Головна

ГЛАВА XXXI 10 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Так говорив аудитор, до глибини душі схвильований звістками про брата, і всі слухали його з сильним рухом почуття, викликаним його скорботою. Тим часом священик, упевнившись, що мета його досягнута і бажання капітана виконано, і вирішивши, що пора покласти край загальному смутку, встав з-за столу і, увійшовши в приміщення, де знаходилася Зораїду, взяв її за руку, а за нею послідували Лусинда , Доротея і дочка аудитора. Капітан чекав, що буде робити священик, а той і його взяв за руку і разом з ними обома наблизився до аудитору і іншим кавальеро.

- Сеньйор аудитор! Витріть сльози, - мовив він. - І так буде вінцем бажання вашого найвище благо, якого ви тільки могли б бажати, бо перед вами добрий ваш брат і добра ваша невістка. Ось це - капітан Вьедма, а це - прекрасна мавританка, яка зробила йому так багато хорошого. Французи, про які я згадував, вкинули їх в убогість, щоб ви могли виказати щедрість доброго вашого серця.

Капітан кинувся обіймати свого брата, а той, щоб краще його розглянути, поклав йому руки на плечі; коли ж він остаточно впевнився в тому, хто перед ним, то здавив його в своїх обіймах і заплакав жаркими сльозами радості, так що, дивлячись на нього, багато хто з присутніх розплакалися. Речі обох братів, а так само і сердечне їх хвилювання навряд чи, здається мені, можна собі уявити, а не тільки що передати. І ось вони вже коротко розповідали один одному про себе; і ось вже обидва брата впевнилися в незмінності дружніх своїх почуттів; і ось уже аудитор обійняв Зораїду; і ось уже попросив він її розпоряджатися його маєтком як своїм власним; і ось уже велів він своїй доньці обійняти Зораїду; і ось уже, дивлячись на прекрасну християнку і прекрасну маврітанка, все розплакалися знову. І ось уже Дон Кіхот, мовчки і з неослабною увагою стежив за всіма цими незвичайними подіями, витлумачив їх в смаку небилиць про мандрівний лицарство. І ось вже вирішили, що капітан, Зораїду і його брат поїдуть разом до Севільї і сповістять батька, що син його втік з полону і знайшовся, щоб той, якщо тільки він може, виїхав до Севільї, де йому належить бути присутнім при хрещенні Зораїду і на весіллі замість аудитора, якому не можна баритися в дорозі, бо він отримав звістку, що через місяць з Севільї в Нову Іспанію відправляється флотилія, і упустити цей випадок було б йому вельми незручно. Словом, всі були щасливі і задоволені, що у полоненого все благополучно закінчилося, а як майже дві третини ночі вже минуло, то вирішено було довше не затримуватися і лягти спати. Дон Кіхот зголосився охороняти замок, щоб запобігти нападу якогось велетня або ж якогось недоброго людини, який зазіхне на безцінні скарби краси, в цьому замку зберігаються. Всі, хто знав Дон Кіхота, подякували йому і розповіли про його дивацтва аудитору, ніж чимало його потішили. Один лише Санчо Панса був у відчаї, що поважне зібрання ніяк не вгамується, і лише він один, заснувши на упряжі свого осла, розташувався зі всіма зручностями, що йому аж ніяк не дешево обійдеться, але про це мова ще попереду. Отже, пані пішли до себе, чоловіки намагалися влаштуватися з якомога меншими незручностями, а Дон Кіхот вирушив за ворота, щоб, згідно цієї обіцянки, об'їжджати замок дозором.

Сталося, одначе, так, що перед зорею до слуху дам долетів настільки приємний і солодкий голос, що все мимоволі заслухались, особливо Доротея, яка лежала поруч з доньєю Кларою де Вьедма (так звали дочку аудитора) і не спала. Ніхто не міг здогадатися, хто це так гарно співає, і до того ж без супроводу будь-якого інструменту. Часом здавалося, що співають у дворі, часом - що в стайні, і вони, все ще перебуваючи в повному невіданні, уважно слухали, коли до дверей наблизився Карденьо і сказав:

- Якщо ви не спите, то послухайте: це співає погонич мулів, і голос у нього справді чудовий.

- Ми слухаємо, сеньйор, - відгукнулася Доротея. Карденьо в ту ж хвилину вийшов, а Доротея, вся - увага, вловила слова оцієї самої пісні:

ГЛАВА XLIII,

де оповідається цікава історія погонича мулів і описуються інші надзвичайні події, на заїжджому дворі трапилися

У грізний океан любові,

Безмежний і бездонний,

Як моряк, я спливаю,

Хоч і не досягну порту.

Я ведом зіркою настільки яскравою,

Усюди настільки примітної погляду,

Що таких не бачив навіть

Палінуро 236, Енеев керманич;

Але куди ведом - не знаю

І блукаю в бурхливому морі,

День і ніч стежачи за нею

Захоплено і тривожно.

Те надмірна сором'язливість,

Те пихата холодність

Від мене її приховують,

Немов товща хмар грозових.

Про світило, в чиєму сяйво

Просвітлювати я душею!

Коль погаснеш для мене ти,

Життя в мені згасне теж.

В цю мить Доротея подумала, що Кларі теж не заважає послухати настільки приємний голос, і для того початку торсати її і, розбудивши, сказала:

- Прости, крихта, що я тебе буджу, але мені хочеться, щоб ти насолодилася звуками голосу, прекрасніше якого ти, може статися, ніколи більше не почуєш.

Клара прокинулася і спросоння не водночас здогадалася, чого від неї хочуть; вона перепитала Доротею і, тільки коли Доротея ще раз все повторила, стала прислухатися; Одначе не встигла вона вловити такі два вірша, як на неї напала дивна тремтіння, точно це був сильний напад лихоманки, і, притулившись всім тілом до Доротеї, вона вигукнула:

- Ах, дорога, мила моя сеньйора! Навіщо ви мене розбудили? Найкраще, що могла б для мене зараз зробити доля, - це закрити мені очі і вуха, щоб я не бачила і не чула нещасного цього співака.

- Що ти, моя крихітко? Адже кажуть, що це погонич мулів.

- Це власник кількох маєтків, - заперечила Клара, - а крім того, він так міцно заволодів моїм серцем, що тепер воно вічно буде належати йому, якщо тільки він сам не захоче його покинути.

Здивувалася Доротея красномовству дівчата, розумною, на її думку, не по літах, і сказала:

- Ви говорите так, сеньйора Клара, що я не можу вас зрозуміти. Виражайтеся ясніше і скажіть, як треба розуміти ваші слова про серце, про маєтках і про це співака, чий голос настільки сильно турбує вас. Втім, не кажіть мені зараз нічого, а то мені доведеться вас заспокоювати, я ж не хочу позбавляти себе задоволення послухати спів, тим більше що це, по-моєму, нова пісня і новий наспів.

- Ну що ж, нехай собі співає, - сказала Клара.

І, щоб не слухати, вона заткнула собі вуха, знову привівши в здивування Доротею, а Доротея напружила увагу і вловила такі слова:

Моя надія! До мети

Прокладай собі тернистий шлях,

Яким йшла досі,

І малодушно не мрій згорнути

З дороги цієї довгої,

Де кожен новий крок загрожує смертю.

Тим, хто ледачий і млявий,

Хто в цьому житті грудьми зустріти, біди

Жодного разу не наважувався,

Чи не судилися тріумфи і перемоги:

Немає щастя для того,

Хто не вміє з бою взяти його.

Любов, що й зрозуміло,

На шкоду собі не роздає нагород

Незліченно і безкоштовно.

Вона свої дари зберігає, як скарб.

Від століття так ведеться:

У ціні лише те, що важко дістається.

Завзятість - ось запорука

Того, що неможливе можливо,

І хоч я нужденний,

Взаємності пошукуючи безнадійно,

А все ж вперто чекаю,

Що на землі небесний рай знайду.

На цьому пісня скінчилася, а Клара почала ридати і тим порушила цікавість Доротеї, якій цікаво було знати, що означають такі солодкий спів і настільки жалібний плач; і того заради вона ще раз запитала, що хоче сказати їй Клара. Тоді Клара, боячись, щоб не почула Лусинда, притиснулася до Доротеї і, нахилившись до самого її вуха, так що тепер вона могла бути абсолютно впевнена в збереженні своєї таємниці, мовила:

- Той, хто зараз співав, пані моя, це рідний син одного арагонского кавальеро, власника двох маєтків, що мешкає в столиці якраз навпроти мого батька. І, хоча в будинку мого батька взимку на вікнах фіранки, а влітку гратчасті віконниці, цей кавальеро, який навчався в столиці, якимось чином побачив мене: чи то в церкві, чи то де-небудь ще. Словом, він в мене закохався і з вікон свого будинку став мені висловлюватися в любові за допомогою знаків і рясних сліз, так що врешті-решт я не могла йому не повірити і полюбила сама, хоча ще не знала, за що. Один з тих знаків, які він мені робив, полягав у тому, що він складав обидві руки разом, даючи цим зрозуміти, що він на мені жениться. Я б дуже цього хотіла, але я самотня, матері у мене немає, порадитися ні з ким, і тому єдина радість, яку я могла йому доставити, полягала в тому, що, коли батьків наших не було вдома, я піднімала, щоб йому краще було мене видно, фіранку або ж пріотворяется ставню, а він з розуму сходив від захвату. Тим часом нам з батьком прийшов час їхати, про що кавальеро дізнався, але не від мене, бо я ніяк не могла його повідомити. Він захворів, - цілком ймовірно, від горя, - і в день нашого від'їзду я не могла навіть кинути на нього прощальний погляд, але пройшло два дні, і ось їду я по селу, до якої звідси не більше дня шляху, і бачу, що біля воріт заїжджого двору стоїть він, до того майстерно переодягнений погоничем мулів, що коли б образ його ні відображений в моїй душі, я ні за що б його не впізнала. Я впізнала його, здивувалася і зраділа. Він глянув на мене крадькома, так, щоб не бачив батько, і тепер він ховається від нього щоразу, коли ми зустрічаємося в дорозі або ж на заїжджих дворах. І ось, бо мені відомо, хто він такий, і зрозуміло, що це він з любові до мене йде пішки і терпить всілякі незручності, я і вболіваю за нього душею, і погляд мій покриває його всюди. Не знаю, які його наміри і як вдалося йому бігти від батька, який любить його понад заходи, бо це його єдиний син, і до того ж гідний такої любові, у чому ви переконаєтеся, як скоро його побачите. І ще я повинна сказати: всі ці пісні він сам вигадав, - мені говорили, що він надає великі успіхи в навчанні і в стихотворстве. Так, ще: коли я бачу його або чую, як він співає, я вся тремчу від страху і хвилювання, - боюся, як би не впізнав його мій батько і не здогадався про нашу серцевої схильності. За весь час я з ним словом не перемовитися, і, проте ж, я люблю його так, що не можу без нього жити. Ось і все, що я можу вам сказати, пані моя, про це співака, чий голос так полонив вас, що вже тільки через це ви могли б здогадатися, що це не погонич мулів, як ви говорите, але, як я вже сказала, власник маєтків і сердець.

- Більше ви мені нічого не говорите, сеньйора донья Клара, - сказала їй на це Доротея, обсипаючи її поцілунками, - кажу вам, нічого мені більше не кажіть і почекайте до ранку: бог дасть, залежить лише від вас увінчає щасливий кінець, якого безневинне початок заслуговує.

- Ах, сеньйора! - Вигукнула дена Клара. - Чого мені чекати, коли батько його настільки знатний і багатий, що, на його думку, я, звичайно, не варта бути служницею його сина, а не те що за жінку А тим часом крадькома від мого батька я ні за що на світі не вийду за нього заміж. Я хочу одного: щоб юнак залишив мене і повернувся додому, - може статися, розлука і величезна відстань, яке нас розділить, вилікуй душевну мою рану. Втім, я знаю напевно, що придумане мною засіб великої користі мені не принесе. Не можу зрозуміти, що це за диявольська спокуса і як в моє серце закралася любов, - адже я ще така молода, і він ще такий молодий, право, я думаю, ми з ним ровесники, а мені ще немає шістнадцяти: батько говорить, що мені виповниться шістнадцять років на Михайла-архангела.

Дитячі міркування доньї Клари насмішили Доротею, і вона їй сказала:

- Давайте подрімайте, сеньйора, адже скоро вже і ранок, а вранці, бог дасть, наша візьме, це вже ви мені повірте!

Тут вони заснули, і на всьому заїжджому дворі запанувала мертва тиша; не спали тільки хазяйська дочка і служниця Маріторнес: начулися про звичці Дон Кіхота, а також про те, що він зараз, озброєний і верхи на коні, сторожить заїжджий двір, вони намірилися над ним пожартувати або, у всякому разі, позбавитися трохи його балаканиною.

Треба знати, що жодне вікно заїжджого двору не виходив в поле, за винятком отвори в сараї, - отвори, в яке зовні кидали солому. Півтори дівиці підійшли до нього і виявили, що Дон Кіхот, сидячи на коні і спершись на спис, за часами так глибоко і тяжко зітхає, точно при кожному зітханні душа його розлучається з тілом. І ще почули вони тихий його, ніжний і пристрасний голос:

- Про пані моя Дульсінея Тобосская, вінець краси, верх і межа мудрості, джерело дотепності, житло чесноти і, нарешті, втілення всього добродійного, непорочного і усладітельного, що тільки є на землі! Про що ти в цю мить думає? Може статися, ти думаєш про відданого тобі лицаря, який добровільно, єдино заради тебе, стільком небезпекам себе піддає? Розкажи мені про неї хоч ти, про трехликое світило 237! Може статися, ти на її лик заздрісним оком зараз дивишся, в той час як вона зволить гуляти по галереї розкішного свого палацу або ж, грудьми спершись на балюстраду, розмірковує про те, як би, дотримуючись свою честь і гідності свого не гублячи, вгамувати борошно , яку бідне моє серце через неї терпить, яким блаженством віддати мені за мої страждання, яким спокоєм - за мою турботу, якою життям - за мою смерть, як нагородити мене за мою службу. І ти, златокудрий, вже поспішає заперечує коней 238, щоб зранку помчати назустріч моїй пані, - як скоро її ти побачиш, молю: передай їй привіт від мене, але, споглядаючи її і вітаючи, остережися в той же час до лику її доторкнутися устами , не те я приревнує її до тебе сильніше, ніж ти ревнував легконогі гордячку 239, за якою ти до знемоги ганявся чи по рівнинах Фессалії, то чи по берегах Пенея, - точно не пам'ятаю, де саме ти, ревнивий і закоханий, носився тоді .

Дон Кіхот мав намір продовжувати зворушливу свою промову, але в цей час його покликала хазяйська дочка і сказала:

- Пане мій! Будьте ласкаві під'їхати сюди.

На її знаки і поклик Дон Кіхот повернув голову і при місяці, особливо яскраво в цей час сяяла, побачив, що хтось кличе його з сараю; при цьому йому привиділося, що це вікно, та ще з позолоченими гратами, саме такою, яка розкішному личить замку, за який він приймав заїжджий двір; і тут розладнаному його уяві миттєво представилося, що і зараз, як і в минулий раз, чарівна дівчина, доня власниці замку, не в силах довше стримувати свою пристрасть, знову домагається від нього взаємності; і в цих думках, щоб не визнали його за людину нечемного і невдячного, він торкнув поводи, під'їхав до отвору і, побачивши двох дівчат, мовив:

- Я дуже шкодую, чарівна сеньйора, що любовні ваші мрії спрямовані на предмет, який не в змозі відповісти вам так, як великі ваші гідності і люб'язність заслуговують, у чому вам не повинно звинувачувати цього злощасного мандрівного лицаря, якому Амур забороняє перебувати в підпорядкуванні у кого б то не було, крім тієї, яка в ту саму мить, коли його погляд впав на неї, стала самодержіцею його душі. Вибачте мене, шановна сеньйора, ідіть до своїх покоїв і почуттів своїх мені не відкривайте, бо я не хочу зайвий раз показувати невдячність. Якщо ж при всій вашій любові до мене ви побажаєте, щоб я прислужився вам чим-небудь, до любові відношення не мають, то попросіть мене про це, - клянусь ім'ям відсутньої лагідної моєї врагиню, я в ту ж секунду дістану будь-яку річ, хоча б вам знадобилася пасмо волосся Медузи 240, - але ж це були не волосся, а змії, - або навіть сонячні промені, в скляну посудину вловлені.

- Моя пані ні в що таке не потребує, сеньйор лицар, - сказала йому на це Маріторнес.

- А в чому ж пані ваша потребує, мудра дуенья? - Запитав Дон Кіхот.

- Тільки в вашій прекрасній руці, - відповідала Маріторнес, - щоб рука ваша приборкала пристрасть, яка привела її до цього віконця і через яку вона ризикує погубити свою честь: адже якщо батюшка побачить її, то все кістки їй переламає.

- Ну, це ще покладемо! - Вигукнув Дон Кіхот. - Нехай буде обережніше, якщо не хоче, щоб його настільки сумний постигнул кінець, який ще жодного батька на світі не осягав, за те, що він насмілився підняти руку на ніжну дочку свою, палаючу любов'ю.

Маріторнес, впевнившись, що Дон Кіхот не забуде протягнути руку, і зрозумівши, як треба діяти, миттю злітала до стайні і, прихопивши недоуздок Санчо-Пансова осла, знову опинилася біля отвору в ту саму хвилину, коли Дон Кіхот став на сідло, щоб дістати до заґратованого вікна, за яким, за його поданням, повинна була знаходитися поранена любов'ю діва, і, простягнувши їй руку, мовив:

- Ось вам, сеньйора, моя рука, чи, краще сказати, цей бич всіх лиходіїв на світлі. Ось вам моя рука, кажу я, до якої не торкалася ще жодна жінка, навіть рука тієї, яка безроздільно володіє всім моїм єством. Я вам її простягаю не для того, щоб ви цілували її, але для того, щоб ви розглянули сплетіння її сухожиль, зчеплення м'язів, протяг і ширину її жив, на підставі чого ви можете судити про те, яка ж сильна повинна бути ця рука, якщо у неї така кисть.

- Зараз подивимося, - сказала Маріторнес і, зробивши на недоуздке петлю, накинула її Дон Кіхоту на зап'ясті і затягла, а потім підбігла до воріт сарая і інший кінець недоуздка міцно-міцно прив'язала до засува. Відчувши жорстке дотик ременя, Дон Кіхот сказав:

- У мене таке відчуття, ніби ваша милість Не прасувати мою руку, а тре її теркою. Чи не обходитесь з нею настільки жорстоко: адже вона не винна в тій жорстокості, яку по відношенню до вас виявило моє серце; безсердечно зганяти весь свій гнів на такій малій частині тіла. Пам'ятайте, що хто любить всім серцем, той настільки жорстоко НЕ отомщает.

Але ніхто вже Дон Кіхота не слухав, бо тільки встигла Маріторнес прив'язати його, і обидві вони, помираючи від сміху, дременули, Дон Кіхот був абсолютно позбавлений можливості вивільнитися.

Як відомо, він стояв на Росинанта, просунувши в отвір руку, якою зап'ясті було прив'язане до засува, і, з превеликим страхом і занепокоєнням думаючи про те, що якщо Росинант смикне, то він зависне на руці, не смів поворухнутися, хоча від такого сумарного і довготерпеливого істоти, як Росинант, цілком можна було очікувати, що воно ціле століття простоїть нерухомо. Нарешті, переконавшись, що він прив'язаний і що дами пішли, Дон Кіхот уявив, що тут справа нечиста, - адже і минулого разу в цьому ж замку зачарований мавр в образі погонича відлупцював його; і подумки він уже проклинав себе за наївність і необачність: трохи живим вибравшись з цього замку в перший раз, він ризикнув відвідати його вдруге, хоча досвід показував, що якщо яка-небудь пригода закінчується для мандрівного лицаря невдачею, то з цього випливає, що воно предуготованного не для нього, а для кого-небудь ще, і йому немає ніякого сенсу шукати його знову. З усім тим він смикав руку, намагаючись вивільнитися, але його так міцно прив'язали, що всі зусилля його були марні. Правда, смикав він руку з побоюванням, щоб не зрушив з місця Росинант; і хоч як йому хотілося сісти в сідло, однак він змушений був стояти на ногах або вже вирвати собі руку.

І пішли тут жалю про те, що немає у нього Амадісова меча, проти якого всяке чаклунство безсило; і пішли тут прокляття долі; і пішли тут явні перебільшення того шкоди, який зазнає світ, поки він буде зачарований, а що він точно зачарований, в цьому він жодної секунди не сумнівався; і пішли тут знову спогади про найдорожчої Дульсінеї Тобосской; і пішли тут заклики до доброї зброєносцеві Санчо Панси, який в цей час, заснувши на сідлі свого осла, спав настільки міцним сном, що забув навіть, як звали його матір; і пішли тут благання про допомогу, звернені до чарівників Ліргандею і Алкіфу; і пішли тут заклинання, звернені до щирої його приятельці Урганде, з мольбою про заступання, а коли нарешті настав ранок, то він, збентежений і охоплений безнадійним відчаєм, ревів, як бугай, бо вже не сподівався, що новий день покладе край його борошні, яка, здавалося йому, буде тривати вічно, тому що він зачарований. І затверджувався він в цій думці, бачачи, що Росинант коштує як укопаний; і думалось йому, що ось так, що не ївши, що не пивши, що не спав, він і його кінь простоять доти, поки не скінчиться поганий вплив небесних світил або ж який-небудь більш мудрий чаклун його НЕ расколдую.

Але він дуже помилився в розрахунках, бо тільки почало світати, як до заїжджого двору під'їхали чотири вершники, чудово одягнені та споряджені, з мушкетами у сідельних цибулю. Ворота заїжджого двору були ще замкнені, і вони почали щосили стукати; тоді Дон Кіхот, який, незважаючи ні на що, почитав за належне нести караул, голосно і запально крикнув:

- Лицарі або зброєносці, хто б ви не були! Перестаньте стукати в ворота цього замку, бо ясніше ясного, що такої ранньої доби мешканці його ще куштують сон, та й врата всякої фортеці відчиняються не колись, ніж сонце поширить по всьому світу свої промені. Отже, поворот ваших коней і почекайте, поки розвидниться, а там ми подивимося, чи варто вам відчиняти чи ні.

- Який там ще замок або фортеця, і якого біса ви змушуєте нас розводити ці церемонії? - Скрикнув один з вершників. - Коли ви господар заїжджого двору, так зробіть, щоб нам відчинили, - ми тільки погодуємо коней і поїдемо далі: нам дуже ніколи.

- Невже, лицарі, я схожий на господаря заїжджого двору? - Запитав Дон Кіхот.

- Не знаю, на кого ви схожі, - відповів другий вершник, - знаю тільки, що ви поре дичину, бо заїжджий двір називаєте замком.

- Це замок, - підтвердив Дон Кіхот, - та ще один з кращих у всій окрузі, у мешканців ж його колись був в руках скіпетр, а на голові корона.

- Краще б навпаки, - зауважив мандрівник, - скіпетр на голові, а на руках корона 241. І здається мені, що це, вже певно, лицедії, тому корони і скіпетри у них не переводяться, між тим заїжджий двір цей занадто малий і звідти не чути ні найменшого шуму, так що навряд чи тут могли зупинитися особи, гідні корони і скіпетра.

- Погано ж ви знаєте світло, - заперечив Дон Кіхот, - коли не маєте поняття про те, які з мандрівними лицарями бувають випадки.

Супутникам вершника, який вступив в переговори з Дон Кіхотом, сперечання ці набридли, і вони несамовито забарабанили в ворота, так що прокинулися всі, хто тільки на заїжджому дворі перебував, а господар пішов дізнатися, хто стукає. В цей самий час одного з чотирьох коней, які належали новоприбулим, заманулося обнюхати Росінанта, а той, сумний і невеселий, опустивши вуха і не рухаючись, підпирав собою свого, що висів між небом і землею, господаря; але як він все ж був живий кінь, хоча і здавався дерев'яним, то в боргу залишитися не міг - і давай обнюхувати того, хто до нього пестив; і ось, як тільки він ворухнувся, як ноги у Дон Кіхота роз'їхалися і зісковзнули з сідла, так що, не будь у нього прив'язана рука, він гримнув б об землю; при цьому він відчув біль нестерпний, точно йому різали кисть руки або ж намагалися вивихнути плече, - він висів так низько, що пальці його ніг майже торкалися землі, але від цього йому було тільки гірше, бо, відчуваючи, що ще трохи, і він всією ступнею упреться в землю, він зі шкіри геть ліз, щоб дотягнутися до землі, точь-в-точь як злочинці, для яких обирають знаряддя тортур з блоком і які, будучи низько-низько підвішені, самі ж збільшують свої страждання: ошукані надією, що ще одне зусилля - і можна буде дістати до землі, вони наполегливо намагаються витягнутися.

ГЛАВА XLIV,

в якій триває розповідь про нечувані події на заїжджому дворі

Одним словом, Дон Кіхот так кричав, що хазяїн, поспішно відчинивши ворота, в жаху вибіг дізнатися, хто це кричить, а за ним і новоприбулі. Крики ці розбудили і Маріторнес, і, жваво зметикувавши, що це може бути, вона потайки залізла на сінник і відв'язала недоуздок, на якому висів наш лицар, і той на очах у господаря і проїжджаючих грянулся об землю, проїжджаючі ж наблизилися до нього і запитали, що з ним таке і чому він так кричить. Дон Кіхот мовчки зірвав з руки ремінь, став на ноги, піднявся на Росінанта, загородивши щитом, взяв копьецо напереваги, від'їхав на досить значну відстань, а потім з розгону перейшов на полугалоп і на всьому скаку виголосив:

- Всякого, хто скаже, що мене зачарували недаремно, я з дозволу господині моєї принцеси Мікомікону викрили у брехні, закличу до відповіді і викликом на двобій.

Новоприбулі подивувалися промов Дон Кіхота, але господар дозволив їх здивування, пояснивши, хто такий Дон Кіхот і що не варто звертати на нього увагу, бо він пошкоджений в розумі.

Тоді вони запитали господаря, не зупинився у нього часом юнак років п'ятнадцяти, одягнений, як погонич мулів, такий-то з себе, і описали зовнішність коханого доньї Клари. Господар відповів, що на заїжджому дворі народу тьма і він не пригадує, попадався йому той, про кого вони запитують, чи ні. Але тут один із новоприбулих зауважив карету аудитора і сказав:

- Звичайно, він тут, - ось і карета, за якої, як я чув, він слід. Один з нас нехай стане біля воріт, а інші в цей час відправляться на пошуки, а ще краще, якщо хто-небудь походить навколо заїжджого двору, щоб він не махнув через паркан.

- Так ми і зробимо, - сказав інший.

І тут двоє вирушили на заїжджий двір, третій залишився біля воріт, а четвертий став ходити навколо, господар же дивився на них і не міг взяти в толк, до чого всі ці клопоти, хоча він чудово розумів, що новоприбулі розшукують юнака, якого прикмети вони йому описали.

Тим часом сонце вже зійшло, і почасти з цієї причини, почасти через шум, піднятого Дон Кіхотом, всі прокинулися і встали, а раніше за всіх дена Клара і Доротея: однієї не давала спокою думка, що її коханий знаходиться так близько, інший - бажання бачити свого, словом, обом було з через що не виспатися. Дон Кіхот, бачачи, що жоден з чотирьох проїжджаючих не звертає на нього жодної уваги і виклику його не приймає, з себе виходив від досади і злості, і якби правила лицарської поведінки дозволяли мандрівному лицареві затівати і робити нові підприємства, не дивлячись на те , що він дав чесне слово ні за яку справу не братися, поки не виконає обіцяного, він не забув би на них напасти і волею-неволею змусив прийняти виклик, але, пам'ятаючи про те, що не можна і не повинно затівати нове підприємство, поки він пробувати Мікомікону в її королівстві, він заспокоївся і замовк в очікуванні, до чого призведуть клопоти новоприбулих, один з яких між тим відшукав юнака, - той спав поруч з справжнім погоничем мулів, не підозрюючи, що хтось його шукає, а тим більше що він вже спійманий. Новоприбулий схопив його за руку і сказав:

- Воістину, сеньйор дон Луїс, одяг ваша цілком відповідає вашого звання, а ваше ложе красномовно свідчить про ту розкоші, в якій ваша матінка вас виховала.

Юнак протер злипаються очі і, пильно в нього придивившись, упізнав в ньому нарешті слугу свого батька, ця обставина так його приголомшило, що він довго не міг і не в силах був вимовити ні слова, а слуга тим часом продовжував:

- Вам нічого іншого не залишається, сеньйор дон Луїс, як запастися терпінням і повернутися додому, якщо тільки ваша милість не бажає, щоб ваш батюшка, а мій пан, відправився на той світ, а нічого іншого й чекати не можна - так засмутило його під час вашої відсутності .

- Але як же батько дізнався, що я поїхав в цю сторону і в такому вбранні? - Запитав дон Луїс.

- Один школяр, якому ви задум свій розповіли, зглянувся над вашим батьком, коли побачив, як він по вас побивається, і все йому розповів, а той спорядив чотирьох своїх слуг за вами в погоню, і ось ми всі четверо до ваших послуг, і радості нашої немає меж, тому що поїздка наша вийшла вельми вдалою і ви з'явитеся нарешті перед гаряче люблять вас очі.

- Ну, це ще як я захочу і як розпорядиться небо, - заперечив дон Луїс.

- Та чого тут ще хотіти і чого тут розпоряджатися, коли треба тільки погодитися їхати додому? Нічого іншого і бути не може.

Погонич мулів, що знаходився поруч з доном Луїсом, чув вся ця розмова, - він схопився з ліжка і побіг повідомити про те, що трапилося дона Фернандо, Карденьо і всіх інших, які вже встигли одягнутися; і ось від нього-то вони і дізналися, що чоловік той величає юнака доном, і про що вони між собою говорили, і що людина той хоче відвезти юнака додому, а юнак не хоче. Розповідь погонича, так само як і те, що їм було перш відомо про юнака, а саме - що небо наділило його прекрасним голосом, викликало у всіх непереборне бажання дізнатися детальніше, хто цей юнак, і навіть прийти йому на допомогу в разі, якщо над ним стануть лагодити насильство, і для того вони попрямували туди, де у юнака зі слугою все ще тривали суперечки і чвари. В цей час зі своєї кімнати вийшла Доротея, а за нею зі стурбованим виглядом дена Клара, і тут Доротея, відкликавши Карденьо в сторону, коротко розповіла йому історію юного співака і доньї Клари, а Карденьо, в свою чергу, повідомив їй про прибуття слуг, посланих за юнаком його батьком, причому говорив він не настільки тихо, щоб його не могла чути Клара, яка від усього цього прийшла в таке хвилювання, що, не підтримав її Доротея, вона, вже певно, впала б без почуттів. Карденьо порадив Доротеї відвести її в кімнату, а він, мовляв, постарається все залагодити, і Доротея так і зробила.

 ГЛАВА XXXI 9 сторінка |  ГЛАВА XXXI 11 сторінка


 ГЛАВА XXVII 3 сторінка |  ГЛАВА XXVII 4 сторінка |  ГЛАВА XXXI 1 сторінка |  ГЛАВА XXXI 2 сторінка |  ГЛАВА XXXI 3 сторінка |  ГЛАВА XXXI 4 сторінка |  ГЛАВА XXXI 5 сторінка |  ГЛАВА XXXI 6 сторінка |  ГЛАВА XXXI 7 сторінка |  ГЛАВА XXXI 8 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати