На головну

глечик молока |  Отче наш |  домінанти |  кулацкое виховання |  стріли Амура |  поповнення |  Дев'ятий і десятий загони |  четвертий зведений |  весілля |  Гримаси любові і поезії |

важкі люди

1.  Його реакція на важкі часи.
  2.  Книга Друга містить більш важкі для розуміння істини, більш складні поняття і присвячена глобальним проблемам і питанням.
  3.  Надійне укриття у важкі часи
  4.  Важкі часи. Хвороби і страх смерті. Про тлумачення 118 псалма
  5.  важкі діти
  6.  Важкі випадки перекладу пасивного стану

Чобіт повісився вночі на третє травня.

Мене розбудив сторожовий загін, і, почувши стукіт у вікно, я здогадався, в чому справа. Біля стайні, при ліхтарях, Чобота, тільки що знятого з петлі, приводили до тями. Після багатьох зусиль Катерини Григорівни і хлопців вдалося повернути йому дихання, але в свідомість він так і не прийшов і до вечора помер. Запрошені з міста лікарі пояснили нам, що врятувати Чобота було неможливо: він повісився на балконі стайні; стоячи на цьому балконі, він, очевидно, надів на себе і затягнув петлю, а потім кинувся з нею вниз - у нього пошкоджені були шийні хребці.

Хлопці зустріли самогубство Чобота стримано. Ніхто не висловлював особливою печалі, і тільки Федоренко сказав:

- Шкода козака - хороший був би будьоновець!

Але Федоренко відповів Личак:

- Далеко Чобота до Будьонного: Грак жив, Грак і помер, від жадібності помер.

Коваль з гнівним презирством поглядав у бік клубу, де стояла труна Чобота, відмовився стати в почесна варта і на похорон не прийшов:

- Я таких, як Чобіт, сам вішав би: лізе під ноги з драмами своїми безглуздими!

Плакали тільки дівчата, та й то Маруся Левченко іноді витирала очі і злилася:

- Дурень такий, дубина яка, ну що ти скажеш, йди з ним «хозяйнувати»! Ось щастя яке для Наташі! І добре зробила, що не поїхала! Багато їх, таких, Чоботов, знайдеться, та всім догоджати? Нехай вішаються побільше.

Наташа не плакала. Вона з переляканим подивом глянула на мене, коли я прийшов до дівчаток в спальню, і неголосно запитала:

- Що мени тепер робити?

Маруся відповіла за мене:

- Може, і ти вішатися захочеш? Скажи спасибі, що цей дурень здогадався змитися. А то він тебе все життя мучив би. Що їй «робить», задумалася, дивись! На робітфаку будеш, тоді і баріться.

Наташа підняла очі на сердиту Маруську і притулилася до її поясу:

- Ну добре.

- Я приймаю шефство над Наталкою, - сказала Маруся, зухвало блиснувши на мене очима.

Я жартома розшаркався перед нею:

--Ласка, будь-ласка, товариш Левченко. А мені можна з вами «еа пару»?

- Тільки з уловом: чи не вішатися! А то бачите, які шефи бувають, ну їх до собакам. Не стільки того шефства, скільки неприємностей.

- Є не вішатися!

Наташа відірвалася від Марусиного пояса і посміхалася своїм новим шефам, навіть почервоніла трохи.

- Йдемо снідати, бідна дівчинка, - сказала весело Маруся.

У мене на цій ділянці серця стало ... нічого собі. До вечора приїхали слідчий і Марія Кіндратівна. Слідчого я упросив не допитувати Наташу, та він і сам був чоловік кмітливий. Написавши короткий акт, він пообідав і поїхав. Марія Кіндратівна залишилася посумувати. Пізно вночі, коли вже всі спали, вона зайшла до мого кабінету з Калиною Івановичем і втомлено опустилася на диван:

- Потворні ваші колоністи! Товариш помер, а вони регочуть, а цей самий ваш Личак так само валяє дурня, як і раніше.

На другий день я проводив робітфаківці. По дорозі на вокзал Вершнев говорив:

- Хлопці н-не розуміють, в чому справа. Ч-ч-людина вирішила померти, значить, життя погана. Їм до-здається, ч-що з-з-за Наталки, а насправді не через Наталки, а таакой життя.

Белухин закрутив головою:

- Нічого подібного! У Чобота все одно ніякого життя не було. Чобіт був не людина, а раб. Пана у нього відняли, так він Наташку вигадав.

- Викпучуете (хитруєте) хлопці, - сказав Семен. - Цього я не люблю. Повісився чоловік, ну і викресли його зі списків. Треба думати про завтрашній день. А я вам скажу: тікайте звідси з колонією, а то у вас все перевішав.

На зворотному шляху я задумався над шляхами нашої колонії. В повний зріст постало перед моїми очима якийсь грізний криза, і погрожували полетіти кудись і прірву несмоненно для мене цінності, цінності живі, живуть, створені, як диво, п'ятирічної роботою колективу, виняткові переваги якого я навіть зі скромності приховувати від себе не хотів.

У такому колективі неясність особистих шляхів не могла опеределяется кризи. Адже особисті шляху завжди неясні. І що таке ясний особистий шлях? це відмова від колективу, це концентроване міщанство: така рання, така нудна турбота про майбутнє шматку хліба, про цю саму хвалену кваліфікації. І якої кваліфікації? Столяра, шевця, мельника. Ні, я міцно вірю, що для хлопчика в шістнадцять років нашої радянської життя найдорожчої кваліфікацією є кваліфікація борця і людини.

Я уявив собі силу колективу колоністів і раптом зрозумів, в чому справа: ну звичайно, як я міг так довго думати! Вся справа в зупинці. Не може бути допущена зупинка в житті колективу.

Я зрадів по-дитячому: яке диво! Яка чудова, захоплююча діалектика! Вільний робочий колектив не здатний стояти на місці. Всесвітній закон загального розвитку тільки тепер починає показувати свої справжні сили. Форми буття вільного людського колективу - рух вперед, форма смерті - зупинка.

Так, ми майже два роки стоїмо на місці: ті ж поля, ті ж квітники, та ж столярна і той же щорічний коло.

Я поспішив в колонію, щоб поглянути в очі колоністам і перевірити моє велике відкриття.

Біля ганку білого дому стояли два екіпажів екіпажу, і Личак мене зустрів повідомленням:

- Приїхала комісія з Харкова.

«От і добре, - подумав я, - зараз ми цю справу вирішимо».

У кабінеті очікували мене: Любов Савеліївна Джуринська, повна дама, в темно-малиновому, не першої чистоти плаття, вже немолода, але з живими і пильними очима, і непоказний чоловік, полурижій, полурусий, не те з борідкою, не те без борідки; окуляри на ньому дуже перекосилися, і він все поправляв їх вільної від портфеля рукою.

Любов Савеліївна змусила себе привітно посміхнутися, коли знайомила мене з іншими:

- А ось і товариш Макаренко. Знайомтеся: Варвара Вікторівна Брегель, Сергій Васильович Чайкін.

Чому не взяти в колонії Варвару Вікторівну Брегель - моє вище начальство, але з якого дива цей самий Чайкін? Про нього я чув - професор педагогіки. Чи не завідував він якимось дитячим будинком?

Брегель сказала:

- Ми до вас спеціально - перевірити ваш метод.

- Рішуче протестую, - сказав я. - Немає ніякого мого методу.

- А який же у вас метод?

- Звичайний, радянський.

Брегель зло посміхнулася.

- Може бути, і радянський, але в усякому разі не звичайний. Треба все-таки перевірити.

Починалася найнеприємніша розмова, коли люди грають термінами в повній впевненості, що терміни визначають реальність. Я тому сказав:

- У такій формі я розмовляти не буду. Якщо завгодно, я вам зроблю доповідь, але попереджаю, що він займе не менше трьох годин.

Брегель погодилася. Ми негайно сіли в кабінеті, замкнулися, і я зайнявся болісним справою: перекладом на слова накопичилися у мене за п'ять років вражень, міркувань, сумнівів і проб. Мені здавалося, що я говорив красномовно, знаходив точні вирази для дуже тонких понять, аналітичним ножем обережно і сміливо розкривав таємні досі області, накидав перспективи майбутнього і труднощі завтрашнього дня. У всякому разі, я був щирим до кінця, не щадив ніяких забобонів і не боявся показати, що в деяких місцях «теорія» здавалася мені вже жалюгідною і чужої.

Джуринська слухала мене з радісним, палаючим обличчям, Брегель була в масці, а про Чайкине мало я дбав.

Коли я закінчив, Брегель постукала повними пальцями по столу і сказала таким тоном, в якому важко було розібрати, чи говорить вона щиро або знущається:

- Так ... Скажу прямо: дуже цікаво, дуже цікаво. Правда, Сергій Васильович?

Чайкін спробував поправити окуляри, вп'явся в свій блокнот і дуже ввічливо, як і годиться вченому, з усякими галантними ужімочкамі і з псевдопочтітельной мімікою виголосив таку промову:

- Добре, це, звичайно, потрібно все висвітлити, так ... але я б засумнівався і зараз в деяких, якщо можна так висловитися, ваших теоремах, які ви люб'язно нам виклали з таким навіть натхненням, що, зрозуміло, говорить про вашу переконаності . Добре. Ну ось, наприклад, ми і раніше знали, а ви як ніби промовчали. У вас тут організована, так би мовити, деяка конкуренція між вихованцями: хто більше зробить - того хвалять, хто менше - того засуджують. Поле у ??вас орали, і була така конкуренія, чи не так? Ви про це 3умолчалі, ймовірно, випадково. Мені бажано було б почути від вас: чи відомо вам, що ми вважаємо конкуренцію методом суто буржуазним, оскільки вона замінює пряме відношення до речі ставленням непрямим? Це - раз. Інший: ви видаєте вихованцям кишенькові гроші, правда до свят, і видаєте не всім порівну, а, так би мовити, пропорційно заслугам. чи не здається вам, що ви замінюєте внутрішню стімуліровку зовнішньої і при цьому суто матеріальної? Далі: покарання, як ви висловлюєтеся. Вам повинно бути відомо, що покарання виховує раба, а нам потрібна вільна особистість, яка визначає за свої вчинки не боязню палиці або іншого запобіжного впливу, а внутрішніми стимулами і політичним самосвідомістю ...

Він ще багато говорив, цей самий Чайкін. Я слухав і згадував розповідь Чехова, в якому описується вбивство за допомогою прес-пап'є; потім мені здавалося, що вбивати Чайкіна не потрібно, а слід відшмагати, тільки не різкою і не який-небудь царскорежімной нагайкою, а звичайним паском, яким робітничий клас підв'язує штани. Це було б ідеологічно витримано.

Брегель мене запитала, перебиваючи Чайкіна:

- Ви чогось посміхаєтеся? Хіба смішно те, що говорить товариш Чайкін?

- О ні, - сказав я, - це не смішно ...

- А сумно, так? - Посміхнулася, нарешті, і Брегель.

- Ні, чому ж, і не сумно. Це звичайно.

Брегель уважно глянула на мене і, зітхнувши, пожартувала:

- Важко вам з нами, правда?

- Нічого, я звик до важким. У мене бувають набагато важче.

Брегель раптом розкотилася сміхом.

- Ви все жартуєте, товариш Макаренко, - заспокоїлася вона нарешті. - Ви все-таки що-небудь відповісте Сергію Васильовичу?

Я розчулено подивився на Брегель і почав благати:

- Я думаю, нехай і з цих питань теж научпедком займеться. Адже там все зроблять як слід? Краще давайте обідати.

- Ну добре, - трохи надулася Брегель. - Так скажіть, а що це за історія: вигнали вихованця Опришко?

- За пияцтво.

- Де ж оон тепер? Звичайно, на вулиці.

- Ні, живе поруч, у одного куркуля.

- Значить, що ж, віддали на патронування?

- У цьому роді, - посміхнувся я.

- Він там живе? Це ви добре знаєте?

- Так, добре знаю: живе у куркуля місцевого, Луккашенко. У цю добру людину вже два безпритульних «на патронування».

- Ну це ми перевіримо.

--Ласка.

Ми вирушили обідати. Після обіду Брегель і Чайкін захотіли переконатися в чомусь на власні очі, а я зняв шапку перед Любов'ю Савеліївною.

- Милий, дорогий, рідненький Народний комісаріат освіти! Нам тут тісно і все зроблено. Ми запсіхуем тут через півроку. Дайте нам що-небудь велике, щоб голова закрутилася від роботи. У вас же багато всього! У вас же не тільки принципи!

Любов Савеліївна засміялася і сказала:

- Я вас добре розумію. Це можна буде зробити. Підемо, поговоримо докладніше ... Але стривайте, ви все про майбутнє. Вас дуже ображає ця ревізія?

- О ні, будь-ласка! А як же по іншому?

- Ну а висновки, всі ці питання Чайкіна вас не турбують?

- А чому? Адже ними буде займатися научпедком? Це йому занепокоєння, а мені нічого ...

Увечері Брегель, йдучи спати, поділилася враженнями:

- Колектив у вас чудовий. Але це нічого не означає, методи ваші жахливі.

Я в глибині душі зрадів: добре ще, що вона нічого не знає про навчання наших барабанщиків.

- На добраніч, - сказала Брегель. - Так, майте на увазі, вас ніхто і не думає звинувачувати у смерті Чобота ...

Я вклонився з глибокою вдячністю ...

Чи не пищати! |  Запоріжжя
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати