На головну

Розмова з завгубнаробразом |  Безславне початок колонії імені Горького |  Характеристика первинних потреб |  Операції внутрішнього характеру |  Справи державного значення |  Завоювання залізного бака. |  Характер і культура |  Тріумфальна сівалка |  Братченко та райпродкоміссар |  Осадчий |

Габерсуп

Весною нагрянула на нас нова біда - висипний тиф. Першим захворів Костя Ветковський. (Далі в «Педагогічної поеми» 1935 р с.143, слід: «Його вплив в колонії був величезний: він був найкультурніший колоніст, розумний, привітний, дуже ввічливий. Але в той же час він умів, не втрачаючи гідності, бути хорошим товаришем і дуже багато допомагав хлопцям в їх шкільних справах. Його всі любили »).

Лікаря в колонії не було. Катерина Григорівна, яка побувала колись в медичному інституті, лікувала в тих необхідних випадках, коли і без лікаря обійтися неможливо і лікаря запрошувати ніяково. Її спеціальністю вже в колонії стали короста і швидка допомога при порізах, опіках, ударах, а взимку, завдяки недосконалості нашого взуття, у нас багато було хлопців з відмороженими ногами. Ось, здається, і всі хвороби, якими поблажливо хворіли колоністи, - вони не відрізнялися схильністю возитися з лікарями і ліками.

Я завжди ставився до колоністів з глибокою повагою саме за їх медичну невибагливість і сам багато у них в цій області навчився. У нас зробилося зовсім звично не рахуватися хворим при температурі в тридцять вісім градусів, і відповідної витримкою ми один перед іншим хизувалися. Втім, це було майже за необхідне просто тому, що лікарі до нас дуже неохоче їздили.

Ось чому, коли захворів Костя і у нього виявилася температура під сорок, ми відзначили це як новина в колоністського побуті. Костю поклали в ліжко і намагалися надати йому всіляку увагу. Вечорами біля його ліжка збиралися приятелі, а так до нього багато хто ставився добре, то його ввечері оточувала ціла юрба. Щоб не позбавляти Костю суспільства і не бентежити хлопців, ми теж у ліжку хворого проводили вечірні години.

Дня через три Катерина Григорівна тривожно повідомила мені про своє занепокоєння: дуже схоже на висипний тиф. Я заборонив хлопцям підходити до його ліжка, але ізолювати Костю як-небудь по-справжньому було все одно неможливо: доводилося і займатися в тій же кімнаті і збиратися ввечері.

Ще через день, коли Ветковський стало дуже погано, ми завернули його в ватяну ковдру, яким він ховався, посадили в фаетон, і я повіз його в місто.

У приймальні лікарні ходять, лежать і стогнуть чоловік сорок. Лікаря належного немає. Видно, тут давно збилися з ніг і що приміщення хворого в лікарню нічого особливо доброго не обіцяє. Нарешті приходить лікар. Ліниво подмиает сорочку у нашого Ветковський, по-старечому крекче і ліниво говорить записуючого фельдшеру:

- Висипний. У лікарняне містечко.

За містом, в поле, від війни залишилося десятка два дерев'яних бараків. Я довго блукаю між сестрами, санітарами, виносять закриті простирадлами носилки. Кажуть, що хворого повинен прийняти черговий фельдшер, але ніхто не знає, де він, і ніхто не хоче його знайти. Я, нарешті, втрачаю терпіння і накидаюся на найближчу сестру, вживаючи слова «неподобство», «нелюдяно», «обурливо». Мій гнів приносить користь: Костю роздягають і кудись ведуть.

Повернувшись в колонію, я дізнався, що злягли з такою ж температурою Задоров, Осадчий і Белухин. Задорова, втім, я застав ще на ногах в той самий момент, коли він відповідав на вмовляння Катерини Григорівни лягти в ліжко:

- І яка ви жінка дивна! Ну, чого я ляжу? Я ось зараз піду в кузню, там мене Софрон моментально вилікує ...

- Як вас Софрон вилікує? Що ви говорите дурниці! ..

- А ось тим самим, що і себе лікує: самогон, перець, сіль, олеонафт і трохи колісної мазі! - Заливався Задоров зазвичай виразно і відкрито.

- Дивіться, Антон Семенович, до чого ви їх розпустили! - Звертається до мене Катерина Григорівна. - Він буде лікуватися у Софрона! .. Ідіть, укладайтеся!

Від Задорова несло страшним жаром, і було видно, що він ледве тримається на ногах. Я взяв його за лікоть і мовчки направив в спальню. У спальні вже лежали в ліжках Осадчий і Белухин. Осадчий страждав і був незадоволений своїм станом. Я давно помітив, що такі «бойові» хлопці завжди дуже важко переносять хворобу. Зате Белухин зазвичай був в райдужному настрої.

Не було в колонії людини веселіше і радісніше Белухіна. Він походив із стобового робочого роду в Нижньому Тагілі; під час голоду відправився за хлібом, в Москві був затриманий при якійсь облаві і поміщений в дитячий будинок, звідти втік і освоївся на вулиці, знову був затриманий і знову втік. Як людина заповзятлива, він намагався не красти, а більше спекулював, але сам потім розповідав про свої спекуляціях з добродушним реготом, так вони завжди були сміливі, своєрідні і невдалі. Нарешті Белухин переконався, що він для спекуляції не годиться, і вирішив їхати на Україну.

Белухин колись навчався в школі, знав про все потроху, хлопець був меткий і бувалий, але на подив і ДКО неписьменний. Бувають такі хлопці: начебто все грамоту вивчив, і дроби знає, і про відсотки має поняття, але все це у нього дивно кострубато і навіть смішно виходить. Белухин і говорив на такому ж кострубато мовою, проте розумному і з вогником.

Лежачи в тифу, він був невичерпна балакучий, і, як завжди, його дотепність подвоювалась випадково комічним поєднанням слів:

- Тиф - це медична інтелігентність, так чому вона причепилася до робочого від природи? Ось коли соціалізм вродить, тоді цю бацилу і на поріг не пустимо, а якщо, скажімо, їй закортить у справі: пайок отримати або що, бо і їй же, по справедливості, жити потрібно, так звернися до мого секретарю-письменнику. А секретарем приклепати Кольку Вершнева, тому він з книжкою, як собака з блохою, не розлучається. Колька інтелігентність зробить, і йому - що блоха, що бацила відповідає демократичним рівносильний.

- Я буду секретарем, а ти що будеш робити при соціалізмі? - Запитує Колька Вершнев, заїкаючись.

Колька сидить в ногах у Белухіна, як звичайно з книжкою, як звичайно скуйовджена і в подертій сорочці.

- А я буду закони писати, як ось тебе одягти, щоб у тебе пристосованість до людства була, а не як до босяку, тому що це обурює навіть Тоськи Соловйова. Який же ти читач, якщо ти на мавпу схожий? Та й то не у всякого мавп чорна виступає. Правда ж, Тоська?

Хлопці реготали над Вершневим. Вершнев не сердився і любовно поглядав на Белухіна сірими добрими очима. Вони були великими друзями, прийшли в колонію разом і поруч працювали в кузні, тільки Белухин вже стояв у ковадла, а Колька вважав за краще дути хутром, щоб мати одну вільну руку для книжки.

Тоська Соловйов, частіше називався Антоном Семеновичем, - були ми з ним подвійні тезки - мав зроду тільки десять років. Він був знайдений Белухіна в нашому лісі вмираючим від голоду вже в нестямі. На Україну він виїхав з Самарської губернії разом з батьками, в дорозі втратив матір, а що потім було, і не пам'ятає. У Тоськи гарненьке, ясне, дитяче обличчя, і воно завжди звернене до Белухіна. Тоська, мабуть, прожив своє коротке життя без особливо сильних вражень, і його назавжди вразив і прикував до себе цей веселий, впевнений зубоскал Белухин, який органічно не міг боятися життя і всьому на світі знав ціну.

Тоська варто в головах у Белухіна, і його оченята горять любов'ю і захопленням. Він дзвенить вибухових діскантние сміхом дитини:

- Чорна мавпа!

- Ось Тоська у мене буде молодець, - Белухин витягує його з-за ліжка.

Тоська сумні схиляється на белухінскій живіт, покритий ватяною ковдрою.

- Слухай, Тоська, ти книжки не так читай, як Колька, а то, бачиш, він всяку свідомість заморочив собі.

- Чи не від книжки читає, а книжки його читають, - сказав Задоров з сусідньому ліжку.

Я сиджу поряд за партією в шахи з Карабанова і думаю: «Вони, здається, забули, що у них тиф».

- Хто-небудь там, покличте Катерину Григорівну.

Катерина Григорівна приходить в образі гнівного ангела.

- Це що за ніжності? Чому тут Тоська крутиться? Ви розуміє що-небудь? Це ні на що не схоже!

Тоська злякано зривається з ліжка і відступає. Карабанов чіпляється за його руку, присідає і в панічному жаху дурненьке відсахується в кут:

- І я боюся ...

Задоров хрипить:

- Тоська, так ти ж і Антона Семеновича візьми за руку. Що ж ти його кинув?

Катерина Григорівна безпорадно озирається серед радісної юрби.

- Абсолютно так, як у зулусів.

- Зулуси - це які без штанів ходять, а для продовольства вживають знайомих, - каже важливо Белухин. - Підійде так до панночки: «Дозвольте вас супроводжувати». Та, звичайно, рада: «Ах, навіщо ж, я сама проводить». - «Ні, як же можна, хіба можна, щоб самій» Ну, до провулка доведе і з'їсть. І навіть без гірчиці.

З далекого кута лунає залівчатий дискант Тоськи. І Катерина Григорівна посміхається:

- Там панянок їдять, а тут малих дітей пускають до тифозних. Все одно.

Вершнев знаходить момент помститися Белухіна:

- Зззулуси нне їдять нннікакіх ббаришень. І звичайно, кккультурнее ттебя. Зззаразішь Тттоську.

- А ви, Вершнев, чому сидите на цьому ліжку? - Зауважує його

Катерина Григорівна. - Негайно йдіть звідси!

Вершнев зніяковіло починає збирати свої книжки, розкидані на ліжку Белухіна.

Задоров заступається:

- Він не панянка. Його Белухин НЕ буде шамать.

Тоська вже стоїть поруч з Катериною Григорівною і каже наче задумливо:

- Матвій не їстиме чорну мавпу.

Вершнев під однією рукою забирає цілу купу книжок, а під іншою несподівано виявляється Тоська, дригає ногами, регоче. Вся ця група звалюється на ліжко Вершнева, в найдальшому кутку.

На ранок глибокий віз, виготовлений за проектом Калини Івановича і трохи схожий на труну, наповнений вщерть. Загорнуті в ковдри, сидять на дні підводи наші тифозні. На краю труни покладена дошка, і на ній підносимося ми з Братченко. На душі у мене кепсько, бо передчуваю повторення тієї ж веремії, яка зустріла Ветковський. І немає у мене ніякої впевненості, що хлопці їдуть саме лікуватися. (В «Педагогічної поеми» 1935 р с.149: «У загальному звалищі нещастя вони найменше можуть сподіватися на щасливий випадок, а тим більше на чиюсь турботу»).

Осадчий лежить і судорожно стягує ковдру на плечах. З ковдри виглядає чорно-сіра вата, у моїх ніг я бачу черевик Осадчого, корявий і понівечений. Белухин надів ковдру на голову, побудував з нього трубку і говорить:

- Народи ці подумають, що попи їдуть. Навіщо таку масу попів везуть?

Задоров посміхається у відповідь, і по цій усмішці видно, як йому погано. У лікарняному містечку колишня обстановка. Я знаходжу сестру, яка працює в палаті, де лежить Костя. Вона насилу загальмовує стрімкий біг по коридору.

- Ветковський? Здається, в цій палаті ...

- В якому він стані?

- Ще нічого не відомо.

Антон за спиною смикає батогом по повітрю:

- Ось ще: невідомо! Як же це - невідомо?

- Це з вами хлопчик? - Сестра гидливо дивиться на відвологлих, пахне гноєм Антона, до штанів якого причепилися соломинки.

- Ми з колонії імені Горького, - починаю я обережно. - Тут наш вихованець Ветковський. А зараз я привіз ще трьох, здається теж з тифом.

- Так ви звернетеся до приймальні.

- Та в приймальні натовп. А крім того, я хотів би, щоб хлопці були разом.

- Ми не можемо всяким капризам Потурай!

Так і сказала «Потурай». І рушила вперед.

Але Антон у неї на дорозі:

- Як же це? Ви ж можете поговорити з людиною!

- Ідіть у приймальню, товариші, нічого тут розмовляти.

Сестра розсердилася на Антона, розсердився на Антона і я:

- Забирайся звідси, не заважай!

Антон нікуди, втім, не прибирається. Він здивовано дивиться на мене і на сестру, а я кажу сестрі тим же роздратованим тоном:

- Дайте собі працю вислухати два слова. Мені потрібно, щоб хлопці одужали обов'язково. За кожного одужав я сплачую два пуди пешнічной борошна. Але я б хотів мати справу з однією людиною. Ветковський у вас. Влаштуйте так, щоб і інші хлопці були у вас.

Сестра чманіє, ймовірно, від образи.

- Як це - «пшеничного борошна»? Що це - хабар? Я не розумію!

- Це не хабар - це премія, розумієте? Якщо ви не згодні, я знайду іншу сестру. Це не хабар: ми просимо деякого зайвої уваги до наших хворим, деякою, може бути, додаткової роботи. Справа, бачте, в тому, що вони погано харчувалися і у них немає, розумієте, родичів.

- Я без пшеничного борошна візьму їх до себе, якщо ви хочете. Скільки їх?

- Зараз я привіз трьох, але, ймовірно, ще привезу.

- Ну ходімо.

Я і Антон йдемо за сестрою. Антон хитро мружить очі і киває на сестру, але, мабуть, і він вражений таким поворотом справи. Він покірно приймає моє небажання відповідати його гримас.

Сестра нас проводить в якусь кімнату в дальньому кутку лікарні, Антон привів наших хворих.

У всіх, звичайно, тиф. Черговий фельдшер кілька здивовано розглядає наші ватяні ковдри, але сестра переконливим голосом говорить йому:

- Це з колонії імені Горького, відправте їх в мою палату.

- А хіба у вас є місця?

- Це ми влаштуємо. Двоє сьогодні виписуються, а третє ліжко знайдемо, де поставити.

Белухин весело з нами прощається:

- Привозите ще, тепліше буде.

Його бажання ми виконали через день: привезли Голоси і Шнайдера, а через тиждень ще трьох.

На цьому, на щастя, і скінчилося.

Кілька разів Антон заїжджав в лікарню і дізнавався у сестри, в якому становищі наші справи. Тифу не вдалося нічого вдіяти з колоністами.

Ми вже збиралися дещо за ким їхати в місто, як раптом в дзвінкий весняний полудень з лісу вийшла тінь, загорнута в ватноеь ковдру. Тінь прямо увійшла в кузню і запищала:

- Ну хлібні токарі, як ви тут живете? А ти все читаєш? Дивись, он у тебе мозкова нитка з вуха лізе ...

Хлопці прийшли в захват: Белухин, хоч і худий і почорнілий, був раніше веселий і нічого не боявся в житті.

Катерина Григорівна накинулася на нього: навіщо прийшов пішки, чому не почекав, поки приїдуть?

- Чи бачите, Катерина Григорівна, я б і почекав, але дуже вже по шамовка скучив. Як подумаю: там же наші житній хліб їдять, і кондер їдять, і кашу їдять по повній мисці, - так, розумієте, така туга у мене по всій психології поширюється ... не можу я спостерігати, як вони цей габерсуп ... ха -ха-ха-ха!

- Що за габерсуп?

- Та це, знаєте, Гоголь такий суп зобразив, так мені страшно сподобалося. І в лікарні цей габерсуп полюбили вживати, а я як побачу його, так така смішливість в моєму організмі, - не можу себе ніяк пристосувати: регочу, і все. Аж сестра вже лаятися початку, а мені після того ще охочіше - сміюся і сміюся. Як згадаю: габерсуп ... А є ніяк не можу: тільки за ложку - вмираю зі сміху. Так я і пішов від них ... У вас що, обідали? Каша, мабуть, сьогодні?

Катерина Григорівна дістала десь молока: не можна ж хворому відразу кашу!

Белухин радісно подякував:

- От спасибі, вшанували вмираючого.

Але молоко все ж вилив в кашу. Катерина Григорівна махнула на нього рукою.

Скоро повернулися і інші.

Сестрі Антон відвіз на квартиру мішок білого борошна.

Чорнильниці по-сусідськи |  Шарин на розправу
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати