На головну

командирська педагогіка |  Нелюди другий колонії |  завоювання комсомолу |  Початок фанфарного маршу |  глечик молока |  Отче наш |  домінанти |  кулацкое виховання |  стріли Амура |  поповнення |

четвертий зведений

1.  день четвертий
  2.  Ключ четвертий. Ресурсне забезпечення діяльності організації
  3.  передовий зведений
  4.  Розділ четвертий. покарання
  5.  Розділ четвертий. покарання
  6.  Розділ четвертий. покарання
  7.  Розділ четвертий. покарання

В кінці липня заробив четвертий зведений загін у складі п'ятдесяти чоловік під командою Буруна. Бурун був визнаний командир четвертого зведеного, і ніхто з колоністів не претендував на цю важку, але почесну роль.

Четвертий зведений загін працює «від зорі до зорі». Хлопці частіше говорили, що він працює «без сигналу», тому що для четвертого зведеного ні сигнал на роботу, ні сигнал з роботи не давався. Четвертий зведений Буруна зараз працює у молотарки.

О четвертій годині ранку, після побудки і сніданку, четвертий зведений вибудовується уздовж квітника проти головного входу в білий будинок. На правому фланзі шеренги колоністів шикуються всі вихователі. Вони, власне кажучи, не зобов'язані брати участь у роботі четвертого зведеного, крім двох, призначених в порядку робочого чергування, але давно вже вважається хорошим тоном в колонії попрацювати в четвертому зведеному, і тому жоден поважаючий себе людина не прозевает наказу про організацію четвертого зведеного. На правому фланзі помістилися і Шері, і Калина Іванович, і Солонтай Отченаш, і Оксана, і Рахіль, і дві прачки, і Спиридон секретар, і знаходиться у відпустці старший вальцювальник з млина, і колісний інструктор Козир, і рудий і похмурий наш садівник Мізяка , і його дружина, красуня Надя, і дружина Журбина, і ще якісь люди - я навіть всіх і не знаю.

І в шерензі колоністів багато добровольців: вільні члени десятого і дев'ятого загонів, другого загону конюхів, третього загону корівників - все тут.

Тільки Марія Кіндратівна Бокова, хоч і попрацювала встати рано і прийшла до нас в старенькому ситцевому сарафані, не стає до ладу, а сидить на ґанку і розмовляє з Буруном. Марія Кіндратівна з деяких пір хто взяв би мене ні на чай, ні на морозиво, але ставиться до мене не менше ласкаво, ніж до інших, і я на неї ні за що не в образі. Мені вона подобається навіть більше, ніж раніше: серйозніше і суворіше стали у неї очі і душевніше жарт. За цей час познайомилася Марія Кіндратівна з багатьма хлопцями і дівчатами, подружилася з Силантьєв, спробувала на вагу і деякі наші важкі характери. Милий і прекрасна людина Марія Кіндратівна, і все ж я їй кажу потихеньку:

- Марія Кіндратівна, станьте в лад. Всі будуть вам раді в робочих лавах.

Марія Кіндратівна посміхається на ранкову зорю, поправляє рожевими пальчиками примхливий і теж рожевий локон і трошки хрипко, з самої глибини грудей відповідає:

- Дякуємо. А що я буду сьогодні ... молоти, так?

- Чи не молоти, а молотити, - каже Бурун. - Ви будете записувати вихід зерна.

- А я це зможу добре робити?

- Я вам покажу, як.

- А моеет бути, ви для мене занадто легку роботу дали?

Бурун посміхається:

- У нас вся робота однакова. Ось ввечері, коли буде вечеря четвертому зведеному, ви розповісте.

- Господи, як добре: ввечері вечерю, після роботи ...

Я бачу, як хвилюється Марія Кіндратівна, і, посміхаючись, відвертаюсь. Марія Кіндратівна вже на правому фланзі дзвінко сміється чогось, а Калина Іванович галантерейно тисне їй руку і теж сміється, як кваліфікований Фавн.

Вибігли і заскрекотали вісім барабанщиків, пристроюючись справа. Граючи хлоп'ячими пружинними таліямі, вийшли і приготувалися чотири трубача. Підтягнулися, посуворішали колоністи.

- Під прапор - струнко!

Підкинули в шерензі легкі голі руки - салют. Чергова по колонії Настя Ночевнов, в кращому своєму плаття, з червоною пов'язкою на руці, під барабанний гуркіт і срібний привіт трубачів провела на правий фланг шовкове горьковское прапор, що охороняється двома насторожено холодними багнетами.

- Справа по чотири, кроком руш!

Щось заплуталося в рядах дорослих, раптом пискнула і лякливо озирнулася на мене Марія Кіндратівна, але марш барабанщиків усіх призводить до порядку. Четвертий зведений вийшов на роботу.

Бурун бігом наганяє загін, підскакує, вирівнюючи ногу, і веде загін туди, де давно красується високий стрункий стіг пшениці, складений Силантьєв, і кілька стогів поменше і не таких струнких - жита, вівса, ячменю і ще тієї чудової жита, яку навіть Грач не могли дізнатися і змішували з ячменем; ці стоги складені Карабанова, Чоботом, Федоренко, і потрібно визнати - як ні парилися хлопці, як не мали на, а перевершити Силантія не змогли.

У найнятого в сусідньому селі локомобіля очікують приходу четвертого зведеного вимазані серйозні машиністи. Молотарка ж наша власна, тільки навесні куплена в розстрочку, новенька, кака все наше життя.

Бурун швидко розставляє свої бригади, у нього з вечора все розраховано, недарма він старий комсвод-чотири. Над стогом вівса, призначеного до обмолоту останнім, майорить наш прапор.

До обіду вже закінчують пшеницю. На верхньому майданчику молотарки саме людне і веселе місце. тут блищать очі дівчата, покриті золотисто-сірої пшеничного пилом, з хлопців тільки Личак. Він невтомно разгибайтесь ні спини, ні мови. На головному, відповідальному пункті лисина Силантія і просочений тієї ж пилом його незаданих вус.

Личак зараз спеціалізуємося на Оксані.

- Це вам колоністи на зло сказали, що пшениця. Хіба це пшениця? Це горох.

Оксана приймає ще не розв'язаний сніп пшениці і надягає його на голову Лаптєв, але це не зменшує загального задоволення від Лаптєвих слів.

Я люблю молотьбу. Особливо хороша молотьба до вечора. В монотонному стукіт машин вже починає чутися музика, вухо вже увійшло у смак своєрідною музичної фрази, нескінченно різноманітною з кожною хвилиною і все-таки схожою на попередню. І музика ця - такий щасливий фон для складного, вже втомленого, але наполегливо невгамовного руху: цілими рядами, як по казковому заклинання, піднімаються з обезголовленого стоги снопи, і після короткого ніжного дотику на смертному шляху до рук колоністів раптом обрушуються в нутро жадібної, ненаситної машини, залишаючи за собою вихор зруйнованих частинок, стогони злітають, відірваних від живого тіла крупинок. І в вихорах, і в шумах, і в штовханині смертей багатьох і багатьох снопів, хитаючись від утоми і порушення, сміючись над їх втомою, нахиляються, підбігають, згинаються під важкими ношами, регочуть і пустують колоністи, обсипані хлібним прахом і вже осяяні прохолодою тихого літнього вечора. Вони додають до загальної симфонії до одноманітним темам машинних стукотів, до надривним диссонансам верхнього майданчика звитяжну, до самої глибини мажорну музику радісною людської втоми. Важко ще розрізнити деталі, важко відірватися від захоплюючої стихії. Ледве-ледве впізнаєш колоністів в схожих на фотографічний негатив золотисто-сірих постатях. Руді, чорні, русяве - вони тепер всі схожі один на одного. Важко погодитися, що стоїть з ранку з блокнотом в руках під самими густими вихорами примарно схилена постать - це Марія Кіндратівна; важко визнати в її компаньйона, нескладною, смішний, зморщеною тіні, Едуарда Миколайовича, і тільки по голосу я здогадуюся, коли він говорить, як завжди, ввічливо-стримано:

- Товариш Бокова, скільки у нас зараз ячменю?

Марія Кіндратівна повертає блокнот до заходу.

- Чотириста пудів вже, - каже вона таким тремтячим, втомленим дискантом, що мені по-справжньому стає її шкода.

Добре Лаптєв, який в крайньої втоми знаходить виходи.

- Галатенко! - Кричить він на весь струм. - Галатенко!

Галатенко несе на голові на ріжнатом спис двопудовою набір соломи і з-під нього відгукується, хитаючись:

- А чого тобі закортіло?

- Іди сюди на хвилиночку, потрібно ...

Галатенко відноситься до Лаптєв з релігійною відданістю. Він любить його і за дотепність, і за бадьорість, і за любов, тому що один Личак цінує Галатенко і запевняє всіх, що Галатенко ніколи не був ледарем.

Галатенко звалює солому до локомобілів і поспішає до молотарки. Спираючись на ріжен і в душі задоволений, що може хвилинку відпочити серед загального шуму, він починає з личаків бесіду.

- А чого ти мене кликав?

- Слухай, друже, - нахиляється зверху Личак, і всі навколишні починають прислухатися до бесіди, впевнені, що вона добром не закінчиться.

- Ну слухаю ...

- Піди в нашу спальню ...

- Ну?

- Там у мене під подушкою ...

- Що?

- Під подушкою кажу ...

- Так що?

- Там у мене знайдеш під подушкою ...

- Та зрозумів, під подушкою ...

- Там лежать запасні руки.

- Ну так что с ними робить? - Запитує Галатенко.

- Принеси їх швидше сюди, бо ці вже нікуди не годяться, - показує Личак свої руки під загальний регіт.

- Ага! - Каже Галатенко.

Він розуміє, що сміються всі над словами Лаптєв, а може бути, і над ним. Він щосили намагався не сказати нічого дурного і смішного і начебто нічого такого і не сказав, а говорив лише Личак. Але все сміються ще сильніше, молотарка вже стукає даремно і вже починає «паритися» Бурун.

- Що тут сталося? Ну чого стали? Це ти все, Галатенко?

- Та я нічого ...

Всі завмирають, бо Личак самим напружено-серйозним голосом, з чудовою грою втоми, занепокоєння і товариського довіри до Бурун, говорить йому:

- Розумієш, ці руки вже не варять. Так дозволь Галатенко піти принести запасні руки.

Бурун одразу вмикається в мотив і каже Галатенко трохи укорітельно:

- Ну, звичайно, принеси, що тобі - важко? Який ти ледача людина, Галатенко!

Вже немає симфонії молотьби. Тепер захопила дихання високоголосая какфонія реготу і стогонів, навіть Шері сміється, навіть машиністи кинули машину і регочуть, тримаючись за брудні коліна. Галатенко повертається до спалень. Солонтай пильно дивиться на його спину:

- Гляди ж ти, яка, брат, історія ...

Галатенко зупиняється і щось розуміє. Карабанов кричить йому з висоти солом'яного намета:

- Ну чого ж ти став? Іди ж!

Але Галатенко розтягує рот до вух. Він зрозумів, в чому справа. Не поспішаючи він повертається до ріжних і посміхається. На соломі хлопці його запитують:

- Куди це ти ходив?

- Та Личак придумав, розумієш, - принеси йому запасні руки.

- Ну і що ж?

- Та нема у нього ніяких запасних рук, бреше все.

Бурун командує:

- Відставити запасні руки! Продовжувати!

- Відставити так відставити, - каже Личак, - будемо і цими якось.

О дев'ятій годині Шері зупиняє машину і підходить до Бурун:

- Уже валяться хлопці. А ще на півгодини.

- Нічого, - каже Бурун. - Закінчимо.

Личак кричить зверху:

- Товариші горьківців! Залишилося ще на півгодини. Так я боюся, що за півгодини ми здорово Замора. Я не згоден.

- А чого ж ти хочеш? - Насторожився Бурун.

- Я протестую! За півгодини ноги витягнемо. правда ж, Галатенко?

- Та, звичайно ж, правда. Півгодини - це багато.

Личак підіймає кулак.

- Не можна півгодини. Треба все це закінчити, всю цю купу за чверть години. Ніяких півгодини!

- Правильно! - Кричить і Галатенко. - Це він правильно каже.

Під новий взоив реготу Шері включає машину. Ще через двадцять хвилин - все скінчено. І відразу на всіх нападає бажання повалитися на солому і заснути. Але Бурун командує:

- Стройся!

До переднього ряду підбігають сурмачі і барабанщики, давно вже очікують своєї години. Четвертий зведений ескортує прапор на його місце в білому домі. Я затримуюся на току, і від білого дому до мене долітають звуки знаменного салюту.

У темряві на мене наступає якась фігура з довгою палицею в руці.

- Хто це?

- А це я, Антон Семенович. Ось прийшов до вас щодо молотарки, це, значить, з волів хутора, і я ж буду Воловик по хвамілії ...

- Добре. Підемо в хату.

Ми теж прямуємо до білого дому. Воловик, старий видно, шамкає в темряві.

- Добре це у вас, як у людей раніше було ...

- Чого це?

- Так ось, бачите, з хресним ходом мелений, по-справжньому.

- Та де ж хресний хід! Це прапор. І попа у нас немає.

Воловик трохи забігає вперед і жестикулює палицею в повітрі:

- Та не в тому справа, що попа немає. А в тому, що ніби як люди святкують, виходить так, ніби свято. Бачиш, хліб зібрати людині - торжество з торжеств, а у нас люди забули про це.

У білого дому шумно. Як ні втоми колоністи, все ж полізли в річку, а після купання - і втоми начебто немає. За столами в саду радісно і балакучість, і Марії Кіндратівна хочеться плакати від різних причин: від втоми, від любові до колоністів, тому, що відновлений і в її житті правильний людський закон, спробувала і вона принади трудового вільного колективу.

- Легка була у вас робота? - Питає її Бурун.

- Не знаю, - каже Марія Кіндратівна, - напевно, важка, тільки не в тому річ. Така робота все одно - щастя.

За вечерею підсів до мене Солонтай та засекретнічал:

- Там це, сказали вам, тут це, передати, значить: у неділю до вас люди, як то кажуть, прийдуть, щодо Ольки. Бачиш, яка історія.

- Це від Ніколаєнко?

- Тут це, від Павло Павловича, старого, значить. Так ти, Антон Семенович, як це говориться, постарайся: рушники, бачиш, тут це, покладається, і хліб, і сіль, і більше ніяких даних.

- Голубчик, Солонтай, так ти це і влаштуй усе.

- Тут це, влаштую, як то кажуть, так бачиш, така, брат, історія: покладається в такому місці випити, самогонку або що, бачиш.

- Самогонка не можна, Сілантій6 а вина солодкого купи дві пляшки.

Дев'ятий і десятий загони |  весілля
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати