Головна

В якій подорожні прибувають в Кінгсбері

  1.  Завдяки довірі і чуйності якої кілька майбутніх співробітників видавництва познайомилися свого часу з цією книгою.
  2.  В якій Абдулла кидає виклик Долі
  3.  В якій Абдулла нарешті добирається до Повітряного замку
  4.  В якій Абдулла набуває килим
  5.  В якій Абдулла зводить знайомство зі старим солдатом
  6.  В якій Абдуллу і солдата наздоганяє рука Закону
  7.  В якій Абдуллу приймають за юну даму

- Хочете знати мою думку? - Запитав солдат, похмуро кидаючи ранець на килим-літак. - Цей гад нічим не кращий за свого братика - якщо, звичайно, у нього взагалі є братик.

- О, брат у нього є. Іфріт не брешуть, - відповів Абдулла. - Тільки вони живлять надмірну схильність до того, щоб ставитися до смертних зверхньо, ??- навіть добрі іфріт. А ім'я Хазруеля дійсно значиться в Розкладах Добрих Сил.

- А по першому враженню і не скажеш! - Зауважив солдат. - Куди ж поділася Північ? Перелякалася, напевно, до смерті.

І він зняв такий галас навколо пошуків Півночі в кущах, що Абдулла не став і намагатися втовкмачити йому основні відомості про джіннах і Іфритом, які будь-який занзібскій дитина засвоює ще в школі. До того ж він боявся, що солдат прав. Може бути, Хазруель і приніс Сім клятву, які і дозволили йому увійти в Воїнство Добра, проте його братик надав йому прекрасну можливість порушити всі сім. Добрий чи, злий чи, Хазруель був явно дуже задоволений собою і обставинами, що склалися.

Абдулла взяв пляшку з джином і поставив її на килим. Пляшка тут же впала набік і покотилася.

- Обережніше! - Закричав з неї джин. - На цьому я не полечу! Ви думаєте, чому я з нього звалився? Та тому що боюся висоти!

- Знову ти за своє! - Приструнив його солдатів. Навколо його руки обвилася Північ, вона відбивалася, кусалася, дряпалася і взагалі всіма силами показувала, що кішки і килими-літаки - непримиренні вороги. Це само по собі могло зіпсувати настрій кому завгодно, але Абдулла розумів - похмурість солдата пояснюється в основному тим, що принцесі Валерії, як з'ясувалося, все-то чотири роки. Солдат мріяв стати нареченим принцеси Валерії. А тепер, природно, він відчував себе страшно нерозумно.

Абдулла вхопив пляшку з джином - дуже міцно - і влаштувався на килимі. З делікатності він нічого не сказав про суперечку з солдатом, хоча було цілком очевидно, що суперечка він виграв без жодних натяжок. Так, килим вони собі повернули, але, оскільки йому заборонили слідувати за Іфритом, користі від нього для порятунку Квітки-в-Ночі не буде ніякої.

Після тривалого бою солдатові вдалося більш-менш надійно прилаштувати на килим і себе, і Північ, і свою капелюх з Шустрик-Бистрик.

- Наказуйте, - звелів він. Смагляве його обличчя почервоніло.

Абдулла поспав. Килим плавно піднявся в повітря, через що Північ почала вити і відбиватися, а пляшка в руках Абдулли здригнулася.

- Про витончене мереживо чар, - сказав Абдулла, - про килим чаклунський краси, молю тебе на помірній швидкості рушити в бік Кінгсбері, але при цьому нехай найбільша мудрість, вплетеними в твою тканину, подбає про те, щоб нас ніхто не побачив.

Килим слухняно піднявся крізь туман, прямуючи вгору і на південь. Солдат стиснув Північ у руках. З пляшки долинув тремтячий хрипкий голос:

- А що, обов'язково було так безсоромно його улещівать?

- Цей килим, - відповідав Абдулла, - на відміну від тебе, напоєне чарами настільки витонченими і чистими, що слухає лише самим квітчастим промов. В душі він - поет серед килимів.

Килим явно загордився. Він випрямив пошарпані краю і плавно понісся до золотого сонячного світла над туманом. З шийки пляшки висунувся крихітний синій язичок і з панічним писком «Кошмар!» Зник назад.

Спочатку килиму було дуже легко зробити так, щоб ніхто його не бачив. Він просто летів над розлитою внизу туманом, білим і щільним, немов молоко. Але сонце все піднімалося, і крізь туман стали проглядатися, виблискуючи, зелені з золотом поля, а потім білі дороги і рідкісні будиночки.

Шустрик-Бистрик був вражений. Він стояв на краю килима, дивлячись на всі боки, і настільки явно був готовий кувирнуться вниз, що солдату доводилося міцно тримати його за крихітний пухнастий хвостик.

Це було дуже до речі. Килим метнувся до ланцюжку дерев уздовж річки. Північ вчепилася в нього всіма своїми кігтиками, а Абдулле лише дивом вдалося врятувати солдатський ранець.

Солдата, судячи з усього, злегка заколисували.

- Невже нам настільки важливо, щоб нас не помітили? - Запитав він, коли вони заковзали повз дерева, виляючи, немов волоцюга, який ховається в живоплоту.

- Думаю, так, - відповів Абдулла. - Згідно з моїм досвідом, побачити цього орла серед килимів - значить захотіти його дістати. - І він розповів солдату про вершника на верблюді.

Солдат погодився, що Абдулла розуміє все правильно.

- Тільки ось ми через це дуже вже сповільнилися, - зауважив він. - Мені здається, що треба якомога швидше дістатися до Кінгсбері і попередити короля, що за його дочкою полює іфріт. За такого роду відомості королі зазвичай щедро винагороджують. - Очевидно, тепер, коли солдатові довелося розлучитися з думкою про одруження на принцесі Валерії, він став винаходити інші способи знайти своє щастя.

- Не переймайтеся, ми обов'язково це зробимо, - запевнив його Абдулла ... І знову промовчав про суперечку.

Шлях до Кінгсбері зайняв весь залишок дня. Килим летів над руслами річок, виляв по гаях і лісах і розганявся лише тоді, коли земля внизу була абсолютно порожньою. Коли вони, вже до вечора, дісталися до міста - великого скупчення веж, обнесеного високими стінами, яке перевершувало Занзіб розмірами рази в три, а то й більше - Абдулла повелів килиму знайти хороший готель ближче до королівського палацу і спустити їх на землю там, де ніхто не запідозрить, як саме вони сюди прибули.

Килим корився - він поплив над стінами, немов змія. Після цього він полетів над дахами, слідуючи їх вигинів подібно до того, як камбала слід вигинів морського дна. Абдулла, солдат і кішки теж в подиві дивилися вниз і по сторонам. Вулиці - і вузькі, і широкі - були забиті розкішно одягненими людьми і дорогими каретами. Кожен будинок здавався Абдулле палацом. Він дивився на склепіння, шпилі, багату різьблення, золоті куполи і мармурові мостові, яким позаздрив би сам Султан Занзібскій. Бідні будинку - якщо тільки можна назвати бідністю подібну пишність - були дуже вишукано прикрашені кольоровими візерунками. А що стосується крамниць і магазинів, то велика кількість і якість товарів змусило Абдуллу зрозуміти, що занзібскій Базар на ділі убогий другосортний ринок. Не дивно, що Султан так прагнув до союзу з інгарійскім принцом!

Готель, яку розшукав для них килим, розташована неподалік від величезних мармурових будівель в самому центрі Кінгсбері, була по волі будівельника усипана рельєфними зображеннями всіляких плодів, які потім розфарбували яскравими фарбами зі щедрою позолотою. Килим м'яко приземлився на похилий дах готельної стайні, спритно укривши подорожніх за золотий башточкою з позолоченим флюгером-півником на спиці. Вони сиділи і дивилися на все це пишність, чекаючи, поки двір внизу спорожніє. У дворі знаходилися двоє слуг - вони мили позолочену карету і базікали за роботою.

Говорили вони здебільшого про господаря готелю, який, судячи з усього, дуже любив гроші. Однак, коли слуги втомилися скаржитися на те, як мало їм платять, один з них сказав:

- А що там чутно про того дальнійского солдата, який пограбував купу народу на півночі? Мені начебто говорили, він сюди прямує.

На що другий відповів:

- Так, він-то вже точно смикне в Кінгсбері. Все так роблять. Тільки у міських воріт його вже чекають. Далеко йому не втекти.

Абдулла і солдатів перезирнулися.

- У вас є інший одяг? - Прошепотів Абдулла.

Солдат кивнув і заповзявся ритися в ранці. Незабаром він витягнув дві сорочки на зразок селянських - зі складками і вишивкою на грудях і спині. Абдулла здивувався, звідки вони у солдата.

- Сушилися на околиці, - буркнув солдат, витягуючи одежні щітку і бритву. Прямо на даху він переодягнувся в одну з сорочок і доклав усіх зусиль, щоб відчистити штани, не роблячи при цьому шуму. Однак найгучнішим справою виявилося поголитися, не маючи в розпорядженні нічого, крім бритви. Двоє слуг раз у раз озиралися на сухий скрегіт, що доносився з даху.

- Птах, напевно, - сказав один.

Абдулла натягнув сорочку прямо поверх куртки, яка до цього часу була схожа на що завгодно, крім його кращого вбрання. Стало спекотно, але Абдулле б не вдалося витягнути з куртки усі приховані гроші так, щоб солдат не зрозумів, скільки їх у нього. Він причесався одежної щіткою, пригладив вуса - на дотик там тепер було не менше дюжини волосків - а потім тією ж щіткою обтрусив штани. Після цього солдат подав Абдулле бритву і мовчки показав на косу.

- Жертва велика, але мудра, друже мій, - прошепотів Абдулла. Він відрізав косу і сховав її в золотого півника. Вигляд у солдата став рішуче інший. Тепер він був вилитий процвітаючий фермер з пишною шевелюрою. Абдулла сподівався, що зійде за молодшого брата фермера.

Поки вони цим займалися, двоє слуг домилі карету і почали заштовхувати її в каретний сарай. Проходячи під дахом, на якій лежав килим, один з них запитав:

- А як тобі ця плітка, що, мовляв, хтось хоче вкрасти принцесу?

- Та не брешуть, напевно, - розсудив другий, - якщо ти про це питаєш. Кажуть, придворний маг, бідолаха, все на карту поставив, тільки б попередити короля, а він не з таких, щоб даремно гвалт піднімати.

Абдулла і солдат знову перезирнулися. Губи солдата зобразили беззвучно прокляття.

- Нічого, - прошепотів Абдулла. - Є й інші способи заслужити нагороду.

Вони чекали, поки слуги пройшли назад через двір і зникли в будівлі готелю. Тоді Абдулла велів килиму спуститися у двір. Килим слухняно спустився. Абдулла звернув килим, засукавши всередину пляшку з джином, а солдат прихопив ранець і кішок. Вони увійшли в готель, з усіх сил намагаючись виглядати солідно і нудно.

Їх зустрів господар. Абдулла, пам'ятаючи про розмови слуг, недбало крутив у пальцях золотий. Господар дивився на монету. Його суворий погляд ні на мить не відривався від золотого - на обличчя нових постояльців господар, здається, навіть не глянув. Абдулла був гранично чемний. Господар теж. Він показав їм приємну простору кімнату на третьому поверсі. Він погодився надіслати в номер вечерю і влаштувати ванну.

- А для кицьок ... - почав було солдатів. Абдулла штовхнув солдата в кісточку. З усієї сили.

- І це все, про лев серед власників готелів, - сказав він. - Однак, про ревно з гостепріімцев, якби ваші діяльні і пильні прислужники могли надати нам кошик, подушку і блюдо лосося, то одна могутня чаклунка, якій ми маємо намір доставити цих виключно обдарованих тварин, безсумнівно, вельми щедро винагородила б благодійника.

- Подивимося, що тут можна зробити, пане, - відповів на це господар.

Абдулла недбало кинув йому золотий. Господар низько вклонився і позадкував з кімнати. Абдулла був дуже задоволений собою.

- І нічого так надуватися! - Гаркнув на нього солдат. - Що нам тепер робити? Мене розшукують, а король знає про ифрита!

Абдулле було приємно відчути, що тепер командує він, а не солдат.

- Так, але чи знає король про те, що над головою у нього ширяє замок, повний принцес і готовий прийняти його дочка? - Уточнив він. - Ви забуваєте, друже мій, що у короля, на відміну від нас, не було можливості поговорити з Іфритом віч-на-віч. Цим можна скористатися ...

- Як? - Люто запитав солдат. - Ви що, можете придумати, як не дати цьому Іфритом потягти дівчинку? Або, якщо вже на те пішло, як проникнути в замок?

- Ні, але мені видається, що магу все це відомо, - відповів Абдулла. - Думаю, нам треба змінити початкові задуми. Замість того щоб розшукувати одного з придворних магів і душити його, можна дізнатися, який з них краще і заплатити йому за допомогу.

- Гаразд, тільки робіть це самі, - сказав солдат. - Будь-який чаклун, який не дарма їсть свій хліб, одразу ж розпізнає в мені дальнійца і я пискнути не встигну, як він покличе поліцію.

Частування для кішок господар приніс особисто. Він вбіг до кімнати з мискою вершків, ретельно очищеною від кісточок лососем і тарілкою снетков. За ним слідувала дружина, жінка з таким же суворим поглядом, що і у чоловіка - вона несла м'яку очеретяну кошик і вишиту подушку. Абдулла щосили намагався не виглядати занадто самовдоволено.

- Дякую, про просвещеннейший покровитель притулків, - сказав він. - Я неодмінно розповім чаклунки про твою незрівнянної дбайливості.

- Прекрасно, пане, - відповіла господиня. - Ми тут, в Кінгсбері, вміємо з повагою ставитися до тих, хто знається на чаклунстві.

Самовдоволення змінилося жахом. Абдулла зрозумів, що треба було прикинутися, ніби він сам - чарівник. Відвести душу вдалося, сказавши:

- Сподіваюся, ця подушка набита виключно павиними пір'ям? У чаклунки, чи знаєте, свої примхи ...

- Звичайно, пане, - кивнула господиня. - Я в таких речах розбираюся.

Солдат кашлянув. Абдулла здався:

- Нам з одним довірено доставити не тільки кішок, але і лист. Воно адресоване кожному чарівникові, але ми вважали за краще б передати його самому придворному магу, однак по дорозі до нас дійшли чутки про те, що його спіткало якесь нещастя ...

- Точно так, - втрутився господар, отпіхнув дружину. - Один з придворних магів дійсно пропав, але, на щастя, у нас їх двоє. Можу направити вас до залишився, чарівники Саліману ... якщо завгодно, пане. - І він багатозначно подивився на руки Абдулли.

Абдулла зітхнув і витягнув свою найбільшу срібну монету. Господар дав йому найдокладнішими вказівками і взяв монету, пообіцявши незабаром і ванну, і вечерю. Прибула ванна виявилася гарячою, а вечерю - смачним. Абдулла був задоволений. Поки солдат купався і мив Шустрик-Бистрик, Абдулла переклав своє надбання з куртки в пояс для грошей, чому йому відразу полегшало.

Солдату, мабуть, теж полегшало. Після вечері він сів, поклавши ноги на стіл і покурюючи свою довгу глиняну трубку. Він весело відв'язав шнурок від шийки пляшки з джином і почав смикати їм перед скачуть Шустрик-Бистрик.

- Та вже, чого й казати, - зауважив він, - в цьому місті гроші вирішують все. А коли ви збираєтеся поговорити з придворним магом - прямо сьогодні? По-моєму, чим швидше, тим краще.

Абдулла погодився.

- Цікаво, скільки він попросить за послуги, - сказав він.

- Багато, - відповів солдат. - Хіба що вам вдасться влаштувати так, ніби це ви робите йому ласку, виклавши то, що нам наговорив іфріт. Так чи інакше, - задумливо продовжував він, висмикуючи шнурок прямо з перевірених кігтистих лапок Шустрик-Бистрик, - здається мені, що, якщо вийде, не потрібно повідомляти йому про джина і килим. Ці чарівні панове люблять чарівні штуковини так само, як наш господар - золотце. Не можна ж, щоб він попросив їх на сплату за труди. Може, залишите їх тут, поки ходите? А я постережу.

Абдулла зачекав. Звучало це розумно. Однак солдату він не довіряв.

- До речі, я повинен вам золотий, - повідомив солдат.

- Правда? - Здивувався Абдулла. - В такому разі це найдивовижніші новини, які мені доводилося чути з тих пір, як Квітка-в-Ночі заявила, ніби я жінка!

- Ми ж посперечалися, - нагадав солдатів. - Килим приніс ифрита, а він обіцяє нам навіть більше неприємностей, ніж зазвичай вдається влаштувати нашому джин. Ви виграли. Тримайте. - І він кинув Абдулле через кімнату золоту монету.

Абдулла зловив її, сховав у кишеню і розсміявся. Солдат був чоловік і справді чесний, тільки на свій лад. Абдулла весело збіг униз, занурившись в думці про те, що скоро можна буде нарешті піти по сліду Квітки-в-Ночі, а там його перехопила хазяйка і ще раз докладно розповіла, як знайти будинок придворного мага Салімана. Абдулла був в такому піднесеному настрої, що без найменших мук розлучився з ще однією срібною монетою.

Будинок виявився недалеко від готелю, але знаходився він у Старому Місті, а це означало, що шлях туди лежав по лабіринту провулків і потаємних двориків. Уже спустилися сутінки, і в темно-блакитному небі над шпилями і куполами запалилися дві-три великі розпливчасті зірки, однак вулиці Кінгсбері в ньому світилися великими сяючими срібними кулями, які плавали над головою, немов місяця.

Абдулла дивився на них, думаючи, чи не чаклунські це пристрої, і тут помітив чорну чотирилапу тінь, яка кралася поруч з ним по дахах. Це могла бути будь-яка чорна кішка, яка вийшла пополювати на покрівлі, проте Абдулла знав, що це Північ. Помилитися було неможливо - Північ мала неповторною манерою крастися. Спочатку Північ зникла в глибокій темряві горищного віконця, і Абдулла вирішив, ніби вона шукає голубине гніздо або ще яке-небудь неналежне частування для Шустрик-Бистрик. Але вона з'явилася знову, коли Абдулла вже до половини пройшов наступний провулок, беззвучно побігла по карнизу у нього над головою, і він зрозумів, що вона йде за ним.

А коли він перетнув вузький дворик, посеред якого росли деревця в діжках, і побачив її силует на тлі неба - вона стрибала з одного водостічного жолоба на інший, щоб теж потрапити в цей дворик, - Абдуллі стало ясно, що вона його переслідує. Навіщо - він не розумів. Він поглядав на неї, крокуючи по двох наступних переліком, але помітив її лише одного разу - на вершині арки над дверима. Коли ж він звернув у двір, мощених бруківкою, де стояв будинок придворного мага, Півночі видно не було. Абдулла знизав плечима і попрямував до входу в будинок.

Це був гарний найвужчий будинок з ромбовидними стеклами в вікнах і переплетеними магічними символами, намальованими на старих нерівних стінах. У латунних чашах по обидві сторони вхідних дверей палали високі мови жовтого полум'я. Абдулла вхопився за молоток, зроблений у вигляді хитрої фізіономії з кільцем в зубах, і хоробро постукав.

Двері відчинив слуга з довгим кислим обличчям.

- Вибачте, пане, але маг дуже зайнятий, - сказав слуга. - Аж до подальших розпоряджень він нікого не приймає. - І він почав закривати двері.

- Про променисто з лакеїв і ясновельможний з слуг, зачекайте! - Вигукнув Абдулла. - Те, що я хочу розповісти, стосується ні багато, ні мало як небезпеки, яка загрожує королівської дочки!

- Магу про це все відомо, пане, - сказав слуга і продовжив закривати двері. Абдулла спритно всунув в щілину ногу.

- Вислухайте мене, про премудрий прислужник! - Благав він. - Я прийшов...

За спиною у слуги пролунав молодий жіночий голос:

- Хвилинку, Манфред! Я впевнена, це важливо!

І двері знову відчинилися.

Коли слуга зник з порога і з'явився десь в глибині передпокої, Абдулла кілька оторопів. Місце слуги зайняла неймовірно чарівна молода жінка з темними кучерями і живим личком. Абдулле вистачило одного погляду, щоб зрозуміти, що на свій північний лад вона така ж гарна, як і Квітка-в-Ночі, однак після цього він відчув необхідність скромно відвести погляд. Дама, по всій очевидності, очікувала дитя. У подібному цікавому положенні занзібскіе жінки на людях не показуються. Абдулла не знав, куди подіти очі.

- Я дружина мага, Летті Саліман, - сказала ця молода жінка. - З чим ви прийшли?

Абдулла вклонився. Це допомогло не відводять погляд від порога.

- Про плодоносна місяць прекрасного Кінгсбері, - промимрив він, - знайте ж, що я Абдулла, син Абдулли, торговець килимами з далекого Занзіба, і приніс я вести, які ваш чоловік, безсумнівно, побажає почути. Передайте йому, про світило чаклунського будинку, що сьогодні вранці я розмовляв з могутнім Іфритом Хазруелем щодо драгоценнейшей дочки короля.

Судячи з усього, занзібскіе звичаї були Летті в дивину.

- Про небо! - Вигукнула вона. - Тобто, яка чемність! І адже ви говорите справжню правду! Думаю, вам потрібно негайно поговорити з Беном. Заходьте будь ласка.

Вона посторонилася, пропускаючи Абдуллу в будинок, Абдулла, як і раніше скромно опустивши очі, ступив усередину. І тут же щось ляснув йому на спину. Потім це щось відштовхнуло пазурястими лапами і промайнуло у нього над головою, з розмаху приземлившись на значний живіт Летті. Передпокій наповнився колісним скреготом.

- Північ! - Сердито гукнув Абдулла, гойднувшись вперед.

- Софі! - Закричала Летті, гойднувшись назад з кішкою в обіймах. - Ой, Софі, я ж трохи не збожеволіла, так хвилювалася! Манфред, біжіть швидше за Беном! Не важливо, чим він там зайнятий, це терміново!

Глава шістнадцята,

 Яка оповідає про те, як килим-літак з'являється знову |  В якій з півночі і Шустрик-Бистрик відбуваються дивні речі


 Що стосується шлюбу та пророцтва |  В якій розповідається про те, як батько Квітки-в-Ночі побажав піднести Абдуллу над усіма жителями землі |  Яка показує, як Абдулла потрапив з вогню та в полум'я |  В якій з'являється джин |  В якій мрії Абдулли продовжують збуватися |  В якій Абдулла зводить знайомство зі старим солдатом |  Оповідає про насильство і кровопролиття |  В якій дикий звір змушує Абдуллу витратити бажання |  В якій Абдуллу і солдата наздоганяє рука Закону |  В якій Абдулла кидає виклик Долі |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати