Головна

Запрошуємо на веселу полювання!

  1.  Wir laden ein. Ми запрошуємо.
  2.  Запрошуємо Вас на дивовижні майстер-класи Михайла Огороднікова!

Велика дичину - автомобілі -

приманила мене, я відчинив вузькі двері і ввійшов.

Мене відразу рвонуло в якийсь галасливий і схвильований світ. Вулицями носилися автомобілі, частиною броньовані, і полювали на пішоходів, давили колесами вщент, розплющували об стіни будинків. Я відразу зрозумів: це була боротьба між людьми і машинами, давно готувалася, давно очікувана, давно внушавшая страх і тепер нарешті вибухнула. Всюди валялися трупи і шматки подертій тел, всюди ж розбиті, покручені, напівзгорілі автомобілі, над цим божевільним хаосом кружляли літаки, і по ним теж палили з дахів і з вікон з рушниць і кулеметів. Дикі, чудово-запальні плакати на всіх стінах величезними, палає, як смолоскипи, буквами закликали націю виступити нарешті на стороні людей проти машин, перебити нарешті жирних, добре одягнених, пахучих багатіїв, які за допомогою машин вичавлюють жир з інших, а заодно і їх великі, що кашляють, злобно гарчали, диявольськи гудячі автомобілі, підпалити нарешті фабрики і трошки очистити, трошки спустошити зганьблену землю, щоб знову росла трава, щоб запилений цементний світ знову перетворився в ліси, луки, поля, струмки і болота. Зате інші плакати, чудово виконані, чудово стилізовані, витримані в більш ніжною, не настільки дитячої колірній гамі, складені надзвичайно розумно і талановито, схвильовано застерігали, навпаки, всіх імущих і добромисних від загрожує хаосу анархії, написавши воістину зворушливе щастя порядку, праці, власності , культури, права і славлячи машини як найвищу і останнє відкриття людей, завдяки якому вони можуть перетворитися в богів. Задумливо і захоплено читав я ці плакати, червоні і зелені, вражаюче вплив надавали на мене їх полум'яне красномовство, їх залізна логіка, вони мали рацію, і, глибоко переконаний прочитаним, стояв я то перед одним, то перед іншим, хоча досить-таки густа стрілянина навколо мені все-таки відчутно заважала. Що ж, головне було ясно: це була війна, спекотна, шикарна і надзвичайно симпатична війна, де справа йшла не про імператорі, республіці, кордонах, нема про прапорах, партіях і тому подібних переважно декоративних і театральних речах, дрібниці по суті, а де кожен, кому не вистачало повітря і приїлася життя, висловлював своє невдоволення разючим чином і домагався загального разрушенья металевого цивілізованого світу. Я бачив, як дзвінко і як відверто сміється в очах у всіх сладострастье вбивства і розорення, і в мені самому пишно зацвіли ці червоні дикі квіти і засміялися НЕ тихіше. Я радісно втрутився в боротьбу.

Але прекрасніше за все було те, що поряд зі мною раптом виявився мій шкільний товариш Густав, про який я вже десятки років нічого не чув, самий колись неприборканий, сильний і життєлюбний з друзів мого раннього дитинства. У мене зраділа душа, коли я побачив, як мені знову підморгнули його блакитні очі. Він зробив мені знак, і я тут же пішов за ним з радістю.

- Боже мій, Густав, - щасливо вигукнув я, - ось так зустріч! Ким же ти став?

Він розсміявся сердито, зовсім як в хлоп'ячі часи.

- Дурень, невже потрібно відразу лізти з питаннями і балаканиною? Професором богослов'я - ось ким я став, ну ось, ти це дізнався, але зараз, старий, вже не до богослов'я, на щастя, зараз війна. Пішли!

З маленької машини, яка, пирхаючи, рухалася нам назустріч, він пострілом збив водія, спритно, як мавпа, скочив у машину, зупинив її і посадив мене, потім, з божевільною швидкістю, крізь кулі і перекинуті машини, ми помчали геть, віддаляючись від центру міста.

- Ти на стороні фабрикантів? - Запитав я свого друга.

- Не важливо, це справа смаку, виїдемо за місто - розберемося. Втім, немає, постривай, я швидше за за те, щоб ми вибрали іншу партію, хоча, по суті, це, звичайно, зовсім байдуже. Я богослов, і мій предок Лютер допомагав свого часу князям і багатіям в боротьбі з селянами, а ми тепер це трошки виправимо. Дрянь машина, треба сподіватися, її вистачить ще на кілька кілометрів!

Як вітерець, неба синку, вирвалися ми, торохтять, з міста в зелені спокійні місця, проїхали багато миль по широкій рівнині, а потім повільно піднялися і заглибилися в могутні гори. Тут ми зупинилися на гладкій, слизькій дорозі, яка, сміливо звиваючись між прямовисною скелею і низьким парапетом, йшла вгору, високо, над сіневшім далеко озером.

- Славна місцевість, - сказав я.

- Дуже красива. Ми можемо назвати її Осьовий дорогою, тут зламається не одна вісь, Гаррінька, ось побачиш!

У дороги стояла велика пінія, а на пінії, вгорі, ми побачили щось на зразок збитої з дощок будки, таку наглядову вишку. Густав так голосно зареготав, хитро підморгнув мені своїми блакитними очима, ми поспішно вийшли з машини, видерлися по стовбуру і, важко дихаючи, сховалися в будці, яка нам дуже сподобалася. Ми знайшли там рушниці, пістолети, ящики з патронами. І не встигли ми трохи охолонути і влаштуватися в засідці, як з найближчого повороту вже долинув хрипкий і владний гудок великий розкішної машини, вона з риком, їхала по гладкій гірській дорозі з високою швидкістю. Рушниці ми вже приготували. Це було дивно цікаво.

- Цілься в шофера! - Швидко наказав Густав, важка машина мчала саме повз нас.

І ось уже я прицілився і вистрілив - в синій картуз водія. Шофер повалився, машина помчала далі, вдарилась об скелю, відскочила назад, важко і злобно, як великий, товстий джміль, вдарилася об низьку стінку, перекинулася і, з тихим, коротким тріском перемахнувши через неї, звалилася в прірву.

- Готово! - Засміявся Густав. - Наступного я беру на себе.

Ось уже знову летіла сюди машина, на сидіннях видно було три або чотири фігурки пасажирів, за однією жіночої головкою нерухомо і горизонтально плив кінець шарфа, блакитного шарфа, його мені, власне, було шкода, хто знає, чи не сміялося чи під ним прекрасне жіноче обличчя . Господи, якщо вже ми граємо в розбійників, то було б, напевно, правильніше і красивіше слідувати великим прикладів і не поширювати нашої славної кровожерливості на прекрасних дам. Шофер сіпнувся, повалився, машина підстрибнула біля стрімкої скелі, відскочила і сіла колесами догори на дорогу. Ми почекали, ніщо не ворухнулося, люди безшумно лежали під машиною, як в пастці. Машина ще гарчала, хрипіла і забавно обертала колесами в повітрі, але раптом вона видала страшний тріск і спалахнула світлим полум'ям.

- «Форд», - сказав Густав. - Треба зійти вниз і очистити дорогу.

Ми спустилися і оглянули палаючу купу. Вона догоріла дуже скоро, ми тим часом зробили важелі з молодих деревець, потім підняли її, відштовхнули і скинули через парапет з обриву, після чого в кущах ще довго щось тріщало. Коли ми перевертали машину, два трупа випали, тепер вони лежали на дорозі, одяг обгоріла. На одному досить добре зберігся піджак, я обстежив його кишені, сподіваючись дізнатися, хто це був. Виявив гаманець, в ньому візитні картки. Я взяв одну з них і прочитав на ній слова: «Тат твам Асі» [[71]].

- Дуже дотепно, - сказав Густав. - Але й справді неважливо, як звуть людей, яких ми зараз вбиваємо. Вони такі ж бідолахи, як ми, імена не мають значенья. Цей світ повинен загинути, і ми з ним разом.

Ми кинули трупи слідом машині. Уже під'їжджав, сигналячи, новий автомобіль. Його ми розстріляли прямо з дороги. Він, п'яно кружляючи, пролетів ще трохи вперед, потім впав і так і ліг, хриплячи, один пасажир тихо сидів на своєму місці, але цілою і неушкодженою, хоча вона була бліда і вся тремтіла, вийшла з машини красива дівчина. Ми дружньо вітали її і запропонували їй свої послуги. Вона була дуже перелякана, не могла говорити і кілька миттєвостей дивилася на нас як божевільна.

- Що ж, подивимося спершу, як йде справа з цим літнім паном, - сказав Густав і обернувся до пасажира, який все ще тримався на сидінні позаду мертвого шофера. Це була людина з короткими сивим волоссям, він не закрив своїх розумних світло-сірих очей, але, здається, сильно постраждав, у всякому разі з рота у нього йшла кров, а шию він тримав якось зловісно косо і нерухомо.

- Дозвольте представитися, вельмишановний, мене звуть Густав. Ми дозволили собі застрелити вашого шофера. Сміємо запитати, з ким маємо честь?

Сірі очі старого дивилися холодно і сумно.

- Я старший прокурор Лерінг, - сказав він повільно. - Ви вбили не тільки мого бідного шофера, а й мене, я відчуваю, що справа йде до кінця. Чому ви стріляли в нас?

- Ви занадто швидко їхали.

- Ми їхали з нормальною швидкістю.

- Що було нормально вчора, сьогодні вже ненормально, пан старший прокурор. Сьогодні ми вважаємо, що будь-яка швидкість, з якою може їхати автомобіль, занадто велика. Тепер ми зламаємо автомобілі, все до одного, і інші машини теж.

- І ваші рушниці?

- Чи дійде черга і до них, якщо у нас залишиться час на це. Ймовірно, завтра або післязавтра ми всі загинемо. Ви ж знаєте, наша частина світу була огидно перенаселена. Ну, а тепер дихати буде легше.

- Ви стріляєте в усіх, без розбору?

- Звичайно. Деяких, безсумнівно, шкода. Наприклад, цієї красивої молодої жінки мені було б шкода - вона, мабуть, ваша дочка?

- Ні, моя стенографістка.

- Тим краще. А тепер, будь ласка, вилазьте або дозвольте нам витягти вас з машини: машина підлягає знищенню.

- Вважаю за краще бути знищеним разом з нею.

- Як вам завгодно. Дозвольте ще одне запитання. Ви прокурор. Мені завжди було незрозуміло, як людина може бути прокурором. Ви живете тим, що звинувачуєте і засуджуєте до покарання інших людей, в більшості нещасних бідняків. Чи не так?

- Так це так. Я виконував свій обов'язок. Це був мій обов'язок. Точно так же, як обов'язок ката - вбивати засуджених мною. Ви ж самі взяли на себе таку ж обов'язок. Ви ж теж вбиваєте.

- Вірно. Тільки ми вбиваємо не по обов'язку, а для задоволення, точніше - від невдоволення, тому, що ми зневірилися в світі. Тому вбивство доставляє нам відоме задоволення. Вам ніколи не доставляло задоволення вбивство?

- Ви мені набридли. Будьте ласкаві, доведіть свою роботу до кінця. Якщо у вас немає поняття про борг ...

Він замовк і перекосив губи, немов хотів сплюнути. Але вийшло лише трохи крові, яка прилипла до його підборіддя.

- Стривайте, - ввічливо сказав Густав. - Поняття про борг у мене справді немає, вже немає. Перш мені по обов'язки доводилося багато займатися цим поняттям, я був професором богослов'я. Крім того, я був солдатом і брав участь у війні. У тому, що мені здавалося боргом і що мені наказувало начальство, нічого доброго не було, я завжди вважав за краще б робити прямо протилежне. Але якщо у мене і немає поняття про борг, то зате у мене є поняття про вино - а це, може бути, один і той же. Оскільки я народжений матір'ю, я винен, я засуджений жити, зобов'язаний бути підданим якоїсь держави, бути солдатом, вбивати, платити податки для гонки озброєнь. І зараз ось, цієї хвилини, вина життя знову, як колись під час війни, привела мене до необхідності вбивати. Але на цей раз я вбиваю без огиди, я змирився зі своєю провиною, я нічого не маю проти того, щоб цей дурний, закупорений світ звалився, я радий допомогти цьому і з радістю загину сам.

Прокурор зробив велике зусилля, щоб злегка посміхнутися злиплими від крові губами. Вдалося це йому не блискуче, але його добре намір було помітно.

- Дуже добре, - сказав він. - Ми, значить, колеги. А тепер виконайте, будь ласка, свій борг, колега.

Красива дівчина встигла тим часом втратити свідомість у краю дороги.

У цей момент знову загула машина, наближалася на повному ходу. Ми відтягли дівчину в сторону, притиснулися до скель і надали мчала машині врізатися в уламки іншого. Вона різко загальмувала і стала дибки, не отримавши ніяких пошкоджень. Ми швидко схопили рушниці і взяли на приціл новеньких.

- Вилазьте! - Скомандував Густав. - Руки вгору! Троє чоловіків вилізли з машини і слухняно підняли руки.

- Чи є серед вас лікар? - Запитав Густав.

Вони відповіли негативно.

- Тоді, будьте ласкаві, обережно зніміть з сидіння цього застряглого пана, він важко поранений. А потім довезіть його на своїй машині до наступного міста. Вперед, взяли!

Незабаром старого поклали в іншу машину, Густав скомандував, і всі поїхали.

Наша стенографістка встигла тим часом прийти в себе і спостерігала за тим, що відбувалося. Мені було приємно, що нам дісталася ця красива видобуток.

- Борошно, - сказав Густав, - ви позбулися роботодавця. Треба сподіватися, більше ні в чому цей літній пан вам не був близький. Я вас приймаю на службу, будьте нам хорошим товаришем! Так, а тепер треба поспішати. Скоро тут буде незатишно. Ви вмієте дертися, панночка? Так? Ну, так давайте ж, полезайте між нами, ми вам допоможемо.

Намагаючись не втрачати ні секунди, ми втрьох видерлися по дереву в нашу будку. Нагорі панночці стало погано, але їй дали сьорбнути коньяку, і незабаром вона настільки оговталася, що оцінила чудовий вид на гори і озеро і повідомила нам, що її звуть Дора.

Відразу потім внизу знову з'явилася машина, яка, не зупиняючись, обережно об'їхала лежав автомобіль, а потім різко збільшила швидкість.

- Ухилятися! - Засміявся Густав і звалив кулею водія. Машина, потанцювати, зробила стрибок до парапету, продавила його і косо повисла над прірвою.

- Дора, - сказав я, - ви вмієте поводитися з рушницями?

Вона не вміла, але навчилася у нас заряджати карабін. Спершу у неї не було вправності, вона зсадили до крові палець, заревіла і зажадала англійської пластиру. Але Густав пояснив їй, що йде війна і вона, Дора, повинна показати, що вона смілива, хоробра дівчина. І справа пішла на лад.

- Але що буде з нами? - Запитала вона потім.

- Не знаю, - сказав Густав. - Мій друг Гаррі любить красивих жінок; він буде вашим близьким другом.

- Але вони з'являться з поліцією і солдатами і вб'ють нас.

- Поліції і тому подібного більше не існує. У нас є вибір, Дора. Або спокійно чекати тут нагорі і розстрілювати все проїжджаючі машини. Або сісти самим в якусь машину, поїхати звідси і надати іншим стріляти в нас. Байдуже, на чию сторону ми станемо. Я за те, щоб залишитися тут.

Внизу знову з'явилася машина, до нас долинув її повнозвучний сигнал. З нею ми швидко покінчили, і вона залишилася лежати догори колесами.

- Смішно, - сказав я, - що стрілянина може доставляти таке задоволення! А адже раніше я був противником воєн!

Густав посміхнувся.

- Ото ж бо й воно, занадто багато людей на світі. Раніше це не було так помітно. А тепер, коли кожен хоче не тільки дихати повітрям, а й мати автомобіль, тепер це помітно. Звичайно, те, що ми зараз робимо, нерозумно, це дитячість, та й війна була величезним дитячістю. Згодом людство волею-неволею навчиться обмежувати своє розмноження розумними засобами. Поки ми реагуємо на нестерпне становище досить-таки нерозумно, але робимо, по суті, те, що потрібно, - зменшуємо в кількості.

- Так, - сказав я, - то, що ми робимо, напевно, безумно, і все ж, напевно, це добре і необхідно. Недобре, коли людство перенапружує розум і намагається за допомогою розуму привести в порядок речі, які розуму ще зовсім недоступні. Тоді виникають різні ідеали ... вони надзвичайно розумні, і все ж вони страшно ґвалтують і грабують життя, бо дуже вже наївно спрощують її. Образ людини, колись високий ідеал, загрожує перетворитися в стереотип. Ми, божевільні, може бути, знову облагородимо його.

Густав, засміявшись, відповів:

- Старий, ти говориш чудово розумно, слухати цей джерело премудрості відрадно і корисно. І, може бути, ти навіть трошки прав. Але, будь ласка, заряди тепер свою рушницю, ти, по-моєму, замріявся. В будь-яку мить може прибігти ще Косулько-інша, а їх філософією не вкладеш, потрібні як-ніяк кулі в стволі.

Під'їхав автомобіль і відразу загинув, дорога була тепер загороджена. Огрядний рижеголовий людина, що залишився в живих, дико жестикулював біля уламків, видивлявся вниз і вгору, виявив наше укриття, побіг з риком, в нашу сторону і вистрілив в нас знизу з револьвера кілька разів.

- Забирайтеся, а то стрілятиму, - крикнув Густав вниз. Рудий взяв його на приціл і вистрілив знову. Тоді ми просто приголомшили його двома пострілами.

Ми поклали ще дві підійшли машини. Потім на дорозі стало тихо і порожньо, поширилося, мабуть, звістка про те, що вона небезпечна. У нас був час помилуватися красивим видом. По той бік озера лежав в улоговині невелике місто, там здіймався дим, і незабаром ми побачили, як вогонь переходить з даху на дах. Чути було і стрілянина. Дора запхикала, я став гладити її мокрі щоки.

- Невже ми все повинні померти? - Запитала вона. Ніхто не відповів. Тим часом внизу здався пішохід, бачить лежить розбиті автомобілі, обнюхав їх з усіх боків, сунувся, нахилившись, в один з них, витягнув звідти строкатий парасольку від сонця, шкіряну дамську сумку, пляшку вина, мирно сів на парапет, відпив з пляшки, з'їв щось з сумки, загорнуте в фольгу, допив пляшку до дна, весело пішов далі з парасолькою під пахвою. Він мирно крокував вперед, і я сказав Густаву:

- Ти б зміг тепер вистрілити в цього славного хлопця і продірявити йому голову? Бачить Бог, я не зміг би.

- Цього й не потрібно, - буркнув мій друг.

Але і йому стало не по собі. Варто було лише нам побачити людину, яка ще поводився нехитро, мирно, по-дитячому, який жив ще в стані невинності, як всі наші такі начебто схвальні і такі необхідні дії здалися нам раптом безглуздими і огидними. Тьху, прірва, скільки крові! Нам стало соромно. Але кажуть, що навіть генерали відчували часом на війні подібне почуття.

- Ходімо звідси, - заболіла Дора, - зійдемо вниз, в машинах напевно знайдеться щось їстівне. Невже ви не зголодніли?

Внизу, в палаючому місті, задзвонили дзвони - схвильовано і злякано. Ми приготувалися до спуску. Допомагаючи Дорі перелізти через загороду, я поцілував їй коліна. Вона дзвінко розсміялася. Але тут дошки не витримали, і ми з нею впали в порожнечу ...

Я знову перебував в круглому коридорі, ще не охолонувши від цієї пригоди з полюванням. І звідусіль, з усіх незліченних дверей, манили написи:

Mutabor [[72]] [[73]]

 Не для всіх. Герміна в пеклі. |  успіх гарантується


 Тільки - для - сума - зійшов! |  Вхід не для вс ... |  ТІЛЬКИ ДЛЯ божевільний 1 сторінка |  ТІЛЬКИ ДЛЯ божевільний 2 сторінка |  ТІЛЬКИ ДЛЯ божевільний 3 сторінка |  ТІЛЬКИ ДЛЯ божевільний 4 сторінка |  ТІЛЬКИ ДЛЯ божевільний 5 сторінка |  ТІЛЬКИ ДЛЯ божевільний 6 сторінка |  ТІЛЬКИ ДЛЯ божевільний 7 сторінка |  ТІЛЬКИ ДЛЯ божевільний 8 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати