Головна

глава 5

Немає ніякого сумніву в тому, що маскара користувався серед своїх товаришів репутацією людини сміливого, завжди готового до небезпечних і ексцентричним підприємствам. Його тонкий і зухвалий розум обдумував ситуації, в яких він вигравав, часом навіть дивуючись самому собі.

Так, згодом, розповідаючи про свої відвідини будинку Мюсіданов, він згадав, що голова його йде обертом, а ноги тремтіли, коли він зустрівся з Флорістаном, і той повів його в бібліотеку, похмуру, вузьку кімнату, прибрану в самому строгому стилі.

Навіть саме ім'я його - «Маскара» - звучало в цих стінах, як вулична лайка п'яниці в кімнаті молодої невинної дівчини.

Коли маскара з'явився в бібліотеці, граф Мюсідан підняв голову. Відклавши газету і надівши пенсне, він з глибоким подивом став розглядати невідомо звідки взявся незнайомої людини, бурмотів на ходу якісь нескладні вибачення, які, зрозуміло, нічого не пояснювали.

Підвівшись в кріслі, граф вимовив:

- Хто вам потрібен, шановний пане?

- Пане граф, прошу покірно вибачити мене, що я, не будучи представлений, наважився ...

Різким рухом голови граф обірвав подальші вибачення.

- А ось почекайте! - Вимовив він, різко смикаючи шнурок сонетки.

Маскара вирішив поки не реагувати, і стояв посередині бібліотеки, поки хвилин через п'ять не з'явився слуга.

- Флорістан, - досить м'яко вимовив граф, - в перший раз за весь час служби ви дозволили собі впустити до мене незнайомої людини. Якщо це повториться, вважайте себе від служби в моєму будинку вільним.

- Смію запевнити, ваша світлість ...

- Ви, сподіваюся, чи не змовилися?

У цей час маскара вивчав графа з уважністю гравця, який поставив останню карту.

Граф Октавія Мюсідан нітрохи не був схожий на портрет, незадовго до того описаний Флорістаном.

В цей час йому ледь минуло п'ятдесят років, але на вигляд він здавався досить старше. Середнього зросту, худорлявий, лисуватий, з сивими бакенбардами. Глибокі зморшки, порізана його сухе обличчя з неспокійним виразом очей, видавали в ньому людину, схильного до глибоким пристрастям, що зазнав багато страждань. Загальна вираз його обличчя було навіть скорботним, як би кажучи оточуючим, що ця людина вже випив до дна свою гірку чашу страждань і тепер думає тільки про спокій в тривалій, з його точки зору, життя.

Він дуже схожий на англійських лордів, які живуть не заради життя взагалі, а заради виконуваних ними громадських обов'язків.

Флорістан, зрозуміло, відразу ж зник, а граф, повернувшись до ввійшов, вимовив:

- Прошу пояснити, шановний пане ...

Маскара, за своє життя побував в різних положеннях, ще ніколи не був настільки відверто погано прийнятий. Його обдало хвилею злості.

«Подивимося, як тобі далі вдасться зберігати свій спокій і важливість, жалюгідний аристократишки», - подумав він про себе.

Зберігаючи принижену позу, він пробелькотів:

- Звичайно, ваша світлість мене не знає, але прізвище вам моя тепер відома, а що стосується мого становища в суспільстві, то я маю контору приватних угод і коміссіонерства ...

- А, так ви комісіонер, - зауважив граф з відтінком нудьги в голосі, - ймовірно, мої кредитори розпорядилися надіслати вас до мене? Але, послухайте, пане ... пан ...

- Маскара. ваша світлість, - підказав той.

- Маскара? ... Послухайте, пане Маскара, адже це ж нерозумно з їхнього боку; я завжди в строк плачу по своїх векселях, адже це їм відомо, як і те, наскільки я забезпечений. І якщо я іноді і вдаюся до позик, то тільки тому, що все моє стан - земля, доходи з якої іноді затримуються. Якби мені потрібен був серйозний кредит, то будь-який торговий дім в Європі щасливий був би надати мені цю послугу. Передайте це тим, хто послав вас сюди!

- Прошу вибачення, ваша світлість, але я зовсім ...

- Яке ще там «але»? ...

- Дозвольте мені...

- Знаєте що? Не розраховуйте ні на що, заздалегідь попереджаю, все буде марно! Можу вам повідомити, що в той день, як моя дочка вийде заміж за барона Брюль-Фаверлея, я закриваю всі свої справи. Я все сказав, шановний пане.

Це «я все сказав» було так виразно, що дорівнювало тому, як якби граф просто сказав - «забирайтеся».

Маскара, однак, не рушав з місця.

- З приводу цього шлюбу я і перебуваю тут, - заявив він рішуче.

Мюсідану здалося, що він не дочув.

- Що ви сказали? - Перепитав він.

- Я сказав, що присланий до вас саме у справі про шлюб вашої дочки і барона Брюль-Фаверлея, - твердо повторив Маскара.

Почувши це з вуст якогось комісіонера, граф почервонів від злості і відрази.

- Геть! - Вимовив він, задихаючись.

Такого обороту справи маскара не припускав.

- Не думайте, ваша світлість, що я стурбував б вас через дрібниці. Справа в тому, що цей шлюб загрожує багатьма неприємними наслідками всьому вашому сімейству.

- А, так ви вирішили все-таки залишитися! - Скрикнув граф, намагаючись дотягтися до шнура дзвінка.

- Не здумайте дзвонити, - швидко попередив Маскара, - ви можете поплатитися життям!

Ця загроза остаточно вивела графа з себе. Схопивши тростину, що стояла біля каміна, він кинувся до Маскара.

- Зупиніться, граф, згадайте про монлуї ... - вимовив шахрай, навіть не моргнувши. В цю хвилину він згадав слова Ортебіза: «Будь спокійний, у мене є засіб приборкати його».

Слова ці справили магічну дію. Граф зблід, тростину випала у нього з рук.

- Монлуї! Монлуї ... - бурмотів він, немов у гарячці.

А Маскара, насолодившись виробленим ефектом, тихо вимовив:

- Будьте впевнені, ваша світлість, що тільки побоювання за вашу сім'ю змусили мене вдатися до настільки крайнього засобу, який викликав у вас настільки важкі спогади ...

Мюсідан навряд чи був в стані розчути цю тираду. Хитаючись, він опустився в крісло.

- Звичайно, я не повинен був викликати в вас ці спогади про нещасний епізоді, але прошу вас, будьте поблажливі до мене. Я, правда, займаюся дрібними справами різної шваль, але, зрозумійте, я глибоко зневажаю їх інтереси і дріб'язкові турботи ...

Зусиллям волі граф надав своєму обличчю виразу спокою.

- Шановний добродію, - промовив він тоном, якому марно намагався надати відтінок байдужості, - ви натякаєте на той нещасний випадок, який стався зі мною на полюванні, коли я ненавмисно вистрілив в свого секретаря, але слідство дійшло висновку про повну моєї невинності, так як нещасний парубок сам підставився під мій постріл.

У відповідь на це маскара іронічно посміхнувся.

- Тим, хто мене послав, граф, відомі всі подробиці слідства. Три дуже важливих особи поручилися за вас, давши один одному клятву вічно мовчати про це.

При цих словах граф затремтів.

Але маскара вважав за потрібне цього не помітити і продовжував далі:

- Повірте мені, що благородні свідки вашого злочину не по своїй волі змінили даній клятві, а саме Провидіння завжди справедливо ...

- Заради Бога, говорите тільки справа, шановний пане, одна справа!

До сих пір маскара стояв перед графом. Тепер же, будучи цілком впевнений, що його не виженуть, він підійшов ближче і невимушено розсівся в кріслі.

Побачивши такої зухвалої витівки граф прямо-таки задихнувся від злості, але, на жаль, він був безсилий, і це смирення остаточно розв'язало язик Маскара.

- Прошу, я буду краток, - погодився він. - Отже, у вас було два свідки: один з них ваш друг, барон Кленшан, інший - ваш лакей, якийсь Людовик трофей, службовець в даний час єгерем при дворі графа Камара.

- Мені не відомо, що сталося з Людовіком ...

- Але, на жаль, це добре відомо іншим, граф. Цей самий Людовик, в той час, як клявся вам мовчати, ні ще одружений. Через кілька років він одружився на молодій і красивій жінці і все розповів їй. Все, розумієте? А у цієї жінки, згодом розлюбити його, були потім коханці, яким вона, в свою чергу, теж розповіла все; таким чином, в кінці кінців, ця істина дійшла до вух того, хто послав мене до вас ...

- І на підставі пліток лакея і розпусної жінки ви, шановний пане, наважуєтеся звинувачувати мене!

- Є факти важливіші, ніж слова Людовика, - відповів Маскара.

- Невже? Ви, мабуть, скажете, що і барон Кленшан говорив те ж саме, - впевнений в клятві останнього, вимовив Мюсідан.

- Ні, - відповідав комісіонер, - він нічого не говорив з цього приводу, він зробив краще, він описав цей випадок.

- Це брехня!

Маскара, у якого не було ніяких речових доказів, нічого не заперечив, але продовжував:

- Барон Кленшан описав все. Робив він це для себе, але вийшло інакше. Вам, звичайно, відомо, як методичний і акуратний був барон навіть в своєму повсякденному житті?

- Відомо, але що з цього випливає?

- А то, що барон дуже справно, з самої юності, вів щоденник, куди записував, і дуже докладно, кожен прожитий день.

Дійсно, графу була добре відома ця звичка його друга і він тепер тільки став здогадуватися, яка небезпека нависла над ним.

- Таким чином, не довіряючи розповідям Людовика, ці люди, завдяки спритності своїх агентів, на цілий день отримали в розпорядження щоденник барона, який укладав у собі опис всього сорок другого року ...

- Яка підлість, - пробурчав граф.

- Стали шукати і знайшли на цілих трьох сторінках ...

При цих словах Мюсідан так швидко повернувся в своєму кріслі, що маскара трохи оторопів і поспішно відсунувся.

- Так, це доказ, - знову ціпеніючи від жаху, пробурмотів граф.

- Перш, ніж відправити щоденник на колишнє місце, ці три сторінки були з нього вирвано.

- Але де ж, де ж вони, ці сторінки?

Маскара прийняв дуже серйозний вид.

- Мені їх не довірили, граф, я міг настільки перейнятися вашим відчаєм і горем, що віддати їх вам. У мене є тільки фотографії цих сторінок, які я і надаю вам, щоб ви могли судити, написані вони знайомої вам рукою барона ...

І Маскара подав графу знімок, зроблений дуже майстерно і чітко.

Граф пильно вдивлявся в нього і, нарешті, схвильованим голосом зауважив:

- Так, це, без сумніву, рука барона Кленшана.

Між тим жоден мускул особи високоповажного комісіонера не здригнувся і не виявив тієї скаженої радості, яку він відчував.

- Після цього, я вважаю, необхідно познайомитися, граф, з тим, що написано цією рукою, - підхопив він. - Чи не бажаєте вашої світлості самому пробігти ці сторінки або накажете це зробити мені?

- Читайте ви, - відповідав Мюсідан, - сам я нічого б не побачив там!

Комісіонер присунув своє крісло ближче до столу, де стояли свічки.

- Судячи з стилю, - зауважив Маскара, готуючись до читання, - це було написано в день події, ввечері. Отже, я починаю:

«Рік 1 842, 26 жовтня. Сьогодні рано вранці ми вирушили на полювання з графом Октавием Мюсіданом, супроводжувані єгерем Людовіком і юнаком на ім'я монлуї, якого Октавія готував до себе в керуючі.

Ранок обіцяло прекрасний день. До полудня ми вже вбили трьох зайців. Октавія був дуже веселий і задоволений.

Ми стали переходити до володінь Беврона, я йшов кроків за п'ятдесят попереду з Людовіком, як раптом за нами пролунали голоси, що кличуть нас назад. Підходячи, ми почули суперечка між Октавием і монлуї, суперечка до того гострий, що граф навіть заніс руку на свого улюбленця, майбутнього керівника.

Я вже хотів було підбігти до спорящим, як побачив, що монлуї стрімко біжить до нас. Я крикнув йому: «Що трапилося?», Але замість того, щоб відповідати мені, нещасний обернувся до свого пана і кинув йому в обличчя кілька загроз, додавши ще один вислів, яке для Октавія, нещодавно одружився, було несправедливим і нестерпним образою.

Образа це, на жаль, було почуто Октавием.

В руках у нього знаходилося заряджена рушниця, він прицілився і вистрілив в кривдника.

Монлуї впав. Ми підбігли, але нещасний був уже мертвий, куля пройшла навиліт.

Я був глибоко обурений настільки неприборканої запалом, але, бачачи страшне відчай Октавія, його повне каяття, не міг не зглянутися.

Він рвав на собі волосся, обіймав бездиханне тіло, ридав.

З усіх трьох тільки один Людовик зберігав спокій і присутність духу.

- Ця подія, - зауважив він нам, - потрібно приховати і представити як нещасний випадок на полюванні.

Потім ми домовилися все разом, яких показань слід триматися під час слідства. Я давав свідчення мировому судді Бевронского округу, який анітрохи не сумнівався в моїй щирості.

Але, Господи, навіщо видаються такі дні! Я боюся серйозних наслідків.

Пульс мій б'ється досі гарячково, я відчуваю, що буду спати погано.

Октавія - зовсім як втрачений ... Чим же все це закінчиться? »

Опустившись в крісло, граф Мюсідан вислухав усе це надзвичайно спокійно і, глянувши в очі Маскара, тихо сказав:

- Все це, по суті, величезна дурість!

- Дурість, що має дуже важливі наслідки для вашої світлості. В дійсності доказів неможливо сумніватися.

- Що ви говорите! .. А якщо я вам скажу, що всі ваші докази - лише плід чиїхось галюцинацій і розумового розладу?

Маскара сумно похитав головою.

- Не будемо обманювати себе ілюзіями, ваша світлість, - посміхаючись, сказав він, - чим більше ми будемо їм віддаватися, тим гірше постане перед нами дійсність.

Цим «ми» Маскара хотів ототожнити свою особистість з особистістю графа і тим самим спровокувати якусь спалах. Але той відповів на цю зухвалість лише презирливою посмішкою.

- На превеликий жаль для вашої світлості, барон не обмежується тим визнанням, яке ви тільки що вислухали. Але ось що виклав він далі ... Чи не хочете послухати?

- Читайте, мабуть!

- Через три дні, коли барон вже міг прийти в себе, він, зокрема, писав:

«Рік 1842. 29 жовтня. Здоров'я моє мене турбує. Мене не покидає думка про справу, пов'язану з Октавием Мюсіданом.

Я був змушений тоді давати неправдиві свідчення суддям. Це вкрай неприємно. Ці люди бачать нас наскрізь.

Я з жахом помічаю тільки тепер, як необдумані і легковажний мій вчинок. Щоб не зірватися, необхідно визубрити свої показання назубок.

Людовик - ось хто добре і розумно себе тримає. Він дуже міцний малий ... Було б непогано і мені обзавестися таким слугою.

Я ледь смію виходити з дому, до того мене мучить думка, що всі люди будуть розпитувати мене про те, що трапилося.

Я страшенно сумую ... »

- Ну, і як вам подобаються ці роздуми, ваша світлість? - Запитав Маскара, все так само зухвало посміхаючись.

Граф промовчав.

- Що закінчуються ваші читання, шановний пане, - зауважив він абсолютно спокійно.

- О, з величезним задоволенням! Третій параграф, хоча і короткий, проте досить важливий ... Ось що він пише через місяць після совершившегося злочину:

«1842 рік, 23 листопада. Я тільки що повернувся з суду. Октавія звільнений і виправданий.

А Людовик був воістину чудовий: він так спритно і правдоподібно пояснював все, що сталося, що ніхто навіть не запідозрив підроблення та брехні. Ні, як би там не було, але я не ризикну взяти його до себе на службу - він надто вже хитрий і сміливий ...

... Потім настала моя черга говорити. Я повинен був підняти руку і виголосити клятву, що буду говорити одну правду, однак, не міг подолати свого душевного хвилювання.

Що таке клятвопорушник - треба випробувати на самому собі. Я ледве міг підняти руку: вона здавалася мені важче свинцю. Повертаючись на своє місце, я задихався - так, ніби зійшов на високу гору, пульс мій чи робив сорок ударів в хвилину. Ось до чого можуть довести злість і нестриманість. Ні, ніколи не слід поступатися першому пориву пристрастей ».

- Дійсно, барон Кленшан свято виконав цей обов'язок. Протягом цілого року він писав про це в своєму щоденнику. Мені розповідали це люди, в руках яких знаходився цей щоденник ...

Уже вкотре маскара намагався дати помітити графу вираз «ці люди», але той все ніяк не хотів поцікавитися, що це були за люди і яка їхня роль в цій справі. Це було незбагненно і частково турбувало навіть Маскара.

Граф, між тим, піднявшись зі свого місця, почав ходити взад і вперед по кімнаті. Чи то він хотів обдумати свою думку, то чи хотів показати Маскара, наскільки вільний від хвилювали його спогадів.

- Ви закінчили? - Запитав він після деякого мовчання.

- Так, ваша світлість.

- Так дозвольте вам зауважити, для чого придатні ваші свідчення, з точки зору справедливого суду присяжних ...

- Будьте ласкаві, мені було б дуже приємно почути!

- Суд скаже вам: чи можливо, щоб людина при здоровому глузді міг писати подібні речі? Адже подібну таємницю кожен прагне якомога швидше забути, а не довіряти папері, яка може потрапити в чужі або навіть ворожі руки. Адже записавши таку річ, якщо тільки це не зроблено божевільним, ця людина зізнається, що винен, як мінімум, в двох злочинах, за кожне з яких йому загрожують, по крайней мере, галери.

Гідний комісіонер не міг відмовити собі в задоволенні висловити деякого роду жаль.

- Мені здається, ваша світлість, що навряд чи вам варто шукати захисту з цього боку. Жоден адвокат не взявся б розвивати подібного роду захист. Хоча б тому, що якщо цей запис - плід хворої уяви, то за тридцять років в щоденниках барона мало накопичитися ще хоча б кілька подібних нісенітниць.

Мюсідан задумався. Але обличчя його як і раніше зберігало спокій; здавалося, що він знайшов ту точку опори, яка йому потрібна, і сперечається він з одного тільки бажання посперечатися.

- Добре, припустимо, що ця система не годиться ...

- Останнє буде логічніше.

- І все-таки з цього ще нічого не слід. Хто мене переконає, що ці папірці - не груба фальсифікація? У наш час підробляють навіть банківські квитки, а вже підробити почерк, я думаю, не складе особливих труднощів.

- Ваша світлість, мабуть, забуває, що остання обставина завжди можна перевірити. Щоденники барона Кленшана існують насправді. І в них не вистачає саме цих сторінок.

- Це ще не доказ!

- Це саме доказ, непорушне, як конторська книга. Люди, які це робили, подбали про те, щоб при звірці було видно, що листи ці можуть бути пригнані один до одного.

Граф тільки посміхнувся.

- Так ви справді уявили, що я в ваших руках? - Запитав він, продовжуючи іронічно посміхатися.

- Щиро сказати, так.

- У такому разі, будьте ласкаві, я сам зізнаюся: я вбив монлуї саме так, як тут описано. Я мав з ним сварку, причина якої Кленшану теж відома. І, тим не менш, дурні ті, хто хочуть зробити сенсацію з цього нещасного випадку.

І, промовивши ці слова, він попрямував до одного з шаф, дістав з верхньої полиці том кримінальної кодексу і, розгорнувши його на потрібній сторінці, поклав його перед очима Маскара.

- Читайте, - з ледь прихованим торжеством вимовив він.

Маскара прочитав наступне:

«Злочин, скоєний гласно або негласно, результатом якого стала смерть або якесь тимчасове каліцтво, після десяти років терміну ніким, ні в якому разі переслідувані бути не може».

Маскара прочитав ці рядки і зітхнув з великим полегшенням. Він було і справді зніяковів спочатку, побачивши насмішку графа.

- Е, ваша світлість, - відповідав він, нітрохи не здивований тим, що йому довелося прочитати, - невже ви думаєте, що я не знав про існування цього закону? Ха, ха! Так після цього з мене кури б стали сміятися! Я знав його добре і вказав на нього тим, хто мене послав.

- Ну і що?

- Сміялися, ваша світлосте! Мої довірителі - спритні і кмітливі люди; якби не існувало цієї статті, їм було б достатньо з'явитися до вас і вимагати половину вашого стану, яку ви із задоволенням їм би віддали. В тому-то і вся справа, що навіть при існуванні цієї статті вона все-таки не захистить вас ...

Мюсідан смутно, але все сильніше і сильніше усвідомлював, що потрапив в руки зграї шахраїв сильних і розумних, які використовують ті закони, які дала їм цивілізація. Він ясно це бачив, і його серце стискалося від горя за той вчинок в юності, який стільки років потому приніс такі жахливі наслідки. Але зовні він зберігав холоднокровність.

- Так ви говорите, що ця стаття не може служити мені захистом? ... Якими ж джерелами ви користуєтеся? Продовжуйте, говорите ...

- З великим задоволенням, будьте ласкаві! За змістом цієї статті ніякому юридичній суду ви, звичайно, не підлягаєте, ніхто не стане вас переслідувати за злочин, скоєний двадцять три роки тому ... Але хіба це все? Хіба не існує інших речей?

- А, розумію, ви хочете нацькувати на мене пресу, ну, що ж, починайте, я навіть не стану переслідувати вас по суду за наклеп, як мені дозволяє той же закон.

- Скажіть, будь ласка, - здивувався Маскара, - адже і це передбачали мої клієнти! Вони знали, що ви особисто не звернете на такі речі уваги, і придумали інший засіб, яке буде відчутно не тільки для вас, але і для барона Кленшана.

- Кажете, що за засіб?

- За цим я, власне, і був до вас надіслано.

Він призупинився трохи, ніби роздумуючи, як вірніше і зрозуміліше викласти перед графом свій проект, потім продовжував:

- Припустимо, граф, що ви відкинули той доповідь, який я мав честь вам представити.

- Дуже мило, ви називаєте доповіддю все те, що я від вас почув!

- Справа не в назві, граф. Отже, припустимо, що я програв. Що мені залишається робити? Завтра ж я вирушаю до своїх клієнтів, і вся ця історія потрапляє в газети. Ви мали рацію, до преси ми вдамося, тільки не до тієї, що ви думаєте. Ми друкуємо невелике оповідання під назвою «Випадок на полюванні», до якого увійдуть чуті вами витяги з щоденника барона, з тією невеликою різницею, що замість чотирьох діючих осіб там буде п'ятеро. І на другий же день п'ятий особа подасть до суду за наклеп, це, безумовно, буде наша людина. Суд змушений буде підняти щоденники барона. Після чого тисячі людей кинуться читати ці листки, перечитувати і обговорювати їх. Я досить ясно висловлююся, граф? Дійсно, махінація, досить складна.

Граф не сказав ні слова.

Він подумав про майбутнє і побачив в ньому ганьба і скандал на все життя. Вся Франція буде пліткувати про цей скандал довгі роки. Він - граф Мюсідан на лаві підсудних! І хто ж може довести його до цього? Зграя шибеників, яким потрібні були гроші, і вони прямо і відкрито заявили йому про це! Золото або безчестя і ганьба, вони не залишили йому іншого виходу.

Якби справа стосувалася його одного, то можна було б вигнати цього мерзенного комісіонера, але справа стосувалася і його давнього друга, долею якого він не має права ризикувати. Адже, як людина тихий і боязкий, він міг і не винести такого удару.

Так думав бідний граф, міряючи кроками свою бібліотеку. Він не знав, на що зважитися. Він навіть готовий був пережити ганьбу і понести заслужене покарання, накинутися на цього негідника Маскара і змусити його покаятися в тому, що він до нього прийшов. Але ця рішучість графа тривала недовго. Він почав поступово схилятися до розсудливості, до необхідності щадити інших, причетних до його долі осіб. Нарешті, поборів злість, який він ще жодного разу в житті не відчував, він швидкими кроками наблизився до Маскара і, анітрохи не приховуючи презирливого ставлення до нього, вимовив:

- Досить, закінчимо це! Більше я з вами не хочу говорити. Скажіть, за скільки ви продаєте ваші документи?

Маскара скорчив скривджену гримасу чесної людини.

- Ваша світлість передбачає в мені тільки безчесні наміри, - почав було він.

Але граф перервав його, нетерпляче знизавши плечима:

- Прошу вас - призначте суму, яка вам потрібна за цю справу, - продовжував він, не змінюючи тону.

Вперше маскара кілька утруднявся відповісти негайно.

- Грошима не візьмуть нічого! - Вимовив він нарешті після певних роздумів.

- Не візьмуть грошима ?! - Повторив граф, глибоко здивований. - Але чого ж більшого вони можуть від мене вимагати?

- О, від вас вимагають речі нікчемної, нікчемною для вас, однак вельми важливою для тих, хто мене прислав: мені доручено повідомити вам, що ви можете спати спокійно і бути впевненим, що ваша справа з монлуї навіки кануло в Лету, якщо тільки ви погодьтеся відмовити барону Брюль-Фаверлею в руці вашій доньці. Тоді вирвані листи зошити Кленшана будуть вам представлені в день шлюбу мадемуазель Сабіни з будь-яким іншим претендентом на її руку, якого вам завгодно буде для неї обрати.

Це оригінальне вимога була до того несподіваним для графа, що він в першу хвилину навіть не знайшовся, що на нього відповісти.

- Хай йому грець, що це за божевілля? - Пробурчав він. - Чи не насмішка чи це?

- Анітрохи, ваша світлість, я говорю цілком серйозно.

Несподівано графа як би осінила якась думка згори, від якої він навіть здригнувся.

- Можливо, ви вже маєте і навіть наважитеся запропонувати мені кого-небудь в зяті?

Спритний комісіонер відступив при цьому питанні на кілька кроків.

- Та що ви, граф, я досить досвідчений, щоб розуміти: ніщо не змусить вас довірити долю вашої дочки в руки вашого покірного слуги.

- Звичайно!

- Справа в тому, що ви занадто погано думаєте про моїх клієнтів. Дійсно, вони вам загрожують. Але їх метою було зробити шкоди не вам, а барону Брюль-Фаверлею! Вони його ненавидять і поклялися не допустити його шлюбу на тій нареченій, у якій виявиться близько мільйона приданого ...

Граф був настільки здивований, що, залишивши будь-яку обережність, повністю змінила тон своєї розмови з Маскара і почав неуважно відповідати йому, віддавшись власних роздумів.

- Але ж барону Брюлю я вже дав слово, - зауважив він.

- Ну, можна знайти якийсь дрібний привід ...

- Так, але графиня Мюсідан чомусь дуже хоче цього весілля. З її боку я можу зустріти чимало перешкод ...

Комісіонер визнав для себе зручним не відповідати на це зауваження.

- До того ж мені шкода засмучувати доньку: можливо, моя відмова їй буде важко перенести ...

Завдяки Флорістану маскара вже знав краще графа, наскільки його дочки буде важко перенести цю відмову.

- О, молода особа того кола і виховання, до якого належить мадемуазель Сабіна, навряд чи дозволить собі глибоко прив'язатися до будь-кого!

Деякий час граф ще вагався. Його дратувала думка про необхідність поступитися бажанням якихось темних особистостей, яким вдалося дізнатися його таємницю. І все-таки він поступився.

- Добре, я згоден, моя дочка не буде дружиною барона Брюль, - сказав він нарешті, сідаючи на своє колишнє місце.

Маскара внутрішньо радів, хоча зовні був абсолютно непроникний. З таким видом він і вийшов від графа, схил низький уклін і запевнивши його в своїй найглибшій повазі.

Зате, вийшовши на сходи, він, з насолодою потираючи руки, голосно вигукнув:

- Ну, якщо у Ортебіза все так же благополучно зійшло з рук, то, треба визнати, наша справа в капелюсі.

 глава 4 |  глава 6


 раби Парижа |  Глава 1 |  глава 2 |  Записуються платять вперед |  глава 3 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати