Головна

глава 11

Ван-Клопен, знаменитий в Парижі дамський кравець, після багатьох катастроф встав, нарешті, на вершині паризької моди, а, значить, і слави. Родом з Роттердама, який відрізнявся непоганим смаком, одного разу він спіймав удачу в образі двох найвідоміших щеголих нашого часу - герцогині де Сермез і чарівної Женні Фансі.

Перша з них, так само знаменита своєю ексцентричністю, скільки старовиною свого роду і положенням в світі, до божевілля любила наряди і, треба віддати їй належне, вміла цінувати тих, хто їй догоджав по цій частині. Інша, що була у той час утриманкою графа Треморель, не знала рахунки своїх грошей, цілком спускаючи їх на ті ж наряди.

Ці дві законодавиці мод, одна - великого світла, інша - так званого півсвіту, вивели в люди Ван-Клопена, і з їх легкої руки успіх його став рости з дивовижною силою і швидкістю. В даний час у Ван-Клопена не було ніяких конкурентів. Низенький, товстенький чоловічок, він не відрізнявся ні красою, ні гідністю, зате в його погляді явно світилися нахабство і цинізм. Такий був ще один приятель і компаньйон маскара! Ще б пак, все аристократи і знамениті кокотки, все одягаються у Ван-Клопена, називаючи його з милою безцеремонністю: наш чарівний, обожнюваний Клопен! Як же після всього цього Маскара міг не бути з ним в дуже дружніх стосунках!

Треба віддати належне, Клопен вмів тримати своїх шанувальниць в руках. Горе тій, яка йому заборговує! Він, як вампір, все одно висмокче з неї потрібну йому суму.

Підкріпившись в ресторані, Маскара повів Поля до свого друга, пояснивши попередньо, що в залах його величезного закладу вони легко можуть зустріти ту, яку маскара призначив Полю в супутниці життя.

Через п'ять хвилин вони вже входили в розкішний під'їзд з багато прибраній сходами, по якій піднялися в чудовий зал, задрапірований багатими тканинами, прибраний бронзою і дзеркалами. Лакеї кинулися знімати з них пальто.

- Пане Ван-Клопен в цю хвилину зайнятий з однієї російської княгинею, - повідомив один з них, - але якщо монсеньору завгодно, я піду йому доповісти, і він прийме його в своєму кабінеті.

За цієї розмови цілком можна було судити, яким почесним відвідувачем і в той же час близькою людиною був маскара у володіннях Ван-Клопена.

- Не треба, нехай працює, ми не поспішаємо, - відповідав він зі скромним гідністю. - А в загальній приймальні багато народу?

- Дам дванадцять, по крайней мере. Тепер час балів ...

- Прекрасно. Ходімо Поль, подивимося на цих дам, нас це, до речі, розважить в очікуванні господаря.

І, не питаючи нічого більше, він, як у себе вдома, попрямував до однієї з оксамитових портьєр залу, відкинувши її, увійшов в наступну кімнату, пропустивши попереду себе Поля.

Маскара посміхався.

«Ну, тепер ти в мене не вирвешся, - вирішив він про себе, - можеш любити, що хочеш: її або посаг, але я з тебе зроблю те, що мені треба!»

Зупинившись на цьому «батьківському» рішенні, він звернувся до свого названому синові з новим питанням:

- Хочете знати її ім'я?

- О так!

- Флавія! ..

... Поль не міг надивитися на спокусливу смуглянку, вона стояла до нього в профіль і, як він вважав, забувши про гру дзеркал, не помічала його.

Він так старанно цим захопився, що не чув, як відчинилися двері, і Ван-Клопен увійшов до кімнати. В жабо і манжетах з дорогих брабантских мережив, з величезним солітером на пальці ... Дами кинулися до свого кумира.

Але законодавець мод помітив у кутку на дивані сидить Маскара, і з самої солодкої посмішкою попросив почекати люб'язних замовниць.

- Як, це ви, мій любий маскара! - Вигукнув він і поспішив до нього, - тисяча вибачень, що змусив вас чекати!

Це було сказано вголос і досить голосно, потім він щось шепнув Маскара, а потім знову вголос:

- Будьте ласкаві, перейдіть з месьє в мій кабінет і почекайте мене там.

Ледве Ван-Клопен проводив свого друга, як до нього кинулася одна з замовниць. Обличчя її було стурбоване, тремтячою рукою вона доторкнулася до руки знаменитого кравця, захоплюючи його в невеликий коридорчик, що прилягає до приймальні.

- Заради Бога, приділіть мені хвилину часу, - промовила вона плакали голосом.

Ван-Клопен розсіяно глянув на неї.

- Що з вами?

- Ах, ви не можете собі уявити, в якому я розпачі! Завтра закінчується термін мого векселі на три тисячі, підписаний мною для вас.

- Таке цілком може бути.

- Так, але у мене немає грошей, щоб оплатити його!

- А у мене тим більше.

- Я приїхала благати вас відстрочити мені термін сплати, переписати його на два місяці, на яких завгодно умовах ...

Дамський кравець знизав плечима.

- Через два місяці ви його точно так само будете не в змозі оплатити. Тому я прямо вас попереджаю: якщо вексель завтра не буде оплачений - його опротестують.

- Але, Боже мій, адже тоді дізнається мій чоловік ...

- Я на це і розраховую, я знаю, що він заплатить за нього.

Нещасну жінку кинуло в дрож.

- Так, він заплатить, але тоді я пропала!

- Нічим не можу вам допомогти, у мене ж є компаньйони.

- О, благаю вас, не говоріть зі мною так! Врятуйте мене! Чоловік уже тричі оплатив мої борги і заявив мені, що якщо я заборгував ще раз ... Втім, справа навіть не в мені, якби я була одна ... але у мене діти, а мій чоловік може забрати їх, розсердившись на мене ! Майте ж співчуття до них, мій добрий, люб'язний Клопен!

У розпачі дама ламала руки, готова, здавалося, впасти до його ніг.

Але знаменитий кравець був холодний, як мармур.

- Даремно ви, маючи дітей, робили борги! Матері сімейств беруть собі кравців додому поденно, серед них зустрічаються досить непогані майстрині, - зауважив він спокійно.

Бідна жертва розкоші і марнославства, намагаючись пом'якшити серце Ван-Клопена, схопила його руку і притиснула до своїх губ.

- Якби ви знали! Я не смію здатися додому, у мене не вистачає сміливості зізнатися чоловікові ...

Гучний сміх був їй відповіддю.

- Якщо ви так боїтеся свого чоловіка, зверніться до чужого, - безцеремонно відповів він їй, відштовхнув від себе ридала жінку і пішов до кабінету, де на нього чекали Маскара з Полем.

- Чули? - Вигукнув він, з серцем зачинивши за собою двері, - чули ви цю зворушливу сцену? Чорт забирай, вона мене намочила своїми сльозами!

Поль був глибоко схвильований. Якби у нього були ці три тисячі, він би, не замислюючись, зараз же віддав би їх цієї нещасної.

- Це жахливо, - зауважив він.

Зауваження Поля зачепило господаря.

- По-перше, в даному випадку страждають не тільки мої інтереси, а й інтереси моїх компаньйонів, а по-друге, чи знаєте ви, що це за істоти, яких я одягаю? Мати, батька, чоловіка і дітей на додачу вони проміняють на можливість спробувати свої сили у суспільстві, на можливість затьмарити хоча б розкішшю туалету своїх суперниць ... Випадки, подібні до цього, - єдиний засіб, що змушує їх пригадати, нарешті, про свою сім'ю!

- Ви даремно втрачаєте час, - сказав Маскара, - тим часом я хотів переглянути рахунки. Але в залі ще так багато народу ...

- І ця обставина вас бентежить? - Щиро здивувався знаменитий кравець, - стривайте хвилину!

З цими словами він вийшов і за дверима пролунав його голос:

- Я в розпачі, що змушую вас чекати, але, бачте, я повинен привести в порядок свої розрахунки з одним з моїх постачальників, які, на жаль, не можна відкласти. Але, щоб не змушувати вас чекати, я попросив би ...

- Ми почекаємо! - Дружно відповів йому хор жіночих голосів.

Ван-Клопен повернувся з переможним і гордим виглядом.

- Як бачите, справа зроблена! Бідні кішечки готові чекати свого кравця хоч до півночі. І прождут, будьте впевнені! Такі вже характери парижанок! Будьте з ними ввічливі і сумлінні - і вони почнуть вами нехтувати. Смійтеся над ними - вони тільки сильніше стануть ганятися за вами! Якби мене раптом залишило щастя, і я змушений був би закрити свій салон, то над дверима я зробив би напис: «Для публіки вхід закритий». Запевняю вас, що на інший же день замовниці виламали б двері!

Маскара кивнув головою на знак згоди, між тим, як його приятель уже виймав книги з шафи.

- Ніколи ще у нас не йшли справи так добре, як зараз, - зауважив він, діставши товсту книгу і розкриваючи її перед Маскара. - Сезон у розпалі і за дев'ять минулих днів, поки ви не були тут, сума замовлень досягла вісімдесяти семи тисяч франків.

- Чудово! Але залишимо все це до більш вільного часу, мені ніколи, я поспішаю ...

Ван-Клопен почав гортати книжку.

- Ось, - почав він, - четвертого лютого мадемуазель Віргінія Клюшев замовила п'ять костюмів: два доміно і три міських костюма.

- Це багато.

- Вона повинна дрібницю: тисяча вісімсот франків.

- І це вже багато, якщо, як я чув, її покровитель розорився. Не відмовляйте, але і не робіть нічого до нового наказу.

Замість відповіді Клопен зробив якусь позначку і перегорнув аркуш.

- До шостого того ж місяця, - читав він, - графині Мюсідан зроблено: сукні для неї самої і для дочки, для останньої біле, без будь-якої обробки! Послухайте, її борг дуже вже високий - не припинити? Граф адже нічого не заплатить, він попередив заздалегідь.

- Не біда, робіть! Її треба затягнути міцніше ...

Нова позначка в книзі.

- Сьоме ... Мадемуазель Флавія Мартен-Рігал, - нова замовниця, мабуть, дочка банкіра, просить відкрити їй кредит.

При цьому імені Поль затремтів, але гідний його вчитель, навмисно не помітивши цього, заговорив голосніше:

- Підкресліть гарненько і запам'ятайте це прізвище - Мартен-Рігал. Все, чого б не побажала ця молода особа, навіть якщо це буде весь ваш салон, має бути зроблено якомога краще і з глибокою повагою і пошаною. Найменше неувага з вашого боку доставить вам купу неприємностей. Почніть з того, що після мого відходу, запросіть її першої, чуєте?

Знаменитий кравець втупився на свого друга з помітним подивом, але, отримавши натомість не менш красномовний погляд, зрозумів і покірно кивнув.

- Буде виконано. Тепер, восьмого з'являється новий замовник, молода людина, якийсь Гастон Гандель, рекомендований мені, втім, ювеліром Лупереном. Сам-то він ненадійний, але, кажуть, що його батько дуже багатий і, крім того, йому особисто дістанеться дуже значну спадщину. Він просить відкрити кредит на п'ятнадцять-двадцять тисяч його утриманці.

При останніх словах Маскара з посмішкою глянув на свого протеже. Але Поль був абсолютно спокійний. Ім'я Гандель йому ні про що не говорило.

- Вчора я бачив цю пані, - продовжував, нічого не розуміючи, знаменитий кравець, - вона назвалася вигаданим ім'ям - Зора де Шантеміль. Ах, чорт візьми, яка гарненька!

Маскара розумів деякий час.

- Послухайте, дорогий, цей молодий чоловік мене дуже обмежує, і я дорого б дав, щоб на час його видалити з Парижа. Придумайте що-небудь ...

Через мить Ван-Клопен радісно вигукнув:

- Придумав! .. Є вихід ... Він для своєї красуні піде на все, що завгодно ...

- Ще б!

- У такому разі ми будемо діяти таким чином. Спочатку я відкрию йому невеликий кредит, потім, як тільки від неї надійде термінове замовлення, я пошию, приміряю, але коли треба буде віддавати, скажу, що без деяких гарантій від нашого спільного друга Верміна віддати замовлення не можу. А той уже зуміє придумати таке, що з нього можна буде вити вірьовки !.

- Прекрасно, але тільки тут є одна незручна річ ...

- Яка ж?

Замість відповіді маскара взяв його під руку і відійшов з ним до вікна. Там вони про щось шепотілися ...

Зблідлий Поль лякливо озирався. Про що могли шепотітися ці дві людини? Після всього побаченого і почутого Поль став здогадуватися, що його благодійник далеко не такий чистий і безкорисливий, як намагався це уявити йому.

Він спробував проаналізувати все почуте: графиня Мюсідан, яку потрібно пустити по світу; Флавія - дочка багатого банкіра, якої він призначався в чоловіки; нещасний Гандель - пристрастю якого намагалися скористатися в якихось темних цілях ... Значить, і сам він не більше, ніж знаряддя в злочинних руках!

Тільки тепер, мабуть, занадто пізно, для нього стала ясна картина з Тантеном, яка дала йому перші п'ятсот франків!

Він жахнувся. Правда, не так, як жахається чесна людина, що зіткнувся зі злом, а як дрібний шахрай, тремтячий за свою шкуру.

Зрозумівши, що маскара не просто шахрай, а, мабуть, ще й злочинець, Поль почав заспокоювати себе тим, що він настільки досвідчений, що навряд чи попадеться.

У його голові ще свіжо було повідомлення про те, чиїм сином він може бути і володарем якого стану стане, одружившись на цій звабливої ??дівчинці, показаної йому Маскара.

Між тим досвідчений спокусник навмисно потихеньку відкривав перед ним справжнє своє обличчя перед тим, як прямо сказати, для чого той йому потрібен. Він знаходив, що наочний спосіб навчання найефективніший.

Читаючи в душі Поля, як в розкритої книги, він навмисне продовжував розмову в тому ж напрямку ...

- Ну, а під кінець, - головне, для чого я прагнув до вас: як йдуть наші справи щодо віконтесі Буа д'Ардон?

Дамський кравець всім своїм виглядом зобразив задоволення, а потім вже вимовив:

- Готуємо їй цілу серію дивовижних нарядів.

- А скільки за неї?

- Більше двадцяти п'яти тисяч, правда, вона бувала повинна і більше!

Маскара тер свої окуляри.

- Воістину цю жінку обмовили! Дійсно, вона марнотратна і пихата, можливо, трохи більше норми кокетлива, але ... і тільки! Протягом п'ятнадцяти днів я найретельнішим чином стежив за нею, але не знайшов жодного проступку, здатного підкорити її нам. Слава Богу, що хоча б борги тримають її в наших руках. Чи знає її чоловік про те, що вона у нас має кредит?

- Звісно, ??ні! Він їй дає таку безодню грошей на витрати, що якби він дізнався ще і про кредити ...

- Дуже добре, значить, слід йому відкрити очі!

- Бог з вами! - Здивувався Ван-Клопен, - так вона тільки минулого тижня розрахувалася повністю!

Але ці слова, здавалося, не мали на маскара ніякого дії.

- Я б попросив раз і назавжди позбавити мене від ваших порад і зауважень, скажіть-но краще, чи знайомі ви з будинком віконтесі?

- Ще б!

- Прекрасно! Значить, післязавтра, рівно о третій годині, будьте ласкаві бути у неї. Спочатку вам відмовлять на тій підставі, що у неї відвідувач, але ви назвете моє ім'я, і ??вас приймуть.

- Не треба, у мене вистачить підстав, щоб мене взяли.

- Ну, як знаєте. Увійшовши, ви застанете віконтеса з маркізом Круазеноа. Сподіваюся, ви його знаєте?

- Чисто візуально ...

- Цього цілком достатньо. Він вас не стосується. Ви, ледь увійшовши в кімнату і побачивши віконтеса, починайте вимагати гроші.

- Хіба не зрозуміло, що вона просто накаже викинути мене за двері!

- Все можливо, але, щоб уникнути цього, вам треба встигнути пригрозити їй передати рахунки її чоловікові. Якщо ж і це не допоможе, сміливо сідайте в крісло і заявляйте, що не підете до тих пір, поки не отримаєте гроші.

- Легко сказати...

- Я думаю, що маркіз Круазеноа, бажаючи припинити подібну сцену, витягне свій гаманець і запропонує вам забиратися геть.

- І що ж я повинен буду після цього робити?

- Зрозуміло, забратися, але перш - взяти з нього розписку, що він заплатив за рахунками віконтесі.

- Хоч убийте, але я нічого не розумію!

- Від вас цього і не потрібно. Ви зрозуміли, що я вам сказав?

- Зрозумів. Все буде зроблено, але врахуйте, що цієї замовниці я. зрозуміло, втрачу!

- Це абсолютно нічого не означає!

В цю хвилину з залу почувся верескливий чоловічий голос.

- Що? Він зайнятий? Його не можна бачити ?! Цілу годину вона повинна чекати його ?! Я йому покажу, що означає змушувати мене чекати! Для мене у нього знайдеться час!

Приятелі перезирнулися.

- Знову він, - пробурчав Маскара.

Ван-Клопен ствердно кивнув головою. Двері розчинилися, і молодий Гастон Гандель, весь червоний від хвилювання і злості, влетів в кімнату. Короткий жилет, світлі штани, вбивчий краватку і плоска фізіономія, яка, здавалося, прямо-таки наражалася на ляпас.

- Як ви смієте примушувати мене чекати цілих двадцять хвилин! - Закричав він з порога.

Якщо юний ідіот думав приголомшити знаменитого кравця, так він помилився. Той поспішно встав зі свого місця і. приклавши руку до серця, сказав:

- Шановний добродію, якби я знав, що саме ви чекаєте мене, я ніколи не дозволив би собі ...

Ця дрібна лестощі захопила Гандель.

- Ну, якщо вже ви приносите свої вибачення, то тоді ... Внизу стоять мої коні, ви їх ніколи не бачили; справа в тому, що вони здатні рознести все навколо. Та й Зора теж ... Вона просто не може чекати при її темперамент.

При цих словах він вискочив з кімнати, кричачи:

- Зора, мадам Шантеміль, обожнювана ...

Кравець крутився, як на гарячому вугіллі. Він розгублено дивився на Маскара, чекаючи його допомоги і підтримки, але той, як ні в чому не бувало, відійшов до сходів і дивився, чим же закінчиться ця сцена.

Поль же сприйняв безглуздість і мавпячі манери цього ідіота за зразок витонченого звернення великосвітської молоді, і кинувся до Маскара, щоб скоріше дізнатися його ім'я.

Уїдливо посміхаючись, Маскара перервав Поля:

- Нісенітниця, краще приготуйтеся спокійно перенести те, що вас зараз очікує, в іншому випадку, пане, я змушений буду назавжди з вами розлучитися.

Поль, не знаючи, що саме його чекає, приготувався до найгіршого і правильно зробив, тому що при вигляді жінки, яка піднімалася по сходах, він ледве стримав крик злоби і відчаю.

Віконтеса Зора, або його обожнювана і втекла коханка! Роза, та сама Роза, з якої ще два дні тому він ділив любов і злидні! Тепер вона входила розкішна і сяюча, в дивовижному туалеті.

Вона зовсім не виглядала соромливою, і тільки одному Гандель могло прийти в голову підбадьорювати її.

Але Роза і не слухала його. З гордовитим виглядом вона сіла в крісло і недбало повернула голову в бік знаменитого кравця.

- Що б ви могли запропонувати пані Шантеміль з того, що відповідало б її красі? - Вимовив Гандель, звертаючись до Ван-Клопену.

Той зволікав з відповіддю, помітивши, що пані Шантеміль зараз явно не до туалетів.

Ненароком обернувшись в бік, вона побачила Поля і, як Хоч яка була вона зухвалість, в першу хвилину вона до того злякалася, що мало не зомліла.

Зовні спокійного Поля видавали лише очі, готові спопелити пані Шантеміль на місці.

Збентеження Троянди, однак, було настільки помітно, що навіть Гандель не зміг його не побачити. Чи не підозрюючи про справжню причину, він вирішив, що це від радості.

Маскара ж, спостерігаючи цю сцену, вирішив, що для першого разу, мабуть, досить і, взявши Поля за руку, поспішив попрощатися.

- Ну, і які ваші враження? - Запитав він, виходячи на вулицю.

Але самолюбство Поля було настільки вражене, що він відповів прокляттям. Він був блідий, його хитало.

«Нічого, це тобі наука» - думав його наставник. - Для першого разу учень тримався непогано »- Гаразд, загорніть-ка в кондитерську: треба чогось випити.

І, дійсно, після двох склянок пуншу особа Поля порозовело.

- Полегчало? - Запитав наставник і, отримавши ствердну відповідь, вирішив, що залізо треба кувати, поки воно гаряче.

- П'ятнадцять хвилин тому ви, здається, були розташовані трохи інакше стосовно цій молодій людині, Гандель ... - почав він здалеку.

Але Поль тільки благав залишити його в спокої.

Маскара сумно посміхнувся.

- Однак, як швидко у людей змінюються погляди! З яким тактом і розсудливістю вели ви себе сьогодні!

- Так, я став розсудливим, - з сумом відповів Поль. - Але це не втішає мене. Ви були праві. Я вирішив стати багатим, і вам не знадобиться більше підштовхувати мене до цього. Навпаки, тепер я буду квапити вас. Я не хочу більше повторення сьогоднішньої сцени.

- Отже, ви розгнівалися?

- Ні. Що таке злість? Вона може пройти, а рішення я змінювати не має наміру ...

Тепер, коли Поль настільки наполегливо йшов до наміченої маскара мети, той вирішив кілька притримати його. Така тактика майже всіх, хто намагається розбещувати молоді уми.

- Не варто так стрімко кидатися в життя, зараз ви ще маєте право вибрати той чи інший шлях, але завтра ви повинні будете твердо заявити собі - то ви підкоряється мені беззастережно, то чи вибираєте собі що-небудь інше ...

- Запевняю вас, тепер я готовий на все!

Маскара тріумфував.

- Добре, - відповів він холодно. - У такому разі, завтра доктор Ортебіз представить вас Мартен-Рігалу, батькові Флавії, а я через тиждень після вашого шлюбу з нею, добуду вам герцогство і герб, який ви зможете помістити на своєму екіпажі!

 глава 10 |  глава 12


 Глава 1 |  глава 2 |  Записуються платять вперед |  глава 3 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати