Головна

Майже як люди |  Глава 1 |  глава 2 |  глава 3 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 10 |

глава 8

Я заїхав за ворота і, звернувши за будинок, поставив машину на майданчик, відведену під стоянку.

Тут, за будинком, було дуже тихо, і, перш ніж покинути машину, я трохи посидів у ній. Пригрівало сонце, і будівля, огороджуючи майданчик з трьох боків, не пропускало сюди ні найменшого вітерця. У одного з кутів будинку ріс хирлявий тополя, і зараз в своєму вбранні з червоно-жовтого листя він виблискував під сонцем, точно дерево землі обітованої. Дрімав заколисаний сонцем і часом повітря, і мій слух уловив постукування кігтів втекла по доріжці собаки. Слідом за цим з'явився і сам пес. Побачивши мене, він сів і нагострив в мою сторону вуха. Розміром він був з теляти і так кошлатий, що нагадував безформну брилу. Він підняв важку задню лапу і з поважним виглядом почав вичісувати бліх.

- Здрастуй, песик, - сказав я.

Він встав і подався по доріжці. Перед тим як зникнути за рогом, він на секунду зупинився і озирнувся на мене.

Я виліз з машини і, повернувши за ріг будинку, пішов по доріжці до вхідних дверей. У тиші і порожнечі вестибюля луною віддавався звук моїх кроків. У моїй поштовій скриньці я знайшов два листи і, засунувши їх в кишеню, став повільно підніматися на другий поверх.

Насамперед я трохи здрімну, сказав я собі. Я адже встав дуже рано, і це вже давало себе знати.

Перед моїми дверима в килимі і раніше зяяв напівкруглий виріз. Зупинившись в подиві, я дивився на нього. Я про нього майже забув, але зараз моя пам'ять миттєво відновила картину нічної події. Побачивши знівеченого килима мене пробрало тремтіння, і я став нишпорити по кишенях у пошуках ключів, щоб скоріше увійти в квартиру і відгородитися від цього півкола.

Опинившись в квартирі, я замкнув за собою двері, кинув на стілець капелюх і пальто і озирнувся. Все було в повному порядку. Ніякого руху, ні шереху, нічого підозрілого.

Особливої ??шику в моїй квартирі не було, але вона мене цілком влаштовувала. Вона належала мені одному і за довгі роки поневірянь була першим місцем, де я прожив досить довго, щоб уже вважати її своєю домівкою. Я прожив в ній шість років, і ми з нею притерлися один до одного. У однієї стіни стояла шафка зі зброєю, в кутку - приймач, а значну частину кімнати, що виходила вікнами на вулицю, займав набитий книгами жахливого вигляду шафа, який я змайстрував своїми власними руками.

Я пройшов на кухню і, заглянувши в холодильник, знайшов там томатний сік. Налив собі склянку соку, я сів за стіл, і в той момент, коли я сідав, в кишені у мене зашелестіли листи, і я витягнув їх. Одне було з союзу, і я зрозумів, що це чергове нагадування про необхідність сплатити внески. Друге - від якоїсь фірми з довгим багатослівним назвою. Цей лист я розкрив і витягнув з конверта один-єдиний листок паперу.

«Дорогий містер Грейвс, - прочитав я, - Ставимо вас до відома, що на підставі статті 31-й ми анулюємо ваш договір про оренду квартири № 210, «Уеллінгтон-Армз». Термін вищевказаного договору закінчується 1 січня майбутнього року ».

Нижче стояла нерозбірливий підпис.

Все це було вкрай підозріло, тому що особи, що послали лист, що не були власниками будинку. Будинок належав Старине Джорджу Вебер, який жив на першому поверсі в сто шістнадцятого квартирі.

Я було піднявся, щоб кинутися вниз і, взявши Старину Джорджа за горло, вимагати у нього пояснень. Але тут же згадав, що Старина Джордж і місіс Джордж поїхали до Каліфорнії.

Бути може, подумав я, Старина Джордж на час своєї відсутності передав цим людям ведення справ по дому. А якщо це так, то сталася якась помилка. Адже ми були приятелями - Старина Джордж і я. Він ніколи б не викинув мене з квартири. Він раз у раз потайки пробирався до мене, щоб перехилити чарчину-другу чогось міцнішого, і щовівторка ми ввечері перекидалися з ним в карти, а майже кожну осінь разом їздили в Південну Дакоту стріляти фазанів.

Ще раз глянувши на видрукуваний друкарським способом заголовок, я побачив, що фірма мала назву «Росс, Мартін, Парк і Гоубел». Під назвою фірми маленькими літерами стояло: «Купівля-продаж нерухомої власності».

Мені захотілося ознайомитися зі змістом цієї 31-ї статті, і я намірився було її прочитати, але відразу зрозумів, що абсолютно не уявляю, куди я поклав копію договору. Швидше за все, вона була десь тут, в квартирі, але де саме - я не мав ні найменшого уявлення.

Я пішов в вітальню і набрав номер «Росса, Мартіна, Парка і Гоубела».

З трубки мені відповів голос - високий, професійно люб'язний (як-я-рада-що-ви-подзвонили) жіночий голос.

- Міс, - сказав я їй, - у вашій конторі хтось здорово начудив. Я отримав лист, з якого випливає, що мене викидають з моєї квартири.

Щось клацнуло, і місце жінки зайняв чоловік. Я пояснив йому, що сталося.

- При чому тут ваша фірма? - Запитав я. - Наскільки мені відомо, будинок належить моєму доброму сусідові і старого приятеля Джорджу Вебер.

- Ось тут-то ви і помиляєтеся, містер Грейвс, - заперечив цей пан голосом, який своєю незворушністю і пихатість зробив би честь будь-якому судді. - Кілька тижнів тому містер Вебер продав власність, про яку йде мова, одному з наших клієнтів.

- Старина Джордж мені про це навіть не заїкнувся.

- Може, це він по неуважності, - з легкою тінню кпини припустив чоловік на іншому кінці дроту. - А може, просто не випала нагода: наш клієнт вступив у володіння в середині цього місяця.

- І з ходу послав мені повідомлення про анулювання мого орендного договору?

- Він анулює всі договори, містер Грейвс. Будинок йому потрібен для інших цілей.

- Скажімо, щоб використовувати його в якості стоянки для автомашин?

- Абсолютно вірно, - підтвердив той. - Саме в якості стоянки.

Я кинув трубку. Я навіть не взяв собі за труд попрощатися з ним. Мені стало ясно, що толку від цієї людини не доб'єшся.

Я тихо сидів у вітальні, прислухаючись до вуличного шуму. Розмовляючи і сміючись, повз пройшли дві дівчини. У вікна, що виходили на захід, лився теплий, насичений світло зрілого післяполудневого сонця.

Але в кімнаті віяло холодом - жахливим, льодовим холодом, який просочувався з якогось іншого виміру і пронизував мене до кісток.

Спочатку «Франклін», потім бар Еда, а тепер ця квартира, яку я називав своїм будинком. Ні, не так, подумки поправив я себе; першою ластівкою була людина, яка зателефонувала Дау, а потім зустрівся з Джой і повідав їй про свої поневіряння з пошуками будинку. Він і всі ті, хто вклав свій відчай в сухі рядки газетних оголошень, - першими були вони.

Я взяв газету, яку, увійшовши в кімнату, недбало кинув на письмовий стіл, розкрив її на сторінці, де друкувалися оголошення, і побачив, що Дау сказав тоді правду. Ось вони, вишикувалися стовпцями під рубриками «Шукаю будинок» або «Шукаю кв.». Короткі жалюгідні рядки типографського шрифту, молівшіе про притулок.

"Що відбувається? - Запитав я себе. - Що могло так раптово статися з усіма житловими приміщеннями? Де ж вони, всі ці нові багатоквартирні будинки, які, поглинаючи акр за акром, виростали в передмістях як гриби? »

Кинувши на підлогу газету, я набрав номер одного знайомого мені агента з продажу та найму нерухомої власності. Секретарка попросила мене почекати, поки він закінчить говорити по іншому телефону.

Нарешті він узяв трубку.

- Чим можу бути корисний, Паркер? - Запитав він.

- Мене викинули на вулицю, - сказав я. - Мені потрібен дах над головою.

- О Боже! - Простогнав він.

- Мене влаштує кімната, - додав я. - Одна велика кімната, якщо немає нічого кращого.

- Послухай, Паркер, який тобі дали термін?

- До першого січня наступного року.

- Може статися, за цей час я зумію що-небудь для тебе зробити. Можливо, що обстановка кілька розрядиться. Буду мати тебе на увазі. Кажеш, тобі підійде майже будь-яке приміщення?

- Невже і справді так погано, Боб?

- Вони приходять до мене в контору. Вони обривають телефон. Буквально відбою немає від людей, які шукають житло.

- Але що сталося? Адже повнісінько нових будинків, а скільки ще будується! Все літо на фасадах висіли оголошення про продаж або здавання під найм квартир і будинків.

- Не знаю, - сказав він тоном людини, озвірілого від власного безсилля. - Я навіть не намагаюся відповісти. Я просто ні чорта не розумію. Я міг би продати тисячу будинків. Я міг би зняти будь-яку кількість квартир. Але у мене немає жодного будинку, жодної квартири. Я сиджу склавши руки і качусь до повного банкрутства, тому що у мене немає жодної пропозиції. Ось уже добрих десять днів, як їх число звелося до нуля. Люди валяються у мене в ногах. Пропонують мені хабара. Їм здається, що я веду нечесну гру. Зроду у мене не було стільки клієнтів, а я не в змозі вести з ними справи.

- У місті багато приїжджих?

- Що ти, Паркер, не думаю. У всякому разі, не настільки ж.

- Так, може, квартири шукають молодята?

- Повір мені, що половина моїх клієнтів - люди похилого віку, які продали свої будинки, тому що діти виросли і живуть самостійно, а їм самим знадобилося житло поменше. Інші, і таких теж чимало, продали свої будинки тому, що їх сім'ї розрослися і їм був потрібен додатковий приміщення.

- А на сьогоднішній день, - підхопив я, - вільних житлових приміщень немає і в помині.

- Саме так, - підтвердив він.

Більше нам говорити не було про що.

- Спасибі, Боб.

- Я постараюся що-небудь для тебе доглянути, - пообіцяв він.

Тон його не вселяти особливих надій.

Я повісив трубку і, сидячи біля телефону, став роздумувати над тим, що ж все-таки відбувається. Я був переконаний, що все це неспроста. Подібну ситуацію неможливо пояснити одним тільки незвичайним підвищенням попиту. Щось кинуло виклик всім економічним законам.

Чуття мені підказувало, що за цим ховається велика сенсація. «Франклін» проданий, Еду відмовлено в оренді приміщення, Старина Джордж продав цей будинок, натовпи людей, що зневірилися штурмують контори з продажу та найму нерухомої власності, намагаючись роздобути собі притулок.

Я встав, надів пальто і капелюх. Виходячи з квартири, я постарався не дивитися на напівкруглий виріз в килимі.

У мене виникло жахливе підозра - підозра, від якого кров стигла в жилах.

Поруч з моїм будинком проходила торгова вулиця, одна з тих торгових вулиць, де магазини відкрилися багато років тому, задовго до того, як комусь спало на думку абияк розіпхати торгові центри по околицях.

Якщо моя підозра правильно, відповідь я отримаю в торговому центрі - в будь-якому торговому центрі.

І я вирушив на пошуки цієї відповіді.

глава 7 |  глава 9
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати