Головна

Анотація 1 сторінка |  Анотація 2 сторінка |  Анотація 3 сторінка |  Анотація 4 сторінка |  Анотація 5 сторінка |  Анотація 6 сторінка |  Анотація 10 сторінка |  Анотація 11 сторінка |  Анотація 12 сторінка |

Анотація 8 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

- Леночка, так не можна. Собачці буде боляче. Бо-бо. Треба гладити, ось так, - сказала Ірина.

Вона взяла руку дочки і водила по собачої голові і спині.

- Ну все, вистачить, - сказала вона.

- Ака, ака, ака! - Заплакала Оленка.

- Собачка спати хоче, Леночка! А тобі їсти пора, - говорила дочки Ірина.

- Ака, ака! - Плакала Леночка.

- Гаразд, сиди скільки хочеш. Треба її помити, раптом блохи? - Сказала вона сама собі. - Як же ми тепер поїдемо?

За квитками вона так і не поїхала. Вранці відкривала двері і випускала собаку. Увечері псина поверталася - вечеряти і спати. Вона укладалася на свій килимок і не робила спроб зайти в кімнати. Ірина поважала таке дистанційоване поведінку. Вони були як давні розташовані один до одного знайомі, які через багато років залишаються на ви.

Зате Оленка була просто щаслива. Вона тягнула в рот собачі іграшки, які купила Ірина, і сміялася, коли собака підходила і лизала їй руку.

- Ми все одно поїдемо на море, - повідомляла Ірина собаці і Оленці, - навесні. Тебе, - Ірина зверталася до собаки, - я куди-небудь пристрою.

Леночка теж мріяла побачити море. Ірина купила настінний календар, повісила над ліжком. «Дивись, Леночка, це море», - показувала вона дівчинці. А коли її купала, робила «хвилі». Леночка завмирала від захоплення і шльопала по воді долоньками.

Ірина купила Оленці м'яку іграшку - дельфіна. Дочка тільки з ним засипала.

І ось все-таки вийшло. За собакою обіцяв доглянути той чоловік з парку. Він розлучився з дружиною, або дружина розлучилася з ним, що в загальному-то не важливо, і купив собі нову собаку. Таку ж мерзлявую. Назвав її Лорою. Лора-друга тулилася до його шиї, а він цілував її тремтячу мордочку.

У поїзді, коли тільки рушили, Леночка плакала, злякавшись незнайомої обстановки і звуків. До того ж забули вдома іграшкового дельфіна, і Леночка ніяк не могла заснути - все шукала іграшку і страждала.

- Леночка, а подивися в віконце, - намагалася відвернути дочка Ірина, - а дивись, що Машенька робить. Дивись, як цікаво. А їсти хочеш? А попити?

- Пограй з нею, - сказала мені мама.

- У що? - Мамин тон не припускав відмови, але я ще на щось сподівалася.

Мама не відповіла. Тільки підняла одну брову, як знак глибокого здивування і невдоволення.

Я дістала свою ляльку і стала говорити смішним дитячим голосом, перекручуючи звуки. Леночка перестала плакати і заусміхалася.

Якщо чесно, я захопилася, розігруючи перед Оленкою спектакль. Співала пісню за ведмедика, говорила за ляльку, зображувала вітер ... Леночка дивилася. У куточку рота, по підборіддю, у неї стікала слинка. Я не відразу помітила, що Ірина плаче. Точніше, помітила, коли Ірина плакала вже майже ридма - ми з Оленкою разом на неї зреагували, як на сторонній звук.

- Спасибі тобі, - плакала Ірина, звертаючись до моєї мами.

- Перестань, - відмахувалася мама.

Коли ми приїхали - виявилося, що нам в одне місце, - я стежила за Оленкою вже з доброї волі. Вона, тільки бачачи мене або маму, переставала плакати. А я? Не знаю. Не пам'ятаю. Мені здається, що я ніколи не бачила, щоб так плакали. Так ридма, що мурашки по тілу ...

На море Ірина брала Оленку на руки і несла в воду. Леночка виривалася, кричала.

- Що ти боїшся, дурненька, це ж водичка, - вмовляла дочку Ірина.

Вона купила надувний круг і нарукавники, заносила дочка глибше, але Леночка звивалася і показувала рукою на берег. Ірина мало не плакала - невже дівчинка так і не поплавати?

- Це ж так корисно ...

Навіть я не змогла заманити Оленку в море. Нарешті Ірина купила надувний басейн, в якому Леночка хлюпала підлягає і з задоволенням.

Нас в той день на пляжі не було - поїхали в місто.

Начебто все було добре - Леночка, як зазвичай, хлюпала в басейні, і Ірина вирішила здійснити давню мрію - заплисти далеко. Вона попливла за буйки, лягла на спину і дивилася в небо. Скільки пройшло часу - не знала. Коли підпливала до берега, почула крик - кричала Леночка. Ірина пливла щосили, а здавалося, не рухається. Виповзла з води на ватяних ногах. Дочка сиділа в басейні і кричала на весь голос. Поруч стояла перелякана дівчинка, яка тримала надувного дельфіна з себе зростанням.

- Все, все, тихо, - почала заспокоювати доньку Ірина, у неї стукало серце. Вона все ще не могла повірити, що дочка ціла і неушкоджена. Що все в порядку. - Не плач, Леночка, тихо.

Леночка продовжувала кричати.

- Ми завтра поїдемо в дельфінарій, - випалила Ірина. - Обіцяю.

Леночка перестала кричати. Хоча не знала, ні що таке завтра, ні що таке дельфінарій.

У дельфінарії Леночка захлиналася від радості. Після представлення всіх запрошували сфотографуватися і поплавати, схопившись за плавник, з дельфінами. Леночка все зрозуміла і почала кричати.

- Підемо, нам додому пора, - вмовляла її Ірина, але Леночка кричала так, що обривалася серце.

Моя мама в цей момент вмовляла мене поплавати з дельфіном. Я стояла на бортику і впиралася - мені було страшно.

- Там можна з інструктором, в маленькому басейні, рибою їх погодувати, погладити, - підказала Ірині жінка з хлопчиком.

Ірину з Оленкою пропустили без черги. Сеанс - п'ятнадцять хвилин. Інструктор взяв дівчинку на руки і спустив в воду. Леночка заплющила очі від щастя. Ірина стояла на бортику басейну, дивилася на свою хвору на дитячий церебральний параліч чотирнадцятирічну дочка, яка вела себе як п'ятирічна дитина, і плакала, як тоді в вагоні. На п'ятнадцять хвилин і вона, і Леночка забули про хвороби.

В кінці всім пропонували загадати бажання дельфіна. За Оленку бажання загадала Ірина, знаючи, що воно не здійсниться.

Я ж так і не спустилася до дельфінів.

- Ти завжди будеш боятися, якщо не зможеш намацати ногами дно, - сказала мені розчарування мама, - глибина, невідомість, фактор несподіванки виб'ють тебе з колії - врахуй, тобі з цим жити.

Вона знову опинилася права.

Мамі було простіше дістати квитки на поїзд - приятелька працювала в залізничній касі. Зазвичай бояться літати на літаках, а я до сих пір боюся їздити в поїзді.

Купе. Я на верхній полиці дивлюся у вікно. Ми їдемо на південь. З нами жінка і одне місце - верхня полиця - вільно. Я рада і стрибаю з полиці на полицю.

- Манечка, припини, пил летить на стіл, - осмикує мене мама, - злазь, співаєш.

- Не хочу, - відповідаю я.

Жінка, яка їде з нами - Катя, - дуже дивно на мене дивиться, і мені не по собі від її погляду. Уже ввечері мама вибігає на одній зі станцій і повертається з вином, пиріжками, морозивом ... звалювати все на стіл і виходить на перон покурити. Я притулилася біля вікна і їм.

- Я не хотіла тебе лякати, - каже Катя, - просто у мене повинна була теж бути дівчинка. Мені здається, вона була б дуже на тебе схожа. Така ж гарненька. Ось я на тебе і втупилася.

- А що з нею сталося?

- Дівчинка не захотіла рости. Я не знаю чому. Росла, росла в животику і перестала. У неї серце перестало битися.

- А у дорослих дітей так буває? - Злякано запитала я.

- Ні, - посміхнулася Катя. - Ти виростеш велика і красива.

- Точно?

- Звичайно.

- А куди її поділи? З живота? - Запитала я.

- Мені зробили операцію і дівчинку дістали.

- І поховали?

- Можна і так сказати...

Катя плакала.

- А потім у тебе може бути ще дівчинка? Інша, - не помічаючи її сліз, допитувалася я.

- Не знаю. Сподіваюся.

- А у тебе був великий живіт або ще маленький?

- Середній.

- Значить, не вважається, - впевнено заявила я. Катя розсміялася. - Вона ж не вміла посміхатися, смоктати соску, плакати ... Значить, у тебе точно буде інша дівчинка.

- Значить, буде ...

- А яка вона буде?

- Красива, як ти.

- А як ти її назвеш?

- Поки не знаю. А ти як хочеш?

- Машею.

- Ну, Маша - це ти. Треба інше ім'я.

- Катя?

- Ні, Катя - це я. І взагалі мені це ім'я не дуже подобається.

- Тоді Олею. Як мою маму.

- Не треба Олею, - сказала моя мама. Виявляється, вона стояла в дверях купе і все чула, - у всіх Оль важка жіноча доля. Не дуже-то вони щасливі.

- А ти вже вирішила, де дівчинка буде жити? Колиску купила? - Не відставала я.

- Ні ...

- Тоді спочатку підготуйся гарненько, а потім дівчинку чекай. А куди ж вона народжуватися буде? Ось вона і не народжується, бо у неї навіть ліжка своєї немає.

Я лежала на верхній полиці, нібито спала і підслуховувала розмову Каті і мами.

- Я ж нічого не відчувала. Ніякого передчуття біди, - розповідала Катя, - знаєш, я ж іноді думаю, а раптом вони помилилися? Я адже мала відчути, що щось не так. І це ж я винна, що так вийшло. Я тоді таблеток наковталася. Ще стояла і думала, як їх пити. Відразу все або по кілька. А коли воду допила, злякалася. Адже мені чого було потрібно? Щоб чоловік мене просто пошкодував. А він мовчав і на роботі затримувався. Я зовсім одна була. Якби він мені сказав, що я не винна, що все буде нормально ... Мені ж більше нічого не треба було. Коротше, злякалася я. Побігла в ванну, потім назад в кімнату - хотіла «швидку» викликати, потім знову в ванну. Знайшла марганцівку, висьорбав цілий ківш, два пальця в рот і ... промивання шлунка. Добре, що «швидку" не викликала, а то б мене в психушку забрали. Лежала я на підлозі у ванній, не пам'ятаю скільки часу. Потім виповзла. Тут і чоловік повернувся. Уявляєш, він навіть не помітив, що я зеленого кольору і ледве рухаюся. Сів телевізор дивитися. А я вранці на розлучення подала. Він не став заперечувати і навіть не здивувався.

Вони деякий час мовчали.

- Ну що, спати будемо? - Сказала мама.

- Лягай, я не можу. У мене давно безсоння. Адже вона - донечка моя ненароджена - щоночі мені снилася. Один і той же сон. Маленька дівчинка, років трьох. У красивому сарафані. Стояла і дивилася на мене, не відводячи погляду. У неї кучеряве волосся до плечей, губи такі бантиком. Дівчинка не посміхалася, а дивилася строго і уважно.

Вона приходила щоночі і стояла нерухомо. Давала себе розглянути. Я бачила, що вона схрестила пальчики на одній ручці. Бачила, що босоніжки вже стоптані і один гольф спущений трохи нижче іншого. Одного разу дівчинка поправила волосся - звичним впевненим жестом заколола шпильку-метелика. А в наступну ніч підтягла гольф. А потім плакала і витирала кулачками очі. Найстрашніше - я не могла підійти до неї. Не могла взяти її за руку. Помацати. Тільки наближуся, а вона відходить. А потім вона сама до мене підійшла і взяла за руку. Я прокинулася вранці вся в сльозах.

Тепер ось безсоння. Не можу її бачити. Боюся, що серце уві сні зупиниться. Щовечора, годині об одинадцятій, спати хочу, помираю. На дивані куняти. Ледве змушую себе встати, переодягнутися, лягти нормально. І сон тут же йде. Лежу, кручусь з боку на бік. Куняти, а розслабитися і заснути глибоко все одно не виходить. Лежу і прислухаюся - кран капає, сусіди вимикачами клацають. Потім абсолютно несподівано провалююся в безодню - нездорову, без сновидінь. А о четвертій ранку прокидаюся і більше заснути не можу. О пів на сьому, коли вже треба вставати, я засинаю. І так солодко! У сім - дзвонить будильник. Всіх хочеться вбити.

- Аллі! Ольга? Це Олександр Маркович! Скажи мені одну річ! Ти маєш совість?

- Господи, Олександр Маркович, здрастуйте! Як ви? - Ахнула моя мама.

- І ти ще маєш нахабство питати, як я? Ти знаєш скільки мені років? Чому я, старий хворий єврей, повинен тебе розшукувати?

- Вибачте, Олександр Маркович, Бога ради. Я просто замотався.

- Ага, на багато років. Коротше, ти мені потрібна. Приїдеш завтра. І не говори мені, що ти не можеш. Я ніколи ні про що тебе не просив.

На наступний день ми поїхали до Олександра Марковича. Мене дівати було нікуди.

Він відкрив двері і залишився стояти на порозі. Дивився на мене.

- Дівчинка, ти дуже схожа на свою бабусю, - сказав нарешті Олександр Маркович. - ОЛЬГУШ, тобі потрібно народжувати дівчаток!

- Здрастуйте, Олександр Маркович, я страшенно рада вас бачити, - сказала мама.

- Припини. Не треба розповідати мені, як ти рада. Заходьте, заходьте ...

Мама знімала пальто, роздягала мене і дивилася на старого друга бабусі. Він дуже постарів - вона дійсно пропала на багато років.

- Ну що? Що ти на мене дивилася? Так, я старий і страшний, - гримнув він, - як там Марія?

- Заміж вийшла, - відповіла мама.

Олександр Маркович сіл на стільчик в передпокої.

- Судячи по твоєму тону, не за Георгія, - зовсім по-жіночому ахнув він.

- Не за нього, - кивнула мама.

- Ти знаєш, а я її розумію, - зітхнув старий.

- А я ні, - огризнулася мама.

Вони сиділи на кухні і пили чай. Мене відправили гуляти по квартирі.

- ОЛЬГУШ, я хотів тебе попросити ... мені недовго залишилося ...

- Ой, та перестаньте ви!

- НЕ перебивай. Я знаю що говорю. З розуму ще не вижив. Я скоро помру ... я тебе прошу, дівчинка, доглянь за Гошею. Він у мене такий ... непристосований до життя.

- До речі, а де він? - Запитала мама.

- Я його відправив у магазин і в аптеку. Хотів з тобою спокійно поговорити. У нього ж нікого, крім мене, немає. Я думав, він до матері поїде, а Гошенька ... відмовився. У нього ж навіть дівчини немає ... ОЛЬГУШ, благаю, дивись, щоб він не наробив дурниць.

Олександр Маркович сказав це так, як кажуть мами про своїх малюків, - як ніби він боявся, що Гоша потягне в рот якусь гидоту.

- Так, і ось ще. Це тобі. - Старий простягнув коробочку.

- Що це? - Запитала мама.

- Подарунок. Для Марійки.

Мама відкрила коробочку - в ній лежали ложечка і вилочка.

- Це ще мої, - сказав Олександр Маркович, - зберігав для онука чи онуки, але тепер уже не дочекаюся.

- Краще б ви мені квартиру заповідали, - буркнула мама, - у Машки вже давно все зуби вилізли.

- Не будь злюкою. Не вірю, - посміхнувся Олександр Маркович.

- А ви не говорите нісенітниці. Вам ще жити та жити, - розсердилася мама.

Олександр Маркович посміхнувся.

- Все, в наступні вихідні я приїжджаю і наводжу тут у вас порядок. Заодно і вікна помию.

- ОЛЬГУШ, може, не треба? - сказав він. - Раптом я побачу, що там, на вулиці, і засмучусь? Я адже майже нічого не бачу. Ось твій номер тільки з четвертого разу набрав.

- Тоді потрібен лікар. Ви коли були у лікаря?

- Якщо тільки патологоанатом ... - посміхався він.

- Давайте поїдемо до окуліста. Напевно можна щось зробити.

- Я б на твоєму місці турбувався про трунаря і нотаріуса ...

- Я вас благаю...

- ОЛЬГУШ, ти ж і сама прекрасно знаєш - мене не візьметься ніхто оперувати. Мені багато років. І слабке серце.

- Ви не лікар. Коли мені це скаже лікар, тоді я від вас полишу.

На наступні вихідні мама приїхала наводити порядок. Так, як вона любила, - викинути весь непотріб, все відмити з хлоркою і перепрати з синькою. Олександр Маркович дивився на неї і посміхався, як посміхаються маленькі діти, коли їм добре - всім особою відразу. І видно, що їм добре.

Гоша прийшов до вечора.

- Гошенька, подивися, хто у нас! ОЛЬГУШ з Машенькою. Я тобі про них розповідав. ОЛЬГУШ тебе зовсім маленьким пам'ятає.

- Здрастуйте, - привітався Гоша.

Мама витерла руки і подивилася на нього зверху вниз. Він виявився зовсім не таким, яким вона собі уявляла. Найпростіший молода людина.

Увечері мама вийшла покурити на сходи. Гоша вийшов з неї.

- Ну а взагалі як у тебе справи? - Запитала мама.

- Тьоть Оль, я не можу більше. Розумієте? Зовсім не можу. - Гоша кинув сигарету. Він говорив, ніби хотів швидше виговоритися. - Мені важко з ним. Знаєте, що найстрашніше? Він вночі ходить в туалет. Постає, шукає тапочки, бурчить під ніс, човгає, коли йде по коридору, і не закриває двері в туалет. Я не можу чути, як він справляє нужду. Не можу, і все. Я його просив закривати двері, а він все одно не закриває. Я просив його не човгати, а він човгає. Я не можу потім заснути. А о шостій ранку він встає і починає гриміти на кухні посудом. Мені здається, я зійду з розуму. Що мені робити? Це жахливо? Адже він мій батько ...

- Що ти хочеш, щоб я тобі сказала?

Мама привезла Олександра Марковича в лікарню. Коли лікар, кандидат наук, говорив про вік, ризик хірургічного втручання та доцільності проводити операцію, Олександр Маркович посміхався і кивав. Мама сиділа зла.

- Ви можете спробувати уколи, - сказав лікар, - може бути деяке поліпшення.

- Так, - сказала мама.

- Ні, - сказав Олександр Маркович.

Олександра Марковича ховали втрьох - Гоша, моя мама і Перша Скрипка, якого мама з Гошею вели з двох сторін під руки.

- Люди похилого віку йдуть, - говорив він, - один за іншим. Наше покоління. Я на цвинтарі ходжу, як на роботу. Проводжаю, проводжаю ...

Ні, Олександра Марковича проводжали четверо. Мама взяла мене на кладовищі, бо знову не було куди подіти.

- Ви не догляньте за дівчинкою? - Запитала мама у продавщиці цвинтарного магазинчика, в якому продавали квіти. Мама простягнула їй три рубля. - Я не надовго. Не хочу її туди вести.

- Залишайте, - дозволила продавщиця.

Вона видала мені букет штучних квітів і пішла до покупців. Я пішла садити квіти на могили. Адже не на всіх могилах були квіти. Я вирішила, що це некрасиво. Ходила і втикала пластмасові троянди в землю.

Мама повернулася. Продавщиця вже встигла про мене забути.

- Марійка! Марійка! Маргарита! - Кричала мама на все кладовище, бігаючи між могилами.

Назустріч їй йшла похоронна процесія.

- Я дочка втратила! - Кинулася до них мама. - Тут!

«Бідна, бідна жінка», - думали люди.

- Всі ми втрачаємо близьких, - сказала мамі жінка в чорній хустці.

- Тьху, я її по-справжньому втратила! - Заплакала моя мама.

«Бідна, бідна жінка. Дочка втратила », - думали люди.

Мама знайшла мене у старих поховань. Я садила на могилі справжні квіти. Поруч на кованій лавочці сиділа бабуся і витирала хусткою обличчя. Потім тим же хусткою витерла портрет чоловіка на могильному камені. Я із захопленням рила лопаткою ямки і поливала розсаду з великою лійки.

- Манечка! - Охнула мама. - Що ж ти робиш?

- За могилою доглядаю, - відповіла я.

- Підемо швидше, - покликала мама.

- До побачення, - сказала я бабусі.

- До побачення, дівчинка, - відгукнулася бабуся. - Лешенька, я вже теж піду, добре? А то поки автобус, поки дійду ... - звернулася вона до портрету і почала збирати начиння.

- Тьоть Оль, можна я до вас приїду, - подзвонив Гоша моїй мамі.

- Навіщо? - Мама, як завжди, була завалена роботою.

- Я це ... хочу вам ... дівчину ... в загальному ... показати ... як вона ... вам ... я ... у мене ж ... тато ...

Гоша привів Наташу.

Мама без особливої ??радості накрила на стіл. Вона тримала слово, дане Олександру Марковичу, - «доглянути» за Гошею.

Всі розсілися.

- А Наташа ремонт почала робити, - повідомив Гоша, - шпалери ось вирішили поміняти ... І пол теж ...

Мама сиділа, насупивши брови. Гоша нервував, не знаючи, як реагувати.

- Слухайте, - раптом прокинулася мама, - а поживіть тут тиждень? А то мені Машку ні з ким залишити. А у мене відрядження.

З ким мене тільки не залишали ... У мами були чергування або відрядження. А садок вічно був закритий на карантин.

Найчастіше зі мною сиділа мамина знайома - горбата ліліпутка Ірочка. Вона була не набагато вищий за мене, і я любила кататися у неї на горбу. Вона хвацько закидала мене на спину, кричала «іго-го» і скакала по кімнаті. Тільки просила: «Відпусти горб, тримайся за шию». До речі, я її вважала одній з найкрасивіших жінок і дуже хотіла бути на неї схожою.

Одного разу я втратила улюблену іграшку - маленьку собачку. Шукала скрізь. Плакала гірко і невтішно.

- Не плач, - сказала Іринка, - зараз знайдемо.

Вона сіла в кутку кімнати і прошепотіла:

- Пограй, пограй і віддай.

- А ти кому говориш? - Запитала я.

- Домовому, - відповіла Іринка.

Увечері я знайшла свою собачку на своєму ліжку за подушкою, хоча днем ??переворушити все - її там не було. Після цього випадку я спеціально ховала речі, щоб Ірочка знову покликала будинкового. Я думала, що побачу його.

А одного разу мама віддала мене «напрокат» своєму другові дядькові Льоші, а сама поїхала. Дядько Льоша ділив майно бабки-покійниці, на яке претендували ще троє родичів. Дядько Льоша хотів обійтися мировою угодою і грав роль батька-одинака, а мене демонстрував як «дочки». Я була симпатичною дівчинкою, з косичками, бантиками, великими вологими очима, як у підбитому лані (вираз дядька Льоші). Дядько Льоша розповідав родичок про те, як померла його (міфічна) дружина і він залишився один з донькою на руках і як йому важко і як він мене любить і більше ніколи не одружиться. У мене слізні канали розташовані близько, а уява хороше, і в цей момент я починала цілком натурально ридати, уявляючи собі померлу маму і дядька Льошу в ролі тата. Родички кинулися мене заспокоювати і віддали спірне майно дядькові Льоші. Навіть своє пропонували, але він благородно відмовився.

- Слухай, Ольга, давай цей спосіб візьмемо на озброєння, - кричав мамі дядько Льоша, - ти не уявляєш! П'ять хвилин, і все ридають, всі щасливі. Я до цього чотири місяці з ними бодягу розводив. Треба Машку використовувати. Геніальна актриса. Комиссаржевская! Як вона ридала натурально!

* * *

Гошин Наташа була теж дивовижною дівчиною. Маленького зросту, всього метр п'ятдесят. Кремезна, з перевязочкамі на руках і пухкими щічками, як відгодований немовля. Їй можна було дати і вісімнадцять, і тридцять. Було двадцять п'ять. Наташа весь час посміхалася. Навіть тоді, коли говорила. Насправді це була не посмішка, а гримаса - особливість будови щелепи, коли куточки губ весь час кирпатий вгору.

При своєму зрості Наташа не носила підбори, що мене вразило. Я звикла, що у мами навіть домашні тапочки були на підборах. Наташа ж ходила по будинку в розношені туфлях, перекочуючись з ноги на ногу, як качечка. Стояла, впершись пухкі ручки в круті боки, заломивши кисть.

Вона приходила з роботи і переодягалася в чоловічі тренувальні штани - ядрено-сині, синтетичні, з штрипками і дутими колінами. Вона натягала їх на живіт під груди. Груди затишно лежала на животі, чому я теж відкрила рот - Наташа терпіти не могла носити бюстгальтер і при найменшій можливості позбавлялася від білизни.

- Зараз сиськи розпущу, - говорила вона і витягувала ліфчик через рукав. Груди перекочувалася з одного боку на іншу. Важко і переконливо.

Зі мною, дівчинкою, вона з радістю ділилася «жіночими проблемами».

- У мене ж гіпергідроз ...

- Що? - Не розуміла я.

- Ось, - піднімала руку Наташа і показувала пахви в спітнілих розлученнях, - підвищена пітливість.

Щоранку і щовечора Наташа рясно посипала себе дитячою присипкою. Присипка обсипалася на паркет. Пол в квартирі весь час був припорошений.

- Треба вискубати бороду, а то вже завивається, - повідомляла Наташа, - і живіт поголити, а то вже хутряної став.

- Що? - Знову не розуміла я.

- Ну, у мене цей, гіпертрихоз, підвищена волосатість, - роз'яснювала Наташа і показувала голений живіт, на якому починали рости волосся - «підлісок», як вона виражалася. - Я що? Уродка? Ні. Є й страшніше. І нічого - живуть собі, - впевнено заявляла вона, - як то кажуть, нехай плачуть ті, кому ми не дісталися, нехай здохнуть ті, хто нас не захотів!

Гошу привернула в ній, звичайно, не зовнішність. Наташу відрізняла дитяча рухливість душі, що розчулювало, захоплювало і не переставало його дивувати. Вона не могла, не вміла пройти повз. Підходила до п'яних, валяються біля метро, ??- просила встати, сказати адресу, зупиняла перехожих, щоб допомогли довести. Кидалася на допомогу жінкам з колясками.

- Тобі більше всіх треба? Пішли. Напевно п'яний, - говорив їй Гоша, коли вона кинулася до чоловіка, який лежить поруч із автобусною зупинкою.

- А якщо серце?

Якось у Гоші розболівся правий бік. Спочатку хворів несильно, але вже через годину біль став нестерпним. Він мало не плакав. До приїзду «швидкої», яка в той раз не поспішала, Наташа сиділа поруч і гладила йому спину. Вверх вниз. Сорок хвилин без зупинки.

- Так легше? - Питала вона.

- Так, - брехав він.

Від цієї турботи - простий, недолугої, на тваринному рівні - йому хотілося пригорнутися до неї і заридати, втупившись у її волохатий живіт.

Гоша знав, що Наташа його любить. Так, як любив тільки батько. Так, як ніхто любити більше не буде.

Вона збирала йому обід, розклавши по кульочках м'ясо і картоплю. Переутюжівала все сорочки, загладити намертво рукава.

- А мама каже, що не можна стрілки на рукавах гладити, - сказала я.

- Так? - Здивувалася Наташа і погладила один рукав без стрілки. Прискіпливо оглянула і заявила:

- Та ну, так некрасиво. Зі стрілкою нарядно!

Наташа мені подобалася. Вона була не така, як усі.

Наташа готувала їжу, прала, мила підлогу. Потім лягала на диван - відпочивати. Вона лежала, водила рукою по шпалерах і розглядала потік на стелі або тріщину на стіні. Це заняття їй не набридало.

- Про що ти думаєш? - Запитала я.

- Ні про що, - здивовано відповіла Наташа, - просто лежу і відпочиваю.

- А так можна робити? Просто лежати?

- Звичайно. А чому ні?

- Мені мама не дозволяє ...

- А що потрібно робити?

- Читати, наприклад.

- Добре, - легко погодилася Наташа, - дай мені книгу почитати.

- А яку?

- Не знаю. Будь-яку. Яку твоя мама читає?

- Мама читає детективи, де багато вбивств і ніхто не знає, хто злочинець.

- Ні, про трупак я не люблю, - скривилася Наташа, - че про них писати? Їх і в житті вистачає.

- Тоді треба дядька Гошу запитати, - знизала плечима я.

- Не треба, - попросила Наташа, - я про любов б почитала, але він, напевно, не знає таких книг.

Увечері я не витримала:

- Дядько Гоша, а Наташа хоче про любов почитати. Тільки я не знаю, які книги про любов.

- Хм, це ж чудово. - Гоша підійшов до шафи з книжками. - Що тут у тітки Олі є? А як щодо Цвейга? Ні, краще Чехов. Треба починати з класики.

- Дякую, - відповіла Наташа.

Вона взяла стару газету і почала її складати.

- Що ти робиш? - Здивувався Гоша.

- Обкладинку, - відповіла Наташа, - раптом забрудню? Шкода ж.

- Ну як? - Запитав на наступний день Гоша.

- Мені подобається. Тільки відразу спати хочу.

Наташа з книгою не розлучалася. Навіть олівцем щось підкреслювала.

- Тобі сподобалася думка? - Запитав Гоша, побачивши, як Наташа потягнулася за олівцем.

- А? Ні. Хочу рецепт записати. Сусідка розповіла, а я боюся забути. Булочок завтра вам напечу.

- А ну-ка дай сюди книгу! - Підскочив Гоша.

Наташа використовувала книгу, як записну книжку. На напівпорожніх аркушах, там, де зазвичай вказуються тираж та інші технічні дані, вона записувала рецепти пирогів, способи виведення масляних плям і лікування головного болю ...

- Це ж вандалізм, - намагався напоумити її Гоша.

- А що такого? - Щиро не зрозуміла вона. - Читати же не заважає.

- Це книга ... розумієш? У кожної свій запах. Ось, понюхай ...

- Фу, гидота ...

- Це не гидота, а друкарська фарба, час, пил ...

- Я й кажу - гидота.

Щоб закінчити суперечку, Гоша забрав книгу.

- А я знаєш, який запах люблю? - Запитала Наташа у мене.

- Який?

- Варені ковбаси. Хочеш, зроблю? - Зраділа вона.

Наташа взяла ковбасу, нарізала кубиками і зварила, як сосиски.

- А знаєш, як ще смачно? Зверху сметаною намазати. Буде бутерброд. Ми в дитинстві завжди так їли. Спробуй!

Наталчина мати працювала вчителькою в райцентрі і ростила трьох дітей. У Наташі була старша, давно і нещасливо заміжня, сестра. Брат помер - випивши зайвого, поліз в трансформаторну будку, де його торохнуло струмом. Батько помер від цирозу печінки. Мати викладала в школі дітям алкоголіків, які починали пити раніше, ніж вивчали алфавіт. Рідний Наташин райцентр жив від пляшки до пляшки.

До нас вона переїхала з електричної швейною машинкою і набором в'язальних спиць - своїм приданим. Зшити і зв'язати Наташа могла все, що завгодно. Креслила викрійки, наметивала, підколювала.

Вона ніяк не могла звикнути до готових речей і в магазині весь час вираховувала їх собівартість: тканина коштує стільки-то, робота - стільки-то, гудзики - стільки-то. Виходило в два рази дешевше. Навіть якщо і купувала річ, носила без задоволення.

Вона зберігала все, що хоч якось годилося для перешивання або перев'язування. Ґудзики, старий светр, нитки, шматок стрічки ...

Для Гоші вона готова була на все. Він вставав о сьомій - Наташа піднімалася в шість, щоб приготувати сніданок. Гоша був привчений снідати щільно, і вона варила йому молочні каші і робила сирні запіканки. На вечір пекла булочки і ватрушки. Гоша їв, а вона сиділа навпроти. Так само, як колись сидів Олександр Маркович. І в цей момент її гримаса перетворювалася в посмішку.

Анотація 7 сторінка |  Анотація 9 сторінка
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати