На головну

Частина 4. Доповнююча |  Звернення до батьків |  Частина 1. Теоретична. |  Головна ознака ситуації: дитина не могла (не вмів) вчинити інакше, він сам страждає. |  Таким чином, в ситуації важкої за дитину ми його ніяк і нічим не караємо, карати не за що! |  Це ситуації гри, тобто діти просто грають, але те, що відбувається в грі, нам хотілося б змінити. |  Ситуації перевірки кордонів |  ситуації проступку |  Ситуація, важка для дитини. |  Ситуація, що виникла в грі. |

Ситуації емоційного виплеску

1.  I.1 Оцінка ситуації
  2.  II. Аналіз ситуації з математичною освітою в ліцеї №12
  3.  II. Типи відносин між учасниками ситуації.
  4.  Альтернативні ситуації в трейдингу
  5.  Аналіз політичної ситуації
  6.  Аналіз соціально-економічної ситуації.
  7.  Швидка зміна в кращу сторону демографічної ситуації. Оздоровлення і омолодження населення.

Це ситуація порушення дитиною етичних норм спілкування (саме так цей тип ситуацій і називає доктор педагогічних наук Н. е. Щуркова, яка виділила його і запропонувала техніки рішення) Внаслідок важкого емоційного стану. Дитина ще не вміє справлятися зі своїми почуттями, не може їх приховати. Перебуваючи у владі негативних емоцій, він говорить щось грубе, різке, образливе для співрозмовника.

Коли у дитини щось не виходить, з ним сталася несподівана прикрість він, природно, відчуває сильні негативні емоції, які роблять спілкування з ним в ці хвилини не дуже приємним. (Я думаю, кожен може пригадати таку ситуацію, коли він на когось нашумів, накричав тільки тому, що переживав негативні емоції, був засмучений. Ми можемо наговорити зайвого, когось образити, тобто, існує емоційна неврівноваженість, ситуації емоційного виплеску і у дорослої людини). Багато дітей, особливо дошкільнята, ще не вміють керувати своїми емоціями, справлятися з почуттями, ховати їх.

Наприклад, дівчинка Тоня 5 років, перебуваючи у дідуся, намагалася зібрати картинку з шматочків мозаїки. У неї це погано виходить, вона починає плакати. Дідусь, який любить внучку, пропонує їй відкласти мозаїку і продовжити роботу пізніше, на що Тоня каже: «Дай мені спокій, старий дурень!». Дідусь ображається і в подальшому не розмовляє з онукою.

Ще один приклад, досить поширений. Учень відповідав біля дошки - не завжди вдало, але він щось говорив; відповідь тягнувся досить довго. Учитель закінчує процедуру відповіді зі словами: «Сідай, два». Дитина не очікував такої оцінки відповіді, він переживає стрес і кидає вчителю: «Дура!». Педагог, як правило, реагує на це слово вкрай негативно: виганяє дитини з класу, викликає батьків, вимагає публічних вибачень і т. Д. Але дитина і сам, сказавши неприємне слово, переляканий, засмучений. Тому краще, якщо реакція дорослого буде адекватна ситуації і не призведе до розростання конфлікту, а допоможе дитині, відчувши свою неправоту, виправити ситуацію. Є прислів'я: «Слово не горобець, вилетить - не впіймаєш». Нехай це прислів'я не буде справедливої ??по відношенню до розладнаному дитині, щоб він отримав шанс піймати своє слово і виправити ситуацію. Щоб це вийшло, потрібно використовувати один з прийомів етичної захисту.

Питання на відтворення

Це найпростіший спосіб зловити слово. Ви робите вигляд, що не розчули слів дитини: «Прости, будь ласка, ти щось сказав, але я, на жаль, не розчула. Я буду тобі дуже люб'язний, повтори, будь ласка ». Емоційне напруження стану дитини знизився разом з вискочила фразою, він вже в більшій мірі володіє собою і йому самому вже ніяково. Ми звертаємося до дитини вишукано чемно, що робить ще більш неправомірними грубі випади. Тому дитина, як правило, відповідає: «Ні, ні, нічого» і переживає почуття незручності, яке допоможе йому в аналогічній ситуації в майбутньому не допускати порушення норм ввічливого спілкування.

Протиставлення достоїнств дитини його діям

Ми, як Ви вже здогадалися, говоримо, який дитина завжди хороший (ввічливий, добрий, розуміючий, скромний, делікатний і т. Д.), І раптом зараз він проявив себе як людина нетерпимий (різкий, грубий, підозрілий, недовірливий і т. п.). Що ж трапилося? Ми чекаємо пояснень.

Визнання своєї провини

Ми говоримо дитині: «Напевно, я тебе дійсно образила, якщо ти заявляєш мені такі речі. Просто так ти б собі цього не дозволив. Але я, на жаль, не помітила, що я тебе образила і коли. Якщо тобі не важко, поясни, будь ласка ».

демонстрація подиву

Дорослий показує дитині сильну емоційну реакцію на його слова - здивування. Подив говорить про те, що ми ніяк не очікували від цього чудового дитини таких дій, що ми приголомшені, вибиті з колії і чекаємо від нього ... Пояснення? Вибачення?

великодушне прощення

Ми просто говоримо дитині, що прощаємо його. Ми можемо нічого не додавати до цих слів і нічого не пояснювати. Прощення важливо саме по собі.

Можна додати, що він ще занадто малий, ще не вміє володіти собою, ми це розуміємо і тому прощаємо його.

підстановка мотиву

Наприклад, Ваша дочка грала на вулиці і бачила, як один з хлопчиків обзивав свою бабусю «собака». Ви з донькою посварилися, і вона Вам кричить: «Мама, ти собака!» Відповідь мами: «Як цікаво, а ти, значить, будеш цуценятка. А як ми будемо, гавкати або розмовляти? »Таким чином, мама не прийняла як можливість використання дочкою грубого слова і підставила ігровий мотив. Дитина зрозумів, що його маму можна називати «собакою» тільки в грі.

Напевно, більшість з нас колись перебували в ситуації, коли на нас кричать. Для неї теж можна використовувати прийом підстановки мотиву: «Вибачте, Вас, очевидно, ввели в оману, сказавши, що я погано чую, тому Ви говорите так голосно. Але у мене нормальний слух і Ви можете говорити тихіше ».

Пояснення дитині його поведінки і причин

Ось приклад з практики, що ілюструє цю техніку дій дорослого. На уроці математики першокласники вирішували приклади. Вчителька проходила по класу, дивилася, як у хлопців виходить, і допомагала у вирішенні. Коли вона підійшла до одного з хлопчиків, він кинув їй в обличчя: «Відійди від мене, я тебе слухатися не буду. Ти не вихователька і ти мені не потрібна ». Вчителька: «Я розумію, що ти втомився і засмучений, що у тебе не виходять приклади. Ти згадав, як добре було в садку, в якому у тебе все виходило, і по якій ти сумуєш. Я рада, що ти слухався свою виховательку, значить, ти вмієш слухатися. Але якщо у тебе все виходило в садку, то обов'язково вийде і в школі, тільки потрібно терпіння і час ».

Ми бачимо, що вчителька нічим не показала образи, вона постаралася допомогти дитині зрозуміти самого себе, свої переживання і налаштувати його на позитивний лад, на подолання своїх проблем. Сам дитина не завжди в змозі зрозуміти свої почуття і їх справжні причини. Це не завжди вміють робити і дорослі. Саме тому ми, засмучені через, наприклад, невдач на роботі, можемо накричати на дитину, щиро вважаючи його винним. Використання названого вище прийому вносить свій внесок у підвищення емоційної культури дитини, допомагає йому вчитися розуміти і контролювати свої емоції.

Прогнозування-прохання про поведінку в аналогічній ситуації в майбутньому

Використовуючи цей прийом, ми звертаємося до дитини з проханням: «Добре, тільки, будь ласка, коли в наступний раз ти отримаєш двійку, постарайся не рвати зошит - вона адже ні в чому не винна». ( «... Коли в наступний раз не вийде вежа з кубиків, постарайся не розкидати кубики, адже вони помнуться і побудувати з них башту буде ще важче ...»)

відстрочений розмову

Цей прийом необхідно застосовувати, якщо дитина сильно виведений з себе і не може швидко впоратися зі своїми почуттями. Ми просто пропонуємо дитині поговорити про це пізніше: після обіду, ввечері або навіть завтра. Дуже важливо, щоб розмова відбулася і щоб він був не повчають монологом дорослого, а відвертою розмовою дитини і батька про свої почуття.

Всі перераховані вище прийоми допомагають дитині відчути свою неправоту. Але дуже важливо після застосування прийому зробити паузу і дочекатися дій у відповідь дитини. Ця пауза дасть йому можливість прийняти рішення, спрямоване на корекцію своєї поведінки, тобто дитина відчує, що був не правий, і продовжить діалог вже чемно. Це і є точка росту особистості, пов'язана з подоланням невміння стримувати емоції. Якщо ми кинемо в простір фразу: «Ти щось сказав, але я не розчула ...» і продовжимо говорити на іншу тему, то ніякого уроку дитина не отримає. Він зрозуміє, що Ви глухуваті і цим можна користуватися, продовжуючи бубоніти злі слова про себе в ситуаціях невдоволення.

Отже, завдання дорослого - застосувати прийом етичної захисту, який дозволить дитині відчути незручність за свої слова і повернути спілкування до загальноприйнятих культурних норм. Тому спілкування не закінчується застосуванням прийому етичної захисту, воно триває в діалозі з дитиною.

На жаль, в житті зустрічаються ситуації, коли порушують норми спілкування самі дорослі. Мене вразила ситуація, коли трирічна дитина застосував прийом етичної захисту у відповідь на грубість мами. Мама, розсердившись на нього за щось, обізвала дитини: «Ти - ворона!» І почула у відповідь: «А ти ... ти - білочка». Мамі стало ніяково.

Ситуації перевірки дорослого |  Ситуації педагогічного конфлікту
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати