Головна

глава 7

Розпрощавшись з Маскара, Поль Виолен відчував, що стикнувся з чимось таким, чого він ще ніколи в житті не відчував.

Швидка зміна, що сталася з ним, остаточно оп'янила його і так не надто загартовану душу.

Як сталася ця метаморфоза - від бажання кинутися в Сену до запропонованих йому маскара дванадцяти тисяч в рік, він збагнути не міг.

Дванадцять тисяч в рік! Тисяча франків на місяць, причому за перший він вже отримав вперед! Так, тут було від чого збожеволіти!

Він був до того приголомшений цією раптової зміною, що навіть став знаходити її природною і навіть якийсь законною. Власне кажучи, чому б старому Тантену і не дати йому в борг ці п'ятсот франків, чому б і не запропонувати маскара йому таку фантастичну плату? Він, безумовно, здатний на багато що. Може, з часом він навіть стане міністром або, у всякому разі, державним діячем ...

Єдине, що не прийшло йому в голову, - це податися в готель «Перу», де на нього чекала Роза. Він взагалі забув про неї. Як бачимо, припущення доктора Ортебіза почали збуватися.

Він відчував, що повинен розділити з кимось свою радість. Але хто був у нього в Парижі? Перебираючи в пам'яті свої знайомства, він згадав про одне молоду людину, такому ж бідняка, як і він сам, у якого в хвилину розпачу він зайняв незначну суму в двадцять франків.

У кишенях Поля залишалася ще половина грошей, взятих ним у ТАНТА, а у самого серця, в боковій кишені нового пальто, лежала тисяча, видана у вигляді завдатку Маскара. Так чи не справедливо було негайно повернути бідному борг?

Жив цей знайомий у віддаленій частині Парижа, але тепер це не мало значення, так як можна було скористатися омнібусом або навіть фиакром.

Зручно влаштувавшись в екіпажі, він почав міркувати про благородство і великодушність свого знайомого. Андре ні навіть його другом, останній раз Поль бачив його вісім місяців тому ...

Тим часом фіакр, де сидів Поль, розмірковуючи про суєту життя, зупинився на вулиці Тур Овернье.

Поль, вискочивши на тротуар, кинув два франка візникові і попрямував до одного з під'їздів.

Його зустріла повна жінка в охайному чепчику, з-під якого виднілися ретельно прибрані волосся.

- Пане Андре будинку? - Запитав Поль.

- Він у себе, шановний пане, - відповіла жінка, - підніміться на самий верх, а там вам будь-який покаже його двері. Такого майстра у нас знають усі.

- Пані ...

- І то гарно мешканець - акуратний, чесний, нікому не винен ні копійки, завжди тверезий. За цей час, що він тут живе, до нього один раз піднімалася дама, та й то - знатна пані зі своєю покоївкою, яку саму можна було б сприйняти як пані ...

- Дідька лисого! Може, ви назвете мені, нарешті, номер його квартири, пані!

Ця зухвала витівка жахливо скривдила Воротарка.

- Четвертий направо! - Відповідала вона йому сухо, і поки Поль йшов по зазначеній сходах, ображено бурчала собі під ніс:

- Стривай же, невіглас, прийдеш ще раз, так я тобі і відповім ...

Піднявшись на самий верх, Поль побачив зазначену двері і, так як дзвінка на ній не було, постукав.

- Заходьте, - голосно відповів йому молодий, густий бас.

Поль відчинив двері і зайшов до кімнати художника.

Андре жив в дуже маленькій, але чистою, скромно і зі смаком прибраній квартирі.

Головне оздоблення її складали картини, ескізи, моделі з глини. Прекрасне дзеркало над каміном в різьблений горіхової рамі і низький диван, покритий туніським килимом, були єдиною розкішшю в цій оселі.

Біля дивана, обличчям до вікна стояв мольберт з розпочатим портретом, наполовину запнуті зеленої тафти, а перед мольбертом з пензлем і палітрою в руках стояв сам Андре.

Чудово складений високий, з коротко підстриженим волоссям, чорноокий і чорнявий, з дуже смаглявою шкірою, в порівнянні з Полем він, звичайно, програвав, але зате в рисах його обличчя читалося то, чого бракувало Полю - величезна сила волі. Зустрівши це особа, яка не скоро забудеш його. У ньому було те, що рідко зустрічається в середовищі художників - природність і простота манер, акуратна строгість, навіть деяка вишуканість костюма.

Побачивши Поля він відклав убік палітру і фарби і, зробивши кілька кроків назустріч, привітно простягнув йому руку.

- А, нарешті! - Пробасив він, - що це вас так давно не видно ніде?

Настільки дружня зустріч дещо збентежила нового учня школи Маскара, і він поспішно відповів:

- Так адже всі невдачі були, турботи ...

- А Роза? Сподіваюся, про неї ви повідомите більш приємні звістки? Що вона, все така ж гарна?

- Така ж, - неуважно відповідав Поль. - Ви мене вибачте за те, що я з таким запізненням прийшов заплатити вам свій борг ...

Художник безтурботно махнув рукою:

- Чи варто говорити про такі дрібниці! Будьте, будь ласка, без церемоній, і, якщо для вас це обтяжливо, то я можу почекати.

Ця проста дружня фраза здалася Полю образливою, він чомусь почув у ній не дружня участь, а образливе співчуття до його тяжкого становища, але головне - ця фраза служила дуже зручним приводом для розповіді про те, що прямо-таки рвалося назовні з Поля.

- О, в даний час, - почав він тоном справжнього фата, - для мене це не обтяжливо. Правда, у свій час мені було дуже важко, але зараз я отримав місце на дванадцять тисяч в рік!

Він уявляв, що така цифра неодмінно приголомшить бідного художника, викличе у нього вигуки заздрості і подиву, але, не зустрівши з його боку нічого подібного, додав:

- У мої роки - це непогано.

- По-моєму, так навіть чудово! Але в чому ж полягають ваші обов'язки, сподіваюся, це не секрет? - Самим звичайним тоном поцікавився художник.

Але Поль вважав таку буденність тони бажанням мало не принизити його.

- Працюю, - відповів він, відкидаючись на спинку запропонованого йому стільця.

При цьому вираз його голосу було настільки дивним, що Андре глянув на нього з подивом.

- Я теж досить рідко сиджу склавши руки, - сказав він, - а тим часом ...

- Так, але ви зовсім інша справа! Я, я зобов'язаний працювати в два рази більше за інших, так як у мене немає нікого, хто б подбав про моє майбутнє, я не маю ні родичів, ні друзів-покровителів.

Невдячний, він уже забув про пана Маскара, настільки багато зробив для його майбутнього ...

Зрештою, художник, бачачи, що дурості і хвастощів його приятеля кінця не буде, явно став над ним кепкувати.

- Їй-Богу, забавно! - Промовив він, - ви, здається, уявили собі, що рада виховних будинків може випускати заодно з вихованцями і купу необхідних для них покровителів!

При цьому питанні Поль остаточно вважав себе ображеним.

- Як ви зволили висловитися, пане?

- Точно і ясно, мені здається, і додам до цього, що часом ця подробиця буває вельми прикра для нашого брата. Я, принаймні, відчув це на собі, та й багато хто з моїх товаришів теж ...

- Як, шановний пане, ви відверто зізнаєтеся, що ...

- Що я син Вандомского виховного будинку, - з комічним горем підхопив Андре, - так, зізнаюся, що ж в цьому жахливого? Я залишив там по собі препогано пам'ять, як найзапекліший пустун з усіх хлопчаків ... Все ми чимало зазнали в цьому житті. Я, однак же, здивований, що ви нічого не знали про цей факт моєї біографії. Хочете, я розповім вам пару епізодів з мого життя, може бути, вам вони знадобляться як наочний приклад, а мені не так нудно буде працювати ...

- Я весь увага, - відповідав Поль, так і не вирішивши, чи продовжувати йому ображатися.

- Чи бачите, до дванадцяти років я відчував себе абсолютно щасливим: вдень розважався в величезному саду в Луврі, виконуючи посильні дитячі роботи, а вечорами переводив величезна кількість паперу, бажаючи написати і намалювати що-небудь абсолютно чудове. Я з самого раннього дитинства хотів стати художником. Професор мій - одна сестра милосердя, яка займала в моєму відділенні посаду викладача живопису, завжди приходила в захват від моїх талантів. Але, на жаль, ніщо не вічне під місяцем ... Моє блаженство тривало лише до дванадцяти років ... Ледь минуло мені дванадцять, як наша директриса вирішила віддати мене в учні Кожевников.

Поль зібрався було закурити. Дуже уважно, втім, слухаючи історію дитинства свого приятеля, він потягнувся, щоб дістати сірники, але Андре поспішно зупинив його:

- Буду вам дуже вдячна, якщо не будете курити, - з ввічливою безцеремонністю вимовив він.

- Добре, - відповідав Поль, - тільки продовжуйте свою розповідь.

- З великим задоволенням, тим більше, що він дуже короткий. Ну ось, волею-неволею, перебрався я до Кожевников. Ремесло це я зненавидів з першої ж секунди. Так вийшло, що тільки я вступив туди, як хтось із робітників доручив мені принести цілий цебер окропу, необхідний для роботи. Не зумівши підняти його, я полетів разом з цебром і так ошпарився, що ледь не помер від ран, сліди яких досі на моєму тілі ...

Не в силах подолати відрази до справи, сліди якого залишилися на моєму тілі, обварений і хворий, я доволікся до притулку і на колінах почав благати директрису, моторошну бабу в синіх окулярах і з величезним носом, щоб вона забрала мене від кожум'яки і віддала в навчання кому-небудь іншому. Але всі мої прохання були марні - вона присягнулася, що я стану шкіряником.

- Жахливе варварство!

- Так, а ви і не підозрювали про що-небудь подібне? Ну, так ось, бачачи таку непохитність з боку директорки, зважився я бігти, як тільки зможу роздобути хоч трохи грошей ... Для цього став я себе вести самим шанобливим чином, і в кінці року, завдяки великій кількості замовлень, які я розносив, в протягом цілого року не витративши жодного су на ласощі, я зібрав сорок франків! Тоді я вирішив, що цього буде достатньо і в один прекрасний ранок в одній сорочці і тоненькою блузі попрямував прямо сюди - в Париж.

- Як, і вам в ту пору було не більше тринадцяти років ?!

- Навіть і тих не було ... Тільки й було, що сорок франків в кишені, та, дякувати неба - сила волі і характер - ось якості, які тільки одні ледарі називають відчайдушністю. Я поклявся собі, що буду художником ...

- І ви їм стали!

- Так, став. Через труднощі убогості і голоду, зрозуміло, а все-таки я добився свого. Як зараз стоїть перед моїми очима той бідний паршивий трактирчик, де я заснув в свою першу ніч у Парижі. Я був до того втомленим, що проспав шістнадцять годин. Прокинувшись, я поїв - і поїв, треба визнати, добре. Після цього я порахував весь свій наявний капітал і зрозумів, що якщо я негайно не знайду роботу, справа скінчиться погано.

При останніх словах на губах Поля заграла сардонічна посмішка.

Він згадав і порівняв своє становище, коли він потрапив до Парижа, з положенням товариша. Йому було тринадцять, а двадцять два роки, і в кишені у нього знаходилося не сорок, а три тисячі франків.

- Ну, і що ж, ви сподівалися відразу знайти роботу? - Зі зловтіхою запитав він Андре.

- Ні, - відповів художник без тіні хвастощів і зі спокійною посмішкою, - я був розумніший, я розумів, що для того, щоб отримати роботу, треба вміти її робити. Отже, спочатку треба навчитися цьому. І збирав я свої сорок франків для того, щоб було чим на перших порах заплатити за уроки.

У цьому було стільки логіки та здорового глузду, що Поль мимоволі прикусив свою мову.

- На щастя, - продовжував художник, - в той час, коли я снідав, поруч зі мною за одним столом розташувався якийсь товстий пан.

- Шановний добродію, - звернувся я до нього, - хоча мені тільки тринадцять років, але я здоровий, сильний, вмію читати і писати. Я прийшов здалеку, не могли б ви вказати мені місце, де я міг би навчитися будь-якої професії?

Він пильно подивився на мене, потім вимовив похмуро:

- Іди завтра вранці на Гревскую площа, там який-небудь муляр візьме тебе в артіль ...

- І ви пішли?

- Зрозуміло! З четвертої години ранку я прогулювався по площі, приставав то до однієї, то до іншої групи ремісників, як раптом мені здалося, що товстий пан, снідати зі мною напередодні, знаходиться між цими людьми. Він теж мене помітив і звернувся до мене:

- Хлопчина, у мене артіль скульпторів, якщо хочеш, можеш іти до мене працювати. Спочатку будеш допомагати декораторам і в той же час вчитися ...

Вчитися скульптурі! Так мені здалося, що небеса відкрилися від щастя ...

- Але як же ви перейшли до живопису?

- О, живопис прийшла пізніше, спочатку треба було хоч трохи отримати знань. Днем я працював, а вечорами відвідував різні художні школи, в основному, навчався малюнку. На зароблені гроші купував різні книги і керівництва з мистецтва, а в неділю брав уроки у професора, якому недорого платив ...

- І все це вам довелося робити, відриваючи гроші від їжі?

- Саме так. Багато років я не міг собі дозволити навіть кухля пива. Але я домігся-таки того, що став отримувати на рівних зі своїми товаришами - вісімдесят франків на тиждень. Після цього я вже всерйоз зайнявся живописом, і з тих пір вже не бідую.

- І вас ніколи не тягнуло повернутися в Вандом?

- Що ви! Але я ніколи не дозволю собі повернутися туди раніше, ніж у мене буде п'ятсот вільних франків на рік, щоб дати можливість пробити собі дорогу такому ж бідоласі, яким був я.

Якби навіть Андре знав, що Поль по народженню належить до тих же «неборака», то все одно не сказав би інакше. Кожне його слово діяло на Поля, як ляпас.

Кусаючи нігті зі злості, Поль ще раз оглянув житло свого товариша і з гірким свідомістю свого безсилля побачив, що його друга оточує не тільки достаток, але навіть деяка розкіш. Він готовий був розридатися від злості і розпачу.

Одночасно йому здалося дивним, що незакінчена картина на мольберті так ретельно прихована від сторонніх очей, та ще це прохання не курити, коли сам Андре курить ... Він згадав, що воротарка базікала йому про якусь пані, що відвідала Андре в супроводі покоївки.

Все ясно! За тафтою неодмінно повинен ховатися портрет таємничої незнайомки ...

Йому смертельно захотілося подивитися на портрет. І він спробував відкрити картину. Однак Андре швидким і різким рухом завадив йому.

- Якщо я ховаю цю картину, значить, не хочу, щоб її бачили! - Вимовив він з помітним хвилюванням.

- О, вибачте! - Відповів Поль, вдаючи, що з повагою ставиться до таємниці товариша, а насправді досить шокований таким поворотом справи.

«Ну, постривай же, - подумав він, - якщо тобі шкода показати портрет, то я дочекаюся оригіналу, недарма ти весь час поглядаєш на годинник і не хочеш навіть курити в кімнаті, де чекаєш даму!»

Дійсно, останні п'ятнадцять хвилин Андре кілька разів крадькома кидав погляд на годинник і явно починав проявляти ознаки хвилювання.

Поль ж удавав, що нічого не помічає. Він сів на диван і став розглядати малюнки, серед яких лежала фотографія дуже молодий і красивої дівчини.

- Клянуся небом! Ось чарівне личко, - вигукнув Поль.

При цьому вигуку молодий художник остаточно втратив самовладання, тремтячою рукою він вирвав з рук Поля фотографію і вклав її в книгу.

Поль скочив в подиві і подивився на товариша. Кілька секунд вони міряли один одного поглядами, які не віщували нічого доброго.

Ледве знайомі один одному, вони явно відчували, що Його Величність Випадок недарма звів їх разом і що це, не дивлячись ні на що, не остання їх зустріч.

Андре, як більш стриманий, першим прийшов до тями.

- Прошу вибачити мене, - сказав він, - це, звичайно, моя вина, що речі, які не повинні бути виставлені на загальний огляд, лежать у мене зверху, але ж до мене, крім друзів, ніхто не заходить ...

Поль жестом зупинив художника.

- Будьте впевнені, шановний пане, що без необхідності я б не посмів з'явитися до вас ...

Сказавши це, Поль театрально повернувся на своїх нових підборах і вийшов, голосно грюкнувши дверима.

- А, щоб ти провалився, ідіот, - пробурчав йому вслід Андре, - принаймні, мені не довелося його виганяти силою.

Що стосується Поля, то, вискочивши на сходи, він мало не заревів від злості і приниження.

Ну, не страшно чи що? Він з'явився з найшляхетніших наміром - облагодіяти бідняка, віддати, так би мовити, сторицею за ту мізерну послугу, яку він надав йому, і раптом - йде морально знищений і розбитий!

До того ж він явно усвідомлював, наскільки Андре морально вище його, і це змушувало ще більше ненавидіти приятеля.

- Нічого, тепер я на зло тобі побачу твою таємницю. - Пробурчав він.

І, навіть не замислюючись про порядність свого вчинку, Поль перейшов на інший бік вулиці і присів на лаву біля воріт.

Хвилин через тридцять біля будинку зупинився найманий екіпаж, з якого вийшли двоє жінок. Одна - дуже молоденька, безумовно, з вищого суспільства, друга - явно її компаньйонка.

Поль підійшов до них ближче і, незважаючи на густу вуаль на обличчі молодої жінки, дізнався в ній ту саму дівчину, фотографією якій він недавно милувався.

- Сказати по правді, моя Роза подобається мені набагато більше, - вимовив він уголос, - на доказ чого я зараз же вирушаю до неї, розплачуюся з гидкою Лупіас, і ми назавжди покидаємо готель «Перу»!

Таким чином, падіння Поля почалося ...

 глава 6 |  глава 8


 раби Парижа |  Глава 1 |  глава 2 |  Записуються платять вперед |  глава 3 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати