Головна

Записуються платять вперед

  1.  E. Хворого посадити нахил голову вперед щоб кров не попадалав носоглотку, віклікаті швидку
  2.  III. Взаємозв'язок сил і форм - НЕ відступ і не застій, а поступальний рух вперед
  3.  XIV. Вперед в минуле
  4.  Апроксимація за допомогою різниць вперед (правих різниць)
  5.  Вперед, в прірву
  6.  Вперед назад
  7.  Глава 3. На дюйм, але завжди попереду

За величезним письмовим столом сидів пан, що говорив з жінкою, що стояла перед ним.

- Пане маскара? - Соромливо сказав Поль.

- Що вам завгодно? - Вимовив сидить за столом пан. - Ви бажаєте записатися? У вас є надійні рекомендації?

- Прошу вибачити мене, але мені бажано поговорити з самим паном Маскара, я прийшов до нього від одного з друзів ...

Особа похмурого пана стало значно привітніше. Він запропонував Полю сісти, вибачився, що пан маскара зайнятий важливою справою і не скоро звільниться.

Поль присів на одну з лавок і почав вивчати цього пана.

Його тон, постава, складання свідчили про надлишок здоров'я. А манера триматися, коротке волосся і густо нафарбовані вуса - все відрізняло в ньому колишнього військового.

Як цей пан і сам запевняв усіх, - він раніше служив в кавалерії, де йому і було дано солдатське прізвисько «Бомаршеф», хоча його справжнє прізвище була Дюран. Правда, в той час він був ще молодий, тепер же йому було вже сорок п'ять ...

Його заняття в конторі полягали в тому, щоб заносити в книгу імена і адреси тих, хто звертався за допомогою, а також вислуховувати інших відвідувачів.

Клієнтка, що стояла перед ним, судячи з костюму, була чимось середнім між куховаркою і Селедочница. З тих, кого Париж називав «лихий бабою і пліткаркою».

Кожну свою фразу вона скріплювала понюхом тютюну.

- Однак, матінка, пора на чомусь зупинитися, - безцеремонно перебив її Бомаршеф, - ви неодмінно хочете змінити місце?

- Ще б пак, зрозуміло ...

- В останній раз контора знайшла вам відмінне місце, а ви і трьох днів там не пробитися, пішли без будь-якої причини ...

- Тоді не було потреби.

- Ну, а тепер?

- Тепер інша справа. Тепер гроші закінчуються.

- І все-таки вам слід залишатися там. А, може бути, ви там набедокурили?

Дама опустила очі і почала скаржитися на труднощі життя у господарів, на їх непомірні вимоги, на єхидство і заздрість молодих господинь, що забороняють куховаркам танцювати і веселитися.

Бомаршеф, похитуючи головою, слухав весь цей дурниця. Але що поробиш: його справа вимагала подібної дипломатії.

Нарешті, клієнтка замовкла і вийняла гарненьке портмоне. Діставши гроші за внесення свого імені в список бажаючих отримати місце, вона поклала їх на стіл.

- Так ви вже, будьте ласкаві, - закінчувала вона, - впишіть моє ймення - Кароліна Шимель. Постарайтеся вже дати мені гарненьке містечко. Але так, щоб нічого мені більше не знати, крім кухні. На ринок я теж люблю ходити сама і не бажаю, щоб господиня їздила зі мною верхи!

- Добре, добре, дамо!

- Ось, якщо б вам вдалося знайти мені містечко до якогось вдівця або, ще того краще, до молоденької дамочки при старому чоловіка ... А післязавтра я зайду за відповіддю.

І заправившись ще однією порцією тютюну, вона виплила з контори.

Поль, будучи свідком цієї сцени, був просто знищений. Куди це його порекомендував старий ТАНТА? І яку роботу можуть йому тут запропонувати? ...

Він вже було почав шукати слушний привід, щоб забратися геть, але тут двері в глибині кімнати відчинилися, і в контору увійшли два пана.

Один був молодий і чепурних одягнений, судячи з усього - світська людина. Кілька іноземних орденів блищало в його петлиці. Другий - типовий старий-провінціал, був одягнений в теплий мериносових халат на ваті, в оксамитовій шапочці на голові, вишитій, за всіма ознаками, його близькими. Рідкісна борода, акуратно розчесана, впиралася в сніжної білизни батистову краватку.

- Отже, мій добрий господар, - сказав молодий чоловік, - я міг би мати надію, чи не так? Не забудьте, як довго тягнеться це моє погане становище ...

- Я радий би негайно дати відповідь, пан маркіз, - шанобливо відповів старий в білій краватці, - але я не єдиний, хто вирішує ... І тому необхідно порадитися ...

- Але все ж, дорогий господар, - уклав красунчик, - я дуже розраховую на вас.

Побачивши настільки світського молодої людини Поль підбадьорився. Це, ймовірно, і є той самий пан Маскара, - подумав він, і як тільки маркіз вийшов, хотів було піти за ним ...

Але його випередив Бомаршеф.

- Вгадайте, - звернувся він до пана в батистовими краватці, - кого я тільки що бачив, месьє маскара?

- Кого ж?

- Кароліну Шимель!

- А, колишню служницю герцогині Шандос ...

- Саме так!

- Воістину щасливий випадок! - Сказав старий пан, - де вона живе?

Питання явно збентежив Бомаршефа. Він, як навмисне, не записав адреси Кароліни. Пан Маскара був дуже незадоволений і почав бурчати. Навіть вимовив лайку, якому міг позаздрити будь-який візник.

- Хай йому грець, - кричав він, тупаючи ногами, - виявитися таким дурнем! Баба, яку я цілих п'ять місяців марно шукаю по всьому Парижу, є сюди сама, а ви втрачаєте такий випадок ?!

- Вона прийде знову, прийде неодмінно. Вона сама мені сказала. Адже не захоче ж вона втрачати гроші даром.

- Ну, так, плювка для неї не варті ці гроші! Прийде, якщо їй заманеться! А якщо немає? Баба, яка п'є, наполовину божевільна баба, хіба можна розраховувати на її слова ...

Бомаршеф кинувся до своєї капелюсі.

- Вона тільки що вийшла звідси, і я зумію ще її наздогнати і повернути ...

- Ні, постривай, - втримав його Маскара, - візьми з собою для вірності Тото-Шупена. Нехай кидає під три чорти своїх устриць! Удвох вам легше буде зловити цю шахрайку. Не кажіть їй нічого, тільки прослідкуйте, де вона живе. Я хочу знати все, що вона робить і чим займається, година за годиною. Чуєте - все!

Бомаршеф вийшов, а пан маскара продовжував бурчати.

- Мати таких слуг! Ні, треба привчити себе все робити самому. Я з сил вибиваюся, щоб знайти кінці цієї заплутаної справи, а ця п'яна баба, звичайно ж, тримає в своїх руках ключ!

Полю було ясно, що його присутність просто не помічають. Він був збентежений, ніби мимоволі підслуховував чужу таємницю. Кашлянув - потім, щоб дати знати про себе.

Маскара швидко обернувся до нього з загрозливим виглядом.

- Прошу вибачити мене, - почав було Поль.

Роботодавець відразу ж опанував себе і прийняв шляхетну, що вселяє довіру поставу.

- До ваших послуг, - відповів він, ввічливо вклоняючись, - я маю задоволення бачити пана Поля Віолена?

Молода людина шанобливо вклонився.

- В такому разі я зараз буду до ваших послуг.

І в ту ж мить пан маскара зник в бічних дверей, з якої виходив разом з маркізом.

Незабаром Поль почув, що його звуть.

- Пане Поль, пожалуте, сюди! Від вас я не маю і не буде таємниць!

У порівнянні з першою кімнатою, де містилася контора, приватний кабінет Маскара був зразком зручності і розкоші. Завіси на вікнах, судячи з усього, періодично стиралися, шпалери на стінах теж були досить свіжими, а підлога встелена килимом.

З усього було видно, що в цю свою обитель пан маскара запрошував тільки обраних клієнтів.

Тепер пан маскара сидів біля каміна в чудовому кріслі, спершись на стояло поруч бюро. Бюро явно належало цілком діловій людині, яка має безліч різноманітних турбот. Карти і реєстри унізивалась задню стіну, висувна дошка була завалена квадратиками з товстого картону, що носять в комерційному світі назва марок, і величезними конвертами з чітко означеними ними адресами.

Широким, привітним жестом маскара запропонував Полю крісло навпроти себе.

- Поговоримо! - Підбадьорливі голосом промовив він, і його м'який погляд був уособленням самого людинолюбства.

Поль все більше і більше захоплювався благородством цього пана. Як і будь-яку слабку натуру, його тягнуло до характерів рішучим і твердим.

- Ось так то! - Почав свою промову Маскара, - положення ваших фінансів зараз не блискуче, але не біда. Головне, що ви твердо вирішили вийти зі свого поганого становища ... Принаймні, я чув про це від старого п'яниці ТАНТА.

- Абсолютно вірно, шановний пане.

- Прекрасно! Але мушу вам сказати: перш, ніж займатися майбутнім і будувати різні плани, необхідно докладно розглянути наше минуле ...

При цих словах обличчя Поля пересмикнула нервова гримаса. Це помітив пан Маскара, і дуже м'яко, майже по-родинному додав:

- Ви вже вибачте це маленьке примус до сповіді. Вона необхідна, тому що я відповідаю за кожну особу, яку рекомендую. ТАНТА стверджує, що ви чудовий молодий чоловік, чесний і добре розвиненою. Я переконуюся, що він не помилився. Але перш мені необхідні гарантії більш тверді ...

- Так, це справедливо, шановний пане, - квапливо перебив його Поль. - Я готовий відповідати на будь-які питання ...

Тонка усмішка промайнула на губах білосніжного старця. Акуратно і повільно він витер окуляри і знову посадив собі на ніс.

- Я вдячний вам за цю довіру, - сказав він, - але що стосується того, щоб приховати від мене щось, це не так-то легко ...

Він взяв зі столу кілька марок і почав вертіти їх між пальцями.

- Звуть вас Поль Виолен, чи не так? Поль кивнув головою на знак згоди.

- Ви народилися в Пуатьє на вулиці Вьєн 5 січня 1843 роки?

- Саме так, шановний пане.

- Ви народжені від незаконного шлюбу.

Останнє питання абсолютно збентежив і вразив Поля.

- Так, це так, - відповів він, - але я не припускав, що ТАНТА настільки обізнаний про моє минуле. Значить, стіни, що розділяють нас з ним, ще тонше, ніж я припускав.

Будь Поль хоч трохи досвідченіший, він давно б помітив в руках старого бланки з ініціалами П і В.

- Ваша матінка, - продовжував його новий покровитель, - в останні п'ятнадцять років життя тримала невеликий магазинчик залізних товарів.

- Так це так.

- Але що могла приносити торгівля подібного роду, та ще в Пуатьє? Зрозуміло, дуже мало. На щастя, у неї була, крім цієї торгівлі, ще тисяча франків щорічного пенсіону, за допомогою якого вона жила і виховувала вас.

На цей раз Поль підхопився зі свого місця.

- Шановний добродію, - бурмотів він, украй приголомшений, - хто міг вам відкрити таємницю, яку я нікому не довіряв з тих пір, як перебуваю в Парижі? Ця обставина моєму житті не було відомо навіть Розі!

Маскара добродушно знизав плечима.

- Ви повинні розуміти, що людина в моєму становищі зобов'язаний знати багато, що іншим звичайним особам здається недоступним ... Даруйте, та без цих відомостей мене б постійно обманювали.

Більше години знаходився Поль в конторі Маскара. Все ж він не міг ніяк збагнути, до якого розряду належить це цікаве заклад.

Він згадав наказ, яке, стрімголов, пустився виконувати Бомаршеф. Ні, він анічогісінько не розумів ...

- Але, якщо я і цікавий, - продовжував поважний старик, - то смію вас запевнити, що і скромний, тому не бійтеся говорити мені саму гірку правду. Скажіть, яким чином ваша матінка отримала цю ренту?

- Кожні три місяці за переказним векселем від одного паризького нотаріуса.

- Гм, а чи відомо вам особа, яка видавала цю суму?

- Ні, я його не знаю.

Поля вже не на жарт починали турбувати всі ці пояснення. Тисячі дивних відчуттів і думок роїлися в його голові, а питання з вуст маскара продовжували сипатися - ввічливо і навіть кілька безтурботно. У ньому відчувався людина, якій поставлено в обов'язок відчувати совість іншого.

Трохи помовчавши, пан маскара продовжив розмову.

- Мені здається, що суму цю виділяв не хто інший, як ваш батько.

- Ні, ні, цього бути не може!

- Але чому ви так думаєте?

- Моя мати клялася мені в цьому на смертному одрі. Смію вас запевнити, вона була свята жінка. Я дуже любив і поважав її, щоб часто говорити з нею про подібні речі. Але якось мною опанувало це погане цікавість, і я почав випитувати, хто ж був наш таємний благодійник? Але сльози її переконали мене в тому, що я заподіяв їй біль ... За розповідями моєї матері, батько мій помер раніше, ніж я народився.

Пан Маскара, здавалося, навіть не помічав сильного хвилювання свого співрозмовника.

- Стало бути, після смерті вашої матусі вам припинили виплачувати ренту?

- Ні, вона припинилася ще раніше. З того дня, як настав моє повноліття. Цей день досі живе в моїй пам'яті. Увечері, в самий день мого народження, мати приготувала дещо до столу, вона завжди намагалася якось відзначити день моєї появи на світло ...

- ... Бідний мій Поль, - сказала вона, - коли ти у мене народився, один добрий і великодушний друг обіцяв мені допомогти виховати тебе. Він дотримав свого слова. Сьогодні тобі минуло 20 років, і розраховувати далі на його допомогу годі було. Відтепер ти повнолітній і не повинен брати ні від кого і нічого даром. Ну, а я тепер можу сподіватися тільки на тебе і залежати тільки від тебе. Відтепер працюй сам, будь чесний і пам'ятай: в твоєму положенні людина змушена працювати вдвічі більше інших, щоб прокласти собі чесну дорогу в життя ...

Поль перервав свою розповідь, хвилювання опанувало їм так сильно, що дві великі сльози повільно скотилися по його щоках.

- Рік і вісім місяців по тому, - продовжував він, - моя мати раптом померла, не встигнувши навіть приготуватися до смерті. Я залишився зовсім один в житті, без сім'ї, без друзів. Якби я мав нагоду померти, нікому б навіть було проводити мене до кладовища, я просто можу зникнути, і ніхто навіть не згадає про мене, нікому немає діла до мого існування ...

Фізіономія пана маскара ставала дедалі серйознішою.

- Мені здається, ви кілька перебільшуєте свою самотність. Я знаю, що у вас є близька істота ...

Піднявшись зі свого місця, як би потім, щоб розсіяти володіла їм хвилювання, він почав ходити туди-сюди. Потім зупинився і швидко підійшов до молодої людини, який, здавалося, повністю пішов в себе.

- Я не хочу, мій юний друг, - тихо вимовив він, - продовжувати далі цю розмову, який так неприємний вам.

- Але ж ця розмова веде до моєї ж користі, шановний пане, - дипломатично зауважив Поль, - саме так я розумію вас ...

- Мені потрібно було трохи випробувати вас, щоб судити, наскільки ви відверті і правдиві. Навіщо мені це, я б міг і зараз вам відкрити. Але буде краще, якщо ви дізнаєтеся все дещо пізніше. Відтепер вам слід знати одне: про все, що стосується вас, я буду обізнаний у всіх подробицях.

До сих пір Поль був лише заінтригований, але останні слова вселили йому просто жах, і це тут же відбилося на його виразному обличчі.

- Ну, що ж це з вами, мій милий, - продовжував гідний пан, дивлячись крізь сині окуляри прямо в душу свого підопічного. - Або ви починаєте мене трохи побоюватися?

- По правді сказати, так, - в замішанні відповів Поль.

- Даремно! Я навіть не можу уявити собі, чого може боятися людина в вашому положенні. Довіртеся мені повністю. Я не бажаю вам зла!

Слова ці були сказані ласкаво і переконливо. Сівши в крісло, старий продовжував:

- Повернемося до нашої розмови. Завдяки вашому щирому розповіді про характер вашої матері, я зрозумів, що вона гідна в усіх відношеннях жінка. Ми вже знаємо, що ви отримали свою освіту в ліцеї міста Пуатьє нарівні з іншими порядними дітьми. У вісімнадцять ви мали вчений ступінь бакалавра. Після цього ви, мабуть, цілий рік ганялися за якимось неземним натхненням. Не знайшовши його, ви розчарувалися і надійшли помічником до одного присяжного. Ваша матінка мріяла, щоб ви коли-небудь зайняли солідну, почесну посаду. Можливо, тут полягав певний розрахунок - віддати борг тому, хто платив за вашу освіту ...

- Мені теж завжди так здавалося.

- Але, на жаль, гербовий папір вам не припала до серця ...

Почувши ці слова, Поль не міг втриматися від самовдоволеної усмішки. Ця посмішка не сподобалася Маскара, і він продовжував уже більш строго.

- Так, я розумію вас, але і повторюю - на жаль. Судячи з усього, ви жорстоко поплатилися за це згодом. Замість того щоб удосконалюватися в науках, чим ви займалися тоді? Музикою? Складали романсікі, або навіть опери, і були близькі до мрії бачити себе музичним генієм?

Поль був готовий вислухати багато в розмові з Маскара, але прозвучав сарказм боляче зачепив його. Він спалахнув, і хотів було обуритися.

Досвідчений старий не дав йому навіть заговорити.

- І що ж вийшло в результаті? - Продовжував він спокійним тоном. - В один прекрасний ранок ви додумалися остаточно залишити науку. В очікуванні, поки суспільство визнає вас великим композитором, оголосили вашої матері, що станете давати уроки на фортепіано. Ну, погляньте ви на себе уважніше і скажіть неупереджено: чи можна такого вчителя, як ви, з такою зовнішністю, допускати давати уроки музики молоденьким дівчатам?

Відновлюючи деталі минулому житті Поля, Маскара заглянув в свої картки.

- Все інше теж мені відомо. Ваш від'їзд з Пуатьє був останньою і найбільшою дурістю з вашого боку. Ви бігли звідти ледь не на другий день після похорону вашої матері, розпродавши все, що було в будинку за якісь три тисячі франків. І з цими грошима хоробро пустилися по залізниці в Париж.

- Але ж я жив надією, шановний пане!

- На що? Доїхати до щастя і до кар'єри залізницею? Щорічно тисячі молодих людей є сюди бозна навіщо! Ніби й справді тут ростуть одні апельсини та ананаси! І знаєте, чим ці потіхи закінчуються? Десять відсотків так і не знаходять того, навіщо вони з'явилися, половина вмирає від злиднів і голоду; інші, розлютившись на долю, йдуть в армію найманцями.

Поль уважно слухав все, що йому говорили. Він не міг не визнати, що все сказане, на жаль, гірка правда. З особистого досвіду він знав, який величезний запас енергії і сил потрібно мати, щоб щодня все починати заново. Не знаходячи відповіді, він мовчки опустив голову.

- Добре ще, якщо б ви з'явилися сюди один. А то ж ви притягли з собою іншу істоту, якусь Розу Фігаро, просту робітницю, з якою ще можна водитися в таких місцях, як ваш благословенний Пуатьє.

- Але дозвольте, шановний пане, я вам поясню ...

- Марно, наймиліший, результати адже маємо. За півроку ваших трьох тисяч франків, як не бувало! Потім настали скрутні обставини, потреба, а там і найчистіший голод, з усіма його жахами у вигляді переселення в готель «Перу» та інше, та інше ... Коротше - ви думали вже про самогубство, і якби не зустріч з моїм дідком Тантеном ...

Важко було слухати Полю всі ці страшні істини, його не раз кортіло спалахнути. Але тоді вже, звичайно, довелося б навіки відмовитися від протекції пана Маскара, в могутність якого він все більше і більше переконувався. Тому він постарався стримати себе.

- Ну, що ж робити, - з гірким смиренням відповідав він, - я був дурнем, проте потреба навчила мене бути розумнішими. Вже те, що я перебуваю зараз тут, показує, наскільки я відмовився від своїх колишніх фантазій.

- Відмовтеся ще від однієї - від володіння дівчиною Фігаро.

Молода людина навіть зблід від обурення.

- Я люблю Розу, шановний пане, - сухо зауважив він, - мені здається, я вже мав честь довести це до вашого відома. До сих пір вона покладалася моєї честі і розділяла моє незавидне становище. Я глибоко вірю в її прихильність до мене. Рано чи пізно вона буде моєю дружиною.

Маскара зрозумів, що подальші розмови на цю тему будуть марні, і тому заговорив про інше.

- Ось до чого веде ваше ідеальне виховання, - сказав він. - Ви повинні мати якусь справу і отримати його невідкладно. Ви мені сподобалися. Не було ще випадку, щоб мої друзі не знаходили собі гідного місця в житті. Скажіть, а що якби я вам запропонував місце хоча б на дванадцять тисяч франків на рік?

Такого роду цифра видалася Полю навіть страхітливою. Він був ще під впливом тільки що випробуваного приниження і мимоволі подумав, що пан маскара просто потішається над ним.

- З вашої сторони не дуже великодушно, шановний пане, так нехтувати мою недосвідченість! - З докором сказав він.

Маскара коштувало добрих чверть години, щоб переконати свого учня в серйозності своїх слів. Можливо, його красномовство і пропало б даром, якби він не здогадався матеріалізувати його. Він відправився до свого бюро, дістав з нього банківський квиток і недбало простягнув Полю.

Бідолаха, як ужалений, спочатку відштовхнув квиток, але йому було встояти проти такої сильної аргументації? Хоч як великі були його трепет і жах, однак він поцікавився, що ж йому слід виконувати за настільки величезне винагороду і чи вистачить у нього на це сил.

- Е, дурниці! Хіба запропонував би я вам те, чого ви не в змозі виконати, - вельми розумно зауважив гідний засновник контори по найму. - І тому не варто хвилюватися. Якби я не поспішав зараз по іншому, більш важливої ??справи, я б сьогодні ж пояснив вам, в чому полягатимуть ваші обов'язки. Тому я прошу вас зачекати до завтра. Завтра будьте знову тут між дванадцятьма і годиною пополудні.

Схвильований, Поль піднявся зі свого місця.

- Ще одне слово, - втримав його поважний пан, - вам не можна більше залишатися в вашому готелі «Перу». Шукайте собі негайно кімнату в тутешньому кварталі, і, як тільки знайдете, зараз же повідомте мені адресу. А тепер - до побачення. Зумійте бути твердим і в разі необхідності переносити удари долі.

Хвилини дві маскара простояв у свого бюро, прислухаючись до віддаляється кроків Поля. Потім він підійшов до скляних дверей, що ведуть у внутрішні кімнати і, відчинивши її, крикнув:

- Ортебіз! Ти можеш увійти!

В ту ж мить увійшов чоловік, який кинувся в крісло, яке стояло перед каміном.

- Бр-р-р! - Вимовив він, - ноги у мене до того заклякли, що можна було б їх відрізати і я б не відчув! Твоя кімната - справжній льох, мій друже. Іншим разом изволь розпорядитися, щоб в ній був розлучений вогонь.

Але Маскара був цілком зайнятий своїми думками.

- Ти все чув? - Запитав він.

- Зрозуміло! Все бачив і чув.

- Ну, і якого ж ти думки про це бовдурів?

- А такого, що ви з Тантеном спритні люди! Цей молодик під вашим керівництвом далеко піде!

 глава 2 |  глава 3


 раби Парижа |  Глава 1 |  глава 4 |  глава 5 |  глава 6 |  глава 7 |  глава 8 |  глава 9 |  глава 10 |  глава 11 |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати