Головна

Ніч, за якою видніється день

  1.  б) Обведи номер фігури, з якою можна скласти циліндр.
  2.  Завдяки довірі і чуйності якої кілька майбутніх співробітників видавництва познайомилися свого часу з цією книгою.
  3.  В якій Абдулла кидає виклик Долі
  4.  В якій Абдулла нарешті добирається до Повітряного замку
  5.  В якій Абдулла набуває килим
  6.  В якій Абдулла зводить знайомство зі старим солдатом
  7.  В якій Абдуллу і солдата наздоганяє рука Закону

Почувши стукіт у двері, Жан Вальжан обернувся.

- Заходьте, - сказав він слабким голосом.

Двері розчинилися. На порозі з'явилися Козетта і Маріус.

Козетта кинулася в кімнату.

Маріус залишився на порозі, притулившись до одвірка.

- Козетта! - Вимовив Жан Вальжан і, простягнувши їй назустріч тремтячі руки, випростався в кріслі, схвильований, блідий, з виразом безмежної радості в серці.

Задихаючись від хвилювання, Козетта припала до грудей Жана Вальжана.

- Батько! - сказала вона.

Жан Вальжан, вражений, невиразно повторював:

- Козетта! Вона! Ви, пані! Це ти! О Боже! - І, відчувши обійми Козетти, закричав: - Це ти! Ти тут! Значить, ти мене прощаєш!

Маріус, напівзаплющивши очі, щоб стримати сльози, зробив крок вперед і прошепотів, пригнічуючи ридання:

- Батько мій!

- І ви, і ви теж прощаєте мене! - Сказав Жан Вальжан.

Маріус не міг вимовити ні слова.

- Дякую вам, - додав Жан Вальжан.

Козетта зірвала з себе шаль і кинула на ліжко капелюшок.

- Мені це заважає, - сказала вона.

Сівши на коліна до старого, вона обережно відкинула його сиве волосся і поцілувала в лоб.

Жан Вальжан, абсолютно розгублений, не протестував проти.

Розуміючи лише дуже смутно, що відбувається, Козетта посилила свої ласки, як би бажаючи сплатити борг Маріуса.

Жан Вальжан шепотів:

- Як людина дурна! Адже я уявляв, що не побачу її більше. Уявіть собі, пан Понмерси, що в ту хвилину, коли ви входили, я казав собі: «Все скінчено. Ось її дитяче платтячко, а я, нещасний, ніколи вже не побачу Козетту ». Я говорив це в ту саму хвилину, коли ви піднімалися сходами. Ну не дурень я був? Ось як сліпі люди! Вони не беруть до уваги милосердя божого. А милосердний господь каже: «Ти думаєш, що все тебе покинули, бідолаха? Та не буде так! Я знаю, що тут є бідний старий, якому потрібен ангел-Утішитель ». І ангел приходить, і людина дізнається свою Козетту. Він знову бачить свою маленьку Козетту! Ах, як я був нещасний!

Він замовк на мить, потім продовжував:

- Мені, далебі, необхідно було бачити Козетту час від часу, хоча б на мить. Річ у тім, серцю теж треба поглодалі кісточку. І разом з тим я відчував, що я зайвий. Я переконував себе: «Ти їм не потрібен, залишайся в своєму кутку, ти не маєш права набридати їм вічно». Слава богу, я знову бачу її! Знаєш, Козетта, у тебе дуже красивий чоловік. Що за славний вишитий комірець на тобі, носи його на здоров'я! Мені подобається цей малюнок. Це твій чоловік вибирав, правда? Але тобі потрібні кашемірові шалі. Пан Понмерси! Дозвольте мені говорити їй «ти». Це не на довго.

А Козетта дорікала його:

- Як погано з вашого боку, що ви нас покинули! Куди ж ви їхали? Чому так надовго? Перш ваші поїздки тривали не більш трьох-чотирьох днів. Я посилала Ніколетту, а їй завжди відповідали: «Його немає». Коли ви повернулися? Чому не сповістили нас? А знаєте, ви ж дуже змінилися. Як вам не соромно, батьку! Ви були хворі, а ми й не знали! Подивися, Маріус, чіпай його руку, яка вона холодна!

- Отже, ви прийшли! Значить, ви мене прощаєте, пан Понмерси? - Повторив Жан Вальжан.

При цих словах, сказаних Жаном Вальжаном вже вдруге, все, що переповнювало серце Маріуса, вирвалося назовні, і він закричав:

- Чуєш, Козетта? Він знову про те ж, він все просить у мене вибачення! А знаєш, чому він винен переді мною, Козетта? Він врятував мені життя. Він зробив більше: дав мені тебе. А після того як він врятував мене і дав мені тебе, знаєш, що він зробив з самим собою? Він приніс себе в жертву. Ось що це за людина. І мені, невдячної, мені, забудькуватому, мені, безсердечному, мені, винуватому, він говорить: «Дякую вам». Козетта! Провести все моє життя у ніг цієї людини, і то було б мало. Все, і барикаду, і водостік, цю вогненну піч, цю клоаку, - через все він пройшов заради мене, заради тебе, Козетта! Він проніс мене крізь тисячу смертей, оберігаючи мене від них і підставляючи їм свої груди. Все, що є на світі мужнього, доброчесного, героїчного, святого, - все в ньому! Козетта, він ангел!

- Тихіше тихіше! - Прошепотів Жан Вальжан. - До чого говорити про це?

- Ну, а ви! - Скрикнув Маріус гнівно і разом з тим шанобливо. - Чому ви нічого не говорили? В цьому і ваша вина. Ви рятуєте людям життя і приховуєте це від них. Більш того, під приводом викриття ви обмовляє самі на себе. Це жахливо!

- Я сказав правду, - зауважив Жан Вальжан.

- Ні, - заперечив Маріус, - правда - це правда до кінця, а ви все не сказали. Ви були паном Мадленом, чому ви не сказали цього? Ви врятували Жавера, чому ви не сказали цього? Я вам зобов'язаний життям, чому ви не сказали цього?

- Тому що я думав, як і ви. Я знаходив, що ви маєте рацію. Я повинен був піти. Якби ви знали щодо клоаки, ви змусили б мене залишитися з вами. Значить, я повинен був мовчати. Якби я сказав, це стиснуло б усіх.

- Чим стиснуло? Кого стиснуло? - Обурився Маріус. - Чи не уявляєте ви, що будете тут сидіти? Ми вас веземо. О Боже! Подумати тільки, що про все я дізнався випадково! Ми вас веземо. Ви і ми - одне ціле, нероздільне. Ви її батько, і мій також. Жодного дня ви не залишитеся більше в цьому жахливому будинку. І не думайте, ніби завтра ви ще будете тут.

- Завтра, - сказав Жан Вальжан, - мене не буде тут, але не буде і у вас.

- Що ви хочете цим сказати? - Запитав Маріус. - Ну ні, ми не дозволимо вам виїхати. Ви не розлучитеся з нами більше. Ви належите нам. Ми вас не відпустимо.

- На цей раз вже ми не жартуємо, - додала Козетта. - У нас внизу екіпаж. Я вас викрадаю. І якщо знадобиться, застосую силу.

Сміючись, вона зробила вигляд, ніби піднімає старого.

- Ваша кімната все ще очікує вас, - продовжувала вона. - Якби ви знали, як красиво зараз в саду! Азалії так чудово цвітуть! Всі алеї посипані річковим піском, і в ньому трапляються лілові черепашки. Ви скуштуєте моєї полуниці. Я сама її поливаю. І щоб не було більше ні «добродійки», ні «пана Жана»! Ми живемо в Республіці, всі говорять один одному «ти», правда, Маріус? Політична програма змінилася. Яке горе у мене сталося, батько, якби ви знали! У тріщині, на стіні, звив собі гніздечко Репола, а противна кішка з'їла його. Бідна моя гарненька пташка! Вона висувала головку з гнізда і дивилася на мене. Я так плакала про неї! Я просто вбила б цю кішку! Але зараз ніхто більше не плаче. Всі сміються, всі щасливі. Ви поїдете з нами. Як буде задоволений дідусь! Ми відведемо вам особливу грядку в саду, ви обробили її, і тоді подивимося, чи буде ваша полуниця смачніше моєї. Я обіцяю робити все, що ви хочете, тільки і ви повинні мене слухатися.

Жан Вальжан слухав її і не чув. Він слухав музику її голосу, але не розумів сенсу її слів; рясні сльози - таємничі перлини душі - повільно наверталися на очі. Він прошепотів:

- Ось доказ, що господь милосердний: вона тут.

- Батько! - Сказала Козетта.

Жан Вальжан продовжував:

- Правда, як було б чудово жити разом! На деревах там повно птахів. Я гуляв би з Козеттой. Так радісно бути серед живих, вітатися один з одним, перегукуватися в саду. Бути разом з самого ранку. Кожен би обробляв свій куточок в саду. Вона пригощала б мене полуницею, я давав би їй зривати троянди. Це було б чудово. Тільки ...

Він зупинився і тихо сказав:

- Як шкода!

Жан Вальжан втримав сльозу і посміхнувся.

Козетта стиснула руки старого в своїх руках.

- Боже мій! - Вигукнула вона. - Ваші руки стали ще холодніше! Ви нездорові? Вам боляче?

- Я? Ні, - відповів Жан Вальжан, - мені дуже добре. Тільки ...

Він замовк.

- Щойно?

- Я зараз помру.

Козетта і Маріус здригнулися.

- Помрете? - Скрикнув Маріус.

- Так, але це нічого не означає, - сказав Жан Вальжан.

Він зітхнув, посміхнувся і заговорив знову:

- Козетта! Ти мені розповідала, продовжуй, говори ще. Стало бути, маленька пташка померла. Говори, я хочу чути твій голос!

Маріус дивився на старого, немов закам'янілий.

Козетта випустила несамовитий крик:

- Батько! Батько мій! Ви будете жити! Ви повинні жити! Я хочу, щоб ви жили, чуєте?

Жан Вальжан, піднявши голову, з обожнюванням дивився на Козетту.

- О, так, заборони мені вмирати! Хто знає? Бути може, я послухаю тебе. Я вже помирав, коли ви прийшли. Це мене зупинило, мені здалося, що я оживаю.

- Ви сповнені життя і сил! - Вигукнув Маріус. - Невже ви думаєте, що люди вмирають ось так, відразу? У вас було горе, воно пройшло, все минуло. Це я повинен просити у вас пробачення, і я прошу його на колінах! Ви будете жити, жити з нами, жити довго. Ми вас беремо з собою. У нас обох буде відтепер одна думка - про вашому щастя!

- Ну ось, бачите, - сказала Козетта вся в сльозах, - Маріус теж говорить, що ви не помрете.

Жан Вальжан посміхався.

- Якщо ви і візьмете мене до себе, пан Понмерси, хіба я перестану бути тим, що я є? Ні. Господь розсудив так само, як я і ви, а він не змінює рішень; треба, щоб я пішов. Смерть - прекрасний вихід з положення. Бог краще нас знає, що нам треба. Нехай пан Понмерси буде щасливий з Козеттой, нехай молодість з'єднається з ясного ранку, нехай радують вас, діти мої, бузок і солов'ї, нехай твоє життя буде залита сонцем, як квітучий луг, хай все блаженство небес зійде в ваші душі. а я ні на що більше не потрібен, я помру; так треба, і це добре. Зрозумійте, будемо розсудливі, нічого не можна вдіяти, я відчуваю, що все скінчено. Годину тому у мене був непритомність. А сьогодні вночі я випив весь цей глечик води. Який добрий у тебе чоловік, Козетта! Тобі з ним набагато краще, ніж зі мною.

Біля дверей почулися кроки. Увійшов доктор.

- Привіт і прощайте, доктор! - Сказав Жан Вальжан. - Ось мої бідні діти.

Маріус підійшов до лікаря. Він звернувся до нього з одним словом: «Пане ...», але в тоні, яким воно було вимовлено, полягав німе запитання.

На це питання доктор відповів виразним поглядом.

- Якщо нам що-небудь не до душі, - мовив Жан Вальжан, - це ще не дає права нарікати на бога.

Запала мовчанка. У всіх стиснулося серце.

Жан Вальжан обернувся до Козетте. Він вдивлявся в неї так напружено, немов хотів забрати її образ у вічність. У темній глибині, куди він вже спустився, йому все ще є було відчуття захоплення Козеттой. На блідому його чолі немов лежало світле відображення її ніжного личка. І біля могили є свої радості.

Доктор помацав йому пульс.

- А, так це за вас він тужив! - Промовив він, дивлячись на Козетту і Маріуса. І, нахилившись до вуха Маріуса, тихо додав: - Занадто пізно.

Жан Вальжан, на мить відірвавшись від Козетти, окинув ясним поглядом Маріуса і доктора. З вуст його ледь чутно ізлетелі слова:

- Померти - це нічого; жахливо - не жити.

Раптом він встав. Такий приплив сил нерідко буває ознакою почалася агонії. Впевненим кроком ой підійшов до стіни, відсторонивши Маріуса і лікаря, які бажали йому допомогти, зняв зі стіни маленьке мідне розп'яття і, легко пересуваючись, точно здорова людина, знову сів у крісло, поклав розп'яття на стіл і виразно вимовив:

- Ось великий страдник!

Потім плечі його опустилися, голова схилилася, ніби в забутті, а складені на колінах руки стали дряпати нігтями матерію.

Козетта, підтримуючи його за плечі, плакала, намагалася говорити з ним, але не могла. Серед скорботних ридань можна було вловити лише окремі слова:

- Батько! Чи не покидайте нас! Невже ми знайшли вас тільки для того, щоб знову втратити?

Агонія як би веде вмираючого звивистій стежкою: вперед, назад, то ближче до могили, то назад до життя. Він рухається назустріч смерті точно навпомацки.

Жан Вальжан оговтався після цього напівзабуття, струснув головою, точно скидаючи навислі над ним тіні, до нього майже повернулося ясне свідомість. Піднявши край рукава Козетти, він поцілував його.

- Він оживає! Доктор, він оживає! - Скрикнув Маріус.

- Ви обидва такі добрі! - Сказав Жан Вальжан. - Я скажу вам, що мене засмучувало. Мене засмучувало те, пан Понмерси, що ви не захотіли чіпати ці гроші. Вони правда належать вашій дружині. Я зараз поясню вам все, діти мої, саме тому я так радий вас бачити. Чорний гагат привозять з Англії, білий гагат - з Норвегії. Про це сказано в тій он папері, ви її прочитаєте. Я придумав замінити на браслетах ковані застібки литими. Це красивіше, краще і дешевше. Ви розумієте, як багато грошей можна на цьому заробити? Стало бути, багатство Козетти належить їй по праву. Я розповідаю вам ці подробиці, щоб ви були спокійні.

У прочинені двері заглянула воротарка. Хоча лікар і звелів їй піти, але не міг перешкодити турботливою старій крикнути вмираючому перед відходом:

- Чи не покликати священика?

- У мене він є, - відповів Жан Вальжан і підняв палець, немов вказуючи на кого-то над своєю головою, видимого тільки йому одному.

Бути може, і справді єпископ був присутній при цьому розставанні з життям.

Козетта обережно підклала йому за спину подушку.

Жан Вальжан заговорив знову:

- Пане Понмерси! Заклинаю вас, не переймайтеся. Ці шістсот тисяч франків дійсно належать Козетте. Якби ви відмовилися від них, все моє життя пропала б задарма! Ми досягли великого досконалості в цих скляних виробах. Вони могли змагатися з так званими «берлінськими коштовностями». Ну чи можна рівняти їх з чорним німецьким стеклярусом? Цілий грос нашого, що містить дванадцять дюжин відмінних гранованих намистин, коштує всього три франка.

Коли вмирає дороге нам істота, ми пильно дивимося на нього, намагаючись як би прикувати, як би утримати його поглядом. Козетта і Маріус, взявшись за руки, стояли перед Жаном Вальжаном, онімів від горя, тремтячі, охоплені відчаєм.

Жан Вальжан слабшав з кожною хвилиною. Він згасав, він хилився все нижче до заходу. Дихання стало нерівним і переривалося хрипом. Йому було важко поворухнути рукою, ноги заціпеніли. Але в міру того як росли слабкість і безсилля, все ясніше і виразніше проступало на його чолі велич душі. Відблиск потойбічного світу вже мерехтів у його очах.

Усміхнене обличчя блідло все більше. У ньому завмерло життя, але засвітився певне світло. Дихання слабшало, погляд ставав глибше. Це був мрець, за спиною якого вгадувалися крила.

Він знаком підкликав Козетту, потім Маріуса. Наступали, мабуть, останні хвилини його життя, і він заговорив слабким голосом, немов доноситься здалеку, - здавалося, між ними спорудила стіна.

- Підійди, підійдіть обидва. Я дуже вас люблю. Добре так вмирати! Ти теж любиш мене, моя Козетта. Я знав, що ти завжди була прив'язана до твого старого. Яка ти мила, поклала мені за спину подушку! Адже ти поплачеш про мене трошки? Тільки не дуже довго. Я не хочу, щоб ти сумувала по-справжньому. Вам треба побільше розважатися, діти мої. Я забув вам сказати, що на пряжках без шпеньков можна було більше заробити, ніж на все інше. Гросс, дванадцять дюжин пряжок, обходився в десять франків, а продавався за шістдесят. Право ж, це було вигідна справа. Тому вас не повинні дивувати ці шістсот тисяч франків, пан Понмерси. Це чесно нажиті гроші. Ви можете зі спокійною совістю користуватися багатством. Вам треба завести карету, брати іноді ложу в театр, тобі потрібні красиві бальні наряди, моя Козетта, ви повинні пригощати смачними обідами ваших друзів і жити щасливо. Я зараз писав про це Козетте. Вона знайде мій лист. Їй я заповідаю і два підсвічники, що на каміні. Вони срібні, але для мене вони з чистого золота, з діамантів; прості свічки, вставлені в них, перетворюються в вівтарні. Не знаю, чи задоволений мною там, нагорі, той, хто подарував мені їх. Я зробив все що міг. Діти мої! Не забудьте, що я бідняк, то поховайте мене де-небудь в сторонці і покладіть на могилу камінь, щоб позначити місце. Така моя остання воля. Не треба ніякого імені на камені. Якщо Козетте захочеться іноді відвідати мене, мені буде приємно. Це і до вас ставиться, пан Понмерси. Повинен зізнатися, що я не завжди вас любив; вибачте мене за це. Тепер же вона і ви для мене - одне. Я дуже вдячний вам. Я відчуваю, що ви дасте щастя Козетте. Якби ви знали, пане Понмерси, як радували мене її милі рум'яні щічки! Я засмучувався, коли вона ставала хоч трішки блідіше. У ящику комода лежить пятісотфранковий квиток. Я його не чіпав. Це для бідних. Козетта! Бачиш своє платтячко он там, на ліжку? Ти впізнаєш його? А з тих пір пройшло тільки десять років. Як швидко летить час! Ми були такі щасливі! Все скінчено. Не плачте, діти, я йду не так вже й далеко, я вас побачу звідти. А вночі, ви тільки вдивіться в темряву - і ви побачите, як я вам посміхаюся. Козетта! А ти пам'ятаєш Монфермейль? Тебе послали в ліс, і ти дуже боялася; пам'ятаєш, як я підняв за дужку відро з водою? Тоді я в перший раз доторкнувся до бідної твоїх рученят. Вона була така холодна! Ах, панянка, які червоні ручки були у вас тоді і які біленькі тепер! А велика лялька! Пам'ятаєш її? Ти назвала її Катериною. Ти так шкодувала, що не могла взяти її з собою в монастир! Як часто ти смішила мене, милий мій ангел! Після дощу ти пускала по воді соломинки і дивилася, як вони залишають Україну. Одного разу я подарував тобі ракетку з вербових прутів і волан з жовтими, синіми і зеленими пір'їнками. Ти, мабуть, забула це. Маленькій ти була така пустунка! Ти любила грати. Ти підвішують до вух вишні. І все це кануло в минуле. І ліс, де я проходив зі своєю дівчинкою, і дерева, під якими ми гуляли, і монастир, де ми ховалися, і гри, і веселий дитячий сміх - все стало тінню. А я уявляв, що все це належить мені. Ось у чому моя дурість. Тенардье були злі люди. Треба їм пробачити, Козетта! Прийшов час сказати тобі ім'я твоєї матері. Її звали Фантина. Запам'ятай це ім'я: Фантина. Ставай на коліна щоразу, як виголошуватимеш його. Вона багато страждала. Вона гаряче любила тебе. Вона була настільки ж нещасна, наскільки ти щаслива. Так поклав господь бог. Він там, у височині, серед світил, він всіх нас бачить і знає, що творить. Так ось, діти мої, я йду. Любіть один одного завжди. Любити один одного - немає нічого на світі вище цього. Думайте іноді про бідного старого, який помер тут. Козетта! Годі! Я не винен, що весь цей час не бачив тебе, це розбивало мені серце; я доходив тільки до рогу вулиці, люди, мабуть, вважали мене диваком, я був схожий на божевільного, один раз я навіть вийшов з дому без шапки. Діти мої! У мене темніє в очах, мені треба було ще багато чого сказати вам, але все одно. Згадуйте про мене іноді. Так буде на вас благословення Боже! Не знаю, що зі мною, я бачу світло. Підійдіть ближче. Я вмираю щасливо. Дорогі, любі, дайте покласти руки на ваші голови.

Козетта і Маріус, повні відчаю, задихаючись від сліз, стали на коліна і припали до його рук. Але ці святі руки вже заклякли.

Він відкинувся, його осявав світло двох свічників; бліде обличчя дивилося в небо, він не заважав Козетте і Маріус покривати його руки поцілунками; він був мертвий.

Беззоряної, непроникно темною була ніч. Напевно, поруч, в темряві, стояв ангел з широко розпростертими крилами, готовий прийняти відлетіла душу.

 Цебер бруду, який міг лише обілити |  Трава приховує, дощ змиває


 Глава четверта. |  Сьомий круг і восьме небо |  Які неясності можуть критися у викритті |  Кімната в нижньому поверсі |  Ще кілька кроків назад |  Вони згадують сад на вулиці Плюм |  Тяжіння і відштовхування |  Будьте милосердні до нещасних, будьте поблажливі до щасливих! |  Останні спалахи світильника, в якому вичерпалося масло |  Перо здається занадто важким тому, хто піднімав віз Фошлевана |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати