загрузка...
загрузка...
На головну

ДРУГА БОМБА |  Під замком |  ВАЖКИЙ ПРАЦЯ |  Я - коло, коло - це я. |  ЖИТИ І БОРОТИСЯ |  ТЕ, ЧОГО ТИ НЕ ЗНАЄШ |  ЩОСЬ БУДЕ |  тюремних стін |  Тепло, думає вона. лоша |  Я - коло, коло - це я. |

НАША НОВЕ ЖИТТЯ

1.  I. Життя
  2.  I. Походження готовий. Життя готовий в Південній Росії. Напади на Римську імперію.
  3.  V2: 27. ХВИЛЬОВА ОПТИКА (С)
  4.  VI. ОСОБИСТА ЖИТТЯ Сомсу
  5.  X е і Л. Зціли своє життя, своє тіло, Сила всередині нас / Пер. Т. Гейл. - Ltd "Ritas», 1996..
  6.  А тепер ще питання. Поки життя виглядає ще більш-менш терпимо; коли ж почнуться справжні неприємності?
  7.  А) цінова

[Тодд]

- Це лише затишшя перед бурею, не давайте їм себе обдурити, - говорить мер, стоячи на помості.

Його голос гримить з динаміків, що стоять по кутах площі - гучність додана на всю, щоб перебити Рев. Цим холодним ранком на мера дивляться всі жителі Нью-Прентісстауна: чоловіки стоять у самого помосту, оточеного армією, жінки - в провулках.

Знайома історія.

Ми з Дейві сидимо на конях позаду помосту, прямо за спиною мера.

Типу, почесна варта.

У новеньких формах.

У мене в голові стукає одна фраза: Я - коло, коло - це я.

Потомушто, коли я повторюю її, інших думок в голові немає. Зовсім.

- Навіть зараз наш ворог не дрімає і плете підступи, будує нові плани. У нас є всі підстави вважати, що скоро піде черговий удар.

Мер оглядає натовп довгим поглядом. Якось не віриться, що в місті ще залишилося стільки жителів і всі вони продовжують працювати, намагаються щось є, якось жити. У них виснажений вигляд, вони голодують, майже не миються, але до сих пір дивляться, до сих пір слухають.

- «Відповідь» може завдати удару по будь-якого місця, в будь-який час, за кому завгодно , - Продовжує мер, хоча «Відповідь» вже місяць нічого такого не робив. Удар по тюрмах був їх останнім кроком, а потім вони просто випарувалися в лісах - солдат, які могли б за ними погнатися, вбило уві сні.

Але це означає тільки одне: вони живі, радіють перемозі і планують нові диверсії.

- Триста чоловік втекло з в'язниць, - говорить мер. - Майже двісті солдатів і мирних жителів убито.

- Знову заливає, - бурмоче Дейві, маючи на увазі нові цифри. - Якщо так піде, скоро у нього помре все місто. - Він з надією дивиться на мене. Але я не сміюся. Навіть не дивлюся на нього. - Гаразд, не важливо.

- І я вже не кажу про геноцид, - продовжує мер.

У натовпі піднімається ремствування, загальний Шум стає голосніше і червоній.

- Ті спекли, що мирно служили в ваших будинках останні десять років, чия витривалість викликала наше захоплення і в кого ми навчилися бачити своїх соратників і помічників ... - Він ненадовго замовкає. - Всі вони померли.

шум натовпу знову скидається. Смерть спеклов справді вразила мирних жителів - навіть сильніше, ніж смерть солдатів і городян, які випадково потрапили під вогонь. В армію стали записуватися нові добровольці. А потім мер випустив з в'язниць частина жінок: деякі навіть повернулися в сім'ї, а не в гуртожитку. Ще через кілька днів він збільшив всім пайок.

І почав проводити ось такі мітинги. Щоб тримати людей в курсі.

- «Відповідь» говорить, що бореться за свободу. Але хіба можна довіряти таким людям? Нещадно знищили цілу популяцію неозброєних істот?

У грудях піднімається мерзенна хвиля, але я спустошую свій Шум, перетворюю його в безплідну пустелю, позбавлену будь-яких почуттів ...

Я - коло, коло - це я.

- Так, останні кілька тижнів далися вам нелегко. Брак води і їжі, заборони, відключення електрики ... особливо складно було холодними ночами. Але зараз без цього не можна. Знімаю капелюха перед вашою непохитною волею. Єдиний спосіб вижити для нас - це об'єднатися перед лицем спільного ворога, твердо вирішив нас винищити.

І люди справді об'єдналися, вірно? Вони не висовуються з дому в комендантську годину, п'ють і їдять рівно стільки, скільки дають, і старанно вимикають світло в призначений час, з останніх сил борючись з холодом. Вдень у місті відкриті всі лавки і магазини, біля дверей яких шикуються великі черги.

Люди терпляче чекають, впершись погляди в землю.

Увечері мер Леджер розповідає мені, що народ все ще недолюблює мера Прентісс, але куди більше невдоволення викликає тепер «Відповідь»: навіщо вони підірвали котельню, електростанцію ... і головне - навіщо вони вбили спеклов?

З двох зол вибирають менше, каже мер Леджер.

Ми як і раніше живемо вдвох на вершині дзвіниці - чому, запитаєте Прентісс. Але тепер у мене є ключ: йдучи, я сам замикаю мера Леджера. Йому це не до вподоби, звичайно, але що він може вдіяти?

З двох зол вибирають менше.

А взагалі незрозуміло, чому вибирати треба тільки з двох зол.

- Я хочу також висловити вдячність, - продовжує віщати мер, - за вашу постійну підтримку і готовність ділитися відомостями. Лише пильність і невсипуще увагу приведуть нас до світла. Нехай ваш сусід знає, що за ним дивляться. Тільки тоді ми будемо в безпеці.

- Та коли він уже заткнеться? - Дейві випадково пришпорює Урагану - Жолудя і потім довго намагається його вгамувати.

Ангаррад піді мною нетерпляче переступає з ноги на ногу. Їдемо? - Питає її Шум. Вона важко дихає, випускаючи хмари густого білого пара.

- Потерпи ще трішки, - кажу я, гладячи її по спині.

- Як не ефективний комендантську годину, ми вирішили скоротити його на дві години, а час побачень з дружинами і матерями збільшити на тридцять хвилин.

У натовпі кивають, з провулків лунають полегшені ридання.

вони вдячні , Думаю я. вдячні меру.

Нічого собі, а?

- І нарешті, - підсумовує мер, - з радістю повідомляємо вам про закінчення будівництва будівлі для нового міністерства, яке покликане убезпечити нас від підступів «Відповіді». У цій будівлі не місце секретам і таємниць, а будь-який, хто спробує підірвати наш уклад життя, буде негайно перевихований і навчений нашим ідеалам. Нове міністерство дозволить нам побудувати світле майбутнє всупереч ворожим спробам його у нас забрати ... - Мер замовкає - для більшого ефекту. - Сьогодні ми відкриваємо міністерство Питань.

Дейві ловить мій погляд і стукає пальцем по срібному «В» на рукаві новенького бушлата.

Ми з Дейві тепер - офіцери Питання.

Я не поділяю його радості.

Потомушто вапще нічого не відчуваю.

Я - коло, коло - це я.

- Відмінна мова, па, - говорить Дейві. - Довга така.

- Я сказав її не для тебе, - відповідає мер, що не дивлячись на сина.

Ми скачемо по дорозі до монастиря.

Хоча це більше не монастир.

- Все готово, сподіваюся? - Запитує мер, майже не повертаючи голови. - Менше за все мені хотілося б уславитися брехуном.

- Якщо весь час питати, краще не стане, - бурмоче Дейві.

Мер обертається до нього - чорний, як хмара, - але я встигаю втрутитися і врятувати Дейві від чергової Гучної ляпаси.

- Ми зробили, що могли, - кажу я. - Стіни і дах готові, але всередині ...

- Ну що ти, чи не убивайся, Тодд, - заспокоює мене мер. - Для внутрішнього оздоблення ще буде час. Будинок побудований - це головне. Побачивши його мирних жителів повинно кидати в дрож.

Він їде попереду, і особи його не видно, але я нутром відчуваю його посмішку при слові «тремтіння».

- Цього разу у нас буде справжня робота? - Запитує Дейві з обуренням. - Або ти знову посадиш нас з ким-небудь нянькалась?

Мер розгортає Морпет і загороджує нам шлях.

- Ось скажи мені, Тодд хоч раз на що-небудь скаржився? - Питає він сина.

- Ні, - похмуро відповідає Дейві. - Але він же Тодд.

Мер підкидає брови:

- І? ..

- А я твій син!

Мер під'їжджає ближче, такшто Ангаррад в страху задкує. здавайся, говорить Морпет. веди, відповідає Ангаррад, схиляючи голову. Я гладжу її по гриві, розплутуючи вузлики і намагаючись її заспокоїти.

- Дозволь розповісти тобі про один цікавий факт, Девід, - каже мер, пильно дивлячись на нього. - Коли офіцери, рядові і прості городяни бачать вас удвох на вулицях міста, в новій формі, вони знають, що один з вас - мій син. - Мер майже впритул наблизився до Дейві, зіштовхуючи його з дороги. - Чи знаєш ти, як часто вони помиляються? Щодо того, хто з вас - моя власна плоть і кров ... - Мер переводить погляд на мене: - Ось перед ними Тодд - завжди такий обов'язковий, скромний і серйозний, з незворушним обличчям і чистим, стриманим Шумом. А потім вони бачать тебе - розбещеного, м'якотілого нахабу . Їм навіть на думку не спадає, що цей нахаба може бути моїм сином.

Дейві дивиться в землю, Шум його клекоче, зуби зціплені.

- Та він навіть не схожий на тебе!

- Знаю, - каже мер, розгортаючи Морпет. - Я якраз недавно про це думав. Як не дивно, таке буває досить часто.

Ми їдемо далі. Дейві, оточений шаленим червоним Шумом, плететься позаду. Ми з Ангаррад тримаємося за мером.

- Хороша дівчинка, - шепочу я їй.

лоша , Каже вона у відповідь, а потім додає: Тодд .

- Так, дівчинка, я тут.

Останнім часом я часто ходжу до неї вечорами: сам розсідлує, чухаю гриву, пригощаю яблуками. Єдине, що їй від мене потрібно, - це впевненість, що я поруч і не втік з стада. Поки це так, вона задоволена і кличе мене Тоддом, мені не треба нічого їй пояснювати або питати про щось, а їй нічого не треба від мене.

Аби я її не залишив.

Аби тільки не кинув.

Мій Шум починає затягуватися чорними хмарами, і я тут же подумки вимовляю: Я - коло, коло - це я.

Мер озирається. З посмішкою.

Хоча нам видали форму, військовими ми не зважаємо на, мер це спецально підкреслив. У нас не буде військових звань, крім офіцерських, але впізнаваною форменого одягу з буквою «В» на рукаві має бути достатньо, щоб люди нас цуралися.

До сих пір наша робота полягала в тому, щоб охороняти в'язнів і в'язнів, васнавном в'язнів. Після того як в'язниці підірвали, що залишилися укладених перевели в лікувальний будинок біля річки.

Вгадайте - в який?

Останній місяць ми з Дейві зайняті тим, що супроводжуємо робочі бригади укладених до колишніх монастирських земель і назад. Вони закінчують роботу, розпочату спекламі. І працюють, треба сказати, куди швидше. Гаразд хоч мер більше не просить нас стежити за будівництвом - і на тому спасибі.

Коли все в'язні лягають спати, нам з Дейві залишається тільки об'їжджати лікувальний будинок по колу і намагатися не чути моторошних криків зсередини.

Річ у тім, деякі з ув'язнених - новенькі. Це члени «Відповіді», спіймані мером в ту страшну ніч. Ми ніколи їх не бачили, на будівельні роботи їх не посилають, а тільки цілими днями допитують, поки не досягають якогось відповіді. Поки що меру вдалося з'ясувати одне: табір розташовувався навколо покинутих шахт в лісі, але прибулі туди солдати нічого не знайшли. Решта корисні відомості доводиться видавлювати по краплі.

Були серед ув'язнених і інші, кинуті у в'язницю за найрізноманітніші злочини, в тому числі і допомогу «Відповіді». Вони зізналися, що бачили, як терористки вбили спеклов і намалювали букву «О» на стіні, і мер відразу відпустив їх по домівках. Хоча бачити цього вони ніяк не могли.

Решті ... іншим продовжують ставити Питання, поки не досягають відповідей.

Дейві говорить нарочито голосно і безтурботно, щоб перекричати звуки допитів, але будь-якому дурневі ясно, як йому не по собі.

А я просто мовчу з закритими очима і чекаю, поки крики замовкнуть.

Мені легше, ніж Дейві.

Потомушто, як я вже говорив, я нічого не відчуваю.

Я - коло, коло - це я.

Але севодня все зміниться. Севодня добудували новий будинок - ну, майже, - і ми з Дейві будемо охороняти його, а не лікувальний будинок, і, схоже, вчитися ставити Питання.

Мені начхати. Подумаєш.

Ніщо не має значення.

- Міністерство Питань, - каже мер вголос, коли дорога робить останній поворот.

Передню стіну монастиря перебудували, і тепер через неї стирчать верхні поверхи нової будівлі, великої кам'яної коробки. Виглядає вона так, немов виб'є тобі мізки, якщо підійти дуже близько. А на новеньких воротах красується величезна срібляста «В», така ж, як на наших куртках.

З двох сторін від воріт стоять стражники у військовій формі. Один з них - Іван, все ще рядовий, все ще незадоволений всім навколо. Він намагається зловити мій погляд, коли я проїжджаю повз, і в Шумі його брязкають думки, яких меру краще не чути.

А мені все одно. І меру теж.

- Ось тепер ми їм покажемо, що таке справжня війна, - каже мер.

Ворота відчиняються, і на вулицю виходить головний з Питань, людина, якій доручили вирахувати місцезнаходження «Відповіді» і застати їх зненацька.

Наш новий бос.

- Пане Президенте, - шанобливо вітається він з мером.

- Капітан Хаммар, - киває той.

СОЛДАТ

[Віола]

- Тихо! - Шепоче пані Койл, підносячи палець до губ.

Вітер стих, і тепер чутно тріск гілок під нашими ногами. Ми завмираємо: не чутно чи звідки марш солдатів?

Нема нічого.

Нічого.

Пані Койл киває і продовжує свій шлях по схилу пагорба, через дерева. Я йду слідом. Нас тільки двоє.

Вона, я ... да бомба, прив'язана до моєї спини.

З в'язниць вдалося звільнити сто тридцять дві людини. Двадцять дев'ять з них все одно померли в таборі. Корінн була тридцятої. Інші залишилися за гратами, наприклад бідна місіс Фокс, про чию долю я, мабуть, ніколи вже не впізнаю. Але пані Койл каже, що ми вбили мінімум двадцять їх солдатів. По якомусь чудесному збігом обставин в бою загинуло лише шестеро членів «Відповіді», включаючи Тею і пані Ваггонер, але ще п'ятьох взяли в полон і безсумнівно будуть катувати, щоб дізнатися про місцезнаходження «Відповіді».

Тому ми згорнули табір. Дуже швидко.

Хоча багато поранених ще не могли ходити і не оговталися після пережитого в тюрмах, ми завантажили все припаси, ліки і зброю в вози, на коней і здорових людей і пішли в гущавину лісу. Ми крокували всю ніч, весь наступний день і ще одну ніч, поки не вибрелі до озера біля підніжжя скелястої кручі. Тут, по крайней мере, були вода і хоч якесь укриття.

- Чи зійде, - сказала пані Койл.

Ми розбили табір на березі.

І почали готуватися до війни.

Вона робить рух долонею, і я миттєво пірнаю в кущі. Ми підійшли до вузької путівця доріжці, що відходить від головної дороги, з якої доноситься ледь чутний Шум маршируючого загону.

Наш запас ліки стрімко вичерпується, і пані Койл ввела сувору систему розподілу таблеток. Але після тієї ночі, коли ми підірвали в'язниці, в місто небезпечно в'їжджати будь-якому чоловіку, з Шумом або без, тому нас більше не можуть підвозити до об'єктів в таємних відсіках возів. Доводиться доїжджати лише до певної точки далеко за містом, а залишок шляху йти пішки.

Тікати теж стало важче, тому ми повинні бути дуже обережні.

- Давай, - шепоче пані Койл.

Я встаю. На небі світять два місяці - інших джерел світла ніде поблизу немає.

Пригнувшись, ми переходимо дорогу.

Після вимушеного переїзду на озеро, після звільнення сотні людей, після смерті Корінн ...

Після мого вступу в «Відповідь» ...

Я багато чому навчилася.

Пані Койл називає це «початкової підготовкою». Веде її пані Брет, але на уроки ходжу не тільки я, а всі більш-менш одужали пацієнти - таких більшість. Словом, учнів у пані Брет дуже багато, і всі разом ми вчимося заряджати гвинтівку і стріляти з неї, осягаємо основи засилання агентів на територію противника, нічних маневрів, стеження і спілкування за допомогою жестів і кодів.

А ще - як спорудити і закласти бомбу.

- Звідки ви все це знаєте? - Запитала я якось раз за вечерею. Все тіло нило від нескінченної біганини, плавання і носіння тягарів. - Ви ж цілительки. Звідки вам знати, як ...

- Керувати армією? - Перебила мене пані Койл. - Ти забуваєш про війну зі спекламі.

- У нас була власна дивізія, - додала пані Форт, нюхаючи бульйон.

Побачивши, як старанно я вчуся, цілительки почали зі мною розмовляти.

- Нас не дуже-то любили, - захихотіла сиділа навпроти пані Лоусон.

- Не всі генерали правильно вели війну, - сказала мені пані Койл. - Ми вирішили, що підпільна діяльність буде ефективніше.

- А оскільки Шума у ??нас не було, - додає пані надарували, - ми могли запросто проникати куди завгодно.

- Але чоловіки, заправляють містом і армією, вважали, що це - не відповідь, - знову сміючись, каже пані Лоусон.

- Звідси й нашу назву, - вставляє пані Койл.

- А коли сформували новий уряд і заново відбудували місто, тоді ... Ну, ми вирішили, що всі важливі запаси краще зберігати під рукою.

- Вибухівка в шахтах! - Здогадуюся я. - Ви запаслися нею давним-давно.

- Як виявилося, не дарма. Нікола Койл завжди володіла даром передбачення.

Почувши це ім'я, Нікола, я здивовано моргаю: раніше мені якось не приходило в голову, що у пані Койл може бути ім'я.

- Та вже, - каже вона. - Чоловіки створені для війни. Розсудлива жінка про це не забуває.

На об'єкті нікого немає, як ми і задумували. Мішень зовсім маленька, зате символічна - це колодязь неподалік від фермерських земель на схід від міста. Колодязь і відходить від нього система водопостачання живлять водою лише одне поле, а не будівлі. Але якщо місто буде і далі дозволяти меру ув'язнювати фермерів в тюрми, катувати і вбивати, тоді місту стане нічого їсти.

Добре й те, що звідси далеко до центру, тобто Тодда я не побачу.

Поки я вирішила з цим не сперечатися. Бувай.

Ми зрізали шлях через поле і, затамувавши подих, крадемося повз сплячого фермерського будинку. Нагорі все ще горить світло, але це напевно про людське око.

Пані Койл робить жест рукою, і я, обігнавши її, пірнаю під чисту білизну, розвішана на мотузках. Там я випадково спотикаюся про дитячу іграшку і дивом залишаюся на ногах.

Бомбу потрібно нести дуже обережно, будь-яка струс може привести до ...

Але немає.

Я полегшено видихаю і біжу далі.

Навіть в ті тижні, коли ми ховалися в лісі і взагалі не підходили до міста, проводячи весь час в тренуваннях, кілька втекли від мера людей зуміли нас розшукати - дивом, не інакше.

- що про нас говорять ?! - Запитала пані Койл.

- Що ви вбили всіх спеклов, - відповіла жінка, притискаючи до розбитого носа примочку.

- Стривайте, - докинула я. - Так що ж виходить, все спекли мертві?

Вона кивнула.

- А провину звалили на нас, - додала пані Койл.

- Але навіщо?!

Пані Койл встала і подивилася через озеро в бік міста:

- Щоб налаштувати проти нас мирних жителів. Щоб ті вважали нас лиходіями.

- Так, саме так він і каже, - кивнула жінка. Я знайшла її під час лісової пробіжки. Вона спіткнулася і впала на кам'янистому березі, але розбила, на щастя, тільки ніс. - Він мало не щодня проводить мітинги. І люди його слухають.

- Ще б пак, - відповіла пані Койл.

Я підвела голову:

- Ви ж нічого такого не робили? Чи не вбивали їх?

Її очі спалахнули так, що ними можна було запалити сірник.

- Ти за кого нас приймаєш, дитя ?!

Я витримала її погляд:

- Звідки мені знати? Вистачило ж вам духу підірвати казарми і вбити солдатів.

Пані Койл тільки похитала головою - хороший відповідь, нічого не скажеш.

- За вами точно не було стеження? - Запитала вона жінку.

- Я три дні блукала по лісі, - відповіла та. - Але все одно вас не знайшла. Це вона знайшла мене.

- Так, - пильно дивлячись на мене, сказала пані Койл. - Віола це вміє.

Коли ми підходимо до колодязя, з'ясовується, що не все так просто.

- Будинок дуже близько! - Шепочу я.

- Нічого подібного, - шепоче у відповідь пані Койл, обходячи мене ззаду і розстібаючи мій рюкзак.

- Точно? Бомби, якими ви підірвали вежу, були ...

- Бомби бувають різні. - Вона поправляє вміст мого рюкзака, потім розгортає мене до себе: - Чи готова?

Я ще раз оглядаю будинок, усередині якого напевно сплять жінки, чоловіки, діти. Я ніколи не стану вбивати людей. Тільки якщо іншого виходу не буде. І якщо заради Тодда і Корінн я повинна підірвати бомбу ... що ж.

- Ви впевнені? - Питаю я.

- Віола, ти довіряєш мені, чи ні. - Вона схиляє голову. - Ну, що ти вибираєш?

Вітер трохи посилився і тепер доносить до нас Шум сплячого Нью-Прентісстауна. Один суцільний хропе рев майже умиротворений, як ніби нічого страшного не відбувається.

Тодд десь там.

(Ні, він не помер, хай вона говорить що хоче, він не помер)

- За справу, - кажу я, знімаючи рюкзак.

Звільнення в'язнів нічого не дало Лі. Серед них не виявилося його сестри і матері - ні серед живих, ні серед загиблих. Можливо, вони залишилися в тому єдиному блоці, ворота якого «Відповіді» не вдалося підірвати.

Але ...

- Навіть якщо вони померли, - сказав Лі одного вечора, коли ми сиділи на березі озера і кидали в воду камінці, - я хочу це знати.

Я похитала головою:

- Коли не знаєш, то хоча б сподіваєшся.

- Від мого знання або незнання вони не оживуть. - Він сів ближче. - Мені здається, вони померли. Я відчуваю.

- Лі ...

- Я його вб'ю. - Він сказав це без загрози в голосі, а як чоловік, який дає клятву. - Тільки б вдалося підібратися. Клянуся, я його вб'ю!

На небо зійшли місяця, від чого на поверхні озера з'явилися наші силуети. Я кинула ще один камінчик і милувалася колами, що розходяться по воді від відображення жовтий місяць. В деревах за нашими спинами тихо гудів табір. Час від часу з цього гудіння пробивався чийсь Шум, в тому числі і Шум Лі, якому пані Койл не вважала за потрібне видавати ліки.

- Це зовсім не так, як очікуєш, - тихо сказала я.

- Ти про вбивство?

Я кивнула.

- Навіть якщо людина заслуговував смерті, навіть якщо б він запросто тебе вбив, якщо б зміг, все одно це жахливо.

Чи помовчав трохи і видавив:

- Знаю.

Я подивилася на нього:

- Ти вбив солдата?

Він не відповів, - а це вже саме по собі відповідь.

- Лі? Чому ти не расска ...

- Тому що це зовсім не так, як очікуєш, вірно? - Перебив мене він. - Навіть якщо людина заслужила.

Чи жбурнув в озеро ще один камінчик. Ні, ми не втішали один одного. Між нами розверзлася прірва.

- Але я все одно його вб'ю, - сказав він.

Я прибираю картонку з бомби і міцно притискаю її до стінки колодязя - на зворотному боці у неї в'язкий клей з деревного соку. Я дістаю з рюкзака два проводка, а ще два - вже стирчать з бомби - скручую між собою, потім з'єдную всі разом, залишаючи бовтатися тільки один кінчик.

Все, бомба готова.

Я дістаю з передньої кишені рюкзака маленький зелений дисплей і прикручують його до бовтаються проводів. Натискаю на ньому червону кнопку, потім сіру. Спалахують зелені цифри.

Тепер можна виставити час.

Тисну сіру кнопку кілька разів, доки на екрані не з'являється цифра 30.00. Ще раз натискаю червону кнопку, перевертаю дисплей, заправляю один металевий клапан в інший і знову тисну сіру. На дисплеї починається зворотний відлік: 29:59, 29:58, 29:57.

Бомба ожила.

- Молодець! - Шепоче пані Койл. - А тепер біжимо.

І ось, після місяця затишшя, поки видужували звільнені в'язні, поки ми вчилися і вдихали життя в нашу армію, настала ніч, коли очікування підійшло до кінця.

- Прокидайся, дитя, - сказала пані Койл, стоячи на колінах у мого ліжка.

Я відкрила очі і закліпала. Була глибока ніч. Пані Койл говорила дуже тихо, щоб не розбудити інших сплячих.

- Навіщо?

- Ти сказала, що готова на все.

Я встала і вийшла в холодну ніч, взуття на ходу. Пані Койл вже приготувала для мене рюкзак.

- Ми їдемо в місто? - Запитала я, зашнуровивая черевики.

- Вона чудова, - заглянувши в рюкзак, пробурмотіла пані Койл.

- Чому сьогодні? Чому зараз?

Вона підняла голову:

- Пора нагадати меру про наше існування.

У мене за спиною бовтається порожній рюкзак. Ми переходимо двір і крадемося повз будинок, раз у раз зупиняючись і слухаючи ніч.

Навколо - ні звуку.

Я вже готова сховатися в лісі, але пані Койл встала і розглядає білу стіну будинку.

- Можна тут, - каже вона.

- Що можна"? - Я з побоюванням озираюся на всі боки: час-то йде.

- Ти забула, хто ми? - Вона запускає руку в кишеню довгою форменого спідниці, яку одягає навіть на завдання, хоча в штанях було б куди зручніше. Дістає звідти якийсь невеликий предмет і кидає мені. Я машинально ловлю. - Виконаєш ритуал?

Я опускаю очі. У долоні у мене - розсипається шматочок синього вугілля, якого в таборі завжди в достатку: щоб зігрітися, ми спалюємо залишки Річер. Угольок залишає запилене синя пляма на моїй руці.

Я дивлюся і дивлюся на нього.

- Тік-так, - каже пані Койл.

Ковтає. Потім піднімаю руку і швидким рухом креслю овал на білій стіні.

На мене дивиться синя «О» - справа моїх власних рук.

Я раптом помічаю, що дуже важко дихаю.

Оглядаюся: пані Койл вже зникла в канаві поряд з доріжкою. Пригнувши голову, я біжу за нею.

А через двадцять вісім хвилин, якраз коли ми добираємося до воза в глибині лісу, далеко лунає Бум!

- Вітаю, солдат, - каже пані Койл. Телега рушає. - Ти тільки що зробила перший постріл в останній битві.

МИСТЕЦТВО задавати ПИТАННЯ

[Тодд]

Жінка прив'язана до залізної рамі: руки задерті вгору і трохи заведені назад.

Вона як Бутт зібралася пірнати.

Тільки на обличчі у неї розбавлена ??водою кров.

- Щас вона отримає, - говорить Дейві.

Але голос у нього напрочуд тихий.

- Ще раз, моя люба, - каже містер Хаммар, обходячи її ззаду. - Хто встановив бомбу?

Вчора ввечері прогримів перший вибух після довгого затишшя, знищивши колодязь і водяний насос однієї ферми.

Почалося.

- Я не знаю, - відповідає жінка, натужно кашляючи. - Я ж навіть ні разу не виїжджала з Хейвена після ...

- Звідки ти не виїжджала? - Запитує містер Хаммар. Він вистачає раму за спецально ручку і різко нахиляє вперед, занурюючи обличчя жінки в бочку з водою. І тримає, тримає, поки та б'ється в конвульсіях.

Я упираюся поглядом в підлогу.

- Підніми голову, Тодд, - каже мер, що стоїть за нашими спинами. - А то нічому не навчишся.

Піднімаю голову.

Ми стоїмо за іншу сторону двостороннього дзеркала, в маленькій спостережної кімнаті, що виходить дзеркальної стороною на Арену Питань - звичайний зал з високими бетонними стінами і такими ж дзеркальними вікнами з усіх боків. Ми з Дейві сидимо поруч на коротенькій лавці.

І спостерігаємо.

Містер Хаммар підіймає раму. Жінка вистачає ротом повітря і намагається вирватися з пут.

- Де ти живеш? - Містер Хаммар посміхається, мерзотна посмішка вапще ніколи не сходить з його обличчя.

- У Нью-Прентісстауне, - видавлює жінка. - У Нью-Прентісстауне.

- Вірно.

Містер Хаммар дивиться, як вона кашляє знову і знову, поки її не виташнівает прямо на груди. Він бере рушник і ретельно витирає блювоту з її обличчя.

Жінка все ще задихається, але погляд її не сходить з містера Хаммарен.

Вона перелякана до напівсмерті.

- Навіщо він так? - Запитує Дейві.

- Як? - Не розуміє мер.

Дейві знизує плечима:

- Ну, типу, по-доброму.

Я мовчу. І намагаюся вигнати з Шума спогади про компреси, які накладав мені мер під час допиту.

Як давно це було...

Я чую, як мер змінює позу і шарудить одягом, щоб Дейві не почув мого Шума.

- Ми ж не звірі, Девід. Ми не заради задоволення це робимо.

Я дивлюся на містера Хаммарен, на його усмішку.

- Так, Тодд, - каже мер. - Капітан Хаммар, можливо, надто весел , І поведінку його частково недоречно, проте визнай: воно приносить плоди.

- Ну що, прийшла в себе? - Запитує містер Хаммар жінку. Його голос лунає з динаміків у кутках кімнати, але звук трохи відстає від рухів губ, від чого здається, що ми дивимося передачу по Візор. - Я шкодую, що мені доводиться ставити Питання, - говорить містер Хаммар. - Але наша розмова може закінчитися дуже швидко. Тобі варто лише захотіти.

- Прошу вас, - шепоче жінка, - благаю, відпустіть мене, я нічого не знаю!

І вона починає плакати.

- Господи ... - видихає Дейві.

- В арсеналі ворога безліч вивертів, щоб викликати в нас співчуття, - каже мер.

- Так це виверт? - Питає його Дейві.

- Майже напевно.

Я все спостерігаю за жінкою. На прийом щось схоже.

Я - коло, коло - це я.

- Саме так, - каже мер.

- Вирішувати вам, - продовжує пан Хаммар, знову починаючи кружляти по залу. Жінка намагається не випускати його з поля зору, але її руху обмежені рамою. Він навмисне не показується їй на очі і стоїть десь за спиною. Щоб їй було не по собі.

Потомушто Шума у ??містера Хаммарен немає.

Але у нас-то з Дейві він є.

- Вона чує лише невиразні перешкоди, Тодд, - каже мер, читаючи мій Шум. - Бачите залізні стрижні, що стирчать з рами з двох сторін від її голови?

Він показує на них пальцем. Ми з Дейві бачимо.

- З них доноситься постійний свист, який приглушує будь Шум з наглядових кімнат. Не дає відволікатися від Питань.

- Ну да, інакше вона може почути, що нам вже відомо! - Здогадується Дейві.

- Саме так, - відповідає мер, злегка здивувавшись. - Ти абсолютно правий, Девід.

Той посміхається.

- На стіні фермерського будинку хтось накреслив синю букву «О», - продовжує сержант Хаммар, все ще не з'являючись на очі жінці. - Тобто бомбу підклали члени твоєї угруповання.

- Це не моя угруповання! - Каже жінка, але містер Хаммар її буття і не чує.

- Нам також відомо, що весь останній місяць ти працювала на цьому самому полі.

- І багато інших жінок! - Волає вона все відчайдушніше і відчайдушніше. - Мілла Прайс, Кассіа Макрей, Марта Сатпена ...

- Значить, вони теж в змові?

- Так ні ж! Я тільки..

- Чи бачите, місіс Прайс і місіс Сатпена вже відповіли на наші Питання.

Жінка різко замовкає, в очах - новий страх.

Цього разу Дейві хихикає:

- Попалася!

Але я чую в його Шумі ледь помітне полегшення.

Цікаво, а мер чує?

- Що ... - видавлює жінка, потім замовкає ненадовго і насилу закінчує: - Що вони сказали?

- Що ви просили у них допомоги, - спокійно відповідає містер Хаммар, - і хотіли завербувати їх у терористи, але вони відмовилися, і тоді ви вирішили діяти самостійно.

Жінка блідне, здивовано розкриває рот і очі.

- Але ж це неправда? - Спокійно питаю я мера. Я - коло, коло - це я . - Він змушує її зізнатися, вдаючи, що у визнанні вже немає потреби.

- Дуже добре, Тодд! - Схвально вигукує мер. - Відчуваю, у тебе дар.

Дейві запитально дивиться на мене, потім на батька, потім знову на мене, але сказати не наважується.

- Ми вже знаємо, що ви винні, - каже містер Хаммар. - Показання свідків досить на довічний термін. - Він зупиняється прямо перед нею. - Повірте, я - ваш друг. Людина, в силах якого врятувати вас від долі куди страшнішою, ніж тюремне ув'язнення.

Жінка насилу ковтає - схоже, її знову нудить.

- Але я нічого не знаю, - слабо вимовляє вона. - Правда, нічого.

Містер Хаммар зітхає:

- Що ж, повинен сказати, я страшно розчарований.

Він знову обходить її зі спини, вистачає раму і занурює жінку в воду.

І тримає ...

Тримає ...

Піднімає очі на наше дзеркало ...

І посміхається ...

І тримає ...

Вода вирує від її конвульсій ...

Я - коло, коло - це я, думаю я, зажмурівая.

- Відкрий очі, Тодд, - каже мер ...

Відкриваю ...

А містер Хаммар все тримає ...

Вона б'ється що є сил ...

Такшто з-під мотузок на зап'ястях проступає кров ...

- Господи ... - видихає Дейві ...

- Він її вб'є, - кажу я тим же тихим голосом ... Це тільки визор ...

Просто визор ...

(а ось і ні)

(Нічого не відчуваю)

(Потомушто я помер)

(Помер)

Мер простягає руку до стінки і натискає кнопку.

- Досить, капітан, - каже він, і його голос оголошує стіни Арени.

Містер Хаммар підіймає раму. Повільно.

Жінка висить на ній нерухомо, опустивши підборіддя на груди. З носа і рота ллється вода.

- Він її убив! - Скрикує Дейві.

- Ні.

- Дайте мені, - повторює містер Хаммар жінці, - і все закінчиться.

Настає довга тиша, дуже довга.

А потім в горлі жінки щось клацає.

- Що ви сказали? - Запитує містер Хаммар.

- Я це зробила.

- Не може бути! - Охає Дейві.

- Що ви зробили?

- Підкласти бомбу, - відповідає жінка, не піднімаючи голови.

- І намагалася завербувати інших в терористичне угрупування? - Додає містер Хаммар.

- Так, так, - шепоче жінка, - як завгодно.

- Ха! - Кричить Дейві - знову з полегшенням, яке він ретельно намагається приховати. - Зізналася! Зізналася!

- А ось і ні, - кажу я, не рухаючись і не зводячи очей з жінки.

- Чого ?!

- Вона бреше. - Я все дивлюся і дивлюся крізь дзеркало. - Щоб він перестав її мучити. - Я трохи повертаю голову, показуючи, що звертаюся до мера: - Чи не так?

Мер трохи вичікує. Хоч у нього немає Шума, я бачу, як він вражений моєю догадливістю. З тих пір як я почав вправлятися, мені багато чого стало ясно.

Може, в цьому і суть.

- Ну зрозуміло, вона бреше, - нарешті вимовляє мер. - Але зате тепер ми можемо використовувати її визнання проти неї.

Погляд Дейві бігає між мною і батьком.

- Тобто він ... він знову буде її допитувати?

- Усі жінки - члени «Відповіді», - каже мер, - а то й на ділі, так в душі. Ми повинні з'ясувати, про що вона думає. І що знає.

Дейві переводить погляд на задихається жінку:

- Не розумію...

- Коли її відправлять назад до в'язниці, - кажу я, - інші жінки побачать, що з нею сталося.

- Вірно. - Мер кладе долоню мені на плече - майже ласкаво. Я не ворушуся, і тоді він прибирає руку. - Вони зрозуміють, що чекає неслухняних. І поступово ми випитати з них всі потрібні відомості. Вчорашня бомба означала відновлення ворожнечі і перехід до вирішальних дій. Нам необхідно з'ясувати, яким буде наступний крок «Відповіді».

Дейві все ще дивиться на жінку:

- А з нею що буде?

- Її покарають за злочин, в якому вона зізналася, зрозуміло, - відповідає мер, не даючи Дейві вставити ні слова. - І хто зна? Раптом їй справді щось відомо. - Він теж кидає погляд крізь дзеркало. - Є лише один спосіб це з'ясувати ...

- Я хочу подякувати тобі за допомогу, - каже містер Хаммар, беручи жінку під підборіддя і піднімаючи її обличчя. - Ти проявила рідкісну силу волі і відвагу, можеш собою пишатися. - Він посміхається, але вона не дивиться йому в очі. - Чи не кожен чоловік здатний так хоробро зносити наші Питання.

Містер Хаммар відходить до столика в кутку і знімає з нього ганчірку. У тьмяному світлі Арени спалахують якісь блискучі залізяки. Містер Хаммар бере одну.

- А тепер прийшла пора для другої частини нашої розмови, - говорить він, наближаючись до жінки.

І вона починає кричати.

- Це ... це було ... - безуспішно намагається вимовити Дейві, ходячи з одного боку в інший. - Це було ... - Він повертається до мене: - Чорт забирай, Тодд!

Я мовчки дістаю з кишені приховане яблуко.

- Яблуко, - шепочу я на вухо Ангаррад.

ФАТАЛЬНА НІЧ |  Яблуко, каже вона у відповідь, чіпаючи його зубами. Тодд, каже вона, а потім запитально: Тодд?
загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати