Головна

глава 4

Якщо існує в Парижі квартал, досить привілейований, то вже, звичайно, це той, що починається від площі Конкорд і закінчується передмістям Імператриці.

У цьому благословенному куточку столиці проживають тільки мільйонери, потопаючи в розкоші, як казкові царі.

Величні будівлі з їх величезними садами, нескінченні квітники з газонами, клумби, вічнозелені столітні дерева ...

Але серед усіх будинків цього земного раю один виділявся найбільш яскраво - масивний, розкішний палац графів Мюсіданов, останній твір знаменитого Півночі, який помер так рано, що сучасне суспільство не встигло належно вшанувати його безсмертний талант.

Все навколо дихало строгістю і етикетом. Проходячи повз решітки будинку, ви могли помітити у дворі прислугу в лівреях, з гербами стародавнього роду графів Мюсіданов.

За кілька кроків від цього знаменитого житла, на розі вулиці Матіньйон, Маскара і його приятель наказали своєму візникові зупинитися.

Маскара тримався дуже урочисто. Одягнений з ніг до голови у все чорне, яке підкреслював краватку сліпучої білизни, він був схожий на важливу адміністративну особу.

Доктора, навпаки, як не старався він здаватися спокійним, видавала сильна блідість обличчя. Він намагався звично посміхатися, але посмішка виходила якоюсь жалюгідною.

- Отже, розподілимо наші ролі, - тихо сказав Маскара, - ти, який на правах друга прийнятий на половині у графині ...

- Ну, покладемо, до дружби ще далеко. Я простий лікар, предки якого не брали участь у хрестових походах. А без цієї умови, сам знаєш, кожна людина для Мюсідана - не людина.

- І все-таки, графиня, мабуть, не гримне при твоєму появі на все горло: «Караул, грабують!». А якщо ти до того ж зумієш повісті атаку, як слід, то можеш навіть зберегти свою репутацію в її очах. Я - інша справа ... Мені належить узяти на себе розмову з графом ...

- Гм, гм ... - промимрив доктор, - але цей поважний граф іноді буває лютим звіром, дивись, щоб він тебе відразу ж не викинув з вікна.

Маскара презирливо посміхнувся.

- Ну, немає, я запасся чимось, що може його легко приборкати.

- І все-таки, будь обережніше ...

Розмовляючи, друзі наближалися до палацу Мюсіданов, і доктор почав описувати своєму другові внутрішнє розташування кімнат.

- Мені дістанеться чоловік, тобі - дружина, - нагадав наостанок Маскара, - я буду наполягати на тому, щоб граф відмовив барону Брюль-Фаверлею, проте ні слова не вимовлю на користь маркіза Круазеноа. Ти ж - навпаки - наполягай на кандидатурі Круазеноа, не згадуючи зовсім про Брюль-Фаверлее.

- Будь спокійний, що стосується мене, я вже знаю, що слід говорити.

- О, не сумніваюся! Але зауваж, в чому полягає принадність нашого плану: чоловік буде мучитися думкою, як підготувати до відмови дружину; дружина, в свою чергу, стане думати, як сповістити про свій намір чоловіка! А після наших візитів, зустрівшись, обидва будуть раді, що справа вирішено до їх взаємного задоволення!

Такий поворот справи здався доктору настільки комічним, що він розреготався.

- І, зауваж, на кожного з них ми будемо впливати різними способами! Виходить, вони ніколи ні про що не здогадаються! - Зауважив він, продовжуючи сміятися, - дійсно, мій друг, ти великий оригінал!

- Добре Добре! Обмінюватися компліментами будемо після.

Недалеко від палацу, на самому розі вулиці Сент-Оноре, розташовувалася невелика кав'ярня.

- Ти ввійдеш туди, - звернувся маскара до лікаря, - поки я буду зайнятий своєю справою. На зворотному шляху я подам тобі сигнал готовності. Потім першим подамся до графу. Тільки чверть години по тому, не раніше, ти нанесеш візит графині ...

Чотири години пробило, і приятелі розлучилися. Доктор Ортебіз увійшов в кав'ярню, а маскара продовжував шлях уздовж вулиці Сент-Оноре. Минувши вулицю Колізею, він зупинився біля однієї винарні і увійшов до неї. Заклад це називали просто - «Дядя Конон».

Вино, яке продавав господар цього закладу, нікуди не годилося. Він мав погану звичку розбавляти його водою. Однак для обраних відвідувачів - лакеїв і кучерів сусідніх великих стаєнь, він тримав якийсь дурманний напій.

Побачивши, що в крамницю до нього входить поважний пан, Конон кілька занепокоївся.

- Вам що завгодно, шановний пане? - Шанобливо звернувся він до Маскара.

- Мені б хотілося поговорити з паном Флорістаном.

- Службовці при графі Мюсідане? Чи не так?

- Саме так. Він мені у вас призначив побачення.

- І він вас чекає, шановний пане! Тільки зараз він внизу, в музичному залі. Цю хвилину я за ним збігаю.

- О, не турбуйтесь, будь ласка, я можу туди сам спуститися.

І маскара поспішив до сходів, що вели до підвалу.

- Мені здається, я вже бачив десь цього пана, - пробурмотів Конон, - і чого йому тільки потрібно тут, в моєму домі?

Спустившись сходами, Маскара опинився перед дверима і відкрив її. Клуби диму повалили до нього назустріч. Але це анітрохи не збентежило нашого героя. Як ні в чому не бувало, він увійшов в цю низьку, освітлену газовими ріжками кав'ярню, де в цей час кілька любителів сиділи за столами, розпиваючи своє міцне пійло.

Посередині кімнати двоє музикантів, обидва в одних сорочках, з засуканими по лікоть рукавами, червоні від натуги, грали на флейтах щось на зразок маршу. Поруч стояв старий дід, взутий у високі шкіряні чоботи з мідними пряжками. Він був у червоній байкової фуфайці і акомпанував флейтист на трубі.

Коли увійшов Маскара, музика якраз замовкла.

- Та це, здається, сам маскара! - Сказав молодий чоловік з гарними бакенбардами, одягнений в лакейський камзол, білі панчохи і черевики. - Що ж це ви так довго не йшли, я вас вже зачекався. - І з цими словами простягнув чистий стакан.

Маскара, що не змусивши повторювати запрошення, сів за стіл із задоволеним виглядом.

- Так-то, - сказав молодий чоловік, який виявився Флорістаном, - дядько Конон вам, напевно, повідомив, що я перебуваю тут, в музичному залі. Чорт забирай, тут непогано, а?

- Чудово!

- Тутешня поліція, знаєте, не любить, щоб паризька молодь грала на трубах, так що дядько Конон вирішив відвести нам цей підвал.

Двоє молодих людей знову взялися за свої інструменти.

- Цей старий, - продовжував пояснювати Флорістан Маскара, - колишній слуга герцога Шандоса. Доповім вам, він майстер своєї справи: нікому не поступиться в грі на трубі! Навіть у мене, хоч і невеликий талант по цій частині, є явні успіхи після двадцяти уроків ... Ось, послухайте самі ...

Але Маскара в жаху замахав руками: думка присутнім при подібному випробуванні його не приваблювала.

- Дякую, дякую вам! - Сказав він, - коли у мене буде більше часу, я неодмінно послухаю вас! Але сьогодні жахливо поспішаю і хотів би терміново переговорити з вами про справу.

- О, до ваших послуг! Тільки тут нам буде не зовсім зручно, давайте піднімемося наверх і вимагатимемо у дядька Конона особливого приміщення.

Якщо «особливі приміщення» у дядька Конона і не відрізнялися особливою зручністю, то одне можна було сказати на їхню користь: вони були вельми відокремленому, і в них можна було вести будь-яку таємну бесіду, твердо знаючи, що тебе не підслуховують.

Маскара і Флорістан, зайнявши один з таких кабінетів, присіли до столу, де пильний Конон вже виставив пляшку з двома склянками.

- Перш за все, повинен тобі повідомити, - заговорив Маскара, звертаючись до Флорістану, - я тут зовсім не для того, щоб обговорювати з тобою всякі плітки. Я чекаю від тебе однієї послуги, яку ти легко можеш мені чинити ...

- Наказуйте, я готовий.

- Скажи, тобі подобається жити у твого графа?

- Чому тут подобатися ... Я вже не раз говорив Бомаршефу, щоб він підшукав мені інше місце.

- Невже? А мені щось не віриться! Служба у графа, виявляється, так легка і вільна, що твій попередник ...

- Дякую покірно! - Перервав його лакей з кислою міною, - послужили б ви у нього самі! Скупий, як щур, підозрілий, як кішка ...

Маскара слухав всі ці скарги з розсіяним виглядом: було видно, що вони не становили для нього відкриття.

- Ну, а при мадемуазель Сабіне служити не так вже й неприємно? - Запитав він, бажаючи перевести розмову в потрібне русло.

- О, про неї нічого поганого сказати не можна: добра, ввічлива і не примхлива.

- Так що майбутній її чоловік, напевно, буде дуже щасливий з нею?

- Ну, звичайно ж ... Тільки шлюб адже ще не відбувся! Знову ж...

Флорістан схаменувся на хвилину: в ньому заговорило щось схоже на совість. Але зупинитися і замовкнути було вище його лакейських сил. Він озирнувся і, нахилившись до вуха Маскара, таємниче промовив:

- Вам я можу це довірити: знаєте, мадемуазель так виховували, що нею ніхто не займався. Вона виросла, як хлопчик, в повній свободі, без всякого батьківського контролю. Зрозуміло, що з цього вийшло ...

Маскара слухав дуже уважно.

- Невже у мадемуазель Сабіни є коханець? - Не витерпів він.

- А як би ви думали?

- Бути цього не може, шановний! І я не раджу тобі повторювати подібних нісенітниць.

Сказане ще більш підстьобнуло Флорістана до подальшої відвертості.

- Безглуздості! - Повторив він ображеним тоном. - Чого ж тут безглуздого, якщо нам все відомо достеменно! І якщо я говорю, що є коханець, значить, сам його бачив і, до речі, не один раз.

- Справді? Ну-ка, розкажи, як все було ...

- Перший раз я його бачив у церкві. Молода графиня відправилася туди одна, рано вранці, як би на сповідь. Раптом пішов дощ. Модеста, її покоївка, сказала мені, щоб я відніс графині її дощової парасольку. Я прийшов і бачу: стоїть наша графиня у аналоя і розмовляє з молодою людиною. Звичайно ж, я став спостерігати ...

- І ти уявив, ніби це щось означає?

- Ну звичайно ж! Бачили б ви, якими очима вони дивилися один на одного, прощаючись ...

- Ну, а як виглядав цей молодий чоловік?

- Дуже гарний: мого зросту, відмінно одягнений, і обличчя таке незвичайне ...

- А де ти бачив його потім?

- О, це ціла історія: якось веліли мені проводжати молоду графиню до однієї приятельки. На розі однієї з вулиць графиня робить мені знак наблизитися. «Візьміть цей лист, Флорістан, - каже вона мені, - віднесіть його на пошту, а я вас тут почекаю».

- І ти, звичайно, прочитав цей лист?

- Я? Ніколи! Я негайно ж зрозумів, що мене хочуть просто видалити, і тому вирішив залишитися і поспостерігати. Замість того, щоб бігти на пошту, я сховався за дерево і став чекати. І що ж ви думаєте - знову все той же молодий чоловік, який був у церкві! Однак цього разу, він був так замаскований, що я ледве пізнав його: в ремісничої блузі, широких панталонах і полотняною куртці. Говорили вони між собою хвилин десять. Графиня передала йому щось. Здається, свою фотографію.

Пляшка тим часом спорожніла, і Флорістан вже сподівався вимагати нову, але маскара рухом руки його зупинив.

- Ні, ні, досить. Я хочу знати, чи вдома зараз граф Мюсідан?

- Другу добу не виходить з дому.

- В такому разі мені необхідна твоя допомога. Боюся, що, побачивши мою візитну картку, він не погодиться прийняти мене. Так що ти вже, будь добрий, проведи мене до нього.

Флорістан кілька хвилин помовчав.

- Це небезпечно, - зауважив він, - граф не любить несподіванок і за таку штуку може, мабуть, вигнати мене зі служби. Але, так як я сам хотів би піти, то чому не ризикнути? Будьте ласкаві, ризикну!

- Тоді поспішаємо. Біжи швидше, через п'ять хвилин після тебе і я з'явлюся, але ти ніяк не повинен показувати, що знайомий зі мною.

- Вже, будьте певні, але в подяку знайдіть мені гарне місце ...

Незабаром Маскара, попрощавшись з господарем винарні, попрямував до кав'ярні, щоб подати знак доктору, що все влаштовано якнайкраще.

А ще через невеликий час Флорістан оголосив графу Мюсідану:

- Пане Маскара, ваша світлість!

 глава 3 |  глава 5


 раби Парижа |  Глава 1 |  глава 2 |  Записуються платять вперед |  глава 6 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати