Головна

від видавництва |  глава третя |  глава четверта |  глава п'ята |  Скорбота серед веселощів |  Розсіяні ілюзії квітів |  глава шоста |  глава сьома |  глава восьма |  глава дев'ята |

Глава перша

1.  I. Перша стадія: Д - Т
  2.  III. ПЕРША ЗУСТРІЧ
  3.  У 1710 була відкрита перша друкарня в Санкт-Петербурзі, яка випускала велику кількість цивільних книг і незабаром стала провідною друкарнею Росії.
  4.  У Вашому житті тут Ви будете постійно наражатися на труднощі, якщо духовна сила свідомості не буде вами враховуватися як перша сила людини.
  5.  У структурі міжнародної торгівлі виділяють зазвичай такі групи товарів: готові вироби і напівфабрикати, сировину, паливо, продовольст віє. Переважає перша група товарів.
  6.  Версія перша: злочин ОГПУ
  7.  Види медичної допомоги. Перша лікарська допомога, ким і де виявляється виявляється при НС мирного і воєнного часу, оптимальний час надання та перерахувати заходи.

Чжень Шіїн бачить в чудесному сні одушевлену яшму;

Цзя Юйцунь в суєтному світі мріє про прекрасну діву

Перед тобою, читачу, перша глава, вона відкриває розповідь. Мені, автору цієї книги, зізнатися, самому довелося пережити пору сновидінь і марень, після чого я написав «Історію Каменя», поклавши в основу долю незвичайною яшми, щоб приховати справжні події і факти. А героя цієї історії назвав Чжень Шіїн - Хто ховає провини справжні події.

Про які ж події піде мова в цій книзі? Про які людях?

А ось про які. Нині, коли життя пройшло в мирську суєту і я ні в чому не зумів досягти успіху, мені раптом згадалися благородні дівчата часів моєї юності. І я зрозумів, наскільки вони розвиненіші мене і у вчинках своїх, і в поглядах. Право ж, мої густі брови і пишні вуса - гордість чоловіка - не варті їх спідниць і головних шпильок. Сором і каяття охопили мене. Але пізно, тепер уже нічого не виправиш! У молодості, завдяки милостей і чеснот предків, я вів життя святкую і безтурботне, наряджався в розкішний одяг, ласував вишуканими стравами, нехтував батьківськими настановами, порадами вчителів і друзів, і ось, проживши більшу частину життя, так і залишився неосвіченим і нікчемним. Про все це я і вирішив написати.

Знаю, гріхів на мені багато, але приховати їх не можна з одного лише бажання себе обілити - тоді залишаться в безвісності гідні мешканки жіночих покоїв. Ні! Ніщо не завадить мені здійснити заповітну мрію - ні жалюгідна халупа з підсліпуватим віконцем, крита очеретом, ні димний вогнище, ні убога начиння. А свіжий вітерець вранці і яскраве світло місяця вночі, верби біля ганку і квіти у дворі лише підсилюють бажання скоріше взятися за пензель. Вченістю я не відрізняюся, мало що тямлю в тонкощах літературної мови. Але ж є прості, зрозумілі всім слова, звичні словосполучення, фрази! Чому б не скористатися ними, щоб правдиво розповісти про життя в жіночих покоях, а заодно розвіяти тугу мені подібних, а то і допомогти їм прозріти?

Ось чому другого героя я назвав Цзя Юйцунь - Любитель простих слів.

У книзі також зустрічаються слова «сон», «мрії», в них - основна ідея оповідання, вони покликані навести читача глибокі роздуми про сенс життя.

Ти запитаєш, шановний читачу, з чого починається моя розповідь? Відповідь може здатися тобі близьким до вимислу, але будь уважніше, і ти знайдеш у ньому багато для себе цікавого.

Отже, сталося це в незапам'ятні часи, коли на схилі безглуздо в горах Великих вигадок богиня Нюйва [1] виплавила тридцять шість тисяч п'ятсот один камінь, кожен дванадцять Чжан [2] в висоту, двадцять чотири чжана в довжину і стільки ж в ширину, щоб закрити ними тріщину в небосхилі. Але один камінь виявився зайвим і був кинутий у підніжжя піку Цінген. Хто б подумав, що камінь цей, пройшовши переплавлення, знайде чудові властивості - зможе рухатися, ставати то більше, то менше. І лише одне змушувало камінь вічно страждати і нарікати на долю - він став ізгоєм серед тих, що пішли на лагодження небосхилу. І ось одного разу, в хвилини глибокої скорботи, він раптом помітив вдалині двох ченців - буддійського і даоського. Весь вигляд їх був незвичайним, манери - благородними. Підійшовши до підніжжя гори, вони сіли відпочити і завели розмову. Тут погляд буддійського ченця привернула кристально чиста яшма, розміром і формою нагадувала підвіску до віяла. Чернець підняв камінь, зважив на долоні і з посмішкою сказав:

- На вигляд ти дуже гарний, але користі від тебе ніякої. Зроблю-но я напис, щоб той, хто помітить тебе, гідно оцінив і забрав в прекрасну країну, де тобі належить вести життя, повне насолоди і насолод, в утвореній і знатній родині, серед багатства і почестей.

Вислухавши ченця, камінь зрадів і запитав:

- Хотів би я знати, який напис ви збираєтеся зробити. Де має бути мені жити? Поясніть будь ласка.

- З часом сам все зрозумієш, а поки ні про що не питай, - відповів чернець, сховав камінь в рукав і вихором помчав геть разом з даосом.

Невідомо, скільки минуло з тих пір років, скільки Калп [3]. І ось якось даос Кункун, який прагнув осягнути дао [4] і знайти безсмертя, проходив повз схилу безглуздо в горах Великих вигадок і біля підніжжя піку Цінген побачив величезний камінь з викарбуваними на ньому ієрогліфами. Даос взявся читати напис. Виявилося, це той самий камінь, який не став в нагоді при ремонті небосхилу і був принесений в тлінний світ наставником безмежного й праведником неосяжне. Далі йшлося про те, де судилося каменю спуститися на землю, з'явитися на світло з материнського лона, про незначні сімейні події, про вірші і загадки, що полюбилися каменю, і тільки роки, коли всього цього належало статися, стерлися безслідно.

В кінці були написані пророчі рядки:

Хоча особливим даром не зазначено,

я обраний був закрити небес просвіт.

Але кинули мене, зрадивши презирством,

і ось лежу, забутий, багато років.

Зберігаю один секрет - що є народження.

А після життя що ще гряде? [5]

Але хто створить чудове сказанье,

написаний на мені прочитавши заповіт?

Прочитавши напис, даос Кункун зрозумів, що у цього каменю незвичайна доля, і звернувся до нього з такими словами:

- Брат камінь, ти гадаєш, що історія твоя дивна і гідна бути записаною. Хочеш, щоб про неї довідалися і передавали з покоління в покоління. Але не все, на мій погляд, в цій історії добре: де дати, де згадки про доброчесних і мудрих правителів, удосконалювали звичаї своїх підданих? Побіжно сказано лише про декілька незвичайних дівчат: закоханих, розумних, або дурних, або бездарних і недобрих, ні слова немає про достоїнства жінки Бань і дівиці Цай. Навіть якщо про все це напишу, навряд чи вийде цікава книга.

- Навіщо прикидатися дурнем, наставник? - Заперечив камінь. - Я знаю, в неофіційних історіях прийнято говорити лише про знаменитих красунь часів Хань і Тан [6], а тут, всупереч традиції, записано те, що доведеться пережити одному мені, і вже це само по собі свіжо і оригінально. До того ж автори яких безглуздих оповідань зазвичай або зводять наклеп на государів і важливих сановників, або чорнять чиїхось дружин і дочок, засуджують звичаї молодих, розписуючи гидоту і розпуста, бруд і сморід. Є ще книги про талановитих юнаків і красунь дівчат.

Що не рядок -

красуня Веньцзюнь [7].

Що ні сторінка -

Цао Чжи - поет [8].

У тисячі романсів -

лад один,

Між тисячами осіб

відмінностей немає!

Але і тут не обходиться без мерзоти і розпусти. Взяти, приміром, два любовних вірші. У них, крім закоханих, неодмінно знайдеш якогось подленького чоловічка, балаганного блазня, який сварить героїв. А до чого огидні стиль і мову подібних творів, вони не тільки не відображають правди життя, а трапляється, і суперечать їй! І нарешті, про моїх героїв. Не смію стверджувати, що дівчата, яких я бачив на власні очі, краще героїнь давнину, але, прочитавши їх докладний життєпис, можна розігнати нудьгу і розсіяти тугу. Ну, а що до безглуздих віршів, так не в них суть, можна і посміятися. Але всі вони про радість зустрічей і гіркоти розлук, про злети й падіння, про те, що було насправді - я не посмів вдатися тут до вимислу.

Нехай мої сучасники в годинник пробудження або хвилини туги, коли все осоружно і хочеться бігти від світу, прочитають мою повість, щоб струсити з себе минуле, зберегти здоров'я і сили, і перестануть думати про порожньому і ганятися за примарним. Це єдине моє бажання. Що ви думаєте про це, наставник?

Даос Кункун вислухав, подумав трохи, ще раз прочитав «Історію Каменя» і, впевнившись, що в ній йдеться про простих людських почуттях, про справжні події і немає нічого такого, що сприяло б викривлення моралі або розпусти, вирішив переписати її від початку до кінця і поширити в світі. Він тепер сам дізнався, як з порожнечі виникає краса, як краса породжує почуття, як почуття проявляються в красі, а через красу пізнається сутність порожнечі. Він змінив ім'я на Цінсен - «Той, хто пізнав почуття», а «Історію Каменя» назвав «Записками Цінсена».

Пізніше Кун Мейці зі Східного Лу запропонував іншу назву - «Дорогоцінний зерцало любові». А згодом рукопис потрапив на терасу Тоски за який пішов щастя, де її десять років читав і переробляв Цао Сюецінь. Він розділив її на голови, склав зміст і дав нову назву - «Дванадцять головних шпильок з Цзіньлін».

Назва в повній мірі відповідає «Історії Каменя».

З цього приводу складено такі вірші:

Заповнена папір похваляннями,

і немає гідної жодного рядка.

І, разом з тим, сльозливість ця мова,

неприємно надлишок скарг і туги.

Напевно, все, що не вдумуючись в суть,

заявлять: «Цей автор недалекий!» -

Але хто оцінить витончений смак,

вміючи проникати і між рядків?

Якщо вам зрозуміло початок оповідання, прочитайте, що написано на камені. А написано там наступне.

Далеко на південному сході, в тих краях, де в стародавні часи осіла земля, стояло місто Гусучен. У західних його воріт знаходився квартал Чанмень, місце розваг міської знаті і багатіїв. Поруч з кварталом проходила вулиця Шіліцзе, закінчується провулком Женьцінсян, де стояв древній храм. Місце вузьке, тісне, недарма його прозвали Гарбузом горлянки.

Неподалік від храму жив відставний чиновник на прізвище Чжень, на ім'я Фей. Друге його ім'я було Шіїн. Дружина його, уроджена Фен, мала славу жінкою розумною і доброчесного, мала поняття про борг і етикеті. Сім'я вважалася знатної, хоча багатством не відрізнялася.

Чжень Шіїн був людиною тихим і спокійним, ні до слави, ні до подвигів не прагнув. Милувався квітами, садив бамбук, пив вино і читав вірші, - словом, вів життя праведника. Одне було погано: прожив півстоліття, а синів не мав - лише дочка Інлянь, якій ледь виповнилося три роки.

Одного разу в жаркий літній день Чжень Шіїн відпочивав у себе в кабінеті і знічев'я гортав книгу. Статут, він відклав її, поклав лікті на столик і задрімав. Наснилося йому якесь незнайоме місце і двоє ченців - буддійський і даоський. Вони наближалися, розмовляючи між собою.

- Навіщо ти носиш з собою цей камінь? - Запитав даос у свого супутника.

- Нині має вирішуватися справа закоханих божевільних - хоча вони ще не з'явилися на світ, і, користуючись нагодою, я хочу відправити цей камінь в тлінний світ, - відповідав буддійський монах.

- Ось воно що! Значить, і йому судилося стати закоханим божевільним в світі людей ?! Де ж це станеться? - Знову запитав даос.

Буддійський монах пояснив:

- Справа ця на перший погляд може здатися смішним. Колись богиня Нюйва, закладаючи тріщину в небосхилі, кинула цей камінь напризволяще, оскільки він їй не став в нагоді, і з тих пір він бродить по білому світу як неприкаяний. Так він потрапив до палацу Червоної зорі, де живе фея Цзінхуань. Знала про походження каменю, фея залишила його у себе, подарувавши йому звання Хрустальноблещущій служитель палацу Червоної зорі. Прогулюючись якось по західному березі річки Душ, служитель зауважив біля каменю Трьох життів вмираючу, але ще чарівну травичку - пурпурний перлину, і кожен день став окропляти її солодкої росою. Так травичка прожила ще довгі роки, потім перетворилася в дівчину і опинилася за межами Неба скорботних в розлуці. Там вона скуштувала від плоду таємну пристрасть і вгамувала спрагу орошающей сумом водою. Лише одна думка їй не давала спокою: «Він напувала мене солодкою росою, чому ж я йому відплачу за добро? Тільки сльозами, коли спущуся слідом за ним в тлінний світ ». У нинішньому справі замішано багато перелюбників, яким судилося перевтілення в світі людей, і серед них Пурпурова перлина. Нині ж повинна також вирішитися доля цього каменю. Ось я і приніс його на суд феї Цзінхуань - нехай разом з іншими запише його в свої списки і винесе вирок.

- Історія і справді кумедна, - погодився даос. - Вперше чую, щоб за добро платили сльозами! Чи не спуститися і нам в тлінний світ, допомогти цим грішникам звільнитися від земного існування? Хіба це не буде тобі доброю справою?

- Саме так я і збираюся вчинити, - відповів буддійський монах. - А поки підемо до палацу феї Цзінхуань, дізнаємося, що чекає нашого дурня, і підемо за ним, як тільки його відправлять у світ людей.

- Я готовий, - відповідав даос.

Чжень Шіїн підійшов до монахів і шанобливо їх вітав:

- Дозвольте потурбувати вас, святі отці.

- Зробіть ласку! - Відгукнувся буддійський монах, відповідаючи на вітання.

- Я тільки що чув вашу розмову, ви говорили про причини і наслідки, - продовжував Чжень Шіїн. - У світі смертних таке рідко почуєш. Я людина неосвічений і не все зрозумів. Чи не зволите просвітити мене, я готовий промити вуха і уважно вислухати вас. Може бути, в майбутньому це позбавить мене від тяжких гріхів.

Ченці посміхнулися.

- Ми не маємо права до часу розголошувати таємниці Неба. Не забувай нас, і у визначений термін ми допоможемо тобі врятуватися від мук пекла.

- Що й казати, небесні таємниці не можна розголошувати, - погодився Чжень Шіїн. - Але чи не можна дізнатися, про яке дурне ви тлумачили? Кого або що мали на увазі? Хоча б поглянути.

- Якщо ти маєш на увазі цю річ - гляди, - і буддійський монах простягнув йому невеликий камінь.

Це була чиста прекрасна яшма, а на ній напис - «Одушевлена ??яшма». Була ще одна напис, на зворотному боці, але навряд Чжень Шіїн зібрався її прочитати, як буддійський монах відняв камінь, сказавши:

- Ми на кордоні світу мрій!

Він підхопив під руку свого супутника і повів під велику кам'яну арку з горизонтальною написом нагорі «Безмежна країна мрій» і вертикальними парними написами [9] по обидва її боки:

Коли за правду видається брехня, -

тоді за брехню і правда видається,

Коли ніщо трактується як щось -

тоді і щось - то ж, що ніщо!

Чжень Шіїн хотів піти за ченцями, але не встиг зробити й кроку, як грянув грім - ніби впали гори і розверзлася земля.

Чжень Шіїн скрикнув і відкрив очі. Сонце яскраво палало, легкий вітерець колихав листя бананів. Сон Чжень Шіїн наполовину забув.

Увійшла нянька з Інлянь на руках. Тільки зараз Чжень Шіїн зауважив, що дівчинка росте і розумнішає не по днях, а по годинах, стаючи чарівної, як яшма, яку невтомно полірують. Він вирішив прогулятися з дочкою і взяв її на руки. Побродивши по вулицях і подивившись на вуличну штовханину, він вже повертався додому, коли побачив йшли йому назустріч ченців - буддійського і даоського, які вели між собою розмову. Буддійський - босий, голова покрита коростою, даос - кульгавий, скуйовджене волосся стирчить в різні боки.

Буддійський монах подивився на Чжень Шіїн і заголосив:

- Благодійник, навіщо ти носиш на руках це нещасне створіння? Адже воно викличе біду на своїх батьків!

Чжень Шіїн вирішив, що монах божевільний, і не звернув на нього уваги. Але чернець Не вгамовувався:

- Віддай її мені! Віддай!

Чжень Шіїн міцніше притиснув до себе дочку і хотів піти. Тут раптом монах розреготався і, тикаючи в нього пальцем, прочитав вірші:

Любов'ю до дівчинки мучитися?

Така дурниця мені смішна.

Так чи може суперечити снігу,

розкрившись, лілії квітка? [10]

Знай: Свято ліхтарів [11] пройде,

і запанує тиша,

І дим розвіється в ту мить,

коли згасне вогник.

Слова ці збентежили душу Чжень Шіїн, але не встиг він розпитати ченця, як в розмову втрутився даос.

- Давай поки розлучимося, - сказав він буддійському ченцеві. - Нехай кожен сам собі видобуває на прожиток. А через три Калп я буду чекати тебе в горах Бейманшань. Звідти ми підем в Безмежну країну мрій і викреслимо запис зі списків безсмертної феї Цзінхуань [12].

- Прекрасно! Прекрасно! - Вигукнув буддійський монах, і вони розійшлися в різні боки.

«Неспроста ці монахи з'явилися, - подумав Чжень Шіїн. - Треба було їх про все розпитати, але тепер уже пізно ».

Так, розмірковуючи, Чжень Шіїн прийшов додому, коли побачив сусіда - вченого-конфуцианца, що жив в храмі Гарбузи горлянки. Звали його Цзя Хуа, але відомий він був під ім'ям Цзя Юйцунь. Народився він в окрузі Хучжоу, в утвореній чиновної сім'ї, яка до цього часу розорилася, і від нажитого предками стану майже нічого не залишилося. Згодом родичі Цзя Юйцуня або поїхали в інший світ, або розбрелися по світу, і він виявився абсолютно один. Залишатися на батьківщині не було ніякого сенсу, і Цзя Юйцунь відправився в столицю, сподіваючись витримати іспити і відродити славу сім'ї [13]. У ці місця він потрапив два роки тому і застряг тут, знайшовши притулок у храмі. На життя він заробляв листуванням і складанням ділових паперів, тому Чжень Шіїн часто доводилося з ним стикатися.

Побачивши Чжень Шіїн, що зупинився біля воріт, Цзя Юйцунь привітався з ним і запитав:

- Що це ви, шановний, так уважно дивіться на вулицю? Що-небудь цікаве помітили?

- Ні, - з посмішкою відповідав Чжень Шіїн. - Дочка ось розкапризувалася, і я вирішив вийти її розважити. А взагалі - нудно. Добре, що ви прийшли, брат Цзя Юйцунь! Заходьте, будь ласка, разом скоротати цей нескінченний день!

Він віддав дівчинку няньці й під руку з Цзя Юйцунем попрямував до кабінету.

Хлопчик-слуга подав чай. Та тільки-но зав'язалася бесіда, як хтось із домочадців прибіг до Чжень Шіїн з звісткою:

- Завітав пан Ян, бажає довідатися про ваше здоров'я.

- Вибачте, - скочивши з місця, промовив Чжень Шіїн, - я вас на час покину.

- Як вам буде завгодно, поважний друг, - відповів Цзя Юйцунь, теж підводячись. - Адже я у вас частий гість - що за біда, якщо доведеться трохи почекати ?!

Чжень Шіїн покинув кабінет і попрямував до вітальні.

Залишившись на самоті, Цзя Юйцунь знічев'я взяв книгу віршів і став її перегортати. Раптом під вікном хтось кашлянув. Цзя Юйцунь виглянув назовні - це служниця рвала біля будинку квіти. Чи не красуня, вона звертала на себе увагу витонченими манерами і благородними рисами обличчя, і Цзя Юйцунь мимоволі замилувався дівчиною.

Служниця між тим нарвала квітів і зібралася йти. Але, випадково піднявши очі, побачила у вікні людини в старому одязі, з потертої пов'язкою на голові. На вигляд він був бідний, але ставна постать, широке обличчя і різко окреслений рот, вигнуті брови, блискучі, ніби зірки, очі, прямий ніс і округлі щоки видавали в ньому людину неабиякого. Дівчина поспішила втекти, думаючи про себе: «Такий шляхетний на вигляд, а ходить" і лахмітті! Бідних родичів і друзів у нас в родині як ніби немає. Мабуть, це той самий Цзя Юйцунь, про який часто говорить господар. Прав він, видно, коли запевняє, що такій людині не личить жити в нужді. Господар радий би йому допомогти грошима, але все не представляється випадку ".

Подумавши так, служниця обернулася. А Цзя Юйцунь вирішив, що сподобався дівчині, і радості його не було меж. Дівчина ця, воістину незвичайна, і в нинішньому суєтне і неспокійному світі могла б стати вірною подругою життя.

Тут хлопчик-слуга доповів, що гість залишився обідати, і Цзя Юйцунь непомітно пішов через бічну хвіртку. Так що, коли Чжень Шіїн, провівши гостя, повернувся, його вже не було. Але посилати за ним господар не став.

Настав свято Середини осені [14]. Після сімейного святкового обіду Чжень Шіїн розпорядився приготувати частування у себе в кабінеті і ввечері пішов в храм за Цзя Юйцунем.

Тим часом в душі Цзя Юйцуня глибоко закарбувався образ служниці, яку він побачив в будинку Чжень Шіїн в той день. Він раз у раз згадував про дівчину, подумки називаючи її вірною подругою життя. І ось зараз, в свято Середини осені, звернувши погляд до місяця, він прочитав вірш:

Не думав я і не гадав, що раптом

Все те, про що в Трьох часи мріяли [15],

З'явиться наяву в одній

Хвилині непередбаченої печалі.

Випадково промайнула переді мною ...

Наморщивши лоб і не сказавши ні слова,

Задумливо і боязко йдучи,

Оглядалася - раз, і два, і знову ...

Я їй услід дивився, і тінь її,

Здавалося, в легкому вітрі коливалася,

І я подумав: «От би під місяцем

Вона зі мною здружилася і залишилася! »

Місяць блиснула, немов зрозуміла,

Що я далеко охоплений мрією ніжною,

І хоче, видно, переконати її

Відгукнутися на боязкі надії ...

Читаючи вірші, Цзя Юйцунь згадав про колишню безбідного життя, про піднесених цілях, до яких прагнув, і, зітхнувши звернувши обличчя до неба, голосно прочитав ще таке двовірш:

Чекає нефрит - поки ще в скриньці, -

щоб ціну червону назвали;

А в скриньці полонена шпилька

чекає моменту, щоб злетіти вгору! [16]

Якраз в цей момент до Цзя Юйцуню непомітно підійшов Чжень Шіїн і, почувши вірші, з посмішкою вимовив:

- А у вас і справді піднесені устремління, брат Юйцунь!

- Що ви! - Поспішно заперечив Цзя Юйцунь. - Адже це вірші стародавніх. За що ж мене хвалити? - І, сказавши так, запитав у Чжень Шіїн: - Що привело вас сюди, поважний друг?

- Сьогодні вночі - свято Середини осені, або, як кажуть в народі, «свято Круглої місяця», - відповів Чжень Шіїн. - Ви тут у своїй келії, напевно, сумуєте, шановний брат, тому дозвольте запросити вас в моє убоге житло на частування. Сподіваюся, ви не відмовитеся?

- Та хіба посмію я відмовитися від подібної честі ?! - З посмішкою вимовив Цзя Юйцунь.

У будинку у Чжень Шіїн вони спочатку випили чаю, після чого подали вина і всілякі страви. Годі й казати, що вина були відмінні, а страви - найвишуканіші.

Друзі не поспішаючи пили, все частіше наповнюючи кубки і ведучи жваву бесіду.

У сусідніх будинках теж веселилися, звідусіль мчали звуки сопілок, флейт і дудок, в кожному дворі грали і співали.

На небосхил виплила і застигла, оточена сяйвом, місяць. При її яскравому світлі бесіда друзів потекла ще невимушеніше. Незабаром Цзя Юйцунь захмелів і, охоплений нестримними веселощами, прочитав, звертаючись до місяця, такі вірші:

У п'ятнадцяту ніч по новолуння

знову місяць - прекрасна і кругла [17] -

Перила немов яшмою покрила,

коли, сяючи в небесах, пливла.

Там, високо, - всього одне світило,

всього один лише іскрометний диск, -

Але десять тисяч - все дивимося ми в небо,

своїх голів не опускаючи вниз!

- Чудово! - Скрикнув Чжень Шіїн, вислухавши одного. - Я завжди говорив, що ви, брате мій, не з тих, кому довго не вдасться піднятися. І ці вірші - добрий знак. Упевнений, скоро ви піднесе в захмарні висоти. І заздалегідь вітаю!

Цзя Юйцунь осушив кубок, наповнений Чжень Шіїн, і зітхнувши, промовив:

- Не подумайте, що я балакаю сп'яну! Але за своїми знаннями я цілком гідний бути серед екзаменуються в столиці! Тільки листуванням паперів не зібрати грошей на поїздку і дорожні витрати.

- Чому, брат мій, ви раніше про це не сказали? - Перебив його Чжень Шіїн. - Я давно хочу вам допомогти, але все не представлялося випадку завести про це мова. Талантами, зізнатися, я не володію, але мені відомо, що таке справедливість і добро. У майбутньому році в столиці відбудуться іспити. Вам треба терміново туди вирушити і неодмінно домогтися успіху, інакше всі ваші праці пропадуть дарма. Дорожні витрати я беру на себе - може бути, хоч цим віддячу долю за дружбу з вами, якої не гідний.

Він одразу ж наказав хлопчику-слузі упакувати дві зміни зимового одягу, приготувати п'ятдесят Лянова срібла і сказав:

- Дев'ятнадцятого числа щасливий день, найміть човен і вирушайте на захід. І якщо ви підніметеся і наступної зими ми зустрінемося, який це буде для мене радістю!

Прийнявши подарунки, Цзя Юйцунь дуже стримано подякував, а сам продовжував пити вино, розмовляти і жартувати. Друзі розлучилося лише з настанням третьої варти [18].

Провівши Цзя Юйцуня, Чжень Шіїн відразу ж ліг спати і прокинувся пізно, коли сонце вже було високо.

Він вирішив негайно ж написати в столицю рекомендаційний лист знайомому чиновнику, щоб Цзя Юйцунь міг у нього зупинитися. Однак посланий за Цзя Юйцунем слуга, повернувшись, доповів:

- Монах сказав, що пан Цзя Юйцунь на світанку відбув до столиці і велів вам передати: «Вчений людина не вірить у щасливі або нещасливі дні. Для нього головне - справа. Шкода, що не встиг попрощатися з вами ».

Довелося Чжень Шіїн задовольнятися цією відповіддю. Непомітно настав Свято ліхтарів. Чжень Шіїн велів служниці Хоці повісті малечу Інлянь на вулицю помилуватися новорічними ліхтариками. Опівночі служниця відійшла по нужді, залишивши Інлянь біля якогось будинку, а коли повернулася, дівчинки не було. Хоці шукала її до ранку, але так і не знайшла. Повертатися додому вона побоялася і втекла в село.

Тим часом, бачачи, що служниця з дочкою довго не повертається, Чжень Шіїн послав людей на пошуки. Незабаром вони прийшли і повідомили, що тих і слід прохолов.

Легко зрозуміти горе батьків, у яких пропало єдине дитя! Дні і ночі вони плакали, зовсім себе винищили. Через місяць захворів Чжень Шіїн. Нездужала і пані Чжень - не минало дня, щоб вона не запрошувала лікаря або ж не займалася ворожінням.

Сталося так, що в п'ятнадцятий день третього місяця монах в храмі Гарбузи горлянки через необережність перекинув під час жертвопринесення світильник, і негайно ж загорілася папір у вікні [19]. Може бути, так було завгодно долі, але у всіх сусідніх будинках були дерев'яні стіни і бамбукові огорожі, тому полум'я миттєво охопило вулицю. Пожежа вирувала всю ніч, підоспілі солдати зробити нічого не могли, і загинула велика кількість людей.

Будинок Чжень Шіїн поруч з храмом вмить перетворився на купу попелу і черепиці. На щастя, сам він і дружина вціліли. Спотикаючись, бродив Чжень Шіїн навколо згарища і скрушно зітхав.

Вони порадилися з дружиною і перебралися в село. Але, як на зло, останніми роками в тих краях були неврожайними, та ще з'явилися розбійники, з якими навіть урядові війська не могли впоратися. Довелося Чжень Шіїн собі в збиток розпродати майно і разом з дружиною і двома служницями переїхати в інше село, до тестя.

Тесть Чжень Шіїн - Фен Су був уродженцем округу Дажучжоу і, хоча займався тільки землеробством, нажив чимале багатство. Він не дуже зрадів зятю, який потрапив у скрутне становище. Добре ще, що Чжень Шіїн виручив небагато грошей від продажу майна. Гроші він віддав тестю і попросив купити для нього будинок і трохи землі, щоб якось прожити. Однак Фен Су обдурив зятя - купив поганий ділянку землі і напіврозвалений будиночок, приховавши частину грошей.

Чжень Шіїн, людина освічена, не звиклий до господарству, через рік-другий зовсім збіднів. Фен Су обходився з ним чемно, але за очі любив позлословити, що, мовляв, зять його ледачий, не вміє жити, що йому тільки б смачно поїсти та солодко попити.

Ці розмови доходили до Чжень Шіїн і дуже його засмучували. У пам'яті ще були живі картини минулих років. Судіть самі, як людині в похилому віці витримувати один за іншим удари долі?

І Чжень Шіїн тепер все частіше думав про смерть. Одного разу, спираючись на милицю, він вийшов на вулицю трохи розвіятися і раптом побачив, що назустріч йому йде божевільний даоський чернець в лахмітті і грубих полотняних туфлях і щось бурмоче собі під ніс:

Про Монаші ??святість в світі цьому

знаємо чутки всі до єдиного, -

Все одно до великих чинів і славі

грішного землянина тягне!

Але ж їх, вельмож і полководців,

раніше було багато, - а тепер?

Славні могили здичавіли,

і в бур'яні захирів шану!

Все одно того, хто шанує багатство,

до золота та срібла тягне,

Жадібний чоловік весь вік свій довгий

нарікає, що мало накопичив,

А потім його зімкнуться очі,

дзвін монет від смерті не врятує!

Все одно про жінку прекрасної

не забудеш, якщо до неї тягне.

А вона, цілими днями воркуя

і завдяки за доброту,

Улізнет негайно до іншого,

якщо чоловік в недобрий час помре ...

Предків і батьків здавна

до дітей, онукам, правнукам тягне,

І завжди їх було дуже багато,

жалісливих дідів юних чад,

Але бувало ль, щоб сини і внуки

праведністю славили свій рід?

Наблизившись до ченця, Чжень Шіїн запитав:

- Що це ви бурмочете, я тільки й чую «тягне» та «на пальцях полічити»?

- Цього цілком достатньо, значить, ви все зрозуміли! - Засміявся даос. - Що значить «святість» - знають всі «на пальцях полічити». Сподіваюся, вам це відомо. Але «тягне» до «святості» не всіх «на пальцях полічити». Не кожен в змозі її осягнути. Одних «тягне», інших не "тягне". Тому я і назвав свою пісеньку «Про те, що" тягне ", але не всіх" на пальцях полічити ".

Чжень Шіїн була людина кмітливий і у відповідь на слова ченця сказав з посмішкою:

- Дозвольте, я дам тлумачення вашої пісеньці!

- Що ж, будь ласка! - Погодився чернець. І Чжень Шіїн прочитав такі рядки:

Зараз - безлюдні покої,

в покоях порожньо, будинок покинутий,

А був час, - для табличок

виявлялося ложе тісним [20].

Зараз - мляві трави

і гілки тополь засохлих,

А був час, - в цьому місці

парили в танцях, співали пісні ...

Зараз - під стелею, між балок

павук плете понуро нитки,

Хоч і залишився шовк зелений

на вікнах з давніх пір донині [21], -

На жаль, про пудрі ароматної

даремно і не кажіть, -

Що робити, якщо покриє

віскі холодний білий іній?

Що з того, що тліють кістки

в могилі жовтої тих, хто віджив?

Сьогодні знову червоний полог

до коханим впаде на ложе!

нехай золота

є скрині,

нехай срібла

є скрині, -

"Не зазнавайся!

Будеш жебраком! »-

Твердять худі мови ...

Передбачає чи в годину похоронний

той, хто вболіває за короткого життя,

Що жити і самому залишилося

зовсім небагато після тризни?

... Що правила? адже винятків

часом буває більше їх:

Трапитися може - і безправний,

як деспот, стане зол і лих.

Той, хто вишукані страви

за трапезою куштує всмак,

У смердючі кубла може

з волі випадку потрапити;

Хто зверхньо дивиться на капелюхи

не настільки впливових людей,

У колодках може життя закінчити,

як злий злочинець-лиходій.

Інший результат: зовсім недавно

не знав одягу без латок,

А нині говорить, що бідний

вельможі важливого халат!

О, суєта суєт!

ти пісню

Свою проспівав - і запал згас,

І вибрати на арені місце

На цей раз

мій настав час!

І батьківщина, вчора чужа,

тепер моєю назвалася!

... Сумбурний світ! Безпутний хаос!

Він весь вадами охоплений!

Чи не для себе, а для кого-то

ми весільний кроїмо наряд! [22]

Даос радісно заплескав у долоні і вигукнув: - Все вірно, все вірно!

- Що ж, ходімо! - Вимовив Чжень Шіїн.

Він взяв у даоса суму, перекинув через плече і, не заходячи додому, пішов за ним. Ледве вони зникли з очей, як на вулиці зчинився переполох, люди з уст в уста передавали про те, що трапилося.

Пані Чжень, абсолютно убита звісткою про зникнення чоловіка, порадилася з батьком і відправила людей на пошуки, тільки марно - послані повернулися ні з чим. Нічого не вдієш - довелося пані Чжень жити за рахунок батьків.

На щастя, з нею були дві віддані служниці. Вони допомагали господині вишивати, та продавала вишивки, а виручені гроші віддавала батькові, щоб хоч частково відшкодувати витрати на своє утримання. Фен Су нарікав, але виходу не було, і довелося змиритися. Одного разу служниця пані Чжень купувала нитки біля воріт будинку, як раптом почула на вулиці крики:

- Дорогу! Дорогу!

- Їде новий начальник повіту! - Говорили перехожі.

Дівчина визирнула за ворота і побачила, як повз швидко пройшли солдати і служителі яминя [23], а за ними у великій паланкіні пронесли чиновника в чорній шапці і червоній шовковій халаті. У служниці ноги підкосилися від страху, а в голові промайнула думка: «Десь я бачила цього чиновника! Вже дуже у нього знайоме обличчя ».

Дівчина повернулася в будинок і незабаром забула про те, що трапилося. А ввечері, коли всі вже зібралися спати, в ворота голосно постукали і тут же почулися голоси:

- Начальник повіту вимагає господаря будинку на допит!

Фен Су заціпенів від страху і лише витріщався.

Якщо хочете дізнатися, що сталося далі, прочитайте наступний розділ.

До читача |  глава друга
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати