Головна

фрази безпеки |  Умовний спосіб |  структура пропозиції |  Е. Віселічние транзакції |  З. Бабуся |  І. Типи протесту |  К. Історія вашого життя |  Л. Повороти сценарію |  Б. Дозування ігор |  В. Мотиви терапії |

Д. Передбачення результату

1.  Глава 17: Скорбота св. Іоакима і Анни, що перейшла в радість і виклопотати світу втіха - Богородицю і Спасителя Бога. Уподібнення голубко Ноєвой
  2.  Глава 26 - ПОЧАТОК РЕЗУЛЬТАТУ
  3.  І формули рівномірного розподілу прибутку за всіма наслідків
  4.  Оцінка результату механічної травми
  5.  Передбачення і пророкування. Особливості та взаємовідношення понять
  6.  передбачення 10

Перше завдання терапевта - визначити, в якій ролі він вписується в сценарій пацієнта і що має статися між ними. Хороший приклад - пацієнт, сценарна директива якого говорить: "Можеш звертатися до психіатра до тих пір, поки він тебе не почне виліковувати, тому що в кінці ти повинен убити себе". З цього похмурого приписи пацієнт отримує можливе задоволення, граючи в гру "Він ще буде мені говорити". Про цю гру можна здогадатися на підставі історії хвороби пацієнта, особливо якщо він звертався вже до інших терапевтам. Слід детально розглянути всі події, які привели до припинення попереднього лікування. Коли терапевт впевнений в собі, він може використовувати описаний вище антитеза, давши просте передбачення результату: "Ось що нас очікує. Ви будете приходити до мене півроку або рік, а потім в кінці чергового відвідування раптом скажете:" До речі, я більше не буду у вас лікуватися ". Чи можемо зберегти шість місяців життя, розлучившись прямо зараз. Але якщо хочете продовжувати, я згоден, оскільки можу дещо дізнатися про вас, поки ви до мене приходьте".

Це набагато краще, ніж чекати, поки пацієнт оголосить про своє рішення припинити лікування, а потім ханжески заявити: "Може, вам варто докладніше поговорити про це, перш ніж приймати таке серйозне рішення" або що-небудь в цьому роді. На той час уже занадто пізно, і терапевт вже продемонстрував свою дурість. Навіщо пацієнтові продовжувати ходити до лікаря, якого він може так легко надути? Завдання терапевта - передбачити те, що відбувається, а не намагатися потім підбирати уламки.

Найпростіший спосіб уникнути безлічі згаданих вище труднощів - запитати пацієнта на самому початку, як тільки підписаний контракт: "Ви хочете допомогти мені знайти спосіб лікування?"

Коротенько існують три можливих результату терапії.

Терапевт може зіграти свою роль або сцену в сценарії пацієнта, після чого пацієнт іде, не добившись «поліпшення», домігшись «поліпшення» або домігшись "значного поліпшення", як зазвичай пишуть в статистичних звітах. Ні в одному з таких випадків пацієнт не вилікувався.

У пацієнта може бути сценарій «Перш»: "Ти не досягнеш успіху, перш ніж не зустрінеш певні умови". Наприклад, "... перш чим не доживеш до віку, в якому помер батько (мати, брат)". Це ЧВ-звільнення. Як тільки пацієнт досягає призначеного віку (або якогось певного терміну), він отримує «дозвіл» одужати; скільки б терапевтів він марно ні відвідував раніше, настане час того, яким пощастить; цей терапевт зможе записати собі ще один успішний випадок, звичайно, якщо не допустить якоїсь грубої помилки. Оскільки тепер пацієнт "готовий до лікування" і "готовий одужати", будь-який хоч скільки-небудь компетентний терапевт впорається з цим завданням. Аналогічно, коли Спляча Красуня "готова» прокинутися, підійде майже будь-який Принц, оскільки звільнення записано в сценарії Принцеси.

Сценарій "до тих пір, поки" з ЦВ-звільненням може представляти великі труднощі. Наприклад, "Ти не одужаєш, поки не зустрінеш терапевта, який зуміє тебе перехитрити (або який виявиться розумніший за мене, твого батька)". Тут терапевт повинен розгадати загадку ( "Ви повинні здогадатися") або зробити якусь магічну дію. Пацієнтка може зустрічатися з багатьма терапевтами, поки не знайде такого, який знає її таємницю. Тут терапевт виявляється в положенні Принца, який повинен розгадати загадку або виконати завдання, яке дозволить йому отримати Принцесу або врятувати свою голову. Якщо він відкриє таємницю, пацієнтка звільняється від заклинання свого батька (або відьми-матері). Це означає, що вона отримала дозвіл одужати, тому що в її сценарій вбудовано засіб від закляття, як воно вбудовано в казку.

Третій випадок, коли сценарій відмовляє пацієнтові в можливості одужати, але терапевт примудряється подолати це закляття. З його боку для цього потрібні величезні зусилля і велика майстерність. Він повинен завоювати повну довіру Дитину пацієнта, оскільки успіх залежить виключно від того, чи буде Дитина довіряти йому більше, ніж батькові, продиктовані сценарій. До того ж він повинен добре уявляти собі антитеза, або вимикач, і вміти застосовувати його.

Різниця між засобом від закляття (внутрішнім звільненням, або рубильником) і антитезою (зовнішнім визволенням, або вимикачем) може бути проілюстрована наступним прикладом. Спляча Красуня засуджена проспати сто років, після чого, якщо її поцілує принц, вона (очевидно) зможе повернутися до життя. Принц, цілющий її, - це зовнішнє звільнення, або рубильник: засіб, вписане в сценарій і здатне зняти закляття. Якщо ж принц прийшов тільки через двадцять років і сказав: "Тобі зовсім не обов'язково лежати тут", - це буде сценарний антитеза, або вимикач (якщо спрацює): що-небудь ззовні, відсутнє в сценарії, але здатне зламати його.

Амбер

Амбер Макарго приїхала здалеку, щоб зустрітися з доктором Кью, про який чула від своєї подруги. У своєму місті Брінейра вона зверталася до трьох різних терапевтам, які не змогли їй допомогти. Доктор Кью знав, що ці люди, по суті, не психоаналітики, вони некомпетентні лікарі, які забили пацієнтці голову словами «ототожнення», «залежність», «мазохізм» і тому подібним. Вона пояснила доктору Кью, що в той же вечір повинна полетіти додому, щоб доглядати за дітьми, так що перед ним виник цікавий виклик - вилікувати пацієнтку за одне відвідування.

Амбер скаржилася на відчуття страху, прискорене серцебиття, безсоння, депресію і нездатність зосередитися на роботі. У неї не виникало статевих потягів, і вже три роки вона не вступала в статеві зносини. Ці симптоми почалися, коли у її батька виявили діабет. Вислухавши її психіатричну і медичну історію, доктор Кью попросив її докладніше розповісти про батька. Через сорок хвилин бесіди йому спало на думку, що мета її хвороби - зберегти життя батька. Поки вона хвора, у батька є шанс вижити. Якщо вона одужає, він помре. Звичайно, це тільки сценарна ілюзія її Дитину, оскільки діабет був не сильним і батька її не загрожує небезпека померти, але Амбер воліла думати, що тільки вона в змозі зберегти йому життя.

Батьківське повчання таке: "Будь хорошою дівчинкою. Ми живемо тільки заради тебе". Заборона її батька: "Не будь здоровою, інакше ти вб'єш мене!" Але доктор Кью вирішив, що тут є дещо ще. Її «нервова» мати піднесла їй приклад того, як хворіти, і цим зразком вона і йшла.

Доктору Кью необхідно було відшукати, ніж замінити сценарій, якщо Амбер від нього відмовиться. Все залежало від цього. Якщо він нападе на її сценарій, а у неї не буде чим його замінити, їй може стати гірше. Схоже було, що вона володіє міцним антісценаріем, заснованим на повчанні "Будь хорошою дівчинкою", що в даний момент її життя означало "Будь хорошою дружиною і матір'ю".

- А що трапиться, якщо ваш батько помре? - Спитав лікар.

- Мені стане гірше, - відповіла Амбер.

Це вказувало, що у неї сценарій не "до тих пір, поки", а справді трагічний, що в даному випадку полегшувало завдання доктора Кью. Якби її інструкція звучала: "Залишайся хворий до смерті батька", вона могла б віддати перевагу це, ніж ризикувати наслідками одужання, яке в свідомості її Дитину могло викликати батьківську смерть. Але, очевидно, насправді в її сценарії значиться: "Батько захворів через тебе; ти теж повинна боліти, щоб зберегти йому життя". Це змушувало Амбер прийняти більш певне рішення: "Або одужати зараз, або продовжувати хворіти до самої смерті".

Відчуваючи себе готовим, доктор Кью сказав:

- Мені здається, ви продовжуєте хворіти, щоб врятувати життя батька.

Це твердження було ретельно сформульовано і розраховане в часі так, щоб одночасно досягти її Батька, Дорослого і Дитини. І Батько її Матері і Батько її Отця повинні були залишитися задоволені тим, що вона така "гарна дівчинка" і страждає заради батька. Дитина в її Отці буде до того ж вдячний, що вона слід його інструкціям захворіти (очевидно, йому подобалися нервові жінки, оскільки він одружився на такий). Дорослий її Матері буде задоволений тим, що Амбер добре засвоїла урок і знає, як бути хорошою хворий. Як реагуватиме Дитина Матері, доктор Кью не міг встановити, але він збирався спостерігати за цим. Це все про різні частинах Батька Амбер. Власний Дорослий Амбер, вирішив доктор, погодиться, оскільки його діагноз виявився вірним. Дитина Амбер теж погодиться, тому що лікар, по суті, сказав їй, що вона "гарна дівчинка" і підпорядковується інструкціям обох батьків. Вирішальним тестом буде її відповідь. Якщо вона відповість "Так, але ...", мають бути неприємності, але якщо вона прийме його діагноз без всяких "якщо" і "але", все може закінчитися благополучно.

- Гм, - сказала Амбер. - Мені здається, ви маєте рацію.

Отримавши таку відповідь, доктор Кью визнав можливим продовжувати, протиставивши антитеза сценарієм, що означало для Амбер «розлучення» з батьком. Чаклунськими в даному випадку виявлялися три слова антитези: можливість, дозвіл і захист.

Можливість. Чи достатньо він сильний, щоб - нехай тимчасово - здолати її батька? На його користь говорили дві обставини. По-перше, Амбер наче дійсно втомилася хворіти. Можливо, до інших терапевтам вона зверталася, щоб пограти в ігри і навчитися зручніше жити зі своїми симптомами, але той факт, що вона зробила тривалий переліт, щоб зустрітися з доктором Кью, свідчив, що вона, можливо, готова «вискочити» з сценарію і одужати. По-друге, оскільки вона насправді виконала цей переліт (а не сказала, що дуже боїться, щоб зробити його), це, ймовірно, означає, що її Дитина відчуває глибоку повагу до його чарівним властивостям цілителя. [62]

Дозвіл. Слова дозволу слід сформулювати дуже точно. Подібно прогнозам дельфійського оракула, Амбер буде всіляко тлумачити його слова, стосовно до своїх потреб. Якщо зможе знайти виключення, обов'язково знайде, оскільки, як уже зазначалося, в подібних обставинах Дитина поводиться як досвідчений адвокат, який шукає прогалини в контракті.

Захист. У нинішній ситуації це найсерйозніша проблема. Оскільки Амбер відлітає відразу після інтерв'ю, вона не зможе знову звернутися до лікаря Кью за захистом, якщо відмовиться коритися розпорядженням хворіти. Її Дитина буде беззахисний перед гнівом Отця, і ніхто не зможе її заспокоїти. Звичайно, може допомогти розмова по телефону, але після всього лише однієї особистої зустрічі занадто розраховувати на нього не доводиться.

Доктор Кью продовжував наступним чином. Перш за все він «підчепив» Дорослого Амбер.

- Невже ви насправді думаєте, що рятуєте його, вболіваючи самі? - Запитав він.

На що Амбер могла відповісти тільки:

- Напевно ні.

- Йому загрожує небезпека померти?

- Чи не в найближчому майбутньому, судячи зі слів медиків.

- Але ви перебуваєте під якимось прокляттям, яке наказує вам захворіти і залишатися хворий, щоб врятувати його життя. Саме це ви і робите.

- Мені здається, ви маєте рацію.

- Тоді вам потрібно лише дозвіл одужати. - Він подивився на Амбер, і вона кивнула.

- Ви отримуєте мій дозвіл одужати.

- Постараюся.

- Намагатися недостатньо. Вам потрібно вирішити. Або розлучитися з батьком і надати йому йти своїм шляхом, а вам - своїм, або не розлучатися і зберегти нинішнє становище. Чого ви хочете?

Запала довга мовчанка. Нарешті вона сказала:

- Я розлучаюся з ним. Я видужаю. Ви впевнені, що дали мені дозвіл?

- Так.

Тут йому прийшла в голову нова думка. Доктор Кью запросив Амбер після ланчу відвідати групове заняття, на що вона погодилася.

В кінці інтерв'ю він подивився їй в очі і сказав:

- Ваш батько не помре, якщо ви видужаєте, - на що вона нічого не відповіла.

Через дві години доктор Кью пояснив групі, що Амбер прилетіла здалеку, щоб поговорити з ним, і повинна сьогодні ж увечері відлетіти. Він запитав, чи не погодяться члени групи на те, щоб Амбер була присутня на їх зустрічі. Вони погодилися. Амбер добре вписалася, тому що прочитала книгу про транзакційному аналізі і розуміла, що вони мають на увазі, коли говорять про Батько, Дорослий і Дитині, про ігри і сценаріях. Коли вона розповіла свою історію, члени групи, як і доктор Кью, швидко дійшли до суті.

- Ви хворієте, щоб врятувати батька, - сказав один з них.

- А який ваш чоловік? - Запитав інший.

- Він як скеля Гібралтару, - відповіла Амбер.

- Отже, ви прийшли здалеку, щоб порадитися з Великої Пірамідою, - сказав третій, маючи на увазі доктора Кью.

- Він не Велика Піраміда, - заперечила Амбер.

- Для вашого Дитину він Велика Піраміда, - сказав хтось, і на це у неї не знайшлося відповіді.

Доктор Кью мовчав, він уважно слухав. Обговорення тривало. Хтось сказав:

- Ви дали їй дозвіл одужати? Доктор Кью кивнув.

- Чому б не дати його в письмовій формі, оскільки вона летить?

- Може, я так і зроблю, - сказав доктор. Нарешті він почув те, що чекав. Коли її запитали про статеве життя, Амбер зізналася, що у неї часто були сексуальні сни про батька. І коли зустріч наближалася до кінця, доктор Кью написав письмовий дозвіл: "Перестаньте займатися сексом з батьком. Амбер має дозвіл займатися сексом з іншими чоловіками, крім свого батька. Амбер має дозвіл одужати і залишатися здоровою".

- Як ви думаєте, що він має на увазі? - Запитав хтось.

- Не знаю. Може, мені потрібно завести зв'язок з ким-небудь?

- Ні, не це. Він хоче сказати, що вам дозволено займатися сексом з чоловіком.

- Один з лікарів сказав, що мені потрібно завести коханця. Це мене налякало.

- Доктор Кью має на увазі не це.

Амбер поклала папір в сумочку, і тут хтось відчув підозри.

- Що ви збираєтеся робити з цим папером?

- Звичайно, буде показувати подругам.

Амбер посміхнулася.

- Абсолютно вірно.

- Письмове послання від Великої Піраміди, так? Це принесе вам вдома популярність.

- Вам не стане краще, якщо ви покажете подругам. Це гра! - Сказав хтось інший.

- Мені здається, вони мають рацію, - втрутився доктор Кью. - Може, вам не варто зберігати цей запис.

- Ви хочете, щоб я її вам повернула?

Доктор Кью кивнув, і вона простягнула йому листок.

- Хочете, щоб я прочитав вам вголос? - Запитав він.

- Я пам'ятаю і так.

Доктор Кью дав їй іншу запис - записав імена двох справжніх психоаналітиків в Брінейре. Він шкодував, що там не виявилося транзакційного аналітика.

- Коли повернетеся додому, зустрівся з одним з них, - порадив він.

Кілька тижнів тому він отримав лист від Амбер: "Хочу подякувати всім, хто проявив до мене увагу. Йдучи, я відчувала себе видужала на 99 відсотків. Все добре, і я подолала свої найголовніші проблеми. Відчуваю, що інші зможу вирішити самостійно. Батько більше не володіє мною, і я більше не боюся, що він помре. Вперше за три роки я веду нормальне статеве життя. Виглядаю добре і відчуваю себе добре. Було кілька періодів депресії, але я дуже швидко від них оправлялася. Тоді я вирішила побачитися з доктором X, як ви мені порадили ".

Ця історія показує, як міркує сценарний аналітик. Результати для одного інтерв'ю і однієї групової зустрічі цілком задовільні, оскільки пацієнтка скористалася даними їй дозволом і отримала бажані переваги.

Г. Сценарій терапевта |  Ж. Лікування
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати