На головну

педагогічна поема |  Розмова з завгубнаробразом |  Безславне початок колонії імені Горького |  Характеристика первинних потреб |  Операції внутрішнього характеру |  Тріумфальна сівалка |  Братченко та райпродкоміссар |  Осадчий |  Чорнильниці по-сусідськи |  Габерсуп |

Завоювання залізного бака.

1.  Битва при Гастінгсі І ЗАВОЮВАННЯ АНГЛІЇ НІБИ У 1066 РОЦІ є відображенням хрестовий похід 1204, ТОБТО Троянської війни XIII СТОЛІТТЯ Н. Е
  2.  У чому небезпека проблеми «залізного трикутника»?
  3.  Г. Железногорськ 2013
  4.  Дефекти паливного бака. Ремонт паливного бака.
  5.  Завоювання Італії і Римсько-Італійський союз
  6.  завоювання комсомолу

Тим часом наша колонія потроху почала розвивати свою матеріальну історію. Бідність, доведена до останньої межі, воші і відморожені ноги не заважали нам мріяти про краще майбутнє. Хоча наш тридцятип'ятирічний Малюк і стара сівалка мало давали надій на розвиток сільського господарства, наші мрії отримали саме сільськогосподарський напрям. Але це були тільки мрії. малюк представлявся двигуном, настільки мало пристосованим для сільського господарства, що тільки в уяві можна було малювати картину: Малюк за плугом. Крім того, голодували в колонії не тільки колоністи, голодував і Малюк. З великими труднощами ми діставали для нього солому, іноді сіно. Майже всю зиму ми не їздили, а мучилися з ним, і у Калини Івановича завжди боліла права рука від постійних загрозливих вертіння батога, без яких Малюк просто зупинявся.

Нарешті, для сільського господарства не годилася самя грунт нашої колонії. Це був пісок, який при найменшому вітрі перекочувався дюнами.

І зараз я не цілком розумію, яким чином, при описаних умовах, ми виконали явну авантюру, яка тим не менш поставила нас на ноги.

Почалося з анекдоту.

Раптом нам посміхнулося щастя: ми отримали ордер на дубові дрова. Їх потрібно було звезти прямо з рубки. Це було в межах нашого сельсовета6 але в той бік нам до цих пір бувати жодного разу не доводилося.

Змовившись з двома нашими сусідами-хуторянами, ми на їх конях вирушили в невідому країну. Поки візники бродили по рубці, звалювали на сани товсті дубові колоди і сперечалися «попливе чи не попливе» з саней така колода в дорозі, ми з Калиною Івановичем звернули увагу на ряд тополь, що піднімалися над очеретами замерзлої річки.

Перебравшись через лід і піднявшись з якоїсь алейці в гірку, ми опинилися в мертвому царстві. До десятка великих і маленьких будинків, сараїв і хат, служб та інших споруд знаходилося в руїнах. Всі вони були рівними у своїй руйнуванні: на місцях печей лежали купи цегли і глини, запорошені снігом: підлоги, двері, вікна, сходи зникли. Багато перебирання і стелі теж були зламані, у багатьох місцях розбиралися вже цегляні стіни і фундаменти. Від величезної стайні залишилися тільки дві поздовжні цегляні стіни, а над ними сумно і нерозумно стирчав в небі прекрасний, як ніби тільки що окрушенний, залізний бак. він один у всьому маєтку справляв враження чогось живого, все інше здавалося вже трупом.

Але труп був багатий: в сторонці височів двоповерховий будинок, новий, ще не облицьований, з претензією на стиль. У його кімнатах, високих і просторих, ще збереглися ліпні стелі і мармурові підвіконня. В іншому кінці двору - нова стайня пустотілого бетону. Навіть і зруйновані будівлі при найближчому огляді вражали грунтовністю споруди, міцними дубовими зрубами, мускулистої упевненістю зв'язків, стрункістю стропильних ніг, точністю стрімких ліній. Потужний господарський організм не помер від маразму і хвороб: він був насильно прикінчити в повному розквіті сил і здоров'я.

Калина Іванович тільки крякав, дивлячись на все це багатство:

- Ти ж глянь, що тут робиться: тут тобі і річка, тут тобі і сад, і луки он які! ..

Річка оточувала маєток з трьох сторін, обходячи випадкову на нашій рівнині досить високу гору. Сад спускався до річки трьома терасами: на верхній - вишні, на другий - яблуні, на нижній - цілі плантації чорної смородини.

На дворі працювала велика п'ятиповерхова млин. Від робочих млини му дізналися, що маєток належав братам прочухана. Прочухана пішли з денікінської армії, залишивши свої будинки наповненими добром. Ласкаво це давно пішло в сусідню Гончарівку і по хуторах, тепер туди ж переходили і вдома.

Калина Іванович вибухнув цілою промовою:

- Дикуни, ти розумієш, мерзотники, адіоти! Тут вам таке добро - палати, стайні! Живи ж, сучий син, сиди, господарство, кофий пий, а ти, мерзотник, таку ось раму Сокира б'єш. А чому? Тому що тобі потрібно галушки зварити, так немає того - нарубати дров ... Щоб ти подавився тою галушки, дурень, адіот! І здохне таким, розумієш, ніяка революція йому не допоможе ... Ах, сволочі, ах, негідники, бовдури прокляті! .. Ну, що ти скажеш? .. А скажіть, будь-ласка, товариш, - звернувся Калина Іванович до одного з мельницьки , - а від кого це залежить, якщо б той бачок отримати? Он той, що над стайнею красується. Все одно ж він тут пропаде без наслідків.

- Бачок той? А чорт його знає! Тут сільрада розпоряджається ...

- Ага! Ну, це добре, - сказав Калина Іванович і ми вирушили додому.

На зворотному шляху, крокуючи по накатаній передвесняного дорозі за саньми наших сусідів, Калина Іванович розмріявся: як добре було б цей самий бак отримати, перевезти в колонію, поставити на горище пральні та таким чином перетворити пральню в баню.

Вранці, вирушаючи знову на рубку, Калина Іванович взяв мене за гудзик:

- Напиши, голубчику, папірець, цим самим сільрадах. Їм бак потрібний, як собаці бічну кишеню, а у нас буде лазня ...

Щоб зробити приємність Калині Івановичу, я папірець написав. До вечора Калина Іванович повернувся оскаженілий:

- Ось паразити! Вони дивляться тільки теорехтіческі, а не прахтіческі. Кажуть, бак цей самий - щоб їм грець! - Державна власність. Ти бачив таких адіотов? Напиши, я поїду в волісполком.

- Куди ти поїдеш? Це ж двадцять верст. На чому ти поїдеш?

- А тут один чоловічок збирається, так я з ним і прокачусь.

Проект Калини Івановича будувати баню дуже сподобався всім колоністам, але в отримання бака ніхто не вірив.

- Давайте якось без бака цього. Можна дерев'яний влаштувати.

- Ех, нічого ти не розумієш! Люди робили залізні баки, значить, вони розуміли. А цей бак я у них, паразитів, з м'ясом вирву ...

- А на чому ви його довезете? На Малюка?

- Довеземо! Було б корито, а свині будуть.

З волвиконкому Калина Іванович повернувся ще зліше і забув все слова, крім лайливих.

Цілий тиждень він, під регіт колоністів, ходив навколо мене і канючив:

- Напиши папірець в уісполком.

- Відчепись, Калина Івавновіч, є інші справи, важливішим, ніж твоє бака.

- Напиши, ну що тобі стоїть? Чи тобі паперу шкода, чи што? Напиши, - ось побачиш, привезу бак.

І цей папірець я написав Калині Івановичу. Засовуючи її в кишеню, Калина Іванович нарешті посміхнувся:

- Не може того бути, щоб такий закон стояв: пропадає добро, а ніхто не думає. Це ж тобі не царські часи.

З уїсполкома Калина Іванович приїхав пізно ввечері і навіть не зайшов ні до мене, ні в спальню. Тільки на ранок він прийшов в мою кімнату і був гордовито-холодний, аристократично підібраний і дивився через вікно в якусь далеку далечінь.

- Нічого не вийде, - сказав він сукха, простягаючи мені папірець.

Поперек нашого грунтовного тексту на ній було написано червоним чорнилом коротко, рішуче і до образливого безапеляційно: «Про т до а - з а т ь».

Калина Іванович страждав довго і пристрасно. тижні на дві зникло кудись його миле старече пожвавлення.

У найближчу неділю, коли вже здорово знущався березня над затрималися снігом, я запросив деяких хлопців піти погуляти по околицях. Вони роздобули деякі теплі речі, і ми вирушили ... в маєток прочухана.

- А чи не влаштувати нам тут нашу колонію? - Задумався я вголос.

- Де тут"?

- Та ось в цих будинках.

- Так як же? Тут же можна жити ...

- Відремонтуємо.

Задоров залився сміхом і пішов штопором по двору.

- У нас ось ще три будинки не відремонтовані. всю зиму не могли зібратися.

- Ну, добре, а якщо все-таки відремонтувати?

- О, тут була б колонія! Річка ж і сад, і млин.

Ми лазили серед руїн і мріяли: тут спальні, тут їдальня, тут клуб шикарний, це класи.

Повернулися додому втомлені і енергійні. У спальні шумно обговорювали подробиці і деталі майбутньої колонії. Перед тим як розходитись, Катерина Ерігорьевна сказала:

- А знаєте що, хлопці, недобре це - займатися такими нездійсненними мріями. Це не по-більшовицькому.

У спальні ніяково притихли.

Я несамовито глянув в обличчя Катерини Григорівни, стукнув кулаком по столу і сказав:

- А я вам кажу: через місяць цей маєток буде наше! По-більшовицькому це буде?

Хлопці вибухнули реготом і закричали «ура». Сміявся і я, сміялася і Катерина Григорівна.

Цілу ніч я просидів над доповіддю в губвиконком.

Через тиждень мене викликав завгубнаробразом.

- Добре придумали - поїдемо, подивимося.

Ще через тиждень наш проект розглядався в губвиконкому. Виявилося, що доля маєтку давно турбувала влада. А я мав нагоду розповісти про бідність, безперспективності, занедбаності колонії, в которо вже народилася жива колектив.

Предгубісполкома сказав:

- Там потрібен господар, а тут господарі ходять без діла. Нехай беруть.

І ось я тримаю в руках ордер на маєток, колишнє прочухана, а до нього шістдесят десятин орної землі і затверджений кошторис на відновлення. Я стою серед спальні, я ще з працею вірю, що це не сон, а навколо мене схвильована натовп колоністів, вихор захоплень і простягнутих рук.

- Дайте ж і нам подивитися!

Входить Катерина Григорівна. До неї впадають з пінливим запалом, і Шелапутін пронизливо дзвенить:

- Це по-большевицьких або по-якому? Ось тепер скажіть.

- Що таке, що трапилося?

- Це по-большевицьких? Дивіться, дивіться! ..

Найбільше радів Калина Іванович:

- Ти молодець, бо, як там сказано у попів: просіть - і знайдете, стукайте - і відчинять, і дасться вам ...

- По шиї, - сказав Задоров.

- Як же так - «по шиї»? - Обернувся до нього Калина Іванович. - Ось же ордер.

- Це ви «стукайте» за баком, і вам дали по шиї. А тут справа, потрібне для держави, а не те що ми випросили ...

- Ти ще молодий розбиратися в писанні, - пожартував Калина Іванович, так як сердитися в цю хвилину він не міг.

У перший же вокскресний день він зі мною і натовпом колоністів відправився для огляду нового нашого володіння. Трубка його переможно диміла в фізіономію кожної цеглини трепкінскіх залишків. Він поважно пройшовся повз бака.

- Коли ж бак перевозити, Калина Іванович? - Серйозно запитав Бурун.

- А на що його, паразита, перевозити? Він і тут перечекати. Ти ж розумієш: стайня за останнім словом закордонної техніки.

7. «Жодна блоха не погана»

Наше торжество з приводу завоювання спадщини братів прочухана не так скоро ми могли перевести на мову фактів. відпустку грошей і матеріалів з різних причин затримувався. Найголовніше ж перешкоду було в маленькій, але шкідливої ??річечці Коломак. Коломак, яка відділяла нашу колонію від маєтку прочухана, в квітні проявив себе як дуже солідний представник стихії. Спочатку він повільно і наполегливо розливався, а потім ще повільніше йшов в свої скромні берега і залишав за собою нове стихійне лихо: непролазну, непроїжджою бруд.

Тому «прочуханки», як у нас тоді називали нове придбання, продовжувало ще довго залишатися в руїнах. Колоністи в цей час віддавалися весняним переживань. Вранці, після сніданку, чекаючи дзвінка на роботу, вони рядком ясажівалісь біля комори і грілися на сонечку, підставляючи його променям свої животи і зневажливо розкидаючи Кліфт по всьому двору. Вони могли годинами мовчки сидіти на сонці, надолужуючи зимові місяці, коли у нас важко було нагрітися і в спальнях.

Дзвінок на роботу змушував їх підніматися і знехотя брести до своїх робочих точках, але і під час роботи вони знаходили приводи і технічні можливості раз-другий повернутися якимось боком до сонця.

На початку квітня втік Васька Полещук. Він не був завидною колоністом. У грудні я натрапив в Наросвіти на таку картину: люди юрбами у одного із столиків оточила брудного і обірваного хлопчика. Секція дефективних визнала його психічно хворим і відправляла в якийсь спеціальний будинок. Халамидник протестував, плакав і кричав, що він зовсім не божевільний, що його обманом привезли в місто, а насправді везли в Краснодар, де обіцяли помістити в школу.

- Чого ти кричиш? - Запитав я його.

- Так ось, бачиш, визнали мене божевільним ...

- Чув. Досить кричати, їдемо зі мною.

- На чому їдемо?

- На своїх двох. Запрягай!

- Ги-ги-ги! ..

Фізіономія у обшарпанця була дійсно не з інтелігентних. Але від нього віяло великою енергією, і я подумав: «Та все одно: жодна блоха не погана ...»

Дефективна секція з радістю позбулася свого клієнта, і ми з ним бадьоро рушили в колонію. Дорогою він розповідав звичайну історію, що починається зі смерті батьків і жебрацтва. Звали його Васька Полещук. За його словами, він був чоловік «Ранет» - брав участь у взятті Перекопу.

У колонії на інший же день він замовк, і нікому - ні вихователям, ні хлопцям НЕ удавадлось його розговорити. Ймовірно, подібні явища і спонукали вчених визнати Полещука божевільним.

Хлопці зацікавились його мовчанням і просили у мене дозволу застосувати до нього якісь особливі методи: потрібно обов'язково пропагують, тоді він відразу заговорить. Я категорично заборонив це. Взагалі я шкодував, що взяв цього мовчальника в колонію.

Раптом Полещук заговорив, заговорив без жодного приводу. Просто був прекрасний теплий весняний день, наповнений запахами підсихаючою землі і сонця. Полещук заговорив енергійно, крикливо, супроводжуючи слова сміхом і стрибками. Він цілими днями не відходив від мене, розповідаючи про принади життя в Червоній Армії і про командира зубаті.

- Ось була людина! Очі такі, аж сині, такі чорні, як гляне, так аж в животі холодно. Він як в Перекопі був, так аж нашим було страшно.

- Що ти все про зубаті розповідаєш? - Запитують діти. - Ти його адресу знаєш?

- Яку адресу?

- Звідки, куди йому писати, ти знаєш?

- Ні не знаю. А навіщо йому писати? Я поїду в місто Миколаїв, там знайду ...

- Та він же тебе прожене ...

- Він мене не прожене. Це інший мене прогнав. Каже: нічого з себе дурника возитися. А я хіба дурник?

Цілими днями Полещук розповідав усім про зубаті, про його красу, безстрашності і що він ніколи не лаявся матірною лайкою. Хлопці прямо запитували:

- Підривати збираєшся?

Полещук поглядав на мене і замислювався. Думав довго, і, коли про нього вже забували і хлопці захоплювалися іншою темою, він раптом тормошив який поставив питання:

- Антон буде сердитися?

- За що?

- А ось якщо я підірву?

- А ти ж думаєш, чи не буде? Варто було з тобою возитися! ..

Васька знову замислювався.

І одного разу після сніданку прибіг до мене Шелапутін.

- Васьки в колонії немає ... І не снідав - підірвав. Поїхав до зубатих.

На дворі мене оточили хлопці. Їм було цікаво знати, яке враження справило на мене зникнення Васьки.

- Полещук-таки смикнув ...

- Навесні запахло ...

- До Криму поїхав ...

- Чи не в Крим, а в Миколаїв ...

- Якщо піти на вокзал, можна зловити ...

І незавидний був колоніст Васька, а втеча його справив на мене дуже важке враження. Було прикро і гірко, що от не захотів людина прийняти нашої невеликої жертви, пішов шукати кращого. І знав я в той же час, що наша колоністського бідність нікого втримати не може. Хлопцям я сказав:

- Ну і чорт з ним! Пішов - і пішов. Є справи важливіші.

У квітні Калина Іванович почав орати. Ця подія абсолютно несподівано звалилося на нашу голову. Комісія у справах неповнолітнього зловила конокрада, неповнолітнього. Злочинця кудись відправили, але господаря коня знайти не могли. Комісія тиждень провела в страшних муках: їй дуже незвично було мати у себе таке незручне речовий доказ, як кінь. Прийшов до комісії Калина Іванович, побачив мученицьке життя і сумне становище ні в чому не винної коні, що стояла посеред вимощеного бруківкою подвір'я - ні слова не кажучи, взяв її за повід і привів в колонію. Слідом йому летіли полегшені зітхання членів комісії.

У колонії Калину Івановича зустріли крики захоплення і здивування. Гуд прийняв в тріпочуть руки від Калини Івановича привід, а в простори своєї Гудовським душі таке напуття:

- Гляди ж ти міні! Це тобі не те, як ви один з одним звертаєтеся! Це тваринна - вона мови не має і нічого не може сказати. Мабуть їй, самі знаєте, неможливо. Але якщо ти їй будеш докучати і вона тобі стукне копитом по голові, так до Антону Семеновичу не ходи. Хочь - плач, хочь - не плач, я тобі все одно споймать. І голову провалю.

Ми стояли навколо цієї урочистої групи, і ніхто з нас не протестував проти такого грізних небезпек, що загрожують голові Гуда. Калина Іванович сяяв і посміхався крізь трубку, вимовляючи таку терористичну мова. Кінь була рудої масті, ще не стара і досить вгодованості.

Калина Іванович з хлопцями кілька днів провозився в сараї. За допомогою молотків, викруток, просто шматків заліза, нарешті, за допомогою багатьох повчальних промов йому вдалося налагодити щось на зразок плуга з різних непотрібних залишків старої колонії.

І ось благословенна картина: Бурун з Задорова орали. Калина Іванович ходив поруч і говорив:

- Ах, паразити, і орати не вміють: ось тобі огріх, ось огріх ...

Хлопці добродушно огризалися:

- А ви б самі показали, Калина Іванович. Ви, напевно, самі ніколи не орали.

Калина Іванович виймав з рота трубку, намагався зробити звіряче обличчя:

- Хто, я не орати? Хіба потрібно обов'язково самому орати? Потрібно розуміти. Я ось розумію, що ти огріхав наробивши, а ти не розумієш.

Збоку ж ходили Гуд і Братченко. Гуд шпигував за орачами, що не знущаються вони над конем, а Братченко просто закоханими очима дивився на Рудого. Він прилаштувався до Губу в якості добровільного помічника по стайні.

У сараї возилися кілька старших хлопців у старій сівалки. На них гримав і побив їх вразливі душі ковальсько-слюсарної ерудицією Софрон Головань.

Софрон Головань мав кілька дуже яскравих рис, помітно виділяли його з-поміж інших смертних. Він був величезного зросту, чудово життєрадісний, завжди був напідпитку і ніколи не бував п'яний. Про все мав свою власну і завжди дивно неосвічене думку. Головань був жахливий з'єднання кулака з ковалем: у нього були дві хати, троє коней, дві корови і кузня. Незважаючи на своє кулацкое стан, він все ж був хорошим ковалем, і його руки були незрівнянно просвещеннее його голови. Кузня Софрона стояла на самому харківському шляху, поруч з заїздом, і в цьому її географічному положенні був захований секрет збагачень прізвища Головань.

У колонію Софрон прийшов на запрошення Калини Івановича. У наших сараях знайшовся певний ковальський інструмент. Сама кузня в напівзруйнованому стані, але Софрон пропонував перенсті сюди свою ковадло і горн, додати певний інструмент і працювати в якості інструктора. Він брався навіть за свій рахунок виправити будівлю кузні. Я дивувався, звідки це у Голованя така готовність йти до нас на допомогу.

Здивування моє дозволив на «вечірньому доповіді» Калина Іванович.

Засовуючи папірець в скло мого нічника, щоб розкурити люльку, Калина Іванович сказав:

- А цей паразит Софрон недарма до нас йде. Його, знаєш, придавили мужички, так він боїться, як би кузню у нього не відібрали, а тут він, знаєш, як ніби на совецькой службі буде рахуватися.

- Що ж нам з ним робити? - Запитав я Калину Івановича.

- А що ж нам робити? Хто сюди піде? Де ми горн візьмемо? А струмент?

І квартир у нас немає, а якщо і є якась халупа, так і столяр ж треба кликати. І знаєш, - примружився Калина Іванович, - нам што: хоч Рижа, хоч кирпатого, аби хата багата. Што ж з того, што він кулак? .. Працювати ж він буде все одно, як і справжня людина.

Калина Іванович задумливо димів в низьку стелю моєї кімнати і раптом посміхнувся:

- Мужики ці, паразити, все одно у нього відберуть кузню, а толк який з того? Все одно проведутьбез справи. Так краще нехай у нас кузня буде, а Софрону все одно пропадати. Почекаємо трохи - дамо йому по шапці: у нас совецькая установи, а ти што ж, сучий син, глитаїв БУВ, кров людську пив, хе-хе-хе! ..

Ми вже отримали частину грошей на ремонт маєтку, але їх бвло так мало, що від нас була потрібна виняткова спритність. Потрібно було все робити своїми руками. Для цього потрібна була кузня, потрібна була і столярна майстерня. Верстати у нас були, на них абияк можна було працювати, інструмент купили. Скоро в колонії з'явився і інструктор-столяр. Під його керівництвом хлопці енергійно взялися розпилювати привезені з міста дошки і клеїти вікна і двері для нової колонії. На жаль, ремесленение пізнання наших столярів були настільки незначні, що процес приготування для майбутнього життя вікон і дверей в перший час був дуже болісним. Ковальські роботи - а їх було чимало - спочатку теж не радували нас. Софрон не дуже прагнув до якнайшвидшого закінчення відновного періоду в радянській державі. Платня його як інструктора виражалося в цифрах незначних: в день получки Софрон демонстративно всі отримані гроші відправляв з одним із хлопців до баби-самогонниці з наказом:

- Три пляшки перваку.

Я про це дізнався не скоро. І взагалі в той час я був загіпнотизований списком: скоби, навіси, петлі, клямки. Разом зі мною всі були захоплені раптом розгорнулася роботою, з хлопців вже виділилися столяри і ковалі, в кишені у нас стала ворушитися копійка.

Нас прямо в захват призводило то пожвавлення, яке принесла з собою кузня. О восьмій годині в колонії лунав веселий звук ковадла, в кузні завжди лунав сміх, у її широко розкритих воріт раз у раз стирчало два-три селянина, говорили про хазяйських справах, про продрозверстку, про голову комнезаму Верхоли, про корми та сівалки. Селянам ми кували коней, натягували шини, ремонтували плуги. З незаможників ми брали половинну плату, і ця обставина стало відправним пунктом для нескінченних дискусій про соціальну справедливість і про соціальну несправедливість.

Софрон запропонував зробити для нас удар. У невичерпних на всякий непотріб сараях колонії знайшовся якийсь кузов. Калина Іванович привіз з міста пару осей. За ним протягом двох днів били молотами і молотками в кузні. Нарешті, Софрон заявив, що удар готовий, але потрібні ресори і колеса. Ресор у нас не було, коліс теж не було. Я довго нишпорив по місту, випрошував старі ресори, а Калина Іванович відправився в тривалу подорож в глиб країни. Він їздив цілий тиждень, привіз дві пари новеньких ободів і кілька сот різноманітних вражень, серед них головне було:

- Від некультурний народ - це мужики! (В «Педагогічної поеми» 1934 р с.52: «От не люблю я, знаєш, цих мужиків. У них немає того, щоб для всіх було, а тільки б йому, паразита. Сидить, розумієш, зроби собі колеса, а інший так нехай на чому хоче їздить. Від некультурний народ ... »).

Софрон привів із хутора Козиря. Козирю було сорок років, він осяяв себе хресним знаменням при всякому зручному випадку, був дуже тихий, чемний і завжди усміхнено жвавий. Він недавно вийшов з психіатричної лікарні і до смерті тремтів при згадці імені своєї дружини, яка була винуватицею неправильного діагнозу губернських психиаторов. Козир був колесник. Він страшенно зрадів нашою пропозицією зробити для нас чотири колеса. Особливості його сімейного життя і блискучі задатки подвижництва особливо підштовхнули його на чисто ділову пропозицію:

- Знаєте що, товариші, спаси господи, покликали мене, старого, знаєте, що я вам скажу? Я у вас тут і жити буду.

- Так у нас же нема де.

- Нічого, нічого, ви не турбуйтеся, я знайду, і господь бог допоможе. Тепер літо, а на зиму зберемося як-небудь, он у тому сарайчику я влаштуюся, я добре влаштуюся ...

- Ну, живіть.

Козир захрестилася і негайно розширив ділову сторону питання:

- Обід ми дістанемо. Те Калина Іванович не знали, а я все знаю. Самі привезуть, самі привезуть мужички, ось побачите, господь нас не залишить.

- Та нам же більше не потрібно, дядько.

- Як «не потрібно», як «не потрібно», спаси бог? .. Вам не потрібно, так людям потрібно: як же може мужичок без колеса? Продасте - заробіть, хлопчикам на користь буде.

Калина Іванович розсміявся і підтримав домагання Козиря:

- Та біс з ним, нехай залишиться. У природі, знаєш, все так добре влаштовано, що і людина на що-небудь стане в нагоді.

Козир став загальним улюбленцем колоністів. До його релігійності ставилися як до особливого виду божевілля, дуже важкого для хворого, але анітрохи не небезпечного для оточуючих. Навіть більше: Козир зіграв безумовно позитивну роль у вихованні відрази до релігії.

Він оселився в невеликій кімнаті біля спалень. Тут він був прекрасно укритий від агресивних дій його дружини, яка відрізнялася дійсно божевільним характером. Для хлопців зробилося справжньою насолодою захищати Козиря від пережитків його минулому житті. Козиріха була в колонії завжди з криком та прокльонами. Вимагаючи повернення чоловіка до сімейного вогнища, вона звинувачувала мене, колоністів, радянську владу і «цього босяка» Софрона в руйнуванні її сімейного щастя. Хлопці з неприхованою іронією доводили їй, що Козир їй в чоловіки не годиться, що виробництво коліс - набагато більш важливу справу, ніж сімейне щастя. Сам Козир в цей час сидів, причаївшись, у своїй кімнатці і терпляче чекав, коли атака остаточно буде відбита. Тільки когдаголос скривдженої дружини лунав уже за озером і від посилаються нею побажань долдеталі тільки віддалені обривки: «... сини ... щоб вам ... вашу голову ...», тільки тоді Козир з'являвся на сцені:

- Спаси, Христос, синки! Така неакуратно жінка ...

Незважаючи на настільки вороже оточення, колісна майстерня починала приносити дохід. Козир, буквально за допомогою одного хреста, вмів робити солідні комерційні справи; до нас без всяких турбот привозили обіддя і навіть грошей негайно не вимагали. Справа в тому, що він дійсно був чудовий колесник, і його продукція славилася далеко за межами нашого району.

Наше життя стало складніше і веселіше. Калина Іванович все-таки посіяв на нашій галявині десятин п'ять вівса, в стайні красувався Рудий, на дворі стояв удар, єдиним недоліком якого була його небачена висота: він піднімався над землею не менше як на сажень, і сидить в його кошику пасажиру завжди здавалося, що тягне удар кінь поміщається хоча і попереду, але десь далеко внизу.

Ми розвинули настільки напружену діяльність, що вже починали відчувати нестачу в робочій силі. Довелося нашвидку відремонтувати ще одну спальню-казарму, і скоро до нас прибуло підкріплення. Це був абсолютно новий сорт.

На той час ліквідувати багато число отаманів і батька, і всі неповнолітні соратники різних Левченок і Марусь, військова і бандитська роль яких не йшла далі обов'язків конюхів і кухонних хлопчиків, надсилались в колонію. Завдяки цьому історичному обставині в колонії з'явилися імена: Карабанов, Приходько, Голос, Сорока, Вершнев, Митягин і інші.

Справи державного значення |  Характер і культура
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати