На головну

Безславне початок колонії імені Горького |  Характеристика первинних потреб |  Операції внутрішнього характеру |  Справи державного значення |  Завоювання залізного бака. |  Характер і культура |  Тріумфальна сівалка |  Братченко та райпродкоміссар |  Осадчий |  Чорнильниці по-сусідськи |

Шарин на розправу

Забувався поступово «наш найкращий», забувалися тифозні неприємності, забувалася зима з відмороженими ногами, з рубанням дров і «ковзалкой», але не могли забути в Наросвіти моїх «аракчеєвських» формул дисципліни. Розмовляти з мною в Наросвіти почали теж майже по-аракчеєвських:

- Ми цей ваш жандармський досвід приплесну. Потрібно будувати соцвос, а не катівня.

У своїй доповіді про дисципліну я дозволив собі засумніватися в правильності прийнятих у той час положень, які стверджують, що покарання виховує раба, що необхідно дати повний відсіч творчості дитини, потрібно найбільше покладатися на самоорганізацію і самодисципліну. Я дозволив собі виставити несмоненно для мене твердження, що поки не створено колектив і органи колективу, поки немає традицій і не виховані первинні трудові і побутові навички, вихователь має право і повинен не відмовлятися від примусу. Я стверджував також, що не можна робити всі виховання на інтересі, що виховання почуття обов'язку часто стає в протиріччя з інтересом дитини, особливо так, як він його розуміє. Я вимагав виховання загартованого, міцного людини, що може проробляти і неприємну роботу, і нудну роботу, якщо вона викликається інтересами колективу.

У підсумку я відстоював лінію створення сильного, якщо потрібного, і суворого, натхненного колективу, і тільки на колектив покладав всі надії; мої противники тикали мені в ніс аксіомами педології і танцювали тільки від «дитини».

Я був уже готовий до того, що колонію «пріхлопнут», але злості дня в колонії - посівна кампанія і все той же ремонт другої колонії - не дозволяли мені спеціально страждати з нагоди наробразовскіх гонінь. Хтось мене, очевидно, захищав, тому що мене не плескали дуже довго. А чого б, здається, простіше: взяти і зняти з роботи.

Але в Наросвіти я намагався не їздити: занадто неласкаво і навіть зневажливо зі мною там розмовляли. Особливо заїдав мене один з інспекторів, Шарин - дуже красивий кокетливий брюнет з прекрасними кучерявим волоссям, переможець серцем губернських дам. У нього товсті, червоні і вологі губи і круглі підкреслені брови. Хто його знає, чим він займався до 1917 року, але тепер він великий фахівець якраз по соціальному вихованню. Він чудово засвоїв кілька сот модних термінів і вмів нескінченно низати порожні словесні трелі, переконаний, що за ними ховаються педагогічні та революційні цінності.

До мене він ставився зарозуміло-вороже з того дня, коли я не втримався від дійсно нестримного сміху.

Заїхав він якось в колонію. У моєму кабінеті побачив на столі барометр-анероїд.

- Що це за штука? - Запитав він.

- Барометр.

- Який барометр?

- Барометр, - здивувався я, - погоду у нас пророкує.

- Пророкує погоду? Як же він може передбачати погоду, коли він стоїть у вас на столі? Адже погода не тут, а на дворі.

Ось в цей момент я і розреготався непристойно, нестримно. Якби

Шарин не мав такого вченого виду, якби не його приват-доцентські шевелюра, якби не його апломб вченого!

Він дуже розсердився:

- Що ви смієтеся? А ще педагог. Як ви можете виховувати ваших вихованців? Ви повинні мені пояснити, якщо бачите, що я не знаю, а не сміятися.

Ні, я не здатний був на таку великодушність - я продовжував реготати. Колись я чув анекдот, майже буквально повторював моя розмова з Шаріна про барометр, і мені здалося напрочуд кумедним, що такі дурні анекдоти повторюються в житті і що в них беруть участь інспетора губнаросвіти.

Шарин образився і поїхав.

Під час моєї доповіді про дисципліну він мене «крив» нещадно.

- Локалізована система медико-педагогічного впливу на особистість дитини, оскільки вона диференціюється в установі соціального виховання, повинна превалювати настільки, наскільки вона узгоджується з природними потребами дитини і настільки вона виявляє творчі перспективи в розвитку даної стуктури - біологічної, соціальної і економічної. Виходячи з цього ми констатуємо ...

Він протягом двох годин, майже не переводячи духу і з напівзакритими очима, тиснув збори подібної наукового гумою, але закінчив з чисто житейських пафосом:

- Життя є веселість.

Ось цей самий Шарин і завдав мені нищівного удару навесні 1922 року.

Особливий відділ Першої запасний надіслав в колонію вихованця з вимогою обов'язково прийняти. І раніше особливий відділ і ЧК, траплялося, надсилали хлопців. Прийняв. Через два дні мене викликав Шарин.

- Ви взяли Евгеньева?

- Прийняв.

- Яке ви мали право прийняти вихованця без нашого дозволу?

- Надіслав Особливий відділ Першої запасний.

- Що мені Особливий відділ? Ви не маєте права приймати без нашого дозволу.

- Я не можу не прийняти, якщо надсилає Особливий відділ. А якщо ви вважаєте, що він надсилати не може, то як-небудь уладьте з ним це питання. Не можу ж я бути суддею між вами і Особливим відділом.

- Негайно відправте Евгеньева назад.

- Тільки на вашу письмовим розпорядженням.

- Для вас має бути дійсно і моє усне розпорядження.

- Дайте письмове розпорядження.

- Я ваш начальник і можу вас зараз заарештувати на сім діб за невиконання мого усного розпорядження.

- Добре, хапайте.

Я бачив, що людині дуже хочеться використовувати своє право заарештувати мене на сім діб. Навіщо шукати інші приводи, коли вже є привід?

- Ви не відправите хлопчика?

- Чи не відправлю без письмового наказу. Мені вигідніше, бачте, бути заарештованим товаришем Шаріна, ніж Особливим відділом.

- Чому Шаріна вигідніше? - Серйозно зацікавився інспектор.

- Знаєте, якось приємніше. Все-таки з педагогічної лінії.

- В такому разі ви заарештовані.

Він схопив телефонну трубку.

- Міліція? .. Негайно надішліть міліціонера взяти завідувача колонією Горького, якого я заарештував на сім діб ... Шарин.

- Мені що ж? Очікувати в вашому кабінеті?

- Так, ви будете тут очікувати.

- Може бути, ви мене відпустите на чесне слово? Поки прийде міліціонер, я отримаю дещо в складі і відправлю хлопчика в колонію.

- Ви нікуди не підете звідси.

Шарин схопив з вішалки плюшеву капелюх, яка дуже пасувала до його чорної шевелюрі, і вилетів з кабінету. Тоді я взяв слухавку і викликав предгубісполкома. Він терпляче вислухав мою розповідь:

- Ось що, голубчику, не турбуйтеся, і їдьте додому спокійно. Втім, краще почекайте міліціонера і скажіть, щоб він викликав мене.

Прийшов міліціонер.

- Ви завідувач колонією?

- Я.

- Так, значить, ходімо.

- Предгубісполкома розпорядився, що я можу їхати додому. Просив вас зателефонувати.

- Я нікуди не буду дзвонити, нехай в районі начальник дзвонить. Ходімо.

На вулиці Антон здивовано глянув на мене в супроводі конвою.

- Почекай мене тут.

- А вас скоро випустять?

- Ти звідки знаєш, що мене можна випустити?

- А тут чорний проходив, так сказав: їдь додому, завідувач не поїде. А баб вийшли якісь в шапочках, так кажуть: ваш завідувач заарештований.

- Почекай, я зараз прийду.

В районі довелося чекати начальника. Тільки о четвертій годині він випустив мене на свободу.

Підведення була навантажена доверху мішками і ящиками. Ми з Антоном мирно повзли по Харківському шосе, думали про свої справи, він, ймовірно, - про фуражі і випасі, а я - про мінливості долі, спеціально приготованих для завкола. Кілька разів зупинялися, поправляли розповзатися мішки, знову піднімалися на них і їхали далі.

Антон вже смикнув ліву віжку, повертаючи на дорогу до колонії, як раптом Малюк вхопив в сторону, підняв голову, спробував здибилися: з дороги до колонії на нас налетів, загудів, затріщав, захрипів і пронісся до міста автомобіль. Промайнула зелена плюшева капелюх, і Шарин розгублено глянув на мене. Поруч з ним сидів і притримував комір пальта вусатий Черненко, голова РСІ.

Антон не мав часу дивуватися несподіваному наскоку автомобіля: щось наплутав Малюк в складній і невірної системі нашої упряжі. Але і я не мав часу дивуватися: на нас кар'єром мчала пара колоністських коней, запряжена в гуркотливих Гарбо, набиту до відмови хлопцями. На передку стояв і правил кіньми Карабанов, втягнувши голову в плечі і люто виблискуючи чорними циганськими очима навздогін тікає автомобілю. Гарба з розгону пронеслася повз нас, хлопці щось кричали, стрибали з воза на землю, зупиняли Карабанова, сміялися. Карабанов, нарешті, прийшов до тями і зрозумів, в чому справа. На дорожньому перехресті утворилася ціла ярмарок.

Хлопці обступили мене. Карабанов, мабуть, був незадоволений, що все так прозаїчно скінчилося. Він навіть не зліз з Гарбо, а зі злістю повертав коней і лаявся:

- Так, Повертайся ж, сатана! Від, Чорти б тобі, позаводили шкап! ..

Нарешті, він з останнім вибухом гніву перетягнув праву і галопом понісся в колонію, стоячи на передку і похмуро погойдуючись на вибоїнах.

- Що у вас трапилось? Що за пожежна ікоманда? - Запитав я.

- Чого ви як показились? - Запитав Антон.

Перебиваючи один одного і штовхаючись, хлопці розповіли мені про те, що трапилося. Подання про подію у них було дуже туманне, незважаючи на те, що всі вони були його свідками. Куди вони летіли на парній Гарбі і що збиралися зробити в місті, для них теж було покрито мороком невідомості, і мої запитання з цього приводу вони зустрічали навіть здивовано.

- А хто його знає? Там було б видно.

Один Задоров міг зв'язно розповісти про те, що сталося:

- Та ви знаєте, це як-то швидко відбулося, прямо налетіло звідкись. Вони проїхали на машині, мало хто й помітив, працювали всі. Іти до вас, там щось робили, ну, дехто з наших провідав, каже - в ящиках риються. Що таке? Хлопці збіглися до вашого ганку, а тут і вони вийшли. Чуємо, кажуть Івану Івановичу: «Приймайте завідування». Ну, тут таке заварилося, нічого не розбереш: хто кричить, хто вже за грудки береться, Бурун на всю колонію кричить: «Куди Антона поділи?» Справжній бунт. Якби не я і Іван Іванович, так до куркулів б дійшло, а у мене навіть ґудзики повідривали. Чорний, той здорово злякався та до машини, а машина тут же. Вони дуже швидко чіпали, а хлопці бігом за машиною та кричать, руками розмахують, чортзна-що. І якраз же Семен з другої колонії з порожньою Гарбо.

Ми увійшли в колонію. Заспокоєний Карабанов у стайні розпрягав коней і відбивався від наседавшего Антона:

- Вам коні - все одно як автомобіль, дивись - запарили.

- Ти розумієш, Антон, тут було не до коней. Розумієш? - Весело блищав зубами і очима Карабанов.

- Та ще раніше тебе, в місті, зрозумів. Ви тут обідали, а нас по міліціях водили.

Воспітаталей я знайшов в стані останнього переляку. Іван Іванович був такий - хоч в ліжко укладай.

- Ви подумайте, Антон Семенович, ніж це могло скінчитися? Такі люті пики у всіх, - я думав, без ножів не обійдеться. Спасибі Задорова: один не втратив голови. Ми їх розкидаємо, а вони, як собаки, злі, кричать ... Фу-у! ..

Я хлопців не розпитував і взагалі зробив вигляд, що нічого особливого не сталося, і вони мене теж ні про що не катували. Це було для них, мабуть, і нецікаво: горьківців були більшими реалістами, їх могло займати тільки те, що безпосередньо визначало поведінку.

У Наросвіти мене не викликали, зі свого почину я теж не їздив. Через тиждень довелося мені зайти в губРКІ. Мене запросили в кабінет до голови. Черненко, зустрів мене, як родича.

- Сідай, голуб, сідай, - говорив він, потрясаючи мою руку і подивився на мене з радісною посмішкою. - Ах, які в тебе молодці! Ти знаєш, після того, що мені наговорив Шарин, я думав, зустріч забитих, нещасних, ну, розумієш, жалюгідних таких ... А вони, сучі сини, як закрутилися навколо нас: чорти, справжні чорти. А як за нами погналися, рис, така справа! Шарин сидить і все тлумачить: «Я думаю, вони нас не наздоженуть». А я йому відповідаю: «Добре, якщо в машині все справно». Ах, як це мило! Давно такої принади не бачив. Я тут розповів декому, животи рвали, під столи лізли ...

З цього дня почалася у нас дружба з Черненко.

Габерсуп |  Смичка »з селянством
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати