Головна

раби Парижа |  Глава 1 |  глава 2 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |

глава 3

Доктор Ортебіз, своя людина при агентстві, був дуже близький до Маскара і ставився до нього з дружньою фамільярністю, називаючи його запросто зменшувальним ім'ям «Батіста», незважаючи на те, що цього Батістену давно вже стукнуло шістдесят років. Сам же Ортебіз стверджував, що йому сорок п'ять, втім, не без підстав. На вигляд йому можна було дати і цих років: він був міцний, здоровий, зберіг всі волосся, навіть без найменшої сивини, Живий юнацький погляд.

Людина з прекрасними світськими манерами, завжди веселий, дотепний, він приховував під своєю іронією неабиякий цинізм, але це в ньому найбільше й подобалося. Він був вічно оточений товариством, його всюди запрошували, скрізь приймали.

В душі він був великий епікуреєць, але приховував це. Для оточуючих він був просто лікарем і вченим.

Очевидно, було і те, що, ніколи, не будучи трудівником, він завжди вмів зривати для себе всілякі квіти задоволень.

Так, наприклад, кілька років тому він деякий час був зовсім без практики. І тоді, недовго роздумуючи, змінив свою спеціальність і оголосив себе гомеопатом. І навіть став видавати журнал, хоча журнал цей помер рівно на п'ятому номері свого існування, викликавши тільки сміх в утвореному світі. Втім, він і тут не розгубився, почавши сміятися зліше і безпощадно, ніж інші, виявляючи в собі задатки філософа.

Коротше, доктор Ортебіз ні до чого не ставився серйозно і з повагою.

Але в цю хвилину Маскара, яка знала цю його манеру поводження, все-таки був трохи ображений його легковажним тоном.

- Якщо я тобі писав і просив прийти сьогодні вранці для того, щоб ти, сховавшись в моїй кімнаті ...

- Там остаточно змерз! - Підхопив, як ні в чому не бувало, доктор.

- Ми починаємо зараз величезне справу, Ортебіз, величезне ... У випадку невдачі його наслідки можуть бути для нас дуже небезпечні ... Ти повинен взяти участь в цій грі ...

- Ну, що ж, я, зрозуміло, завжди і всюди з тобою ... Заплющивши очі, йду на все, ти добре знаєш ... Раз ти берешся, значить, справа ця певна. Ти ж не така людина, щоб програвати ...

- Ти правий. І все-таки в цій справі є шанси на програш ...

Доктор перебив свого приятеля, мовчки вказавши йому на маленький золотий медальйон, що висів у нього на часовий ланцюжку. Цей жест, мабуть, не сподобався Маскара.

- Що ти мені все тицяєш в очі свою дрібничку, - гнівно кинув він, - хіба я без тебе не знаю, що завжди можу отруїтися тим, що ти в ньому тягаєш? Нічого не скажеш - хороша обережність! Я думаю, краще було б з твого боку замість цієї дурниці дати мені якийсь слушну пораду!

У відповідь на це доктор з посмішкою розвалився в кріслі, подібно якомусь середньовічному баронові, приготувати тримати промову перед своїми васалами.

- Ну, що ж, якщо тобі так раптом захотілося мудрих порад, то було б краще замість мене запросити нашого спільного друга Катена. У таких справах він більше мене розуміє, як адвокат і стряпчий.

Ім'я Катена настільки обурило Маскара, що він в сказі зірвав з себе свою грецьку шапочку і закинув її кудись в кут за бюро.

- І ти, Ортебіз, всерйоз дозволяєш собі говорити мені подібні речі?

- А чому б і ні?

Гідний директор контори навіть зірвав з носа окуляри. Він хотів ближче розглянути свого друга - до того неймовірним здалося йому зроблену пропозицію.

- Ну, і що ж тут дивного? - Вів своє доктор, - місяці два, як він перестав бувати навіть у Мартена-Рига ...

- Ах, перестань! Твої жарти більш, ніж дивні ... Згадай, як зробив Він із нами ця людина, якій ми допомогли зробити кар'єру. Тепер він багач, хоча і ретельно приховує це!

- Ти думаєш?

- Якби він зараз був переді мною, я б йому, як двічі два, довів, що у нього, по крайней мере, мільйон!

Очі доктора-веселуна спалахнули.

- Невже мільйон? - Запитав він.

- Так, якщо не більше! Він не те, що ми з тобою, Ортебіз. Ми все ще настільки дурні, що золото тече у нас між пальцями, як пісок. Ми не відмовляли собі в задоволеннях і примхах, а він все збирав і збирав!

- Ну, що ж, якщо він створений без шлунка, без темпераменту і без пристрастей ...

- Це он-то ?! Так він розпусничає більше нас з тобою, разом узятих, так-так! Поки, наприклад, ми з тобою гуляли, він за цей час брав в свою користь більше двадцяти на сто! Порахуй, скільки йому перепаде таким чином за рік ...

- За рік? Ти мене стомлює. Знаєш, я поганий математик. Вважаю, тисяч до сорока набереться ...

- Ну, а тепер Додай цю суму на двадцять років, протягом яких він перебував з нами в компанії.

Але арифметика завжди була каменем спотикання для доктора; втім, щоб зробити приємність одному, він спробував скласти ...

- Сорок і сорок, - почав він розраховувати за допомогою пальців, - це вісімдесят, потім ще сорок ...

- В цілому складе вісімсот тисяч франків, - підказав йому Маскара, - тепер поклажі на мою долю стільки ж - і вийде, що ми мільйон шістсот тисяч франків пропустили повз свого носа!

- Жахливо!

- Ще б не жахливо! Тепер ти бачиш, що Катен не може не бути багатим. Ось чому я його почав уникати: у нас відтепер різні інтереси. Він, мабуть, не проти і раніше отримувати свою частку, але ризикувати він вже більше не бажає. Ось уже два роки, як він не надав нам жодної справи. З тих пір, як він нажив гроші, йому скрізь ввижаються небезпеки, і все його поради, як відрижка ситих обідів.

- Але змінити нам він все-таки, сподіваюся, не здатний. Маскара не відповів, продовжуючи міркувати.

- Так, мабуть, ти маєш рацію, - відповів він, помовчавши, - є речі, в силу яких він повинен нас боятися. Він знає, що якщо один з нас зірветься, зірвуться і інші двоє. В цьому наша гарантія, що він не зрадить. Чи знаєш, яку штуку загнув він мені, коли ми востаннє бачилися? Він сказав, що пора нам закрити свою лавочку і зайнятися чим-небудь іншим! Ніби для нас, як і для нього, який встиг набити кишені, можуть існувати якісь інші заняття! Для нас, для жебраків! Ну, назви, Ортебіз, суму свого капіталу!

Гідний лікар зі сміхом витягнув з кишені своє портмоне і почав вважати ...

- Триста двадцять сім франків, - весело мовив він, - а у тебе?

Але маскара не вважав за потрібне вдаватися до того ж способу доказів, він відповів з кислою міною:

- Ну, я трохи далі тебе поїхав ...

При цьому важко зітхнув і як би на науку собі додав:

- А у мене, брат, є ще так звані «священні обов'язки», від яких ти цілком вільний.

Доктор обернувся до свого приятеля, обличчя його, чи не вперше в житті, затьмарилося тінню турботи.

- Ах, чорт візьми, - сказав він засмучено, - а я ж думав, що ти мільйонер і хотів навіть у тебе зайняти кілька тисяч, в яких досить потребую ...

Хвилювання вченого лікаря досить потішило Маскара.

- Заспокойся, - глузливо сказав він, - я можу їх дати тобі ... Завжди необхідно мати в касі сім або вісім тисяч.

Доктор зітхнув вільніше.

- Але це все, що ми маємо, весь готівковий капітал нашої асоціації, плід стількох зусиль, праць і багаторічного ризику ...

- Так, і нам вже не по двадцять років ...

В знак згоди маскара знову надів окуляри.

- Стареем, старіємо, друже, - продовжував він в тому ж сумному тоні. - Нам потрібно діло позначительнее. Чи не цими ж крихтами ми забезпечимо собі майбутнє! Адже скільки приносять нам наші заняття - чотири, п'ять тисяч на місяць! Зміст агентів занадто руйнівно. А спробуй я захворіти завтра - ось все і стало ...

- Але ж це справедливо! - Погодився лікар, холонучи від думки про подібне обороті справ.

- Стало бути, слід, у що б то не стало, зірвати відразу великий куш ... Я вже не один рік обмірковую, готую все потрібні нитки і пружини. Тепер ти зрозумів, чому не з катенов, а з тобою я хочу говорити про цю справу? Зрозумів, навіщо я битих дві години роз'яснював тобі наше незавидне становище? У мене виникло два проекти ...

- О, хоча б один вдалося привести у виконання, і то б непогано!

- Зрозуміло. Питання лише в тому, чи вистачить у нас готівкового капіталу, щоб почати такий складний і небезпечна справа? Подумай, перш ніж відповідати ...

Тонкий аналітик в справах фривольного змісту, доктор Ортебіз був поставлений останнім питанням в досить скрутне становище. Він розумів, що сміхом тут не відбутися і необхідно дати вичерпну відповідь. Тим більше, що їх незавидне становище штовхало до рішучих заходів.

Саме на це найбільше і розраховував Маскара, ставлячи свої запитання.

Закинувши ногу за ногу, розмірковуючи над двома перспективами - засобом в золотому медальйоні і веселою життям, - доктор Ортебіз всерйоз задумався.

Спершись на спинку крісла, він, подібно полководцю, почав обмірковувати план майбутнього бою і підраховувати власні сили. Роздуми ці, судячи з усього, не привели його до відрадним висновків. І тому Маскара, пильно стежив за ним, під кінець і сам почав посміхатися.

- Треба думати, що ми здолаємо! - Після довгого мовчання резюмував доктор Ортебіз. - Однак, треба зізнатися: у твоїх проектів є вельми небезпечні сторони. Хоч трохи невірний крок може затягнути нас в пекло. Це одна сторона медалі. Інша ж - якщо ми будемо чекати тільки вірних, безпечних справ, то, мабуть, здохнемо з голоду. У цій справі зі ста - двадцять проти нас. Але зате вісімдесят, безперечно, за нас! На таких умовах можна починати справу, особливо, коли за спиною нічого, крім потреби, немає. Потрібно починати, мій друг! Починати і починати!

Підвівшись, він подав руку своєму приятелеві і додав:

- Я весь твій і піду за тобою, куди завгодно!

Це рішення підбадьорило Маскара, адже сумніви все-таки закрадалися в його душу. Але якщо поруч людина, готова розділити з вами все небезпеки, це не тільки велика підмога, але і сила, яка допомагає діяти з потроєною енергією.

- Все ти перевірив і зважив? - Поцікавився він ще раз, - з двох моїх підприємств ти знаєш одне - маркіз Круазеноа ...

- Да знаю.

- Що ж стосується іншого, в якому фігурує герцог Шандос, там ще потрібно багато необхідні умови для успіху. Так, наприклад, в житті герцога і герцогині є обставина, яке приховує одну велику таємницю. Мені здається, я вгадав цю таємницю. Всі підозри, мені здається, є незаперечними, але для ведення нашої справи мало одних підозр. Потрібна повна і непорушна впевненість, а також докази.

- Ну, вже це твоя справа, я ж зі свого боку згоден на все.

Щоб позбутися від нудних тим, доктор вже був готовий дати згоду на все, але він жорстоко помилився: маскара тільки почав приступати до суті справи.

- Отже, повернемося до цього юнака, який повинен служити знаряддям в нашій справі. Поговоримо про Поле Віолене, якого я брав сьогодні тут ...

Ортебіз встав, походив по кімнаті і сів навпроти свого друга. Помовчавши, він вимовив:

- Я думаю, цей хлопчик має все те, що нам потрібно, подібний екземпляр потрібно цінувати. Він дитя вільного шлюбу і, до того ж, з числа тих виродків, які завжди уявляють себе не інакше, як синами королів. Ім'я батька йому не відомо, а це дає йому їжу для безлічі припущень. Він самотній, а значить, відкритий нашому впливу. До того ж, він бідний, правда, трохи дурнуватий, але зате має деяким блиском і красномовством в розмові. Головне ж його перевага - він дуже хороший собою. Одне тільки ...

- Значить, все-таки існує «тільки» ...

- І навіть не одне, а цілих три. Перш за все - ця дівчина, краса якої полонила нашого гідного ТАНТА. По-моєму, вона являє для нас серйозну небезпеку в майбутньому ...

У відповідь маскара тільки махнув рукою.

- Будь спокійний, від цієї дівиці ми скоро позбавимо Поля! Цю небезпеку ти кілька перебільшуєш. Ти думаєш, що він любить цю дівчину, а я впевнений, що він завтра ж її забуде, якщо тільки чимось зацікавити його непомірне самолюбство.

- Згоден. Однак, ця дівчина, котрий зненавидів свого Аполлона, теж адже жорстоко помиляється, вона просто пригнічена злиднями. Дайте їй місяць-другий зітхнути вільно, дайте пожити комфортно і розкішно, і ви побачите, що вона знову побіжить за ним! І вам ще доведеться рятувати його від її переслідувань і навіженства! Чи знаєш ти, на які витівки здатні жінки її сорти? Вони ні перед чим не зупиняються і не гребують базарними скандалами.

- Ну, так нехай Бог береже її від таких вчинків, - сказав загрозливим тоном доброчесний Маскара.

- Ну, що ти верзеш? Ну, що ми можемо зробити? Адже ти ж не затиснеш їй рот! А Поля вона знає з самого дитинства, знала його мати, жила і росла з ними мало не на самій вулиці. Повір моєму досвіду в таких справах і постарайся як-небудь надійніше захистити його ...

- Добре, я прийму необхідні заходи.

- Моє друге «тільки», - продовжував доктор, - пояснюється існуванням цього таємничого благодійника, про який говорив тобі цей хлопчисько. Зауваж! Батько його помер, в цьому перед смертю клялася його мати. Отже, які мотиви дій того пана, який допомагав мадам Виолен? Тут щось не так ...

- Так, ти маєш рацію, тисячу разів прав. Але я не дрімаю, мій друг, я постійно шукаю і намагаюся відкрити таємницю ...

- Але в будь-якому випадку, - уклав доктор, - потрібно, як можна швидше, не пізніше завтрашнього дня, пустити в справу цього молодця. Зрозуміло, не слід відкривати йому всього відразу. Він повинен увійти в свою роль як можна швидше і не мати часу ні одуматися, ні міркувати ... Якщо ж він раптом виявиться настільки принциповий, що на всі твої блискучі пропозиції відповість категоричною «Ні», ось тоді буде ...

Маскара підхопився зі свого крісла.

- Ну, що ти несеш! - Крикнув він. - Чи є в цьому хоч крапля здорового глузду?

- А чому б і ні?

- А тому, що ТАНТА вибирав його з тисячі! І одного з тисячі привів сюди, до нас! Він його вивчав довше тебе. Так цей хлопчик слабкіше будь-якої жінки, непостійний і мінливий, як автор бездарних романів! Самолюбство його з'їдає, злиднів він соромиться. І щоб така ось глина в моїх руках не прийняла тієї форми, яку я побажаю? Так після цього я прямо жити не захочу! Я виліплений з нього все, чуєш, все, що мені потрібно!

Ортебіз більше не бажав сперечатися.

- Ну, а чи впевнений ти, що ця Флавія не стане противитися твого вибору?

- На це питання дозволь мені не відповідати, - сухо сказав Маскара. Потім він насторожився, як би прислухаючись до чогось.

- Хтось стукає! - Стурбовано сказав він.

Стук повторився. Вчений лікар вже хотів було сховатися, але маскара його втримав.

- Залишся! Це Бомаршеф, - промовив він, заспокоюючись.

Дійсно, через кілька хвилин до кімнати зайшов колишній кавалерист (він любив, щоб його називали так).

Шанобливо вклонившись спочатку доктору як гостю, потім вже свого патрона, він зупинився в дверях, тримаючи руки по швах.

- Що скажеш, Бомар? - Весело звернувся до нього доктор, - як і раніше випиваєш помаленьку? А? ...

- Дуже мало, пане докторе, - відповідав кавалерист, скромно опустивши очі, - навіть зовсім майже нічого ...

- Ну, видно, ще досить! Мене, як лікаря, брат, обдурити важко! Поглянь на свій колір обличчя, ніс і подпухшіе повіки ... Відразу видно, що того ...

- Це тому, що я біг швидко, пан доктор.

- Ну добре, добре, - перервав їх бесіду Маскара, - скажіть краще, Бомар, чи вдалося вам виконати завдання?

- У наших руках, начальник! - Відповідав той з посмішкою переможця.

- Хто в наших руках? - Запитав його доктор.

Маскара непомітно приклав палець до губ, даючи зрозуміти товариша, щоб він припинив поки що свої питання, і самим безтурботним тоном відповів:

- Кароліна Шимель, стара служниця Шандоса, принесла мені деякі відомості. Продовжуйте ж, Бомар, і скажіть, як вам вдалося її зловити?

- Завдяки одній думці, патрон, яка мені прийшла в голову ...

- Ну, ось ще! Якщо ти почнеш додавати до моїх доручень свої думки ...

Агент поспішив виправити свою помилку.

- Отже, справа йшла таким чином, начальник ... Коли ми з Тото-Шупеня вийшли з дому, то я подумав: бути не може, щоб ця губка пройшла цілий бульвар, не заглянувши ні в один льох.

- Слушна думка! - Сказав лікар.

- Таким чином, ми заглянули в усі погреби, повз яких нам довелося йти. В кінці вулиці Петі-Каро нам, нарешті, вдалося запримітити нашу даму в тютюновій лавці, яка, втім, торгує і лікерами ...

Маскара із задоволенням потер руки.

- Це крок вперед! - Виголосив він. - Бомар, я вами сьогодні задоволений.

Ці слова дуже приємно подіяли на відставного кавалериста, він меланхолійно потер собі лоба, але з місця не зрушив.

- Я ще не все доповів вам, патрон, - почав він, переступаючи з ноги на ногу.

- А саме?

- Я зустрів ще Ванделя, який повертався з площі Петі-Пон ...

- А! Ну, що ж йому вдалося там побачити?

- Чарівна молоду особу, яку мчала пара чудових коней у чудовій кареті! Зрозуміло, він простежив за нею до кінця її подорожі. В цю хвилину вона знаходиться на вулиці Дуе в квартирі, яку можна уявити хіба що уві сні ... І, мабуть, патрон, вона на диво гарну зовнішність, ця молода особа, тому що Вандель, коли мені про неї розповідав, був як очманілий . Каже, що у неї такі очі, що можуть змусити людину зістрибнути з Нотр-Дам!

При цих словах очі доктора стали олійними, як у кота.

- Значить, все це правда? - Запитав він, - то, що наговорив дідусь ТАНТА?

- Може, і правда, - відповідав Маскара, насупившись, - і це частково підтверджує твої побоювання щодо шкоди, яка нам може принести ця красуня ... Так, така прекрасна жінка завжди може стати досить небезпечною. Її всякий помітить. Увійшовши у смак, вона завжди роздобуде дурня, який хвостом увяжется за нею ... Все це дуже і дуже насторожує ...

Бомаршеф наважився торкнутися руки свого патрона. Він був в ударі, його голову відвідала ще одна плідна думка.

- Якщо вся справа в тому, щоб позбутися від цього суб'єкта, - зауважив він тихо, - то це не становить труднощів.

- І яким же чином?

Замість відповіді колишній кавалерист став струнко, ступив вперед і виголосив командирським тоном:

- Раз, два! .. На лінію! Раз, два, заряджай, прицілюється і впали!

- Ну, цей спосіб мені не до смаку! Я не люблю кривавих сцен - вони можуть компрометувати. Та й від дівчата все одно не відбудешся. Позбудемося одного - у неї може з'явитися інший.

Він почав міркувати, після чого, поглянувши на доктора, багатозначно додав:

- Чи немає у вас, шановний доктор, будь-якої епідемії в запасі? ... Віспи там, чи що? Аби нам як-небудь приборкати цю красуню. Судячи з усього, вона нас погубить.

Тепер вже задумався доктор.

- При сучасному стані науки можна вигадати будь-яку епідемію. Тільки яка буде від цього користь? Спотворена Роза вже не відстане від Поля. Божевілля жінок зростає пропорційно їх неподобству.

- Ну, поки вона ще стане відходити так збиратися з силами, ми можемо вже далеко піти. Головне - відображати всі небезпеки, які в наявності. Отже, Бомар, йди тим інструкціям, які я тобі дав щодо цього Гандель. Так, які його грошові кошти?

- Він по вуха в боргах, але кредитори його щадять, з огляду на величезне спадок, який він повинен отримати. До того ж, Кліші адже вже не існує ...

Маскара нетерпляче знизав плечима.

- Ти просто дурень, Бомар, - заявив він. - Цей Гандель, заплутався в боргах і закоханий в таку дівчину, як Роза, клюне на будь-який гачок, піде на будь-яку угоду ... Не може бути, щоб в числі його кредиторів не було кого-небудь з наших. Дізнайся це і сьогодні ж увечері принеси відповідь. А поки залиш нас одних.

Залишившись удвох, приятелі довго мовчали, занурені в свої думки. Поки що ще в їхній волі було починати або не починати цю авантюру. Але вони знали, що потім повертатися назад буде вже пізно ...

Втім, обидва вони були енергійними людьми і, не обманюючи ні в чому, сміливо дивилися в обличчя майбутньої небезпеки.

Звичайна посмішка доктора на час зникла з його обличчя, і він задумливо крутив рукою свій золотий медальйон.

Маскара першим подолав хвилювання, яке вони обидва відчували.

- Ну, досить сумнівів! Все, що можна було обдумати і прорахувати, обдумано і прораховано. Тепер тільки слід заплющити очі і - вперед! Ти знаєш, що маркіз Круазеноа йде з нами в частку, однак, не без деяких умов. Йому необхідно стати чоловіком дівчини Мюсідан.

- А хіба цей шлюб ще не укладено?

- Кому ж було укладати його? Згадай: через дві години руйнується договір, що існував між Сабіною і бароном Брюль-Фаверлеем. І граф і графиня танцюють під нашу дудку ... Чи не так?

Доктор важко зітхнув.

- Вірно, - пробурмотів він, - і все-таки я заздрю ??цьому катенов, - о, якби у мене, як у нього, був мільйон!

У той час, як звучала ця тирада, Маскара пішов в свою спальню і знову повернувся в кабінет, помінявши свій домашній костюм на виїзний. Потім він звернувся до лікаря з коротким запитанням:

- Ну, а ти готовий?

- Мимоволі будеш готовий, якщо іншого виходу немає!

- Тоді - в дорогу!

І, замкнувши на ключ свій кабінет, Маскара крикнув:

- Бомар, карету!

Записуються платять вперед |  глава 4
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати