Головна

Ми не доїжджаємо до К. |  Нові друзі |  Ще одне гірке розчарування і від'їзд з Москви |  Ми їдемо в Севастополь |  У Севастополі |  на пароплаві |  Буря на морі |  Незнайомка з Лазаретная каюти № 1А |  Стоянка в Б. і несподівані враження в ньому |  Ми пливемо в Константинополь |

Початок нового життя Жанни і князя

1.  Choose the correct answerНачалоформи
  2.  D. на 3-5 році життя.
  3.  Dolom 1. Asnacal 'asavans. (Частина 1. Початок війни).
  4.  I Початок театру в Росії
  5.  I. ДО ОДНОГО, що повернувся до розпусного життя
  6.  I. Початок чернецтва
  7.  I. Початок нового часу

Море було тихо, ледь плескалися хвилі. Для Константинополя погода була надзвичайно прохолодна, що капітан пояснював впливом бурі. Він говорив, що безліч дрібних і великих суден було розбите бурею, а човнів і рибалок досі порахувати не можуть.

- Так, Левко, героїчними зусиллями моєї команди і самовідданої хоробрістю твоєї і твого брата велика кількість щасливців врятувалося на моєму човні. І ми з тобою сьогодні насолоджуємося такою собі феєричної панорамою, - сказав капітан, вказуючи рукою на казкову красу міста, - а скільки людей сюди не доїхало. Ось і вгадай свою долю за годину вперед і скажи коли-небудь, що ти щасливий, думаючи про завтрашній день. Виходить, що я правий, коли кажу, що ми живемо один раз і треба жити тільки миттю і ловити його, це дорогоцінний летить мить щастя.

- Так, - відповів я. - Я теж думав до самого останнього часу, що треба ловити всюди тільки своє особисте щастя. Але з тих пір як я ближче зрозумів моїх нових друзів, я зрозумів, що щастя жити - не в особистому щасті, а в тому повному самовладання, коли людина сама може приносити людям радість і мир. Так само, як і ви, І. говорить про цінності і сенс жити тільки одне, ось це саме летить мить. Але він розуміє під цим вміння бачити весь світ, всіх оточуючих, праця для них і з ними, усвідомлюючи себе одиницею поверхні землі. Я ще мало і погано розумію його. Але в мені зазвучали вже нові ноти; серце моє широко відкрилося для любові. Я точно скінчив якийсь особливий університет, який дає мені розуміти кожен новий день як ряд моїх духовних університетів. Я перестав думати про те, що чекає мене в житті взагалі. А раніше я все жив тим, що буде через десять років.

- Так, мої університети багато гірше твоїх, Левко, - відповів капітан. - Я все живу завтрашнім днем ??або вже пройшли, так як моє справжнє мене не задовольняє і не полонить. Зараз я посилено думаю про Гурзуфі і мрію зустріти Лізу. Справжнє якось не вмію досить цінувати.

Користуючись нерозумінням французької мови нашими матросами, ми продовжували бесіду, зрідка перериваючи її, щоб помилуватися красотами і окремими будівлями і куполами мечетей і палаців, які мені називав капітан, який добре знав місто.

Наше досить довгу подорож приходило до кінця, коли мої думки повернулися до Жанни.

- Ваш глибокий уклін великому стражданню Жанни не виходить у мене з голови, - сказав я.

- Бідна жінка, дівчинка-мать! Так багато питань належить їй вирішити за своїх крихіток. Таке важливе початок - виховання людини з самого дитинства. А що може Жанна зробити для них? Адже вона сама нічого не знає і не вміє прочитати жодної книжки про виховання і нічого в ній не зрозуміє, - задумливо сказав капітан.

- І ми з вами мало зрозуміємо в тих книгах, де буде говоритися про виховання, якщо писав їх людина стоїть на щаблі своєї творчості багато вище нас. Все залежить від тих вібрацій серця і думки, де живе сама людина. Зрозуміти можна тільки що-небудь співзвучне собі. І такий загальний всім мову, об'єднуючим бедуїна і європейця, негра і англійця, святу і розбійника, є. Це мова кохання і краси. Любити може Жанна своїх дітей, любім тваринної любов'ю, як свою плоть і кров, пишаючись або страждаючи від їх переваг або вад, - заступився я за Жанну.

- Але вона поки може тільки любити їх як свій обов'язок, як свій урок життя. І поки її свідомість прийме все життя, як її обставини, неминучі, єдині, послані в усьому світі їй одній, а не комусь іншому, пройде багато часу. І тільки тоді не буде місця ні нарікання, ні сліз, а радісного праці та благословення, - відповів мені капітан.

Я дивився на нього, забувши про все на світі. Обличчя його було ніжно і доброта лилась з очей. Чарівна хвиля ніжності пройшла з мого серця до нього.

- Як необхідно вам зустрітися з флорентійців, - пробурмотів я. - Або, принаймні, поговорити дуже серйозно з І. Я нічого не знаю, але - пробачте, пробачте мене, хлопчиська перед вами, вашими достоїнствами і досвідом - мені здається, що і у вас в голові і серці така ж каша, як у мене.

Капітан засміявся.

- Браво, бравіссімо, Левко! Якщо у тебе каша, то у мене формений розмазня, навіть кисіль. Я сам все шукаю нагоди поговорити з твоїм загадковим І., та все мені не вдається. Ось ми і приїхали, - додав він, віддавши матросам наказ тримати до берега і пристати до кінця молу.

Ми вийшли з човна і в супроводі Бурмила стали підніматися до міста. Незабаром ми були вже на місці і видали побачили, як вся компанія наших друзів увійшла в будинок.

Ми нагнали їх у передній. На загальний подив, квартира виявилася добре умебльованій. З передньої, світлої, з великим вікном, обставленій начебто приймальні, двері вели до великої кімнати, на зразок вітальні в турецькому стилі.

Строганов давав пояснення Жанні, як він мислить влаштувати скляний прилавок і скляні шафи для готових капелюхів, пір'я, квітів і стрічок, щоб покупниці могли бачити Жаннін аристократичні талант і смак і відразу вибрати нравящиеся їм речі.

За великою кімнатою було ще приміщення для майстерні, де стояли два довгі столи і звідки вели двері в сіни чорного ходу.

Діти Жанни вчепилися в мене відразу ж, але І. заборонив мені їх піднімати. Вони надулися і втішилися тільки тоді, коли Бурмило посадив їх обох на свої гігантські плечі і виніс на подвір'я будинку й саду, де був невеликий фонтан і стояло кілька великих східних сусідів з довгими вузькими горлянками.

Оглянувши нижнє приміщення, ми знову вийшли в передню і по залізній гвинтових сходах піднялися на другий поверх.

Тут були три невеликі кімнати, одна з них була обставлена ??як їдальня; в інший стояли дві дитячі новенькі ліжечка і диван; в третій стояло чудове дзеркало у світлій рамі, широкий турецька диван і кілька крісел.

У Жанни побігли сльози по щоках. Вона знову простягнула обидві руки Строганова і тихо сказала:

- Ви вчора дали мені величезний урок, кажучи, що перемагає той, хто починає свою справу легко. Сьогодні ж ви показали мені на ділі, як ви добрі, як просто ви зробили все, щоб допомогти мені легко почати моя справа. Я ніколи не забуду вашої доброти і постараюся відплатити вам всім, чим тільки зможу. Ви назавжди зробили мене передане вам слугою за ці дитячі чарівні ліжечка, про які я і мріяти не сміла.

- Це дрібниці, мадам, я хотів давно вже обставити цей будиночок, так як говорив вам, що я тут народився і ціную його за спогадами і уроків життя, отриманим тут. Я дуже радий гарному нагоди обставити його для працюючої жінки і для її дітей. А, ось і дочка моя, - продовжував Строганов, рухаючись назустріч піднімалася по сходах жіночій фігурі.

Перед нами стояла закутана в чорний шовковий плащ, зі спущеним на обличчя чорним покривалом висока жіноча постать.

- Ну ось, - це моя дочка Анна, - сказав він, звертаючись до Жанни. - Ви - Жанна, вона - Анна, добре було б, якби ви подружилися і «благодать» панувала б у вашій майстерні, - продовжував він сміючись. - Адже Анна значить по-грецьки - благодать. Вона дуже поступливого і доброго характеру, моя улюблена благодать.

Анна відкинула з обличчя своє чорне покривало, і ... ми з капітаном так і завмерли від здивування і захоплення.

Бліде, овальне обличчя, з величезними чорними очима, чорні коси, що лежали по плечах і спускалися нижче талії, чудовий посміхався рот і білі, як фарфор, зуби. Простягаючи Жанні довгу білу руку, Анна сказала низьким приємним і м'яким голосом:

- Мій батько дуже хоче, щоб я навчилася працювати не тільки головою, а й руками. Я кілька років чинила опір його волі. Але на цей раз, дізнавшись, що моєю вчителькою буде жінка з дітьми, що перенесла страшне горе, я радісно і легко погодилася, навіть сама не знаю чому. Не можу сказати, щоб мене полонили капелюхи і дами, - продовжувала Анна сміючись, - але щось інтуїтивно каже мені, що тут я буду корисна.

Її французька мова була чиста і правильна. Вона скинула глухий плащ і виявилася в простому, але елегантному білому шовковому платті і чорних лакованих туфельках, незвичайно маленьких для такого великого зростання.

Не знаю, довгими чи косами, крихітними чи туфельками або якоюсь особливою елегантністю манер, стрункістю чи фігури, але чомусь Анна нагадала мені Наль. Я не втримався і прошепотів: «Наль, Наль».

- Що таке? Що ти говориш? - Тихо запитав мене капітан.

І. взяв мене під руку і запитав теж:

- Левко, що ти шепочеш? Це не Наль, а Анна. Прийди в себе і не осрамісь, коли нас будуть їй представляти. Руки не цілуй і чекай, поки вона сама протягне тобі руку. А то, мабуть, ти ще затремтить, як від зустрічі з Хавой, - посміхнувся він мені.

- Шехеразада; все моє життя тепер казка. А жінки - феї, - сказав капітан, - але хто ж був той, кого любила ця Афіна Паллада, якщо вона до сих пір вірна його пам'яті? Можна віддати півжиття, щоб бути улюбленим одну ніч такою жінкою.

Батько знайомив Анну з усіма, вона уважно дивилася кожному в очі, злегка посміхаючись і подаючи руку, але справжнє увагу її залучили діти, які їхали наверх на здоровані. Анна підійшла до дітей, простягаючи їм руки. Малятка дивилися на неї в усі очі; дівчинка помацала її коси і запитала:

- Чому ти, тітка, така чорна? Тебе пофарбували сажею?

- Ні, - засміялася Анна. - Мене мій батько нагородив таким чорним кольором волосся. Але скоро я буду сива, і ти моїх кіс перестанеш боятися.

Нарешті черга дійшла і до нас.

Першим був представлений капітан, який низько вклонився і потиснув простягнуту йому руку, дивлячись прямо в обличчя Анни, очі якої на цей раз були опущені вниз; на щоках її розлився легкий рум'янець, і мені здалося, що на ньому промайнуло вираз досади.

На І. Анна глянула пильно, і її чорні очі спалахнули, точно смолоскипи.

- Ви той друг Ананд, звичайно, про який він мені писав в останньому листі? Я дуже щаслива зустріти вас. Сподіваюся, що до приїзду Ананди ви не відмовите в честі нашого будинку і відвідайте нас.

- Я буду дуже щасливий відвідати вас, якщо ваш батько нічого не має проти цього, - відповів І.

- Ви думаєте, що моя турецька зовнішність має щось спільне зі східним вихованням? Запевняю вас, немає. Більш волелюбного і чуйного батька не знайти в усьому світі. Це перший мій, та й усіх моїх сестер і братів друг і помічник. Кожен з нас абсолютно вільний у виборі своїх знайомств. Єдино, чого не терпить мій батько, - це життя без праці. Я одна з усієї родини все ще не заробляю грошей. Але тепер і я зрозуміла, що мені необхідно спілкуватися і єднатися з людьми, вносячи посильну допомогу в сірий день, - говорила Ганна, користуючись тим, що Жанна і її батько продовжували огляд спалень.

- Дозвольте мені представити вам мого двоюрідного брата Льовушку Т., - сказав І. - Він, як і я, один Ананд і флорентійця, про яку думає день і ніч, - додав І., просуваючи мене трохи наперед. - Бути може, ви дозволите нам разом відвідати вас; ми з ним майже не розлучаємося, так як Левко кілька нездоровий зараз.

- Я буду дуже рада бачити вас обох у себе, - люб'язно відповіла Ганна, простягаючи мені руку, яку я злегка потиснув.

- А, попалися, молода людина, - почув я позад себе голос Строганова. - Анна, напевно, вже відчула в вас письменника. Адже вона сама непогана поетеса. Пише для дітей казки прекрасно, але не погоджується їх друкувати. Але її твори все ж дуже відомі в Константинополі. Б'юся об заклад, що вона вже вас зачарувала. Тільки ви їй не вірте, вона ніби як би без серця.

- Батько, ти так сконфузив молодого письменника - якщо він дійсно письменник, - що він тобі, безсумнівно, помститься, описавши тебе принаймні константинопольської пам'яткою, - сказала Анна, голосно, але дуже мелодійно розсміявшись.

До неї підійшла Жанна, обидві жінки відійшли до вікна, і про що вони говорили, я не знаю. Анна стояла до нас в профіль, і всі чотири чоловічих особи дивилися на неї.

Мені згадався запашний вечір в саду міського будинку Алі, згадалися темні, але не чорні коси Наль, її зелені очі і три інших чоловічих особи, які дивилися на неї невідривно з абсолютно різними виразами.

Так і зараз - капітан напружено дивився на Анну і бачив в ній тільки фізичне чарівність гармонійних форм. Знайоме мені вираз жорстокого хижацтва світилося в його жовтих очах, вся фігура була різко випрямлена, він нагадував тигра, що стежить за здобиччю.

На обличчі І. був вираз м'якості і доброти, точно він благословляв Анну, і у мене промайнуло в свідомості: «благодать».

Батько дивився задумливо й сумно на свою дочку, точно він страждав від якоїсь таємної болю своєї дочки, якої не міг допомогти і яка ятрила його серце.

Я ж весь палав. В голові моїй миготіли думки, кипіли, точно хвилі наскакували один на одного. Я подумки бачив Ананду біля високої постаті Анни і думав, що ніхто і не міг бути обраний нею, якщо вона близько знала такого чарівного красеня з очима-зірками.

Я зовсім забув про все; я бачив тільки Ананду, згадував його надзвичайний голос, і раптом у мене в вухах він задзвенів, цей голос:

«Не всяка любов пов'язує плоть людей. Але погана і та любов, що зв'язує рабськи дух їх. Те буде щирою любов'ю, де всі можливості і таланти розкриваються до творчої діяльності, де звільняється дух людини ».

Ілюзія слуху була така сильна, що я мимоволі кинувся вперед, щоб побачити Ананду з вікна. Але залізна рука І. мене міцно тримала.

Капітан повернувся на вироблений мною шум.

- Вам погано, Левко! Як ви бліді! Тут душно, їдьмо додому, - сказав він, беручи мене під руку з іншого боку і ніжно намагаючись мене відвести.

Жанна почула останні слова капітана, швидко підійшла до мене зі словами:

- Не йдіть, Левко.

Але, побачивши мою блідість, похитала головою і тихо додала:

- Ось яка я егоїстка! Тільки про себе думаю. Вам необхідно їхати додому. Ви дуже страждаєте?

Я не міг вимовити ні слова, якась судома стисла мені горло. І. відповів Жанні, що зараз капітан відведе мене додому, а ввечері я зможу пообідати з нею, якщо вона звільниться на сьому годину, - ми будемо чекати її в моїй кімнаті. Сам же він, І. - якщо вона дозволить - візьме участь в її справах по обладнанню квартири.

Тут втрутилися весь час мовчали турки, старий Строганов і Анна, категорично протестуючи проти втручання І. в цю справу, запевняючи, що все обладнають без нього.

Ми попрощалися з усією компанією і, супроводжувані Бурмилом, який передав Жанні дітей, вийшли втрьох на вулицю.

І. хотів проводити мене до човна, але капітан запропонував йому посидіти зі мною на лаві, поки він з Бурмилом зробить одне маленьке справа дуже неподалік від будинку.

Я був радий посидіти в тіні, був радий побути з І. Я попросив його дати мені зміцнюючу пігулку Алі, але він відповів мені, що ніякі пігулки зараз мені не допоможуть.

- Є люди, Левко, які чують і бачать те, чого не можуть ні чути, ні бачити сотні і тисячі людей. Вони обдаровані особливою силою внутрішнього зору і слуху, які відбуваються по іншій частоті коливань і вібрацій, ніж ті, за якими сприймаються враження і відчуття більшістю людей. Ти маєш цей дар - чути і бачити на відстані - і приймаєш його за галюцинацію свою неуважність. Якби удар по темряви не припав так невчасно, твої здібності розвивалися б нормально. Тепер же весь твій організм, весь твій спинний мозок вражені так надзвичайно сильно, що той вогонь, який живе в кожному людині на пробуджені - як його прихована сила, - вирвався і розірвав усі перепони, що лежать на його шляху, загостривши всі твої духовні сили. Коли ти Оговтавшись від потрясіння, я поясню тобі все те, про що говорю зараз побіжно. Я хочу тільки, щоб ти зрозумів, що ти не хворий, що не сходиш з розуму, а просто в тебе передчасно розкриті до сприйняття сили вище, більше і набагато значніше за частотою коливань, ніж ті, до яких ти звик до сих пір. Зберігай спокій. Більше лежи і всіма силами намагайся не дратуватися. Нікому ні слова про те, що ми зараз говорили, - додав він, бачачи, що підходили до нас капітана і здоровані.

Видовище, що представилися нам, було досить незвично, і видали я ніяк не міг зрозуміти, що таке до нас наближається. Але І. почав відразу ж сміятися і сказав мені:

- Ну, вітаю, Левко. Тепер ти поїдеш по Константинополю в ролі гаремной красуні.

Тепер і я міг розглянути великий паланкін з опущеними фіранками, який несли два величезних турка. Я так обурився, так затупотів ногами, що І., весело сміялися за хвилину, схопив мене обома руками, посадив і дуже серйозно сказав мені:

- Я тільки що просив тебе не дратуватися і попереджав тебе про всю серйозність твого стану зараз. Невже для тебе так мало значать мої слова і все подальші можливості чудовою життя знання? І невже ж у тебе немає почуття гумору?

- І гумор я розумію, і надзвичайно дорожу всякої можливістю рушити вперед в своїх знаннях. Але я зовсім не бажаю стати гумористичної фігурою, хоча б тільки в очах тих матросів, які нас повезуть, - відповів я запально.

- Перш за все стримай себе. Усвідом велику радість бути паном самого себе. І оціни турботу капітана. Будь делікатний і перш за все виховуй себе так, щоб знаходити джентльменську зовнішню форму для вираження своїх, хоча б і дуже неприємних, почуттів. Шукай такту, про який говорив тобі Флорентієць.

Група наближалася. Капітан відокремився від неї і підійшов до нас, весело розмахуючи кашкетом.

- Як бачите, я винайшов спосіб руху без тряски. Це носилки одного мого безногого приятеля, який вважає за краще цей спосіб пересування будь-хто інший. Але Бог мій! Вам гірше, Левко? Ви були бліді, тепер ви в червоних плямах, - сказав тривожно капітан.

Я поборов свій припадок запеклого роздратування і хотів «з холодною люб'язністю» подякувати капітана, як у справу втрутився І., дуже ласкаво звернувшись до капітана:

- Ні, капітан, Левушке не гірше. Це все ще реакція від удару. Але він чудово дійде з вами пішки до човна, і це йому буде навіть корисно зараз. А носилки ваші, якби ви погодилися, були б, напевно, дуже корисні для дітей Жанни, щоб відправити їх додому з Бурмилом. Жанні треба буде поїхати у справах будинку, і діти пов'язують її по руках і ногах. Якби ви дозволили вжити роздобутий вами екіпаж на мою розсуд, я б зараз же пішов за дітьми.

- Якщо ви знаходите можливим Левушке йти пішки, то я буду дуже радий надати носилки в ваше розпорядження, - весело відповів капітан, і не підозрював, яку бурю я пережив через його турботи.

І. потиснув мені руку, попросив капітана укласти мене на дивані вдома і сказав, що заїде за мною о шостій годині і ми разом вирушимо до князю, якщо до того часу я буду спокійно лежати.

Ми розлучилися з І. і рушили в дорогу. Я був щасливий, що позбувся ідіотського паланкіна, але всередині у мене ще продовжувало клекотіла невдоволення і на самого себе і на капітана.

- Я не розумію, що за чоловіки в Константинополі, - говорив, ніби міркував з самим собою, капітан. - Якщо така жінка, як Анна, залишається вільною, то у тутешніх чоловіків не кров, а вода. У нас в Англії вона була б уже двічі або тричі заміжня і через неї було б десять дуелей. Адже це казкова краса.

- Я мало що розумію в жіночій красі, - відповів я. - Але думаю, що Анна справді рідкісна красуня. Що ж стосується чоловіків, які її не підкорили, то, думаю, підкорюють тих, хто хоче бути підкореним. А в'ються і б'ються навколо тих жінок, хто вибирає, кому себе піднести півгодини і зручніше. Ті ж, хто, як Анна, шукають справжньої любові, завжди йдуть дуже скромним шляхом, якщо не володіють талантом і марнославством.

Капітан навіть зупинився, так він був вражений моїми словами.

- Ай да Левко! Ось так відлив кулю, - розводячи руками, сказав він. - Так тобі скільки років? П'ятдесят або двадцять? Де це ти встиг зробити таке спостереження?

- Я право не знаю, що вас так дивує? Мені здається те, що я сказав, найпростішим і звичайним. У нас в Росії багато прекрасних жінок, в яких відсутня кокетство. А доглядають ж не за найпрекраснішими, а за самими кокетливими. Цю азбучну істину мені завжди твердив брат, коли це доводилося до місця.

Ми мовчки, заглибившись кожен в свої думки, пройшли весь інший шлях.

Добравшись до нашого готелю, ми відчули, що зголодніли, і замовили собі легкий сніданок, який я їв, лежачи на кушетці. Запаливши сигару після сніданку, капітан знову повернувся до Анни.

- Як дивно, - сказав він. - Я дійсно віддав би дуже багато, щоб тимчасово любити таку богиню, як Анна. Але саме тимчасово, аж ніяк не уявляючи для себе можливим станеш їй чоловіком або постійним лицарем. У ній є щось, що заважало б мені підійти до неї дуже близько.

- Анна здається мені дуже високою по своїй духовній культурі. Якщо ви ще не скоро поїдете з Константинополя, то побачите одного з друзів І., який також близький друг Ганні. Якщо вона любить його - навіть без взаємності, - то ніхто не може стати з ним поруч, щоб привернути її увагу. Один голос цієї людини - з очима, що світяться як зірки, - навіть в розмові полонить; і, побачивши і почувши його один раз, його вже не можна забути. А кажуть, він співає як Бог, - відповів я.

- Хто знає, що саме полонить одну людину в іншому? Анна для мене могла б бути великим епізодом життя, але ніколи епохою. А ось дівчинка Ліза, якби життя звела мене знову з нею, цілком можливо, стала б епохою.

Я почав згадувати Лізу, її манери і мова і запитав капітана:

- А як ви поставилися б до дружини-артистці? І як би ви поставилися до її таланту взагалі? Адже кажуть, Ліза величезний талант. А ви сповнені забобонів. Сидячи в першому ряду концертної зали, де виступала б ваша дружина-скрипалька, як би ви себе почували?

- Я ніколи не думав, щоб сцена, естрада або взагалі підмостки могли грати будь-яку роль в моєму житті. Я завжди уникав жінок від театру. Всі вони здавалися мені так чи інакше просоченими духом кар'єризму і бажанням продати себе подорожче, - відповів капітан.

- Але невже ж за вашу велику життя ви не зустріли жодної жінки, яка була б дійсно жрицею мистецтва? Для якої не було б іншої форми життя, як тільки те мистецтво, якому вона служить і яким живе? - запитав я знову.

- Ні, не зустрічав, - відповів він. - Я був знайомий з так званими великими актрисами. Але ні від однієї з них не виніс враження божественності їх обдарування. Доводилося зустрічати художників високої культури, яким, здавалося, відкривалися таємниці природи. Але ... в житті простого дня вони виявлялися людьми дрібними.

На цьому закінчилося наше побачення. Капітану потрібно було зробити кілька ділових візитів, побувати на пароплаві, а ввечері він хотів відвідати своїх друзів. Ми розлучилися до наступного дня.

Стомлений цілим рядом пережитих зустрічей, я задрімав, непомітно заснув і прокинувся від голосно кликав мене голоси І., який підганяв мене переодягнутися, взяти аптечку і йти до князя.

Він дав мені якихось гірких крапель. Я швидко зібрався в дорогу, і ми пішли пішки до особняка князя, що було не так далеко. Мене дуже цікавила ця зустріч. Як мені не була противна стара дружина його, все ж жалість до неї, до її близьку смерть і омертвілих тілу сильно билася в моєму серці.

Мимоволі я задумався, як важко кожній людині вмирати. «Як думає про смерть Флорентієць? І як буде вмирати він? » - подумав я. І раптом серед білого дня, серед гуркоту вулиць і суєти я почув його голос: «Смерті немає. Є життя, одна, вічна, а зовнішніх форм її багато ». Я закляк на місці і неодмінно потрапив би під колеса екіпажу, якби Ісландії не смикнув мене вперед.

- Левко, тебе позитивно не можна відпускати ні на крок, - сказав він, беручи мене під руку.

- Так, не можна, Лолліон, - жалібно сказав я. - Проклятий турецька кулачище зробив мене божевільним. Я просто прогресую в божевіллі і не можу зупинитися. Я все більше галюцинує.

- Та ні ж, Левко. Ти дуже збуджений був сьогодні. Що тебе збентежило зараз?

- Мені прийшла в голову думка, як важко помирає стара княгиня. Я подумав, що всім дуже страшно і тяжко вмирати. І подумав, як флорентійці малюється смерть, - і раптом почув його голос: «Смерті немає. Є життя, одна, вічна, а зовнішніх форм її багато ». Ну, хіба не нісенітниця мені почулася? - все так же жалібно говорив я І.

- Друг мій, ти почув велику істину. Я тобі все поясню потім. Зараз ми підходимо до нашої мети. Забудь про себе, про свій стан. Думай тільки про тих нещасних, до яких ми йдемо. Думай про флорентійців, про його світлої любові до людини. І старайся побачити в князя і княгині мета для флорентійців і прагни в їх будинок внести той світ і світло, які живуть в серці твого великого друга. Думай тільки про нього і про них, а не про себе, і ти будеш мені вірним і корисним помічником у цьому важкому візит. І він стане легкий нам обом.

Ми увійшли в будинок князя, пройшовши через хвіртку досить великого тінистого саду.

Нас зустріла вже знайома нам по подорожі на пароплаві покоївка княгині і сказала, що сама княгиня все як би спить, а князь чекає нас з нетерпінням.

Ми пройшли через абсолютно порожні кімнати і почули позаду себе поспішні кроки. Це наздоганяв нас князь.

- Як я радий, що дочекався вас, - звернувся він до І. - Я вже готовий був їхати до вас, так мене турбує стан княгині. Та й сам я не менше її потребую вашої допомоги і радах, - продовжував він, привітно посміхаючись і потискуючи нам руки.

- Чому ж вас так турбує стан вашої дружини? Я ж попереджав вас, що її повернення до життя буде дуже повільний і що більшу частину часу вона буде спати, - сказав І.

- Так, це я все пам'ятаю. І - дуже дивно для мене самого - абсолютно і беззаперечно вірю кожному вашому слову. І віра моя в вас якась особлива, ні з чим незрівнянна, - говорив своїм тихим і музичним голосом князь, пропускаючи нас у двері третьої кімнати, яка виявилася абияк і дечим умебльованій, зображуючи щось на зразок кабінету.

Князь присунув нам крісла до столу, сів сам на табурет східного стилю і продовжував:

- Я не став би описувати вам свого стану, якби воно не було так дивно. Почуття віри в вас стало моєю силою жити зараз. Точно в весь мій спинний хребет влилася якась міць, яка тримає на своїй міцній осі все моє тіло і становить основу моєї впевненості. Але як тільки я уявляю собі, що ви скоро поїдете, - вся моя міць зникає і я відчуваю себе безсилим перед усіма насуваються тяжкістю життя.

- Не хвилюйтеся, дорогий мій князь, - сказав І. - Ми ще не так скоро поїдемо, по-перше. А по-друге, сюди приїде один мій великий друг разом зі своїм близьким товаришем і учнем, який вже отримав звання доктора медичних наук. І обидва теж допоможуть вам. Можливо, що юний доктор залишиться вам на допомогу, той наш молодий друг. Як бачите, доля буває іноді більш ніж турботлива про нас.

- Я не вмію висловити вам, як я зворушений вашою добротою. І головне, тією простотою і легкістю, з якими ви робите найбільші речі для людей і які так легко приймати від вас, як ніби-то це були дрібниці, - закуривши цигарку, сказав князь і, помовчавши, продовжував:

- Мій стан зараз дуже тривожно. Тут повинен був зустріти свою матір, мою дружину, її син, який бажає бути виділений ще при її житті в своїй спадкової частці. Я дуже сподівався на це побачення, думаючи, що цей акт розподілу спадщини за життя дружини звільнить мене від багатьох мук і судів після її смерті. Син її, хоча і видатний генерал і займає високе положення при дворі, - сутяга і користолюбець, брехун і обманщик першокласний. Я отримав сьогодні телеграму, що сам він не приїде, а надсилає двох адвокатів з Москви з повною довіреністю. Ви уявляєте собі, що це буде за жах, якщо ці два франта з'являться сюди, побачать мою нечленороздільно мукала дружину, не володіє ні руками, ні ногами ...

- Я вам уже сказав, - перебив І. князя, - що мова вашої дружини і її руки відновляться досить скоро. Що ж стосується ніг, то ними вона володіти навряд чи буде до смерті. Але смерть її настане щодо ще не скоро; і вам доведеться винести тяжкий хрест догляду за нею протягом не менше двох років, а то і більше. Серце у неї виключно здорове. Не дивіться на цю майбутню вам життя як на покарання. Велика мудре життя не знає покарань. Вона дає кожній людині можливість дозрівати і міцніти саме в тих обставинах, які необхідні особисто кожному, і тільки йому одному. В даному випадку ви не про себе думайте, а про вашу дружину. Намагайтеся всій добротою серця розкрити їй очі. Поясніть їй, що немає смерті, як і немає роз'єднаною життя однієї землі. Є єдина вічна життя живої землі і живого неба. Це життя вічного праці цілому світові на загальне благо. Життя, духовне життя світла і радості, включена в щільні і важкі форми земних тел людей. І все земне життя людини - це не одне дане кінцеве існування від народження до смерті. Це ряд существований. Ряд щільних, видимих ??форм, в них завжди влита єдина, вічна життя, незмінна і тільки змінює свої умовні тимчасові земні форми. Я буду мати з вами ще не одну розмову на цю найглибшу тему, якщо вас це цікавить. Зараз я хотів тільки, щоб ви усвідомили всю велич і сенс кожної земного життя людини, щоб ви зрозуміли, як він повинен ясно бачити всі речі в собі і зовні. І яку міць в собі носить кожен, якщо він навчився володіти собою, якщо він може - в одне відкрилося його знання мить - забути про себе як про тимчасову формі і осягнути глибоку любов у собі, щоб нею внести допомогу світу в інше серце. Пройдемо до вашої дружини, вам тепер доведеться стати їй слугою самовідданою і щадним. Я вам незабаром остаточно скажу, в який термін їй можна буде вже вставати і проводити дні в кріслі.

З цими словами І. піднявся. Я слухав його словами, намагаючись не пропустити жодного. Але все було для мене таке нове і несподівано, що я нічого не зрозумів до кінця, нічого не зміг укласти в логічний ланцюг думок.

За розгубленому обличчю князя я бачив, що і він зрозумів не більше за мене, хоча слухав він І. в якомусь побожному екстазі.

Ми піднялися, і всі втрьох зайшли до кімнати княгині.

Як ця кімната зараз відрізнялася за своїм зовнішнім виглядом від Лазаретная каюти, яка представилася нашим очам на пароплаві, коли капітан наказав її відкрити під час скандалу і криків княгині. Вікна були відкриті, завішені гардинами так, що в кімнаті була напівтемрява. Пахли всюди розставлені квіти, і панував зразковий порядок.

На високій прекрасної ліжку лежала в красивому батистовими халаті княгиня. Біля ліжка сиділа сестра милосердя, яка піднялася нам назустріч.

На шум кроків княгиня повернула голову в нашу сторону. Обличчя її не носило більше того безглуздого ідіотського виразу, яке було на ньому в останній раз, і тільки навколо рота залишалася ще синява.

В очах її, впившихся в І., було свідомість навколишнього. Вона намагалася підняти руку, але по тілу її пробігали тільки судоми. Очі її з благанням кинулися до князю і з них покотилися на в'ялі і бліді щоки струмки сліз.

Князь підійшов до ліжка, підняв мляву руку дружини, поцілував її і сказав:

- Ви хочете привітати доктора, моя люба?

На цей раз уста хворий трохи посміхнулися, і підійшов І. взяв з рук князя мертво лежала в них руку княгині.

- Не робіть ніяких напруг, княгиня, - сказав він їй, вважаючи пульс. - ваша справа йде добре. Зараз ви вже нічого не загрожує. І якщо ви будете акуратно вдень і вночі виконувати мої накази, я ручаюся вам за повне одужання ваших рук, за повне повернення вашої пам'яті й мови. Але треба навчитися самовладання і терпінню. Ви все життя не знали, що таке самоприборкання, і тільки тому прийшли до такого сумного кінця. Перестаньте плакати. Тепер вам необ-обхідно зосередити свою думку на бажанні не тільки одужати, а й створити навколо себе кільце радісних, задоволених і щасливих людей. Тільки радість і мир, якими ви наповніть всю атмосферу навколо себе, можуть допомогти мені вилікувати вас. Якщо від вас будуть виходити злісні або роздратовані думки і почуття, я буду безсилий допомогти вам. Ви самі повинні злитися в доброзичливості і любові з усіма тими, хто буде навколо вас.

По обличчю старої все лилися потоки сліз, які обережно обтирав засмучений князь. З вуст її, намагалися весь час щось сказати, вирвалося раптом диким, страшним, свистячим голосом слово «прощення». Як звук обірваної струни продзвеніло це слово, змінюючись могильній тишею. І я відчув вже знайоме мені відчуття нудоти і запаморочення, коли мене обняв І. за плечі, шепнув: «Тримайся, думай про флорентійців і призивай його на допомогу».

Деякий час в кімнаті панувала повна тиша. І. стояв біля княгині, все ще тримаючи її руку в своїй. Поступово обличчя її перестали смикати судоми, сльози більше не текли по щоках, і воно стало більш схоже на живе, а не на жахливу, гримасуйте маску.

І. велів мені дістати з аптечки два ліки, змішав їх, розвів в них якийсь порошок червоного кольору з флакона, якого я ще не бачив і який видався мені золотим. Рідина, закипить, стала яскраво-червоною. Я підняв голову княгині, а І. обережно вливав їй ліки в рот.

Як тільки з великими труднощами остання крапля була проковтнута, княгиня глибоко, полегшено зітхнула, закрила очі і задрімала.

Ми всі вийшли з кімнати, попередивши сестру милосердя, що хвора може проспати близько доби без просипу.

Ми знову увійшли в кабінет князя, присіли на колишні місця, і І. сказав:

- У мене до вас прохання, князь. Ви весь час прагнете віддячити нас з братом за допомогу вашій дружині.

- О, ні, не тільки дружині, а й мені ви стали новим сенсом життя, яку я вважав занапащене! - скрикнув князь. - Ви ж не знаєте, що порив змусив мене одружитися на моїй теперішній дружині. Я уявив, що рятую її від тисячі нових помилок. І ні від чого не врятував, а виявився сам слабкий і потрапив в ганебне і тяжке становище. Ви не знаєте...

- Я знаю, - перебив його І., - що ви і благородний, і дуже чесний, і добра людина. Ось до цієї-то доброті я і хочу зараз звернутися. Ви, мабуть, чули, що капітан і ми допомогли одній бідній француженці з двома дітьми дістатися до Константинополя. Вона розраховувала тут відшукати своїх родичів. Але, я думаю, знайти їх вона не зможе. Тут ми її залишаємо під заступництвом однієї чедной сім'ї. Але бідолаха так молода, недосвідчена і погано вихована, що, безсумнівно, створить собі багато труднощів, з яких їй самій буде, мабуть, і не вибратися. У неї запальний, неврівноважений характер. І ваш такт і доброта допоможуть їй розбиратися в життєвих зустрічах. Ми незабаром поїдемо, вам же доведеться тут жити не менше півтора-двох років, так як рух для вашої дружини смертельно небезпечно. Якщо ви згодні, ходімо з нами до Жанни Морана. Ми вас познайомимо з нею, і я буду спокійний, що у Жанни буде надійний і чесний покровитель.

- Я буду дуже щасливий, - відповів князь, - якщо мені вдасться зробити що-небудь хороше для мадам Жанни. Але я сам так мало вірю в свої сили і так гірко переживаю розлуку з вами. Я готовий хоч зараз же йти до неї. Я буду бачити в ній тільки те серце, якому я повинен віддати всю мою подяку вам, і перенесу на неї всю відданість вам.

Розлучаючись, ми домовилися з князем, що завтра після візиту до княгині, близько полудня, підемо всі до Жанни.

Ми повернулися додому, і я був так стомлений, що негайно повинен був лягти в ліжко, абсолютно нічого не тямлячи. Думки мої все сплутались, і я не пам'ятаю, як заснув.

Досить пізнім ранком наступного дня я був розбуджений стукотом у двері моєї кімнати, дзвінкий голос капітана соромив мене за лінощі і пізній сон.

- Я вже сто справ зробив. Мій пароплав уже відведена в док для ремонту, сонце встигло порядком нажечь вулиці, а ви все ніжитеся, майбутній великий чоловік? Я голодний як гончий пес. Вставай, Левко, швидше я замовлю сніданок, і ми його знищимо на твоєму балконі, якщо ти приймаєш мене в компанію, - голосно продовжував говорити через двері капітан.

Я відповів згодою, швидко проскочив у ванну, і через чверть години ми вже сиділи за столом.

І. пішов з дому, не залишивши мені записки, з чого я зрозумів, що він скоро повернеться. І дійсно, незабаром почулися його кроки, і він вийшов до нас на балкон, як-то особливо сяючи свіжістю і красою.

Привітавшись з нами, він поцікавився у капітана про стан його пароплава.

Обличчя капітана запаморочилось. Судно потребувало досить серйозного ремонту; затримка пароплава, де велика частина вантажів і пасажирів прямувала далі, створювала йому багато ускладнень і занепокоєнь.

- Але ваша присутність, доктор І., мені так дорого; зустріч з вами я вважаю однією з найзначніших в своєму житті! І тому я готовий був би винести вдвічі більше занепокоєнь, тільки б провести ще деякий час в вашому суспільстві, якщо це для вас не обтяжливо, - докінчив тихим голосом капітан, дивлячись на І. Його очі зараз дивилися сумно. І це був зовсім не той «вольовий» капітан, той «цар і бог» свого судна, перед яким тремтіли і команда, і які подорожують.

Ще раз я бачив нову грань душі людини, і ще раз довелося переконатися в надзвичайній різниці між тим, що бачиш, і тим, що живе в людині.

- Я теж дуже щасливий, що зустрів вас, дорогий капітане, - відповів йому І. - І я не тільки не тягощусь вашим суспільством, але, навпаки, в моєму серці живе велика братська дружба до вас. Сьогодні я отримав чудові вести і про брата Льовушки, і про свого близького друга Ананд, якого я чекав сюди не так скоро. Твій брат і Наль, Левко, повінчані в Лондоні в присутності флорентійців і його друзів. Що ж стосується Ананд, то він розраховує через десять днів бути вже тут. Мені б дуже хотілося, капітан, щоб ваші турботи на деякий час затримали вас тут. Ананда - це таке високе перевагу над звичайною людиною, що побачення з ним, одне розуміння, чого може досягти на землі людина з однаковою з вами плоті і крові, ввело б вас до вищого коло ідей, в порівнянні з тим, чим ви живете зараз. Я читаю в вашій душі цілий томик питань, який все наростає в міру нашого зближення. Можна було б скласти не тільки серію питань і відповідей, але ціле коло читання «на кожен день», якби викласти в літературній формі бурління вашого духу. Але всі ваші питання наростають саме тому, що я не такий високий в своїх знаннях і дусі, як Ананда. Характерна ознака присутності серед людей справжнього мудреця: питань не наростають, а стихають. У свідомості людей зростає активність не розуму, а інтуїції. Підсвідомість вводить в гармонію їх думку і серце, тому що атмосфера мудреця вказує кожному марноту і ілюзорність одних особистих досягнень і бажань. Я впевнений, що зустріч з Анандом вб'є в вас цілий караван кастових і національних забобонів. У вас так багато істинно цінного, істинно прекрасного, чим не можуть похвалитися навколишні вас, ваші соціально рівні приятелі.

Цигарка капітана згасла, вино залишилося недопитим; він сидів нерухомо, дивлячись в прекрасне обличчя І. точно під гіпнозом. У оселити мовчанні чутні були тільки шум міста та зрідка гортанні вигуки східних рознощиків.

Кожен з нас пішов в самого себе, і ніхто не хотів порушувати мовчання, в якому, очевидно, кожен по-своєму створював і переживав образ великої мудрості.

- Так, якщо ви говорите так про іншу людину, ви, вище якого я - людина - не бачив людини, то який же має бути він, ваш Ананда? - витираючи лоб, все таким же тихим голосом сказав капітан.

Я хотів йому сказати, що ще вище Ананд я бачив людину, мого друга флорентійців. Але раптово відчув той особливий стан легкості у всьому тілі, ту зібраність уваги в одну точку, які кожен раз передували баченню образу або слухання голосу тих, кого в цю мить зі мною не було.

Я раптом здригнувся, точно мене вдарив електричний струм, і побачив Ананду сидить за столом в тій позі, в якій я побачив його вночі в його будинку.

«Не бійся і не турбуйся. І. не забув ні про флорентійців, ні про сера Уомі. Але про них зараз говорити не слід. Намагайся більше мовчати. Цінність слова так велика, що іноді одне сказане вчасно слово може погубити цілий круг людей. Дочекайся мого приїзду », - поговоримо.

Коли я зараз це розповідаю, це здається тривалим. Але тоді все це промайнуло, як мить блискавки.

Я простягнув руки до Ананд, очевидно, я щось сказав, так як капітан в одну мить був біля мене, подаючи мені склянку з вином.

- Бідний хлопчик! Знову ваша голова захворіла? - ніжно запитав він.

І. теж підійшов до мене, ласкаво посміхаючись, і по його блискучим очам я зрозумів, що він знав справжню причину мого раптового занепокоєння.

Моя уявна хвороба відвернула увагу капітана від нашої розмови. Побувши з нами ще кілька хвилин, він відправився знову клопотати по своїх численних справах. Вечір у нього теж був зайнятий, і ми домовилися зустрітися наступного дня годині о п'ятій. Він хотів звезти мене обідати в якусь знамениту «Багдадську» кондитерську, запевняючи, що я там побачу і не такі сюрпризи, як жива чорна жінка. Я на все був згоден, аби швидше залишитися з І. та дізнатися подробиці про брата і Наль.

Провівши капітана, І. повернувся до мене на балкон і присів на кушетку, де я все ще лежав, відчуваючи себе і насправді не дуже міцним.

- Ти будеш дещо розчарований, милий друг, так як я сам знаю майже тільки те, що сказав тобі про Наль і твоєму братові. Ананда взагалі скупий на подробиці. А на цей раз він особливо стежить за кожним своїм словом, яке посилає нам. У тебе такий вигляд, точно ти засмутило шлюбом? - запитав мене І.

- Я не засмучений, звичайно, - відповів я. - Якщо в шлюбі щастя мого брата і Наль, значить, цінність їх життя - для них найголовніша зараз, - ними досягнута. Але по всій ситуації речей я уявляв собі тут щось величезне, набагато більше, ніж звичайний шлюб.

І. несподівано для мене весело-дуже веселих розсміявся, обійняв мене, погладив ніжно по моїй нерозумної голові і сказав:

- Звідки ж ти взяв, мій дорогий філософ, що шлюб - це таке просте і звичайне справа? Шлюб залежить від тих людей, хто в нього вступає. І можуть бути шлюби величезного значення, зовсім не тільки особистого для тих людей, хто в них вступає. Всякий шлюб, як осередок народження і виховання людей, справа надзвичайно важлива і відповідальна. люди - батьки і матері, - якщо вони піднялися до усвідомлення себе одиницями цілому світові, якщо їх трудовий день вносить красу в єднання всіх людей, будуть готові до виховання нових людських життів; вони будуть проводити свої системи виховання, не в словах, але на власному живому прикладі захоплювати своїх дітей в красу. Якщо ж вони піднялися до великих висот творчості, вони складають ті осередки, де втілюються майбутні великі люди, творці і генії, чиє натхнення становить епохи в житті людства.

Гармонія родини не в тому полягає, щоб всі її члени думали і діяли однаково, мали чи не мали таємниці один від одного. А в тій царствено марнувати любові, де ніхто не вимагає зобов'язань один від одного, в тій найвищої честі один одному, де немає слів про самопожертву, а є думка про допомогу, про радість бути корисним. Все це, Левко, постає перед тобою, як потік питань, і я вже говорив, приїде Ананда - у тебе завирує творчий дух, а не питальний водоспад Ніагари. Про один тільки повинен ти подумати, і подумати дуже міцно: в серці своєму вже не раз ворушився черв'як ревнощів. Більшого жаху, ніж пронизати своє життя припадками ревнощів, не можна собі й уявити.

Все життя собі і всім оточуючим можна отруїти і навіть втратити весь сенс довгого життя тільки від того, що дні були роз'їдені ревнощами. Можна мати великий талант, можна захопити людство в нові грані літератури, музики, скульптури, - і все ж створити собі таку залізну клітку пристрастей в особистому сімейному житті, що доведеться століття викорінювати ту цвіль і гриби на своєму дусі, що наростив в ревнивою сімейного життя. І навпаки, одна прожите в світі і гармонії життя проноситься над людиною століття і століття як очищає атмосфера, як невидима допомогу і захист йому.

Чи не баріться зараз над питанням шлюбу твого брата. Багато пройде часу, раніше ніж ти зрозумієш великий сенс його життя і проникнеш в духовний світ. Ти досі його знав як улюблену і ніжну няньку, як вихователя і батька.

Встань, дружок. Ось тобі частину пігулки Алі. Підемо до князя, якого ми обіцяли сьогодні познайомити з Жанною. Що стосується твого брата, то повір: легковажного рішення або питання про самопожертву для порятунку Наль тут бути не може. Тут один з найбільших моментів його життя. Стався до нього з повною повагою і навіть благоговінням.

Я прийняв ліки, захопив свою аптечку і мовчки пішов за І.

У будинку князя ми знайшли всі ту ж атмосферу хвороби і гноблення. Князь Василь Шпіцер нас в кімнату дружини, розповідав про безперервних спробах княгині посміхнутися і говорити, спробах болісних для всіх, що не приводять ні до яких результатів.

- Здрастуйте, княгиня, - сказав І., нахиляючись над змученим, старечим обличчям хворий, яка здавалася важкою, мертвотної масою серед чудових, запашних квітів.

Княгиня насилу підняла повіки, але, побачивши І., зовсім перетворилася. Очі блиснули свідомістю, губи склалися в посмішку без всякої гримаси.

- Ви прекрасно себе ведете. Я дуже задоволений вами, - говорив І., тримаючи стару за руку. - Можна відсунути частина гардин і впустити в кімнату сонце, - звернувся він до сестри милосердя. Коли сонце освітило кімнату, я був вражений, з яким смаком, з якою ретельної дбайливістю вона була обставлена. Здавалося, князь, який забув зовсім про свою бозна чим обставленій кімнаті, переніс сюди всю свою увагу, щоб винагородити хвору за її страждання.

Я оцінив, як високо внутрішньо культурна повинен бути цей чоловік, щоб марнувати свою доброту і турботи напівмертвому тілу своєї жахливої ??подружжя.

Чи міг би я коли-небудь дійти до такої висоти, щоб забути всі жалі і приниження спільного життя і так доглядати за дружиною, яка отруїла б мені мою молоде життя?

Мені навіть холодно стало, коли я подумав, що таке представляло з себе існування князя як «життя». Думки мої повели мене від дійсності, - «Левко - лови ворон »сидів замість уважного подлекарей, і прийшов до тями я тільки від дотику І., дивився на мене з докором.

- Левко, князь уже кілька хвилин чекає пігулку Алі і тримає перед тобою стакан з водою. Отак ми довго затримаємося тут, і Жанна буде знову ображена на пана молодшого доктора за його запізнення, - сказав він, посміхаючись тільки губами, а очі його пильно і суворо дивилися прямо в мої. Я почервонів і подумав, що він знову прочитав всі мої думки, як я судив і копався в життя князя.

Через кілька хвилин І. напоїв хвору червоною кіпевшей рідиною, віддав сестрі розпорядження, і ми вийшли разом з князем з дому.

До Жанни було не дуже далеко, але спека на вулицях після тінистого і порівняно прохолодного будинку князя, була нестерпна. Вулиці, хоча вважалися центральними і головними, були смердючі і брудні. Пил проникала в горло, і хотілося кашляти.

Нарешті ми увійшли в будинок Жанни і відразу потрапили в атмосферу суєти, праці, веселою біганини і дитячого сміху.

Квартири було не впізнати. У порожній вчора передній стояла відмінна дерев'яна вішалка, яка зайняла одну з голих стін. В іншої стояло трюмо, столик, високі стільці.

У магазині йшла метушня з установкою скляних шаф і елегантних прилавків. Всім розпоряджався сам Борис Федорович, тільки порадившись із Жанною і своєю прекрасною дочкою Ганною.

Але «благодать" не сіяла нині в цій роботі. Дивне обличчя Анни здавалося мені ликом з ікони, так багато в ньому було ласки і доброти. Я навіть уявити собі не міг цього мармурового особи в ореолі чорно-синіх кіс таким божественно, нелюдськи добрим.

Але Жанна ... насуплені, точно незадоволена, ледь цідячи слова у відповідь на питання Строганова. Я не витримав, пішов прямо до неї, і почуття у мене було таке, точно я йду з рогатиною на ведмедя.

- Ось як ви «легко» починаєте свою справу! Це що ж, ви в подяку І. так же чинить лихе його своєю невихованістю? Зараз же візьміть себе в руки, посміхніться і постарайтеся бути якомога уважніше до всіх цих добрих людей, а особливо ввічливі ви повинні бути з тим новим другом, якого привів до вас зараз І., - сказав, вірніше випалив я їй все це в обличчя швидко, як з револьвера, викидаючи горох французької мови.

Жанна, чекала, очевидно, що я підходжу до неї ласкаво вітатися, дивилася на мене очманілі очима. Я не дав їй схаменутися і продовжував обсипати її своїми гороховими пострілами.

- Швидше, швидше приходите в себе. Згадайте пароплав і трюм, звідки вас витягли. Чи не для того вас вводять в життя, щоб ви вправлялися в своєму поганому характері. Де ж ваші обітниці думати про життя дітей?

- Левко, ви мною незадоволені? Але вас так довго не було. Тут все чужі; мені і страшно і нудно, - бурмотіла Жанна. Обличчя її було зовсім дитячому безпорадно.

- Чужі ?! - вигукнув я обурено. - Так ви сліпа! Подивіться на обличчя Анни. Яка мати може нести на своєму обличчі більше любові і доброти? Зараз же витріть очі і привітно зустріньте нового друга, - я бачу, І. веде його до вас.

«Знала б ти, що цей новий друг - не хто інший, як чоловік переслідувала тебе на пароплаві княгині », - подумав я сам в ту хвилину, коли І. знайомив Жанну з князем. І вся комічна сторона справи так яскраво блиснула в моєму розумі, що я не витримав і залився своїм хлоп'ячим сміхом.

- Еге, - почув я сміється голос Строганова. - Та, здається, ми не на пароплаві, бурі немає і небезпека ніби не загрожує? А сміливець-літератор котрий нібито подає свій, йому одному властивий знак небезпеки.

Я не міг вгамувати сміху, навіть Анна засміялася низьким, дзвінким сміхом.

- Цей капітан, - відповів я нарешті Строганова, - матиме зі мною серйозне пояснення. Він створює мені абсолютно не відповідає моїй істинної сутності репутацію. І особливо соромно мені користуватися нею в вашому, Анна Борисівна, присутності.

- Чому ж я так соромиться вас? - тихо і ласкаво запитала Ганна, допомагаючи батькові розставляти стільці.

- Це не те слово. Ви не соромтеся мене. Але я схиляюся перед вами. Не так давно я бачив одну прекрасну кімнату в Б. Я уявляв собі, що в ній повинні жити істоти вищого порядку. Я думаю, там, в цій кімнаті, ви були б як раз на місці, - відповів я їй.

- Ай да літератор! Знав, ніж купити навіки серце старого батька! Ну, Анна, більш полум'яного залицяльника у тебе не було, - вигукнув Строганов.

- Дозвольте мені на півгодини відвести одного з членів вашої трудової артілі, - почув я за собою голос І. - Якщо ви нічого не маєте проти, ми з Жанною пройдемо в сад. До речі, дозвольте вам представити одного з наших друзів, - звернувся він до Анни і її батькові, підбиваючи до них князя.

Анна пильно подивилася в очі абсолютно розгубленого від несподіваної зустрічі з такою красою князя. Вона посміхнулася, подавши йому руку, і ласкаво сказала:

- Я дуже рада познайомитися з одним І. Ми будемо раді бачити вас у себе вдома, якщо вам захочеться побути в сім'ї.

- Доктор І. безмежно добрий, назвавши вам мене своїм другом. Я найпростіший перший зустрічний для нього, облагодіяний їм і ще нічим не відплатити йому за всю його допомогу. Але якщо простому і слабкій людині ви дозволите коли-небудь побути біля вас, я буду щасливий. Мені здається, ви, як і доктор І., вливаєте в людей силу і впевненість.

- Ви абсолютно праві, - відповів Строганов, - Анна мені не тільки дочка, але один і моя сила жити. Буду радий бачити вас у себе в будь-який день. Вечорами ми завжди з Анною будинку і майже завжди удвох. Сім'я наша величезна, і всі люблять веселитися. Тільки я так моя монашка всі сидимо вдома.

І., князь і Жанна вийшли в сад, повівши з собою і дітей. Я теж пішов було за ними, але якась не то туга, не те нудьга раптом змусила мене зупинитися, і я присів у темному кутку за шафою, де хтось залишив стілець.

Строганов з Анною розмовляли в передній, і слів їх я не розбирав. Але ось грюкнули двері з передньої, і батько з дочкою увійшли в кімнату.

- Що ти сумна так, Аннушка? Важко тобі братися за ремесло, коли вся душа твоя зіткана з мистецтва? Але як же бути, дитя? Ти знаєш, як важко я хворий. Кожну хвилину я можу померти. Я буду спокійний, якщо залишу тебе забезпеченої якимось самостійним працею. Писати ти для друку не хочеш. Грати публічно не хочеш. А тільки ці твої таланти могли б забезпечити твоє життя. Земля вимагає від нас праці чорного або привілейованого. Якщо не хочеш служити землі мистецтвом за плату, треба працювати в ремеслі. Ось, може бути, я помилився в компаньйонці, яку тобі запропонував. Я думав, що катастрофа життя допоможе Жанні працювати і вона оцінить тебе по достоїнству. Але, здається, я помилився, - говорив Строганов, очевидно, продовжуючи розпочату розмову.

Я хотів подати знак, що я все чую, хотів вийти зі свого кута, щоб не бути непроханим свідком чужих таємниць. Але апатія, точно сонна непереможна дрімота, опанувала мною, і я не міг поворухнутися.

- Ні, батько, я не сумна. Навпаки, я дуже вдячна тобі за цю зустріч. Мені так зрозуміла моя роль при тих чарівних, але занедбаних дітей. Мати їх обожнює, але переходи від поцілунків до шльопань їй здаються єдиною виховної системою і нормальної обов'язком. У мене особистої сім'ї ніколи не буде, ти це добре знаєш. Я буду їм тіткою-вихователькою, поки ... - голос її злегка затремтів, вона помовчала трохи, - поки я не поїду до Індії, де буду багато чому вчитися біля друзів Ананд. Але я дала тобі слово: це буде після твоєї смерті.

Я не бачив Строганова, але всім єством відчував, що в його очах стояли сльози. І я не помилився. Коли знову пролунав його голос, в ньому чулися сльози:

- І подумати тільки! Скільки краси, скільки талантів у тебе! Скільки сил розуму і серця! І все це повинно гинути, залишатися марним землі і людям.

- Якраз навпаки, батько. Люблячи людей всім серцем, я хочу працювати для них, для землі, а не над нею. Я хочу бути абсолютно вільною, ніякими особистими узами не пов'язаної і не вибирати собі людей до смаку, а служити тим страждають, кого мені підкине життя. І в цю хвилину твого люблячою рукою мені дана та із зустрічей, де я можу бути найбільш корисна. Мені не важка буде Жанна, тому що вона теж дитя, хоча різниця років між нами невелика.

Але в моєму житті був ти, - у неї ж були жадібні французькі буржуа. А ти - хоча ти і смієшся над моїм тяжінням до Індії, над шуканням якоїсь вищої мудрості в житті, - ти найяскравіший приклад людей, яких можна назвати великими присвяченими.

Нічого не знаючи і не бажаючи знати про яких би то не було «присвячених», ти все життя подавав мені приклад активної доброти. Ти ні разу не пройшов повз людину, щоб не глянути на нього з усією увагою, щоб не подумати, чим би ти міг бути йому корисним. І ти допомагав, не чекаючи, щоб тебе про це просили.

Я йшла і йду за тобою. Я тільки вірна тим заповітам, які читала в твоїх справах. Я знаю, як важка тобі моя любов до Ананд, яку ти вважаєш нерозділеного і губить мене. Але зрозумій мене зараз і назавжди. У перший раз за всю нашу життя я говорю з тобою про це, і цього разу буде і останнім.

Чи не загибель принесла мені ця любов, але відродження. Чи не смерть, але життя; не горе, але щастя. Я зрозуміла весь сенс любові, коли нічого не просиш, але все віддаєш. І все-таки не розоряти душу, але крепнешь.

Те найвищу самовідданість, в якому живе Ананда, це вже не просто людське творчість. Це міць чистого духу, який вміє для кожної людини перетворити його сірий день в сяючий храм.

І якщо ти створив мені життя радості і щастя біля тебе, то він навчив мене цінувати кожну мить життя як добра новина, де всі сили людини повинні йти не на егоїстичне щастя жити, а на дію для блага всіх людей. Чи не відмовляюся я від щастя, а тільки входжу в нього. Входжу люблячи, розкріпачена, весело, легко, просто.

У передпокої почулися голоси, розмова обірвалася, і в кімнату увійшли Жанна, а за нею князь і І. Особа князя було бадьоро, Жанна більше не хмурилася і почала весело розбиратися в якомусь картоні.

Почувся стукіт у двері, всі відволіклися увагою, я скористався миттю і прослизнув в сад.

Через кілька хвилин я почув, що мене звуть, але замість того щоб наблизитися до будинку, я відійшов у найдальший кут саду.

Незабаром в дверях з'явилася фігура князя, який тримав в руках конверт. Він шукав мене, називаючи мене теж: «Левко», так як, мабуть, не знав мого батькові, як і я не знав навіть його прізвища по властивою мені неуважності.

Я дуже зрадів, що це був він. Найлегше мені було зараз побачитися з ним. Він подав мені лист, кажучи, що його приніс матрос-здоровань.

Капітан писав мені, що не може сьогодні обідати з нами, як змовився вчора. У його справах зараз деякі ускладнення, чому він просить відкласти поки нашу східну ідилію, а дозволити йому заїхати до нас завтра о десятій годині вечора.

Ми повернулися з князем в будинок, де я передав І. зміст листа. Строганов запрошував нас до себе, але І. відхилив його пропозицію, сказавши, що скористається вільним часом, щоб написати кілька листів і дати мені відпочити від посиленої суєти.

Ми попрощалися зі Строгановими, і І. запропонував Жанні провести з нами вечір. Але старий категорично заявив, що Жанна піде обідати до них, а ввечері, годині о восьми, він призведе до нас і Жанну і Анну.

- Ось це прекрасно, - сказав І. - Може бути, і ви завітаєте до нас? - звернувся він до князя.

Той весь спалахнув, розгубився як хлопчик і з радістю погодився.

Ми вийшли з І. Він повів мене новою дорогою, але, бачачи моє ловіворонное стан, сміючись, взяв мене під руку.

- Отже, - сказав він, - нове життя Жанни і князя вже почалася.

- Що вона почалася для Жанни - це я бачу, - відповів я. - Але щоб вона почалася для князя - це для мене нізвідки не випливає.

- А для мене нове життя князя вже багато ясніше позначилася, - посміхнувся І., - ніж життя Жанни.

- Бути може, це і так, - заперечив я. - Але якщо чия-небудь життя тут буде нова - так це життя Анни, а не цих двох.

І. зупинився так раптово, що на мене ззаду налетіли дві елегантні дами і далеко не елегантно збили своїми парасольками мою панаму, не подумавши навіть вибачитися.

Я розлютився і крикнув їм навздогін:

- Це зовсім по-турецьки.

Повинно бути, я був смішний у своєму роздратуванні, тому що проходив повз турків засміявся, а я ще більше розсердився.

І. ласкаво взяв мене знову під руку.

- Ну і задав же ти мені загадку ... Ай да Левко, - сказав він сміючись, після чого ми благополучно добрели до свого готелю. Я був радий, що І. не володів здатністю стріляти промовою з доганами, як горохом з рушниці, за прикладом моєї поведінки з Жанною, хоча усвідомлював, що саме цього я гідний зараз найбільше.

В Константинополі |  Обід у Строганових
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати