Головна

Діти потребують емоційної підтримки.

  1.  ВСЕ ЛЮДИ ПОТРЕБУЮТЬ любов і прощення.
  2.  Декоративні чагарники першої групи потребують мінімальної обрізку.
  3.  Демонстративні розлади особистості (з переважанням порушень в емоційній сфері).
  4.  Діагностика емоційної сфери особистості
  5.  Друг, сексу йому не належить, використовується в якості емоційної смітника і джерела безкоштовних послуг і подарунків.
  6.  Завдання, що сприяють формуванню емоційної децентрації - вміння стати на позицію іншої людини

У мене пішли роки на те, щоб усвідомити, що моя головна турбота полягає з тому, щоб ... схвалювати все те, що дитина не любить в собі. Іншими словами, я намагаюся зруйнувати ненависть до себе, нав'язану дитині ззовні.

Нілл надавав підтримку дитині іноді в особливій, дещо несподіваною для «здорового глузду» формі. Як правило, він робив це в особистих бесідах, особливо з «проблемними» дітьми.

Одного разу, -пише Нілл, - Я попросив чотирнадцятирічного хлопчика зайти до мене поговорити. Він тільки що перейшов в Саммерхілл з цілком типовою закритою приватної школи. З колишньої школи його виключили за злодійство.

Я помітив, що його пальці жовті від нікотину, тому дістав свої сигарети і запропонував йому закурити.

- Дякую, - пробурчав він, - я не курю, сер.

- Бери, бери, чортів брехун, - сказав я, посміхаючись, і він взяв ...

Ох, як би мені хотілося сфотографувати його обличчя під час цього першого інтерв'ю!

- Я чув, ти - спритний шахрай, - сказав я. - Як краще за все надути залізничну компанію і проїхати без квитка?

- Я ніколи не намагався їх обманювати, сер.

- Е-е, так не годиться. Ти повинен спробувати. Я знаю масу способів, - і розповів йому про декілька.

Він роззявив рот. Він потрапив до психіатричної лікарні, це точно. Директор школи розповідає йому, як зручніше смошенничать. Роки по тому він зізнався мені, що ця розмова була найбільшим потрясінням в його житті.

Що вразило підлітка? Директор школи, зобов'язаний стежити за дотриманням правил і моралі, вчить його обманювати! В голові все перевертається: виходить, що обман і злодійство, які були головною зброєю підлітка в його повстанні проти дорослих, втрачають свою силу!

І що це за дивний директор, який розуміє і приймає його? Підліток смутно відчуває, що ця людина в глибині душі до нього доброзичливий. Але чому?! Він ще ніколи не зустрічався з таким дорослим!

Нілл повторював такий же «хід» не раз і з незмінним успіхом:

У моїй практиці лікування юного злодія не раз починалося з того, що я разом з ним вирушав красти сусідських курей або допомагав йому пограбувати шкільний ящик з кишеньковими грошима (!).

Приєднання до засуджених (і самоосуждаемим) підліткам було не просто «прийомом», а своєрідним сполученням: «Я тебе розумію і приймаю таким, який ти є. Я вважаю, у тебе є вагомі причини для такої поведінки. Я з тобою, і ми можемо побути разом ».

Ось ще одна історія на ту ж тему. Вона цінна тим, що в ній наводиться свідоцтво самого підлітка.

Декілька років тому, -пише Нілл, - до мене прислали підлітка, який був справжнім шахраєм, який крав дуже розумно. Через тиждень після його приїзду мені зателефонували з Ліверпуля.

- Це говорить містер X (добре відомий в Англії чоловік). У мене в вашій школі племінник. Він написав мені листа, запитуючи, чи може він на кілька днів приїхати в Ліверпуль. Ви не заперечуєте?

- Анітрохи, - відповів я, - але у нього немає грошей. Хто оплатить його дорогу? Ви б краще зв'язалися з його батьками.

На наступний день мені подзвонила мати хлопчика і сказала, що їй дзвонив дядько Дік. Що стосується їх з чоловіком, то вони не заперечують, щоб Артур поїхав до Ліверпуля. Вони перевірили вартість квитка - вона становить двадцять вісім шилінгів. Чи не міг би я дати Артуру ці гроші?

Обидва дзвінка Артур зробив з телефонної будки поруч зі школою. Йому вдалося чудово зімітувати голоси - і старого дядька, і матері. Він розіграв мене, і я дав йому грошей, перш ніж усвідомив, що мене провели.

Ми з дружиною обговорили ситуацію і вирішили, що вимагати повернути гроші назад було б неправильно, тому що саме до цього звернення хлопець звик. Дружина запропонувала нагородити його. Пізно ввечері я увійшов до нього в спальню.

- Тобі сьогодні повезло, - сказав я весело.

- Ще б! - Відгукнувся він.

- Так, але тобі пощастило навіть більше, ніж ти думаєш, - продовжував я.

- Ти про що це?

- А твоя мати тільки що знову дзвонила, - відповів я невимушено, - виявляється, вона помилилася щодо квитка, він коштує не двадцять вісім, а тридцять вісім шилінгів. Так що вона просила додати тобі десять.

Я безтурботно кинув десятішіллінговую банкноту йому на ліжко і вийшов раніше, ніж він встиг що-небудь сказати.

На наступний ранок він відправився в Ліверпуль, залишивши лист ... Воно починалося так: «Дорогий Нілл! Ти кращий актор, ніж я ». А потім багато тижнів він приставав до мене з питанням, навіщо я дав йому ці десять шилінгів.

Нарешті я йому відповів: «Що ти відчув, коли я дав їх тобі?» На хвилину він глибоко задумався, а потім повільно сказав: «Знаєш, це було найбільше потрясіння в моєму житті. Я подумав, що ти перша людина в моєму житті, який став на мою сторону ».

Я зустрівся з хлопчиком, -укладає Нілл, - Який розумів, що любов є прийняття.

Психологічна точність «дивного» поведінки Нілла полягала в тому, що він через приєднання до засуджених дій підлітка майже «хірургічним шляхом» знімав його ненависть до ворожого світу дорослих і одночасно показував, що саме цей дорослий розуміє і приймає його.

При всіх своїх рішучі кроки А. Нілл повинен був чітко розводити свободу и вседозволеність. Між цими поняттями пролягає тонка грань, особливо, коли доводиться мати справу з «важкими» дітьми.

Що з досвіду Нілла може прийти тут на допомогу батькові, тобто допомогти знайти цю тонку грань і утриматися на ній?

Одного рецепту немає; швидше за все, заходів багато. Перш за все не слід будь-яке порушення оцінювати як прояв вседозволеності. Доводиться запастися терпінням, зрозуміти неминучість свавільних дій вільного дитини і знати, що з часом він «увійде в колію».

З іншого боку, не можна виправдовувати всі дії ідеєю надання свободи. Повинні існувати деякі, але категоричні «ні!». Наприклад, в Саммерхілл безумовно заборонялося грати з вогнем, використовувати пневматичні рушниці, битися небезпечними мечами (останні повинні були бути дерев'яними і обмотані ганчірками). Варто зауважити, що ...

 А. Нілл: бути на боці дитини |  Коли заборон трохи, діти ставляться до них цілком терпимо.


 ТЕЛЕВІЗОР - СОСКА |  Про мотиви та емоціях |  Що приваблює і що відштовхує? |  Не можна допускати накопичення негативних емоцій навколо заняття, до якого ми хочемо долучити дитину. |  Що ущемляється і чому? |  Сверхзабота |  Дівчатка-відмінниці |  загадка Паганіні |  Хіба можна інакше? |  М. Монтессорі: не вмовляти саме життя! |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати