Головна

Маріус йде на приступ

  1.  Dolom 2. Asnokot pjer Aspikstipi (Частина 2. Ніч перед нападами).
  2.  бачення Маріуса
  3.  Г) при тривалому нападі вислуховуються вологі хрипи
  4.  Глава вісімнадцята. ДВА СТУЛА Маріус ставиться один ПРОТИ ІНШОГО
  5.  Глава друга. Маріус
  6.  Глава друга. Маріус В БІДНОСТІ
  7.  Глава друга. ПІСЛЯ ВІЙНИ ГРОМАДЯНСЬКОЇ Маріус ГОТУЄТЬСЯ ДО ВІЙНИ ДОМАШНЬОЇ

Одного разу Жільнорман, поки його дочка приводила в порядок склянки і бульбашки на мармуровій дошці комода, нахилився до Маріус і сказав самим ласкавим своїм тоном:

- Знаєш, мій хлопчик, на твоєму місці я більше налягав б тепер на м'ясо, ніж на рибу. Смажена камбала відмінна їжа при початку одужання, але, щоб поставити хворого на ноги, потрібна хороша котлета.

Сили Маріуса майже зовсім відновилися; він зібрався з духом, сів на своєму ложі, сперся стиснутими кулаками на ліжко, глянув дідові прямо в очі і заявив з загрозливим виглядом:

- З цього приводу я повинен вам дещо сказати.

- Що таке?

- Справа в тому, що я маю намір одружитися.

- Це вже передбачено, - відповідав дідусь, вибухаючи реготом.

- Як передбачено?

- Так, передбачено. Дівчинка буде твоєю.

Маріус затремтів від радості.

Жільнорман продовжував:

- Ну да, бери її, свою чарівну милу дівчинку. Вона приходить кожен день під виглядом старого пана справлятися про твоє здоров'я. З тих пір як тебе поранили, вона тільки те й робить, що плаче і щипає корпію. Я наводив довідки. Вона живе на вулиці Озброєного людини, номер сім. Ага, ось ми і домовилися! Ти хочеш одружитися з нею? Відмінно, одружуйся. Попався, голубчику! Ти задумав ціла змова, ти говорив собі: «Я все оголошу навпростець дідові, цієї мумії часів Регентства і Директорії, цього колишньому красеню, цього Доранта, яка звернулася в Жеронта; і у нього були колись свої інтрижки і пристрасті, свої гризетки, свої Козетти; і він похизувався свого часу, і він ширяв у небі, і він скуштував від плодів весни; хоче не хоче, а доведеться йому пригадати про це. Побачимо тоді. Дамо бій! »Ах, ти вирішив взяти бика за роги! Добре ж. Я пропоную тобі котлетку, а ти відповідаєш: «Та, до речі, я хочу одружитися». Ну і перехід! Ага, ти очікував перепалки? Ти і не знав, що я старий шахрай. Що ти на це скажеш? Тобі прикро. Ти ніяк не очікував, що дідусь ще легковажні тебе. Твоя блискуча, заздалегідь заготовлена ??мова пропала даром, пан адвокат, як прикро! Тим краще, казися на здоров'я. Я роблю все по-твоєму, і це затикає тобі рота, дурень. Послухай. Я наводив довідки, адже я теж собі на умі; вона чарівна, вона гречної, про улана - все брехня; вона нащіпать цілу купу корп, це справжній скарб, і вона обожнює тебе. Якби ти помер, нас ховали б усіх трьох, її труну несли б слідом за моїм. З тих пір як тобі стало краще, мені навіть приходила думка просто прилаштувати її у твого узголів'я; але ж тільки в романах дівчат так ось, без церемоній, призводять до ліжка поранених красенів, які їм подобаються. У житті так не буває. Що б сказала твоя тітонька? Ти ж майже весь час лежав зовсім голий, друже. Запитай у Николетти, вона не залишала тебе ні на хвилину, чи можна було пускати сюди жінок? Та й що сказав би доктор? Красива дівчина - аж ніяк не ліки від лихоманки. Гаразд, все одно не будемо більше говорити про це: все сказано, зроблено, звичайно, бери її. Ось який я нелюд! Я відчував, бач, що ти мене не злюбив, і я сказав собі: «Що б мені таке зробити, щоб ця скотина полюбила мене знову?» І подумав: «Стій-но, у мене ж є під рукою крихта Козетта, подарю- ка йому її, авось він полюбить мене тоді або хоч скаже, в чому я завинив ». Ах, ти вирішив, що старий буде рвати і метати, біснуватися, тупати ногами, замахуватися палицею на цю червону зорю? Зовсім ні. Козетта - згоден; любов - будь ласка! Нічого кращого мені не треба. Берете, пане, зробіть милість. Щасти тобі, миле моє дитя!

З цими словами старий розплакався.

Обхопивши голову Маріуса, він притиснув її обома руками до своєї старечої грудях, і обидва заплакали. У цьому знаходить іноді своє вираження вище щастя.

- Батько! - Вигукнув Маріус.

- Ага, значить, ти любиш мене! - Прошепотів старий.

Це були незабутні миті. Обидва задихалися від сліз і не могли говорити.

- Ну ось, - пробелькотів, нарешті, дідусь, - розродився-таки! Сказав мені: «батько»!

Маріус вивільнив свою голову з обіймів діда і тихенько запитав:

- Батько! Але ж тепер я зовсім здоровий, тепер мені можна з нею побачитися?

- Це теж передбачено, ти побачиш її завтра.

- Батько!

- Ну що?

- Чому не сьогодні?

- Ну що ж, нічого не маю проти. Нехай сьогодні! Три рази поспіль ти назвав мене батьком, це ж чогось варте. Зараз я дам розпорядження. Тобі її приведуть. Все передбачено, кажуть тобі. Вся ця історія вже була колись оспівана у віршах. У розв'язці елегії Хворий юнак Андре Шеньє, того Андре Шеньє, якого зарізали ці розбійники ... тобто ці титани дев'яносто третього року.

Жпльнорману здалося, ніби Маріус злегка насупився, хоча, по правді сказати, Маріус, кручена в хмарах, зовсім не слухався його і думав набагато більше про Козетте, ніж про дев'яносто третьому рік. Тремтячи від страху, що так недоречно згадав Андре Шеньє, дідусь негайно схаменувся:

- Зарізали - не те слово. Справа в тому, що великі генії революції, які, безперечно, ніякі не лиходії, а, чесне слово, - справжні герої ... знайшли, що Андре Шеньє трохи заважає їм, і вирішили його гильотин ... Вірніше сказати, ці великі люди в інтересах суспільного блага сьомого термідора запропонували Андре Шеньє відправитися до всіх ...

Поперхнувшись власними словами, Жільнорман запнувся, не вміючи ні закінчити фрази, ні взяти її назад, і, поки його дочка поправляла за спиною Маріуса подушки, розгублений, схвильований старий вибіг із спальні з усією швидкістю, на яку був здатний в свої роки, зачинив за собою двері і весь червоний, розлючений, що задихається, з виряченими очима, налетів прямо на Баска, який мирно чистив чоботи в передпокої. Він схопив Баска за комір і люто крикнув йому в обличчя:

- Тисяча чортів! Ці розбійники укокошили його?

- Кого, пане?

- Андре Шеньє.

- Так точно, пане, - відповів переляканий Баск.

 Після війни громадянської Маріус готується до воїна домашньої |  Мадмуазель Жільнорман примиряється з тим, що Фошлеван увійшов з пакетом під пахвою


 Пісок підступний, як жінка: чим він пріманчівей, тим небезпечніша |  Глава шоста. |  Часом терплять крах там, де сподіваються пристати до берега |  Клаптик від розірваного сюртука |  Людина, що знає толк в таких справах, приймає Маріуса за мерця |  Повернення блудного сина |  Потрясіння непорушних основ |  Глава дванадцята. |  Жавер збився зі шляху |  Читач знову бачить дерево з цинковим кільцем |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати