На головну

Ми їдемо в Севастополь |  У Севастополі |  на пароплаві |  Буря на морі |  Незнайомка з Лазаретная каюти № 1А |  Стоянка в Б. і несподівані враження в ньому |  Ми пливемо в Константинополь |  В Константинополі |  Початок нового життя Жанни і князя |  Обід у Строганових |

Приїзд Ананд і ще раз музика

1.  Ананда засміявся своїм особливим металевим сміхом, і капітан згадав, як Левко називав сміх Ананди дзвоном мечів.
  2.  Бальна і музична культура дворянства
  3.  В очах Ананд, в тоні його голосу було стільки доброти і співчуття, що здавалося, він цілком увібрав в себе серце Генрі і переживає все його муки.
  4.  Увійшовши до кімнати Ананд, я розкрив футляр і мало не впустив його від подиву і захвату.
  5.  Г. Мистецтво, музика, усна народна творчість
  6.  Генрі знову пирхнув щось, і я зрозумів, що він засуджував методи лікування Ананд.
  7.  ГЕНРІ У ЛОРДА Бенедикта. ПРИЇЗД КАПІТАНА РЕТЕДЛІ. ДОРУЧЕННЯ ЛОРДА Бенедикта

Протів звичаю цю ніч я спав погано, неспокійно прокидався багато разів, і все мені здавалося, що я чую якісь голоси в кімнаті І. Але звіту ясного я собі не віддавав, чиї це голоси; я дрімав, і все плуталося в моїх уявленнях. То мені здавалося, що музика Анни переривається виттям бурі на пароплаві, то мені ввижався гуркіт поїзда, коли ми вийшли з флорентійців на майданчик, і я з жахом думав, що ми будемо стрибати з нього на всьому ходу, то думалося мені ніжно пестить мене рука матері, яку я ніколи не знав ...

Раптово я прокинувся від звуку відкрилася двері з кімнати І., і в ній з'явився капітан, тисне йому руку. Я зрозумів, що голоси були дійсністю, а не брудом і що обидва мої друга зовсім не спали, а проговорили всю ніч.

Особи капітана я не бачив, а особа І. було дуже серйозно, світло і спокійно. Відбиток непохитної волі і вірності прийнятого одного разу рішенням був на ньому; і я багато раз вже бачив у нього цей вислів і добре його знав. Як завжди, безсонна ніч не залишила на ньому жодної ознаки стомлення.

Я підвівся, і якраз в цю хвилину капітан обережно зачинив двері й повернувся до мене обличчям. Я мало не скрикнув, так він був блідий. Складки покривали його лоб, очі запали, і вираз такої скорботи було в них, як ніби він тільки що поховав когось найулюбленішого. Він здавався старим.

Я згадав, як я сидів після розлуки з братом біля каміна в його кімнаті в К., відчуваючи себе вбитим і самотнім. Я не знав, що і кого втратив зараз капітан, але все моє серце повернулося до нього; я простягнув до нього руки, ледь стримуючи набігали сльози любові і співчуття.

Побачивши, що я не сплю, він підійшов до мене, сів на мій диван і міцно потиснув простягнуті йому руки.

- Раз ти не спиш, мій друг, одягайся і вийди зі мною поснідати. У мене до тебе буде велике прохання, - сказав він, встаючи, і, не дивлячись на мене, вийшов з кімнати.

Я швидко одягнувся, постарався зібрати всі свої сили і увагу і пішов до капітана.

Він вже переодягнувся в свій білий формений кітель і, оновлений душем, здавався мені менше постарілим і жовтим.

Бурмило подав нам кави і гарячі булочки з горіхами і поклав перед капітаном газети і пошту. Ми залишилися вдвох, сидячи перед паруючими чашками, мовчки думаючи кожен свою думу.

Я все не міг зрозуміти, навіщо стільки повинен страждати людина. капітан - тиждень тому зразок енергії і щастя - Зараз в глибокій печалі і тузі, які додали йому точно десяток років за одну ніч. Чому? Навіщо? Кому це треба? Хіба це називається легше і простіше йти свій день?

- Левко, - перервав мої думки капітан. - Ось в цьому футлярі - кільце, - і він поклав його на серветку. - Воно призначалося мною для іншої мети, для інших вуст і рук. Але ... то був «я» вчорашнього дня. Сьогодні той «я» помер. А той, який хоче відродитися з попелу - причому я зовсім не стверджую, що він дійсно відродиться, - просить тебе: вклади в кільце серветку і поклади його біля торта, який ти замовив Ананде. Але аж ніяк не говори, хто його дає. Якщо запитають, скажи, що знаєш, але сказати не можеш.

Тепер я побіжу, друг. Справ маса. І. обіцяв, що ввечері, після обіду, ти приведеш мене до Ананде.

Я взяв футляр з кільцем, попрощався з капітаном і, не доторкнувшись до їжі, як і він, повернувся до себе. Я сів на стілець, тримаючи футляр в руках, і безсумнівно впав би в своє ловіворонное стан, якби голос І. не привів мене до тями.

- Левко, Бурмило скаржиться, що ти нічого не їв. Це дійсно кілька серйозно, - посміхнувся він, - так як ти у всіх випадках життя не втрачаєш здатності їсти. Що це у тебе в руках?

- Це, Лолліон, чужа таємниця, і я не можу вам її відкрити. Але щоб не мати від вас цілої серії таємниць, я розповім вам про свої від вас таємниці. І не знаю, що б я дав, щоб не тримати ось цього предмета в руках, - піднімаючи футляр, сказав я. - Ціла перевернута життя - ввижається мені - укладена в цій речі, якої я не бачив, хоча і знаю, що це, - мало не плачучи, говорив я І.

- Добре друг. Підемо в місто, але спочатку до княгині, - візьми аптечку. Потім ми зайдемо до Жанни. Сьогодні свято, магазин закритий; вона просила нас прийти до неї снідати. Мені доведеться там тебе покинути і покласти на тебе важку і сумну завдання: привести Жанну в рівновагу. Вона підпала під вплив старої Строгановой, і це може закінчитися дуже сумно для неї. Ти більше всіх можеш допомогти їй, як і капітану, своєю безпосередньою люблячою душею.

Я важко зітхнув, сховав кільце, взяв медикаменти і пішов за І. до княгині.

- Ти зітхаєш і сумуєш, бо тобі важка ноша, яку я тобі звалив на плечі? - запитав І.

- Ах, Лолліон. Якби я мав померти цю хвилину за вас - я б і злякатися не встиг, як був би вже мертвий. Але і з Жанною, і особливо з капітаном, - я безсилий і безпомічний, - промовив я, насилу перемагаючи сльози. - Але ноша ваша мені не важка, а радісна.

І. не міг нічого відповісти мені, так як назустріч нам ішов сяючий князь. Особа його говорило про таке щастя, що - після скорботного обличчя капітана і збурений своїм розладами в собі - я навіть остовпів. Що мало статися з ним, щоб він міг так світитися?

- Після вчорашньої музики, доктор І., я ніяк не можу спуститися на землю. Я провів ніч в саду і тільки до ранку прийшов до тями. Я тепер зрозумів, як я повинен направити далі своє життя. Так нещодавно я вважав її безнадійною, себе втраченим, всього боявся. А тепер я знайшов в собі повну рівновагу, весь мій страх пропав. Якби у княгині було п'ять синів - і все злі барбоси, - і тоді б я не міг уже боятися, так як саме поняття страху зникло з мене сьогодні вночі, думаю, назавжди.

Якби ви запитали, як це сталося, я не зміг би вам точно відповісти. Але що під час музики я бачив вас світиться, як гігантський стовп вогню, - в цьому я можу заприсягтися. І шматочок вашого вогню зачепив мене, доктор І. Ось він-то і потряс мене так, що я точно вирвався з лабет туги й страху, звільнився від тяжкості. Все мені легко, і все життя кожної людини здається дуже важливою і потрібною.

І до всього цього - княгиня зовсім чітко стала сьогодні говорити, сидячи пила чай і тримала чашку без моєї допомоги.

Ми увійшли до княгині. В'яле обличчя було жвавим; вона вітала нас весело і сама випила піниться червоне ліки, яке їй досі вливав кожен раз І.

І. дозволив княгині посидіти в кріслі дві години і князю дозволив поговорити з нею трохи про її справах.

Ми повернулися до себе, переодягнулися і вийшли на вже жарку вулицю.

- Ну, говори тепер свої таємниці, Левко. О п'ятій годині ми з тобою будемо зустрічати Ананду. А до цього часу у мене сто справ.

- Лолліон, якщо ви мене покинете у Жанни, то давайте в три з половиною години зустрінемося в кімнаті Ананд. Там я не тільки розповім, але і покажу вам свої таємниці.

- Добре, але тоді йди снідати до Жанни один, а я вживу весь цей час на справи. До речі, треба ще купити фруктів для Ананди.

- Цього не робіть. Взагалі, не журіться про матеріальний бік зустрічі, - сказав я, густо червоніючи.

- Ах, так це і є твої таємниці? - засміявся І.

- Так Так. Там переговоримо. Тут нам з вами розлучатися, мені сюди ось поворот.

- Так, Левко. Тільки не забудь принести квіточку Жанні і постарайся пробратися до неї в душу і кинь туди ж квіточка любові і миру. Чи не про своє безсилля думай, а тільки про флорентійців. Тоді твій розмова принесе Жанні розраду.

Ми розлучилися; я купив кілька троянд, зайшов до кондитера, щоб нагадати йому про своє замовлення і передати гроші для антиквара.

Кондитер показав мені вимиті і протерті страви, які виблискували одне - фарбами, інше - іскрами від ніжно-блакитного і жовтого до яскраво-червоного і фіолетового. Поруч стояв такий же венеціанський глечик незвичайної форми, з трьома гуртками на підносі. Випадково впав промінь сонця переливався в них, як у гранях діамантів і рубінів кольору крові.

- Ця надіслала моя друг з страви. разом - дешево віддасть. Можна наливати червоно питво - кароші буде, - сказав господар, милуючись не менше за мене чудовими речами.

Я погодився купити і глечик з кружками, вирішивши, що «сім бід - одна відповідь », - попросив не запізнитися до третьої години і пішов до Жанни.

Було ще рано, коли Жанна відчинила мені самі двері, явно не чекаючи, що це я вже з'явився до сніданку. На мої вибачення, що я прийшов раніше терміну, вона підстрибнула від задоволення і повела мене нагору до своєї кімнати.

Скрізь був тепер зразковий порядок, і Жанна оголосила мені, що встала на світанку, щоб І. знайшов в її оселі таку чистоту, як і в палаці не буває.

Я пожартував, що для мене, на її думку, було досить, ймовірно, і кухонної чистоти, і тут же сказав, що за відмінність прийому в різній чистоті нас обох вона і покарана. Всі її старанність до порядку потрапляє мені, так як І. відкликали серйозні справи; він приносить їй свої вибачення і снідати не може.

Спочатку Жанна точно засмутилася, але через хвилину заплескала в долоні, ще раз підстрибнула і сказала:

- Ось нарешті тепер все, все переговоримо. Ви знаєте, Левко, не все так гладко у мене, як здається на вигляд. Звичайно, справи йдуть відмінно. Звичайно, Строганов дуже добрий. Але в сім'ї їх такий розкол.

- Яке ж вам діло до їхніх сімейних справ? - запитав я.

- Ну, так не можна говорити. Мадам Строганова просила мене постаратися, щоб її чоловік прилаштував до нашого магазину кімнату, де можна було б посидіти, випити чашку кави, привести кого-небудь з друзів. Я так зрозуміла, що їй хочеться, щоб Браццано міг приїжджати сюди. А Анна і старий категорично заборонили навіть їй самій сюди бути, не тільки Браццано. Вона ж намагається завербувати мене на свою сторону. І цей турок, такий страшний, теж чимало марнує мені люб'язностей.

- Тільки цього бракувало, - скрикнув я з обуренням. - Як можете ви думати про таку ницості? Невже я помилився в вас? І ви - зле, легковажне істота, нездатне оцінити всієї доброти і благородства, марнуємо вам? Як можете ви входити тепер в які б то не було відносини зі старою? Мені незрозуміло, як міг Строганов одружитися на ній, але мені зрозуміло, що заздрість до власної дочки виводить її з будь-якої честі. Але ви, ви, для якої І. та Анна з батьком зробили так багато?

Я був у нестямі, засмучений, засмучений і не міг зібрати ні думок, ні самовладання.

- Левко, я розумію, що тут щось не так. Але хіба так погано, якщо Анна вийде заміж за цього турка?

- А самі ви вийшли б за нього? - запитав я.

- Не знаю. Він противний, звичайно. Але, може бути, і вийшла б.

- Ах ось як! Значить, ви вже не та Жанна, яка хотіла в чоловіки тільки Мішеля Морана? Значить, тепер, якби батьки вас просили, ви проміняли б свою любов на пекельну фізіономію турка і його мільйони? - кричав я.

- Не знаю, Левко, не знаю. Навіть не знаю, що зі мною. Я так змінилася, так багато страждала.

- О ні. Ви дуже мало страждали, Жанна, якщо так скоро все забули. Даремно життя послала вам І., капітана, Строганова, князя, які оточили вас як кільцем своїм захистом і добротою. Даремно вони врятували вас і ваших дітей від лихоманки і голодної смерті на пароплаві. Було б краще померти в злиднях, але в високої честі, ніж жити в таких мерзенних думках, в яких ви зараз! - продовжував я кричати у нестямі.

Жанна сиділа нерухомо, вирячивши на мене очі.

- Левко, я все, все зроблю, як ви хочете. Тільки, знаєте, - цей турок. Як тільки я його бачу, - ну, точно тяжкість якась навалюється на мене. Я стаю ледачою, очі точно сплять, ноги ледве рухаються, і я готова слухатися його у всьому. Зараз з мене точно впали якісь важкі сни, я легко дихаю. Ах, навіщо, навіщо ви мене закинули, Левко? - здригаючись, сказала Жанна.

- Соромтеся говорити такі слова. Хто вас закинув? Всі ми біля вас, а Анна розділяє вашу працю, проводячи з вами по шести годин в день нерозлучно. Бог мій, та коли ж ви встигаєте бачитись з турком? І де ви його бачите?

Жанна злякано озирнулася і тихо сказала, що Строганова намагається завжди влаштувати так, щоб вона зустріла у неї турка. Навіть просила Жанну передати йому, в його контору, лист. І що тільки випадковий приїзд чоловіка додому не дав їй можливості вручити Жанні цей лист.

Я був у відчаї. Але все ж розумів, що тільки моє самовладання може допомогти мені розтлумачити Жанні всю ницість її поведінки і все її зраду.

Скориставшись моїм мовчанням, Жанна випурхнула з кімнати. Я ж заглибився в думки про флорентійців, благаючи його мене почути і допомогти мені. Образ мого друга, який врятував мені кілька разів життя за цей короткий час, точно влив в мене заспокоєння. Думки мої прояснилися. Я відчув у собі впевненість і силу боротися за спокій і щастя Анни і її батька.

- Левко, скоро буде сніданок. Чи не хочете побачити в саду дітей? - входячи, сказала Жанна.

- О, ні, Жанна. Якщо ви дійсно повні почуттям дружби до мене, як ви це неодноразово говорили, то ми повинні домовитися з вами про ваше майбутнє поведінці. Я не можу сісти за стіл у вашому домі, якщо я не буду впевнений, що ви не носите в собі думок зради і невдячності.

- Ах, Боже мій! Ось яка я безталанна! Я так зраділа, що проведу з вами годинку без перешкоди, а тепер готова плакати, що доктор І. не приїде.

- Якби доктор І. почув половину того, що ви сказали мені сьогодні, він, ймовірно, посадив би вас на пароплав і відправив з Константинополя. Але справа зараз не в цьому. Справа в тому, щоб ви поглянули в своє серце. Чи немає там заздрості і ревнощів до Анни? Чому, розуміючи всю її висоту, ви наважуєтеся стати на бік такого низького істоти, як турок?

- Я зовсім не заздрю ??і не ревную. Мені ніколи не могло б сподобатися, щоб на мене дивилися не як на живу, гарячу жінку, а як на статую, - збуджено відповіла мені Жанна. - Я, звичайно, визнаю все чудові якості Анни. Але ми так різні, що про дружбу між нами не може бути й мови. Але я, звичайно, цілком відчуваю себе зобов'язаною та її батькові, і мій обов'язок ...

- Який борг ви можете розуміти, - перебив я Жанну, - якщо у вас немає почуття простого поваги до чужого життя, до чужої душі? Звичайно, можна бути грубим і малокультурним істотою і не розрізняти нічого, крім свого егоїзму. Невже ви саме такі? Невже ви всі свої сльози на пароплаві, всі муки забули, як тільки відчули ґрунт під ногами?

- Ні, Левко. Я зараз починаю усвідомлювати, що якась сила, - крім моєї волі, - змушує мене коритися турку. Я розумію, що він жахливий, хочу захистити від нього Анну і зовсім зараз не хочу, щоб він був чоловіком Анни. Але щось знаходить на мене, мізки мої темні, і я йому підкоряюся знехотя.

- Знайдуться люди сильніше вас і захистять Анну від всіх інтриг проти неї. Мова не про неї, а тільки про вас однієї. Все зло, яке ви думаєте заподіяти їй, ляже тільки на вас одну, мила, бідна Жанна. Озирніться навколо. Хто і що є у вас в світі, крім жменьки цих врятували вас людей? Якщо вони відвернуться від вас, що вас чекає? І як ви можете жити з таким роздвоєнням всередині? Ви лицемірно обіймаєте Анну і плетете навколо неї павутину зради.

Жанна мовчала і про щось напружено думала. Я ж знову закликав всім серцем свого далекого друга.

- Левко, я розумію все, але зрозумійте і ви. Як тільки я бачу турка, я німію, камінь і йду завжди з якоюсь нав'язливою думкою, що я повинна його привести до Анни так, щоб ніхто цього не знав і щоб вона була одна. Зараз я ні за що цього не зроблю, але як тільки його побачу - я про все забуваю і живу тільки цією думкою.

- Та це ж гіпноз якийсь! Ви подумайте, чи міг би турок мені, князю або комусь ще наказати так діяти? Адже треба носити в собі багато зла, щоб чужа воля могла ним скористатися.

Довго я ще переконував Жанну, але все її обіцянки не бачитися більше з турком здавалися мені нестійкими і не вселяли віри.

Сяк-так висидівши з нею сніданок, за яким я ледве міг проковтнути щось з ввічливості, я пішов додому, вирішивши всі розповісти І.

Біля хвіртки я зустрів квіткаря, взяв у нього чарівне деревце темної бузку і відніс його в кімнату Ананд, де дуже добре прилаштував його в другій кімнаті на низькій, важкої лавочці, схожою на фіолетовий камінь.

Незабаром в типовій константинопольської візку, слуга привіз артистично упакованими мої таємниці. Я їх розгорнув, поставив на стіл в першій кімнаті, де вони здалися мені ще гарніше, і пішов до себе за кільцем і до князю за серветкою.

Князь був дуже здивований проханням про одну серветці, питав, чи не треба тарілок і скатертини, але я сказав, що спершу І. і, якщо треба, прийду ще раз.

Увійшовши до кімнати Ананд, я розкрив футляр і трохи його не впустив від подиву і захвату.

В золоте, точно мереживне кільце були хитро врізані фіалки з аметистів з боків і ззаду. А спереду, з опуклих аметистів ж, була складена велика буква А, усіяна вся дрібними діамантами. І такі ж, чергуючись, йшли аметисти і діаманти по обох краях всього кільця, утворюючи якусь напис на невідомому мені мовою.

Я зрозумів, що кільце призначалося капітаном раніше Ганні. Але подарувати їй його хотів капітан-тигр, якого я знав вчора, а не той капітан-страстотерпец, якого я бачив сьогодні.

Тримаючи кільце в руці, я задумався про незрозуміле обертанні доль людських і про те їх неминуче земній кінці, про який ніхто, ніяк і нічого не знає, але минути якого не може і все життя живе і діє по-різному, а вмирають і народжуються всі однаково.

Увійшовши тихо І. пробудив мене від моїх сумних мрій.

- Ось так таємниця. Левко! Це Ананду вразить. Але ти сам не знаєш, що скажуть йому твої подарунки. Хто дав тобі це кільце? Ти не міг купити такий цінності. Але, Боже мій, та де ж ти це знайшов? - тихо додав він, розглядаючи докладно кільце.

- Я нічого не можу сказати вам, Лолліон. Кільце не від мене. Але хто дає його Ананд, я сказати не можу.

Але це не все. Ось на цьому фіолетовому блюді, під печивом, намальована жінка краси невимовної. І вся біда в тому, що вона як дві краплі води схожа на Анну. Я знаю, що ви вірите в випадковий збіг, що я аж ніяк не думав принести сюди речі для Ананди з якою-небудь таємничої емблемою. Але і це ще не все. Ходімо в іншу кімнату.

Особа І. злегка запаморочилось. Я відкрив двері і вказав йому на деревце бузку, яке наповнювало ароматом всю кімнату. Сівши на табурет біля самих дверей, я чекав, що скаже мені І. Він же, підійшовши до мене, ніжно обійняв мене і поцілував в голову.

Не знаю, що сталося зі мною. Але я заплакав і плакав так, як після вже ні разу в житті не плакав. Все накопичилося в цих сльозах. Все перенесені хвилювання, страх, розчарування, гіркота від останньої розмови з Жанною - все вилилося з мене, точно прямо з серця мого йшла кров.

- Мій дорогий брат, мій милий друг. Перестань плакати. Тобі тепер двадцять другого рік. Ти прожив дитинство, дитинство, юність і вступаєш в зрілість. Тільки три перші семиріччя - юність людини, і ти їх прожив, мало усвідомлюючи цінність життя. Але після двадцяти восьми років ніхто вже не може сказати, що він юний. Твої сльози сьогодні - це пожежа, в якому згоріли три твої семиріччя напівсвідомо життя. Починається твоя зрілість, ти входиш в повне свідомість, в смугу найвищого розвитку всіх твоїх сил, найвищої діяльності та праці.

Ніколи більше тепер в тобі не промайне сумнів, чи потрібно страждання людині, щоб йти вище і чистіше вперед в своїй творчості. Озирнись назад - віддаси ти своє теперішнє розуміння щастя і життя за те щастя і сенс життя, якими ти жив двадцять один рік? Бути може, у капітана, якому ти так зараз співчуваєш, є ще більше причин для гіркоти, так як довше тебе він жив напівтварини життям, навіть не уявляючи собі, в чому її істинний сенс, пропускаючи дні в порожнечі, іноді в розгулі пристрастей.

Але не всі йдуть шляхом страждання. Подивися уважно на князя, і ти побачиш істота, що йде шляхом радості.

Але підемо звідси, друг. Твої сльози зараз спалили в тобі свідомість хлопчика, і вони ж почали твій новий шлях чоловіки. Нехай їх вогонь горить в тобі завжди не як потік сліз, а як велика сила любові, коли серце розтягується все ширше, готове вмістити весь світ, з його стражданням і радістю.

Ми вийшли з кімнат Ананд, переодягнулися і зайшли до князю сказати, що І. обідати не буде, і поїхали на пристань. По дорозі я встиг розповісти В. о побаченні з Жанною і розмові з нею.

Коли ми підійшли до пристані, пароплав уже кінчав пришвартовуватися. Я шукав внизу високу фігуру Ананд, як мені почувся його голос звідкись зверху. І дійсно, я його побачив на верхній палубі пароплава, махають нам білим капелюхом. Поруч з ним стояв юнак, високий, худорлявий, з красивим обличчям. Мені видали він здався блондином. Я згадав, що Ананда віз із собою свого приятеля-доктора.

Поки ми чекали Ананду, деяке почуття сорому перед ним і його супутником, рід якогось страху, що я буду тепер далі від І., проникло мені в серце, і я несміливо притулився до нього. І. точно зрозумів моє дитяче почуття і потиснув мені руку, лагідно всміхаючись.

Відразу ж, зійшовши на берег, Ананда підкорив мене простотою свого звернення. Він так сердечно обійняв І. і мене, виблискуючи своїми очима-зірками, просив прийняти в дружнє братство свого супутника і так комічно шепнув мені, що привіз мені в подарунок новий капелюх дервіша, що я залився сміхом, взяв у нього з рук пальто і саквояж , сказавши, що вже напевно шапка тут і я дуже прошу не позбавляти мене привілеї нести її самому.

капітан - завжди і про все пам'ятає один - надіслав на пристань здоровані, який взяв речі обох приїхали і сказав, що все доставить сам.

Без нічого, пішки ми пішли додому. Ананда був дуже радий дізнатися, що буде жити не в готелі, а в тихому будинку разом з нами. Розпитавши про всі, хто нас оточує, він запитав про Анну і її батька. Дізнавшись про магазин, він похитав головою, але нічого не сказав.

Далі він став говорити з І. на невідомому мені мовою, а його супутник, підійшовши до мене, запитав, чи бував я раніше в Константинополі.

Він, як і я, виявився мало бувалим світло, сказав, що сам він англієць, але виріс і навчався у Відні, де і познайомився кілька років тому з Анандом.

У передпокій Ананди ми увійшли всі разом, але супутник його пройшов прямо до себе крутими гвинтовими сходами, куди за ним пішов і наздогнав нас Бурмило з речами.

Ананда, озирнувшись в кімнаті, докірливо подивився на І.

- Я тут і пальцем не стукнув. Господарював наш господар і Анна, та ось це каверзне хлопчик, найбільшу каверзу якого ви знайдете на дні цієї страви, коли з'їсте пиріг, - сказав І.

Ананда пильно подивився на мене, на страви і глечик, простягнув мені руку і поцілував мене, дякуючи за увагу, за тонкість смаку ... але кілька лаючи за марнотратство.

- Я ж не принц, щоб зустрічати мене такими царськими речами, - сказав він, посміхаючись чарівно, ласкаво, але похитуючи головою.

- Є люди, які вважають, що ви і принц і мудрець, - розхрабрився я у відповідь, на що і він, і І. розсміялися вже зовсім весело.

- Але що це? Як могла опинитися тут ця річ? Одного разу мій дядько подарував мені точно таке ж кільце, і воно зникло на другий ранок безслідно, і ніхто знайти його не міг. Це воно, воно саме. Ось тут напис на мові палі і букви С. Ж. Як ви його знайшли? - питав мене Ананда, пильно розглядаючи кільце капітана і все більш дивуючись.

- Все, що я можу вам сказати, що людина, що дарує його вам, купив його у антиквара. Я знаю його ім'я, але не маю права вам його назвати, - відповів я.

- О, я дуже, дуже тепер зобов'язаний цій людині. Передайте йому, що я у нього в великому, дуже великому боргу. І якби я йому потрібен, я був би щасливий відслужити йому всім, чим можу. Він і не уявляє собі, який міцною ланцюгом він пов'язав мене з собою, повертаючи мені цю зниклу річ. Передайте йому, Левко, ось це колечко з мого мізинця. Якби він побажав, він може побачитися зі мною коли завгодно.

- О, він побажає хоч сьогодні ввечері, якщо дозволите. Але ... адже він просив мене дотримати таємницю його імені, як же бути?

- Нічого, Ви передайте йому моє кільце. Якщо він не захоче відкритися мені, не одягне його.

- Ну, не одягне! Так надіне, що вже ніколи і не зніме, - сказав я, уявляючи собі здивування і радість капітана. - А можна мені його надіти, поки я не побачу з ним, - не зміг я втриматися від захвату, тримаючи кільце з великим, довгастим, опуклим аметистом і двома діамантами з боків, у важкій платинової англійської оправі, незвичайно пропорційною.

Ананда засміявся, сказавши, що буде радий бачити його на моїй руці, вважає мене добрим вісником і відчуває себе зобов'язаним і мені.

- Але вам не я дам кільце, а ваш великий друг Флорентієць. І камінь в ньому буде зелений, - сказав він мені, ласкаво мене обіймаючи.

- Зайди ще сюди, Ананда. Тут теж все приготовлено не мною. І це дерево бузку, дар все того ж мого Льовушки, - відкриваючи двері в сусідню кімнату і пропускаючи туди Ананду, сказав І.

Коли Ананда увійшов, І. тихо зачинив за ним двері і сказав мені, щоб я йшов до князю, попросив скатертину і кілька тарілок і надіслав їх сюди з Бурмилом.

Потім він просив мене зайнятися супутником Ананд, якого звуть Генрі Оберсвоуд. І тільки після обіду, о дев'ятій годині, привести князя, капітана і Генрі в кімнату Ананд.

Я обіцяв все точно виконати і, радіючи за милого капітана, весело побіг до князя.

Як тільки князь відправив здоровані з тарілками і скатертиною, я вирішив піти до Генрі і запропонувати йому свої послуги, якщо б він їх потребував, а також попередити його про годині обіду.

Генрі я застав за розкладкою речей. Я ще не бачив його кімнати і тепер ще раз віддав поклін смаку князя. Велика кімната, майже білого кольору; в ній меблі була синя. Стояли шафи і столи горіхового дерева, килим на підлозі теж лежав синій і - чого не було в інших кімнатах - на двох широких вікнах стояли горщики з квітучими трояндами і гарденії.

Перше, ніж зустрів мене Генрі, була вдячна радість з приводу кольорів, яких він виявився любителем, так як саме троянди і гарденії виводила його мати. На його запитання, хто так дбайливо прибрав його кімнату, я назвав князя. Я пояснив йому, що зайду за ним о чверть на восьму, щоб познайомити з привітним господарем і показати йому, де їдальня.

Генрі сказав мені, що це його перше плавання «у світ», що він дуже мало обізнаний про хороше тоні і боїться осоромитися в тому суспільстві, куди його привіз Ананда і звичаїв якого він не знає.

Я відповів Генрі, що я точь-в-точь в такому ж становищі, з тою лише різницею, що пустився в світ місяцем раніше. Але що всі переваги на його боці, так як він вже доктор, а я ще студент, до того ж дуже неуважний і заслужив собі прізвисько «Левко - лови ворон ». Я додав, що господар наш дуже поблажливий і не засудить за промахи зовнішнього виховання.

- Ах, так це ви Левко? - посміхнувшись, сказав Генрі. - Я чув від Ананд, що ви дуже талановиті. Я не чекав, що ви такі молоді.

Я був збентежений, що не знайшовся, що відповісти, - тільки зітхнув, ніж насмішив мого нового приятеля. Сказавши йому ще раз, що я зайду за ним, поахалі над кількістю привезених їм книг, я пішов до себе.

Капітана ще не було, але, судячи з того, що Бурмило готував йому воду для гоління і свіжий костюм, я зрозумів, що він скоро повернеться.

Як тільки я почув здалеку кроки капітана, я побіг йому назустріч і дуже важливо сказав, щоб він скоріше одягався, так як мені треба мати з ним дуже серйозна розмова.

Обличчя капітана, за хвилину сумне, все освітилося сміхом, - так я, мабуть, був кумедний у своїй важливою серйозності.

- Та ви не смійтеся, капітан. Це дуже важливо, то, що я повинен передати вам. Але такого запиленість і вимазаному я вам ні говорити, ні передавати нічого не буду.

- Є, йду митися, помада, розчісуватися, - сміючись, відповів капітан. Але вже будьте ласкаві тримати марку! Якщо ваші важливі відомий не будуть гідні моєї вичищеною персони - тримайтеся.

І, все продовжуючи сміятися, він пішов до себе, жартівливо погрожуючи мені кулаком своєї сильної, витонченої руки ...

Я обмірковував, як і з чого почати розмову, весь час милуючись каменем кільця, який відливав то багряним, то фіолетовим вогнем. І як завжди зі мною бувало в серйозні хвилини, коли я готувався до зустрічей, вся приготована мова вилетіла з моєї голови, а приходили слова найпростіші, несподівані.

Коли увійшов елегантний капітан, я простягнув йому кільце і запитав:

- Чи достатньо це кільце вашої вичищеною персони?

Капітан взяв кільце, здивовано на мене подивився і запитав:

- Що це означає?

Здавалося, кільце справило на нього сильне враження. Я надів йому його на мізинець і помилувався, як на його засмаглій і загрубілої, але гарної форми руці воно було красиво.

- Я теж колись отримаю таку, - сказав я.

Капітан розсміявся і вже хотів мене торсати за мої загадки, але я просив його набратися терпіння, сісти і вислухати мене, як він слухає доповідачів на пароплаві.

- Цей хлопчисько заморити мене, - сідаючи і продовжуючи сміятися, сказав капітан. - Світло об'їздив, забавні хлоп'яти не бачив!

- З сьогоднішнього дня я вже більше не хлопчисько. Але якщо ви не будете серйозні, - я, мабуть, не зумію вам передати доручення Ананд.

Капітан трохи зблід при цьому імені, обличчя його стало дуже серйозно, і, у міру того як я говорив, він все більше бліднув і затихав.

- Якщо я не виконав все як треба, вибачте мене, капітан. Але імені вашого я не назвав, і ви вільні вибирати, як вам вчинити. Я впевнений - про що і сказав Ананд, - що ніщо і ніхто не відніме у вас його кільце. Адже я мав рацію? - кидаючись йому на шию, сказав я.

І тут же додав, що на дев'яту годину мені велів І. привести до Ананде князя, Генрі і його. Поглянувши на годинник і побачивши, що вже десять хвилин на восьму, я умовив капітана піти зі мною за Генрі і допомогти мені познайомити його з князем. Капітан не дуже охоче, але все ж погодився йти зі мною до Генрі.

За обідом, де переважно розмовляли князь і Генрі, ми сиділи не так довго, тому що князь, дізнавшись про запрошення Ананд, заквапився, кажучи, що у нього ще є до вечора справа, що не терпить зволікання, але що за десять хвилин дев'ять він буде в моїй кімнаті.

Генрі сказав, що о дев'ятій годині спуститься до Ананде сам, а зараз піде до себе кінчати розкладку речей і книг. Ми з капітаном залишилися удвох і вийшли в сад.

Капітан кілька разів докладно перепитував мене про ті чи інші словах Ананд і ніяк не міг второпати, який же ланцюгом він міг себе з ним зв'язати, повернувши йому зникле кільце. Я знав не більше його, і обом нам нетерпляче хотілося, щоб швидше було дев'ять годин.

Час швидко промайнуло, до нас вийшов князь, кажучи, що вже за десять хвилин дев'ять. Не знайшовши нас в кімнатах, він вирішив, що ми в саду, в чому і не помилився.

У Ананди ми застали Ганну з батьком і обох турків, супутників по пароплаву. У дверях ми зіткнулися з Генрі.

Я стояв на віддалі і мовчки спостерігав за всіма. Капітан насамперед підійшов до Анни, низько вклонився і поцілував їй руку. Потім, оглянувши всіх, він підійшов до господаря кімнат - Ананд, якому І. представив капітана як людини, яка зробила нам багато важливих послуг в подорож.

Ананда подав йому руку і, затримавши його руку в своїй, пильно на нього подивився, точно пробив його своїми очима.

- Я дуже радий зустрітися з вами, - сказав він йому своїм неповторним голосом. Мені здавалося, що він вклав якийсь особливий сенс у свої слова і ще щось хотів сказати капітанові. Але він тільки мовчки дивився на нього, випустив його руку, якось особливо гостро і дивно ще раз глянув і звернувся до князя.

Розмова йшла в різних місцях кімнати відразу. Анна говорила зі старшим турком, син його точно прилип до Генрі, князь сів біля Ананд, а капітан підійшов до мене.

Ми забилися з ним в кут на низький диван, стали їх спостерігати і милуватися Ганною. Ні тіні втоми не було на цьому обличчі. Сказати, скільки їй було років? Точно на сімнадцятій весни зупинився її вік, а я знав, що їй вже двадцять сім, що по-східному вважається старістю для жінки взагалі, не кажучи про дівчат.

Ананда уважно слухав князя і, здавалося, вперед знав все, що він йому скаже. З долетевшего до нас слова «дружина» я зрозумів, що князь говорив йому про нещастя княгині. Я був дуже здивований, коли князь встав і, вибачаючись якимось екстреним справою, став прощатися. Потім я дізнався, що він повинен був зустріти московських адвокатів.

- Ви даремно хвилюєтесь, князь, почув я слова Ананд. - Судячи зі слів І., я впевнений, що ваша дружина буде ще здорова. А щодо розділу з сином, - він посміхнувся, точно вдивлявся в щось, - ви собі й не уявляєте, як все це станеться легко і просто. І яка хитра і спритна жінка-ділок ваша дружина! Я неодмінно завтра зайду до неї разом з І.

князь засяяв - якщо можна було сяяти ще більше, ніж він світився, - попрощався з усіма, особливо ніжно поцілував руку Ганні і тихо сказав їй:

- Дякую вам. Ваша музика допомогла мені зрозуміти життя і знайти себе, - і вийшов.

- Ваша музика допомогла мені втратити себе, - прошепотів раптово капітан. Я ледве розчув його шепіт і побачив, що він, старанно ховалися свою ліву руку з кільцем, неуважно підняв її і закрив нею особа. Кільце блиснуло і не сховалося від пильних очей Ананд, як - я впевнений - і шепіт капітана долинув до тонких музичних його вух.

- Я так і думав, так і думав, - раптом сказав Ананда, піднімаючись з місця і прямуючи прямо в наш кут.

- Мій друг, я перед вами у великому боргу. Ви не можете навіть уявити собі, як багато ви для мене зробили, відшукавши моє кільце, - взявши за ліву руку капітана і тримаючи її в своїх, говорив йому Ананда. - Ви дуже змучені. Вам здається, що музика розворушила вам всю душу. Але, право, вірте мені, ми з Анною нині зіграємо і заспіваємо вам - і ви зовсім інакше себе відчуєте. Ви знайдете той вищий сенс усього життя, шлях до якого і є вся наша земне життя з її сірими днями.

- У вас таке сумне обличчя, - продовжував Ананда, - як ніби ви поховали найкращі мрії. Анна, ми повинні з вами грати сьогодні. Я великий егоїст, просячи вас про це, коли ви не висловили ще бажання грати або співати. Але, якщо тільки ви бажаєте допомогти мені віддячити людини, що повернув мені подарунок дядька, не відмовте і зіграти і акомпанувати мені, - звернувся він до Анни, підходячи до неї.

- Який подарунок дядька? - запитала Ганна, і те саме запитання я читав на всіх обличчях.

Ананда подав їй кільце, яке обійшло всіх, викликаючи загальне захоплення; дійшло воно і до нас з капітаном. Я взяв його в руку, ще раз помилувався їм і, передаючи його капітану, сміючись, сказав:

- Ось такого мені вже ніхто не подарує.

- Так ваш квітка зовсім і не фіалка, - раптово сказала Анна.

- Ось як?! - вигукнув я, вражений, що в шумі загального розмови вона могла почути мої слова капітана. - А хіба квітка капітана фіалка?

- Бути може, і не фіалка, - посміхаючись, відповіла вона. - Бути може, з сімейства орхідей, але фіолетового кольору, як ірис, в усякому разі.

Капітан дивився на неї, не відриваючись, все ще тримаючи кільце в руках. Я не міг вирішити питання, підозрював чи хто-небудь з присутніх - як підозрював це я, - що капітан купував кільце для Анни. Я хотів запитати її, який же мій квітка, але в цей час Бурмило вніс маленькі чашечки ароматної кави на величезному срібному підносі, а Ананда, вклонившись Ганні, просив її бути господинею і підсунув до неї фіолетове блюдо з пирогом.

Анна зацікавилася блюдом і глечиком, питаючи І., де він їх дістав.

- Це не я. Це Левко їх роздобув, точно так же, як фрукти і пиріг. Але якщо зміст пирога не відповідатиме його зовнішнім виглядом, ми придумаємо для Льовушки покарання, - додав І., гумористично поблискуючи очима.

- Всякий, хто тут мудрець, відчує в роті рай, як тільки відкусить пирога - заливаючись сміхом, бовкнув я. - А всякий, хто тут принц, знайде на блюді божественну красу і оцінить її, а не буде придумувати мені каверзні покарання.

Всі весело сміялися. Строганов навіть за голову взявся, повторюючи: «Ай да літератор!», А Анна дивилася на мене з величезним подивом, переводячи свій здивований погляд на І. і Ананду, мовчки, посміхаючись, дивилися на мене.

- Що ж, дорога господиня, давайте нам швидше це печене диво. Треба вирішувати, хто тут мудрець і хто принц, - все посміхаючись, сказав Ананда.

- З кого ж почати? Чи не з самих чи молодших? - розсміявшись, запитала Ганна.

- О, так як я наймолодший, а я знаю, що в середині пирога - рай, то я виключаю. Починайте з найстарших, - відповів я їй.

- Добре. Батько, будь ласка, спробуй швидше, щоб я заспокоїлася, мудрець ти, - подаючи батькові тарілку, сказала Анна.

- Ми ровесники з Джел-Мабедом, - сказав Строганов. - Дай і йому, ми разом будемо складати іспит на мудреців.

Пиріг був поданий батькові Ібрагіма, відразу відкушений і ... обидва скрикнули:

- Рай, рай! Більше на мудреців немає вакансій.

- Ну немає, - сказав Генрі. - Я не поступаюся так легко. Вік і мудрість узгоджуються зовсім не тільки в поважні роки. Я прошу тепер нам з Ібрагімом дати.

Анна подала їм пиріг, ласкаво погрозивши Генрі за бунт.

Не встигли вони відкусити, як Генрі важливо заявив, що треба виборювати право на мудрість перших, так як вони вже свій рай проковтнули. І мабуть, так не вистачить всім повторного райського випробування, якщо всі будуть з'їдати райське мудрість так швидко.

Коли черга дійшла до І. і Ананд, мені не довелося вирішувати, хто був тут мудрецем. Ананда, тримаючи тарілку з розпочатим пирогом, вклонився мені і сказав:

- Якби я був мудрецем, то в цю хвилину я втратив би частину нематеріального раю, так як весь пішов би в блаженство їжі. Це прекрасно і оманливе. Воно скромно на вигляд і надзвичайно привабливо всередині. Якщо і блюдо володіє таким же прихованим талантом обворажівать людей, то ви далеко підете в життя, юнак. Капітан виявив свій надзвичайний смак, ви ж показали ще й талант прихованого чарівництва. Я нетерпляче чекатиму, коли відкриється дно блюда.

Незабаром від пирога не залишилося нічого, і я побачив, що зупинилися очі Анни, яких вона не відривала від страви.

Я так перелякався, що встав, збираючись втекти.

- Стій, стій, Левко! - скрикнув І., миттю опинившись поруч зі мною і беручи мене під руку. - Як торкнулося кінця твоїх каверз - так ти і бігти?

- Я дуже зацікавлений, - встаючи, сказав капітан, - Левко в такій таємниці все тримав ...

І він підійшов до столу. Подивившись на блюдо, на Анну, на мене, він провів рукою з кільцем по очах і мовчки пішов на своє місце.

- Так що там таке? - голосно сказав Строганов. - Мудрецями відразу ставали все голосно, а як до принців дійшло - мови проковтнули. Це щось навпаки б треба.

Він підвівся, схилився над стравою і, окинувши всіх поглядом, посміхаючись, сказав:

- Воно виходить, ніби принцом-то стаю я.

Генрі, турки - всі кинулися до страви.

- Ну, дайте ж і нам з Анандом подивитися, - усуваючи їх від столу, сказав І.

Я готовий був провалитися, а капітан, міцно тримаючи мене під руку, шепотів мені:

- Ну і хлопчисько! Чому ж я не знайшов цю річ? Я готовий був би ...

- Я згоден, що на тарілці зображена царствена краса. Якби в особі мертвої красуні виблискувало стільки духу і розуму, скільки в тій живій принцесі, чиїм прототипом вона служить - я погодився б визнати вас принцом-батьком, - сказав Ананда. - І юнак, який зумів оцінити схожість і фарби портрета на склі, гідний моєї гарячої подяки.

З цими словами Ананда підійшов до мене, обійняв і, як дитину, піднявши мене на повітря своїми могутніми руками, міцно поцілував.

- Треба фехтувати, Левко, робити гімнастику, їздити верхи та загартувати організм. Ваша худоба неприродна. Генрі, доктор, займися моїм другом Льовушкою.

- Ну а тепер - грати, - додав він.

Вийшовши з кімнат Ананд і підходячи до головного ганку, ми зіткнулися з повертався князем. Дізнавшись, що ми йдемо в музичний зал, він дуже зрадів, поспішив вперед, і незабаром ми всі зібралися в освітленому залі.

Я був вражений, коли побачив в руках Ананди віолончель. Я не помітив її серед його речей.

Анна, в білому гладкому сукню з блискучого м'якого шовку, як зазвичай з косами по плечах, в цей вечір була хороша до неможливості втиснути цю красу в образ звичайної, з плоті і крові створеної жінки.

- Ми зіграємо кілька старих венеціанських народних пісень, тепер уже майже забутих і забитих новими, вульгарними і поганими по музиці наспівами, - сказав Ананда.

Я сидів поруч з І., по іншу сторону якого сів капітан, якраз навпроти музикантів.

Що це була за пара осіб! Очі-зірки Ананди виблискували, кидаючи точно іскри навколо. У Анни горіли трояндами щоки, верхня губа знову підвелася, відкривши ряд її дрібних, білих зубів.

Ні в нього, ні в неї не було нічого від земних пристрастей. Але обидва вони були злиті в вищому пристрасному пориві творчого екстазу.

Перші звуки Анни відразу вихором злетіли догори, точно відірвалися і полетіли кудись. Аж ось роздався зненацька глибокий, владний звук прорізав їх. Зливаючись, відходячи, ще ближче зливаючись в гармонії і знову її розбиваючи, нісся звук віолончелі, підкоряючи собі рояль, підкоряючи нас, оволодівши, здавалося, всім простором навколо.

Я не міг віддати собі звіту, що це співають струни. Це співав голос, людський голос невідомого мені істоти.

Звуки замовкли. О, як бідно стало відразу все! Як зів'яне здалася життя, позбавлена ??цих звуків. "Ще ще", - благав я в душі і відчував, що все просять про те ж, хоча ніхто не порушував мовчання.

Знову полилася пісня. Мені вона здалася ще прелестнее і колоритнее. Величезна сила життя лилася з цих звуків. Я не міг збагнути, як такі вищі, недосяжні по таланту люди ходять, витримують вібрації оточуючих їх простих, маленьких людей, як я і мені подібні? Навіщо вони тут, серед нас? Для них потрібен Олімп, а не прості трудові дні з їхньою працею, потом і сльозами ...

«Так ось завдяки їм і немає сірого дня сьогодні, а є сяючий храм», - гублячи сльозу за сльозою, продовжував думати я під сменявшиеся пісні, з ряду яких я не знав, яку віддати перевагу.

Раптово Ананда встав і сказав:

- Тепер, Анна, Баха і Шопена, в честь мого дядька.

Анна посміхнулася, поправила сукню і стілець, подумала хвилину і заграла.

У тумані сліз, весь схвильований, я сидів, тримаючись за І. Мені здавалося, що я не витримаю потоку нових, здригається всього мене сил. Точно під впливом цих звуків в мені розкривалося якесь нове істота, якого я в собі ще не знав.

Як тільки змовкли звуки, Ананда підійшов до Анни, шанобливо, але так ніжно, що у мене в серці защеміло, поцілував їй руку і сказав:

- Старі, угорські, останні, що я вам надіслав.

Ще ніхто не встиг приготуватися, схаменутися, а вже полилася пісня. Але чи можна це назвати піснею? Хіба це голос людини? Що це? Якийсь мені невідомий інструмент. Або це гуркіт луни в горах? Це якась стихія краси. Я був такий приголомшений, так збитий з пантелику, що, розкривши рот, втупившись очима на Ананду, ледве переводив подих.

Він співав на незрозумілій мені мові. Я ні слова не розумів, але все зміст пісні ясно усвідомлював. Циган оплакував загинув-шую життя, загиблу любов. Ревнощі, злість, безумство, - все людське страждання, весь той безмір пристрасті і скорботи знайшлися в пісні і проникли в серце. Але ось звуки точно змінилися, що звучали прокляття перейшли в прощення, примирення, благословення і мир ...

«Навіщо ця людина серед нас?» - все не міг я позбутися нав'язливого питання. - «Йому місце десь вище, не серед простих людей».

І раптом Ананда, щось шепнув Ганні, заспівав російську пісню:

Я тільки мандрівник на землі. Серед праці, пристрастей і болю Обранець я щасливої ??долі. Моїй святині - красі Співаю я пісню любові і волі.

Я здригнувся від несподіванки. Він точно відповів мені. То була не просто пісня, а гімн торжествуючої любові ...

Коли пролунав останній слово, я ледь зміг, підтримуваний І., встати. Оглянувши всіх своїх друзів, я майже нікого не впізнав; і навіть І. був незвично блідий, серйозний, майже суворий.

Прощаючись з нами, Ананда ласкаво сказав капітану:

- Я буду чекати вас завтра о п'ятій годині.

З великими труднощами віддаючи собі звіт у всьому навколишньому, зустрівши повні сліз очі Генрі, я попросив І., щоб Бурмило допоміг мені повернутися до себе, тому що мені недобре.

Пам'ятаю тільки, що сильні руки капітана підхопили мене.

Ми в будинку князя |  Моя хвороба, Генрі і випробування моєї вірності
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати