На головну

Початок фанфарного маршу |  глечик молока |  Отче наш |  домінанти |  кулацкое виховання |  стріли Амура |  поповнення |  Дев'ятий і десятий загони |  четвертий зведений |  весілля |

Чи не пищати!

1.  НЕ їжа!

В середині квітня приїхали на весняний перерву перші робітфаківці.

Вони приїхали схудлі і почорнілі, і Личак рекомендував передати їх десятому загону в відгодівельне відділення. Було добре, що вони не пишалися перед колоністами своїми студентськими особливостями. Карабанов не встиг навіть з усіма привітатися, а побіг по господарству і майстерним. Белухин, обвішаний пацанами, розповідав про Харків і про студентське життя.

Увечері ми всі сіли під весняним небом і по старій пам'яті зайнялися питаннями колонії. Карабанова дуже не подобалися наші останні події. Він говорив:

- Що воно правильно зроблено, так нічого не скажеш. Раз Костя сказав, що йому тут не подобається, так вчинили правильно: йди до біса, шукай собі кращий. І Опришко - куркуль, це зрозуміло, і пішов в куркулі, так йому і належить. І Опришко - куркуль, це зрозуміло, і пішов в куркулі, так йому і належить. А все-таки, якщо подумати, так воно якось не так. Треба щось думати. Ми ось в Харкові вже побачили інше життя. Там інше життя, і люди багато.

- У нас погані люди в колонії?

- У колонії хороші люди, - сказав Карабанов, - дуже хороші, так дивіться ж кругом - куркульні з кожним днем ??більше. Хіба тут колонії можна жити? Тут або зубами гризти, або тікати.

- Не в тому річ, - задумливо протягнув Бурун, - з куркулями все боротися повинні. Це особлива справа. Чи не в тому суть. А в тому, що в колонії робити нічого. Колоністів сто двадцять чоловік, сили багато, а робота тут якась: посіяв - зняв, посіяв - зняв. І поту багато виходить, і толку не видно. Це господарство маленьке. Це господарство маленьке. Ще рік прожити, хлопцям нудно стане, захочеться кращої долі ...

- Це правильно ог каже, Гришка, - Белухин пересів ближче до мене, - наш народ, безпритульний, як це називається, так він пролетарський народ, йому дай виробництво. На поле, звичайно, приємно працювати і весело, а тільки що ж йому з поля? На село піти, в дрібну буржуазію, значить, - соромно якось, так і піти ж немає з чим, для чого цього потрібно володіти знаряддями виробництва: і хату треба, і коня, і плуг, і все. А йти в прийми, ось як Опришко, не годиться. А куди підеш? Тільки один завод паровозоремонтний, так робочим своїх дітей нікуди дівати.

Все робітфаківці з радістю накинулися на польові роботи, і рада командирів з вишуканим ввічливістю призначав їх командирами зведених. Карабанов повертався з поля порушеними:

- Ой, до чого ж люблю роботу у полі! І така жалість, що нема Ніякий толку з цієї роботи, хай вона оповідь. Від Було б добре б так: Поробуйте в полі, пішов косити, а тут тобі - манафактура зростає, чоботи ростуть, машини коливаються на ниві, трактори, гармошки, окуляри, годинник, цигарки ... ой-ой-ой! Чого е мене нє спитали, коли світ будували, падлюки?

Робітфаківці повинні були провести з нами і Перше травня. Це дуже прикрашало і без того радісний для нас свято.

Колонія як і раніше прокидалася вранці по сигналу і стрункими зведеними кидалася на поля, не озираючись назад і не витрачаючи енергії на аналіз життя. Навіть старі наші хвости, такі, як Евгеньев, Назаренко, Переплятченко, перестали нас мучити.

До літа 1925 року колонія підходила зовсім компактним колективом і при цьому дуже бадьорим - так, принаймні, здавалося зовні. Тільки Чобіт сторчма став в нашому русі, і з Чоботом я не впорався.

Повернувшись від брата в березні, Чобіт розповів, що брат живе добре, але наймитів не має - середняк. Ніякої допомоги Чобіт не просив у колонії, але заговорив про Наташу. Я йому сказав:

- Що ж тут зі мною говорити, це нехай сама Наташа вирішує ...

Через тиждень він знову до мене прийшов уже в повному тривожному хвилюванні.

- Без Наташі мені не життя. Поговоріть з нею, щоб поїхала зі мною.

- Слухай, Чобіт, який же ти дивна людина! Адже тобі з нею треба говорити, а не мені.

- Якщо ви скажете їхати, так вона поїде, а я кажу, так як-то погано виходить.

- Що вона говорить?

- Вона нічого не говорить.

- Як це «нічого»?

- Нічого не говорить, плаче.

Чобіт дивився на мене напружено-насторожено. Для нього важливо було бачити, яке враження справило на мене його повідомлення. Я не приховав від Чобота, що враження було у мене важке:

- Це дуже погано ... Я поговорю.

Чобіт глянув на мене налитими кров'ю очима, глянув в саму глибину мого єства і сказав хрипко:

- Поговоріть. Тільки знайте: не поїде Наташа, я з собою покінчу.

- Це що за дурні розмови! - Закричав я на Чобота. - Ти людина чи сльота? Як тобі не соромно?

Але Чобіт не дав мені закінчити. Він повалився на лавку і заплакав невимовно сумно й безнадійно. Я мовчки дивився на нього, поклавши руку на його запалену голову. Він раптом схопився, взяв мене за лікті і залепетав мені в обличчя захлинаються, наганяють один одного слова:

- Вибачте ... Я ж знаю, що мучу вас ... так я не можу нічого вже зробити ... Я бачите, яка людина, ви ж все бачите і всі знаєте ... Я на коліна стану ... без Наташі я не можу жити.

Я проговорив з ним всю ніч і протягом всієї ночі відчував свою немічність і безсилля. Я йому розповідав про великого життя, про світлих дорогах, про різноманіття людського щастя, про обережність і плані, про те, що Наташі треба вчитися, що у неї чудові здібності, що вона і йому потім допоможе, що не можна її загнати в далеку Богодухівської село , що вона помре там від туги, - все це не доходило до Чобота. Він похмуро слухав мої слова і шепотів:

- Я розіб'юся на частини, а все зроблю, аби вона зі мною поїхала ...

Відпустив я його в колишньому сум'ятті, людиною, яка втратила управління і гальма. На другий же вечір я запросив до себе Наташу. Вона вислухала мій короткий питання одними здригаються віями, потім підняла на мене очі і сказала чистим до блиску, нестидящімся голосом:

- Чобіт мене врятував ... а тепер я хочу вчитися.

- Значить, ти не хочеш виходити за нього заміж і їхати до нього?

- Я хочу вчитися ... А якщо ви скажете їхати, так я поїду.

Я ще раз глянув у ці відкриті, ясні очі, хотів запитати, чи знає вона про настрої Чобота, але чомусь не запитав, а сказав лише:

- Ну йди спати спокійно.

- Так мені не їхати? - Запитала вона мене по-дитячому, киваючи головою трохи навскіс.

- Ні, не їхати, будеш вчитися, - відповів я похмуро і задумався, не помітивши навіть, як тихенько вийшла Наташа з кабінету.

Чобота побачив я на другий день вранці. Він стояв біля головного входу в білий будинок і явно чекав мене. Я рухом голови запросив його в кабінет. Поки я розбирався з ключами і ящиками свого столу, він мовчки стежив за мною і раптом сказав, ніби про себе:

- Значить, не поїде Наташа?

Я глянув на нього і побачив, що він не відчуває нічого, крім своєї втрати. Притулившись одним плечем до дверей, Чобіт дивився в верхній кут вікна і щось шепотів. Я крикнув йому:

- Чобіт! ..

Чобіт здається, мене не чув. Якось непомітно він відвалився від дверей і, не глянувши на мене, вийшов нечутно і легко, як привид.

Я за ним стежив. Після обіду він зайняв своє місце у зведеному загоні. Увечері я викликав його командира, Шнайдера:

- Як Чобіт?

- Мовчить.

- Працював як?

- Комсвод Нечитайло каже - добре.

- Чи не спускай з нього очей кілька днів. Якщо що-небудь помітите, то зараз же скажіть.

- Знаємо, як же, - сказав Шнайдер.

Кілька днів Чобіт мовчав, але на роботу виходив, був в їдальню. Зустрічатися зі мною, видно, не хотів свідомо. Напередодні свята я наказом доручив персонально йому прибити гасла на всіх будівлях. Він акуратно приготував сходи і прийшов до мене з проханням:

- Випишіть цвяхів.

- Скільки?

Він підняв очі до стелі, пошептав і відповів:

- Я так вважаю, кілограм вистачить ...

Я перевірив. Він сумлінно і дбайливо вирівнював гасла і спокійно говорив свого компаньйона на інших сходах:

- Ні, вище ... Ще вище ... Годи. Прибивають.

Колоністи любили готуватися до свят і найбільше любили свято Першого травня, тому що це весняне свято. Але в цьому році Першотравень проходив в поганому настрої. Напередодні з самого ранку перепадав дощик. На півгодини затихне і знову мрячить, як восени, невеликий, дурнуватий, настирливий. До вечора зате заблищали на небі зірки, і тільки на заході мрачнел темно-синій синець, кидаючи на колонію недружню, бруднувату тінь. Колоністи бігали по колонії, щоб покінчити до зборів з різними справами: костюми, перукар, баня, білизна. На просихає ганку білого дому барабанщики чистили крейдою мідь своїх інструментів. Це були герої завтрашнього дня.

Барабанщики наші були особливі. Це зовсім не були жалюгідні неуки, що виробляють безладну юрбу звуків. Горьковские барабанщики недарма ходили півроку на вишкіл до полковим майстрам, і тільки один Іван Іванович протестував тоді:

- Ви знаєте, у них жахливий метод, жахливий!

Іван Іванович з зупиненими від жаху очима розповів мені про цей метод, що полягає в прекрасній алітерації, де мова йде про бабу, тютюні, сирі, дьогті, і тільки одне слово не може бути приведено тут, але і це слово служило чесно барабанній справі. Цей жахливий метод, однак, добре робив свою виховне справа, і марші наших барабанщиків відрізнялися красою, виразністю. Їх було кілька: похідний, зоревой, знаменний, парадний, бойовий, в кожному з них були своєрідні переливи трелей, сухе, акуратне стаккато, приглушене ніжне рокотання, несподівано вибухові фрази і кокетливо-танцювальні пустощі. Наші барабанщики настільки добре виконували свою справу, що навіть багато інспектора наросвіти, почувши їх, змушені були, нарешті, визнати, що вони не вносять у справу соціального виховання ніякої особливо чужої ідеології.

Увечері на зборах колоністів ми перевірили свою готовність до свята, і тільки одна деталь виявилася до кінця не з'ясованою: чи буде завтра дощ. Жартуючи пропонували віддати в наказі: пропонується чергування забезпечити хорошу погоду. Я стверджував, що дощ буде обов'язково, такої ж думки був і Калина Іванович, і Солонтай, і інші товариші, які розуміють в дощах. Але колоністи протестували проти наших страхів і кричали:

- А якщо дощ, так що?

- Ізмокнете.

- А ми хіба цукрові?

Я змушений був вирішити питання голосуванням: чи йти в місто, якщо з ранку буде дощ? Проти піднялося три руки, і в тому числі моя. Збори переможно сміялося, і хтось кричав:

- Наша бере!

Після цього я сказав:

- Ну дивіться, постановили - підемо, нехай і каміння з неба падають.

- Нехай падають! - Кричав Личак.

- Тільки дивіться, чи не пищати! А то зараз хоробрі, а завтра хвостики підібгає і будете попискувати: ой, мокро, ой, холодно ...

- А ми коли пищали?

- Значить, домовилися - не пожива?

- Є не пищати!

Ранок нас зустріло суцільним сірим небом і тихенько підступним дощиком, який іноді посилювався і поливав землю, як з лійки, потім знову починав безшумно бризкати. Ніякої надії на сонці не було.

У білому домі мене зустріли вже готові до походу колоністи і уважно придивлялися до виразу мого обличчя, але я навмисне надів кам'яну маску, і скоро початок лунати в різних кутах іронічне спогад:

- Чи не пищати!

Мабуть, на розвідку прислали до мене прапороносця, який запитав:

- І прапор брати?

- А як же без прапора?

- А ось ... дощик ...

- Так ращве це дощик? Одягніть чохол до міста.

- Є надіти чохол, - сказав прапороносець лагідно.

О сьомій годині програли загальний збір. Колона вийшла в місто точно за наказом. До міського центру було кілометрів десять, і з кожним кілометром дощ посилювався. На міському плацу ми нікого не застали, - ясно було, що демонстрація скасована. У зворотний шлях рушили вже під проливним дощем, але для нас було тепер все одно: ні у кого не залишилося сухий нитки, а з моїх чобіт вода виливалася, як з переповненого відра. Я зупинив колону і сказав хлопцям:

- Барабани намолклі, давайте пісню. Звертаю вашу увагу, деякі ряди погано дорівнюють, йдуть не в ногу, крім того, голову потрібно тримати вище.

Колоністи зареготали. За їх особам стікали цілі ріки води.

- Кроком руш!

Карабанов почав пісню:

Гей, чумаче, чумаче!

Життя твоє собаче ...

Але слова пісні здалися всім настільки підходящими до випадку, що і пісню зустріли реготом. При другому заспіві пісню підхопили і понесли по безлюдних вулицях, затопленим дощовими потоками.

Поруч зі мною в першому ряду крокував Чобіт. Пісні він не співав і не помічав дощу, механічно наполегливо вдивляючись кудись далі барабанщиків і не помічаючи мого пильної уваги.

За вокзалом я дозволив йти вільно. Погано було те, що ні у кого не залишилося жодної сухої цигарки або щіпки махорки, тому всі накинулися на мій шкіряний портсигар. Мене оточили і гордо нагадували:

- А все ж таки ніхто не запищав.

- Стривайте, он за тим поворотом камені будуть падати, тоді що скажете?

- Камені - це, звичайно, гірше, - сказав Личак, - але буває ще й гірше каменів, наприклад кулемет.

Перед входом в колонію знову вишикувалися, вирівнялися і знову заспівали пісню, хоча вона вже з великими труднощами могла подужати нараставший шум зливи і несподівано приємні, як салют нашого повернення, перші в цьому році гуркіт грому. У колонію увійшли з гордо піднятою головою, на дуже швидкому марші. Як завжди, віддали салют прапора, і тільки після цього все приготувалися розбігтися по спальнях. Я крикнув:

- Хай живе Перше травня! Ура!

Хлопці підкинули вгору мокрі кашкети, заволали і, вже не чекаючи команди, кинулися до мене. Вони підкинули мене вгору і з моїх чобіт вилилися на мене нові струменя води.

Через годину в клубі був прибитий ще одне гасло. На величезному довгому полотнище було написано тільки два слова:

Н е п і щ а т ь!

Гримаси любові і поезії |  важкі люди
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати