись, що тільки через три дні їй належить перейти в новий будинок, дівчинка засумувала. Моя дружина, коли торговець пішов, стала її втішати: «Пан Фен Юань чекає щасливого дня, щоб ввести тебе до себе в будинок, значить, бере тебе не як служниці. Людина він заможний, що не гульвіса; раніше він і дивитися не хотів на жінок, а за тебе он скільки заплатив, так що не бійся! Зо два-три потерпи ». Поступово дівчинка заспокоїлася: тепер, принаймні, у неї буде постійне притулок. Але чого тільки не трапляється в Піднебесній! На наступний день торговець ще раз продав її, і не кому-небудь, а сім'ї Сюе. Цьому Сюе паню, прозваному деспота-зайдиголовою. Такого другого в Піднебесній не знайдеш, грошима кидається, наче піском. Подумати тільки! Погубив людину і як ні в чому не бувало поїхав! Про долю дівчинки мені нічого не відомо. Бідолаха Фен Юань! І грошей позбувся, і життя!

- Так і повинно було статися, - зітхнув Цзя Юйцунь. - Це відплата за гріхи в колишнього життя! Чому Фен Юаню сподобалася саме Інлянь? Та тому що і вона кілька років страждала від жорстокості торговця, поки перед нею не дався шлях до спокою і щастя. Інлянь добра, і як було б чудово, якби вони з'єдналися! І раптом на тобі, така історія! Що й казати! Сім'я Сюе і багатше, і поважніший сім'ї Фен, але Сюе Пань розпусник, наложниць у нього хоч відбавляй, і, звичайно, він не став би зберігати вірність одній жінці, як Фен Юань. Воістину так визначено долею: нещасний юнак зустрівся з такою ж нещасною дівчиною. Втім, вистачить базікати, треба подумати, як вирішити цю справу!

- Пам'ятаю, що ви були людиною мудрою і рішучим, - зауважив воротар. - Куди ж поділася ваша сміливість? Я чув, пан, що цю посаду ви отримали завдяки могутності будинків Цзя і Ван. Сюе Пань ж полягає в спорідненості з будинком Цзя. Так чому б вам, як то кажуть, не пустити човен за течією? Так ви і сім'ю Цзя віддячите за послугу, і самі не постраждаєте! До того ж це допоможе вам зав'язати ближчі відносини з сім'ями Цзя і Ван.

- Мабуть, ти правий! - Погодився Цзя Юйцунь. - Але ж мова йде про вбивство! Посада мене завітав сам государ, і мій обов'язок зробити все, щоб віддячити йому за милість. Так чи смію я порушити закон заради користі ?!

Сторож холодно посміхнувся.

- Все це вірно, - зауважив він, - але в наш час так міркувати не можна! Хіба вам не відомо вислів древніх: «Великому чоловікові слід поступати, як велить час»? Або ще: «Той досяг досконалості, хто вміє знайти щастя і уникнути біди». А то ж може статися, що ви не тільки не послужите государю, але ще і життя позбудетеся. Треба тричі обміркувати, перш ніж вирішити.

- Як же, по-твоєму, мені поступити? - Опустивши голову, в роздумах запитав Цзя Юйцунь.

- Можу дати вам добру пораду, - відповів воротар. - Завтра, коли будете розбирати справу, погортайте з грізним видом паперу і відійти вірчу бирку на арешт вбивць. Тих, зрозуміло, не зловлять. Тоді за наполяганням позивача ви розпорядитеся привести на допит кого-небудь з родини Сюе, в тому числі і кількох слуг. Я переконаю їх сказати, що Сюе Пань тяжко захворів і помер, це можуть підтвердити всі його родичі, а також місцева влада. Тоді ви поставите в залі жертовник, ніби для того, щоб порадитися з духами [49], а козакам і всім присутнім в залі кажіть спостерігати за тим, що відбувається. Потім привселюдно оголосіть: «Духи сказали, що Фен Юань і Сюе Пань ще в колишніх народженнях між собою ворогували. Так що те, що трапилося визначено долею. Фен Юань і після смерті переслідував Сюе Паня, наслав на нього хвороба, і той помер. Винуватець всіх бід - торговець живим товаром, його і слід покарати, інші ж до справи непричетні ... »І все в такому дусі. Торговця я теж беру на себе - відмовлятися не стане. І тоді все само собою вирішиться. Сім'я Сюе - багатії, нехай заплатять штраф в п'ятсот, а то і в тисячу Лянова, щоб покрити витрати на поховання вбитого. Адже родичі Фен Юаня люди маленькі і підняли шум головним чином через гроші. Дайте їм гроші - відразу замовкнуть. Ну що, годиться мій план?

- Ні, не годиться, - відповів Цзя Юйцунь. - Втім, я подумаю, а поки тримай язик за зубами.

На тому і порішили.

На наступний день Цзя Юйцунь з'явився в присутність, щоб вчинити допит обвинуваченим. Сторож мав рацію. Сім'я Фен і справді була не з високопоставлених і хотіла лише отримати суму, витрачену на похорон. Члени сім'ї Сюе, користуючись своїм становищем, дали неправдиві свідчення, а Цзя Юйцунь, бачачи, що правди тут не доб'єшся, махнув на все рукою і виніс рішення в обхід закону - родичі Фен Юаня отримали гроші і заспокоїлися. Тоді Цзя Юйцунь написав листа Цзя Чжен і генерал-губернатору столиці Ван Цзитену, в яких повідомляв, що справа їх племінника закрито і вони можуть більше не турбуватися.

Воротаря ж Цзя Юйцунь відіслав подалі від цих місць, причепивши до якоїсь його провини, а то, чого доброго, проговориться, що Цзя Юйцунь колись жив у злиднях. На тому все і скінчилося.

Але залишимо поки Цзя Юйцуня і повернемося до Сюе паню.

Сюе Пань був уродженцем Цзіньлін і належав до спадкової чиновницької сім'ї. Він рано втратив батька, і матір, шкодуючи єдиного сина, розпестила його. Так він і виріс нікчемним людиною. Сім'я володіла величезним станом і до того ж отримувала гроші з державної скарбниці.

Грубий і зарозумілий, Сюе Пань до того ж був марнотратний. У школі йому вдалося сяк-так вивчити кілька ієрогліфів; він захоплювався боями півнів, стрибками, бродив по горах, милувався краєвидами і ніякою справою не займався. Завдяки заслугам діда він значився в списках купців - постачальників імператорського палацу, але про торгівлю не мав ні найменшого уявлення, і за нього все робили прикажчики і службовці.

Матері Сюе Паня - уродженої Ван - було під п'ятдесят. Вона доводилася сестрою Ван Цзитену, генерал-губернатору столиці, і пані Ван, дружині Цзя Чжена з дому Жунгуй. Була у неї ще дочка Баочай, на рік молодший за Сюе Паня, красива і квітуча, з вишуканими манерами.

Батько любив Баочай, дозволяв їй вчитися, читати книги, вона була набагато понятлівєєостальних і розумніші брата. Після смерті батька Баочай довелося залишити науку і зайнятися господарськими справами, щоб хоч якось полегшити долю матері - Сюе ??Пань нічого не хотів знати.

Останнім часом пан виявляв особливий інтерес до наук. Він оточив себе людьми вченими і талановитими і щедро обсипав їх милостями; дочки знатних сановників мали особисто з'являтися до двору. З них вибирали государю дружин і наложниць, а найбільш талановитих зараховували в свиту імператорських дочок, щоб вони разом вчилися.

Після смерті Сюе-старшого торгові справи Сюе Паня в столиці засмутилися: головний керуючий і прикажчики з провінційних торгових контор, користуючись молодістю і недосвідченістю Сюе Паня, обманювали його без докорів сумління.

Сюе Пань давно збирався до столиці, це воістину благодатне місце, про яке він стільки чув: треба було представити молодшу сестру до двору, відвідати родичів, а також побувати в відомстві, розрахуватися за старими рахунками і отримати нові замовлення. Втім, все це було приводом. Просто Сюе паню хотілося побувати в столиці, подивитися, що там за звичаї. Він прикинув, скільки потрібно взяти грошей на дорогу, приготував для друзів і родичів подарунки - всякі рідкісні штучки місцевої вичинки - і вже вибрав щасливий день для від'їзду, як раптом йому підвернувся торговець живим товаром - він продавав Інлянь.

Сюе паню сподобалася ця дівчинка з незвичайною зовнішністю, і він купив її з тим, щоб в майбутньому зробити своєю наложницею. І раптом якийсь Фен Юань надумав забрати у нього Інлянь. Сюе Пань знав, що йому все сходить з рук, і велів слугам гарненько відлупцювати Фен Юаня. А трохи згодом передоручив всі справи відданим йому людям і з матір'ю і сестрою відправився в шлях.

Вбивство, а потім суд були для Сюе Паня всього лише забавою. «Витрачено трохи, - говорив він собі, - і все обійдеться».

Невідомо, скільки днів провів він в дорозі, але незадовго до приїзду в столицю дізнався, що Ван Цзитен, його дядько, призначений інспектором дев'яти провінцій і отримав повеління перевірити стан справ на околицях.

Сюе Пань зрадів:

«Принаймні Кутну собі на втіху. Не буду під наглядом дядька. Ну хіба не милостиво до мене небо ?! »

І він звернувся до матері:

- Ось уже десять років наші будинки в столиці пустують і, можливо, прислуга потайки від нас здає їх в оренду. Треба б відправити туди людей, щоб вдома привели в порядок.

- Мабуть, не варто, - заперечила мати. - Ми їдемо відвідати рідних і друзів. Зупинимося або у твого дядька, або в родині твоїй тітки. Вдома у них просторі, місця вистачить. Поживемо трохи, а тим часом слуги приведуть в порядок наші будинки.

- Дядько їде, - сказав Сюе Пань, - його збирають в дорогу. У будинку метушня. Не обмежимо ми їх?

- Зупинимося тоді в родині тітки. Вони нам зрадіють. Скільки років запрошують! І, звичайно, будуть здивовані, якщо ми поспішаємо привести в порядок наші будинки! Я розумію, тобі хочеться жити вільно, ні від кого не залежати, так адже зручніше. Загалом, поступай як знаєш. А я побуду з тіткою і сестрами - адже ми давно не бачилися. Баочай візьму з собою. Не заперечуєш?

Сюе Пань не став сперечатися з матір'ю і погодився їхати до палацу Жунгуй.

Пані Ван вже знала, що справа Сюе Паня розбиралася в суді, що все обійшлося завдяки старанням Цзя Юйцуня, і заспокоїлася. Одне її засмучувало - від'їзд брата. Тепер у неї в столиці залишиться зовсім мало близьких родичів.

Але тут їй несподівано повідомили:

- Завітала ваша сестра з сином і дочкою. Їх коляски вже біля воріт.

Зрадівши пані Ван в супроводі служниць поспішила в вітальню зустріти дорогу гостю.

Сестри довго виливали один одному душу, але не про те зараз мова. З вітальні пані Ван повела сестру поклонитися матінці Цзя і піднести подарунки. Побачилася пані Сюе і з іншими членами сім'ї, потім було влаштовано частування.

Сюе Пань пішов засвідчити свою повагу Цзя Чжен, Цзя Ляню, Цзя Ше і Цзя Чжен.

Цзя Чжен велів передати пані Ван, щоб поселила сестру з сином і дочкою у дворі Грушевого аромату - в будинку з десяти покоїв. А то як би Сюе Пань по молодості років не накоїв дурниць, якщо буде жити де-небудь на стороні.

Пані Ван самій хотілося залишити гостей у себе, та й стара пані прислала служницю сказати про те ж.

Тітонька Сюе була рада пожити зі своїми родичами, принаймні син буде під наглядом, а то адже невідомо, чого чекати від цього дивака. Вона охоче прийняла запрошення пані Ван, а потім сказала їй довірливо:

- Ми могли б пожити у вас і довше, якби ви не витрачалися на наше зміст.

Пані Ван, не бажаючи обмежувати гостей, відповіла, що вони можуть чинити на власний розсуд. Отже, пані Сюе з дочкою оселилися у дворі Грушевого аромату.

Там провів останні роки життя Жунгуй-гун. Будинок складався з вітальні і кімнат. Ворота виходили прямо на вулицю. Через невелику хвіртку в південно-західному куті двору можна було потрапити в вузенький провулок, а звідти на східний двір головного будинку, де жила пані Ван.

Вечорами або після обіду тітонька Сюе приходила поговорити з матінкою Цзя або пані Ван. Баочай цілі дні проводила в суспільстві Дайюй, Інчунь та інших сестер. Вони читали, грали в шахи або ж займалися вишиванням і раділи, що можуть побути разом.

Тільки Сюе паню не подобалося жити під наглядом дядька. Але мати і чути не хотіла про те, щоб переселятися, тим більше що родичі були такі уважні до них і дбайливі. Довелося Сюе паню змиритися, проте він не залишив думки переїхати у власний будинок і послав туди людей наводити порядок.

Не минуло й місяця, як Сюе Пань встиг здружитися з усіма молодими неробами і шибеник роду Цзя. Вони пили вино, милувалися квітами, потім взялися за азартні ігри і завели шури-мури з продажними жінками.

Говорили, що Цзя Чжен добре виховує синів і підтримує порядок в домі, але ж за кожним не встежиш - сім'я була численна. Головою в будинку, власне, був Цзя Чжень - старший онук Нінг-гуна, до якого перейшла у спадок посаду діда, він повинен був займатися всіма справами роду, але, легковажний і безтурботний, Цзя Чжень запустив справи і цілими днями тільки читав або грав в шахи. Треба сказати, що двір Грушевого аромату відокремлювали від головного будинку два ряди будівель, ворота там теж були свої, як ви вже знаєте, і Сюе Пань міг приходити і йти коли заманеться; в загальному, молоді нероби віддавалися веселощам і розважалися як хотіли, так що врешті-решт у Сюе Паня пропала охота переїжджати в власний будинок.

Якщо хочете дізнатися, що сталося далі, прочитайте наступний розділ.

глава третя |  глава п'ята
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати