Головна

уроки вдома

  1.  Серпневий путч і завершення перебудови: підсумки і уроки.
  2.  Велика Вітчизняна війна Радянського Союзу: історія і уроки
  3.  Велика Вітчизняна війна. основні етапи та підсумки і уроки
  4.  Завершення УКРАЇНСЬКОЇ національно-Демократичної революції, ее Наслідки ТА УРОКИ
  5.  Витоки і уроки грецької кризи
  6.  Підсумки та уроки Великої Вітчизняної війни, ціна перемоги.
  7.  Підсумки та уроки війни.

Настає час робити уроки. У цій книзі про роботу над уроками говорилося в кожному розділі і на кожній сторінці. Тепер ми повинні звести все воєдино і зосередити наші роздуми на одній годині.

Я знав дуже пунктуального людини, який щовечора становив докладний план справ на завтра. Перший пункт в його планах завжди був один: «Встати» ...

Так і з уроками. Треба перш за все ... сісти за них. І ніяких вивертів, ніяких угод з совістю, ніяких подачок ліні, що пожирає час, ніяких «ще трошки» - просто сідати, і все. Направляти волі не на те, щоб змушувати себе працювати, а на саму роботу - це єдино правильний спосіб прийматися за справу.

Зазвичай кажуть, що, приступаючи до роботи, треба навести порядок на столі, щоб ніщо не відволікало. Це вірно, звичайно; але варто зауважити, що якщо зайнятий роботою, то ніщо і не відверне, а якщо не зайнятий, то хоч в стерильну камеру помести, де ні пилинки, і то очей за що-небудь зачепитися. Багато великих людей ніколи нікому не дозволяли наводити порядок на своєму столі, тому що саме порядок їх і відволікав, дратував. Звичайно, нічого влаштовувати на столі звалище з радіодеталей, пластинок, торішніх зошитів і недогризків олівців. На столі має бути затишно. Ми готуємося до радісної роботі!

Одна порада все-таки може виявитися корисним: відразу приготувати і покласти перед собою стопкою всі підручники і зошити, необхідні для роботи. По-перше, ми тим самим зменшимо спокуса самовільно скоротити число уроків, заданих на завтра, а по-друге, поки збираєш зошити, можна внутрішньо підготуватися до роботи.

І ще: сядемо за уроки хоч за хвилину до того, поки мама почне нагадувати нам про те, що пора сідати ... Немає нічого гіршого, ніж братися за роботу підказкою. Робота - наша турбота, покладемо її на себе, щоб нікому і в голову не прийшло контролювати нас. Сваритися з мамою з цього приводу, бурчати: «Сам знаю!» - Не варто. Просто треба випередити її і згадати про уроки першому.

Стіл готовий, і ми готові сісти за уроки; але чи готова наша голова? Це означає: не втомилася вона? Всіма дослідженнями доведено, що розумова робота важче фізичної, утомительнее, і треба ретельно стежити за своєю розумовою працездатністю.

Про втому і готовності голови до роботи, мабуть, буде досить знати наступне.

За втоми розуму люди діляться на два типи. Величезна більшість в другі півгодини працює краще, ніж у перші. Так що, якщо спочатку робота йде кілька мляво, не страшно, далі буде краще, кидати справа не варта. Але вісім відсотків хлопців в перші півгодини працюють краще, ніж другі. Зазвичай до цих трохи відносяться ті, хто зовсім не звик працювати розумово, а також хворі хлопці, наприклад, на ревматизм.

Розумова працездатність людини не однакова протягом доби. З другої години дня вона знижується. До чотирьох-п'яти годин знову підвищується, а в сім-вісім годин вечора всі показники стрімко падають. Людина, яка вранці правильно вирішив сто арифметичних прикладів, в сім-вісім годин вечора вирішить тільки сімдесят. Таким чином, саме невигідне для себе, що ми можемо тільки придумати, - це робити уроки ввечері, після семи годин. Доведеться витрачати часу на тридцять відсотків більше.

У першокласника заняття найбільш продуктивні протягом години, у учня третього-четвертого класу - півтори години, у п'яти-семикласника - два або два з половиною години. Після цього часу працездатність істотно падає, а після трьох годин роботи втома настає так швидко, що сидіти за столом фактично марно.

Найнижча працездатність - в суботу. Максимальна працездатність - у вівторок і в середу. З четверга вона починає потроху падати. Це не означає, звичайно, що в п'ятницю можна не робити уроків; але якщо є завдання на тиждень, то вигідніше робити його в дні максимальної працездатності.

Відомо, що в боротьбі з розумовою втомою дуже допомагає холод. В одному досвіді, повідомляє лікар Ю. М. Пратусевіч, хлопці обтиралися холодною водою в школі після четвертого уроку, і здатність їх вирішувати завдання різко зростала навіть у порівнянні з першим уроком! Працездатність дуже підвищується, якщо протягом півхвилини мочити холодної (+ 10 °) водою обличчя і вуха. І навіть, виявляється, досить три хвилини полоскотати кути рота, очей і вух, як голова стане більш ясною! Ю. М. Пратусевіч призводить фізіологічні пояснення цього дивного ефекту, ми опустимо їх. Але в справедливості цього спостереження кожен може переконатися, не відкладаючи книги.

І нарешті, кілька з іншої області, але теж щось має відношення до ефективності праці. Математик В. Г. Болтянский за допомогою так званих «кінцевих автоматів» незаперечно довів, що якщо ми хочемо вивчити один предмет, потім другий, потім третій, то для здобуття вищої ефекту «найдоцільніше починати з вивчення максимально важкого предмета, потім вивчати менш важкий і закінчувати вивченням найбільш легкого ».

Який же предмет найважчий?

Безсумнівно - нелюбимий, тому що він вимагає більше напруги. Багато хлопців помітили це. «Коли я сідав робити уроки, - Повідомляє Володя Касьяненко з селища Шихани, Саратовської області, - то спочатку робив улюблені уроки: математику, фізику, хімію, а потім інші, І літературу роблячи останньої. Хоча я собі і вселяв, що літературу треба робити добре, як свій улюблений урок, але у мене нічого не виходило. Ставало пізно, я вмикав телевізор і дивився то хокей, то футбол, а то і який-небудь художній фільм. І літературу я не дуже добре вивчав ».

Потім Володя взяв себе в руки, став починати з літератури, вчив її «як треба» і незабаром отримав першу п'ятірку.

Приготували стіл, і голова свіжа. Тепер треба і почуття свої налаштувати на роботу, створити відповідну обстановку, тобто мобілізувати всі душевні і фізичні сили. Вимиємо руки, як перед їжею, - це завжди піднімає дух, потремо їх, немов передчуваючи задоволення. Смішне вправу, ми вже говорили про це, але спробуйте потерти руки і при цьому не посміхнутися! Посмішка-то і дорога. Потремо руки, посміхнемося і скажемо собі: «Зараз я займуся літературою і буду робити її із задоволенням! Я дуже люблю літературу! »

І навіть підручник помацати і присунь до себе з любов'ю до нього і створив його людям. Художники і скульптори дуже люблять матеріал, з яким вони працюють, і знаряддя - глину, фарби, полотна, різці, кисті. Знаряддя нашого мистецтва - підручники, зошити, ручки, лінійки, фломастери. Помацати, погладив їх, не соромлячись, - адже ніхто не бачить, а настрій покращується, і серце б'ється трохи швидше - ми злегка хвилюємося, смакуючи побачення з цікавою роботою ...

І відразу згадаємо правила, складені в ході дослідів «Вчення із захопленням» школярем з Підмосков'я Юрою Ігнатовим.

«Для того, щоб зацікавитися, - Виявив Юра, - потрібно зробити наступне:

1. Переконати себе в тому, що заняття, яке ви робите, необхідно для вас, а не для вчителя.

2. Під час занять не думайте про заняття більш цікаве, ніж ви робите.

І цього достатньо, щоб стати відмінником ».

Міркування абсолютно вірні, і не так уже й важко виконати ці прості правила. Відмінником стане кожен, хто буде завжди дотримуватися двох правил Юри, тому що це означає кожен раз повністю збирати свої сили і увагу і створювати правильну установку.

Щоб легше було виконати перший пункт правил Юри Ігнатова, корисно готувати уроки не на завтра, а в той день, коли їх поставили, тобто тоді, коли їх готувати начебто не обов'язково. Неначе по своїй волі робиш для себе, за власним вибором, і немає страху (не вивчив - ще день або два попереду), і ще свіжо в голові пояснення вчителя, так що вчити набагато легше. На наступний день повторити і зовсім нічого не варто, тому що виходить продовжене запам'ятовування (див. Главу про пам'ять) - найвигідніший спосіб запам'ятовувати. «Вранці я виконую ті уроки, які були вчора, - пише Галя Ланина з села Тепле, Тульської області (Галя займається вранці по режиму Сухомлинського), - і повторюю вже виконані сьогоднішні. Я чітко усвідомлюю пояснення вчителя, і тому мені доводиться витрачати мало часу ».

Але саме славне - перейнятися важливістю своєї роботи, необхідністю її!

Найбільш щасливі люди на світі (так би мовити, чемпіони по щастя) не ті, хто має великі багатства, а ті, хто вважає свою роботу вкрай важливою для всього людства. Дуже щасливі люди, які вважають свою роботу важливою для країни, для свого міста. Щасливі люди, коли бачать, що їхня робота важлива для оточуючих, скажімо, на заводі. І справді нещасні ті, хто не знає, кому і навіщо потрібен їх працю. Так як важливість своєї роботи кожен відчуває по-іншому, одні сильніше, інші слабше, то і виходить, що ступенів щастя нескінченно багато: сходи з величезним числом сходинок.

Коли беремося за роботу, постараємося піднятися на сходинку вище. Спробуємо зрозуміти, що наш сьогоднішній урок дійсно важливий для всіх людей на землі і в країні. І адже це не так уже й далеко від істини!

Нарешті, в деяких випадках необхідно підготувати і саму роботу, зробити її цікавішою.

Уявімо собі, що перед нами ряд математичних задач, що поступово ускладнюються: завдання № 1, № 2, № 3 ..., № 10.

Почнемо вирішувати завдання № 1 і відразу побачимо, що вона легка: не потрібно і найменшого напруження сил для її вирішення. Вона нецікава. Почнемо вирішувати завдання № 10 і виявимо, що ми не розуміємо навіть її умов. Це завдання не викликає ніяких порухів душі, тому що вони, ці рухи ці зусилля, свідомо не приносять користі. Нічим завдання не зачіпає, не чіпляє. Ми байдужі до неї.

Де ж цікаве?

Цікаве там, де необхідно щось подолати, зробити душевне зусилля і де це зусилля, за нашими припущеннями, призведе я досягненню мети. Навіть не обов'язково досягти її: досить мати можливість робити з завданням щось цілеспрямоване. Вже цікаво.

Залежно від складу характеру для одних людей область цікавого більше поширюється в бік абсолютно легкого, для інших - в сторону абсолютно важкого. Це залежить від того, що людина думає про себе. Якщо він вважає себе здатним, він прагне до важкого: вважає нездатним - до легкого. Ледачий - до точки А, діяльний - до точки Б, байдужий - до точки А, честолюбний - до точки Б.

Все життя діяльної людини в тому й полягає, що він постійно прагне до недосяжного, до абсолютно важкого для нього, і це абсолютно важке відсувається. Людина завойовує все нові і нові знання, але область цікавого весь час переміщується до важкого.

Однак ні для кого, ні для діяльної людини, ні для ледаря, інтерес не лежить в крайніх точках А і Б, тому що тут ніякі душевні рухи неможливі. І в тому і в іншому випадку ми стикаємося, як кажуть вчені, з «психологічно збідненої» роботою. І ця психологічна бідність, тобто недолік можливості докладати душевні зусилля, ця бідність і викликає нудьгу, байдужість.

Таким чином, якщо робота здається нудною, то це може бути по одній з двох причин:

або ми біднішими роботи, не можемо впоратися з нею;

або робота біднішими нас, наших можливостей.

Але бідному з багатим нема про що розмовляти, або нудно один з одним! Ось ми і не можемо «домовитися» з роботою.

Якщо ми просто не справляємося і тому туга - робити нічого, треба докласти всіх зусиль, пустити в хід весь арсенал засобів, наздогнати клас - і далі справа піде легше.

Але дуже часто буває, що робота дійсно бідна - нудне вправу або нуднуватий, монотонний текст, в якому нічого розуміти, все зрозуміло, а запам'ятати важко, багато дрібних деталей.

Тоді варто спробувати збагатити завдання, ускладнити, розфарбувати.

Таня Красько, ми пам'ятаємо, порівняла будову річкового рака з малюнком внутрішніх органів людини - і їй стало відразу цікаво.

Наташа Смирнова з міста Пінська, Брестської області, страждаючи над німецькою мовою, склала список учнів свого класу, подумки викликала їх до дошки і сама за всіх відповідала. «А що мені було робити?» - Винувато запитує Наташа. Але вона вчинила правильно: будь-який спосіб хороший, щоб уникнути байдужого ставлення до роботи.

Для Валерія Костюченко з міста Азова «нудніше російського годі й шукати предмета». Тоді він став змагатися з одним - хто краще напише вправу і не допустить жодної помилки? «Потім, - розповідає Валера, - ми наробили карток, як це робиться на іспитах, і витягали їх і відповідали на питання. Хто неправильно відповідав на питання, у того в зошиті, де записано по десять очок у кожного, забирали по одному очку. Ось загальний рахунок:

Валерій 10 - 4 = 6

Василь 10 - 5 = 5.

І ми кожен хотіли, щоб було якомога більше очок.

У школі ми дуже добре займалися і кожен день дуже багато працювали на уроках. І ми підрахували, скільки ми отримали відміток.

Я отримав три п'ятірки і дві четвірки. Вася отримав чотири п'ятірки.

Нам дуже сподобалося таке заняття, а головне, нам сподобався російський. Ми хоч і закінчили займатися вдвох, але я все так само буду змагатися з самим собою ».

Зовсім правильно вчинив Валера Білоус із села Краснохоли, Оренбурзької області. У нього самий нудний предмет був хімія. Валера вирішив зацікавитися нею: «Я продовжував досвід 13 днів. Досвід вдався. Я захопився і почав вчити формули. Але після того як я захопився, я став ходити в хімічний гурток, і тепер, після відміток 2,3,2,2 у мене стоять позначки 4,4,3,4. Вчення з великим захопленням! »

Але що робити, якщо так запустив матеріал, що й справляєшся з домашніми завданнями? Тут вже ніякі хитрощі не допоможуть, ніякі ігри і фантазії: біда!

«Скоро у нас буде іспит з фізики, але коли я відкриваю підручник, то бачу, як багато я не знаю і не розумію. Я запустила не тільки фізику, а й математику і хімію з 7-го класу, зовсім не тому, що у мене була лінь і я нічого не робила, а тому, що допомагала вдома, а потім втомлювалася і не могла робити важкі предмети, читала їх, але не вдумуватися »

А. О. Д. з селища Веселі Терни, Дніпропетровської області.

Не кращі справи і у Тані Тютеньковой з Заполярного, Мурманської області. «У мене неприємності на кожному кроці, - пише Таня. - У мене погані справи з фізики. Я нічого не розумію".

Точні науки жорстокі. Вони не прощають жодного пропуску. Немає ніякої можливості залишити позаду себе хоч вузеньку прірву, неодмінно впадеш в неї. І немає ніякого виходу, крім одного: починати все спочатку, з того місця, де починається незрозуміле. Потрібні великі зусилля, дуже багато часу. Добре, якщо знайдеться помічник, пояснить важке. У кого вистачить хоробрості, потрібно зізнатися вчителю, що запустив. Він допоможе скласти план і графік занять, буде питати після уроків. Запущений матеріал - біда на кшталт пожежі; з цією бідою одному впоратися важко.

Дуже пощастило шестикласника Камилю Ішмухамедова з радгоспу Келес, Ташкентської області. Від нього прийшло два листи. У першому він писав, "то у нього з географією туговато.« Я зубрів її ввечері і вранці. Але ніяк не вникаю в сенс ». Другий лист прийшов через двадцять п'ять днів.« Досвід пройшов вдало, - пише Каміль, - мені допоміг провести його старший брат. Він дуже добре знає географію. Я завів собі зошит, в яку виписував по ходу читання питання. І сам же на них відповідаю після читання. Часто ми з братом змагаємося, хто більше назве тварин на будь-якому з материків. Той, хто програв повинен в протягом трьох днів назвати п'ятнадцять-двадцять тварин будь-якого материка. Вчителька географії сказала, що у мене в чверті буде не менше четвірки. Вчення із захопленням! »

Часто виходить, що ми запускаємо матеріал навіть тоді, коли начебто і займаємося регулярно. Ось йде текст, в ньому посилання на минулий матеріал. Або незрозумілий термін. Щось промайне в пам'яті ... Так, наче проходили ... Але що саме означає цей термін? А, ладно, нічого, підемо далі. Упущено дві можливості: зрозуміти сьогоднішнє і легко повторити вчорашнє. А «вчорашнє» підступно. Якщо «старе» знання час від часу не повторювати, не користуватися ним, воно зникає з пам'яті, наче й не було його.

Тому правило: не поспішати! На кожному мало-мальськи незрозумілому місці повертатися до початку параграфа, до початку підручника, в торішні зошити. На відміну від всіх людських справ, девіз вчення - назад, назад! А потім - вперед. І так весь час повторюючи, повертаючись назад, учень йде вперед дуже швидким темпом. Це старе правило педагогіки.

У хороших вчителів в класі, здається, тільки й роблять, що повторюють і повторюють.

Чим частіше ми повертаємося назад, тим швидше йдемо вперед, це основний закон вчення.

Уважний читач, напевно, помітив, що ми весь час ведемо розмови навколо роботи, але абсолютно не торкаємося суті справи: не йдеться про те, як швидко і легко вирішити задачу, як написати вправу з російської без помилок і як саме вчити географію. Але щоб дати ділової, а не порожній рада про те, як вирішувати задачу, треба скласти книгу з розбором п'ятдесяти або ста завдань. І так по кожному предмету.

Навчитися вчитися по якійсь одній книзі (навіть якщо вона називається «Вчимося вчитися», «Вчення із захопленням» або що-небудь в цьому роді) - неможливо. Справжнє мистецтво вчення приходить тільки в докладному вивченні конкретного предмета - на уроці, з учителем, і вдома, самостійно.

Однак одне загальне правило варто все-таки запам'ятати, воно в тій чи іншій мірі важливо для вивчення всіх предметів.

Правило таке: завжди треба намагатися засвоїти і запам'ятати не тільки самі знання, факти, зміст параграфа, але ті розумові дії, за допомогою яких знання добуваються.

Ось головна з головних завдань навчання в школі: ми повинні навчитися багатьом розумових операцій - Розділяти навчальний текст на частини, знаходити в ньому головне, зіставляти одні факти з іншими, дізнаватися відомий закон в незнайомому обличчі, перетворювати рівняння і так далі. Поки людина просто вчить (навіть якщо і не напам'ять, навіть якщо він вміє переказувати), знання його збільшується, але розвиток йде повільно, тому що нас розвивають не знання самі по собі, а ті розумові дії, які ми освоюємо і потім звично робимо.

Зазвичай в книгах про розумовій праці призводять правила складання конспектів. Чи не тому, що конспект так вже важливий, а тому, що легко і наочно - показати, як же треба складати конспект. Прочитаєш, і здається, що чогось навчився: треба розділити сторінку зошита на дві частини і в лівій записувати пункти плану, а в правій - коротка відповідь. Це все вірно, тільки втомлює.

Набагато вигідніше і корисніше для оволодіння цілою низкою розумових операцій становити не докладний конспект і навіть не розгорнутий план, а схему ключових слів і виразів.

Наприклад, випишемо стовпчиком:

перші півгодини

Сім-вісім - заборона

Холод і лоскіт

Я люблю тебе...

для людства

Бідний і багатий

Повторюй!

Непосвяченому це здасться абракадаброю. Присвячений - зрозуміє, що тут «зашифровано» зміст тієї самої глави, яка зараз перед читачем. Розповісти главу за такою схемою нічого не варто. І скласти її не важко, треба тільки вибирати головні і запам'ятовуються слова. Так можна перетворити в схему будь-який урок, будь-який матеріал, навіть доказ теореми.

Уявімо собі, що зміст заданого параграфа - військова таємниця і треба зашифрувати матеріал так, щоб було якомога менше слів, але щоб за цими словами ми могли передати суть параграфа. Така шифровка і буде схемою матеріалу. Якщо ми дуже відстали, то попросимо вчителя дозволити якийсь час відповідати за такою схемою-шпаргалкою в руках. Учитель, звичайно, дозволить. Тому що якщо не готував урок, то скористатися чужою шпаргалкою неможливо: нічого в ній не зрозумієш. Цим методом вчить хлопців донецький педагог В. Ф. Шаталов.

Складаючи такі схеми, навчаєшся виділяти в матеріалі головне, розбивати на частини, бачити головні пункти і підпункти - опановує важливими для навчання і для життя розумовими операціями.

Коли ж вважати роботу закінченою? Як дізнатися?

Психолог П. П. Блонський спеціально вивчав це. Він просив хлопців вивчити статтю з підручника на його очах і відповідати тільки тоді, коли, на їхню думку, вони будуть добре знати. Ось що з'ясувалося.

Поки людина вчиться в школі, він проходить чотири стадії засвоєння.

На першій стадії - немає ніякого самоконтролю. Малюк першокласник заявляє, що готовий відповідати, хоча насправді він не засвоїв уроку і не перевірив себе.

Друга стадія - повний самоконтроль. На цій стадії знаходяться зазвичай четверокласники. Учень розповідає собі весь урок. Головна його турбота - запам'ятати все, не пропустити чогось. Розповідаючи урок, хлопці кажуть: «Все», «Здається, нічого не пропустив», «Так, ось ще пропустив», «Чи не забув чого?»

Але коли ми стаємо старше, ми починаємо перевіряти і правильність переказу, запитуємо себе: «Чи правильно я сказав?»

Третя стадія - вибірковий самоконтроль: учень перевіряє себе «з питань», тільки «головне».

Четверта стадія - остання. На перший погляд самоконтроль начебто відсутня, як у малюків. Учень після повторень не відчуває себе. Він відчуває, що знає, на тій підставі, що повторив стільки-то раз, і більше цей текст не вимагає роботи, він легкий. Чи не перевіряючи себе, не повторюючи матеріал вголос, учень знає, вивчив він або не вивчив, - знає з досвіду, інтуїтивно. Так буває тільки у найдосвідченіших в навчанні, «з великим стажем». Вони судять про те, чи знають чи ні, так, як судить про свою роботу дуже досвідчений майстер - з якої-небудь приймете.

Як бачимо, зовсім не обов'язково бурмотіти, заплющивши очі, повторювати матеріал слово за словом - треба переходити на третю і четверту стадію самоконтролю.

Але як би ми не перевіряли себе, будемо прагнути до абсолютної ретельності. Якщо чому-небудь на уроки залишилося мало часу (все буває) і перед нами вибір: зробити завдання по одному предмету дуже добре або за трьома - наспіх, то без вагання виберемо перше рішення. Нехай по двом іншим предметам ми отримаємо двійку. Чи не станемо боятися її, ніколи не будемо боятися поганих оцінок. Двійки виправимо, але нічим, ніякими ліками і ніякими додатковими зусиллями неможливо залікувати рану, нанесену душі нетщательно зробленої роботою.

Подивимося навколо: ось продавщиця недбало кидає батон на прилавок, ось ми змушені купувати погано зшитий, перекошеним зошит, ось двірник підмів вулицю абияк, ось маляр фарбував будинок і залишив патьоки фарби ...

Всі ці люди колись дозволили собі зробити роботу нетщательно, не до самого кінця. І потім так і не загоїли рану, нанесену в той день: вони можуть тепер дозволити собі працювати нетщательно. Зламався той механізм, який не допускає неохайності, - робоча совість.

«Коли я вчила уроки, то, закінчивши вчити один з них, я задавалася питанням, чи зробила я його на" п'ять ", - Пише Ніна Кузьміна з міста Рибінська. - Якщо я сумнівалася, то доучувати урок краще. Я до цього звикла і намагалася не тільки уроки, а й всі справи робити якнайкраще, щоб мені самій це подобалося ».

Прекрасне правило: все робити так, щоб самому подобалося!

Це фактично і є захоплення.

Інтерес, захоплення - найточніший показник якості роботи. Якщо займатися було цікаво - значить, уроки зроблені дуже добре. Тільки дуже добре зроблена робота захоплює людину.

Юра Ігнатов, автор правил, які допомагають стати відмінником, склав ще й шкалу розвитку захоплення.

 Досліди на собі |  Шкала Юри Ігнатова


|  Розумова праця |  Досліди на собі |  праця душі |  Досліди на собі |  Увага |  Досліди на собі |  Глава 9. |  Досліди на собі |  Уроки в школі |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати