Головна

глава 9

Ще не почавши відвідувати Андре, Сабіна знайшла найглибшу впевненість в його шляхетність, честі і повазі до неї. Без цього вона ніколи б не наважилася на такий крок ...

Після привітання Сабіна поспішила розв'язати широкі стрічки свого капелюха і передала її своїй покоївці Модеста.

- Як ви мене вважаєте, мій друг? - Запитала вона у молодого живописця.

Вигук захоплення було їй відповіддю.

- Ви мене не зрозуміли, Андре! Я хотіла сказати, що для портрета без капелюха, мабуть, краще, - червоніючи, зауважила Сабіна.

Сабіна Мюсідан була красунею в повному розумінні цього слова, але краса її була повною протилежністю красі Троянди, і порівнювати їх міг тільки Поль в злий хвилину ... Краса першої, нагадувала про рафаелевскіх мадоннах, краса другий - про Вакханках.

Вираз обличчя Сабіни свідчило про жвавості її розуму, і в той же час було повно дитячої принади і чарівності, що діяло на душу возвишающе.

Очі Троянди палали вогнем і будили лише земні пристрасті.

До того ж, щоб оцінити всю красу Сабіни Мюсідан, треба було неодмінно знати її: з першого погляду вона не вражала і не блищала нічим, і довго могла залишатися непоміченою, як дорогоцінна картина в скромній рамі на горищі сільської церкви.

Але зате, якщо хто-небудь помічав її, то не було сил відірватися від споглядання її високої краси: строгий профіль, напівзакриті оксамитові очі, в яких, як у дзеркалі, відбивалася вся ясність піднесеної душі ...

Сабіна була брюнеткою, але не тієї пекучої, смаглявою, а з самим прозорим, матовим кольором обличчя. Для портрета вона обрала найпростішу, давно вийшла з моди зачіску, яка їй йшла якнайкраще. І ось щодо цієї зачіски і задала вона Андре своє питання.

- На жаль, - відповідав він, - коли ви тут, я починаю усвідомлювати своє безсилля, як живописець. Нерідко цілими годинами я сиджу над вашим портретом, але не можу передати нюанси характеру ...

Сказавши це, він різко зірвав з портрета зелену тафту, яка покриває мольберт, і образ Сабіни постав у всій своїй красі.

Безумовно, це не була геніальна річ, але на ній вже була присутня та печать досконалости, яка властива всім великим майстрам.

З хвилину Сабіна стояла мовчки, потім з безмежною ніжністю і повагою поглянула на молодого живописця і вимовила:

- Боже мій, ваша робота прекрасна!

Але той був незадоволений, його НЕ підбадьорило навіть це захоплене визнання.

- Так, він схожий, якщо хочете ... але все це не те! Фотографія, яку ви мені подарували - теж схожа, але хіба цього достатньо? Я мріяв висловити вашу душу, я намагався, але крім ваших рис у мене нічого не виходить, я очікував, що ви прийдете, і я спробую ще раз ... Жестом руки Сабіна зупинила його:

- Не треба нічого переробляти, мій друг. Обставини складаються інакше. Мій візит до вас сьогодні - останній, - промовила вона ніжно, але твердо.

Це несподівана звістка, а також тон, яким воно було вимовлено, як громом вразило Андре.

- Що ж сталося, Сабіна? Які обставини?

- Їх багато, мій друг, але головне те, що ви не повинні відмовлятися від своєї мети - стати великим художником ... Ви хотіли мати мій портрет, і я поступилася вашим бажанням, краще ви його не зробите. Ви не досягли ще тієї вершини таланту, що чекає вас. Щоб досягти її, потрібно багато вчитися і працювати ...

- Але я ж вчуся і працюю, Сабіна!

- Так, я вам вірю, але ви могли б бути більш наполегливими в досягненні своєї мети. Мабуть, я заважаю вам, Андре. Вибачте мене, але я так люблю вас, що не можу приховати від вас правди ...

- Який, який правди? - З переляком запитав Андре.

- З тих пір, як я стала приходити до вас, Андре, ви заспокоїлися і перестали йти вперед, а я цього не хочу! Я не хочу і не можу любити посереднього художника, я хочу, щоб ви стали першокласним майстром! І коли це станеться, приходьте в будинок мого батька, графа Мюсідана, і ми разом будемо просити його згоди на наш шлюб. До того часу нам не слід бачитися ...

Андре був переможений. Він відчував всю чарівну правду цих слів. Він зрозумів жертву Сабіни. Для неї, вічно забутої і самотньою, побачення з близькою людиною було єдиною віддушиною, але вона сказала собі, що якщо у Андре не вистачає сил відмовитися від цих відвідин, то у неї повинно вистачити любові, щоб припинити їх.

Під час цієї бесіди Сабіна сиділа в кріслі, а Андре - на лавочці біля її ніг.

- Отже, мій дорогий, значить, ми прийшли до потрібного угодою? - Говорила Сабіна, не випускаючи його руки. - Отже, поки є час поговорити про наші справи ...

Справи ці полягали для неї в успіхах Андре, який і докладно розповідав їй все про свою роботу, про свої задуми і ще неясних образах, які ще тільки з'являлися в його голові. Таким чином, вони щось сперечалися, то радилися ...

- Я зараз у великій скруті, - сказав Андре, - позавчора барон Сільвереаль, знаєш, цей відомий любитель і знавець живопису, зайшов до мене і переглянув мої ескізи. Один йому сподобався, і він сказав, що хотів би замовити мені картину, за яку пообіцяв заплатити шість тисяч.

- Ого! Так це початок цілого стану!

- Мабуть! Погано тільки те, що йому хочеться мати її як можна швидше ...

- У чому ж утруднення?

- Справа в тому, що у мене є ще одне замовлення з декору, а він тисяч на сім, на вісім ...

- Я б на твоєму місці вибрала картину, - зауважила Сабіна після глибокого роздуму.

- Мені теж так здається, але тільки, бач ...

- І не соромно тобі, - тихенько прошепотіла вона, - ніж брати там завдаток, візьми краще у мене, я ж вгадала твої труднощі?

Але Андре обурився.

- Цього мені тільки не вистачало!

Сабіна зітхнула, але наполягати не стала.

- У такому разі, робити нічого, бери роботу з декору.

Пробило п'ять годин. Сабіна піднялася зі свого крісла.

- Перед відходом, мій друг, я хочу повідомити ще одну новину: ведуться переговори про моє шлюбі з бароном Брюль-Фаверлеем.

- Це тим мільйонером, за яким ганяються всі наречені?

- Саме так. Опиратися бажанню батька я не смію, і тому я вирішила розповісти всю правду самому барону, я його трохи знаю; мені здається, що він настільки чесний, що не вимагатиме моєї руки. Як ти оціниш мою думку, Андре?

Андре сумно знизав плечима.

- Вона мені подобається, тільки навряд чи це допоможе: відмовиться один, знайдеться інший ...

- Дуже може статися, але тоді я повторю все спочатку. Треба ж, щоб і у мене були труднощі і перешкоди!

Але саме ці перешкоди були явно не до смаку молодому художнику.

- На що ж стане схожа твоє життя, Сабіна, якщо ти весь час будеш боротися проти своєї сім'ї?

Сабіна просто відповіла йому:

- Я не сумніваюся, Андре, ні в собі, ні в тебе, а це головне.

Через хвилину вона вже була готова йти. Андре зібрався відправитися за каретою, але вона твердо відхилила його намір, оголосивши, що вони з Модесто впораються з цим самі. Вона подала Андре руку і вже в дверях сказала:

- Завтра я поговорю з бароном, а післязавтра чекай від мене листи.

Андре залишився один.

Жах охопив при думці, що він так нескоро побачить Сабіну. З хвилину він ще постояв у нерішучості, потім кинувся за своїм пальто і капелюхом, нашвидку, абияк, одягнувся і стрімголов вискочив на сходи.

- Всього один раз побачити хоча б здалеку ... - бурмотів він собі під ніс, перескакуючи через сходинки.

Через п'ять хвилин він був на розі вулиці і майже наздогнав Сабіну, що йде поруч з Модеста. Вони, на щастя, ще не встигли найняти фіакр.

Андре йшов ззаду, кроків за двадцять. Він милувався ходою, манерою притримувати плаття, гордим профілем ...

«Господи, коли ж настане день, коли я відкрито піду поруч з нею рука об руку ...»

Одна лише ця думка була здатна подвоїти його енергію.

В цю хвилину Сабіна з Модесто зупинили екіпаж і, сівши в нього, наказали візникові їхати якомога швидше.

Фіакр рушив і тут же зник.

Поглянувши ще раз в ту сторону, куди поїхав фіакр, Андре повернув було додому, але тут його покликав чийсь дзвінкий, молодий голос.

Він обернувся і побачив, як з новенькою коляски, запряженій парою прекрасних коней, вийшла молода жінка, одягнена самим розкішним способом і зробила йому знак підійти до неї.

Андре напряг свою пам'ять ...

- Мадемуазель Роза, якщо не помиляюся?

- Скажіть краще, мадемуазель Зора де Шантеміль, - почув він чоловічий голос над самим вухом.

Андре обернувся і мало не зіткнувся ніс до носа з паном, який щойно віддавав якісь накази візникові.

- Вибачте, - промовив він дуже здивований і відступив на два кроки.

- Так, добродію, - вів далі пан, з вигляду дуже смішний і недалекий. - Шантеміль - маєток, яке я їй подарую на наступний же день по смерті мого папа!

Андре мало не пирснув зі сміху, до того забавна була фігура пана, який заговорив з ним. Риси цієї особи можна було визначити одним словом: «гусак», що ж стосується його туалету, то це був гібрид блазня і папуги.

Тото-Шупеня, передаючи його прикмети Тантену, забув чомусь настільки видатне властивість.

- Моє ім'я не має значення, - продовжував тим часом пан, - поїхали краще до нас обідати!

І, не чекаючи згоди з боку Андре, Роза жваво схопила його за руку і вкинули в дверцята шикарного екіпажу.

- Але ж вона добра, як ви вважаєте, а? - Заговорив знову дивак в червоних рукавичках, - я, принаймні, так її розумію. Видно, робити нічого: друзі наших друзів - наші друзі! Ходімо, я повинен виконати її бажання! О, ми приїхали!

- Так Так! Я цього хочу, хочу! - Повторювала Роза, прямуючи до будинку і тягнучи за руку Андре.

Він подумав, що йому не завадить розважитися, а ця парочка обіцяла багато цікавого. Особливо цей гусак дуже займав Андре. Він подумав ще хвилину і погодився.

- Нехай буде так! Піду, подивлюся на цього дурня. Які фігури ліпить з нього цей красивий чортеня! - Подумав він про себе, але не вважав за потрібне рекомендуватися йому.

Про це, втім, подбала Роза.

- Пане Гастон де Гандель! - Представила вона свого «гусака», смикаючи його за рукав, і він при цьому смішно шаркнув тоненькою ніжкою.

Андре ледь втримався від сміху.

- А це монсеньйор Андре, великий художник! - Продовжувала вона, хапаючи Андре за рукав.

- Монсеньйор Андре - художник? - Здивувався гусак, - стривайте, я щось таке чув від тато! Чи не той це Андре, який буде обробляти будинок, побудований тато на Єлисейських полях?

- Той самий, - відповів Андре, ледь стримуючи усмішку.

- В такому разі - дуже приємно, дуже приємно! Тепер ви зовсім наш!

Радості його, здавалося, не було меж.

- Ходімо ж, - крикнула Роза, взбегая по сходах, прибраній квітами.

Андре вже хотів підніматися слідом за нею, коли Гандель наздогнав його і з самим таємничим видом зашепотів на вухо:

- А? Яка? Чи не жінка, а захват, - шепотів він, підморгуючи при цьому найвульгарнішим чином, - стривайте, адже в умінні тримати себе, правду кажучи, рівних собі я тут не знаю, так що вчитель у неї буде чудовий!

- Це вже помітно, - серйозним тоном відповідав йому Андре.

- Так прийдете ви, нарешті? - Крикнула Роза, тупаючи ніжкою.

- Зараз, - відповідав Гандель, поспішно взбегая по сходах і захоплюючи за собою Андре.

- Твердий характер, чи не так, - встиг він ще шепнути Андре з тим же таємниче-вульгарним виглядом.

Пройшовши в кімнату, Роза миттєво скинула верхній одяг і схопивши Андре за руку, повела його по квартирі, показуючи йому свої апартаменти.

Бідний художник змушений був оглядати і хвалити все це безглузде нагромадження меблів, золота, блакиті, підібране самим безглуздим чином. Причому, від нього вимагали, щоб він гідно оцінив товщину і багатство тканин, вартість всього цього бедламу і смак, з яким він створювався.

Попереду йшов «гусак» з переможним, повним щастя особою, вказуючи на всі предмети і називаючи їх ціну.

Причому Розі не спадало на думку, що все це - ціна її ганьби, її доброго імені, яке куплено цим блазнем.

У цей час почувся шум в залі.

- А ось і наші гості, - вигукнув «гусак», остаточно був у захваті і побіг до зали.

Роза і Андре залишилися одні.

- Як бачите, я зважилася залишити Поля, - зауважила вона, переходячи від веселого тону до кілька сумного. - Йому не завжди вистачало навіть на хліб, до того ж він став мені набридати ...

- Йому нема за що купити хліба? - Здивувався Андре, - як же так, дві години тому він був у мене і хвалився, що отримав місце на дванадцять тисяч франків на рік!

- Скажіть краще - на дванадцять тисяч брехні і дрібниць, - зі сміхом кинула Роза, - все, що він вміє, це позичати гроші часом навіть у незнайомих людей!

При цьому вона зробила знак Андре, що їй ще багато чого треба розповісти йому, але не зараз.

У цей час сяючий Гандель вів гостей, які явно були гідні тих, хто їх приймав.

Тільки-но Андре встиг себе привітати з придбанням такого «приємного» знайомства, як в дверях з'явився величезного зростання лакей в рукавичках і білому жилеті і гучно оголосив:

- Їсти подано!

 глава 8 |  глава 10


 раби Парижа |  Глава 1 |  глава 2 |  Записуються платять вперед |  глава 3 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 7 |  глава 11 |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати