Головна

Глава 16. Кубок вогню |  Глава 17. Чотири чемпіони |  Глава 18. Скільки важать чарівні палички |  Глава 19. Угорська хвосторога |  Глава 20. Перше завдання |  Глава 21. Фронт звільнення рабської праці |  Глава 23. Нинішнього бал |  Глава 24. Сенсація Ріти Скітер |  Колосальною помилкою Дамблдор |  Глава 25. Золоте яйце і чарівний очей |

Глава 27. Повернення Волоцюги

1.  повернення
  2.  ПОВЕРНЕННЯ
  3.  повернення
  4.  Повернення блудного Реслер
  5.  Повернення блудного сина
  6.  Повернення блудного сина Веселе суспільство Нічна варта Даная
  7.  ПОВЕРНЕННЯ В ОКОПИ

Після другого випробування всім стало цікаво дізнатися подробиці підводного пригоди, а, отже, і на частку Рона перепала частина слави Гаррі. Обидва просто купалися в променях слави. Рон по десять разів на день переказував свої пригоди, і з кожним разом розповідь у нього виходив трішки по-іншому. Спершу Рон розповідав правду, принаймні, він говорив те ж, що і Герміона: бранців привели в кабінет Макґонеґел, там Дамблдор їх зачарував, пообіцявши, що з ними все буде в порядку, і що вони прокинуться, як тільки знову опиняться на поверхні озера. Через тиждень Ронов розповідь перетворився в страшну історію, з якої випливало, що на нього напали і вкрали, йому довелося самому відбиватися від півсотні до зубів озброєних тритонів і русалок, і вони його, врешті-решт, здолали, зв'язали і відтягли на саме дно озера.

Рон тепер привертав загальну увагу, і Падма Патіл стала до нього прихильніше і кожен раз, зустрічаючись з ним в коридорі, намагалася заговорити.

- Але перед цим я сунув в рукав чарівну паличку, - запевняв її Рон. - Мені нічого не варто було розправитися з цими водними бовдурами.

- От би на це подивитися. Ти б, напевно, хропіти на них став, - вставила іронічне зауваження Герміона. Її все дражнили дамою серця Віктора Крама, і так їй досадили, що тепер нічого не коштувало вивести її з себе.

Рон почервонів до вух і більше вже про битву з третинами не розповідав.

Березень видався сухий і вітряний. Сов зносило поривами, вони збивалися з курсу, і пошта приходила з запізненням. Бура сова, яку Гаррі відіслав до Сіріуса з запискою про день відвідування Гогсміда, повернулася тільки в п'ятницю під час сніданку, вся розпатлана і скуйовджена. Тільки Гаррі відв'язав від її ноги записку з відповіддю Сіріуса, як вона тут же полетіла в страху, що її знову кудись відішлють.

Сіріус, як і минулого разу, написав коротко.

О другій годині дня в неділю будь біля перелазу при повороті на Гогсмід (з боку «Дервіш і Бенгз»). Захопи з собою побільше їстівного.

- Він що, в Гогсмід повернувся? - Здивувався Рон.

- Схоже, що так, - відповіла Герміона.

- Не може бути! - Злякався Гаррі. - Його зловлять, і тоді ...

- Та годі! Досі ж не зловили, - сказав Рон. - Та й дементорів в Гогсміді більше немає.

Гаррі склав записку, сховав у кишеню і задумався. Якщо чесно, дуже хочеться побачитися з Сіріусом. Останні два уроки в п'ятницю - уроки настійок, і зазвичай Гаррі похмуро плентався вниз по кам'яних сходах в підземеллі професора Снейпа, але з запискою Сіріуса в кишені, йти було куди легше.

Біля дверей класу збилися в купку Мелфой, Креб з Гойлом і Пенсі Паркінсон зі своїми подружками з Слизерина. Вони разом щось розглядали і голосно сміялися. Схожа на мопса Пенсі висунулася з-за товстого плеча Гойла і завзято глянула на Гаррі, Рона й Герміону.

- Дивіться-но, наші голубки йдуть! - Захихотіла вона, і купка слизеринців розпалася. У Пенсі в руках опинився журнал «Ведьмин дозвілля», його-то вони і читали. На обкладинці красувалася якась кучерява відьма, посміхалася в усі тридцять три зуба і тримала чарівну паличку над пирогом.

- На-ка, Грейнджер, почитай, тобі сподобається, - крикнула Пенсі і жбурнула журнал Герміоні, та здригнулася від несподіванки, але зловила. Двері підвалу відчинилися, показався Снейп і махнув їм, щоб заходили.

Герміона, Гаррі і Рон влаштувалися, як зазвичай, за останньою партою. Снейп повернувся до дошки, взяв крейду і почав писати інгредієнти для нового зілля, а Герміона крадькома розкрила під партою журнал і стала гортати. Стаття, що вона шукала, виявилася в середині журналу. Гаррі і Рон нахилилися ближче. Зверху сторінки була кольорова фотографія Гаррі, а під нею йшла коротенька замітка під заголовком «Розбите серце Гаррі Поттера».

Гаррі Поттер хлопчик незвичайний, але як всі хлопчики його віку відчуває муки юності. Рано втратив батьків і позбавлений родітел'ской любові, він думав, що знайшов розраду в своїй шкільній подрузі Герміоні Грейнджер. Але здогадувався він, що дуже скоро йому доведеться перенести новий удар долі і нову втрату?

Міс Грейнджер народилася в сім'ї маглів, це проста, але амбітна дівчинка. Її тягне до знаменитостей, і одного Гаррі Поттера їй мало. На Тричаклунський турнір в Хогвартс приїхав Віктор Крам, ловець збірної Болгарії, тріумфатор недавнього Чемпіонату світу, і міс Грейнджер тут же і його зловила в свої мережі. Вона його просто підкорила, і він уже запросив її на літні канікули до Болгарії.

- Я ще ніколи нічого подібного до дівчатам не відчував, - зізнається Віктор Крам.

А непостійна міс Грейнджер продовжує грати почуттями обох хлопчиків.

Важко сказати, чим так приваблива міс Грейнджер. Не можна сказати, щоб вона була красива, швидше за все, причина симпатії до неї двох нещасних хлопчиків криється в чомусь іншому.

- Вона просто страховище, - говорить про неї Пенсі Паркінсон, миловидна, приваблива студентка четвертого курсу. - Але вона розумна, і їй цілком під силу зварити приворотне зілля. У цьому-то, я думаю, все і справа.

Приворотне зілля заборонені в школі «Хогвартс», і Албус Дамблдор, без сумніву, зацікавиться причиною успіху своєї студентки. А доброзичливцям Гаррі Поттера залишається тільки сподіватися, що наступного разу він віддасть своє серце більш гідною.

- Ну, що я казав? - Прошепотів Рон Герміоні, дивлячись в журнал. - Я ж попереджав: чи не зли Риту Скітер. Ось полюбуйся: вона з тебе якусь ... мирську табакерку зробила!

Здивований вираз зникло з лиця Герміони, і вона пирснула.

- Мирську табакерку? - Трясучись від сміху, перепитала вона і глянула на Рона.

- Так моя мама каже, - пробелькотів зніяковіло Рон і знову почервонів до вух.

- Щось мало вона намарал. Схоже, зовсім розучилася складати, - крізь сміх сказала Герміона і кинула журнал на незайнятий стілець. - Ну і нісенітниця!

Герміона глянула в бік слизеринців, ті витріщалися на них з Гаррі в надії, що «голубки» смути і турбуватимуться. Замість того Герміона посміхнулася, помахала їм рукою і разом з Гаррі та Роном почала діставати інгредієнти для зілля додавання розуму.

- Дивно все-таки, - задумливо промовила Герміона трохи згодом, тримаючи в одній руці ступку з сушеними скарабеями, а в іншій - товкач, - і звідки Ріта Скітер дізналася? ..

- Що дізналася? - Рон різко повернувся до неї. - Ти що, правда, вариш приворотне зілля?

- Не говори дурниць! - Герміона знову почала товкти скарабеїв. - Звичайно, ні. А ось звідки вона дізналася, що Віктор Крам запросив мене на літні канікули?

Герміона зашарілася і відвернулася.

- Як? - Сторопів Рон і зі стуком впустив товкач.

- Він мене запросив одразу, як витягнув з озера. Повернув собі свою нормальну голову замість акулячої, мадам Помфрі закутала нас ковдрами, він відвів мене подалі від суддів, щоб вони не чули, і запропонував, якщо у мене немає планів на літо, приїхати ...

- І що ти відповіла? - Рон взяв з парти товкач і, пильно дивлячись на Герміону, зовсім забувши про жуків в ступці, взявся товкти парту.

- Він тоді, і справді, сказав, що нічого подібного ніколи не відчував, - продовжувала Герміона і почервоніла, Гаррі навіть здалося, ніби від неї йде жар. - Але як вона почула? Її, здається, там не було ... або була? Може, у неї мантія-невидимка, і вона пробралася в Хогвартс подивитися друге випробування?

- Що ти йому відповіла? - Повторив питання Рон і з такою силою застукав по столу товкачем, що стіл покрився вм'ятинами.

- Ну, мені тоді було не до нього, я чекала вас з Гаррі ...

- Ваше життя, міс Грейнджер, без сумніву, сповнена цікавих подій, - пролунав холодний голос, - але не слід обговорювати її на уроках. Мінус десять очок Ґрифіндору.

Поки вони розмовляли, Снейп непомітно підійшов до них і став за їх спинами. Весь клас дивився на них; Мелфой скористався нагодою і написав в повітрі «Поттер Смердяков».

- А, так ви ще й журнали на уроках читаєте! - Додав Снейп і взяв зі стільця «Ведьмин дозвілля». - Ще мінус десять очок Ґрифіндору. Ах, ну, звичайно ... - Снейп побачив статтю Скітер, і у нього заблищали очі. - Поттеру і дня не прожити без газетних вирізок про власну персону ...

Слизеринці загоготали, Снейп загрозливо посміхнувся, і, до люті Гаррі, став читати замітку вголос.

- «Розбите серце Гаррі Поттера» ... що ж, Поттер, з вашим серцем на цей раз? «Гаррі Поттер хлопчик незвичайний ...»

Настала черга Гаррі заліться фарбою. А Снейп ще й після кожного речення зупинявся, щоб слизеринці могли вдосталь насміятися. У виконанні Снегг замітка звучала у стократ гірше.

- «... А доброзичливцям Гаррі Поттера залишається тільки сподіватися, що наступного разу він віддасть своє серце більш гідної», - посміхнувся Снейп і під гелготання слизеринців звернув журнал в трубочку. - Мабуть, краще буде вас трьох розсадити, а то ви більше зайняті своїми любовними пригодами, а не зіллям. Ви, Візлі, залишитеся тут. Міс Грейнджер сяде он там, з міс Паркінсон. А Поттер переді мною, за першою партою. Ну жвавіше!

Гаррі, тремтячи від люті, жбурнув рюкзак і інгредієнти для зілля в котел і потягнув його до незайнятої парті перед самим столом вчителя. Снейп пішов слідом, сів за свій стіл і став дивитися, як Гаррі дістає речі з котла. Гаррі, намагаючись не дивитися на Снейпа, знову взявся товкти скарабеїв, уявляючи себе, що кожен жук - це професор зельеваренія.

- Про вас, Поттер, занадто багато пишуть. Слава, схоже, зовсім запаморочила вам голову, - неголосно сказав Снейп, коли клас заспокоївся.

Гаррі змовчав. Снейп і раніше намагався викликати його на грубість. Дай йому тільки привід, і він ще до кінця уроку відніме у Грифіндора очок п'ятдесят.

- Ви, може бути, вважаєте, ніби весь чарівний світ від вас без розуму? - Продовжував Снейп тихо, так що ніхто, крім Гаррі, його не чув (Гаррі толок сушених скарабеїв, хоч вони і перетворилися вже в ступці в дрібний порошок). - Особисто мені немає ніякого діла, скільки разів вашу фотографію друкували в газетах. Для мене ви, Поттер, всього лише хлопчисько, який вважає, ніби шкільні правила не для нього.

Гаррі висипав перетертих в пил скарабеїв в котел і почав різати корінь імбиру. Від злості у нього тремтіли руки, але очей він не піднімав, ніби не чув, що говорить йому вчитель.

- Так ось, попереджаю вас, Поттер, - загрозливим, вкрадливим голосом продовжував Снейп, - я не подивлюся, що ви знаменитість, спробуйте ще тільки раз забратися в мій кабінет ...

- Я близько до вашого кабінету не підходив! - Огризнувся Гаррі, забувши про свою уявної глухоти.

- Не брешіть! - Прошипів Снейп, непроникним поглядом свердлить Гаррі. - Шкура бумсланг і жаброслі - з мого особистого запасу. І я знаю, хто їх вкрав.

Гаррі сміливо, не кліпаючи, подивився Снейп прямо в очі, як дивляться чесні люди. Він, і правда, нічого не крав у Снейпа. Порошок з шкури бумсланг на другому курсі стягнула Герміона, він їм був потрібен для настійки. І скільки б Снейп ні підозрював Гаррі, довести він цього так і не зміг. Ну а жаброслі вкрав, звичайно, Доббі.

- Не розумію, про що ви говорите, - сказав Гаррі.

- У ту ніч, коли залізли в мій кабінет, вас в спальні не було, я це точно знаю! - Прошипів Снейп. - І я не маю наміру терпіти вашу поведінку, навіть якщо вашим шанувальником зробився і Дикозор Муді. Тільки спробуйте знову забратися в мій кабінет, Поттер, і вам буде непереливки!

- Добре, - байдуже відповів Гаррі і знову став нарізати імбирний корінь. - Буду мати на увазі на той випадок, якщо мені коли-небудь захочеться туди забратися.

Снейп блиснув очима і засунув руку під плащ. Гаррі на секунду злякався, що Снейп вихопить чарівну паличку і зачарує його, але Снейп вийняв крихітний пухирець з прозорим як сльоза зіллям. Гаррі пильно подивився на бульбашку.

- Знаєте, що це, Поттер? - Запитав Снейп, злобно виблискуючи очима.

- Ні, - щиро відповів Гаррі.

- Це Сироватка Правди. Вона дуже сильна, досить і трьох крапель, щоб ви зараз же всьому класу видали свої таємниці, - вкрадливо промовив Снейп. - Використання цього зілля, звичайно, строго обмежена правилами Міністерства. Але я можу випадково, скажімо, за вечерею пронести руку над вашим гарбузовим соком, - він злегка струснув бульбашка, - і ось тоді, Поттер, ми і дізнаємося, були ви в моєму кабінеті чи ні.

Гаррі нічого не відповів, знову взяв корінь імбиру і ніж і почав різати. Про сироватці правди Снейп не для красного слівця згадав, вже хтось, а Снейп свою загрозу виконає, дай йому тільки привід, напевно цим зіллям напоїть. Гаррі страшно було подумати, що він може сказати, прийми він цього зілля. Йому здалося, що він видає своїх друзів, Герміону і Доббі, а потім розповідає про листування з Сіріусом ... і - у Гаррі все всередині похололо - про свої почуття до Чжоу ... Гаррі висипав шматочки кореня імбиру в котел і подумав, чи не наслідувати чи наприклад Грюма, не пити чи з власної фляжки? У двері підземелля постукали.

- Заходьте, - спокійно сказав Снейп.

Учні обернулися до входу. Двері відчинилися, увійшов Каркаров і попрямував між рядами парт до вчительського столу, викликавши своєю появою здивування і цікавість учнів. Каркароф був схвильований і крутив свою цапову борідку.

- Нам треба поговорити, - сказав він, підійшовши до Снейп. Каркарофа явно не хотілося, щоб крім Снейпа його хто-небудь почув, тому він ледь відкривав рот і був схожий на поганого черевомовця. Гаррі продовжував ретельно різати корінь імбиру, а сам нагострив вуха.

- Після уроку поговоримо ... - так само тихо, як і несподіваний відвідувач, почав Снейп, але Каркароф перебив його.

- Немає зараз! Тобі нікуди діватися, Северус. Чому ти мене уникаєш?

- Після уроку! - Відрізав Снейп.

Гаррі вдав, що хоче перевірити, чи достатньо налив жовчі броненосця, підніс скляний стаканчик до очей, а сам скоса глянув на вчителя і його гостя. Каркароф був чимось стурбований, Снейп сердився.

Каркаров до самого кінця другого уроку настійок ходив за спиною Снегг. Гаррі хотілося дізнатися, навіщо завітав Каркаров, і за дві хвилини до дзвінка він навмисне перекинув пляшечку жовчі броненосця, інші учні шумно збиралися, потім юрмилися біля виходу з класу, а він сів за котел, почав витирати розлиту жовч і прислухався.

- Ну? Що за терміновість? - Прошипів Снейп.

- Ось що, - відповів Каркаров, Гаррі визирнув з-за котла: Каркаров закатав лівий рукав мантії і показав Снейп щось у себе на зап'ясті.

- Ну, бачиш? - Тихо запитав Каркаров, майже не ворушачи губами. - Бачиш? Невже не ясно? З тих пір як...

- Сховай! - Скрикнув Снейп, і його очі забігали по класу.

- Невже ти не помітив? .. - Схвильовано почав було Каркаров.

- Потім поговоримо, - обірвав його Снейп. - Поттер, ви що тут забули?

- Ось збираю жовч броненосця, професор, - невинними очима дивлячись на Снейпа, Гаррі і показав мокру ганчірку.

Каркароф, стривожений і злий, розвернувся на підборах і вилетів геть із класу. Гаррі зовсім не хотілося залишатися наодинці з професором зельеваренія, він квапливо покидав підручники та інгредієнти для зілля в рюкзак і поспішив забратися з підземелля. За дверима чекали Рон і Герміона, і йому не терпілося розповісти, що він почув.

* * *

На наступний день після обіду Гаррі, Рон і Герміона вирушили в Гогсмід. Небо прояснилося, і щосили світило сонце. Друзям стало жарко, і на півдорозі до села всі троє зняли плащі і закинули їх на плечі. Гаррі ніс в рюкзаку їжу для Сіріуса; за обідом вони стягнули зі столу десяток курячих ніжок, батон хліба і наповнили фляжку гарбузовим соком.

По дорозі вони заглянули в магазин одягу чарівників «Шапка-невидимка» і купили для Доббі подарунок. Вони довго вибирали шкарпетки і щоразу весело реготали, знайшовши нову забавну пару. Серед багатьох пар одна виблискувала вишитими золотими та срібними зірками, а інша, коли довго не прали, нестямно волала. О пів на другу вийшли з магазину, пройшлися по Головній вулиці, минули магазин «Дервіш і Бенгз» і попрямували до краю села.

Так далеко вони ще не заходили. Стежка часто петляла, будинки траплялися все рідше і рідше, скоро вони вийшли з села і пішли на гору, біля підніжжя якої село і стояла. Стежка вильнула останній раз, і у її кінця виявився перелаз. Спершись на нього передніми лапами, з газетою в зубах, їх чекав худий чорний пес, дуже знайомий на вигляд.

- Здрастуй, Сіріус, - привітав пса Гаррі.

Чорний пес потягнув носом повітря - з рюкзака за спиною Гаррі йшов сильний запах курятини - задоволено махнув хвостом, розвернувся і подався поміж кущами до кам'янистого підніжжя пагорба. Гаррі, Рон і Герміона перелізли через паркан і пішли слідом.

Сіріус привів їх до самого підніжжя пагорба, суцільно засіяному камінням. Йому, на його чотирьох лапах, підніматися було легко, а Гаррі, Рон і Герміона важко віддувався. Сіріус піднімався все вище і вище. З півгодини вони піднімалися по крутому кам'янистому схилу. Сіріус біг попереду, стежинка виляла, і на поворотах він помахував хвостом. Сонце жарило нещадно, Гаррі, Рон і Герміона обливалися потом, лямки рюкзака різали Гаррі плечі.

Потім Сіріус раптом кудись зник, вони підійшли і побачили в скелі вузьку розколину. Вони протиснулись всередину й опинилися в прохолодному темному гроті. У дальньому кінці грота, прив'язаний мотузкою до великого каменя, сидів гіппоріф Клювокрил. Клювокрил був наполовину сірої конем, наполовину величезним орлом, і як тільки вони увійшли, сердито і важливо подивився на них вогненним оком. Троє друзів низько вклонилися Гіппогріфа той ще з півхвилини, немов роздумуючи, дивився на них зверхньо і, врешті-решт, він нахилив перед ними лускаті передні лапи, Герміона побігла погладити його по шиї. Гаррі не зводив очей від чорного пса, а той встиг уже обернутися його хрещеним.

На Сиріусі була поношена сіра мантія, яку він носив з тих самих пір, як втік з Азкабану. Після розмови з Гаррі через камін волосся у нього відросли ще більше, були немиті і сплутані. Він здорово схуд.

- Курка! - Вигукнув він хриплим голосом, вийнявши з рота старі номери «Пророка» і кинувши їх на землю.

Гаррі зняв з плечей рюкзак, вийняв загорнуті в папір курячі ніжки і хліб і подав Сіріуса.

- Ось Дякую! - Сказав Сіріус, розгорнув їжу, схопив ніжку, сіл прямо на підлогу і запустив в курку зуби. - А то все щури та щури. З Гогсміда багато не потягнеш, чого доброго, запідозрять недобре.

Він посміхнувся, і Гаррі змусив себе посміхнутися у відповідь.

- Що ти тут робиш, Сіріус?

- Виконую обов'язки хрещеного, - відповів той, по-собачому обгризаючи курячу ніжку. - Та ти не турбуйся, я дуже навіть доброзичливий бродячий пес.

Він знову посміхнувся, але зауважив занепокоєння в погляді Гаррі і серйозно додав:

- Хочу бути ближче. Ти в останньому листі ... ну, в загальному, хмари згущуються. Я краду старі газети, і, судячи з того, що пишуть, не я один це чую.

Він кивнув на пожовклі номера «Пророка» на підлозі грота, Рон підібрав їх і почав гортати. Але Гаррі на цьому не заспокоївся.

- А раптом тебе зловлять? Раптом дізнаються?

- Крім вас трьох да Дамблдора, ніхто і не знає, що я анімаг, - знизав плечима Сіріус і продовжив обсмоктувати курячу кісточку.

Рон штовхнув Гаррі ліктем в бік і передав йому номера «Пророка», вказавши на дві статті. Одна йшла під заголовком «Таємнича хвороба Бартемія Крауча», друга - «Пошуки працівниці Міністерства. Міністр магії бере розслідування під свій особистий контроль ».

Гаррі пробіг очима статтю про Крауч. Кожна фраза так і кричала: «... ніхто не бачив з самого Ноябрь ... будинок, здається, порожній ... в Лікарні св. Мунго нам відмовилися пояснити ... Міністерство не підтверджує чутки про небезпечну хворобу ... »

- Шанувати, так він вмирає, - сказав Гаррі. - А зумів же дістатися сюди ... Значить, не так вже він і хворий ...

- Мій брат - особистий помічник Крауча, - зауважив Сиріусу Рон. - Він каже, Крауч перевтомився на роботі.

- Хоча, він, і справді, погано виглядав, коли я його бачив востаннє, - продовжував Гаррі, читаючи статтю. - А було це в той вечір, коли моє ім'я з'явилося з Кубка ...

- І нічого дивного, - пролунав голос Герміони, гладить Клювокрила. Гіпогриф доклевивал за Сіріусом курячі кістки. - Вигнав Вінкі, ось тепер і мучиться, шкодує мабуть, за будинком-то нікому доглянути.

- Наша Герміона просто збожеволіла на ельфів-домовиків, - зауважив Рон Сіріуса і похмуро подивився на подругу.

Сіріус, проте, не поспішав з висновками і перепитав:

- Кажеш, Крауч вигнав свого ельфа?

- Так, під час Чемпіонату світу з квідичу - відповів Гаррі і розповів про те, як з'явилася Чорна мітка, і як Вінкі піймали на місці злочину з чарівною паличкою Гаррі в руках, і як містер Крауч при цьому розсердився.

До кінця оповідання Сіріус встав і почав міряти грот кроками.

- Стало бути, справа була так, - через хвилину сказав він, розмахуючи черговий курячої ніжкою, - спершу ви побачили цю ельфіху на трибуні для особливо важливих гостей. Вона зайняла Крауча місце. Так?

- Так, - дружно підтвердили Гаррі, Рон і Герміона.

- Але Крауч на матч не прийшов. Так?

- Так, - відповів Гаррі, - здається, він сказав, що був занадто зайнятий.

Кілька хвилин Сіріус мовчки кружляв по гроту.

- Гаррі, а ти перевіряв свої кишені після того, як вийшов зі стадіону? Чарівна паличка була при тобі?

- М-м, - задумався Гаррі. - Ні, не перевіряв. Так вона мені й не потрібна була до того, як ми пішли в ліс. А в лісі я засунув руку в кишеню, а там тільки омнінокль, - Гаррі широко розкрив очі і подивився на Сиріуса. - Ти думаєш, той, хто послав Чорну мітку, вкрав мою чарівну паличку ще там, на трибуні для особливо важливих гостей?

- Дуже може бути, - кивнув Сіріус.

- Вінкі не крала твоєї чарівної палички, - відрізала Герміона.

- Ну, покладемо, ельфіха не одна була на трибуні, - зауважив Сіріус, насупившись. - Хто, до речі, ще сидів позаду тебе?

- Та багато хто, - відповів Гаррі. - Болгари ... Корнеліус Фадж ... Мелфой ...

- Саме так - Мелфой! - Вигукнув раптом Рон, та так голосно, що луна покотилася по гроту, а Клювокрил здивовано підняв голову. - Мелфой - ось це хто!

- А хто ще там сидів? - Запитав Сіріус.

- Більше нікого, - відповість Гаррі.

- Як же нікого? А Людо Бегмен? - Нагадала Герміона.

- Ах да...

- Бегмена я не знаю, - сказав Сіріус, не перестаючи ходити по гроту. - Знаю тільки, що він грав в команді «Уімбурнскіе оси». Що він за людина?

-Так Він нічого ... Все пропонує мені допомогти виграти Турнір.

- Невже? - Сіріус насупився ще більше. - Це йому ще навіщо?

- Каже, я йому сподобався.

- Гм, - Сіріус задумався.

- Він був у лісі перед тим, як з'явилася Чорна мітка, - сказала Сиріусу Герміона. - Пам'ятаєте? - Обернулася вона до хлопчиків.

- Вірно, але ж в лісі ж він не залишився, - зауважив Рон. - Ми йому ще розповіли про метушню, і він тут же відправився в табір.

- Ти-то звідки знаєш, куди він відправився? - Заперечила Герміона. - Він міг куди завгодно роз'явився.

- Та годі! - З недовірою сказав Рон. - Ти ще скажи, що це Людо Бегмен наколдовал Чорну мітку.

- Вже швидше він, ніж Вінкі, - не поступалася Герміона.

- Казав же я, - Рон багатозначно подивився на Сиріуса, - що вона збожеволіла на цих ель ...

Сіріус підняв руку, тим самим звелівши Рону помовчати.

- Хтось наколдовал Чорну мітку, потім знайшли цього ельфа з чарівною паличкою Гаррі, і що зробив Крауч?

- Побіг в кущі подивитися, - відповів Гаррі, - і повернувся ні з чим.

- Нуда, нуда, - пробурмотів Сіріус. - Хто завгодно, тільки не власний ельф ... і потім, значить, він її вигнав?

- Так, вигнав! - Обурено вигукнула Герміона. - І тільки за те, що вона не залишилася в своєму наметі і попалася з чужої чарівною паличкою.

- Залишиш ти коли-небудь своїх ельфів в спокої? - Не витримав Рон.

Але Сіріус похитав головою і сказав:

- Ні, Рон, Герміона краще твого зрозуміла, хто такий Крауч. Якщо хочеш пізнати людину краще, смотри не на те, як він поводиться з рівними, а на те, як поводиться з підлеглими.

Він провів рукою зверху вниз по неголеному особі і надовго задумався.

- Під час матчу він весь час кудись зникає ... змусив ельфа зайняти йому місце на трибуні, а сам навіть не зайшов подивитися на матч. Потім щосили намагається знову влаштувати Тричаклунський турнір і, врешті-решт, перестає приїжджати і на Турнір ... Не схоже це на Крауча. Клювокрила з'їм, якщо Крауч раніше через хворобу пропускав на роботі хоч день.

- Так ти знаєш Крауча? - Запитав Гаррі, Сіріус спохмурнів, і на обличчі у нього з'явилося таке ж страшне вираз, як і в ту ніч, коли Гаррі побачив його вперше і подумав, що він убивця.

- Вже я-то його знаю, - тихо сказав він. - Це він наказав засадити мене в Азкабан - без суду і слідства.

- Як? - В один голос вигукнули Рон і Герміона.

- Шутишь ?! - Сторопів Гаррі.

- Ні, які там жарти, - похитав головою Сіріус і відірвав зубами шматок курчати. - Крауч тоді ще працював начальником Департаменту по магічному законодавству, ви хіба не знали?

Гаррі, Рон і Герміона похитали головами.

- Його готували на місце Міністра чарівництва. Барті Крауч сильний чарівник, йому майже немає рівних в чаклунстві - і в жадобі влади. Ні, Волан-де-Морта він не підтримував, - поспішив сказати Сіріус, помітивши обличчя Гаррі. - Барті Крауч завжди був проти чорної магії. Але тоді багато хто був проти, а насправді ... та ні, вам не зрозуміти ... ви ще занадто молоді ...

- Те ж і батько говорив на Кубку світу, - зауважив Рон, і в його голосі чулася нотка роздратування. - Ви розповідайте, ми зрозуміємо.

Сіріус посміхнувся.

- Ну, гаразд, слухайте.

Він пройшовся в глиб грота і назад і продовжив:

- Уявіть собі, що Волан-де-Морт сильний, як раніше. Ніхто не знає його прихильників, хто на нього працює, а хто ні. Відомо тільки, що він повністю володіє своїми слугами, вони вбивають і катують і нічого з собою вдіяти не можуть. Вам страшно за себе, за родину, за друзів. Щотижня приходять повідомлення про нові вбивства, нових зникнення, нових закатованих тортурами ... Міністерство магії розгубилося, там не знають, що робити, намагаються приховати все від маґлів, а маглів і самих вбивають. Ніхто нічого не може вдіяти, жах, паніка ... Ось як воно було.

У таке ось час і стає ясно, хто на що здатний, хто хороший, а хто поганий. Не знаю, може, методи Крауча і були хороші в самому початку. Його швидко підвищували по службі, і він почав справжнє полювання на прибічників Волан-де-Морта. Мракоборцем дали нові повноваження, вони частіше стали вбивати, ніж заарештовувати. І не одного мене без суду передали дементорам. Крауч відповідав жорстокістю на жорстокість, дозволив застосовувати проти підозрюваних непростимо заклинання. Можна сказати, він став таким же нещадним і жорстоким, як і ті, хто були на боці Волан-де-Морта. У нього були свої прихильники, багато хто вважав, що він чинить правильно, багато хто з чарівників хотів, щоб він зайняв пост міністра магії. Потім Волан-де-Морт раптом зник, і всі думали, що скоро Крауч стане міністром. Але тут-то все і звалилося, - Сіріус похмуро усміхнувся. - Сина самого Крауча зловили з купкою смертежерів, які зуміли відкрутитися від Азкабану. Вони, як виявилося, намагалися розшукати Волан-де-Морта і повернути йому його влада.

- Піймали сина Крауча? - Не повірила своїм вухам Герміона.

- Ось-ось, - Сіріус кинув кістку Гіппогріфа сів на підлогу грота, взяв хліб і розламав навпіл. - От уже не очікував Барті, так не очікував. Треба було йому більше часу приділяти сім'ї. Ні, щоб хоч зрідка приходити додому раніше, а то не знав, що за син у нього зростає.

Сіріус став великими шматками відкушувати хліб і ковтати, майже не жуючи.

- А його син теж був смертежером? - Запитав Гаррі.

- Хто його знає? - Не перестаючи є, відповів Сіріус. - Коли його зловили, я вже був в Азкабані. Я вже потім все це дізнався, коли втік з в'язниці. Хлопця схопили в компанії людей, які точно були смертежерами. Може бути, він просто опинився в поганому місці в поганий час, як ця ваша ельфіха.

- А Крауч намагався визволити сина? - Прошепотіла Герміона.

Сіріус розреготався, і регіт його був схожий на собачий гавкіт.

- Визволити сина? Крауч? А я-то думав, ти, Герміона, зрозуміла, що це за людина. Так він на все був готовий заради власної репутації, він все життя присвятив тому, щоб стати міністром. Ти ж бачила, як він вчинив зі своїм домашнім ельфом через те, що цей ельф навів на нього тінь Чорної Мітки. Хіба не зрозуміло після цього, що за людина Крауч? Всіх його батьківських почуттів вистачило тільки на те, щоб влаштувати над сином суд, та й суд-то цей Крауч влаштував тільки для того, щоб показати всім, як він ненавидить сина ... а потім він його відправив прямо в Азкабан.

- Він власного сина дементорам віддав? - З жахом запитав Гаррі.

- Віддав, - відповів Сіріус вже без жодного веселощів. - Я сам бачив, як дементори його вели, стояв у вікна на двері і дивився. Йому і двадцяти тоді не було. Посадили його в камеру поруч з моєю. До вечора він уже кричав і кликав свою матір. Потім, правда, заспокоївся, через кілька днів ... все заспокоюються ... уві сні тільки кричать ...

З хвилину Сіріус байдуже дивився в одну точку, наче йому зсередини чимось заступили очі, і все стало ясно без слів.

- І він все ще в Азкабані? - Запитав Гаррі.

- Ні, - зітхнувши, відповів Сіріус. - Ні, його там уже немає. Року не минуло, як він помер.

- Помер ?!

- Там багато людей помирають, - сумно сказав Сіріус. - Більшість божеволіють і перестають їсти. Просто не хочуть більше жити. Можна було навіть сказати, коли в'язень помре, бо дементори відчувають смерть і радіють. А син Крауча і так вже хворів, коли його привезли. Крауча з дружиною, як важливого міністерському працівникові, дозволили перед смертю його відвідати. Ось тоді я і бачив Крауча в останній раз, він йшов повз моєї камери і мало не ніс дружину на руках. Вона теж потім недовго прожила. Померла від горя. Згоріла, як свічка, як і син. А Крауч навіть не приїхав забрати тіло сина. Я бачив, як дементори поховали його за стінами фортеці.

Сіріус підніс до рота шматок хліба, але тут же відкинув, схопив пляшку з гарбузовим соком і в один прийом осушив до дна.

- Ось так. Крауч думав, що все у нього в руках, а он воно як вийшло. - Сіріус утер губи тильною стороною долоні. - Тільки що герой, міністром магії мало не став, і раптом ... син помер, дружина, ім'я зганьбився, і - я чув, як втік з в'язниці - його вже не так люблять, як раніше. Після смерті його сина стали жаліти, і багато себе запитували: як це, хлопчик з хорошої сім'ї і раптом потрапив в таку компанію? Тільки одна відповідь і напрошувався: батькові було не до нього. Пост міністра зайняв Корнеліус Фадж, а Крауча змістили на посаду начальника Відділу міжнародного магічної співпраці.

Запанувало довге мовчання. Гаррі думав про те, як на Чемпіонаті світу з квідичу в лісі Крауч витріщив від гніву очі на свого провинився ельфа-домовика. Так ось, виявляється, чому Крауч сказився, коли знайшов свого ельфа під Чорною Міткою. Він згадав сина, ганьба і те, як він втратив довіру колег по Міністерству.

- Муді мені сказав, що Крауч просто збожеволів на лові чорних магів, - сказав Гаррі Сіріуса.

- Так, я теж чув, що він як одержимий ганяється за чорними магами, - кивнув Сіріус. - По-моєму, він все ще думає, що якщо зловить хоч одного Пожирача смерті, то до нього ставитимуться як і раніше.

- Тому він і забрався в кабінет Снегг! - Переможно вигукнув Рон, дивлячись на Герміону.

- Та що в цьому толку-то? - Запитав Сіріус.

- Як що? - Вигукнув Рон. Сіріус похитав головою:

- Ні, якщо Крауч підозрює Снейпа, чому не приїжджає судити ваш Турнір? Краще приводу, щоб стежити за ним, і придумати не можна. Ні, щось тут інше.

- А що, у Снегг правда щось недобре на думці? - Запитав Гаррі.

- Доброго або недобре, а Дамблдор Снейп довіряє і ... - почала було Герміона.

- Та ну тебе, Герміона, - відмахнувся Рон. - Дамблдор, звичайно, розумний і взагалі, так що ж, його тепер жодному чорному магу не провести?

- А навіщо він тоді в минулому році врятував Гаррі? Залишив би його помирати, та й все!

- Звідки мені знати? Може, він злякався, що Дамблдор його вижене зі школи?

- А ти що скажеш, Сіріус? - Голосно запитав Гаррі, і Рон з Герміоною замовкли.

- Скажу, що вони обидва мають рацію, - відповів той, задумливо дивлячись на Рона й Герміону. - Я і сам весь час думаю, навіщо Дамблдор узяв його в школу? Снейп, ще коли навчався, цікавився чорною магією і здорово в ній набив руку. Тоді вже ходив весь такий худий, немитий, з довгими сальними волоссям. - При цих словах Сіріуса Рон і Гаррі з посмішкою переглянулися. - На першому курсі він знав більше заклинань, ніж добра половина семікурсніков, і був в зграї слизеринців, які майже всі потім стали пожирателями смерті. Розьє і Уілкіс - цих двох убили мракоборцем за рік до падіння Волан-де-Морта, - Сіріус став перераховувати смертежерів і загинати пальці. - Лестранж, чоловік і дружина, - в Азкабані. Ейвері, я чув, міг викрутитися, заявив, ніби служив Темного Лорда закляттям Імперіус, і все ще на волі. А ось Снегг, наскільки я знаю, навіть ні в чому і не звинувачували, і смертежером не називали, та тільки це ще нічого не означає. Спіймали-то не всіх. Снейп розумний і хитрий і відкрутитися зуміє.

- Снейп знайомий з Каркарофа і не хоче, щоб про це дізналися, - сказав Рон.

- Ага, бачив би ти вираз обличчя Снейпа, коли Каркароф заявився вчора на урок настійок! - Додав Гаррі. - Каркароф хотів з ним переговорити і сказав, що Снейп його уникає. Каркароф був сам не свій. Він щось показав Снейп у себе на зап'ясті, тільки я не бачив що.

- Щось показав на зап'ясті? - Здивовано перепитав Сіріус, неуважно провів п'ятірнею по немитим волоссям і знизав плечима. - Ну, я вже зовсім нічого тут не розумію ... Але раз Каркаров сам не свій, значить, він прийшов до Снейп з питаннями ...

Сіріус якийсь час дивився на стіну грота, і на його обличчі нарешті з'явився вираз гіркоти.

- Все одно, - сказав він, - Дамблдор Снейп довіряє, і хоча Дамблдор довіряє таким людям, яким інші ні за що б довіряти не стали, думаю, він ніколи б не взяв в Хогвартс слугу Волан-де-Морта.

- А що тоді Муді з Краучем знадобилося в його кабінеті? - Не здавався Рон.

- Ну, Грюм-то, швидше за все, кожен кут в Гоґвортс обнишпорив і кабінети всіх учителів, - повільно промовив Сіріус. - Вже хто-хто, а він-то свою роботу знає і як уберегтися від чорної магії - теж. Він нікому не довіряє - і нічого дивного - після всього, що він бачив. Думаю, так воно і є, хоча, він, коли була можливість, не вбивав, а брав у полон. Він, звичайно, нікому не спускав, але ніколи не опускався до того, щоб чинити, як смертежери. А ось Крауч ... це зовсім інша справа ... а хворий він, справді? Якщо хворий, так чого приперся в таку далечінь, в кабінет Снегг? А якщо здоровий ... то чого домагається? Через якогось такого невідкладного справи не прийшов на трибуну для особливо важливих гостей? І чим він таким зайнятий, що не може приїхати на Турнір?

Сіріус замовк і став дивитися на стіну грота. Клювокрил взявся нишпорити по кам'яній підлозі в пошуках втрачених кісточок.

Сіріус глянув на Рона.

- Ти говориш, твій брат особистий помічник Крауча? А ти не міг би запитати його, чи давно він бачив Крауча?

- Спробую, звичайно ... - невпевнено відповів Рон. - Тільки б перси відчув, що я в чомусь Крауча підозрюю. Мій братик без розуму від свого шефа.

- А ви поки могли б дізнатися, як там справи з Бертою Джоркінз. - Сіріус вказав на один з номерів «Пророка».

- Бегмен мені говорив, що вони її ще не знайшли, - сказав Гаррі.

- Так, про нього в статті пишуть, - кивнув на газету Сіріус. - Він там скаржиться, що у Берти дірява пам'ять. Може, вона, звичайно, і змінилася з тих пір, як ми були знайомі, тільки раніше вона нічого не забувала, зовсім навіть навпаки. Особливим розумом вона не відрізнялася, але пам'ять у неї була хоч куди, особливо на всякі чутки. Від цього вона і у всякі неприємності потрапляла, забувала, що іноді корисно тримати рот на замку. У Міністерстві вона, швидше за все, заважала, тому-то, може, Бегмен її так довго і не шукав ...

Сіріус важко зітхнув і потер очі.

- Котра година?

Гаррі подивився на годинник, але вони, з тих пір як він поплавав в озері, перестали ходити.

- Половина четвертого, - сказала Герміона.

- Пора вам в замок. - Сіріус встав на ноги. - Ось що ... - Він спохмурнів і подивився на Гаррі: - Нічого вам бігати зі школи до мене, зрозуміло? У разі чого - шліть лист. Пишіть, якщо трапиться щось незвичайне. А самі без дозволу зі школи не виходьте, краще випадку і не придумаєш, щоб напасти на вас.

- Та на мене досі ніхто і не думав нападати, - сказав Гаррі, - крім дракона і пари грінділоу ...

Сіріус сердито на нього глянув.

- Яке мені діло, нападали на тебе чи ні! Я зітхну вільно, тільки коли Турнір скінчиться, а скінчиться він тільки в червні. І ось що ще: коли говорите про мене, називайте мене Нюхалз, ладно?

Сіріус передав Гаррі фляжку з-під гарбузового соку і серветку з-під курячих ніжок і пішов попрощатися з Клювокрилом.

- Я вас проведу до села. Може, вдасться стягнути свіжу газету ...

Сіріус знову перетворився на великого чорного пса, вони разом вийшли з грота, спустилися по схилу гори, перетнули засіяне камінням підніжжя і зупинилися біля перелазу через паркан. Сіріус дозволив всім трьом погладити себе по голові, повернувся і помчав навколо села.

Гаррі, Рон і Герміона повернулися в замок.

- Цікаво, чи знає Персі то, що розповів Сіріус про Крауч? - Сказав Рон по дорозі до замку. - А хоча, може, йому все одно ... А може, він тільки ще більше стане Краучем захоплюватися ... Вже Персі любить всякі правила. Якщо дізнається, то скаже, що Крауч молодець, тому що відмовився порушити правила заради власного сина.

- Персі нізащо не віддасть нікого зі своєї сім'ї дементорам, - розсердилася Герміона.

- Ти-то звідки знаєш? - Посміхнувся Рон. - Візьме та й вирішить, що з-за нас постраждає його кар'єра ... Персі, адже він на малому не заспокоїться ...

Троє друзів піднялися по парадних кам'яними сходами до вестибюлю замку. З Великого залу летіли запахи смачної вечері.

- Бідолаха Нюхалз, - сказав Рон, втягуючи носом аромат печені. - Мабуть, він і справді любить тебе, Гаррі ... уяви собі: є одних тільки щурів ...

Глава 26. Друге завдання |  Глава 28. Містер Крауч божеволіє
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати