Головна

Проникливість дядечка Скофлера |  Буря в душі |  Сон, який наснився мені в ту ніч |  Палиці в колесах |  Випробування сестри Сімпліцій |  Приїжджий забезпечує собі зворотний шлях |  Вхід для обраних |  Місце, де складаються переконання |  система заперечування |  Подив Шанматье зростає |

Фантина щаслива

1.  Глава шоста. Обоє старих, КОЖЕН НА СВОЇ ЛАД, докладає всіх зусиль, ЩОБ Козетти БУЛА ЩАСЛИВА
  2.  Ми розлучилися, і до початку перерви були на місці. - Як я щаслива бачити вас, - скрикнула Жанна. - Як буде шкодувати Анна. Вона тільки що пішла з батьком до вас.
  3.  Обидва старого, кожен на свої лад, докладають всіх зусиль, щоб Козетта була щаслива
  4.  Щаслива родина
  5.  Щаслива випадковість

Вона не зробила жодного руху, який говорив про подив або радості; вона вся була втілена радість. Цей просте запитання: «А Козетта?» - Заданий був з таким глибоким довірою, з таким спокоєм, з таким повною відсутністю тривоги або сумніви, що Мадлен не знайшов, що відповісти. Вона продовжувала:

- Я знала, що ви тут. Я спала, але бачила вас. Я бачу вас вже давно. Всю ніч я стежила за вами поглядом. Ви були в якомусь сяйві, вас оточували ангели.

Він підняв очі до розп'яття.

- Але скажіть мені, де Козетта? - Продовжувала вона. - Чому ви не поклали її до мене в ліжко? Тоді я побачила б її відразу, як тільки прокинулася.

Він несвідомо відповів їй щось, але згодом не міг пригадати, що саме.

На щастя, в цю хвилину увійшов лікар, якого встигли попередити. Він прийшов на допомогу до Мадлену.

- Голубонько! - Сказав лікар. - Заспокойтеся! Ваша дитина тут.

Очі у Фантіни заблищали, висвітливши всі її обличчя. Вона склала руки з виразом найгарячішою і найніжнішою благання.

- О, принесіть же мені її! - Вигукнула вона.

Зворушлива ілюзія матері! Козетта все ще була для неї маленькою дитиною, якого носять на руках.

- Ні, - заперечив лікар, - не зараз. Вас ще трохи лихоманить. Вид дитини схвилює вас, а вам це шкідливо. Спочатку ми вилікуємо вас.

Вона перебила його:

- Але ж я вже здорова, здорова! До чого він дурний, цей доктор! Ви чуєте? Я хочу бачити мою дитину, хочу і все!

- Ось бачите, як ви гарячіться, - сказав лікар. - До тих пір, поки ви будете так себе вести, я не дозволю вам тримати у себе дочку. Недостатньо побачити дитину, треба жити для нього. Коли ви будете розсудливі, я сам приведу його до вас.

Бідна мати опустила голову.

- Пробачте мені, пане докторе, дуже прошу вас, вибачте мене! За старих часів я б не стала так розмовляти, але зі мною трапилося стільки нещасть, що іноді я і сама не знаю, що кажу. Я розумію: ви боїтеся, щоб я не розхвилювалася, я буду чекати, скільки ви захочете, але, клянусь вам, мені не зашкодило б шкоди, якби я глянула на мою доньку. Все одно я бачу її; вона так і стоїть у мене перед очима з учорашнього вечора. Знаєте що? Якби мені принесли її зараз, я б стала тихенько розмовляти з нею, і все. Хіба не зрозуміло, що я хочу бачити свою дитину, за яким заради мене їздили в Монфермейль? Я не серджуся. Я впевнена, що скоро буду щаслива. Всю ніч я бачила щось біле і якісь фігури, які мені посміхалися. Коли пан доктор захоче, тоді він і принесе мені Козетту. У мене вже немає спека, я одужала. Я відчуваю, що у мене все пройшло, але я буду вести себе так, як ніби ще хвора, і не стану рухатися, щоб зробити приємне сестричкам. Коли всі побачать, що я спокійна, то скажуть: треба дати їй дитину.

Мадлен сидів на стільці поруч з ліжком. Вона повернулася до нього. Видно було, що вона з усіх сил намагається бути спокійною і «бути розумницею», як вона виражалася в своєму хворобливому безсиллі, схожому на дитячу слабкість, - старається для того, щоб всі побачили її спокій і дозволили привести до неї Козетту. Однак, як вона ні стримувалася, вона все ж не могла не закидати пана Мадлена питаннями:

- Чи добре ви з'їздили, пан мер? О, який ви добрий, що поїхали за нею! Скажіть мені тільки одне: як її здоров'я? Чи добре вона перенесла дорогу? Вона і не впізнає мене. Як це сумно! Вона забула мене за стільки часу, бідна крихітко! Адже діти такі безпам'ятні! Все одно що пташки. Сьогодні бачать одне, завтра інше і відразу все забувають. Принаймні чисте чи було на ній білизну? У чистоті чи тримали її ці Тенардье? Як вони її годували? О, якби ви знали, як я мучилася, коли задавала собі всі ці питання в пору потреби! Тепер все пройшло. Я так рада! Ах, як би мені хотілося побачити її! Скажіть, пане мере, сподобалася вам моя донька? Адже, правда, вона красуня? Ви, напевно, дуже змерзли в диліжансі? Скажіть, невже не можна принести її сюди хоч на хвилиночку? А потім зараз же забрати назад? Ви ж тут господар, і якби ви захотіли ...

Він взяв її за руку.

- Козетта красуня, - сказав він, - Козетта здорова, ви скоро побачите її, тільки заспокойтеся. Ви говорите занадто швидко і до того ж висовуєте руку з-під ковдри, а від цього у вас кашель.

Справді, напади задушливого кашлю переривали Фантіну мало не на кожному слові.

Фантина не стала заперечувати; вона злякалася, що порушила надто палкими благаннями ту довіру, яку їй хотілося вселити оточуючим, і почала базікати про сторонні речі.

- Чи не правда, Монфермейль - досить гарне місце? Влітку туди їздять на прогулянку. Як йдуть справи у Тенардье? У тих краях буває мало народу. Це не заїжджий двір, а якась харчевня.

Не випускаючи її руки, Мадлен дивився на неї з тривогою; було ясно, що він прийшов сказати їй щось таке, перед чим тепер подумки відступав. Лікар, відвідавши хвору, пішов, і з ними залишалася тільки сестра.

Раптово серед настала тиші пролунав вигук Фантіни:

- Я чую її! Боже мій, я чую її! Вона простягла руку, щоб все помовчали, і, затамувавши подих, стала прислухатися.

У дворі грав дитина-дочка воротарки або який-небудь із працівниць. Подібні випадковості завжди мають місце в розгортається таємничий виставі трагічних подій, немов граючи в ньому свою роль. Дівчинка гуляла, бігала, щоб зігрітися, сміялася і дзвінко співала. На жаль! В які тільки людські переживання не вторгатися іноді дитячі ігри! Пісеньку цієї дівчинки і почула Фантина.

- О! - Вигукнула вона. - Це моя Козетта! Я впізнаю її голосок!

Дитина зник так само швидко, як з'явився; голосок замовк; Фантина прислухалася ще деякий час, потім обличчя її запаморочилось, Мадлен почув, як вона прошепотіла:

- Який погана людина цей доктор. Він не дозволяє мені побачити мою дочку! У нього і особа зле.

Однак радісні думки знову повернулися до неї. Відкинувши голову на подушку, вона продовжувала говорити сама з собою:

- Які ми з нею будемо щасливі! По-перше, у нас буде садок! Пан Мадлен обіцяв мені це. Моя донька буде грати в саду. Вона вже, напевно, знає абетку. Я змушу її читати по складах. Вона стане бігати по траві за метеликами. А я буду дивитися на неї. А потім вона піде до причастя. До речі! Коли ж вона в перший раз піде до причастя?

Вона почала вважати на пальцях.

- ... Один, два, три, чотири ... зараз їй сім. Значить, через п'ять років. Вона одягне білу вуаль і ажурні панчішки, вона буде схожа на маленьку жінку. Про добра моя сестричка! Ви ще не знаєте, до чого я дурна - я думаю про те, як моя дочка піде до першого причастя!

Вона розсміялася.

Він уже не тримав руку Фантіни. Він слухав її слова, як слухають подих вітру, - опустивши очі в землю, заглибившись у свої бездонні думи. Раптом вона замовкла, і він машинально підняв очі. Вид Фантіни налякав його.

Вона більше не говорила, вона більше не дихала; вона підвелася на своєму ложі, її худе плече виглянуло з-під спустилася сорочки; особа, таке сяюче за хвилину перед тим, було тепер мертво-блідо; розширеними від жаху очима вона ніби пильно вдивлялась в щось страшне, що знаходилося на іншому кінці кімнати.

- Боже мій! - Скрикнув він. - Що з вами, Фантина?

Вона не відповіла, вона не відривала очей від того, на що дивилася; вона торкнулася однією рукою його плеча, а інший зробила йому знак озирнутися.

Він обернувся і побачив Жавера.

В якому дзеркалі пан Мадлен бачить своє волосся |  Жавер задоволений
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати