Головна

глава 8

Учень Маскара був не єдиним, хто спостерігав за таємничою незнайомкою, яка відвідала молодого художника. На стукіт карети вискочила мадам Пуальве, знайома вже нам воротарка, і почала розглядати жінок без жодних проблем.

Обидві жінки пройшли повз неї, не впоравшись ні про номер квартири, ні про те, чи вдома мешканець, до якого вони прямували.

Тоді мадам Пуальве вирішила поговорити з кучером:

- Гм час настав, - почала вона, за участю поглядів на кучера, - козли - погане притулок від холоду.

- Уже й не говорите, ніг зовсім не відчуваю!

- Значить, здалеку привезли цих ...

- З краю світу, з кінця Єлисейських полів.

- А дамочка не з простих ...

- Начебто ... Хоча на горілку всього чотири сантима відвалила. Ну да ці хитрощі нам відомі, це все для того, щоб не прийняли за тих. хто без рахунку дає! Ось і стверджуй після цього, що є в наш час чесні жінки!

Мадам Пуальве тільки сумно похитала головою. Ця гідна жінка і не підозрювала, що стала мало не кровним ворогом для супутниці благородної незнайомки, чула їхні останні слова.

Андре цього візиту чекав з тим трепетом, який можливий тільки в двадцять років. Він нервово здригався від кожного стуку. Двері свою він залишив відкритою і щохвилини вискакував на сходи. Нарешті він почув шелест сукні та кроки обожнюваного істоти.

Не тямлячи себе від щастя, він вискочив на сходову клітку.

- Здрастуйте, Андре! - Вимовила дівчина, простягаючи йому руку, - бачите, як я акуратна.

- Ви дуже добрі, Сабіна, - ледве вимовив він.

Так, це дійсно була Сабіна, єдина дочка і спадкоємиця древньої прізвища графів Мюсіданов. Як вона могла опинитися в цій квартирі? Як могла полюбити людину в простий блузі ремісника, з руками в глині ??і фарбі?

Андре перший час перебував в солодкому полоні своїх почуттів до цієї дівчини. Але коли він докладно подумав про те, яка безодня відділяє його від спадкоємиці замку, при якому він перебував мало не простим робітником, волосся на його голові стало дибки.

- Бігти, бігти швидше, поки ще є сили і час, - вигукнув він рішуче.

Але кому не відомо, що подібні фрази вимовляються мало не з створення світу, а чи багато їх виконується?

Андре залишився, але перестав приходити в загальну їдальню.

- Чому це пан Андрій не обідає з нами? - Запитала Сабіна у своєї тітки в перший же день, як той не з'явився до столу, - адже він так добре розважає тебе ...

Тітонька, хоча і досить давня, спочатку знаходила досить непристойним сидіти за одним столом з людиною, який мало не тягає по її сходах вапно і цеглу (стара жінка не робила великої різниці між скульптором і каменярем), але, втім, розсудила вона, це адже це не Париж, а село, тут радий кожній живій істоті ... Андре був негайно запрошений.

Розглянувши його детальніше, стародавня тітонька тільки зітхнула про себе.

- Позитивно, ми йдемо до кінця світу! Подивіться тільки на цього муляра - адже він тримається з графськимгідністю! Дійсно, мені пора вмирати! - Зауважила вона після обіду племінниці.

Незважаючи на це, Андре зумів розташувати тітоньку до себе тим, що безсовісно лестив її зморшках і сивині.

Сабіна тільки посміхалася, дивлячись на це, вона-то знала причину цієї лестощів ...

Після цього Андре став своєю людиною як при молодий графині, так і при тітоньці.

Якось раз, коли Сабіна хворіла, Андре повторив їй свою історію, розказану їм Полю. З тією тільки різницею, що цього разу він не вдавався в подробиці.

З цієї хвилини Сабіна зізналася собі, що полюбила. Вона була зачарована таємницею його народження, його непохитна воля і благородством.

- Так ось у чому секрет його благородства і вишуканості! Хто знає, може, в його жилах тече кров не менше благородна, ніж моя!

Коротше кажучи, уява Сабіни малювала Андре героєм.

Таким чином перепона, що розділяла їх, руйнувалася.

Взагалі ж положення їх багато в чому були схожі. Сабіна, яка виросла з батьком і матір'ю, по суті не мала їх з дитинства і, подібно Андре, не бачила батьківської ласки.

Обидва вперше полюбили, чому немало сприяли сільська тиша і простір.

Давня тітонька заважати їм не могла.

Щоранку Андре був до неї читати газету, на десятій сторінці вона починала дрімати, а на п'ятнадцятій засипала. Молоді люди залишалися наодинці.

Після обіду все повторювалося спочатку.

Увечері тітонька в вітальню взагалі не була.

Андре довго боровся зі своєю пристрастю. Як людина розумна, він розумів всю безглуздість того, що відбувається. Сабіна ж любила без будь-яких застережень і роздумів. Час для неї проходило в безперервному блаженстві, і вона не хотіла думати про завтрашній день.

Але Андре знав і передбачав розв'язку. Чекав удару майже щохвилини і готувався зустріти його гідно.

Передчуття і розум не обманули його.

В один прекрасний ранок, коли він, як звичайно, збирався вітати тітоньку і пошукати ще якийсь роботи навколо замку (замовлену він давно виконав), з'явився лакей і дивним голосом повідомив, що його чекають у старій дуеньї.

- Мені наказано привести вас в будь-якому вигляді, - повідомив він.

Кров прилила до серця Андре. Він ні на хвилину не засумнівався в тому, що настав кінець його блаженства. Хтось в замку провідав про його любові і за своїм лакейського розсуд, безумовно, доніс на нього. Як засуджений, слідував він за старим лакеєм.

Баба була не схожа на саму себе, вона не сиділа в кріслі, як завжди, а буквально кидалася по ньому. Побачивши Андре, вона закинула голову назад і буквально загарчав на нього, як поранена левиця.

- Ти що це, дружок, затіяв! - Вигукнула вона. - Тобі спало на думку доглядати за моєю племінницею? Так усвідомлюєш ти різницю між уродженої графинею і пройдисвітом ?! Звідки взялося в тебе стільки сміливості, щоб підняти на неї очі - очі плебея!

Андре не міг поворухнутися, з блідого він став червоним. І, якби не Сабіна, він би кинувся на графиню.

- Просіть Бога, графиня, що ви - жінка, інакше я вбив би вас на місці, - задихаючись, промовив він.

Здавалося, що тітонька збожеволіла.

- Ах, ти зухвалий хлопчисько! - Закричала вона, потрясаючи палицею, - образився, бачте! Чим не аристократ! Був би живий старий граф, тобі б обламали ребра палицями, я ж обмежуся тим, що велю тебе вигнати негайно! Збери свій скарб і забирайся тягати свої цеглини, де-небудь в іншому місці!

Андре не рухався з місця. На образливі фрази старої він уже не звертав уваги, він розумів тільки одне - його женуть від Сабіни, і він не зможе більше бачити її.

Він стояв, як кам'яний, ледве стримуючи ридання.

Давня тітонька ще не настільки вижила з розуму, щоб не помітити цього пекучого страждання. Вона замовкла і через хвилину заговорила зовсім в іншому тоні:

- Мабуть, я кілька круто обійшлася з вами, монсеньйор Андре, вибачте мені це, я кілька гаряча від природи. Зробіть для неї єдине, що в наших силах - позбавте її від бруду злих язиків, їдьте скоріше і забудьте про неї!

Андре вийшов хитаючись. Навіщо і куди йшов, він і сам ще не знав. У великому залі чиясь холодна маленька рука зупинила його. Біла, як мармур, стояла перед ним Сабіна.

- Я все знаю, Андре, - сказала вона, - куди ви прямуєте і що мають намір далі робити?

- Навіть не знаю. Дайте мені трохи отямитися. Я думаю, що перш за все мені треба виїхати, а там побачу ...

На обличчі Сабіни з'явився рум'янець.

- Так ви не впадайте у відчай? - Вигукнула вона так, що налякала Андре.

Той зволікав з відповіддю, голос Сабіни повернув його до життя.

- Що, якщо попереду я б вказала вам надію ... - продовжувала вона, - що б ви зробили?

- Що б я зробив? Усе! - Вигукнув він, миттю оживаючи, - якщо ви погодитеся чекати ... Не розлюбити мене ... Сабіна, я впевнений, що доб'юся всього! Вашим рідним потрібно багатство - у мене буде багатство! Знадобляться почесті і слава замість аристократичного імені - у мене буде все!

- В такому разі, - відповідала Сабіна, подаючи Андре руку, а іншу піднявши вгору, - в такому разі клянусь вам, що я буду вашою дружиною або помру, не виходячи ні за кого! Я настільки люблю вас, що готова навіть прикидатися, поки це буде потрібно. Отже, працюйте і сподівайтеся - я ваша!

Через кілька годин Андре поїхав.

Що відбувалося потім в замку між племінницею і древньої тітонькою нікому не було відомо. Відомо тільки, що після довгої і тривалої бесіди обидві не пішли навіть до столу, а мовчки розійшлися по своїх кімнатах, кожна з червоними від сліз очима.

Через два місяці тітоньки не стало. Вона померла, тримаючи Сабіну за руку і все своє величезне багатство двісті тисяч ліврів, заповівши однієї Сабіне. У заповіті був виділений пункт, в якому значилося, що племінниця успадковує всі, навіть якщо вийде заміж проти волі батьків.

Останній пункт дуже потішав графиню Мюсідан. Вона говорила, посміхаючись:

- Перед смертю наша тітонька, мабуть, з глузду з'їхала.

Але стародавня старенька не тільки не «з глузду з'їхала», як вважала графиня Мюсідан, а скоріше прозріла, вражена юним коханням.

Повернувшись на зиму в Париж, Сабіна стала зовсім вільною: прислуга в готелях, покладемо, підглядає не менш, ніж лакеї, але по частині доносів батькам ... Такого в Парижі не водиться!

 глава 7 |  глава 9


 раби Парижа |  Глава 1 |  глава 2 |  Записуються платять вперед |  глава 3 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 10 |  глава 11 |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати