На головну

Я в ролі слуги-перекладача |  Ми не доїжджаємо до К. |  Нові друзі |  Ще одне гірке розчарування і від'їзд з Москви |  Ми їдемо в Севастополь |  У Севастополі |  на пароплаві |  Буря на морі |  Незнайомка з Лазаретная каюти № 1А |  Стоянка в Б. і несподівані враження в ньому |

В Константинополі

1.  В Константинополі
  2.  В Константинополі
  3.  Лукаво посміхаючись, капітан говорив, що познайомився в Константинополі з молодим російським, графом Т., який полонив його своїм характером і талантом.
  4.  Наз. видатний пам'ятник ран визант-го зодчествасобор святої Софії в Константинополі
  5.  НАШІ ОСТАННІ ДНІ В Константинополі
  6.  НАШІ ОСТАННІ ДНІ В Константинополі

Одно з приголомшили мене вражень - був пізній вечір в Константинополі. Незвичайний говір, суєта, мелькання фесок і гортанні вигуки, що пристають з усіх боків представники готелів, шум небачених мною дивовижних фіакрів - я здурів і, напевно, загубився б, якби моє уваги не привернула група Жанни з дітьми в супроводі доктора і двох італійок, яких зустрічали їх сановиті родичі, - і всі вони чекали нас на березі.

Жанна поспішила мені назустріч, ласкаво просячи І. дозволити їй доглядати за мною, поки я хворий, і хоча б цієї незначної послугою відплатити нам за всю нашу увагу.

Я розсміявся, відповівши їй, що я абсолютно здоровий і тільки з любові і поваги до І. підкоряюся його розпорядженням, розігруючи з себе мнімобольного.

Тут італійки познайомили нас зі своїми родичами, і важливий посол запропонував І. помістити мене в його тихому будинку. Але І. відмовився категорично, запевнивши всіх, що мені навіть корисний шум, що мені не слід тільки рухатися.

Висловивши жаль, що я не поїду з ними, італійки попрощалися з нами, обіцяючи завтра відвідати нас в нашому готелі, і поїхали.

Ми йшли всі разом з Жанною і дітьми, пішки, дуже повільно і дуже недовго. Турки вже чекали нас біля під'їзду готелю, де замовили нам і Жанні кімнати на одному поверсі.

Тільки коли ми піднялися на свій поверх, я помітив, як змарніла і змінилася Жанна. На моє запитання, що її засмучує, вона прошепотіла:

- Я пережила такий страх, такий страх, коли ви були хворі, що тепер не можу ще отямитися і часто цілими годинами плачу і тремчу.

- Ось бачите, як згубно діє страх, - сказав їй І. - Я адже кілька разів говорив вам, що Левко одужає. Тепер вона здорова, а вас доведеться лікувати раніше, ніж надати вам роботу.

- Ні, запевняю вас, немає. Я можу завтра ж почати працювати. Тільки б мені знати, що Левко здоровий і веселий, - відповіла Жанна І.

Ми розійшлися по своїх кімнатах. Я сердечно подякував здорованем за його турботи. І. хотів щедро нагородити його, але благородний хлопець не взяв ніяких грошей. Він встиг прив'язатися до нас за час нашого плавання і просив дозволу відвідувати нас, поки пароплав буде ремонтуватися.

Як я не хотів сказати собі, що я цілком здоровий, але роздягнувся я насилу, і все знову пливло перед моїми очима.

Чи довго спав - не знаю, але прокинувся я від голосів в сусідній кімнаті. Поглянувши на годинник, я переконався, що вже проспав ранній ранок, було десять годин без малого. Намагаючись безшумно одягнутися, я ніяково зачепив стілець, і на що пролунав стук І. відкрив свої двері, запитуючи, чи не впав я.

Переконавшись в моєму повному благополуччі, він запропонував мені випити кави на балконі моєї кімнати в компанії капітана, який вже мене чекає. А потім снідати в суспільстві Жанни, молодого турка і того ж капітана, поки він, І., буде зі старшим турком клопотати про справи Жанни.

Я зрозумів, що І. не хоче говорити в присутності капітана про тих справах наших, для яких ми, власне, і приїхали сюди. Але що він йшов справлятися про справи брата, я не сумнівався.

Залишившись удвох з капітаном, я ще більше мав можливість переконатися в різнобічності і освіченості цієї людини. Мало того, що він бачив всю земну світ, зробивши кругосвітнє плавання кілька разів, - він знав характерні сторони життя кожного народу і говорив майже на всіх мовах. Незвичайна спостережливість і чисто морська пильність уваги, вироблена постійним очікуванням раптових сюрпризів віроломного моря, привчили його до спостереження над людьми і майже безпомилкового розуміння їх. Я був вражений, як влучно і тонко охарактеризував він І., як вгадав деякі риси мого характеру. Про Жанні він сказав мені щось, що вразило мене. На його думку, Жанна була зараз на межі психічного захворювання від перенесеного потрясіння.

- жінка, - сказав він мені, - в хвилини найбільшого горя рідко може залишатися одна. Вона, сама того не усвідомлюючи, тягнеться до людини, що надав їй ласку і увагу, щоб хоча б кілька загасити пожежу роздирає пристрасті від втрати коханого. І чоловікові, чесному джентльменові, треба бути і дуже обережним, і дуже уважним в своїх словах і вчинках, щоб не створити собі і їй помилкового положення. Не раз в житті я бачив, як втішає жінку в горі чоловік потрапляв в безвихідне становище. Жінка обрушувалася на нього всією вагою свого страждання, прив'язуючись так міцно, що доводилося або одружитися, або бігти, заподіявши їй нове страждання.

Ці слова заподіяли мені біль. Те ж або майже те ж говорив мені І. Я мимоволі замовк і задумався, як важко мені ще розбиратися в гущавині людських почуттів, як мені все здається простим, а насправді таїть в собі всюди шипи і занози.

Мова перейшла на Жанну, яка повинна була снідати з нами. Капітан викликав метрдотеля, замовивши йому в моїй кімнаті тонкий французький сніданок, більш схожий на обід, на три персони і звелівши прикрасити стіл трояндами, а я просив дістати тільки червоних і білих.

До першої години дня стіл був сервірований, я написав Жанні записку, просячи просимо до мене снідати. Через кілька хвилин пролунав стук у двері, і тонка фігурка Жанни в білій сукні обрисувалася на тлі темного коридору.

Я зустрів мою гостю у самого порога і, поцілувавши їй ручку, запросив її до столу. Я ще не бачив Жанну такою сяючою, рожевої і веселою. Вона відразу закидала мене питаннями і про моє здоров'я, і ??про І., і про те, як довго ми будемо в Константинополі - я не знав, на який з питань відповідати.

- Я так рада, така рада, що проведу з вами зараз час. Мені треба тисячу справ вам сказати і ще тисячу у вас запитати. І я ніяк не маю до цього можливості.

- Дозвольте вас познайомити з моїм другом, якого ви знаєте як капітана, але не знаєте як дивного співрозмовника і чарівного кавалера, - сказав я їй, скориставшись паузою в її мови.

Жанна так безотривочно дивилася на мене, що не помітила капітана, що стояв осторонь, біля столу. Капітан, посміхаючись, підійшов до неї і подав їй білу і червону троянди. Нахиляючись до її руки, він привітав її, як герцогиню і, запропонувавши руку, провів до столу.

Коли ми сіли за стіл, я не впізнав Жанни. Обличчя її було сухо, суворо; я навіть не знав, що воно може бути таким.

Я розгублено подивився на капітана і відчув себе зовсім засмученим. Але на обличчі капітана я не прочитав рівно нічого. Це було теж нове для мене обличчя людини, вихованої, ввічливого, світського чоловіка, що виконує свої світські обов'язки по відношенню до жінки за столом. Обличчя капітана посміхалося, його жовто-золоті котячі очі дивилися добродушно, але я відчував, що Жанна скута бронею його світськості і не може вийти більше з рамок, які він їй відразу поставив.

Всі її надії побачитися зі мною наодинці і серцево поділитися думками про нове життя розлетілися від присутності чужої людини, та ще такого важливого, в ореолі могутності і влади, яким оточений всякий капітан в море.

Односкладові відповіді Жанни, її насуплений вигляд і погана вихованість перетворили б всякий сніданок в похоронний обід. Але витримка і майстерність мови капітана змусили мене сміятися до сліз. Жанна піддавалася туго гумору; але все ж до кінця сніданку стала простіше і веселіше. Капітан, вибачаючись перед нами, вийшов замовити якийсь особливий кави, який ми повинні були випити в особливих чашках на балконі.

Скориставшись хвилиною, Жанна сказала мені, що ввечері відбудеться у неї побачення з одним турка, який надасть їй магазин з пристойною квартирою на одній з головних вулиць, щоб відкрити капелюшне справу. Вона знову і знову говорила, що приходить в жах від самотності і страху за свою і дітей долю.

Я встиг лише сказати їй, що І. ніколи її не залишить, що я і він - її друзі завжди, де б ми не були. Але я мало встиг в її втіхою, боячись сказати якесь незручне слово.

Повернувшись на Батьківщину капітан приніс нам чудових апельсинів, незабаром з'явився і знаменитий кави. Але Жанна сиділа як у воду опущена і пішла відмовившись від фруктів. Я упросив її віднести дітям по апельсину, а запропоновані їй капітаном квіти вона залишила на столі. Капітан проводив її до дверей; глибоко вклонившись їй, пропустив її в двері і замкнув її за нею.

Повернувшись до мене на балкон, він взяв обидві подаровані їм Жанні троянди в руки, вдихнув їх аромат і, розсміявшись, сказав:

- Нечасто в житті мені доводилося терпіти поразки на дамському фронті. Але сьогодні навіть мої квіточки, не тільки я, зазнали фіаско.

- Я зовсім засмучений, - відповів я йому. - Навіть голова моя розболілася. Чомусь я думаю, що бідолаха тепер плаче. І право, мені дуже шкода, що я так безсилий їй допомогти.

- Тут не в твоєму безсиллі справу, а у відсутності справжньої освіти і виховання, які могли б допомогти в такій тяжкий час життя випробувань жінки. Їй треба стати жінкою-героїнею, а вона зараз тільки жінка-дружина, мати-обивательки. Це не означає, що вона не зможе колись увійти в інше коло ідей і думок. Але її боротьба за своє особисте щастя, за особисте життя буде жахлива. Поки вона відмовиться від любові для себе і почне жити для дітей, - вона пройде пекло страждань. Ось цього-то її страждання, і вклонився так низько сьогодні, - задумливо сказав капітан.

- Невже, любив одного разу, любив до самозабуття, втративши рай серця, треба знову шукати його? Мені здається, я або любив би сто разів, - і так, не люблячи по-справжньому, прожив би своє життя, - або, люблячи один раз всім єством, не міг би більше наблизитися ні до однієї жінки, - відповідав я.

- Мені не судити. Я прожив уже половину життя, бути може, велику. І я не знав ще такий хвилини, коли я хотів би сказати: «Мить, зупинися!» Я бачив таке незліченну кількість страждань усюди, де люди одержимі пристрастями і не могли стати панами своїх думок і серця.

Мова капітана була перервана стуком у двері, і на запрошення увійти в кімнаті з'явилася висока постать князя.

Користуючись правом хворого, я лежав на кушетці під спущеним темним полотном балкона, а капітан зустрів князя і посадив його поруч зі мною, радо йому посміхаючись і потискуючи руку.

Князь пояснив, що був на пароплаві, шукав капітана, щоб подякувати йому за допомогу, надану його хворій дружині, а також за відмінний, найнятий за його вказівкою будинок. Не заставши капітана, князь прийшов до нас не тільки дякувати за допомогу, але і просити відвідати його хвору дружину.

Вид князя був неважливий. Одягнений він був елегантно, але обличчя його було жовто, очі запалені, і вся фігура говорила про великий виснаженні і нервовий розлад.

Капітан, посміхаючись, сказав, що дуже шкодує, що він не лікар, а то, напевно, наказав би постільний режим не дружині, а чоловіку. Я запевнив князя, що І. неодмінно зайде до нього. Але навряд чи це може статися сьогодні, так як він пішов рано вранці і обіцяв бути до вечора, а й ввечері у нього сьогодні справи.

Посидівши з нами близько години, князь просив дозволу зайти завтра вранці, щоб дізнатися, в який час І. міг би відвідати його дружину.

Не встигли ми обмінятися враженнями про Константинополі, як знову пролунав стук у двері, і дві синьйори Гальдоні з букетами троянд увійшли до нас. Обидві сяяли радістю. Розмова їхня була живий і веселий, вони запросили мене, І. і капітана відвідати їх в їх прекрасному посольському будинку. Капітан сказав, що складається доглядальницею при мені, замінюючи здоровані, що І. запевняє, ніби мені раніше двох-трьох днів рухатися не можна, але що після цього терміну він обіцяє доставити мене до них.

Від відвідування італійок повіяло хорошим тоном, хорошим суспільством. А чарівні, бездонні і добрі очі молодий будили в серці найкращі почуття, проникаючи в саму глибину чарівністю жіночності.

- Ось чого не вистачає бідної милою Жанні, - сказав я. - Вона краще за багатьох, багатьох, а тільки не вміє володіти собою, так само як і я. Саме тому, що я так погано вихований, що я майже постійно чимось роздратований, я краще за інших розумію Жанну.

- Ні, друже. Нічого спільного немає в твоїй і її невихованості. Ти тільки недосвідчений і ще не вмієш володіти ні своїм темпераментом, ні своїми думками. Але коло бажань, ідей, світ високих прагнень, де ти живеш, - все вводить тебе в число тих щасливих одиниць, які досягають на землі уміння принести користь своїм братам. Рано чи пізно ти знайдеш свій індивідуальний, неповторний і неможливий для іншого шлях і внесеш в життя щось нове - я впевнений, - велике і значне для загального блага. Що ж стосується Жанни, то дай їй Бог, щоб її безмежне особисте страждання раскрепостило в ній хоча б її материнську любов і допомогло б стати матір'ю-помічницею і заступницею своїх дітей, а не матір'ю-тираном. Є багато випадків, де вистраждане горе матері звертається в тиранію і деспотизм до дітей! Причому вона сама переконана, що її любов - найвищий подвиг.

Я дивився на все око на капітана. Обличчя його було прекрасно. На ньому лежала печать такої глибокої зосередженості, яку я бачив тільки на обличчях І., флорентійців, Алі.

Моє мовчання змусило його повернутися до мене.

- Що ти так дивишся на мене, мій хлопчик, мій брудершафт? Що нового побачив ти в мені? - Сказав він, м'яко і ніжно торкаючись мого плеча.

- Я не тільки щось нове побачив в вас, але я зрозумів, що вам необхідно познайомитися з моїм другом флорентійців. Це самий великий чоловік, якого я до сих пір бачив. Навіть І., якого ви виділяєте серед всіх, не може бути порівняний з ним. Хоча І. - я визнаю всім серцем - для мене недосяжний ідеал висоти і доброти. Ви, не знаючи мого друга флорентійців, сказали вже двічі ті слова, які я чув від нього. О, якби була можлива для мене така хвилина щастя, коли я міг би привести вас до нього.

Непомітно для нас на балкон увійшов І.

- Ну, здається, ви не сумуєте в компанії один одного. Але чому я не бачу тут Жанни? Я домовився з нею, що вона почекає мене у тебе, Левко, і я розповім їй, де і як відбудеться її побачення з капелюшну справі. Невже два таких елегантних кавалера не опинилися на висоті, щоб розсіяти бурю туги однієї дами? - Запитав він, потискуючи нам руки і посміхаючись.

- Ні, - відповів капітан. - Дама змусила мене повчитися смирення. Навіть квіти мої були залишені. А хитро обдумане меню і зовсім не мало успіху. Думаю, що я-то і позбавив жінку апетиту і гарного настрою. Якби не ваше розпорядження не залишати Льовушку, я б, мабуть, втік з поля бою.

- Жанна дуже засмутила мене. Я знову не зміг бути тактовним, І., і знову вніс в її життя розлад, а так хотів принести мир. Повинно бути, тільки чорним жінкам може посміхатися перспектива радісних і простих відносин з таким роззяв, як я, - іронічно сказав я І.

- Це ще що за чорні жінки? - Скрикнув капітан.

- Це перша, дуже пам'ятна зустріч Льовушки з чорною жінкою в Б., - сказав І. - Він вперше побачив елегантну і освічену чорну жінку не на картинці, а в родині одного мого друга і був вражений, - відповів йому І. - Ти що -то блідий, Левко? Я дуже хотів би, щоб ти обережно зійшов з капітаном в сад подихати в тіні. Як мені тебе не шкода, але при розмові моєму з Жанною - до приходу того купця, який дає їй магазин, - тобі треба бути присутнім. Я б і вас дуже просив побути з нами цю годину, капітан, так як я передбачаю, що Жанні буде дуже важко перебудовуватися на нову життя самотньо трудящої жінки. На жаль, про її дядькові поки я нічого не дізнався. Є відомості, що він захворів і поїхав до родичів у провінцію. Але подальших слідів немає ніяких.

Капітан дуже охоче погодився провести мене в сад і повернутися зі мною назад. І. запитав нас, не протестуємо ми, щоб нам пропустити обід і тільки зовсім ввечері повечеряти. Ми погодилися і, спускаючись в сад, зустріли обох турків. Молодого ми захопили з собою, а старший пройшов до І.

Молодий турок ходив ще погано, спираючись на палицю, але великого болю в нозі і спині не відчував. Він нам склав цілий план, що треба оглянути в Константинополі. Я був у захваті від ряду історичних місць, які він називав в самому місті і околицях, але подумав, що і половини, ймовірно, оглянути не встигну.

Мені дуже хотілося почути від В. о брате і нашої подальшої долі, але ... не в перший раз за ці дні я вчився уроку терпіння і самовладання.

Наближався ранній вечір, коли слуга від імені І. прийшов кликати нас пити чай. Чай був сервірований з не меншою ретельністю, ніж сніданок, замовлений капітаном. У великій кімнаті І. стіл сяяв сріблом і всілякими східними солодощами.

Як тільки ми увійшли, І. відправився сам кликати Жанну. Він не повертався досить довго, я починав вже турбуватися і дратуватися, як нарешті вони увійшли, продовжуючи розпочату розмову, очевидно, не дуже радісний для Жанни.

Вона тепер була в скромному синьому платті, який вирізняв особливо різко її блідість. Кивнувши мені і капітану головою, вона привіталася з обома турками і села на вказане їй І. місце. Сам І. сів поруч з нею, ми з капітаном навпаки них, турки по краях столу, а місце з лівого боку Жанни було порожньо.

Не встигли ми зайняти свої місця, як до кімнати зайшов, злегка постукавши, високий старий, зовсім сивий, худий, красивий, з досить різкими рисами обличчя.

І. встав йому назустріч, познайомив його з усіма і вказав йому місце поряд з Жанною. Він рекомендував його нам Борисом Федоровичем Строгановим.

Придивляючись до Строганова, я ніяк не назвав би її російською. Типове обличчя турка з горбатим носом, великими чорними очима і бровами, голене, швидше схоже на обличчя актора, ніж на купця.

Зав'язався загальна розмова, в якому Жанна не приймала жодної участі. На її обличчі я помітив сліди сліз і пудри і почервонілі щоки. Всім серцем я співчував бідній жінці і сумував, як важко перелити енергію з одного серця до іншого. Всі сиділи за столом, я був упевнений, зібралися тільки для того, щоб допомогти їй. І все ж загальна воля так мало допомогла її самовладання.

Я так пильно впивався поглядом у Строганова, що він, сміючись, сказав мені:

- Б'юся об заклад, що ви, молода людина, письменник.

Всі розсміялися, а я з подивом запитав:

- Чому раптом ви зробили такий висновок?

- Та тому, що за мою довге життя я багато перебачив людей. І тільки у одних обдарованих письменників мені доводилося бачити отакі очі-шила, від яких на душі робиться неспокійно. Не можу і не хочу сказати, що чиниться мені вами увагу мені неприємно. Хочу тільки вас запевнити, що я аж ніяк не таємнича особистість, і злочинів, таємно прихованих від покарання, за мною не числиться. А тому я мало можу бути цікавий вам, - сказав він, посміхаючись і простягаючи мені портсигар.

- Дуже вдячний, я ще не навчився палити, - відповів я йому. - Що ж стосується пильності мого погляду, то приношу вам всі мої вибачення за свою невихованість. Я надзвичайно розсіяний, і ношу кличку з дитинства «Левко - лови ворон». Сподіваюся, ви мене вибачте і не поставитеся строго до мого грубому цікавості, - відповів я йому, засмучений, що так безглуздо звернув на себе увагу нового гостя.

Він підвівся на своєму стільці, злегка вклонившись мені, і ввічливо відповів, що його зауваження не носило характеру виклику, а було невмілим компліментом мені і що тепер ми квити.

І. запитав його, чи давно він живе в Константинополі.

- Дуже давно. Я тут народився, - сказав Строганов. - Мій батько був капітаном торгового судна і часто бував в Константинополі. В одну із стоянок він познайомився з Полурусская, полутурецкой сім'єю і одружився на одній з дочок. Я дуже схожий на матір - ось чому я і суперечу свого прізвища своєю зовнішністю. Всі інші члени моєї сім'ї блондини і щільного складання. Той будинок, де у мене зараз є вільний магазин, був місцем мого народження. Але тоді вулиця, де він стоїть, ще не була однією з головних, як тепер. Ви для кого хотіли зняти приміщення?

- Для вашої сусідки, під капелюшне справа, - відповів І.

Бачачи, що сусід повернувся до Жанні, І. сказав йому, що Жанна француженка і говорить тільки на своїй мові.

Строганов перейшов на французьку мову. Говорив він вільно, кілька з акцентом, але абсолютно правильно.

У мене забилося серце. Я так боявся, що нелюб'язності поведінку Жанни змусить Строганова передумати або поставити труднощі до зйомки його магазину. Але Строганов, точно нічого не помічаючи, дуже діловито і люб'язно пояснив їй всі зручності розташування вулиці, магазину та квартири. Це, за його словами, був невеликий особняк; внизу був магазин і передня, а нагорі квартира з двох кімнат і кухні, що виходять у двір з хорошим садом.

Бачачи, що Жанна мовчить, він запропонував їй заїхати завтра за нею вранці і показати їй приміщення. Якби їй знадобився ремонт, то його зробити недовго.

І. дуже подякував Бориса Федоровича, пояснивши йому, що Жанна - племінниця того людини, про який він наводив довідки вранці в його присутності, і що їй належить залишитися в Константинополі однієї з двома маленькими дітьми, так як всі ми їдемо далі, крім турків.

Строганов повернувся знову до Жанни, по обличчю якої побігли сльози.

- Чи не журіться, мадам, - сказав він їй. - У житті все ми боремося, і все майже починаємо з дуже малого, щоб заробити собі шматок хліба. До вашої щастя, ви зустріли людей, які були істинно людьми і піклуються зараз про вас. Це рідкісне щастя. Бути може, ви чимось заслужили особливу прихильність долі, так як і я буду радий допомогти вам. Справа в тому, що у мене є двадцятисемирічна дочка, яка втратила в сімнадцять років нареченого і яка не захотіла більше вийти заміж. Я дуже хотів би прилаштувати її до якогось самостійного справі. Якщо ви можете спочатку навчити її вашій майстерності, а потім взяти її в компаньйонки, то і магазин і обладнання всього будинку буде вам коштувати вдвічі менше.

Особа Жанни просвітліло. Чарівні губи склалися в посмішку, і вона простягнула, по-дитячому довірливо, обидві руки старому.

- Я буду щаслива мати компаньйонку в роботі і справах. Я дуже добре знаю свою справу, і за моїми капелюхами дами зазвичай ганяються. Але в бухгалтерії, в рахунках я нічого не розумію, мене лякає ця сторона. Я була б щасливішою, якби ви найняли мене до себе служити, а вся справа була б вашим, - швидко сказала вона.

- Це зовсім, я думаю, не входить в плани ваших друзів, - відповів їй Строганов. - Як я зрозумів з промови вашого друга і як я сам бажав би для своєї дочки, вам треба мати можливість незалежно прожити трудове життя і виростити дітей. Будьте тільки сміливі; в рахунках і фінансових справах моя дочка нічого не розуміє. Але вона добре освічена, працьовита. А я буду перший час керувати вами обома в ваших фінансових операціях. Все легко людині, якщо він не боїться, не плаче, а починає свою справу легко і сміливо. Я не раз помічав, що перемагали в справах не ті, хто мав багато грошей, але ті, хто легко приступав до своєї праці.

Справа була вирішена. Назавтра Жанна, І. і Строганов повинні були зустрітися об одинадцятій годині ранку в майбутній квартирі Жанни.

Я з благанням подивився на І., не наважуючись просити дозволу йти разом з ними. Але він, попереджаючи моє прохання, сказав Строганова, що я був дуже хворий, що йти пішки або трястися в колясці далеко мені не можна. Чи немає можливості зробити частину шляху по воді? Строганов сказав, що можна доїхати в шлюпці до старої сторожової вежі, а там лише перетнути два квартали і вийти прямо до будинку. Але водою їхати не менше півгодини.

- Так ми і зробимо, - сказав капітан, дивлячись на Жанну, - якщо вся компанія нас запрошує.

Жанна розсміялася і сказала, що вона-то буде щаслива, але чи захоче сам Левко? Всім було смішно, так як моя очевидна спрага бачити все самому віддруковувалася на моєму обличчі.

Строганов докінчив свій чай і попрощався з нами, доброзичливо усміхаючись. Проводити його зголосився старший турок, якого теж чекали вдома справи.

Після їх відходу І. передав Жанні дві товсті пачки грошей, сказавши їй, що вони призначені її дітям. І, якщо вона зараз витратить частину їх на обладнання справи, то повинна буде поповнити цей капітал, коли справа стане приносити прибуток, так як ці гроші дають її дітям друзі на освіту.

- Може бути, мені треба було б тільки подякувати вам і ваших друзів, пан старший лікар. Але я ніяк не можу зрозуміти, невже ж для мене в житті є тільки діти? Невже я сама так уже нічого не стою, що за весь час подорожі ніхто не сказав особисто мені ласкавого слова, а всі турботи йдуть про дітей? - сказала Жанна І. - Я дуже віддана моїм дітям, хочу і буду працювати для них. Але невже ж для мене все скінчено, тому що я втратила чоловіка? Так мені і на світло не дивитися. Мене обурює така тиранічна установка.

Голос її став істеричним, і я згадав, як капітан казав, що Жанна на межі психічного захворювання.

- Коли-небудь, - відповів їй І., - ви, ймовірно, самі зрозумієте, як жахливо те, що ви говорите зараз. Ви дуже хворі, дуже нещасні і не можете оцінити всієї трагедії свого настрою. Все, що всі ми могли для вас зробити, ми зробили. Але те, що ніхто не може зробити для вас, - це влити в ваше серце світ. А це-то перша умова, при якому ваша праця буде вдалим. Ви бачите в нас щасливих і врівноважених людей. І вам здається, що ми саме такі, як ви думаєте про нас. А насправді ви й уявити собі не можете, дорога Жанна, скільки трагедій пережито або переживається і зараз деякими з нас. Я ні про що не прошу вас зараз; тільки не віддавайтеся горю цієї хвилини і не вважайте, що, якщо Левко і я поїдемо, для вас немає розради. Ви знайдете втіху в успішному праці. Але не думайте зараз про любов як про єдину можливість відновити свою рівновагу. Повірте моєму досвіду, що життя без праці - найнещасніша життя. А коли є праця, всяке життя вже на більшу половину - щасливе життя.

Жанна не відповідала ні слова, але я розумів, що в її психології перше місце займав чоловік і любов і потім діти, а праця тільки потрібну програму.

Молодий турок обіцяв Жанні прівеcті до неї няню-туркеню, бабусю, яка прожила в їхньому будинку багато років.

Таким чином, Жанні, як з мішка доброї феї, сипалося пристрій її життя.

І. поклав край нашому не дуже веселому чаювання, запропонувавши всім розійтися і мотивуючи свою пропозицію моєї блідістю. Жанна, прощаючись зі мною, сказала, що вирішиться на зняття будинку тільки в тому випадку, якщо я їй це пораджу. Не було часу для відповіді, але я встиг сказати, що сам я поступаю за порадами І., а їй слід вдвічі ловити кожне його, а не моє слово.

Капітан з молодим турком пішли в ресторан, ми з І. категорично відмовилися від їжі і нарешті залишилися одні.

Ми вийшли на балкон. Була вже темна ніч, котра видалася мені феєрією; такого чудового неба і надзвичайних зірок я ще не бачив. Освітлений вогнями, Чуднів та чедний місто здавався мені не дійсністю, а панорамою з казки.

- Я сьогодні ще мало дізнався подробиць до тих известиям, про які вже повідомляв тобі. Наші переслідувачі загинули в морі. Але я отримав лист від Алі, в якому він просив нас залишитися в Константинополі до тих пір, поки сюди не приїде Ананда. І тоді всі разом ми рушимо до Індії, в маєток Алі. Від флорентійців я отримав телеграму, яка говорить про приїзд твого брата і Наль в Лондон. Але думаю, що вони все ж повинні будуть виїхати в Нью-Йорк, куди їх проводить сам Флорентієць, - сказав І.

- Невже я поїду з вами в Індію, а брат мій - в Америку, навіть не побачившись перед розлукою? - сумно запитав я.

- Якби ти, Левко, побачив зараз біля себе брата, чи міг би ти після першої радості побачення задати йому всі ті питання, які виросли і живуть в твоїй душі і на які ти хотів би отримати повні, вичерпні відповіді? Адже ти прожив багато часу поруч з братом, а тільки тепер зрозумів, що його і твій духовні світи обертаються навколо різних осей. Чи не в фізичному побаченні справа, а в тому, щоб тобі розуміти його без питань і слів, якщо ти сам в собі не знайдеш шляху до них. Щоб тобі зрозуміти книги брата, тобі треба багато вчитися. У Алі старшого ти знайдеш чудову бібліотеку, а в Алі молодому знайдеш друга і помічника, а також і співробітника. В цю хвилину ти можеш ще вибирати. Якщо ти бажаєш їхати до брата, Флорентієць візьме тебе з собою, і Ананда відвезе тебе до нього. Якщо ж ти, знаючи вже з досвіду, як важко жити з людьми, переважаючими тебе за знаннями, до яких ти сам не можеш знайти ключа, побажаєш залишатися зі мною і Алі, - ти можеш стати великим і сильним помічником і флорентійців, і твоєму братові, якого не раз ще знадобиться твоя допомога. Ти вільний вибрати собі шлях сам. Але чомусь мені здається, що твоя інтуїція і твій талант вже говорять тобі самі про повну неможливість залишити розпочату справу. Поки ми живемо тут і записуємося усюди під твоїм ім'ям, ті, хто женеться за твоїм братом, неодмінно приїдуть сюди, як тільки їм дадуть знати,

що ми тут. І поки ми будемо їх мішенню, брат твій встигне забрати Наль в Америку. Ніде правди діти від тебе свого занепокоєння. Скажений удар турка, якщо і не уклав тебе на місці, приніс тобі таке струс, що весь твій організм потривожений. Тобі треба зусиллям радісною волі весь час приводити себе в рівновагу. Кожен раз, коли ти починаєш гарячкувати і дратуватися, думай про флорентійців, згадуй його повне самовладання, завдяки якому ти не раз був врятований в дорозі. Подумай ще і про Жанну, поведінка якої для тебе ясно, як неправильне. І чим більше і глибше ти внікнешь в свої обставини, тим простіше ти зрозумієш, коли ти будеш ціннішим істотою для брата і флорентійця. Тепер, коли все тобі здається загадковим або тоді, коли ти заволодієш знанням і зрозумієш, що в природі немає таємниць, а є тільки та чи інша ступінь знання.

Ми розійшлися по своїх кімнатах, але заснути я не міг. Я так розумів тепер Жанну в її поривах до особистого щастя.

Все моє щастя полягало зараз в побаченні з братом і флорентійця. Мені здавалося, що я нічого не хочу, крім них. І якби я ні на що інше не був би придатний, я погодився б бути їм слугою, чистити їх черевики і сукні, тільки б бачити їх дорогі особи, чути їхні голоси і не чути стогонів власного серця від розлуки з ними. Я готовий був уже гірко заплакати, як раптом згадалися мені слова Строганова: «Я часто бачив, як перемагали ті, хто починав свій шлях легко».

Навіть в жар мене кинуло. Знову я провів паралель між собою і Жанною і знову побачив, що ціла група осіб допомагає мені, як і їй, а я так само сліпо уперся в спрагу особистого щастя, як вона.

Я постарався забути про себе, кинувся всіма силами думки до флорентійців, і раптом знову знайомий вигляд встав біля мене, і я почув дорогий голос: «Будь мужньою. Не завжди дається людині так багато, як дано тобі зараз. Не прогав можливості вчитися; поклик до знання буває людині один раз в житті і не повторюється двічі. Умій любити людей по-справжньому. А любов справжня не знає ні розлуки, ні часу. Бережи світ і охороняй в безстрашність, правдивості і радісності своє місце біля І. І пам'ятай завжди: радість - сила непереможна ».

Незвичайна тиша запанувала в мені. Легко і просто, точно внутрішнім осяянням, я зрозумів, як мені треба далі жити, і я заснув безтурботним сном, в повному щастя.

Прокинувся я вранці, коли І. будив мене, кажучи, що Бурмило з капітаном чекають мене внизу, щоб їхати морем до місця загального побачення, і що снідати я буду в човні.

Я швидко одягнувся і не встиг навіть накинути пальто, як Бурмило з'явився, заявляючи, що «не по-морському довго одягаюся». Він не дав мені взяти пальто, сказавши, що в човні є плащ і плед, але що і без них тепло.

Він вказував мені дорогу через якісь двори, і ми, хоча йшли дуже повільно, скоро опинилися біля моря, де я благополучно сів у човен.

Ми пливемо в Константинополь |  Початок нового життя Жанни і князя
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати