На головну

Виникнення виховання як особливого виду суспільної діяльності |  Виховання і навчання в країнах Стародавнього Сходу |  Розвиток виховання і школи в античному світі |  Розвиток педагогічних ідей в філософії античного світу |  Розвиток християнської педагогічної традиції в Візантії |  Виховання і освіта в період раннього Середньовіччя |  Виховання і освіту під час розвиненого Середньовіччя |  Виникнення і розвиток середньовічних університетів |  Загальна характеристика епохи Відродження |  Педагогічна думка епохи Відродження |

Педагогічні теорії Нового часу

1.  A) ви питаєте про захоплення та інтереси свого нового друга;
  2.  I На шляху побудови єдиної теорії поля 6.1. Теорема Нетер і закони збереження
  3.  I. Початок нового часу
  4.  I. Основи молекулярно-кінетичної теорії
  5.  I. Розподіл навчального часу за темами та видами
  6.  I. Елементи теорії ймовірностей
  7.  II Філософія нового театру

Педагогічні теорії та ідеї Нового часу базувалися на кращих гуманістичних традиціях і ввібрали передові ідеї сучасності. У XVII-XVIII ст. створюються перші наукові педагогічні теорії.

У основ формування дидактики стояли праці німецького педагога Вольфганга Ратко (1571-1635). Ратко закінчив в університеті в м Ростоку, де вивчав теологію та філософію, але відмовився від кар'єри священика і став займатися педагогічною діяльністю. Вивчивши досвід німецьких міських шкіл, В. Ратко виступав за реформування процесу навчання, зміна принципів і змісту освіти. На думку педагога, перетворення повинні ґрунтуватися на нових принципах навчання, які були сформульовані їм практично одночасно з Я. А. Коменського. Так, В. Ратко наполягав на тому, щоб процес виховання організовувався за тими законами природи, при цьому він вважав, що всі діти рівні від народження і подібні «чистої дошки», яка заповнюється дорослою людиною відповідно до цілей виховання.

В. Ратко вважав, що в навчанні слід враховувати особливості процесу пізнання, в якому на основі сприйняття предметів і явищ здійснюється осмислення цих сприйнять. У зв'язку з цим він вважав за необхідне широко використовувати різні форми наочності, слідувати від конкретного до абстрактного, систематично вести вправи і повторення, підтримувати в учнів інтерес до знань і до навчання. При цьому Ратко залишався прихильником класичної форми викладання - лекції. Аналізуючи можливості шкільного навчання, педагог був послідовником гуманістів і виступав за навчання рідною мовою; на основі аналітико-звукового методу навчання грамоті створив ряд підручників і хрестоматій для німецької школи. В управлінні школою В. Ратко, визнаючи пріоритет педагогічного контролю, наполягав на необхідності зробити все школи державними, пред'являв високі вимоги до методичної підготовки вчителя і ратував за підвищення соціального статусу учительства.

Найбільшою фігурою в педагогіці Нового часу став чеський педагог і філософ Ян Амос Коменський (1592-1670), який розробляв багато педагогічні проблеми, створив першу в історії педагогіки наукову теорію - дидактику, підпорядковану ідеї всебічного розвитку особистості. Я. А. Коменський народився в Чехії в родині священика громади чеських братів, початкову освіту здобув в братській школі, потім навчався в латинській школі, закінчив Герборнском академію і Гейдельберзький університет. Все життя він займався просвітницькою діяльністю, створив ряд педагогічних праць і підручників для школи.

Головною працею його життя є «Загальний рада про виправлення справ людських», в якому, як і в інших його творах, основною виступає ідея Пансо-фії - загальної мудрості, що означає «знання всіх речей», реально існуючих в світі. На думку педагога, можливість поліпшення соціального життя і позбавлення суспільства від несправедливості криється в удосконаленні системи виховання і освіти людей, оскільки це дозволить вдосконалюватися кожній людині і, як наслідок, всьому світу. У зв'язку з цим педагог протягом усього життя намагався створити програму загального виховання і комплексного методу формування особистості, заснованих на безперервному процесі удосконалення всіх і все за допомогою творчої праці. У ХХ ст. цей постулат Я. А. Коменського був розвинений в теорії і практиці безперервної освіти.

Ідея універсальності освіти в теорії Я. А. Коменського має не тільки філософську, а й практичну спрямованість, її реалізація детально розроблена в «Великій дидактиці» і «Правилах добре організованою школи». У цих творах педагог виклав універсальну теорію «навчання всіх всьому», засновану на принципі природосообразности. Людина як частина природи підкоряється її універсальним законам, відповідно, освіта повинна визначатися природною природою речей і дозволяти вчити швидко, легко і міцно. Виходячи з цього утворення людини повинно починатися в ранньому віці і тривати протягом юності. Для реалізації цієї ідеї Я. А. Коменський вперше в історії педагогіки розробив науково обґрунтовану цілісну систему шкіл відповідно до вікової періодизації і намітив зміст навчання на кожному ступені освіти. Педагог виступав за загальне навчання і вважав, що в усякому облаштованому суспільстві повинні діяти школи для навчання дітей обох статей.

Першою сходинкою в проекті Я. А. Коменського була материнська школа (від народження до 6 років). На етапі дошкільної освіти, коли дитина дізнається відомості про явища природи, життя людей, отримує початкові знання з географії, астрономії, головними напрямками виховання педагог називав трудове і моральне. На етапі початкової освіти (від 6 до 12 років) слід школа рідної мови, в якій дітей рідною мовою знайомлять з досить широким колом знань, які виходять за традиційні рамки сучасного педагогу освіти. Я. А. Коменський пропонував включити в програму цієї школи рідна мова, арифметику, почала геометрії, географії, «початку космографії», почала суспільно-політичних знань, ремесла, псалми, катехізис, інші священні тексти. Школа рідної мови призначалася для спільного навчання всіх дітей. Середня школа в системі Я. А. Коменського - це гімназія, або латинська школа (від 12 до 18 років), яка повинна відкриватися в кожному місті для навчання юнаків, які досягли успіхів у навчанні. У програму гімназії педагог включав «сім вільних мистецтв», фізику, географію, історію, почала медичних знань і ін. Вища ступінь освіти (від 18 до 24 років) представлена ??в системі педагога академією, яка повинна відкриватися в кожній державі. У структурі академії були виділені традиційні університетські факультети, а метою її створення було повідомлення пансофический знань.

В організації навчання Я. А. Коменський спочатку віддавав перевагу предметним принципом і був автором ряду підручників з фізики, геометрії, геодезії, географії, астрономії, історії. Згодом він прийшов до переконання, що людина повинна отримати систему знань про світ, і створив підручник нового типу - «Відкриті двері мов і всіх наук», в якому явища навколишнього світу давалися в їх цілісності і єдності з позицій різних наук. В основу процесу навчання повинні бути покладені чіткі принципи.

1. Я. А. Коменський пропагував наочне навчання, що знайшло відображення в «золоте правило» дидактики: «Все, що тільки можна, надавати для сприйняття зором, чутне - слухом, запахи - нюхом, підлягає смаку - смаком, доступне дотику - шляхом дотику. Якщо будь-які предмети відразу можна сприйняти кількома почуттями, нехай вони відразу схоплюються кількома почуттями ».

2. Зміст навчального матеріалу має розташовуватися в правильній послідовності, від простого до складного, «так, щоб все сьогоднішнє закріплювало вчорашнє і прокладало шлях до завтрашнього», в результаті в учня складеться цілісна система знань.

3. Навчання повинно викликати у дітей радість оволодіння навчальним матеріалом. Педагог вимагав розташовувати навчальний матеріал «сходами віку, щоб тільки той пропонувалося для вивчення, що є здібності сприйняття». У зв'язку з цим особливого значення набувала ясність викладання, яка полягає в чіткому роз'ясненні всіх положень без особливого заглиблення у деталі, але в чітко простежується логіці.

4. Міцність знань грунтується на самостійності і активності учнів в процесі навчання. «У своїх учнів я завжди розвиваю самостійність в спостереженні, у мові, в практиці і у застосуванні, як єдину основу для досягнення міцного знання», - стверджував Я. А. Коменський.

Виділені Я. А. Коменського принципи послужили ядром нової універсальної класно-урочної системи навчання, яку педагог теоретично обґрунтував і запропонував правила її реалізації на практиці. До сьогоднішнього дня класно-урочна система залишається основою шкільного навчання, що можна вважати безперечною заслугою Коменського. Ключовими поняттями цієї системи є: а) клас, що передбачає постійне число учнів приблизно однакового віку і рівня знань, які під загальним керівництвом вчителя прагнуть до однієї загальної для всіх освітньої мети; б) урок, що передбачає чітке співвіднесення всіх видів навчальної роботи з конкретних часових відрізком (навчальний рік, чверть, канікули, навчальний тиждень, навчальний день - від 4 до 6 уроків, урок, перерва). Важливою ланкою в розробленій Я. А. Коменського системі стає процес закріплення і повторення знань, для чого педагог запропонував використовувати регулярні домашні завдання та іспити.

Питання виховання і навчання Я. А. Коменський розглядав у нерозривній єдності, віддаючи пріоритет процесу навчання. Педагог приділяв увагу вивченню головних категорій виховання - цілей, змісту і методів. Відповідно до принципу природосообразности виховання повинно грунтуватися на аналізі законів духовного життя людини і відповідно до них всіх педагогічних впливів. Мета виховання, за Коменським, - підготовка людини до вічного життя. Шлях до вічного блаженства він бачив в пізнанні зовнішнього світу, в умінні володіти речами і самим собою, в зведенні себе до джерела всіх речей - Бога. Таким чином, система Коменського виділяла складові частини виховання - наукову освіту, моральне і релігійне виховання. Мета виховання педагог бачив не тільки в придбанні знань, але і в системі моральних якостей, з яких найбільш важливими вважав справедливість, мужність і поміркованість. У процесі виховання Я. А. Коменський відводив вирішальну роль особистому прикладу вчителя, а в школі велике значення надавав дисципліни.

Розвиток практики освіти в країнах Західної Європи в епоху Відродження |  Педагогічні теорії епохи Просвітництва
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати