На головну

Володимир Іонов |  Глава 1. |  Глава 2. |  Глава 3. |  Глава 4. |  глава 5 |  Глава 9. |

Глава 7.

Блакитний простір згустилися і підштовхнуло Волгарь вперед - туди, де світився образ давнього задушевного друга, батька Павла, якого Волгарь згадував у багатьох суперечках з іншими священнослужителями або часто і з задоволенням просто згадував зустрічі з ним.

... Павло не знав іншої стежки, крім служіння церкви. Він виріс в монастирі при сестрах - послушниця, прийнятий туди в дитинстві, як сирота. Коли Молозькому жіночий монастир разом з древнім містом Молога пішов під води рукотворного Рибінського моря, сестри пішли «поміру», а Павла - чисту душу - разом з іншими молодиками з Мологи відправили в ремісниче училище вчити будівельної справи. Всього рік він тримав сокиру в руках, та такі ж «майстри», як він, підбили стрибнути на війну. Вночі пробралися на баржу, уходившую з Рибінська під Сталінград. Голодні, під брезентом, вкривають вантаж, допливли до Костроми. Там їх зняла охорона, тиждень мурижили у військовій комендатурі, потім зі зворотним баржею відправили в той же Рибінськ, в той же ремісниче заклад.

Після другого року навчання Пашку відписали в Ярославль на будівництво окопів по крутому березі Волги. А ось дружків його забрали в льотну школу. Пашка туди не підійшов, тому що помічений був за молитвою в коморі гуртожитку, і йому записали в особовій справі: «схильний до віри і пропаганді релігійного дурману». З таким записом Павла не тільки в льотну школу не взяли, а навіть на будівництві не рухали ні в бригадири, ні в майстри, хоча на роботі його слухалися і старші його люди.

Так і відкопав та відрубав він всю війну. І ніколи не заперечував записаної йому схильності. Тільки от щодо «дурману» готовий був сперечатися з ким завгодно. «Я схильна не до дурману, я вірую, - говорив він, - вірую в Творця всього сущого на землі, яка вдихнула в мене та й вас теж безсмертну Душу, і в сина Його - Ісуса Христа».

Одного разу після недільної служби в храмі Хрестовоздвиження на околиці Ярославля, куди Павло приходив в кожен вихідний, його поманив до себе проводив богослужіння владика Никодим.

- Хто ти? - Запитав він м'яко і благословив, звично торкнувшись голови Павла.

- Раб Божий Павло. Я тесля тутешнього Будтрест, в дитинстві - сирота при жіночій обителі в Мологе, - квапливо повідомив Павло.

- Ото ж бо, я бачу, службу знаєш.

- Так адже я з самого дитинства ...

Вони ще поговорили про віру Павла і його знаннях в церковному служінні. Виявилося, хлопець в Мологе немов курс семінарії пройшов.

- Ти ось що, - сказав в підсумку владика, - якщо хочеш, звільняйся з рядка і приходь до мене. Знаєш, де Федоровський собор? Подивимося, що тобі далі робити.

Так Павло став послушником за архієпископа Ярославському і Ростовському Никодима, від нього ж прийняв чернечий постриг і був посланий служити ієромонахом в глухий прихід єпархії, в зберігся від розгрому і затоплення храм на березі моря, який поглинув рідну Мологу.

Життя він вів просту, сільську. Прихід свій любив, знав кожного парафіянина від імені до наміру, був з ними простий і допомагав, чим міг, і самотньою бабці, і голові колгоспу, коли той просив вплинути на кого-то словом пастиря. У вільний від святих треб час охоче теслював і в колгоспі, і у колгоспників, приймаючи за роботу хіба що козуб яєць чи молока глечик. Голова якось відвалив йому цілу сотню рублів за те, що Павло один поставив крокви і обрешітку на колгоспному клубі. Так він і ці гроші витратив на ту ж дах - купив два воза ялинової дранки. Зате потім Павла пускали без квитка на будь-який кіносеанс. А одного разу на його замовлення кіномеханік пересування зайвий раз привіз індійське кіно «Зіта і Гіта», і Павло просидів на ньому три сеанси поспіль, щоразу вмиваючись сльозами горя і радості.

От уже правду кажуть, що не всякий чернець в ігуменів ходить. А Павло вже ходив в цьому сані, а потім і далі пішов. Коли владиці Никодиму звели в сан митрополита російської православної церкви і віддали йому у відання відділ зовнішніх зносин, він викликав Павла в Святоданіловскій монастир. Але не для співслужіння, а для більш великої місії: прийняти сповідь самого Патріарха Московського Алексія. Павло і тут не злякався, провів таїнство честь по честі і просто, ніби у себе в храмі визнав прихожанина. Алексію це припало до душі, і Павла стали раз на рік перед Різдвом Христовим вивозити в Москву, в Єлоховському собор для співслужіння з Патріархом і сповіді раба Божого Алексія. А на кожне Воскресіння Христове Патріарх надсилав ігумену Павлу привітання з власноручним підписом.

- Іншим чернецтву і клірикам листівку шлють з друкованої розписом Святійшого, а мені він сам руку прикладає, - хвалився Павло Волгарь, щоразу дістаючи з-за ікони Спаса дорогі йому листівки. - Дивись, як рука здригнулася у Святійшого. На друкованої розпису такого не буває, - доводив він.

Після смерті Алексія вивозили Павла і на Помісний собор для виборів місцеблюстителя патріаршого престолу.

- Церква-то хотіла митрополита Никодима поставити на святе місце. А в Цекало вирішили, що Святійшим бути Пимену. А більше-то я і не їздив до першопрестольної, не кликали. Тільки коли Никодима ховали, сам напросився у Ювеналія. Адже теж митрополитом став, а я його послушником знав у Никодима. Золотий був чоловік владика! Скільки добра для матінки-церкви зробив, Царство йому Небесне! - І Павло тричі перехрестився.

- Я теж пам'ятаю його - молодого, гарного за кермом ЗІЛа, - сказав Волгарь.

- Та вже, поганяти владика любив! Бувало, як в Москву зберуться, за Хрести виїдуть, він хлопця - на заднє сидіння, сам за кермо і - тільки, бувало, вітер свистить!

... Волгарь часто тоді бував у Павла. Завертав до нього, навіть якщо відряджений був у сусідній район. Павло радів гостю, хоча і вимовляв:

- Ти чого ж це не на Трійцю з'явився? Ми б з тобою законьячілі. А тепер чемергесіть будемо. - І він швидко раскочегарівается керогаз, ставив на нього чашку лудженої міді, виливав туди четвірку горілки, кидав ложку цукрованого меду і чекав, коли це вариво взбулькнет першим міхуром.

Гаряча солодкувата горілка з першого ж ковтка розв'язувала мови, і вони розмовляли про всяк про своє. Пиття це було дивне: хміль накочувався моментально, і так само швидко голова ставала ясною до наступного глотка.

Волгарь зізнавався, що не заперечує Бога, розуміючи многосложность і різноманіття світу, але попів чомусь не шанує. Видно це прийшло йому від діда, що не визнавав ні бога, ні чорта. Не вірили і мати з батьком, бо росли в самі богоборческие часи. А Волгарь закінчив філософський факультет університету, і безбожництво у нього не стикувалося з тим, що бачив і розумів.

- Ти вже, батько рідний, прости мене за таке ставлення до попів, - говорив він, обіймаючи худенькі плечі Павла. - Я не тебе маю на увазі. Ти, по-перше, не піп, а чернець, а поганих монахів в ігумени не зводите. По-друге, ти по-людськи мені до душі.

- Бог простить, Володюха. Попи-то теж люди, і бувають різні. Один поп кружечнік, йому б тільки в гуртку дзвеніло, інший - чистий паламар, відмахав кадилом й усе, а є поп - пастир. Це інша справа. Ось владика Никодим був пастирем. А теперішніх - тільки б їздити по єпархії, та щоб зустрічали хорошим столом.

- І ти - пастир! - Гаряче сказав Волгарь.

- Та це ж кому пастир, кому - перцевий пластир.

- Чи не! Ти - пастир! - Стояв на своєму Волгарь. - Ти простий, нехитрий, справжній. І віриш глибоко.

... Останній раз Волгарь заїхав до Павлу, коли працював вже в іншому місті. Спеціально дав гака на машині, щоб побачити старого друга. На стук у двері з будинку вийшла огрядна молодиця з питанням:

- Чого треба?

- Отець Павло будинку?

- А ти хто будеш?

- Якщо він удома, скажи, що Волгарь його просить.

Павло вийшов на голоси, метушливо обмацав рукою ближнє простір, знайшов лавку, важко сів. «Осліп ?!» - здивувався Волгарь, не вірячи власним здогаду.

- Отець Павло, це я - Володимир Волгарь, Володюха! Чи пам'ятаєш? Давно я в тебе не був, працюю тепер далеко в іншому місті. А ось сталося ближче приїхати - відразу до тебе. Як ти?

- Не пам'ятаю такого, - дивлячись широко відкритими помутнілими очима повз гостя, твердо сказав Павло.

- Ну, як же? Ми ж, бувало, не одну Черепенько чемергеса з тобою звільнена! Невже не пам'ятаєш?

- Не пам'ятаю.

- Ну добре. А як ти живий-то?

- Слава Богу...

- Обкрадали його тут три рази, - сказала молодиця. - Ось так приїдуть до старого знайомого, та й відвезуть все, що можуть у сліпого. Однех книжок скоко, ікон ... Євангеліє, на кончину приготоване, і то вперлися. Чи не пам'ятає він тебе. І йди з Богом, звідки прийшов. - І вона сильною рукою підчепила Павла пахву. - Підемо, батюшка.

А ще через якийсь час, розбираючись в суперечці між музеєм і місцевою єпархією через ікон, Волгарь побачив на столі берегині музею фотографію черниці і ченці. І щось знайоме промайнуло в лику старця з очима, впереннимі в далеку височінь.

- Чи не знаєте, хто це? - Запитав він берегиню.

- Це Матушка Варвара, ігуменя Толгского монастиря і архімандрит Павло. Дуже цікавий був священнослужитель. Чернець, який служив в глухому сільському приході і одночасно особистий духівник Патріарха Алексія Першого. Нещодавно поховали в Толга. А поки живий був, приїжджав до нас з матінкою ігуменею дивитися ікони колишнього Молозькому монастиря. Вірите чи ні - сліпий вже зовсім, а дізнався ікони Спаса і Богородиці з іконостасу головного собору монастиря. Відразу знайшов в запаснику, ніби йому показав їх хто.

- Я знав його ще ієромонахом, потім ігуменом, дружив з ним кілька років. А потім він мене не впізнав. Фотографію не можете подарувати?

- Візьміть. Ми ще надрукуємо.

Глава 6. |  Глава 8.
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати