На головну

глава 27 |  глава 28 |  глава 29 |  глава 30 |  глава 31 |  глава 32 |  глава 33 |  глава 34 |  глава 35 |  глава 36 |

глава 38

«Його уявлення про те, як вести війну проти тоталітарної влади, чітко сформувалися ще під час Другої світової війни»: з інтерв'ю Гейтса з автором.

«Не думаю, що він хотів сказати« Викинути Конституцію на смітник »: з інтерв'ю Вебстера з автором.

«Він не годився на пост шефа ЦРУ»: Форд: усна історія; см .: Строубер Д. С., Строубер Д. Х. Рейган: Людина і його президентство / Reagan: The Man and His Presidency. Бостон: Houghton Mifflin, 1998. С. 72.

«Кейсі був невідповідним вибором»: висловлювання Буша процитовано в книзі Джона Хелджерсона «Брифінги ЦРУ з кандидатами в президенти», травень 1996 р CIA / CSI. Два інших погляду на людину і його роботу: Лоуренс Сільберман - федеральний суддя, який вів в 2005 р розслідування діяльності ЦРУ над зброєю масового ураження в Іраку, був співголовою рейганівської Групи зовнішньої політики в 1980 р «Я і справді погодився б стати директором ЦРУ, і це обговорювалося, - розповів Сільберман. - Але Кейсі ... мав великі претензії, хоча я вважав нерозсудливим ставити на цей пост голови передвиборної кампанії ». Лоуренс Іглбергер, який служив держсекретарем при президентові Буші в 1992 р, висловився більш прямо: «Або ви покінчите з таємницею службою ЦРУ, чого особисто я не хотів би бачити, або ви просто повинні дуже і дуже обережно підходити до вибору людини, якого зробите директором ЦРУ, а це означає, що ви не повинні призначати на цю посаду Білла Кейсі »(інтерв'ю FAOH).

«Хто відповідає за зовнішню політику?»: Пойндекстер: усна історія; см .: Строубер Д. С., Строубер Д. Х. Рейган: Людина і його президентство / Reagan: The Man and His Presidency. Бостон: Houghton Mifflin, 1998. С. 111.

«На рідкість легковажна ідея»: Шульц Дж. П. Метушня і тріумф: Мої роки на посаді держсекретаря / Turmoil and Triuph: My Years as Secretary of State. Нью-Йорк: Scribner, 1993. С. 294 - 297.

Він швидко усвідомив, що «ЦРУ і Білл Кейсі настільки ж незалежні, як вівці на льоду, і настільки ж впевнені, наскільки і не праві»: Там же. С. 84.

Він був заодно і «позаштатним піратом»: з інтерв'ю Інмана з автором.

«Кейсі прямо заявив мені, що не хоче бути традиційним директором Центральної розвідки»: показання свідків Інмана, Призначення Роберта M. Гейтса на пост директора Центральної розвідки, сенат США, Спеціальна комісія з розвідки, 102-е засідання конгресу, 1-я сесія, 20 вересня 1991 року, т. I, с. 926.

... Таємна служба перетворилася на «осліплене братство, що існує завдяки легендам і досягнень своїх попередників в 1950-х і 1960-х роках»: Гейтс Р.M. З тіні: Історія п'яти президентів і про те, як вони виграли холодну війну. Нью-Йорк: Simon & Schuster, 1996. С. 209.

Він вважав мене нерозторопним, коли справа стосувалася секретних операцій. Думав, що у мене немає внутрішнього вогника »: з інтерв'ю Макмагона з автором. Коли Макмагона доручили струсити аналітиків в управлінні розвідки, він зрозумів, що в перервах потребує вся структура. «Якби мені захотілося дізнатися, що відбувається в країні, то змушений був би звертатися в три різних управління, - сказав Мак-Магон. - Було відомство військової розвідки, відомство економічної розвідки і відомство політичної розвідки. Так, якби я запитав: «Яка зараз обстановка в Мексиці?», То отримав би інформацію з трьох різних контор, після чого змушений був би якось стикувати і аналізувати ці дані ».

«ЦРУ повільно перетворюється в міністерство сільського господарства»: Гейтс Р.M. з тіні: Історія п'яти президентів і про те, як вони виграли холодну війну. Нью-Йорк: Simon & Schuster, 1996. С. 223 - 224.

...«Упереджені, зарозумілі дилетанти ...»: Призначення Роберта M. Гейтса на пост директора Центральної розвідки. 1991. Т. III. С. 7 - 23.

«Робота з Кейсі була випробуванням для кожного, - частково через його мінливості, частково через його власних правих нахилів»: Леман: інтерв'ю для усної історії «Mr. Current Intelligence »// Studies in Intelligence. 2000. Літо. CIA / CSI.

«Розвідка ЦРУ в багатьох випадках просто відображала ідеологію Білла Кейсі»: з інтерв'ю Шульца з автором. Улітку 1982 р держсекретар Шульц зустрівся за щотижневим обідом з Біллом Кейсі. У другій половині року Кейсі і Шульц, які дружили близько десяти років, виявили, що терпіти не можуть один одного. «У нього було занадто багато пунктів на порядку денному, - сказав Шульц. - Для ЦРУ це помилка мати такий порядок денний. Адже вони, як передбачається, збирають разведсведеній. Якщо у них є порядок денний, то розвідка може стати необ'єктивною ». З 1985 по 1987 р заступник держсекретаря Джон Уайтхед і Боб Гейтс продовжували ці зустрічі. Уайтхед був вражений тим, «наскільки невелика та допомога, яку я отримав від ЦРУ в плані інформації про те, що відбувається в країнах, де у нас були свої інтереси і де назріли певні проблеми ... Дослідження носили поверхневий характер, містили дуже небагато з того, що я назвав би надійною інформацією, і часто були невірними ... я думав, що сама організація так чи інакше деградувала і інформація, яку вона отримувала, і система збору цієї інформації більше не носили продуктивний характер »(Уайтхед: усна історія, FAOH). На карті земної кулі зростала кількість зяючих дірок, які свідчать про провали і недоробки розвідки. «Основне моє занепокоєння пов'язане з адекватністю наших зусиль в області розвідки ... в усьому світі, - пророчо висловився адмірал Інман перед тим, як приєднався до Кейсі в штаб-квартирі ЦРУ в 1981 р - Нам бракує бази даних по тих регіонах світу, які були упущені в 1960-х рр. Поки ми були зосереджені на Південно-Східної Азії, ми не висловлювали серйозного занепокоєння з приводу країн Центральної Америки, Карибського басейну, Латинської Америки і Африки. Я вважаю, досить велика ймовірність того, що в майбутньому десятилітті ми зіткнемося з великими труднощами в цих регіонах »(Інман Б.Р. Управління розвідкою для ефективного використання // Центр досліджень інформаційної політики. Гарвадської університет, грудень 1980 р.)

«Коли-небудь в сутінках ночі ...»: показання Клера Джорджа; призначення Роберта M. Гейтса. 1991. Т. II. С. 96.

Це було добре розрахованим трюком: американський посол в Нікарагуа з 1982 по 1984 р Ентоні Квейнтон знав, що операція була шахрайством. «Білий дім розчарувався в перспективах будь-якого діалогу. Підбиває Біллом Кейсі, адміністрація США вважала, що єдиний спосіб вирішити проблему полягав у тому, щоб видворити сандинистов. Засобом для досягнення цієї мети був план витонченої секретної операції. Спочатку він був представлений конгресу, до того ж надзвичайно лицемірним способом. Адміністрація стверджувала, що переслідування зробить життя сандинистов нестерпним, стане на заваді консолідації їх сил і в підсумку змусить сісти за стіл переговорів. Вони самі побачать що завдадуть економіці країни неприпустимий збиток, якщо вони не почнуть переговори. ЦРУ стверджувало, що це єдиний спосіб переконати їх змінити свою політику. Аналогічно іншим таємних операцій в інших регіонах світу, ця, мабуть, теж не обіцяла 100 відсотків успіху »(Квейнтон: усна історія, FAOH).

Гейтс говорить, що «сперечався з Кейсі» з приводу цього «штабу» протягом багатьох років, але все марно: Гейтс Р.M. З тіні: Історія п'яти президентів і про те, як вони виграли холодну війну. Нью-Йорк: Simon & Schuster, 1996. С. 242 - 248.

«Візьми собі місяць-другий і з'ясуй, що твориться в Центральній Америці»: з інтерв'ю Кларріджа для телесеріалу Сі-ен-ен про холодну війну, 1998 г. Запис з Архіву національній безпеці, доступна в мережі Інтернет за адресою: http://www2.gwu.edu/~nsarchiv/coldwar/interviews/episode18/clarridgel .html. «Латиноамериканський відділ завжди стояв в агентстві особняком; це була практично самостійна вотчина, - розповів Кларрідж в іншому циклі усної історії. - Таким чином, найголовніше було перейнятися духом, вжитися в місцеву атмосферу ... Через пару тижнів я повернувся і сказав Кейсі: «Ось що нам потрібно зробити: чому б не перенести війну в Нікарагуа? ..» Це було як раз саме те , що хотів від мене почути Кейсі » (Строубер Дж. С., Строубер Д. Х. Рейган: Людина і його президентство / Reagan: The Man and His Presidency. Бостон: Houghton Mifflin, 1998. С. 165.

«Секретна війна розпочалася 15 березня 1982 року, коли ЦРУ, використовуючи нікарагуанських агентів, підірвало мости, що з'єднували Нікарагуа з Гондурасом» и «... Але у ЦРУ, як завжди, був власний процес планування»: Квейнтон: усна історія, FAOH. У роки правління Рейгана посли дуже рідко виступали публічно, коли ЦРУ створювало плутанину у зовнішній політиці. В якості одного з багатьох прикладів катастроф в сфері зв'язків з громадськістю можна навести епізод війни в Центральній Америці, коли ЦРУ нишком запропонувало Державному департаменту досить вигідну угоду. Агентство допитало дев'ятнадцятирічного нікарагуанця, захопленого в Сальвадорі. Той розповів, що навчався диверсійної діяльності кубинськими солдатами в Ефіопії. З усього було видно, що йому є що розповісти. Чи був Держдеп зацікавлений публічно представити юнака у Вашингтоні? За вказівкою ЦРУ Державний департамент влаштував приватний брифінг для чотирьох довірених репортерів. Представник преси супроводжував репортерів в невелике приміщення, а потім привів захопленого нікарагуанця, який почав плутано і квапливо говорити: «Мене катували в ЦРУ. Вони намагалися змусити мене сказати, що мене послали в Сальвадор. Я патріот-нікарагуанец. Я ніколи не був в Ефіопії ». Так спритний хлопчисько зміг боляче вжалити ЦРУ ...

Унікальний «процес планування» агентства ледь не погубив кар'єри сенаторів Гері Харта і Вільяма Коена, останній з яких потім став міністром оборони. Їх ледь не вбили під час ознайомчої поїздки в Нікарагуа, коли літак ЦРУ, який тільки що скинув дві 200-кілограмові бомби, врізався під час невдалої руління в ВІП-зал міжнародного аеропорту Манагуа. «У двох сенаторів склалося досить негативне ставлення до таємних операцій ЦРУ», - сказав посол Квейнтон.

Секретна війна недовго залишалася секретною: ЦРУ було не в змозі виграти ту війну, причому не важливо, отримало б воно на це санкцію конгресу чи ні. «У нас ніколи не було можливостей створити воєнізовані сили в кількості, необхідній для ведення війни в Нікарагуа, - розповів Джон Мак-Магон. - Агентство не було підготовлено, особливо в кадровому відношенні, вести війну або навчати цього інших »(з інтерв'ю Макмагона з автором).

«... Шпигуни-яппі більше дбали про своїх пенсійних виплатах і медичних страхових пільги, ніж про захист демократії»: Кларрідж Д. Р., Діль Д. Шпигун в будь-яку погоду: Моє життя в ЦРУ / A Spy for All Seasons: My Life in CIA. Нью-Йорк: Scribner, 1997. С. 303 - 318.

Конгрес був не проти, щоб ЦРУ ставало більше, сильніше, ефективніше: сенат одноголосно проголосував на користь Кейсі, і в 1981 р конгрес виділив йому сотні мільйонів доларів. «Вони хотіли, щоб у нас в міжнародному масштабі були секретні можливості надавати розвідувальну інформацію про наміри противника. Щоб ми могли вчасно дати попередження, - сказав Джон Мак-Магон. - Їм хотілося, щоб у нас була сформована хороша інфраструктура секретних операцій. Тепер вся принадність полягає в тому, що найчастіше людина, завербований, щоб доповідати вам про те, що відбувається в його уряді, виявляється теж вельми впливовою фігурою і ви можете використовувати його як цінний інструмент секретної операції. Якщо це міністр закордонних справ, то можна майстерно підводити справу до того, щоб ця країна підтримала під час того чи іншого голосування в ООН або позитивно висловилася про Сполучених Штатах. Таким чином, наші можливості в сфері секретних операцій почали потихеньку відновлюватися »(з інтерв'ю Макмагона з автором).

«Кейсі відчував явне презирство до конгресу з того дня, як був приведений до присяги»: Гейтс Р.M. З тіні: Історія п'яти президентів і про те, як вони виграли холодну війну. Нью-Йорк: Simon & Schuster, 1996. С. 213.

«Сподіваюся, це приборкає виродків!»: Баррі Голдуотер, який програв на президентських виборах 1964 р республіканський кандидат від штату Арізона, був головою сенатської комісії з розвідки сенату з 1981 по 1984 р Кейсі був таким скупим на правду, що Голдуотер зажадав виділити співробітників з Державного департаменту, які б супроводжували Кейсі до столу свідка і виступили в ролі охоронців викладених фактів. Один з таких супроводжуючих, посол Денніс каксов, почув, як Кейсі пробурмотів вищенаведені слова, коли покидав зал (каксов: усна історія, FAOH).

... Багато представників вищого складу при Кейсі пізнали мистецтво дачі показань «безумовно ухильними» способами: показання свідків Фірса, «Спільні слухання», «Розслідування зв'язків Ірану з бунтівниками», Вашингтон, округ Колумбія, 1988 г.

Адмірал Інман пішов у відставку з поста заступника Кейсі, пропрацювавши п'ятнадцять місяців, тому що той «в кількох випадках зловив його на брехні»: з інтерв'ю Інмана, див .: Тернер С. Спалити до прочитання: Президенти, директора ЦРУ і секретна розвідка / Burn Before Reading: Presidents, CIA Directors, and Secret Intelligence. Нью-Йорк: Hyperion, 2005. С. 196 - 201.

Якби конгрес не фінансував операції ЦРУ в Центральній Америці, Кейсі діяв би в обхід закону, прагнучи відшукати приватних фінансистів або іноземного правителя, щоб роздобути від них гроші: в 1984 р, коли конгрес перекрив фінансування «контрас» ЦРУ, військові дії поступово припинилися і були проведені вибори. ЦРУ забезпечило гроші і пропаганду для сера Артуро Круза, колишнього посла в Сполучених Штатах і законного лідера політичної опозиції, яка протистоїть сандинистам. Але лідер сандинистов Даніель Ортега перевершував його в співвідношенні два до одного. На момент написання книги Ортега переобраний на пост президента, а Нікарагуа залишається однією з найбідніших і найбільш відсталих країн в Західній півкулі. «Війна була непотрібною, жорстокої і нерозсудливо, - заявив Круз вже після смерті Рональда Рейгана і Білла Кейсі. - Доводиться визнавати, що всі ми часом робимо величезні помилки ».

Незважаючи на відкрите презирство Кейсі, комітети з розвідки дали йому величезні повноваження: Каксов: усна історія, FAOH.

«ЦРУ було глибоко залучено в хід всієї операції, а Абре отримував пряму і непряму допомогу»: Норланд: усна історія, FAOH.

Офіційна зовнішня політика Сполучених Штатів була спрямована на мирне вирішення конфлікту і припинення громадянської війни в Чаді: «Ми хотіли б бачити мирне вирішення фракційної боротьби в Чаді», - йдеться в звіті прес-конференції Державного департаменту від 17 листопада 1981 р Було важко зрозуміти, як досягти поставленої мети, якщо ЦРУ озброїло до зубів представників лише одного з угрупувань ( «Лівійська загроза Судану », Держдепартамент, розсекречено 30 липня 2002 р.)

«До біса конгрес! Надсилайте негайно! »: Блекмор: усна історія, FAOH.

«Для чого, чорт візьми, ми відправляли наші« Стінгери »в Чад?»: Річард Богосян: усна історія, FAOH. Богосян, американський посол в Судані під час Війни в затоці 1991 року, дав свідчення на запит Бейкера. Відповідь, за словами Джеймса K. Бішопа, головного співробітника Державного департаменту у справі збройних сил і розвідки в Африці, полягав у тому, що Абре був «противником нашого ворога ... До недавнього часу ми знали про нього трохи» (Бішоп: усна історія , FAOH). У 1980-х рр. «Наша розвідка в тих частинах Африки, які представляли для нас головний інтерес, залишала бажати кращого, - сказав Бішоп. - Розвідка з агентурних джерел на всій території Африки була не дуже хороша. Інструменти розвідки переважно використовувалися проти «головного ворога» - Рад - в різних махінаціях з вербування і перевербування агентів, які представляли сумнівний інтерес ».

Найбільшою операцією ЦРУ по контрабанді зброї були глобальні поставки військової допомоги афганським моджахедам, які боролися з радянською окупаційною армією чисельністю 110 тисяч чоловік: деякі американці - їх було вкрай мало - передбачали радянське вторгнення. «Я добре пам'ятаю, як при складанні донесень для Бжезинського в серпні 1979 відзначав, що рівень присутності радянського військово-консультативного персоналу в Афганістані в той час служив передвісником великого військового конфлікту, - розповів Вільям Одом, в той час старший військовий радник Білого дому , в інтерв'ю з автором. (Пізніше Одом став генералом, який керував Агентством національної безпеки при президенті Рейгані.) - Тепер, коли мова йде про точний час і дні, то це вже зовсім інша проблема. Те, що сталося, дійсно стало повною несподіванкою для всього світу і великої кількості осіб в адміністрації Картера ». Радянське вторгнення в Афганістан почалося під час Різдвяного тижня 1979 р і від ЦРУ президент Сполучених Штатів не отримав жодного попередження. Картер, опинившись нездатним звільнити американців, що потрапили в пастку в Ірані, схвалив план допомоги афганцям, що протистоїть грізному радянського вторгнення. У січні 1980 року він наказав, щоб ЦРУ відправило зброю зі складів американських союзників в Пакистан. Пакистанська розвідувальна служба повинна була переправити його жменьці афганських бунтівних лідерів. «Через два дні після радянського вторгнення в Афганістан я направив президенту Сполучених Штатів доповідну записку, яка, якщо я не помиляюся, починалася зі слів:« Тепер у нас є можливість дати Радянському Союзу свій В'єтнам », - розповів Бжезінський в інтерв'ю з автором книги. - І далі там говорилося, що це акт агресії, який ставить під загрозу стабільність регіону та в потенціалі - наше становище навіть в Перській затоці, і що потрібно зробити все, що в наших силах, щоб зірвати агресію Рад, активно допомагаючи моджахедам. І президент дав своє схвалення. Була створена таємна коаліція, в яку входили ми, Пакистан, Саудівська Аравія, китайці, єгиптяни, британці. І ця коаліція була покликана надати підтримку афганцям. Мета її, по суті, відповідала тому, що було сформульовано в перших словах тієї самої доповідної записки президенту »(нотатки Говарда Харта запозичені з його промови в Центрі Міллера зі зв'язків з громадськістю, Університет Вірджинії 7 вересня 2005 року).

«У секретній операції завжди необхідно заздалегідь подумати про розв'язки ...»: з інтерв'ю Макмагона з автором.

«Ми тоді не зрозуміли зростаюче відчай людей в Кремлі ... настільки вони були прозаїчними, ізольованими і зануреними в себе, параноїдальні та наляканими» : Гейтс Р.M. З тіні: Історія п'яти президентів і про те, як вони виграли холодну війну. Нью-Йорк: Simon & Schuster, 1996. С. 258. Що ж насправді відбувалося в Москві? Кейсі хотів роздобути секретну інформацію про членів радянського Політбюро, про радянських громадян, представників республік і дисидентів, про повсякденні будні злий і порочної імперії. Але коли ЦРУ не могло здобути такі відомості шляхом шпигунства, він чіплявся за свої упередження. Посол Уоррен Циммерман був заступником керівника місії в американському посольстві в Москві з 1981 по 1984 р, і протягом тих чотирьох років Кейсі і ЦРУ користувалися його неприкрашена донесеннями про колапс Радянської імперії. Коли він прибув до Москви, згадував Циммерман, радянський лідер Леонід Брежнєв вже «перебував в старечому маразмі, говорив нерозбірливо, засипав, часто напивався». Коли Брежнєв помер, країну ненадовго очолив Юрій Андропов, керівник радянської розвідки, який також незабаром помер, а потім Костянтин Черненко. Політбюро, ця машина по прийняттю рішень в Москві, була «абсолютно паралізованим і неефективним політичним апаратом» на чолі з «купкою 70 - 80-річних дідів, деякі з них ніколи не виїжджали за межі Радянського Союзу, - сказав Циммерман. - Їх уявлення про Сполучені Штати були засновані на відомостях, почерпнутих з жахливих радянських газет і журналів. Вони мали лише найелементарніші поняття про Сполучених Штатах ». Але американське розуміння того, що відбувалося в Радянському Союзі, було не набагато краще. Геріатричні генерали і корумповані апаратники комуністичної партії з числа «старої гвардії» вже ледь шкутильгали, а радянська економіка тріщала по швах під вагою витрат на підтримку першокласної армії; зібраний в регіонах урожай гнив в полях або в сховищах через брак палива для доставки продуктів до ринків збуту. Однак мало що з цих важливих фактів осіло в колективній свідомості ЦРУ. І при цьому агентство було не в силах прорахувати рівновагу взаємного страху. Кожна окрема оцінка національної розвідки радянських стратегічних сил, спрямована в Білий дім з 1974 по 1986 р, явно перебільшувала темпи модернізації Москвою своєї ядерної військової потужності.

Пік невидимого ядерної кризи 1982 і 1983 рр. настав, коли Рейган оголосив, що Сполучені Штати побудують систему ракетної оборони - «Зоряні війни», - яка буде знищувати радянські ядерні боєголовки в повітрі. Америка не мала - і навіть двадцять п'ять років по тому все ще не має - тієї технології, про яку мріяв Рональд Рейган. Адміністрація Рейгана підтримала стратегічну оборонну ініціативу потужної кампанією контрпропаганди, щоб переконати Поради, що «Зоряні війни» засновані на реальній науці, і послабити світову критику цього примарного плану. Програма інформаційної війни викликала-таки деяку тремтіння Рад. «Вони щиро боялися, - сказав Циммерман. - Ми фальсифікували свої випробування, і вони повірили цьому ». У свою чергу, Поради перебільшували власні сили - через політичну брехню свого народу, через публічні заяви Політбюро, - і в ЦРУ теж цього вірили (Циммерман: усна історія, FAOH).

Лінія агентства щодо радянських ядерних озброєнь і досліджень в області озброєнь була в цей час посилена в результаті операції, яку провів Джим Олсон, пізніше керівник контррозвідки ЦРУ. За словами Олсона, під час правління адміністрації Картера з допомогою новітніх супутників фоторозвідки було помічено, що російські вирили траншею поруч з шосе за межами Москви і проклали там телекомунікаційні кабелі. Вони вели до підмосковному центру ядерних досліджень. Сама лінія була відзначена кришками люків. Після напружених тренувань Олсон відправився в Москву, зміг уникнути стеження спостерігачів з КДБ, надів маскування, відкрив люк, забрався вниз і підключив до секретного кабелю підслуховуючий пристрій. Прийом відомостей тривав майже п'ять років - потім все припинилося (Олсон Дж.M. Чесна гра: Моральні дилеми шпигунства / Fair Play: The Moral Dilemmas of Spying. Вашингтон, округ Колумбія: Potomac, 2006. С. 9 - 11).

Його справу під кодовою назвою «Прощальне досьє» було передано віце-президенту Бушу і Біллу Кейсі: Вейсс Г. У. Прощальне досьє // Studies in Intelligence. 1996. Т. 39. № 5. CSA / CSI. Вейсс був штатним співробітником Ради національної безпеки, який розробляв ключові елементи цього плану нападу.

«Це був блискучий план»: Річард Аллен, Центр Міллера зі зв'язків з громадськістю, Університет Вірджинії; Рональд Рейган: проект усної історії, 28 травня 2002 р

глава 37 |  глава 39
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати