Головна

глава 6

Щоб домогтися честі бути представленим графині Мюсідан, доктору Ортебіз не довелося докладати стільки зусиль, як його друга Маскара.

Як тільки він зайшов, як двоє лакеїв, позіхає від нудьги в величезної передпокої графині, почали поспішно стягати з нього пальто, впізнавши в ньому звичного гостя.

- Графиня у себе? - Запитав Ортебіз.

Лакеї з посмішкою переглянулися між собою і відповіли ствердно.

Дійсно, це питання не було зайвим, графині з ранку до ночі не було вдома, і рідко хто з її друзів наважувався подзвонити біля дверей її квартири, знаючи наперед, що швидше за все її можна зустріти вранці, наприклад, на який-небудь виставці або публічної лекції, а ввечері - в опері, в ресторані або на балу. Словом, її можна було бачити всюди, тільки не в себе вдома.

Коротше, це була одна з тих жіночих натур, які не терплять навіть хвилинного застою. І все чогось прагнуть, кудись поспішають ...

Власна сім'я, чоловік і дочка, ніколи особливо не посідали її. У неї було багато інших турбот: то вона влаштовувала якусь лотерею на користь бідних, то організовувала притулок для занепалих дівчат, то брала участь в господарських справах різних богаделен для піклування дідів та бабусь. Додайте до всього цього повний безлад в грошових справах, безлад, здатний розорити будь-завгодно стан: франки і луїдори, проходячи через її руки, танули, як сніг у спеку. Куди і на що вона їх витрачала, не міг пояснити ніхто, в тому числі і вона сама.

Ставлення її до чоловіка було вельми прохолодним, так що нещасний граф, несучи на плечах всі тяготи шлюбу, не отримував замість жодної його радості.

Розповідають, що протягом декількох років він щодня змушений був чекати свою дружину до обіду. Іноді вона приїжджала, а іноді - ні. Скінчилося тим, що він почав обідати в клубі і взагалі повів життя холостяка.

Все це було прекрасно відомо доктору, так що він без найменшого збентеження йшов попереду лакея, який супроводжував його потім, щоб, відчинивши двері в приймальню вітальні, повідомити про його прихід. Приймальна була величезна і висока, розкішно прибрана, стіни і стелі прикрашала живопис першокласних художників. І все-таки ця приймальня була якось на диво холодна. У ній відчувалося, що тут ніхто не живе і не дихає щастям, тим домашнім затишком, який може створити у себе в будинку тільки його господиня.

Напівлежачи на м'якій химерною кушетці перед напаленому каміном, графиня читала роман.

Побачивши доктора, вона граціозно піднялася зі свого місця.

- Як це мило з вашого боку, доктор, що вам заманулося розсіяти моє самотність, - сказала вона і зробила знак лакея - наблизити лікаря крісло.

Висока і струнка, графиня, незважаючи на свої сорок п'ять років, трималася як молоденька дівчина. Її розкішне волосся, завдяки їх природному попелястому відтінку, приховували пробиваються там і сям сиві нитки.

Від неї пахло дуже вишуканими парфумами, а світлі блакитні очі сяяли зарозумілим і крижаним байдужістю до всього на світі, крім власної персони.

- Тільки ви, доктор, здатні так вгадувати момент, коли приходити ... Я вмираю від нудьги. Книги мені вже набридли; здається, все вже читано-перечитано ... Потрібно мати воістину тонке чуття, щоб знати, коли приходити!

Рідкісне чуття доктора, як ми вже знаємо, полягало в особі Маскара, що послав його сюди.

- Я так рідко кого-небудь у себе приймаю, - продовжувала графиня, - що все рішуче забули про моє існування. Треба буде вибрати якусь ранок серед тижня, коли мої друзі напевно могли б застати мене вдома. А то мимоволі почнеш з розуму сходити від нудьги ... Останні три дні я постійно перебуваю вдома з нагоди хвороби графа, якого не хочу залишати одного.

Ця заява була вигадкою, і досить зухвалою, але хто у великому світлі звертає увагу на подібні дрібниці?

- Так, - продовжувала графиня, - третього дня граф, спускаючись по сходах, ненавмисно оступився і сильно забив ногу. Хоча наш доктор запевняє, що це дрібниці, але я не дуже вірю йому.

- Мушу погодитися з вами, маючи власний сумний досвід спілкування з лікарями.

- О, ви, доктор, - зовсім інша справа! Клянуся, що ваших порад я завжди довіряю. Тільки після ваших брошур про гомеопатію я трохи, зізнаюся, почала боятися ...

Ортебіз безтурботно махнув рукою.

- А. Бог з нею, з цією дурною книгою! Є чимало інших на світлі, не гірше її.

- Ви так думаєте?

- Не тільки думаю, але впевнений.

Графиня поблажливо посміхнулася.

- Ну. якщо це так, то я попрошу у вас маленького ради.

- Ви погано себе почуваєте, графиня?

- О, дякувати Богу, немає. Бракувало мені ще тільки захворіти. Ні, ні ... Але мене дуже турбує стан здоров'я моєї дочки ...

- Гм!

- Треба вам сказати, що при моїх справах, я досить рідко бачуся зі своєю дочкою. Останній раз, уявіть собі, я бачилася з нею місяць тому! І, по-моєму, за цей місяць вона дуже змінилася.

- Ви, звичайно, запитали її, чи не відчуває вона якогось нездужання?

- Зрозуміло, але вона відповіла, що відчуває себе якнайкраще.

- Може бути, вона була чимось засмучена або розчарована?

- Вона ?! Моя Сабіна ?! Бог з вами, доктор, невже вам невідомо, що моя дочка - одна з найщасливіших дівчат Парижа! Втім, чи не хотіли б побачити її?

Графиня подзвонила. Увійшов слуга.

- Попросіть мадемуазель Сабіну спуститися на хвилину до мене.

- Мадемуазель Сабіни немає вдома, ваша світлість.

- Чи давно?

- Години три, ваша світлість.

- Хто пішов її проводжати?

- Їх покоївка - мадемуазель Модеста.

- Пані Сабіна говорила, куди вона прямує?

- Ні, ваша світлість.

- Добре, ідіть.

Слуга поклонився і вийшов.

Незворушний доктор Ортебіз не міг, однак, не здивуватися. Як? Дочка графа і графині Мюсідан, вісімнадцятирічна дівчина, користується такою свободою, що може йти з дому в будь-який час, не ставлячи до відома про це батьків, і вони знаходять це природним.

- Прикро, право, - сказала графиня, - ну, будемо сподіватися, що то невелике розлад, яке я у неї помітила, все-таки не завадить її весіллі.

Ортебіз був щасливий, коли сам собою спливло питання, до якого він не знав як підступитися.

- Ви видаєте дочку заміж, графиня? - Запитав він.

Пані Мюсідан таємниче приклала пальця до губ.

- Тс-с! Це поки що таємниця! - Відповіла вона, - нічого ще остаточно не вирішено. Але вам, як доктору, який по положенню в суспільстві може бути прирівняний до священика, я вже так і бути повідомлю по секрету, що в кінці цього року Сабіна буде дружиною барона Брюль-Фаверлея.

Доктор Ортебіз не володів відвагою Маскара, але треба визнати, що, взявшись за якусь справу, він завжди намагався довести його до кінця. І йшов тоді напролом, не визнаючи ніяких умовностей.

- Я повинен вам зізнатися, графиня, - сказав він з посмішкою, - що дещо, краєм вуха, я вже чув про цей шлюб.

- Ось як?! Стало бути, про це вже говорять?

- Так, і досить багато. Повинен вам зізнатися, що ні випадок, а саме чутки про цей шлюб змусили мене нанести вам цей ранковий візит.

Треба сказати, що графиня Мюсідан цінувала зле дотепність доктора, але тільки тоді, коли це стосувалося кого завгодно. Але почути з його вуст розповідь про свою власну дочки ... Це було вже занадто!

- Чи не здається вам, доктор, що ви робите дуже велику честь нам з графом, цікавлячись весіллям нашої дочки? - Гордовито сказала графиня.

Але доктор прийшов сюди не для того, щоб зважати на чиїм би то ні було самолюбством.

- Будьте впевнені, графиня, - продовжував він самим безтурботним тоном, - що мною керує одна лише глибока відданість вашого будинку.

- Ось як, - здивувалася графиня, - ви, виявляється, так віддані нашого будинку?

- Я дійсно відданий йому, графиня. І, вислухавши мене, ви самі переконаєтеся в цьому ...

Останні слова він вимовив серйозно і досить сухо. Графиня, вловивши щось в його тоні, стривожилася і залишила свій насмішкуватий тон.

- Стало бути, ви дійсно хочете мені повідомити щось дуже серйозне?

- Можливо. Річ у тім, якщо комусь вигідно прикидатися ідіотом, а насправді він володіє певними доказами ...

- Так що з цього випливає, доктор?

- Тільки те, що вам не слід відкидати деяких послуг, тому що я пов'язаний з людиною, який, на жаль, може мати над вами величезну владу внаслідок того, що володіє вашими таємницями.

Графиня розреготалася.

- Ні, доктор, ваша урочиста фізіономія і цей зловісний тон здатні заморити мене від сміху!

«Ба, - подумав доктор, - для того, щоб це було правдою, ти, мила моя, занадто голосно смієшся. Мабуть, Батіста прав, потрібно бути обережніше ». - Потім він продовжував уже вголос:

- Дай Бог, графиня, щоб ваш сміх мав підстави. Дозвольте вам нагадати ваші власні слова, що доктора і духівники мають право на сімейні таємниці. Але лікарям слід довіряти все-таки більше, так як вони, як ні погляньте, все-таки ближче до реального життя.

- Ви забули додати, що лікарі, які так само, як і священнослужителі, схильні читати проповіді і моралі.

На цей раз графиня постаралася пом'якшити свою відповідь забавною гримаскою. Але Ортебіз навіть не посміхнувся у відповідь. Навпаки - сказав сухо і цілком серйозно:

- Тим краще, якщо я здаюся вам забавним, нехай це буде бальзамом для вашої зраненої душі, хоча ви і заперечуєте ці рани.

- Не треба турбуватися про мене, доктор.

- В такому разі я починаю. Чи пам'ятаєте ви, графиня, молодої людини, який в перші роки вашого заміжжя грав таку блискучу роль в світлі і користувався при цьому такий завидною репутацією в Парижі, словом, я говорю про маркіза Жорже Круазеноа ...

Графиня Мюсідан, втупившись у стелю, посилено робила вигляд, що напружено згадує щось.

- Ви говорите: Жорж Круазеноа? Ні, при всьому бажанні не можу пригадати ...

- Це той самий Круазеноа, графиня, у якого є брат Генріх, а його ви не можете не знати, так як я сам бачив його танцюючим на балу з мадемуазель Сабіною.

- Ах, так, тепер я точно щось пригадую ...

- Історія з Жоржем Круазеноа свого часу наробила багато шуму і мало не призвів до зміни кабінету міністрів. З тих пір пройшло вже більше двадцяти років ...

- Щось подібне я пригадую ...

- В останній раз перед зникненням його бачили в одній з паризьких кав'ярень обідають в колі кількох друзів. Розповідають, що на дев'яту годину він поспішно встав і на питання, побачаться з ним увечері, відповів, щоб на нього не розраховували. Коли він пішов, все вирішили, що у нього побачення ...

- Чому ж вони так вирішили?

- Та просто тому, що він був одягнений вишуканіше, ніж зазвичай. Втім, це вже не важливо. Важливо інше - з тих пір його ніхто ніколи не зустрічав ... Дня три це здавалося дуже дивним, але через тиждень занепокоїлися ...

- Послухайте, доктор, до чого ці спогади, чи не можна про справу?

- Будь ласка. Друзі Круазеноа почали його пошуки, заявили навіть в поліцію. На ноги підняли всю префектуру. Перше, що спало на думку, - самогубство. Але його справи були в порядку, він був веселий, багатий ... Так що думка про самогубство змінилася думкою про злочин. Однак все пошуки нічого не дали. Круазеноа зник, як зникають казкові герої ...

Графиня придушила нервовий позіхання, а доктор продовжував:

- Але в один прекрасний ранок один з його друзів раптом отримує лист з Каїра, в якому Жорж його запевняє, що, кинувши паризьке життя, він вирішив зайнятися науковою розвідкою в Африці. Зрозуміло, письму цього ніхто не повірив, хоча б тому, що всі знали: у Жоржа з ??собою не було грошей, а з рахунків нічого не знімалося. Зрозуміло, негайно були послані в Каїр сищики, але ніяких слідів таємничого втікача і там виявлено не було. Досі...

Доктор навмисне говорив повільно, але графиня застигла немов бронзову статую.

- Ну і чим це все скінчилося? - Зневажливим тоном запитала вона.

Перш, ніж відповісти на це питання, Ортебіз постарався спіймати погляд графині і, коли йому це вдалося, сказав:

- Учора вранці до мене зайшов один чоловік, який заявляє, що знає справжню причину зникнення маркіза.

Однак графиня вперто не бажала помічати натяків доктора. Заливаючись сміхом, вона відповідала:

- Ви розповідаєте якісь дивовижні речі, друже мій! Ваш знайомий через мене хоче дізнатися, де знаходиться маркіз? На жаль, я так само, як і всі інші, не маю ніякого поняття про це! По-моєму, якщо поліція відмовилася від цієї справи, найкраще вам податися до ворожки, - глузливо закінчила графиня.

- Ну, що ж, - сказав Ортебіз з виглядом людини, який звалився з себе важку ношу, - в такому разі я радий, що для вас і для мене теж все так благополучно завершилося.

- Прекрасно. Але мені все-таки хотілося б знати, хто цей зухвалий негідник, який сміє якимось чином пов'язувати моє ім'я з цієї незрозумілої історією?

- Навіщо вам це? - Сумно запитав Ортебіз, - адже він, мабуть, посміявся немає над вами, а наді мною. Я ризикував назавжди позбутися вашого розташування. Але, якщо б ви захотіли, графиня, я готовий навіть подати до суду на нього ...

- Ну, про це варто було б ще гарненько подумати, так як історія може отримати небажану розголосу і над вами ж сміятися будуть ... Скажіть мені тільки ім'я цього базіки, цілком можливо, що я його знаю!

- Ви, графиня ?! Ні, цього не може бути! Він дуже далекий від вас, це старий, службовець воротарем в церкві, я якось лікував його. Звуть його - ТАНТА.

- ТАНТА?

- Так, треба думати, що швидше за це і не ім'я навіть, а так, прізвисько, отримане в насмішку, бо цей дідуган являє собою поєднання найстрашнішої злиднів в поєднанні з філософією цинізму. Я подумав, а чи не служить він знаряддям в чиїхось руках?

У відповідь на це графиня помітила, що доктор - боягуз і легковірний, як дитина.

- Ви наговорили мені стільки загроз, настільки виразно натякали на якісь неспростовні докази, що звинувачують мене ...

- Вибачте, графиня, але все це зі слів старого ТАНТА, - перебив її Ортебіз, опускаючи голову, - він прямо сказав мені: «Графиня Мюсідан знає долю маркіза Жоржа, що випливає з листів, які вона отримувала, як від самого маркіза, так і від герцога Шандоса ».

На цей раз стріла потрапила в ціль.

- З листів, які я отримувала? Хто читав мої листи? - Погляд її помутнел, губи тремтіли.

- Все те ж кляте ТАНТА, - начебто злякано, відповідав Ортебіз зі сльозами на очах, - він каже, що ці листи знаходяться в його руках.

- О Боже! - І графиня стрімко кинулася з вітальні.

- М-да, рибка клюнула, - ледь чутно промовив Ортебіз, підійшовши до вікна і барабанячи пальцями по склу. - Ну, Маскара! Скільки користі міг би він принести людям, займися чимось корисним! Така наша доля. Двадцять п'ять років такого життя ... Ні, рідко, звичайно, але видаються дні, коли мені здається, що я плачу занадто дорогу ціну за свій комфорт, не кажучи вже про те ...

При цьому він задумливо крутив у руках свій золотий медальйон.

- Не кажучи вже про те, що в один, далеко не прекрасний день, всі наші справи можуть відкритися і що за кінець чекає нас тоді ...

Тут в вітальню знову увійшла графиня.

- У мене їх вкрали, - сказала вона з відчаєм, ледве встигнувши увійти в двері.

- Що у вас вкрали, графиня? - Поцікавився Ортебіз.

- Мої листи! І зовсім незрозуміло, як могло це статися, якщо вони були заховані в залізний ящик з потайним замком, а ключ знаходиться тільки у мене! Отже, і звинувачувати мене практично нікого ...

- Стало бути, все-таки ТАНТА говорив правду? - Сумно запитав Ортебіз.

- Чисту правду, - відповідала графиня, - і з цієї хвилини я дійсно знаю, що є люди, які можуть розпоряджатися моєю волею, бажаннями і у мене немає ніякої можливості протистояти їм! - Сказавши це, вона закрила обличчя руками. То був останній залишок гордості зломленій жінки, яка не бажала мати свідків свого відчаю.

- Стало бути, ці листи можуть бути звинуваченням проти вас?

- Ще б пак, я загинула тепер! Тоді я відчувала тільки страшну відчайдушну ненависть. Все те, що я готувала до помсти, обернулося проти мене! Я вирила прірву, щоб зіштовхнути туди своїх ворогів - і ось лечу в неї сама!

Ортебіз не заважав одкровенням графині.

- Я швидше помру, ніж переживу ту хвилину, коли ці листи потраплять в руки мого чоловіка. Бідний Октав! Як пізно я тебе оцінила! Він і без того стільки страждав через мене. Говоріть, доктор, вони, напевно, хочуть грошей, ті, хто послав вас, скільки вони хочуть?

Доктор махнув рукою.

- Ні? Стало бути, вони просто хочуть погубити мене, кажіть же скоріше!

Наодинці зі своєю совістю Ортебіз гребував свого ремесла, але коли він був уже в справі, та ще, якщо йшла велика гра, він ставав безжальним по відношенню до своїх жертв.

- Те, чого від вас вимагають, графиня, одночасно і мізерно мало, і багато, - почав він.

- От і скажіть!

- Ці листи будуть вам повернені саме в той день, коли мадемуазель Сабіна буде повінчана з братом Жоржа Круазеноа, маркізом Генріхом Круазеноа.

Здивування графині Мюсідан було настільки велике, що вона не могла вимовити ні слова.

- Мене уповноважили передати, що ви отримаєте будь-які пільги, щоб пом'якшити весь жах подібного спорідненості, і в той же час, якщо ви його відкидаєте, - ваші листи негайно будуть передані графу Мюсідану.

- Отже, виходить, все скінчено, - сказала вона, - бо те, чого від мене вимагають, я зробити не можу. Тим краще: у мене залишається право накласти на себе руки. Ідіть і передайте тим людям, що вони можуть віддавати ці листи графу Мюсідану. Я і раніше чула, що є люди, готові торгувати нещастям і помилками інших, але я вважала, що це трапляється тільки в поганих романах. Тепер я, на жаль, переконалася, що це не так. Але з мене у них не буде повної влади!

- Графиня, графиня! - Благав струсивший не на жарт медик, - що ви маєте намір з собою зробити ?!

Графиня не чула його.

- Як я могла жити після стількох років страждань? Ні, справді, я повинна бути вдячна цим людям: сьогодні перший раз за стільки років я засну спокійно, без тривожних снів, я нікуди не буду бігти з свого будинку, боячись самотності ...

- Заради всього святого, графиня! Заради вашої ж власної дочки, поводьтеся розсудливо! Весь мій життєвий досвід і відданість до ваших послуг! Сядьте і заспокойтеся, може бути, ми що-небудь придумаємо. Власне кажучи, що особисто ви, графиня, маєте проти маркіза Генріха Круазеноа?

- Я особисто нічого ...

- Він з прекрасної сім'ї, багатий, йому всього тридцять чотири роки, ніж він не підходить партія для мадемуазель Сабіни?

- Так, я нічого не маю проти нього, але граф ніколи не погодиться взяти назад слово, дане барону ...

- Ну, це дрібниці! Ви все можете зробити з графом, варто вам тільки захотіти!

- Так, в минулому час це було дійсно так, але це було давно, в той час він любив мене, тепер я для нього не більше, ніж будь-яка інша жінка. Можна, звичайно, спробувати, щоб виграти час. Мабуть, я спробую, але Сабіна ... Хто поручиться нам за те, що вона вже не любить барона ?!

- О, такого роду обставини, якщо вони й існують, нічого не варті! Ви - мати, а матері завжди мають вплив на своїх дітей.

Несподівано графиня схопила за руки Ортебіза і, судорожно стискаючи їх, сказала:

- Чи потрібно розкривати ще одну таємницю? Якщо я чужа для свого чоловіка, то для дочки - я просто стороння людина, вона мене ненавидить і зневажає!

Доктор, однак, поспішив попрощатися, нашвидку запевнивши графиню, що вона ні в якому разі не може бути чужою для чоловіка і дочки і що вона повинна заспокоїтись, а назавтра вони разом придумають, як їм діяти далі.

- Ах, доктор, тільки в біді і пізнаються друзі, - сказала йому на прощання графиня, в розумі вже прикидаючи можливості висунення на сцену Генріха Круазеноа.

Повітря після двогодинної розмови з графинею здався Ортебіз свіжим і чистим. Повільними кроками, насолоджуючись чудовим ввечері, наближався він до кав'ярні.

Його гідний соратник вже був там і чекав його, згораючи від болісного нетерпіння. Нарешті, доктор з'явився за склом вітрини.

- Ну що?! - Скрикнув Маскара, задихаючись від хвилювання, ледь той підійшов до нього.

- Перемога! - Лагідно, зі звичайною своєю посмішкою кинув Ортебіз і, впавши в крісло, додав: - Уф, чорт її забирай, мені було нелегко!

Маскара розцілував його.

 глава 5 |  глава 7


 раби Парижа |  Глава 1 |  глава 2 |  Записуються платять вперед |  глава 3 |  глава 4 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати