На головну

Глава 35. Змовники |  Глава 37. Картковий будиночок |  Глава 39. Ціна мовчання |  Глава 40. Мозаїка |  Глава 41. Сліпий шейх |  Глава 42. Вади в броні |  Глава 43. Легка мішень |  Глава 44. Всі наші засоби боротьби | |  Про автора 1 сторінка |

Про автора 3 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

«Морісон. ... Однією з моїх найважчих завдань були ті невеликі помилки - на зразок цієї, чи не більше, - які виходили від Дж. Едгара Гувера на прослуховування розмов.

Питання. Запити від Дж. Едгара Гувера на установку прослуховуючої апаратури?

Морісон. Так. Я збирав ці чортові штучки в ящику свого письмового столу до тих пір, поки у мене їх не накопичилося близько п'ятдесяти, і тоді Едгар подзвонив міністру юстиції:

- Я хочу знати, чому по близько п'ятдесяти запитам на прослуховування не вжито заходів.

Він сказав:

- Ну, я думаю, що вони у Грема Морисона. Він повинен спочатку оглянути їх.

Так що він подзвонив і запитав про них. Я відповів:

- Том, ти шануєш нашу Конституцію. Я знаю, що це так. Я розмовляв з тобою про це. Закон цього не дозволяє, і дозволяти таке вторгнення в особисте життя суперечить цивільним правам вільних людей ...

І він сказав:

- Прийде Едгар. Тобі доведеться розсьорбувати цю кашу.

Я у відповідь:

- Буду радий.

Так що він прийшов, і міністр юстиції попросив мене викласти свою позицію Гуверові.

... Я сказав:

- Пане Гувер, щодо запитів на прослуховування телефонних розмов. Ви так само вивчали закони, як і я. Я дуже шаную нашу Конституцію, і, як юрист, я переконаний, що ви знаєте і я знаю, що у нас немає абсолютно ніякого права - що б ви не думали з цього приводу і не дивлячись на ваше бажання знати про дії громадян - вторгатися в їх особисте життя в мирний час. Це робить посміховисько з нашої Конституції, і, що стосується мене, я не дозволю вам робити це.

Він сказав:

- Ну, пан міністр юстиції, що ви скажете?

Том Кларк відповів:

- Що б він не сказав, Едгар, я з ним ...

Дивно, але після цього випадку Том сказав:

- Боже мій, я думав, що не доживу до того дня, коли хто-небудь стане проти Едгару! Він переступив через всіх міністрів юстиції, починаючи з міністра Стоуна ...

Я сказав:

- Ну, вали все на мене.

Він сказав:

- Так я і збираюся вчинити.

Для нас не було ніяких наслідків, але на цьому питання було вичерпано, поки я там працював.

Питання. Ви заважали встановленню прослуховуючих пристроїв?

Морісон. Так, всіх.

Питання. Хіба при адміністрації Трумена ФБР прослуховувало телефони?

Морісон. Жодна установка прослуховуючої апаратури, яка вимагала затвердження міністра юстиції, що не була санкціонована, поки я був виконавчим помічником в 1946 або 1947 рр. Можливо, щось таке було після того, як я пішов з цієї посади ».

[193] FRUS Intelligence, с. 4 (бесіда Гаррі С. Трумена з директором з питань бюджету Білого дому Смітом 6 липня і 5 вересня 1945 г.).

[194] Гувер - Кларку, 29 серпня 1945, FRUS Intelligence, с. 24-26.

[195] Гувер - Кларку, 6 вересня 1945 року, FRUS Intelligence, с. 31-32.

[196] Без дати, але підготовлений 21 вересень 1945, проект «Усна історія ФБР». «План ФБР передбачає спільні дії у всіх країнах світу Управління розвідки сухопутних військ, Управління військово-морської розвідки і Федерального бюро розслідувань, - говорила презентація Гувера. - Зовнішня і внутрішня розвідки невіддільні одне від одного і складають єдине поле діяльності, - доводив він. - Комуністичне рух зародився в Росії, але діє в Сполучених Штатах. Щоб стежити за цими організаціями, слід мати доступ до їх витоків і штаб-квартирах в зарубіжних країнах, так само як і до їх діяльності в Сполучених Штатах ». Доповіді Гувера Білому дому на тему розвідки влітку 1945 р охоплювали підривну діяльність росіян, німців, японців, китайців, філіппінців, французів, італійців, корейців, поляків, іспанців, югославів і пуерториканців в Сполучених Штатах.

[197] Чайлз - Гуверові, 2 жовтня 1945 року, ФБР, FRUS Intelligence, с. 55-56. У 1990 р, через сорок п'ять років після того, як Гувер відправив його на зустріч з Труменом в Білому домі, Мортон Чайлз записав у себе вдома на відео свою розповідь про їх бесіді: «Пан Гувер послав мене побачитися з президентом Труменом ... тому що потрібно було терміново комусь потрапити до пана Трумена, перш ніж він підпише адміністративний указ, згідно з яким Дикий Білл Донован встане на чолі розвідки, яка охоплює весь світ ... Трумен був дуже вдячний за те, що я прийшов проінформувати його про це , тому що він нічого про це не знав. Він сказав, що Рузвельт нічого не розповідав йому »(спогади Чайлз, проект« Усна історія ФБР »).

[198] Протокол 168-го засідання Комітету з кадрів держсекретаря 20 листопада 1945 року, FRUS Intelligence, с. 118-120.

[199] «Боб» - Московському центру, 20 листопада 1945 року, папка КДБ, отримана Олександром Васильєвим і відтворена в книзі Хейнса, Клера і Васильєва «Шпигуни: підйом і крах КДБ в Америці», с. 519.

[200] Розповідь Делоуча, проект «Усна історія ФБР».

[201] Гувер - міністру юстиції 15 січня 1946, проект «Усна історія ФБР». Міністр юстиції заперечував проти його грубуватого мови: Ледд - Гуверові, тема: «Всесвітня розвідка», 18 січня 1946, проект «Усна історія ФБР». Помічники президента Трумена піддали критиці рішення Франкліна Рузвельта поділити світ між ФБР, армією і військово-морським флотом. 9 січня в Білому домі вони застерегли його, що держава «підходить до теми розвідки нерозумно». Вони запропонували іншу тріаду сил - міністру оборони, держсекретареві і міністру військово-морського флоту допомагатиме новий директор Центральної розвідувальної служби. Він об'єднуватиме розвідку сухопутних сил і мати владу над ФБР. Бюро перейде на нижчу ступінь в пантеоні американської влади (Гарольд Д. Сміт, «Нарада в Білому домі з питань розвідувальної діяльності» 9. січня 1946, FRUS Intelligence, с. 170-171).

[202] З січня 1946 по липень 1947 р у Трумена помінялися три директора Центральної розвідувальної служби. Вони керували невеликою і неорганізованої службою під назвою Центральна розвідувальна група. ЦРУ було створено, коли Трумен підписав Закон про національну безпеку 26 липня 1947 р Повноваження Управління були розширені в 1949 р

[203] Гувер - Толсона, Тамм, Ледд і Карсон, 25 січня 1946 р проект «Усна історія ФБР».

[204] Там же.

[205]Квінн У. О. Буффало Білл згадує: правда і мужність / Buffalo Bill Remembers: Truthand Courage. Фоулервілл: Wilderness Adventure Books, 1991. С. 234-267.

[206] Сауерс - Трумена, 17 квітня 1946 р FRUS Intelligence, с. 152.

[207] Джек Денебі, інтерв'ю для проекту «Усна історія ФБР». Радянської шпигунською мережею, в якій працювала Бентлі, керував її коханець Джекоб Голос, який помер в 1943 р ФБР вже було заведено досьє на Голоси. Співробітники Бюро бачили, як в 1941 році він зустрічався з давно зниклим радянським шпигуном гайки Овакімяном. Овакимян, в свою чергу, прибув до Сполучених Штатів в 1933 р, коли адміністрація Рузвельта вперше визнала Радянську Росію і дозволила Москві відкрити дипломатичні місії у Вашингтоні і Нью-Йорку.

[208] Службова записка Гувера від 29 травня 1946 р ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

[209] Інтерв'ю в рамках проекту «Усна історія ФБР» з Томом Кларком, 17 жовтня 1972 р HSTL.

[210] Ледд - Гуверові, 27 лютого 1946 р ФБР, передруковано в CI Reader «Повоєнна експансія внутрішньої розвідки ФБР».

[211] Гувер - міністру юстиції, «приватне і конфіденційне», 8 березня 1946 р CI Reader.

[212] Запис Гувера на службовій записці, яку він отримав від Тамма 18 липня 1946 р ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

[213] С. Х. Карсон «Закрити віддалений офіс» та «Закрити офіси СРС» 22 серпня і 9 вересня 1946 р ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

[214] Тамм - Гуверові 10 серпня 1946 р FRUS Intelligence. Гнів Гувера не можна було вгамувати. Коли міністр юстиції Кларк заперечив проти одностороннього відкликання людей Гувера з Західної півкулі, помічник директора Ед Тамм виклав йому точку зору Гувера: «[Директор Центральної розвідувальної групи] Ванденберг мав нахабство» найняти «людей, які пішли зі служби в ФБР», в якості своїх «передбачуваних представників розвідки», - сказав він Кларку. Ці люди точно були персонами нон грата у Гувера.

[215] Запис Гувера з приводу службової записки Ледд 10 квітня 1947 р проект «Усна історія ФБР». Підкреслено в оригіналі. Гувер радів кожній плутанині, яка траплялася в Центральній розвідувальної групи. Її новий резидент в Парагваї, у якого кульгав іспанська, зареєструвався в готелі як посол США. За збігом справжній посол США в Парагваї Віллард Л. Бьюлак в той день поїхав з країни на конференцію до Вашингтона. Державні газети і радіостанції в той день мали великий успіх завдяки повідомленням про те, що Бьюлака змінив таємничий незнайомець. У радіограмі ФБР повідомило про цей інцидент. «Ну, Центральна розвідувальна група почала формуватися по-справжньому», - написав Гувер на своєму екземплярі цього донесення.

[216] Запис Гувера на службовій записці від Ледд 2 червня 1947 р ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

[217] Ачесон - Агентству національної розвідки, 5 серпня 1946 р FRUS Intelligence, с. 286-287.

[218] Запис Гувера на службовій записці Ледд, 29 жовтня 1946 р ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

[219] «План ФБР по розгортанню таємної розвідки США, що охоплює весь світ», без дати (але доопрацьований у вересні 1946), проект «Усна історія ФБР». Цей план постійно допрацьовувався; ця версія була включена в пакет документів в рамках підготовки до дачі Гувером показань в конгресі на предмет законопроекту, який став Законом про національну безпеку 1947

[220] Кларк Кліффорд «Доповідь президента» 26 вересня 1946 р HSTL.

[221] Запис із щоденника Трумена процитована в кн .: Маккаллоу Д. Трумен / Truman. Нью-Йорк: Simon & Schuster, 1992. С. 517.

[222] Показання Гувера в Комітеті палати представників з розслідування державної зради і підривної діяльності проти США, 26 березня 1947 р

[223] Інтерв'ю Бредшоу Мінтнера в кн .: Демаріс О. Директор: усна біографія Дж. Едгара Гувера / The Director: An Oral Biography of J. Edgar Hoover. Нью-Йорк: Harper's Magazine Press, 1975. С. 120-121.

[224] Записи Кліффорда про розмову з Труменом 2 травня 1947 р HSTL.

[225] Усна історія Снайдера, HSTL.

[226] Неофіційний брифінг Гувера був надрукований в ФБР 3 липня 1947 г. Його проведення для обраних конгресменів, які працювали над Законом про національну безпеку, пройшло на умовах Гувера - не для протоколу. Тут він з'являється вперше.

[227] [стерті] Ледд 17 квітня 1947 р ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

[228] Показання Аллена У. Даллеса, слухання в Комітеті по витратах в департаментах адміністрації 27 червня 1947 р Слухання були закриті; єдиний вцілілий екземпляр запису свідчень головних свідків зберігався в закритому сейфі в штаб-квартирі ЦРУ. У 1982 р їх виявили члени комітетів розвідувальними та урядовими операціями палати представників.

[229] Запис Гувера на службовій записці від Віктора Кия Г. Б. Флетчеру на тему: Критика ЦРУ, ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації, 28 жовтня 1948 р .; «Якщо народ цієї держави»: службова записка пану Ледд про Центральному розвідувальному управлінні, 11 серпня 1948 року, ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

[230] Запис Гувера на службовій записці Ледд, 19 серпня 1947 р ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

[231] Запис Гувера на службовій записці, Ледд - Гуверові, 23 жовтня 1947 року, ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації, підкреслено в оригіналі.

[232] Запис Гувера на службовій записці Ледд 11 грудня 1947 р ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

[233] «Тема: питання розвідки», цілком таємна службова записка про розмову з Джоном Р. Оулі - спеціальним помічником міністра оборони, 24 жовтня 1947 р HSTL.

[234] Форрестол - Гуверові 20 грудня 1948 року, абсолютно секретний лист, в якому процитовано службова записка Гувера Форрестол від 1 листопада 1947 р HSTL. Попередження Гувера, зроблене Форрестол 1 листопада 1947 р про загрозу радянського ядерного тероризму послужило політичним каталізатором. Прийоми з метою повалення Сталіна поглинали міністра оборони, який став рушійною силою створення нової таємної служби ЦРУ і її операцій за кордоном. Мета була - ні багато ні мало, а підрив Радянської держави, звільнення нудяться в неволі народів Східної Європи і відкат російських кордонів до рубежів, на яких вони існували до Другої світової війни. Глава нової таємної служби Френк Візнер домагався від ФБР допомоги в перевірці емігрантів з Росії та Східної Європи в Сполучених Штатах, яких він намагався навчити і перетворити в політичні ударні війська для нападу на Сталіна і його союзників. Люди Гувера були раді надати послугу, так як це давало їм можливість поповнювати досьє Гувера на ЦРУ. Їх керівник кидав дуже скептичний погляд на Візнера і його людей, плани яких проходили в папках ФБР як «Проект Х».

[235] На військово-морському флоті був свій власний проект, націлений на радянські комунікації в Тихому океані. Сухопутні війська і військово-морський флот об'єднали свої зусилля перед кінцем Другої світової війни. Робота американців зі створення і злому шифрувальних кодів вилилася в створення Агентства з національної безпеки в 1952 р

[236] 1 вересня 1947 року або напередодні Кларк проінструктував спеціального агента ФБР С. Уеслі Рейнольдса, який здійснював зв'язок з Криптоаналітика сухопутних військ по головним пунктам радянських дипломатичних повідомлень. Офіційний історик ФБР Джон Ф. Фокс-молодший записав, що «Кларк запитав Рейнольдса, чи відомі Бюро будь-які клички радянських шпигунів, що могло б допомогти в роботі його команди. Незабаром Рейнольдс надав список з 200 відомих кличок, який був у ФБР. Більшість з них на той момент не були знайдені в потоці повідомлень ». Армійські розвідники передали ФБР отримані фрагменти своїх розшифровок. Рейнольдс зареєстрував їх, але «фрагменти повідомлень були покладені в сейф, і про них забули» на дев'ять місяців (Джон Дж. Фокс-молодший, «У будинку ворога:« Венона »і становлення американської контррозвідки», представлено 27 жовтня 2005 року, симпозіум з історії криптології, Агентство національної безпеки).

[237] Гувер турбувався про розкриття секретів в американському розвідувальному співтоваристві. Наприклад, питання, хто знав про те, що армія виплачувала 150 тисяч доларів в рік американським компаніям зв'язку в обмін на копії телеграм іноземних диппредставництв в рамках програми «Венона», турбував Гувера так само, як і генерала сухопутних військ А. Р. Болінга, який повідомив ФР, що «лише деякі люди, включно з президентом і міністра оборони», знали про це, і порадив Бюро тримати це в секреті. Службова записка Кия Ледд 6 травня 1949 р ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації. З приводу початку розслідування ФБР, яке призвело до страти Розенбергом, документація включає службову записку Ледд Гуверові від 8 січня 1953 р справа «Юліуса Розенберга, Етель Розенберг, шпигунство-Р»; Гувер - нью-йоркському філії ФБР, 18 серпня 1949 р .; і нью-йоркський філія - ??штаб-квартирі, 18 серпня 1949 р всі вони вперше процитовані в доповіді історика ФБР Фокса від 2005 року в АНБ «У будинку ворога:« Венона »і становлення американської контррозвідки». Вперше в травні 1952 р Гувер написав, що армія і ФБР могли б розглянути питання про присвячення ЦРУ в проект «Венона», незважаючи на його «безпринципні методи» і «сумнівний персонал». Позначка Гувера на службовій записці від Бельмонта Ледд 23 травня 1952 року, ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

[238]Лемфер Р. Дж., Шахтмана Т. Війна ФБР і КДБ: розповідь спеціального агента / The FBI - KGB War: A Special Agent's Story. Мейкон: Mercer University Press, 1995. С. 96-97.

[239] Трумен - Черчиллю, 10 липня 1948 року, процитовано в кн .: Маккаллоу Д. Трумен / Truman. Нью-Йорк: Simon & Schuster, 1992. С. 648-649.

[240] 26 вересня 1948 р Пірсон написав це в своїй газетній колонці, опублікованій одночасно в кількох виданнях, «Вашингтонська карусель», що «представницький співробітник ФБР Лу Ніколс» раз в кілька днів зустрічався з головами комітету палати представників з розслідування державної зради і підривної діяльності в США і сенатського слідчого підкомітету. Звідки Пірсон дізнався про це? Він правильно запідозрив, що люди Гувера взяли його під нагляд. Так що і він взяв людини Гувера під спостереження. У тій же самій колонці він написав: «Назва цього міста - не Москва, але це повинно бути місце, де шукачі вистежують інших шукачів майже так само, як це робить НКВД».

[241] Службова записка Джонса Ледд, 16 січня 1947 р ФБР, процитовано офіційним істориком ФБР Джоном Дж. Фоксом-молодшим в книзі «У будинку ворога:« Венона »і становлення американської контррозвідки», представленої 27 жовтня 2005 року на Симпозіумі з історії криптології.

[242] Дагган був допитаний ФБР з пристрастю в грудні 1948 року після того, як Чамберс дав свідчення на слуханнях, а на наступному тижні - своїми старими знайомими з радянської розвідки. П'ять днів по тому він загинув - вистрибнув або випав з вікна на шістнадцятому поверсі. Хісса було пред'явлено звинувачення в неправдивому свідченні великий колегією присяжних в грудні 1948 року після того, як під присягою він заперечував, що передав Чамберс документи з Держдепу. Він був визнаний винним і засуджений на п'ять років. Чамберс теж збрехав колегії присяжних, але покарання не поніс. Досьє радянської розвідки, опубліковані в 2009 р, підтвердили, що Хісс був шпигуном.

[243] Показання Чемберса, дані їм на закритому засіданні, так і не були офіційно опубліковані. Витяги із записів його свідчень були вперше приведені в кн .: Таненхаус С. Уїтакер Чамберс: біографія / Whittaker Chambers: A Biography. Нью-Йорк: Modern Library, 1998. С. 216-219. Відкриті покази на с. 221.

Питання про те, чому ФБР навмисно проігнорував визнання Чемберса А. А. Берлі в вересні 1939 р і на його першому допиті в Бюро в травні 1942 р, мав абсолютно точну відповідь. Журналіст Айзек Дон Левін був у Берля посередником. Гувер заніс його в чорний список влітку 1939 р Коли Гувер заносив кого-небудь в чорний список, в ньому залишалися і ця людина, і ті, хто з ним спілкувався. Левін ставив Бюро в незручне становище. Він написав серію статей для «Сетердей івнінг пост» - журналу з 5 мільйонами передплатників, в яких вперше розповів про радянській розвідці в Америці. Це була розповідь про Уолтере Кривицького - старшому офіцера радянської розвідки, який порвав зі сталінським режимом і, переметнувшись в табір супротивника, зустрівся в Парижі з послом США Вільямом Буллітом і отримав від нього допомогу для переїзду в США. Його інформація переконала Булліта, який колись був гарячим прихильником визнання Радянської Росії, в тому, що правління Сталіна - великий змову з метою скоєння вбивств. Посол Булліт, будучи в молодості журналістом, знав і довіряв Левіну як талановитому закордонному кореспонденту. Він замовив слово за радянського перебіжчика.

Статті в «Сетердей івнінг пост» були захоплюючими. У них описувалося, як Сталін ліквідував своїх реальних і уявних суперників, як радянська таємна поліція викрала паспорта американських добровольців, які воювали під час громадянської війни в Іспанії, і використовувала їх для міжнародних поїздок радянських шпигунів. У них з деякими подробицями викладалася робота радянського розвідувального апарату в Сполучених Штатах і був натяк на те, що Поради «нарізають кола» навколо ФБР вже не один рік.

Співробітники ФБР двічі допитували Кривицького в Нью-Йорку: перший раз - незабаром після появи у пресі першої статті. Він був першим радянським шпигуном, який з кимось розмовляв в Бюро. Пішов у відставку високопоставлений контррозвідник ФБР Реймонд Дж. Батвініс переглянув справу Кривицького через понад шістдесят років після його закриття. Він прийшов до висновку, що сам Гувер вирішив, що Кривицького не можна довіряти і вірити його словам. Думка Гувера грунтувалося на примітці редактора, яке супроводжувало першу статтю і в якому Кривицький був названий «людиною, як і раніше вірить в справжній ленінський комунізм». Це було занадто для Гувера. Він тоді скинув з рахунків Левіна, тому що той написав про Кривицького статтю. Його ставлення вплинуло на доповідь Берля. «Як ми можемо виправдати нездатність ФБР розпізнати унікальний і надзвичайно цінне джерело інформації, який міг би розколоти діяльність радянської розвідки в Західній півкулі, як яйце?» - Написав Батвініс у 2007 році з позиції людини, яка все своє життя полював на шпигунів. Він прийшов до висновку, що Гуверові і його людям просто не вистачило «професійних навичок», щоб допитати і зрозуміти радянського розвідника-перебіжчика. В результаті - втрачене десятиліття.

[244] Усний розповідь Спінгарна, 29 березня 1967 р HSTL, і інтерв'ю Спінгарна в кн .: Демаріс О. Директор: усна біографія Дж. Едгара Гувера / The Director: An Oral Biography of J. Edgar Hoover. Нью-Йорк: Harper's Magazine Press, 1975.

[245] Усний розповідь Спінгарна 29 березня 1967 року HSTL.

[246] Усний розповідь Тома Кларка, 17 жовтня 1972 р HSTL.

[247] [стерті] Ледд, «Заявки ЦРУ на інформацію щодо іноземців, які проживають в США», 19 листопада 1948 року, ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

[248] Гувер - Сауерсу, 7 липня 1950 р FRUS Intelligence.

[249] У 1971 році в заяві про скасування Закону про екстрене затримання від 1950 року президент Ніксон сказав: «Ще ні один президент не намагався використовувати положення цього закону. І хоч конгрес профінансував створення шести таборів для заарештованих, ні один з них не був використаний за призначенням у зв'язку з цим законом. Фактично з 1957 р всі шість таборів були занедбані або використовувалися для інших цілей ».

[250] Одним з п'ятдесяти журналістів, які одноголосно передбачила поразку Трумена, був Берт Ендрюс - начальник Вашингтонського бюро поважної щоденної газети республіканців «Нью-Йорк геральд трибюн», який тільки-тільки отримав Пулітцерівську премію за серію програм, присвячених лояльності і безпеки. Він був таємним наперсником Ніксона і Чемберса і безжально закидав їх обох питаннями в пошуках сенсації. Осідлавши тему полювання на «червоних», він поклявся, що може зробити Ніксона президентом. Коли Трумен побачив пророцтво преси «п'ятдесят до нуля», він сказав: «Я знаю кожного з цих п'ятдесяти чоловік. Ні у кого з них не вистачить здорового глузду сипати пісок в щурячу нору ».

[251]Пейн Р. Доповідь про Америку / Report on America. Нью-Йорк: John Day, 1949. С. 3.

[252] 4 січня 1945 року, папка КДБ процитована у Хейнса, Клера і Васильєва в «шпигунів», с. 288-289. Повідомлення про Джудіт Коплон, також відомої як Сима, було нерозшифрованим сполученням «Венона», а папкою, переписаною Васильєвим з архівів КДБ. Радянське центральне розвідувальне відомство змінювало її назва тринадцять разів між 1917 і 1991 роками. КДБ, або Комітет державної безпеки, з'явився в тому 1954 р і проіснував до жовтня 1991 Радянська військова розвідувальна служба, яка також змінювала свою назву, тепер називається ГРУ, або Головне розвідувальне управління.

[253] Службова записка Ледд 11 листопада 1949 р ФБР, процитовано в кн .: Вестин А. Ф. Проблема прослуховування: аналіз і законодавча пропозиція // Columbia Law Review 52, ??№ 2 (листопад 1952). С. 165-208. Аналіз Вестіни містить розлогі витяги з судових документів і апеляцій по справі Коплон, включаючи той факт, що 50 агентів ФБР займалися прослуховуванням її телефонних розмов, що один агент ФБР дав неправдиві свідчення на першому судовому процесі і що ФБР знищило записи телефонних розмов до початку другого суду .

[254]Ламфер, Шахтмана. Війна між ФБР і КДБ. С. 115-122.

[255] Документи МІ-5 см .: Гудман М. С . Хто намагається приховати який секрет від кого і чому? Відносини між МІ-5 і ФБР і справа Клауса Фукса / Who Is Trying to Keep What Secret from Whom and Why? MI5-FBI Relations and the Klaus Fuchs Case // Journal of Cold War Studies 7. 2005. № 3. С. 124-146.

[256] Кий - Флетчеру, «Клаус Фукс: шпигунство», 21 лютого 1950 р ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

[257] Дональд Шеннон, інтерв'ю в рамках проекту «Усна історія ФБР», 4 вересня 2003 р

[258] Запис Гувера, Ледд - Гуверові, «Тема: Foocase», 16 лютого 1950 р ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

[259] Московський центр - КДБ в Нью-Йорку 10 квітня 1950 р запис Васильєва процитована у Хейнса, Клера і Васильєва в «шпигунів».

[260] Агентство національної безпеки, «L'Affaire Weisband» в «Дірки в греблі - справи про безпеку», NSA DOCID 3188691.

[261] Запис Васильєва папок КДБ, датованих березнем і липнем 1949 р .; «ФБР почало систематизувати факти»: Агентство національної безпеки L'Affaire Weisband.

[262] Усний розповідь Ферджерсона, ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

[263] Позначка Гувера на службовій записці, Кий - Ледд, 7 квітня 1949 р ФБР / Закон про право громадян на доступ до інформації.

Намагаючись боротися з Алленом Даллес за титул короля американської розвідки, Гувер написав Даллесу, позначивши свої претензії. Влада ФБР поширювалася на всіх іноземців в Сполучених Штатах, яких ЦРУ намагалося завербувати в свої агенти - не тільки іноземців, які проживають в США і перебіжчиків, а й іноземних студентів і бізнесменів. Коротше, ЦРУ не слід було вудити рибу в ставку ФБР. Це був дуже болюче питання.

Даллес переконав членів конгресу розробити проект нового всеосяжного закону. Закон про ЦРУ від 1949 р зміцнив і розширив влада директора Центрального розвідувального управління, до чого прагнув Даллес. Серед запропонованих повноважень було право ЦРУ привозити в США іноземців для навчання і перетворення їх в шпигунів і диверсантів, що діють проти Сталіна. Гувер побачив в цій юридичній мові загрозу Америці. Що, якщо ці іноземці виявляться подвійними агентами? Що, якщо російська перебіжчик отримає інформацію про американській розвідці, а потім повернеться в Москву? Гувер написав, що буде боротися з «цим дивним пунктом закону», рекомендованим Даллес і його союзниками в ЦРУ.

Після подальшого його перегляду Гувер вирішив, що весь законопроект - катастрофа. «Прийміть заходи до того, - інструктував він, - щоб ми ніяким чином ніколи не санкціонували цю пропозицію в цілому. Ми проти його прийняття, так як це є хибним і шкідливо ».

Гувер написав міністру юстиції, що Даллес і його союзники створюють загрозу «безнадійної плутанини» всередині країни. Його попередження пройшло непоміченим. Закон про ЦРУ пропхнули в конгресі в обстановці найбільшою секретності, практично без обговорення. Він дав ЦРУ, крім інших повноважень, таємний бюджет, прихований в гросбухах Пентагону, право витрачати ці гроші, не звітуючи за них, дозвіл привозити в Сполучені Штати сто іноземців в рік і гарантувати їм постійне місце проживання, не дивлячись на їхні минулі військові злочини або участь в терактах, і якусь ступінь свободи у веденні операцій всередині країни, і при цьому вони не служили в таємної поліції.

Бій, який почали Гувер і Даллес, буде впливати на розвідку США кілька десятиліть. Боротьба між ФБР і ЦРУ почалася в Вашингтоні, але незабаром поширилася по всій країні і за кордоном. Театр їх військових дій був іноді театром абсурду.

Адмірал Роскоу Хілленкоутер, директор ЦРУ при Трумена, знав, що у нього немає належної кваліфікації: він сам так говорив. Але адмірала глибоко обурювало те, що під нього «копає» Дикий Білл Донован, Аллен Даллес і їх новий фаворит - офіцер ЦРУ Френк Візнер, який керував швидко поширюються по всьому світу диверсійними операціями і психологічною війною зі Сталіним. Всі троє повідомляли зневажливу інформацію, що було частиною кампанії Даллеса з метою стати директором. Адмірал пішов з цим до президента Трумена і Гуверові: він повідомив ФБР про те, що «президент піддав жорсткій критиці генерала Донована за спроби втручатися в справи ЦРУ і назвав його« набридливим сучим сином ».

Про автора 2 сторінка |  Про автора 4 сторінка
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати