Головна

анотація |  Юлія Зонис, Катерина Чернявська |  торговці ненавистю |  Співай, ластівка |  Зілля і засоби догляду за хворими |

глава 3

«Механічний квітка»

На наступний ранок мортуси гаками витягали зі стічних канав трупи, над обгорілими руїнами Оперного театру кружляли позбулися вікових сідало голуби, а городяни, похитуючи головами, бурмотіли: «Ох, і славно нині загуляли Господа K і W. Ох, і славно ...»

Єнсен прокинувся в своїй кімнаті і навіть на своєму ліжку. Отямився від того, що у нього дико боліла голова, а також (тут довелося відірвати від подушки непідйомну голову і вдивитися) грунтовно обпалена кисть правої руки. Кисть перемотував колись білий, а тепер брудний хустку з вишитою червоними нитками монограмою «W». Очі у молодої людини мало не лопалися, в горлі дерло чи то від кіптяви, чи то від сушняка, і спрут на стіні весело двоілся і троілся - ніби не вісім щупалець у морській гадини, а ніяк не менше трьох дюжин. Єнсен застогнав. Стогін вийшов слабкий, жалібний і до того ж на рідкість противний - ніби кватирка рипнули на протязі. Молода людина звис з ліжка, і його вирвало - прямо на килимок, любовно сплетений Гердою з волокон трутовніка. Утерши рот, Єнсен знову впав на спину і втупився в оброслий павутиною стелю. Кімната паморочилося, спазми в шлунку хоч і ослабли, але не припинилися. Згадувати вчорашнє було болісно соромно.

Почалося все з того, що Пані W побажала випробувати гвинтівку і відстрелила центральне хвостове перо вороні-альбіноса. Альбіноси вважалися священними птахами Королеви, притому саме ця ворона проявила рідкісну нахабство - розсілася на ліхтарі, під яким трійця (а точніше, парочка) обговорювала плани на ніч, задерла хвіст і зовсім вже приклада погадіть на голову Єнсен, коли пролунав постріл. Птаха в хмарі пір'я і з обуреним каркання прибрала геть. Кей зааплодував. Пані W розкланялася, притиснувши гвинтівку до грудей. Єнсен теж поплескав з ввічливості, хоча потрапити в угодовану тварюка з рогатки зміг би будь-який вуличний хлопчисько.

Подвиг Пані відзначили для початку в одному шинку, потім в іншому, і, коли тріо дісталося до Центральної площі, винахідника вже грунтовно гойдало. Грошей на пиятики йому до недавнього часу не вистачало, та й не любив Єнсен пити - проте чого не зробиш за компанію? Пані W теж на ногах трималася з працею, але на відміну від бідолахи Єнсен не соромилася при кожному невірному кроці чіплятися за Кея, який був - чи здавався - тверезіше скла. Власне, до моменту виходу на площу Пані W від Кея вже не відривалася, обвивши юнака, як змія горезвісну яблуньку. Одна її рука в витонченої чорній рукавичці лежала на талії королівського повіреного, у другій затиснутий був імпровізований віяло з пір'я грифа. Пір'я юна особа видерла з маски, від якої позбулася вже в другому заїзді. Центральне місце займало відстріляних перо білої ворони - мисливиця з гордістю підібрала його під ліхтарем.

Пані W томно обмахувалися віялом. Хороше вилицювате обличчя її розчервонілося, а розкосі очі блищали загрозливим веселощами. У місті і справді було дуже душно. Березнева ніч огорнула даху і тротуари напівпрозорим флером - чи то пар, то чи туман, - і лише зрідка з імли виринали поліцейський патруль або загуляли компанії студентів. Вже на підході до площі молоденький і, мабуть, недосвідчений патрульний спробував затримати трійцю, твердячи щось про комендантську годину. Пані W дзвінко розсміялася і тицьнула патрульного в зуби прикладом гвинтівки, а коли той впав на коліна, обливаючись кров'ю з розбитих губ, додала ще чоботом. Їй робилося все веселіше. Єнсен, навпаки, не дивлячись на вируюче в крові темне кьешнаутское і не менш кварти віскі, що сталося повалило в жах і огиду. Він позадкував було в провулок, але Пані обернулася, прощебетала: «Доктор, що ви там гальмуєте?» - І замість того щоб гідно піти, Єнсен, підібгавши хвіст, пішов за своїми мучителями.

На площу вони вибралися до півночі. Туман тут злегка розсіявся, злякати хаотичним биттям багатьох щупалець фонтану. «Механічний квітка» плювався і пирхав, ланцюжок ліхтарів за бруківкою, залитою водою, світилася семирічної і блідо, мовчали фасади офісних будівель - ні свічки, ні вогника. Жодної зірки в небі, затягнутому білястим молозивом.

Пані W, чіпляючись за лікоть Кея, задерла голову. Гострий профіль її на мить окреслився в жмутах туману, в ліхтарному сяйві, і у Єнсен перехопило подих. Ні, вона ні в чому не схожа на Герду. Ні ореолу золотисто-рудого волосся, ні величезних, зелених з рижіной очиськами, ні білих пишних плечей і грудей - незграбна дівчисько-підліток в незрозуміло як тримаються на ній ботфортах, мішкуватих штанях і просторою, не по росту, сорочці. «І все ж якась пронизлива чистота ліній, - подумалося Єнсена, - яка вбивча точність - так, напевно, виглядає розпис чаячьего польоту під штормовими хмарами, білий спалах, сліпуча - в темряві - зірка ...»

- Зовсім ні зірок, - поскаржилася Пані плаксивим голосом. І, обернувшись до Кею, пронісши: - Милий ... ти мене любиш?

- Поза всяким сумнівом, - кивнув Кей.

Усупереч словам, юнака, здавалося, набагато більше цікавив фонтан, ніж припала до його плеча дівчина.

«Дурень! - Злобно прогриміло десь в районі Іенсова мозочка. - Ну що за дурню! Якби вона так на мене дивилася ... »

«А Герда?» - Тут же відгукнулося чи в лобових, то чи в скроневих частках.

«А що Герда? - Сердито буркнув мозочок. - Герда - вона і так зі мною ... назавжди ».

З цим лобові і скроневі частки не могли не погодитися і заткнули.

Тим часом Пані W наполегливіше смикнула за рукав свого друга і вимогливо запитала:

- А як сильно ти мене любиш?

- Офігєть як, - кинув Кей, все так же пялящіхся на фонтан.

- Доведи.

- Чим?

- Принеси мені зірку.

Кей здивовано заламав брову і втупився в каламутне небо. Пані W розреготалася, похитнулася, вирівнялася і знову випалила:

- Ні, дурник, що не зірку з неба! Хоча непогано було б виколоти твоєї старої хричовка очі, але до цього ти ще морально не доріс. Зірку, яка в «Квітці». У чашці квітки.

Тут дівчина тицьнула пальцем в фонтан, і, немов у відповідь, «Механічний квітка» зірвали. Північ. У повітря вдарили струмені пари, і навіть тут, в тридцяти ярдів від фонтану, зробилося спекотно. Але Єнсен не дивився на чудовисько. Він дивився вгору, туди, де відбувалося дивне.

Марево над площею сколихнулося, потривожені крилами білих птахів - звідки птахи? Їх низка тягнула за собою величезний срібна куля, який кинув на дому та бруківку полотнища світла, і Єнсен не відразу здогадався, що куля цей - місяць. Над Містом майже ніколи не було видно місяця. І ось зараз вона викотилася в повному пишноті і красі і застигла між туманних стін, в самій чашці жахливого квітки з пелюстками з розпеченого пара ...

Глухий, але легко перекрив крики фонтану голос розбив срібну мрію:

- Чи не туди дивіться, доктор.

Єнсен опустив очі і лише зараз згадав, у чому полягала таємниця фонтану.

«У мене з" Квіткою "особливі відносини, - говорив Майстер Туб. - Він потворний. Він безсумнівно і кричуще потворний, чи не так? Не відповідай - знаю, що так. Якраз в стилі якоїсь милої особи ... А, не важливо. Важливим є те, що я багато думав. Думав про мить, коли каліцтво перетворюється в красу. Це шок, розумієш? Те, що вражає тебе дощенту, змінює всі твої уявлення про життя. Ось, наприклад, ти бачиш жалюгідну жебрачку, тремтячу на купі ганчір'я. Руки її в коросту, брудна, немита, жах, а не жінка. Потім вона обертається. Піднімає на тебе очі. У неї прекрасні, дивовижні очі, бездонні, чорні як ніч, з м'яким поглядом, густими віями, з цим особливим, трепетним блиском ... Ось так. Або світанок в горах. Ти був коли-небудь в горах? Не був? Уяви нагромадження граніту і вапняку, важких, згорблених, насуплених старих велетнів. Деякі з них і справді скам'янілі велетні, за життя ненавиділи світло дня. Вночі, а особливо в досвітніх сутінках вони нависають над тобою, вони загрожують роздавити, вони страшні і потворні. Але ось сходить сонце. Перший рожевий промінь стосується грубого каменю, і камінь перетворюється, він немов просвічений наскрізь - а на самій вершині, на ранковому вітерці тріпотить маленький червоний квітка ... »

Туб, здається, ніколи не говорив так гаряче і довго, і зараз Єнсен нарешті зрозумів чому. З центру «Квітки», з оточеного паром віночка виплив тонкий стрижень, увінчаний великим кристалом. Кристал ввібрав місячне світло, відбив його безліччю граней, і з потворного механічного монстра фонтан і справді перетворився на крихкий біла квітка. Пелюстки квітки колихалися і тяглися до породила Кучму місяці ... Біла лілія або, можливо, астра ... ні, все-таки лілія.

- Ти хочеш, щоб я дістав камінь?

Єнсен здригнувся і повернувся на землю. Кей дивився на Пані W з незрозумілим виразом - чи то презирство, то чи насмішка. Пані W посміхалася.

- Ага. І я б на твоєму місці поспішила. Через три хвилини стрижень піде вниз.

Єнсен здивовано моргнув, і тільки тут до нього дійшло.

- Але п-пар ... Він же дуж-же гарячий!

- Надзвичайно, - звабливо посміхнулася Пані W. - На рідкість гарячий. Тому він і пар.

Єнсен доводилося напружувати зв'язки, щоб перекричати фонтан, але Кей і Пані W навіть голосів не підвищили. Доктор очманіло хитнув головою і сказав поспішно, заїкаючись сильніше звичайного:

- Він ж-ж св-вариться! Ст-тержень з кри-кристалом в с-самому це-центрі, туди се-зараз не п-проберешся.

- Ну чому ж? - Хмикнула Пані. - Клапани відкриваються по черзі, так що при відомій спритності ... Або ти злякався, милий? - Вона знову дивилася на Кея і все так же посміхалася.

Кей скривив губи, скинув з плечей макінтош, простягнув його дівчині і ступив до фонтану. Єнсен розумів, що треба утримати безумця, але всередині у доктора чомусь розлилася неприємна слабкість - здалося навіть, що зараз його знудить.

«А ти б поліз в пекло заради Пані W?» - Єхидно поцікавилися скроневі частки.

Ні. Чи не поліз би. Ні заради неї, ні заради кого іншого. А ось цей позер полізе, вже поліз ...

- Стій! - Крикнула дівчина.

У Єнсен відлягло від серця. Ні, звичайно, вона жорстока сучка, але не настільки жорстока ... Пані W потрібно було лише переконатися, що крижаний херувимчик готовий заради неї на все. Вона не хоче вбивати, навіть патрульного геть не вбила, навіть ворону ...

Кей обернувся на голос. Подумав він про те ж, про що думав Єнсен, невідомо. Кей дивився на Пані, трохи примружившись, - так не дивляться ні на кохану, ні взагалі на жінку. Ах да ... яка ж з Пана W жінка?

А та, що викликала настільки сильне душевне сум'яття в бідному доктора, зірвала з рук рукавички і простягнула Кею.

- Дорогий, - посміхнулася вона, - я твої штучки знаю. Доторкнешся до струмку пара, і - Дзинь! - Там вже не пар, а лід. Так що одягни-ка це. Ти ж хочеш по-чесному довести свої почуття, без гнилого мухлежа?

Кей вирвав у Пані рукавички і натягнув на себе. Як не дивно, тонка тканина не лопнула. Юнак розвернувся і швидко пішов до фонтану. Єнсен закусив губу, відчув солонуватий смак. Фонтан ревів, як невідоме морське чудовисько, як кракен, який готується пожерти стрункий вітрильник, і вже ніяк не здавався квіткою.

- Перш за все, - почув Єнсен через плеча, - шкіра червоніє і покривається пухирями. Потім лопається, і з-під неї сочиться сукровиця ...

Єнсен обернувся. Він все одно не міг дивитися, як ідіот гине під збісився фонтані, пропадає ні за що, нехай навіть цей ідіот - прислужник ненависної Королеви і сам аж ніяк не святий. Замість цього доктор втупився на Пані, точніше, на її красиві губи, так точно і байдуже виводять слова.

- ... М'ясо відшаровується від кісток ...

- Вам не п-противно ?! - Втомлено прокричав Єнсен. - Н-ні, знаю, що н-не противно! Тоді т-так - в-вам його ні-нітрохи не ж-жаль ?!

Він вважав, що слова його не почують в усилившемся реве, проте Пані почула. Вона замовкла і деякий час задумливо дивилася на доктора, ніби й справді розмірковуючи над питанням. В очах її відбивався місячне світло, чомусь не срібний, а смолисто-чорний, з багряними цяточками в самому центрі звужених зіниць.

- Ко-звичайно, ж-жа-жа-шкода, - нарешті відповіла Пані.

Доктор не встиг образитись - дівчина продовжила:

- Але я знаю, що це нерозумно.

- П-чому?

- Тому що вогню ніколи не перемогти лід.

Єнсен невпевнено посміхнувся:

- І-вибачте, але з позиції ел-лементарной фі-фізики ...

- Вогню ніколи не перемогти лід, - повторила Пані, ніби не чуючи Єнсен, - тому що вогонь рано чи пізно прогорить і вугілля згаснуть, оповиті холодним попелом. По суті, вся Всесвіт - це попіл і лід з маленькими недовговічними вогниками то тут, то там. - Погляд Пані став пильніше, немов вона намагалася зазирнути в саму душу Єнсен. - Хіба не про це говорить ваша ел-лементарная фі-фізика, до-доктор?

Він відкрив було рот, щоб відповісти, - і раптом почув пронизливу тишу. Фонтан замовк. Все замовкло, весь світ занурився в беззвучие, як після громового гуркоту або гарматного пострілу. Єнсен стрімко обернувся.

Кей стояв біля кромки фонтану. У лівій руці його, в чорних рукавичок пальцях, був затиснутий величезний кристал. Кристал блідо світився, проводжаючи вирувало на захід місяць.

- Кей, ви ж пані! ..

Радісний крик Єнсен потонув в плюскоті і скрегіт.

Фонтан знову запрацював, негайно обдавши переможця кракена струменем іржавої води. Кей обтрусився, підійшов до Пані - з волосся у юнаки капало - і без слова сунув здобуте їй в долоню. Взяв свій плащ ...

- Звичайна стекляшка, - розчаровано протягнула Пані W. покрутив камінь в пальцях і простягнула Єнсен. - Доктор, хочете подивитися? Здається, це селенціум. Рідкісний мінерал.

Єнсен стулив долоню на кристалі і закричав - камінь виявився обжигающе гарячим. Мимоволі Єнсен розтиснув пальці, кристал грянулся об бруківку і розлетівся тисячею осколків. Кей, закинувши світловолосу голову, розреготався. Обпалений тихо стогнав. Пані несхвально скривилася:

- З вами, Єнсен, тільки розважатися. А ну покажіть руку.

Доктор вперто насупився і відступив. Тоді Пані W підійшла і насильно витягла обпалену руку, яку він сором'язливо заховав за спиною, на світло. Єнсен спробував відібрати долоню. Чи не так сталося як гадалося - пальчики у Пані були тоненькі, але залізні.

До м'яса, відшаровується від кісток, справа не дійшла, однак шкіра полопалася, і численні пухирі сочілісь чимось рідким і неприємним. Пані зітхнула, витягла з рукава хусточку і одним впевненим рухом обмотала пошкоджену кисть. Єнсен стало легше.

- А тепер, коли все владналося, - рішуче оголосила дівчина, - нам необхідно випити. Особливо вам, Єнсен. Ходімо, я пригощаю.

Коли вони йшли з площі, Єнсен помітив, як Кей передає Пані W праву рукавичку - ліву він просто кинув на землю. Доктор трохи відстав, зробивши вигляд, що поправляє пов'язку, і зігнувся над рукавичкою. Тонка тканина смерділа горілим і місцями розплавилася. Єнсен випростався і уважно придивився до Кею. Той ховав ліву руку в кишені плаща. Тільки тут Єнсен пригадав, що молодий повірений Королеви - лівша. Кей так і протримав руку в кишені всю дорогу до корчми і пляшки з настоянкою ігмарского кореня теж брав правою рукою.

У трактирі Єнсен засумував. Похмуро дивлячись в келих з темної маслянистої настоянкою - за словами Пані W, найкращим засобом від нудьги, опіків і заїкання, - він розмірковував про те, як розповість про те, що трапилося Тубу. Незважаючи на показну байдужість до «Квітці», Майстер-Троль напевно любив своє дітище. Так що там, тролі душі у власних виробах не сподівалися, цінуючи їх на порядок більше, ніж рідних дітей. Коли Єнсен одного разу поцікавився такою дивиною, Туб неохоче пояснив.

- По-перше, - сказав він, повертаючи гайковим ключем в нутрі пароамміачного двигуна, - при Королеві ми народжувалися і вмирали рабами.

- Так то к-коли було, - перебив Єнсен, який сидів на триногий табуретці.

Повинні були підвезти свіжу партію тринітротолуолу, але кур'єр запізнювався. Єнсен хвилювався і намагався відволіктися розмовою.

- Це для тебе «коли було», - передражнив Туб, виринаючи з-під капота. На лисою горбистої маківці чорніло пляма машинного масла. - А для нас вважай вчорашній день. Адже ми живемо набагато довше людей. Так ось, кажу: коли народжується рабом і народжуєш рабів, краще не прив'язуватися ні до близьких, ні навіть до себе самого. Наше життя і бурульки талої не варта. Інша справа - речі. Вірні. Міцні. Красиві, нарешті. Зроблені на століття. Адже ми все на століття робили, це зараз - тяп-ляп, а через місяць воно і розвалиться. Ось табурет, на якому ти сидиш, - я його сам сколотив. Твої кістки будуть в землі гнити, а табурет як стояв, так і буде стояти ...

Думка про гниють кістки Єнсен не сподобалася, і він знову перебив троля:

- Н-ну ладно, доп-пустимо. Але зараз-то по-ви не раби.

- А зараз нас і взагалі почитай немає. Хто залишився? Я, та кілька племяшей моїх, та старий Оскар ... Королева - та хоч красу поважала, а нувориші наші що? Одному все жрачка ввижається, другий впадає в екстаз від виду відкритої виразки, третій не може жити без гори свіжих трупів. А речі, Єнсен ... «мистецтво», «творчість», високі всі ці слова ... вони адже почитай єдине, що ніколи не змінить. Люди йдуть, помирають, зраджують, нарешті. І ти знову залишаєшся один, а в руках у тебе - кисть там, викрутка, різець, а в голові - твоя думка, і нічого ж, по суті, більше не треба ...

Ну і як було тепер оголосити Тубу, що його «на століття» зроблений «Квітка" не вибухом навіть рознесло - в подібній смерті є хоча б щось шляхетне, - а спотворили п'яні нероби? Один з п'яних нероб розвалився зараз поряд з Єнсен на стільці і милувався переливами рудого світла в пляшці. Друга - стрімко, до речі, що перетворюється у другого, ніби всю женскость змивало разом з йде місяцем, - стирчала біля стійки і чогось вимагала у бармена.

Єнсен гірко похитав головою, ковтнув, зойкнув, гикнув і, зніяковіло прикривши рукою рот, запитав - просто, щоб щось сказати:

- К-як ви це в-все-таки зробили?

- Що це"? - Байдуже відгукнувся Кей.

- К-як вам вдалося не сва-зваритися?

- У дитинстві я часто полював на слизьких ящірок, відомих вам, можливо, під назвою «Глід». Тварі вони і справді дуже слизькі і прудкі. У мене виробилася відмінна реакція.

- А вона, - Єнсен кивнув у напрямку стійки, - про це знає?

Кей знизав плечима. Доктор скрушно висякався в власний, неабияк брудний носовичок. У куточку синіми нитками було вишито його ім'я. Герда постаралася. Єнсен постійно втрачав хустки, або їх у нього крали, а дівчина старанно робила мітки - наче кишеньковий, побачивши заповітні літери, поверне хустку законному власнику.

- З-значить, це п-правда ...

- Що правда?

- Що в-ви п-прийшли з п-пустелі.

Кей посміхнувся і, витягнувши довгі ноги, відхилився на спинку стільця.

- А що, не схожий, на вашу думку?

- В Го-місті пана кажуть, що ви рід-рідний п-племінник Королеви.

Юнак неголосно засміявся:

- Рідний племінник Снігової Королеви? Це Сніговий Герцог, чи що?

- Л-крижаний.

- А?

- Л-крижаний Г-герцог. Го-то кажуть, у вас вм-місце серця ос-осколок льоду.

Кей примружився і втупився за плече Єнсен, туди, звідки наближалася Пані (або вже Пан?) W з трьома високими келихами, в яких хлюпало щось шарувату, золоте і отруйно-зелене.

- Можу вас заспокоїти. У Королеви немає братів і сестер, отже, не може бути і племінників.

Серце із льоду молода людина ніяк не прокоментував, і не дарма.

День знайомства Кея і Єнсен був відзначений низкою недобрих прикмет і нещасть. По-перше, вранці зі стелі в кімнатці доктора відвалився шматок штукатурки, який збирався відвалитися вже місяці два - збирався, збирався і ось зібрався. По-друге, коли Єнсен вийшов нарешті з дому, дорогу йому перебігла здоровенна біла щур. Звірюка ще нахабно присіла на задні лапи, повела в бік доктора рожевим носом і презирливо чхнула. По-третє, зламалася морозильна установка в лабораторії. Єнсен якраз почав досліди з живими тканинами, і в холодильнику зберігалися всі отримані за місяць препарати. Через тиждень мав бути звіт, так що втрата зразків стала б справжньою катастрофою. Гірко вчепившись у волосся, Єнсен дивився, як пентанових стовпчик вперто повзе вгору, до позначки «-50». Препаратів було потрібно не менше «-70», інакше смерть, хаос, розкладання ... Все на цьому заводі розвалювалося. Стіни поростають грибком, іржавіла нержавейка раковин, протікали труби, вода, мляво капає з них, нестерпно смерділа болотом і гниллю, прилади відмовляли один за іншим. Співробітники шепотілися, що всьому виною ім'я власника. Попрацюй-ка на чуму та холеру, спробуй організувати виробництво під керівництвом цвілі. Пан P, що не кажи, був агентом розпаду, і завод розпадався. Ходили чутки, що збиткове підприємство перейде до нового власника, але до кого і коли?

У той день Єнсен мало цікавили заводські справи. Технік вперто не відповідав на виклики, воно і зрозуміло - йшов десяту годину вечора. З відчаю Єнсен сам заліз в мотор агрегату, лише для того щоб виявити, що впав тиск фреону - мабуть витік через тріщину, тут же все тріщить по швах ... Доктор гірко замугикав. До ранку не дозаправити, але ж пропадуть препарати, пропадуть, і починай все по новій, а справа так добре пішло ...

Несподівано в коридорі почулися голоси. Двері лабораторії відчинились, і в кімнату ступив - немає, влетів - світловолосий молодий чоловік. Білий халат за плечима його майорів полотнищем сніжної заметілі. За білявим слідували ще якісь люди, інженери, технологи та інша шушера, а серед них високий худий пан в Длінноклювий масці - в ньому Єнсен з жахом визнав господаря.

- Ось, а це наш дослідницький відділ. Зустрітися - провідний розробник, доктор ...

Технолог говорив ще щось, але молода людина, не слухаючи, підскочив до Єнсена і різко струснув його разом занімілу руку:

- Приємно познайомитися. Дуже приємно. А що це вас так скорчився? Або моє обличчя нагадало вам про щось погане? Можливо, з дитинства?

Єнсен блідо посміхнувся і покосився на морозильник.

- А, - сказав білявий і пружним кроком наблизився до агрегату. - Що тут у вас сталося?

- Ф-фреон, - гірко видавив Єнсен.

- Фреон - це добре. Це навіть чудово, - життєрадісно заявив юнак. - Але обійдемося ми і без фреону. Яка температура вам потрібна?

- М-мінус сімдесят, - похмуро буркнув доктор. Ні сам гість, ні його недоречна життєрадісність йому зовсім не сподобалися.

Юнак без слів простягнув руку і торкнувся дверцята морозильника. Здалося або в кімнаті похолодало? Ззаду, в тісній начальницькою групки, зашепотіли. Молода людина обернувся до Єнсена вже без посмішки:

- Мінус сімдесят. Перевіряйте. Якщо не будете надто часто відкривати дверцята, протримається дня два.

- Мені треба тільки до ранку, - нерозумно пробурмотів Єнсен, від подиву навіть перестав заїкатися.

- Тим більше. Ну, приємно було познайомитися. - І, грюкнувши приголомшеного дослідника по плечу, молода людина настільки ж поспішно покинув лабораторію, тягнучи на хвості свою свиту.

Єнсен, звичайно, був не з тих, хто купується на дешеві благання трюки (трюкам він і сам непогано навчився під керівництвом старого Бена Хромоножки), а тому старанно сунув в морозильник термометр і витягнув його рівно через десять хвилин - так, щоб пентанових стовпчик встиг опуститися до потрібної позначки. Термометр показував мінус сімдесят.

Коли Єнсен вибіг на широкий, завалений мотлохом заводський двір, партія молодої людини вже вантажилася по машинам. Задихаючись, Єнсен промчав до автомобіля і зовсім неважливо смикнув дивного юнака за руку. Той озирнувся.

- К-як ... як ви це з-зробили?

Світловолосий посміхнувся:

- Єнсен ... вас, здається, звуть Єнсен? Вважайте, що всередині у мене полюс абсолютного холоду і я можу іноді ... скажімо так, ділитися холодом з навколишнім середовищем. І до речі ... я збираюся купити цей завод. Наполягаю на тому, щоб ви залишилися в числі співробітників. Ми з вами, доктор Єнсен, ще довго і славно попрацюємо.

Машина газанул, обдавши Єнсен незвичній - гасової, чи що? - Смородом. А він так і стояв у дворі, кліпаючи очима, ще хвилин десять, поки сторож від воріт не закричав: «Так ви йдете, чи як? Мені закриватися пора! »Тоді доктор зітхнув і, знявши на прохідній халат - сил тягтися в лабораторію вже не було, - поплентався додому, до грінками, до чаю і до теплої, слухняною Герді.

Єнсен не вірив в чудеса. Він вірив у науку. У завзятість, в наполегливість, в важка праця. І, духи і демони пустелі, як же він заздрив, як шалено заздрив цій парочці, яка легко - рухом пальців, зусиллям думки - творила то, на що у нього пішли б місяці, роки, а то і все життя. Лише одного лікар не розумів або не бажав зрозуміти: життя б не вистачило. Зрозуміти це означало змиритися з тим, у чому Єнсен намагалися переконати з дитинства. Бастард, від народження другої сорт, він рвався і рвався до іншого краю шахівниці. А там вже рядком вишикувалися природні ферзі і королі. Стояли недбало, ліниво підбадьорювали: повзи, мовляв, пішак. І зараз, кидаючи кістку цієї злості і цього глухого розпачу, Єнсен ледве чутно пробурмотів:

- Я бачив - ви теж обпекли руку. Не такий вже ви надлюдина, яким намагаєтеся здаватися, Кей.

- Справді?

Білявий везунчик посміхався. Так, з посмішкою, він і дістав з кишені ліву руку і простягнув Єнсен долонею вгору. Шкіра на долоні була по-дитячому чистою - ні почервоніння, ні плямочки. Нічого. По суті, вона виглядала надто чистої, як ніби відросла прямо там, в чарівному кишені, і не торкалися до неї ще ні спека, ні мороз. Доктор здивовано примружився, підсліпувато нахилився ближче ... На потилицю його лягла міцна п'ятірня і доклала мордою об стіл.

- Ой, док, здається, забився, - прощебетала ззаду володарка - або володар - образила Єнсен п'ятірні.

- Та ні, він просто розфантазувався, - відгукнувся Кей. - А вченим не можна давати волю фантазії. Їх область - голі факти, інакше того й гляди поскользнешься і загримиш.

Єнсен мало не розплакався від образи. Або це діяло випите?

- Не засмучуйтеся, док, - сказав Пан W, падаючи на сусідній стілець.

Принесене їм золотисте і отруйно-зелене вже виблискувало на столі і дивно, приторно-гостро пахло. Сам Пан W підріс приблизно на фут, волосся його подовжилися до плечей, а нижня щелепа помітно втратила гостроту і там навіть, здається, намітилася невелика борідка.

- Просто Кей не любить, коли люди занадто пильно його розглядають. Він же у нас такий сором'язливий. Правда, Кей?

- А то як же, - підтвердив сором'язливий молодий чоловік.

- Давайте краще вип'ємо абсенту! - Вигукнув Пан W.

- Вип'ємо, - погодився Кей. - Тільки скажи спочатку, чого ще ти туди намешал.

- Жовч анубіса, - не моргнувши оком, відповів веселий Пан W, - і отрута бархани повзика, третю за рахунком фракцію.

- Краще брати другу, - зауважив Кей. - Вона поядреней.

І знову Єнсен не зрозумів, сміються над ним або Пан W дійсно змішав в коктейлі два смертельних отрути. Остаточно зневірившись, доктор схопив склянку і перекинув в себе єдиним махом.

- Ач його повело, - пролунало десь здалеку.

Трактир затягнувся гнилої болотяної зеленню, дивні особи попливли, попливли ... Смаку Єнсен так і не відчув - можливо, рецептори миттєво оніміли від забійної дози отрути. Повітря в кімнаті затремтів, як тремтить він у пустелі над барханами. «Треба ж, я вмираю. І це зовсім не боляче. Треба б запам'ятати відчуття », - встиг подумати вчений.

Але не запам'ятав він нічого, крім кольорових безглуздих уривків - наприклад, Пана W, що скаче по столу без сорочки, але чомусь в намисті і витанцьовував перед байдужим Кєєм любовний танець ромале. Пан W стояв на колінах і весь звивався, ніби в його гнучкому смаглявому тілі зовсім не залишилося кісток, а Кей байдуже кліпав, і тоді в розпачі пан W вихопив кинджал (звідки? Хіба ви не кинджал, а відібраний у шинкаря хлібний ніж?) І примірявся колоти себе під лівий (або правий?) сосок, але Кей кинджал відібрав і повернув шинкар, і Пан W вигукнув:

- Побудувати мені палац або зруйнувати Місто - чого ти хочеш, мій повелитель?

І Єнсен злякався, що Кей скаже: «Зруйнувати Місто», але Кей сказав замість цього:

- Визволи мене від Оперного театру. Набридло дивитися на судаків. Вони начисто відбивають будь-який інтерес до мистецтва.

І Пан W витягнувся струнко, і кинув пальці до скроні, і, відсалютувавши, гаркнув:

- Є, пане хорунжий!

А потім вже не було нічого, крім тяжкого гуркоту забиваються в бруківку чобіт: це колона сталевих Вартових марширувала до театру, будя і тим мимоволі рятуючи від смерті гніздяться під його дахом голубів.

Єнсен скривився і тихо застогнав. Стеля кружляв навколо осі, вбитий точнісінько проміж очей. До того ж молодий чоловік виявив, що з одягу на ньому одні чоботи. Хто спричинив його додому, хто роздягав? Невже Кей або - ще гірше - Пане W (при цій думці навіть пальці на ногах від сорому піджалися)? Спрут іронічно дивився з картини. Ах да, картина, щось там було з картиною ... Думати про картину не хотілося. Не хотілося думати взагалі ні про що.

Єнсен уже майже дістався до того блаженного стану, при якому сором переходить в солодку і щемливу жалість до себе, коли по сходах простукали кроки і двері кімнатки розчинилися навстіж. З протягом внесло аміачну сморід засміченого кішками під'їзду і вуличний шум, а на порозі виникла фурія. Придивившись, Єнсен зрозумів, що у фурії особа і фігура Герди, але який Герди! Щоки дівчини розчервонілися, очі палали праведним гнівом, руде волосся розметались по плечах, в руках була затиснута пачка газетних листків.

- Герда, - жалібно проскуліл Єнсен, - к-як добре, що ти при-прийшла. П-подай в-води ...

Герда почнуть акредитувати води. Замість цього вона запустила листками в нещасну, болючу голову Єнсен і прошипіла:

- Негідник! Мерзотник!

Листки розсипалися по ліжку і частково по розпростертого на ній тілу. Один розлігся прямо у Єнсен на носі, і, примружившись, хворий розгледів чорно-білий знімок - обвуглені руїни Оперного театру. Тема над фотографією свідчив: «Необережність чи провокація?». Єнсен насилу відкинув газету і спробував сісти. З третьої спроби йому це вдалося, і навіть вдалося підібрати надруковану на поганому папері статтю. Дрібний і поганий шрифт, нечітка графіка - в листівці неважко було впізнати друкований орган Опору. Назва листка змінювалося мало не кожен місяць: то «Світоч», то «Іскра», то «Підпілля», однак останні півроку газетка гордо іменувалася «Луч маяка», оскільки головний кореспондент її, все той же всюдисущий Франсуа Бонжу, з деяких пір взяв псевдонім Маяк Безбашенний. Лисуватий і пітливий суб'єкт, Маяк ніяк не був схожий на гордого бійця Опору. Скидався він швидше на одного з перекупників іржавого ринку.

Стаття на розвороті явно належала жвавому перу Маяка і починалася так:

Останнім часом так звані «батьки Міста» перейшли межу, що відокремлює розгул від геноциду. Вчорашня розгнуздана п'янка і акт вандалізму по відношенню до суспільного фонтану, відомому як «Механічний квітка», завершилися підпалом Оперного театру і бійнею, розв'язаної на міських вулицях.

Далі йшов опис вчорашніх, а точніше, вже сьогоднішніх подій.

Якби у Єнсен так не боліла голова і йому не було так кепсько, він розреготався б - настільки абсурдно виглядало те, що сталося. Для початку, якщо вірити Маяку, рота сталевих Вартових оточила театр. Потім туди зігнали частини жандармерії і витягнутих з ліжок обивателів, роздали їм стародавні, сотню років пилівшіеся на складах мушкети і веліли захищати будівлю. Незрозуміло, що саме намагалися довести один одному Кей і Пан W, оскільки перший очолив атаку, а другий - оборону. Як не дивно, обложені протрималися досить довго, поки будинок не запалало з чотирьох кутів. Вибратися не вдалося майже нікому, оскільки Пан W віддав наказ боротися до останнього. Сам він видерся на дах і (мабуть, для того щоб підбадьорити деморалізовані війська) на повний голос виспівував «Арію непрошених гостей», поки дах не провалилася і співак не завалився прямо в вогняне інферно. Вогняне інферно, проте, нітрохи йому не зашкодило, оскільки (як писав Маяк) Пана W і Кея помітили потім на Центральній площі, де вони сношалі прямо в струменях фонтану, причому Кей був, як звичайно, мовчазний і діловитий, а Пан W волав в пароксизмах пристрасті то «Свободу папугам!», то «Свободу Патріс Лумумби!». Ті, що вижили в полум'я городяни озвіріли настільки, що відкинули позбавлених командування сталевих Вартових від театру, і сутички на вулицях тривали до світанку, поки з таборів за міста не підтягнулися свіжі частини.

- І що? - Запитав Єнсен, відриваючись від газети. - П-прі ніж т-тут я?

Якщо чесно, загибель театру з усіма його судаками і захисниками мало схвилювала натураліста. Єдине, що гризло, - це доля гвинтівки. Вони з Тубом биті два тижні угробили на те, щоб змайструвати приціл. Неприємно, якщо гвинтівка загубилася в бійці.

Герда все так же стояла в дверях, впершись руками в боки, і ніздрі її гнівно роздувалися.

- При тому! - Викрикнула вона.

З рота дівчини вилетіли бризки слини, і Єнсен подумав, до чого ж це некрасиво, а головне - до чого голосно. Голова, бідна голова ...

- При тому! - Продовжувала розорятися Герда. - Тебе бачили! Бачили з ними!

Єнсен стомлено зітхнув і сів, спираючись на лікті. Те, що він був абсолютно гол, ставило молодого вченого в саме невиграшне положення. Голий лежить людина, як правило, завжди програє одягненому і стоїть - ні, вже грізно наступаючого, приголомшливому ще однією газетою ... Зазвичай голою виявлялася Герда, а Єнсен - одягненим і з широким шкіряним ременем в руці. Зміна ролей природодослідникові зовсім припала до смаку.

- Н-ну і що? Я н-ні підпалював т-театру, якщо ти в цьому мене про-звинувачуєш ...

- Яка різниця, підпалював чи ні ?! Ти був з ними! Ти! З ними! Був!

Абсолютно несподівано Герда впала на підлогу і розридалася, закривши обличчя руками. Єнсен сидів на ліжку дурень дурнем.

- Я д-думала, - гикнула дівчина крізь ридання, - ти не такий, як вони. Краще їх. Вище. Чистіше. Я готова була терпіти що завгодно від тебе, бо знала - ти інший, ти добрий в душі, ти мені допоміг і іншим теж допоможеш ... А ти такий же!

Вона відірвала руки від особи - на шкірі залишилися від пальців червоні смужки - і знову гнівно втупилася на Єнсена. Сльози так і текли по її щоках.

- Ти нічим їх не краще. Ти просто ... дрібніше. Ти їх собачка, ручна собачка, що носить в пащі м'ячик. Ні. Вони свині, а у свиней не може бути собаки. І ти теж свиня. Але вони злі і сильні вепри, а ти - жалюгідний фермерський порося, ти хочеш бігати з ними, але тільки падаєш в бруд ...

Тут Герда знову розридалася і замовкла. Єнсен нарешті відчув, як в ньому прокидається злість.

- Д-да ти що? Ти розумієш, що говориш?

Як завжди, коли він сильно злився, заїкання майже пропало. Єнсен зрадів злості, як довгоочікуваного одного. Коли він злився, він мав рацію. Така лють просто не могла бути несправедливої.

- Ти взагалі розумієш, що ти зараз сказала ?! - Для переконливості Єнсен стукнув кулаком по спинці ліжка, про що тут же пошкодував - удар віддався гулом в потилиці і миттєвим онімінням. - Ти ...

Герда замотала головою. Руде волосся зметнулися, сльозинки бризнули на всі боки.

- Замовкни. Будь ласка, замовкни, тільки не виправдовуйся.

- Я і не збираюся виправдовуватися! - Прокричав Єнсен, перемагаючи слабкість і нудоту. - Хто ти така взагалі, щоб мені перед тобою виправдовуватися? Вулична дівка, жебрачка ... Та якби не я, ти б замерзла взимку, по руках б пішла, здохла б від сифілісу ...

- Краще б здохла, - тихо і зло сказала Герда, але Єнсен не слухав.

- Мені потрібні були гроші. Гроші на реактиви, на зброю, на ці погані листівки, нарешті! - Тут він потряс маякових листком. - А де я їх візьму ?!

Герда знизала плечима. Вона майже заспокоїлася. Все так же сидячи на підлозі, дівчина втомлено отирала очі і поправляла волосся. Зараз, коли лють пройшла, Герда знову стала чарівна і беззахисна - в косому ранковому світлі, що ллється з вікна, вона здавалася майже святий, на колінах відмолювати гріхи оступилися. «Або занепалої жінкою, оговтується після бурхливої ??ночі», - злобно подумав Єнсен.

- Я роздобув для нас тридцять тисяч.

- Звідки? - Байдуже запитала Герда, затискаючи в зубах шпильки. - Витягнув з кишені у свого покровителя, поки він лапав Пана W?

Єнсен знову відчув підступають лють, але на цей раз стримався і навіть зумів посміхнутися:

- П-майже. Він хоче твій п-портрет.

- Мій портрет?

Герда здивовано підняла очі, і Єнсен вкотре здивувався їх глибокої зелені. Як він міг подумати, що Пані W красивіше? Так ця скажена плюгавка в підметки не годиться його Герді!

- Так, твій портрет. Він просив мене пе-передати замовлення де Вільегас і сказав, що заплатить незалежно від того, п-сподобається йому картина або н-ні. Але ми п-вчинимо по-іншому. Жирна з-свиня не п-отримає де-грошей. Ти сама намалюєш кар-картину. Д-дарма, чи, м-ми винищили ст-тільки на фарби і уч-читель? Я віз-візьму його брудні ти-тисячі і куп-куплю на них інгредієнти д-для вибухівки у Кар-караванників. Він ні-ніколи не уз-знає, що зап-заплатив за власну см-Мерт. Н-ну, що з-скажеш?

Герда одним граціозним рухом піднялася з підлоги і скрутила волосся в величезний вузол на потилиці. Пораючись зі шпильками і не піднімаючи очей, вона тихо сказала:

- Я згодна.

"Я згодна". Як солодко ці слова звучать для юного коханця або, на худий кінець, для старого хтивого козла. На жаль, Єнсен не був ні тим, ні іншим, і покірність Герди цього разу його не обрадувала. Для початку дівчина прихопила мольберт і кисті і переселилася до сусідів під тим приводом, що у них краще світло і є велике дзеркало. Дзеркало Єнсен бачив. У обвугленою рамі, швидше за довге, ніж висока, швидше за закопчене, ніж ясне, напевно куплене за пару доларів на товкучці, воно ж до всіх перерахованих недоліків було безнадійно кривим. Відбиваються в склі обличчя - чи не осіб навіть, а пики - вражали потворністю. Наприклад, фізіономію Єнсен диявольський інструмент потворно розтягнув, нагородив пащею ширше вух з безглуздим і хижим оскалом, очі ж, навпаки, зробив по-свинячому маленькими і жадібними. Молодий вчений поцікавився у де Вильегаса, навіщо живописцю знадобився цей древній монстр. Той розреготався і, колихаючи черевом, пояснив, що побачене в кривому склі дуже збуджує їх з душкою Йоном в любовних утіхах. Єнсен сплюнув і більше запитань не ставив - до тих пір, поки одного разу не підгледів, як в дзеркалі відбивається Герда. Блідіше, тонше і великоока, ніж в житті, вона виявилася все так само прекрасна. Тоді Єнсен зрозумів, що не хоче знати таємницю чаклунського скла.

Майже два тижні Герда не показувалася, з'являючись в комірчині Єнсен лише в короткі нічні години і ускользая на світанку. Доктор бурчав. Він уже звик до щоденного ритуалу, кава і грінками, до покірного ранкового тілу і теплу - а потім так солодко повалятися в ліжку ще хвилин десять, дивлячись, як вона порається по господарству і поспішно ковтає свої настої. За ці дні Єнсен зрозумів, як прив'язався до дівчини. Ні, не любов - про любов він навіть не замислювався, - але власництва, приємна лоскіт володіння, впевненість, що вона твоя ... назавжди. У хиткому світі Міста, лабораторії, ворогуючих корпорацій і очолювали їх чудовиськ так важливо усвідомлювати, що щось належить тобі і тільки тобі, незмінно, вічно ... як механізми Туба, так, мабуть, як чудові вироби тролів. Так пустеля належить караванників, пісня - аеду, холод - Королеві ... А Герда належала йому. Єнсен з нетерпінням чекав, коли картина буде закінчена. Він навіть збирався відсвяткувати цю подію, може, зводити художницю в ресторан - він ніколи раніше нікуди її не водив, як-то до випадку не доводилося. Повинно бути, дурненька зрадіє і перестане нарешті поглядати на нього відчужено і дивно ... Єнсен стукав у двері майстерні Гарсіа і питав: «Уже можна подивитися?» І через щільно прикритою стулки незмінно відповідали: «Почекай. Ще не готово".

На сьомий день Єнсен не дочекався відповіді і увійшов. Двері виявилися не замкнені - мабуть, Герда вибігла в булочну або за фарбами. На облізлому килимі валялися роздавлені різнокольорові тюбики, тарілки із залишками соусу і курячі кістки. Вогонь в каміні дотлел і неприємно чаділ, а в вікно лізла надвечірня сірість. Мольберт з картиною стояв посеред кімнати, в парі кроків від нестерпного дзеркала. Єнсен стиснув губи. Вічно тут панував безлад, але не творчий, а якийсь брудний, як на покинутій кухні, і пованівало недоїдками і непраних простирадлами. Бочком, щоб ненароком не заглянути в глузливо скалився скло, Єнсен наблизився до полотна. Придивився. І невдоволено насупився.

На картині зображена була пустеля, похмура рудувато-сіра площина від горизонту до горизонту - грубі, широкі мазки, сині тіні чи хмар, чи то гір. На передньому плані стирчав колодязь з напівзруйнованої кладкою. На краю колодязя сидів мішок, обряжение чомусь в крислатий фермерську капелюх, колись блакитну, а тепер вицвілу, майже в тон смутному ландшафту. До полях капелюхи пришиті були дзвіночки. Поруч з колодязем стояла дівчинка років семи. Напівобернувшись, вона дивилася з полотна прямо на Єнсена. Звичайна селянська дівчина в довгій вовняної спідниці і з відром в руках. Схоже, вона намагалася витягнути повне відро з колодязя, тягнула щосили, тягнула і все одно мало не впустила, і відро полетіло б вниз, розхлюпуючи воду і гуркотом. Здається, дівчинку хтось покликав - можливо, знайшовся помічник, - і ось вона озирнулася в полуіспуге-полунадежде, вагою своїм ледь утримуючи дуремарське відро ... Єнсен сам не зрозумів, звідки нахлинули всі ці думки, адже на картині не було нічого , крім пустелі, дівчата з відром і колодязя з головою опудала. Ах немає. Ще одне. До ніг дівчата тягнулася тінь. Тяглася і, не дотягнувши, падала на древню кладку. Судячи по пропорціях, тінь належала хлопчика-підлітка - хоча що скажеш по тіні?

Єнсен здивовано мружився, розглядаючи картину так і сяк і вже прикидаючи, куди б її приткнути, в якій дальній кут - адже ясно ж, що пейзаж з дівчиськом і відром абсолютно не потрібен королівському улюбленцю, що не прикрашають такими полотнами багаті особняки. Значить, висіти їй в комірчині Єнсен, де і так вже не продихнути від бездарної мазні. «Як би пан Кей не відмовився платити», - з переляком подумав учений. Може, не варто все ж розмінюватися на дрібниці і, пообіцявши старому сатиру тисячу-другу, обзавестися ще одним полотном з безсоромною німфою або куртизанкою? А Герда так хороша на його картинах - гола, важка, з блукає посмішкою і щедрою грудьми ...

- Тобі подобається?

Єнсен обернувся. Дівчина стояла в дверях, і в руці у неї був пучок конвалій.

- Дивись, мені подарували, - посміхнулася вона. - Уявляєш, якийсь пан, я його навіть не знаю, не бачила ніколи, а він раз - і дістав зі свого циліндра конвалії, і каже: «Це для вас, панночка» ...

- Що ще за ф-фокуси? - Невдоволено сказав Єнсен. - І потім, ч-що ти намалювала?

Особа Герди витягнулося, немов у неї з рук вирвали конвалії і пройшлися по свіжої зелені чобітьми. Втім, розчарування швидко змінилося звичною вже холодної гримасою.

- Тобі не сподобалося, - сухо промовила художниця. - Що ж, я іншого й не очікувала.

- Н-ні, чому? П-просто я ду-думав, ти на-намалюєш по-іншому.

- По якому? - Отруйно запитала Герда. - По-де-вільегасовскі? Так признайся ж нарешті, ти балдеешь від цієї вульгарщини, коли я сиджу гола, розставивши ноги. Тобі хотілося б, щоб я вічно так сиділа, дарма що ти надраяв бідоласі морду ...

Єнсен стиснув кулаки і зробив крок вперед, але Герда, всупереч звичаю, не відступила. Стояла в дверях, як недавно, дивилася похмуро, спідлоба. І Єнсен ... ні, не злякався, звичайно, не злякався. Просто розтиснув кулаки.

- Д-дура, - несподівано запропонував він. - Го-пан Кей за-замовив твій по-портрет. Твій, а не де-сільської дев-дівчата.

- А ти не бачиш, милий, хто на портреті? Чи не пам'ятаєш, який ти знайшов мене тоді, взимку? Ну ж, придивися уважніше.

Єнсен знову глянув на полотно. У дівчини були довгі, що вибиваються з-під косинки руді пасма і зелені, дуже знайомі очі.

- Т-ти? Це т-ти? Н-но чому в пу-пустелі?

- Тому що «тому» закінчується на «м», дорогою.

- Добре. До-допустимо. Н-но навіщо пу-лякало? І чия це ті-тінь?

- Нічия.

- К-як нічия?

Єнсен відчув, що на нього накочує роздратування. Після розгульного ночі в компанії Панів W і K воно практично не відпускало доктора, пекло їх усередині, як собака гризе обридлу кістка.

- Т-тінь н-не може бути нічия. Тінь все-завжди комусь п-належить.

Герда посміхнулася і схрестила руки на грудях.

- О, ця тінь належить. Дуже навіть належить.

- Так кому ж ?! - Сердито гаркнув Єнсен.

- Тому, хто сильніший, - спокійно відповіла дівчина. - Або тому, хто більше заплатить. Або того, хто гірший всіх пожартує, - я ще до кінця не впевнена.

глава 2 |  меценат
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати