На головну

В якій Абдулла нарешті добирається до Повітряного замку

1.  XX. КЛАДБИЩЕ ЗАМКУ ІФ
  2.  Завдяки довірі і чуйності якої кілька майбутніх співробітників видавництва познайомилися свого часу з цією книгою.
  3.  В якій Абдулла кидає виклик Долі
  4.  В якій Абдулла набуває килим
  5.  В якій Абдулла зводить знайомство зі старим солдатом
  6.  В якій Абдуллу і солдата наздоганяє рука Закону

Серед залишків вечері на столі стояла корзина з подушкою. На одній з ліжок виднілася вм'ятина, над якою вився тютюновий дим, немов солдат лежав там і покурював до самого останнього моменту. Вікно було закрито. Абдулла кинувся до нього, маючи намір розкрити його і визирнути назовні - ні для чого особливого, а просто тому, що нічого іншого йому в голову не прийшло - і спіткнувся об блюдечко, повне вершків. Блюдечко перевернулося, довгою смугою виплеснув жовтувато-білі вершки на килим-літак.

Абдулла завмер, дивлячись на килим. По крайней мере, килим на місці. Що це могло означати? У кімнаті не було ні сліду солдата і, зрозуміло, ні сліду голосистого немовляти. А ще, зрозумів Абдулла, обежав очима всі кути, в кімнаті не було ні сліду пляшки з джином.

- Який жах! - Вигукнула Софі, з'являючись в дверях. - Де ж він? Він не міг піти далеко - килим-то тут!

Абдулла від душі пошкодував, що не відчуває в собі подібної впевненості.

- Не хотілося б хвилювати вас, про матір швидкохідних з немовлят, - зауважив він, - проте змушений зробити висновок, що джин, по всій видимості, теж пропав.

Лоб Софі прорізала спантеличена зморшка.

- Який ще джин?

Поки Абдулла згадував, що, коли Софі була в котячому обличчі, йому завжди здавалося, ніби вона взагалі не помічає джина, в дверях з'явилася і Летті - вона задихалася і трималася за бік.

- Що трапилося? - Видихнув вона.

- Їх тут немає, - відповіла Софі. - Напевно, солдат відніс Моргана до господині. Вона-то повинна розуміти це на прикладі дітей.

Відчуваючи, що чіпляється за соломинку, Абдулла запропонував:

- Я піду дізнаюся.

Адже цілком ймовірно, що Софі права, подумав він, перестрибуючи перший проліт. Саме так вчинили б більшість чоловіків, раптово опинившись один на один з верескливі немовлям, - якщо, звичайно, в іншій руці у цього чоловіка немає пляшки з джином.

Нижній проліт заполонили піднімалися люди - люди у важких чоботях і чимось на зразок мундирів. Вів їх господар.

- На другому поверсі, панове, - говорив він. - Дальніец відповідає вашому опису, а косу він міг і відстригти, а хлопець молодший, очевидно, його спільника, про якого ви говорите.

Абдулла повернувся і навшпиньки побіг наверх, перескакуючи через сходинки.

- Повна катастрофа, про чарівно з сестер, - прошепотів він Софі і Летті. - Господар - підступний корчмар - привів поліцейських, щоб заарештувати нас з солдатом. Що ж нам тепер робити?

Настав час передати кермо влади рішучої жінці. Абдулла був радий, що Софі належить до цієї породи. Вона негайно почала діяти. Вона закрила двері і засунула засув.

- Позич мені хустку, - сказала вона Летті. І, коли Летті дала їй хустку, Софі опустилася на коліна і витерла вершки з килима-літака. - Ідіть сюди, - звеліла вона Абдуллі. - Сідайте зі мною на килим і накажіть йому летіти туди, де зараз знаходиться Морган. Летті, ти залишишся тут і затримаєш поліцію. Не думаю, що килим зможе тебе підняти.

- Гаразд, - кивнула Летті. - Я все одно хочу повернутися до Бена до того, як король пред'явить йому обвинувачення. Тільки спочатку я вганяючи господареві розуму куди слід. Гарна буде розминка перед королівською аудієнцією. - Летті була не менше рішуча, ніж її сестра, - вона розправила плечі і розчепірила лікті, так що відразу стало зрозуміло, що ні господаря, ні поліцію в найближчому майбутньому не чекає нічого хорошого.

Абдулла був радий і за Летті. Він прилаштувався на килимі і тихенько поспав. Килим здригнувся. Тремтів він неохоче.

- Про славетна тканину, про корал і карбункул серед килимів, - сказав Абдулла, - цей нещасний незграбний смерд молить вибачити його за те, що він пролив вершки на твій безцінний ворс ...

У двері застукали важкі кулаки.

- Іменем короля, відчиніть! - Закричали зовні.

Часу улещівать килим не залишилося.

- Килим, молю тебе, - шепнув Абдулла, - то зроби нас з цією дамою туди, куди солдат відніс немовляти!

Килим роздратовано зіщулився, проте послухався. Він метнувся вперед у звичайній своїй манері - прямо в закрите вікно. Цього разу Абдулла був досить уважний і встиг помітити скло і темний палітурка, промайнули перед ним, немов водяна гладь, а потім вони пролетіли крізь вікно і злетіли над срібними кулями, які висвітлювали вулиці. Але чи бачила це Софі, Абдулла сумнівався. Вона обома руками вчепилася Абдуллі в лікоть і, як йому здалося, міцно заплющила очі.

- Жахливо боюся висоти! - сказала вона. - Сподіваюся, це недалеко.

- Цей килим, про гречної з відьом, понесе нас з усією можливою швидкістю, - відгукнувся Абдулла, намагаючись одночасно переконати в цьому і Софі, і килим. Вийшло це у нього чи ні - залишалося невідомим. Софі як і раніше боляче вцепляются йому в лікоть, час від часу охаючи від жаху, а килим, заклавши швидкий, запаморочливий віраж над самими баштами і вогнями Кінгсбері, покрутився біля куполів, які, по всій видимості, належали палацу, і зайшов на нове коло над містом.

- Та що ж він витворяє? - Пискнула Софі. Мабуть, очі у неї були заплющив в повному обсязі.

- Спокій, про холоднокровно з чаклунок, - втішив її Абдулла. - Він всього лише кружляє, щоб набрати висоту, як це у звичаї у птахів. - У глибині душі він був упевнений, що килим збився зі сліду. Однак, коли на третьому колі вогні і купола Кінгсбері стали йти вниз, Абдулла зрозумів, що випадково сказав щиру правду. Тепер килим піднявся на кілька сотень футів вгору. На четвертому колі, який був ширше третього, хоча так само стрімкий, Кінгсбері перетворився в купку вогників-самоцвітів далеко-далеко внизу.

Коли Софі випадково глянула вниз, її пересмикнуло. Вона ще міцніше вчепилася в Абдуллу, хоча здавалося, що міцніше вже нікуди.

- Небеса милосердні і немилосердні! - Ахнула вона. - Ми все ще летимо вгору! Ой, цей мерзенний солдат напевно потягнув Моргана в погоню за Іфритом!

Вони забралися так високо, що Абдулла почав побоюватися, чи не виявиться Софі права.

- Не сумніваюся, що він хотів врятувати принцесу - в надії на солідну винагороду, - сказав Абдулла.

- Нема чого було тягти з собою мою дитину! - Оголосила Софі. - Вже я до нього доберуся! Тільки як йому це вдалося - без килима?

- Мабуть, він наказав джина послідувати за Іфритом, про місяць материнства, - пояснив Абдулла.

На що Софі знову здивувалася:

- Якому ще джина?

- Запевняю вас, про ясновельможна з чаклунських голів, що мені належав не тільки килим, але і джин, хоча ви, як видно, ні разу не звернули на нього уваги, - терпляче сказав Абдулла.

- Вірю вам на слово, - змилостивилася Софі. - Говоріть, не мовчіть. Говоріть - а не те я подивлюся вниз, а якщо я подивлюся вниз, то впаду, я точно знаю!

А оскільки Софі не послабляти мертвої хватки, Абдулла розумів, що, якщо вона впаде, він неминуче піде за нею. Кінгсбері перетворився в яскраву мерехтливу крапку, спалахували то з одного боку килима, то з іншого. Килим продовжував підніматися по спіралі. Решта Інгар стелився навколо, немов величезна темно-синє блюдо. При думці про те, що доведеться пірнути на таку глибину, Абдулла перелякався майже так само, як Софі. Він поспішно взявся розповідати їй про свої пригоди - як він познайомився з Квіткою-в-Ночі, як Султан заточив його в темницю, як люди Кабула Акби - які насправді були ангели - виловили пляшку з джином із оазисного озерця і як важко виявилося вигадати бажання, яке лютий джин не зміг би звернути на зло.

До цього часу Абдулла побачив пустелю - та здавалася блідим морем на південь від Інгар, хоча килим вже піднявся так високо, що внизу було майже нічого не розрізнити.

- Тепер я розумію: солдат погодився, що я виграв суперечку, оскільки хотів переконати мене в своїй чесності, - журився Абдулла. - Думаю, він з самого початку хотів вкрасти джина, та й килим, мабуть, теж.

Софі стало цікаво. На превеликий полегшенню Абдулли, вона навіть трохи послабила хватку.

- Не можна звинувачувати цю джина за те, що він всіх ненавидить, - зауважила вона. - Згадайте, як вам було, коли вас замкнули в підземеллі.

- Але солдат ... - почав було Абдулла.

- Це зовсім інша справа! - Відрізала Софі. - Ну почекайте, я до нього доберуся! Ненавиджу тих, хто розпускає слину при вигляді милих тваринок, а сам норовить обдурити кожного зустрічного! Так ось, що стосується цього вашого джина, - по всьому виходить, іфріт сам влаштував так, щоб джин виявився у вас. Вам не здається, що все це входить в план, за яким ображений наречений повинен допомогти Іфритом здолати братика?

- Гадаю, так, - відповідав Абдулла.

- Значить, коли ми доберемося до замку в хмарах, якщо ми, звичайно, прямуємо саме туди, - продовжувала Софі, - то зможемо заручитися допомогою інших ображених женихів, які теж поспішають на допомогу коханим ...

- Ймовірно, - обережно відгукнувся Абдулла. - Однак, про пильність з кішок, мені пам'ятається, що коштувало Іфритом заговорити, як ви сховалися в кущах, а між тим іфріт виразно дав зрозуміти, що нікого, крім мене, він у замку не чекає.

Абдулла підняв голову. Ставало все холодніше, а зірки здавалися надто вже близько, і від цього було якось незатишно. У темній блакиті неба з'явився срібний відтінок - мабуть, десь намагався пробитися місячне світло. Це було дуже гарно. Серце у Абдулли тьохнуло - він подумав, що, може бути, і справді вже на шляху до порятунку Квітки-в-Ночі.

На жаль, Софі теж підняла голову. Хватка посилилася.

- Говоріть! - Звеліла вона. - Мені до смерті страшно!

- Говоріть тоді і ви, про хоробра заклиначка, - відповідав Абдулла. - Закрийте очі і говоріть мені про те очінстанском принца, за якого засватана Квітка-в-Ночі.

- Щось я з-сумніваюся, що вона за нього засватана, - сказала, заїкаючись, Софі. Їй було дійсно дуже страшно. - Син короля ще в пелюшках. У короля, правда, є брат, принц Джастін, але він начебто збирався одружитися з принцесою Беатріс Дальнійской, тільки ось вона не хотіла про це навіть чути і втекла. Як ви думаєте, іфріт і її викрав? Напевно, вашому султану просто хочеться роздобути деяке зброю, яке створили наші маги, а іншого шляху у нього немає. Коли найманці відправляються на південь, їм не дозволено брати з собою ця зброя. Хоул каже, що і найманців посилати не варто. Хоул ... - Голос у неї урвався. Руки, стіснувшіе лікоть Абдулли, затремтіли. - Говоріть! - Прохрипіла вона.

Дихати ставало важко.

- Чи мені вдасться, про сильнорукий шахиня, - прохрипів Абдулла. - Повітря не вистачає. Але хіба не в ваших силах створити чаклунські чари, щоб нам було чим дихати?

- Мабуть ні. Ось ви називаєте мене чаклункою, але для мене все це в новинку, - заперечила Софі. - Коли я була кішкою, то тільки й могла, що ставати більше. - Тим не менше, вона на мить відпустила лікоть Абдулли, щоб виконати над головою кілька коротких різких помахів. - Знаєш що, повітря? - Оголосила вона. - Посоромився б! Доведеться тобі зробити так, щоб нам дихалося хоча б трішки легше, ніж зараз, а то ми довго не протримаємося. А ну згустилися і дай нам тобою подихати! - І вона знову вчепилася в Абдуллу. - Ну що, так краще?

Повітря і справді стало нібито більше, але при цьому ще сильніше похолодало. Абдулла дуже здивувався - адже спосіб, яким Софі насилала чари, виявився разюче неколдовскім; взагалі кажучи, він нічим не відрізнявся від того, як Абдулла умовляв килим літати. Однак довелося визнати, що чари спрацювали.

- Так Так. Дякую від щирого серця, про заклиначка!

- Говоріть !!! - Заверещала Софі.

Вони злетіли так високо, що світ внизу зник. Абдулле було зовсім не важко зрозуміти, чому Софі так страшно. Килим плив по темній порожнечі - все вище і вище, - і Абдулла подумав, що, будь він один, неодмінно б закричав.

- Говоріть краще ви, про могутня монархиня магічного царства, - тремтячим голосом промовив він. - Розкажіть мені про це чародія Хоул, вашому дружині.

Зуби у Софі стукали, але вона гордо відповіла:

- Він кращий чарівник в Інгар і взагалі на світі. Було б у нього час - і він здолав би того ифрита. І він хитрий, самозакоханий і пихатий, як павич, його неможливо змусити зробити що б там не було ...

- Правда? - Запитав Абдулла. - Як дивно, що ви, о найвродливіша з спокусниць, з такою гордістю оголошувати перелік таких неприємних вад ...

- Чому, власне, вад? - Сердито перепитала Софі. - Я просто описую Хоула, як він є! Розумієте, він з зовсім іншого світу під назвою Уельс, і я категорично відмовляюся вірити, ніби він загинув ... Ой!

Мова її закінчилася криком, бо килим увірвався від низу до верху в якусь подобу прозорою хмарної вуалі. Усередині хмари виявилося, що його прозорість зіткана з крижаних пластівців, які обсипали подорожніх голками і градинами, немов гроза. Обидва оніміли від жаху, коли килим замайорів ще вище і вилетів з хмари. І тоді обидва знову оніміли - але від захвату.

Килим приніс їх в нові землі, залиті місячним світлом, світлом, що несе в собі золотий відлив осіннього повного місяця. Але коли Абдулла на мить відволікся в пошуках місяця, її ніде не виявилося. Здавалося, світиться саме сріблясто-синє небо, засіяне величезними ясними зірками. Однак відволіктися Абдулле вдалося лише на цю саму мить. Килим виринув у туманного прозорого моря і летів уздовж м'яких округлих хвиль, розбивалися об хмарні скелі. Незважаючи на те, що крізь хвилі було все видно, немов через зеленувато-золотий шовк, вода була справжня, мокра, і норовила захлеснути килим. Повітря потеплішало, а килим, не кажучи вже про одяг подорожніх, весь набряк від танучих градин. Перші кілька хвилин Софі і Абдулла витратили на те, щоб скинути град в прозорий океан - крупиці потонули в небі під водою і зникли.

А коли килим трішки піднявся і подорожні змогли знову озирнутися, вони знову заніміли. Кругом лежали острови, миси і бухти тьмяного золота - саме на них дивився колись на заході Абдулла, - але тепер вони розбігалися в усі сторони, в далеку срібну даль, де висіли, нерухомі, тихі, зачаровані, наче бачення самого раю. Прозорі мерехтливі хвилі билися об хмарний берег, видаючи ніжний шепіт, лише додає тиші.

Говорити в такому місці було неможливо. Софі лише підштовхнула Абдуллу і витягнула руку. На найближчому хмарному кручі височів замок, скупчення гордих ширяють веж з отблёсківающімі то там, то сям сріблястими вікнами. Замок був з хмар. Прямо на очах кілька веж віднесло в сторону, і вони розчинилися в небесах, і на їх місці виросли і зміцніли нові. Замок розрісся, немов мокра пляма на тканині, перетворився в могутню похмуру твердиню, а потім знову почав змінюватися. Але він залишився на місці, він як і раніше був замком, і килим, судячи з усього, летів саме туди.

Килим нісся швидкої, але плавної риссю, тримаючись берегової лінії - мабуть, йому зовсім не хотілося, щоб його помітили. Коли у самих хвиль здалися хмарні зарості, зворушені ало-срібним, немов забарвлені західними променями, килим пірнув туди - в точності так само, як недавно ховався серед дерев на Кінгсберійской рівнині. Обігнувши затоку, килим попрямував до Утьосов.

Подорожнім відкривалися все нові види на золоті моря, де далеко пропливали туманні плями - не те кораблі, не те зайняті невідкладними справами хмарні тварі. Стояла колишня напружена, шепочуть тиша; килим вибрався на височину і зарості скінчилися. Тепер килим тримався ближче до туману, застеляли землю - немов до кінгсберійскім дахах. Абдулла був з ним гаряче згоден. Замок попереду знову взявся розпливатися - цього разу в сторони - і перетворився в колосальну колонаду. Коли килим влетів в довгу алею, яка вела до його входу, над колонадою почали здійматися, наливаючись, купола, а в небеса вистрілив тьмяно-золотий мінарет - немов би замок вирішив подивитися, хто це прибув. По боках алеї височіли туманні фігури - вони теж, здається, дивилися, хто це прибув. Фігури виростали з хмар - землі - так виростають з купчасті хмари окремі туманні завитки. Однак, на відміну від замку, змінюватися вони не поспішали. Завитки гордо здіймалися догори, кілька нагадуючи морських ковзанів або шахових коней, тільки морди у них були плоскі і невиразні, зовсім кінські, а кругом зміїлися якісь завитки - НЕ хмари і не волосся.

Софі оглядала пропливали повз фігури все презирливо.

- По-моєму, смак щодо садової скульптури у нього не дуже, - зауважила вона.

- Ох, тихіше, про красномовно дама! - Зашипів Абдулла. - Це ж не скульптура, це дві сотні ангелів-прислужників, про які говорив іфріт!

Їх голоси привернули увагу найближчій хмарної фігури. Вона ворухнулася, розсіюючи туман, відкрила величезні перламутрові очиська і нахилилася подивитися на пролітав повз килим.

- Не здумай нам заважати! - Сказала фігурі Софі. - Ми прилетіли забрати мою дитину!

Очиська моргнули. Очевидно, ангел не звик, щоб з ним розмовляли в подібному тоні. Через його спини почали розгортатися хмарні білі крила.

Абдулла притьмом схопився на ноги і вклонився.

- Вітаю тебе, про надзвичайно благородне провісник небесної волі, - сказав він. - Те, що дещо грубувато повідомила тобі ця дама, - правда. Молю тебе, прости її. Вона з півночі. Однак вона, як і я, прибула сюди з миром. Іфріт вирішили доглянути за її дитиною, а ми тут лише для того, щоб забрати дитя, а потім гранично благочестиво і принижено подякувати Іфритом за турботу.

Мабуть, ангела це пом'якшило. Крила його знову зникли в туманних боках, і, хоча неймовірна голова повернулася вслід килиму, зупинити їх ангел не намагався. Зате тепер очі відкрив ангел навпаки, а два наступних теж повернулися подивитися на прибульців. Абдулла не наважувався сісти. Він трохи зігнув ноги для рівноваги і кланявся, пролітаючи повз кожної пари ангелів. Це було непросто. Килим не гірше Абдулли знав, що за небезпечні створіння ці ангели, і рухався все швидше і швидше.

Навіть Софі зрозуміла, що дещиця ввічливості тут не завадить. Вона кивала кожному з ангелів, коли килим зі свистом минув їх.

- Вечір добрий, - говорила вона. - Симпатичний сьогодні захід. Добрий вечір.

На більше у неї не було часу, оскільки останній відрізок алеї килим прямо - таки промчав. Добравшись до замкових воріт - замкнених - килим пронісся крізь них, немов пацюк по стічної труби. Абдуллу і Софі огорнула спочатку туманна вогкість, а потім спокійний золотаве світло.

Вони виявилися в саду. Тут килим гепнувся додолу, як посудна ганчірочка, та так і залишився. По ньому раз у раз пробігала слабка тремтіння - напевно, таким чином килим чи трясся від жаху, чи то тріпотів від втоми, а може бути, і те й інше.

Оскільки земля в саду виявилася твердою, і, судячи з усього, складалася не з хмар, Софі і Абдулла обережно ступили на неї. Під ногами виявився щільний дерен, порослий сріблясто-зеленою травичкою. Вдалині, серед підстрижених кущів, дзюрчав мармуровий фонтан. Софі подивилася на нього, покрутила головою і почала хмуритися.

Абдулла нахилився і завбачливо звернув килим, погладжуючи його і заспокійливо шепочучи.

- Чудово, про доблесного з палас, - твердив він. - Ну ну. Не бійся. Навіть самому могутньому Іфритом я не дам зачепити ні ниточки з твоєї дорогоцінної тканини, ні бахромки на твоєму краєчку!

- Ви говорите, як солдат, коли він підняв шум навколо Моргана, тобто тоді ще Шустрик-Бистрик, - фиркнула Софі. - Замок онде, попереду.

Вони попрямували до замку - Софі на ходу озиралася і раз у раз тихенько фиркала, а Абдулла ніжно погладжував перекинутий через плече килим. Він відчував, як мало-помалу тремтіння проходить. Йти довелося досить довго, оскільки сад постійно змінювався і розтягувався навколо - хоча був зовсім не хмарний. Стрижені кущі перетворювалися в художньо буйні зарості рожевих квіточок, а фонтан, який весь час виднівся на віддалі, став чи то кришталевим, чи то хризолітовий. Ще кілька кроків - і все кругом виявлялося заставлено самоцвітними вазами з крислатими папоротями, а по лакованих колон вився плющ. Софі фиркала все голосніше. Тепер фонтан, судячи з усього, став срібним з сапфіровою інкрустацією.

- Щось вже дуже вільно цей іфріт поводиться з чужим замком, - зауважила Софі. - Або я остаточно заплуталася, або у нас тут була ванна.

Абдулла відчув, як кров приливає до щік. Ванна Софі була тут ні при чому - він виявився в садах своєї мрії. Хазруель знову сміявся над ним, як сміявся з самого початку. Коли фонтан став золотим з винно-багряними візерунками з рубінів, Абдулла сердився вже не менше, ніж Софі.

- Саду не положено бути таким, навіть якщо не брати до уваги постійні зміни, які лише збивають з пантелику, - гнівно сказав він. - Сад повинен виглядати природно, з ділянками дикої природи, ось, наприклад, велике поле дзвіночків ...

- Точно, - погодилася Софі. - Ні, тільки подивіться на фонтан! Що він собі дозволяє в чужій ванній!

Фонтан став платиновим з смарагдами.

- Сміховинна пишність! - Обурився Абдулла. - Ось коли я обмірковую власний сад ...

Його перервав дитячий крик. Обидва кинулися бігти.

Глава вісімнадцята,

В якій з півночі і Шустрик-Бистрик відбуваються дивні речі |  Страждає надлишком принцес

Яка показує, як Абдулла потрапив з вогню та в полум'я |  В якій з'являється джин |  В якій мрії Абдулли продовжують збуватися |  В якій Абдулла зводить знайомство зі старим солдатом |  Оповідає про насильство і кровопролиття |  В якій дикий звір змушує Абдуллу витратити бажання |  В якій Абдуллу і солдата наздоганяє рука Закону |  В якій Абдулла кидає виклик Долі |  Яка оповідає про те, як килим-літак з'являється знову |  В якій подорожні прибувають в Кінгсбері |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати