Головна

У мого брата |  Лорд Бенедикт і поїздка на дачу Алі |  Моє перетворення в дервіша |  Я в ролі слуги-перекладача |  Ми не доїжджаємо до К. |  Нові друзі |  Ще одне гірке розчарування і від'їзд з Москви |  Ми їдемо в Севастополь |  У Севастополі |  на пароплаві |

Незнайомка з Лазаретная каюти № 1А

1.  Ми піднялися по вже знайомій мені вузьких гвинтових сходах і вийшли прямо до дверей каюти 1 А.
  2.  НЕЗНАКОМКА З КАЮТИ 1 А
  3.  НЕЗНАКОМКА З КАЮТИ 1 А
  4.  Прокинувся я, як мені здалося, від поштовху; насправді ж це грюкнули двері нашої каюти. Я піднявся, з подивом розглядаючи І., який був в плащі і гумових чоботях.
  5.  Через хвилину матроси знову підняли паланкін і зупинилися вже в протилежному кінці палуби, у каюти люкс, в якій ми з І. пливли з Севастополя.

Пісьмо було адресовано «Пану молодшому доктору». Воно носило таке ж звернення і було написано по-французьки.

«Мені дуже соромно турбувати Вас, пане молодший доктор. Але дівчинка моя мене вкрай хвилює; та й маленький щось вже дуже багато плаче. Я цілком розумію, що моє звернення до Вас не зовсім делікатно. Але, Боже мій, Боже, - у мене немає у всьому світі жодного серця, до якого б я могла звернутися в цю хвилину муки і страждань. Я їду до дядька, від якого вже півроку не маю вістей. Я навіть не впевнена, чи живий він? Що чекає мене в чужому місті? Без знання мови, без уміння що-небудь робити, окрім дамських капелюхів. Я жену від себе сумні думки; хочу бути хороброю; хочу мужатися для дітей, як мені велів пан старший лікар. Про Вашу хоробрості говорить зараз весь пароплав. Заступіться за мене. У каюті поруч зі мною помістилася важлива стара російська княгиня. Вона обурюється, що хтось сміливий помістити в кращу каюту мене, - як вона каже, «жебрачку з четвертого класу", - і вимагає, щоб лікар нас викинув. Я не смію турбувати пана старшого доктора або капітана. Але благаю Вас, захистіть мене, чи не викидайте. Упросив важливу княгиню дозволити нам їхати далі в нашій каюті. Адже ми не виходимо з каюти; у нас все, навіть ванна, окремо, і ми нічим не тривожимо спокій важливою княгині. З великою надією, що Ваше юне серце рушить моєї благанням, залишаюся назавжди вдячна Вам Жанна Морана».

Я намагався читати спокійно це наївне і зворушливий лист, але разів зо два мій голос затремтів, а особа бідолахи Жанни з бігли по щоках, як горох, сльозами так і стояло переді мною.

Я подивився на І., який стояв біля мене. Я дізнався знову сувору складку на лобі, яку я помічав не раз, коли І. на що-небудь вирішувалося.

- Цей дурило, наш Бурмило, ймовірно, протаскал лист цілий день, приховуючи його від мене і вважаючи любовним, - задумливо сказав він. - Підемо зараз же, знайдемо капітана, і ти переведеш йому цей лист. Візьми і наші аптечки - обійдемо заодно і весь пароплав.

Ми повісили через плече наші аптечки і пішли шукати капітана. Ми знайшли його в судновий канцелярії і розповіли йому, в чому справа. Я бачив, як у нього блиснули очі і пересмикнув губи. Але сказав він тільки:

- Ще десять хвилин, - і я йду з вами.

Він вказав нам на шкіряний диванчик поруч з собою і продовжував слухати доповіді завідувачів усіма частинами пароплава про шкоду, завдану бурею, і що зроблено «згідно з його розпорядженням» для лагодження судна і допомоги пасажирам.

Рівно через десять хвилин - точно, ясно, що не гублячи ні одного зайвого слова, - він всіх відпустив і вийшов з нами в відділення лазаретний кают першого класу.

Знову по вже знайомій мені вузьких гвинтових сходах ми піднялися і вийшли прямо до дверей каюти № 1А.

У коридорі скупчилося багато народу, чувся спокійний і твердий голос лікаря, як би щось заперечує, і виділявся верескливий жіночий голос, що говорив на огидному англійською мовою.

- Ну якщо ви не бажаєте її звідси прибрати, то я це зроблю сама. Я не бажаю, щоб поруч зі мною їхала якась злиденна тварюка. Ви зобов'язані робити все, щоб не хвилювати пасажирів, що заплатили вам за проїзд такі величезні гроші.

- Я повторюю вам, що таке розпорядження капітана, а на пароплаві він цар і Бог, а не я. Крім того, це не тварина, і я дуже дивуюся вашої малокультурної манері висловлюватися, а премилі і гарненька жінка. І за проїзд в цій каюті вона вже все сповна сплатила; а ви - під приводом все ще тривав розлади нервів через буревій - нічого ще не заплатили, - знову пролунав спокійний голос лікаря.

- Як ви смієте зі мною так розмовляти? Ви грубіян. Я не буду чекати, поки ви будьте ласкаві прибрати звідси так придивилася вам дівку. Ви зручно хочете влаштуватися і мати під руками розвага за казенний рахунок. Я сама йду і вижену її, - верескливо кричала княгиня.

Доктор розлютився:

- Це Бог знає що! Ви говорите не як аристократка, а ...

Тут капітан виступив вперед і став спиною до дверей каюти № 1А, до якої підійшла стара огрядна жінка, нафарбована як лялька, в золотистому Завітом перуці, в ошатному сірій шовковій сукні, обвішана золотими ланцюжками, з лорнетом, медальйоном і годинами. Товсті пальці її жирних рук були обнизаний дорогоцінними кільцями.

Ця молодящаяся стара була тим огидніше, що сама стояти міцно на своїх ногах не могла. З одного боку її підтримував ще молода людина в елегантному костюмі, з дуже сумною фізіономією; з іншого, крім палиці, на яку вона спиралася, стару підтримувала її покоївка в синій сукні, елегантному білому фартусі і з білою наколкою на голові.

Очевидно, не знаючи капітана в обличчя і побачивши морського офіцера з двома молодими людьми у дверей каюти, куди вона хотіла пройти, вона ще вище зойкнула і, грізно стукаючи палицею об підлогу, закричала:

- Я буду скаржитися капітану. Це що за чергування перед дверима розпусну тварі? У мене молодий чоловік, тут багато молодих дівчат. Це розпуста! Зараз же йдіть. Я сама дам розпорядження прибрати цю ...

Вона не договорила, її перебив капітан. Він чемно підніс руку до кашкета і сказав:

- Будьте люб'язні пред'явити ваш квиток на право проїзду в Лазаретная каюті № 2, де, як я бачу, ви їдете. Я капітан.

Він свиснув особливим способом, і в коридор вбігли двоє дужих матроса.

- Очистити коридор від всіх інших, не їдуть в каютах лазарету, - сказав він їм.

Наказ, віддане металевим голосом капітана, негайно було виконано. Весь натовп цікавих миттєво зникла, залишилися стара зі своїми підтримують, лікар, сестра милосердя і ми. Стара нахабно дивилася на капітана маленькими злими очима і, очевидно, вважала себе такою вершиною величі, перед якою все повинно падати ниць.

- Ви, очевидно, не знаєте, хто я, - все так же верескливо і зарозуміло сказала вона.

- Я знаю, що ви подорожуєте на ввіреному мені пароплаві і займаєте каюту першого класу № 25. Коли ви сідали на пароплав, ви читали правила, що під час шляху всі пасажири нарівні з командою підкоряються всім розпорядженням капітана. Там же були розклеєні оголошення, що на пароплаві є Лазаретная каюти за особливу плату. Ви їдете зараз тут. Пред'явіть ваш додатковий квиток, - відповів їй капітан.

Стара гордо підняла голову, заявивши, що не про квитку повинна бути зараз мова, а про особу в сусідній з нею каюті.

- У кращій каюті, з усіма окремими зручностями, доктор помістив свою приятельку, розкопавши її в трюмі. Я, ясновельможна княгиня, вимагаю негайного видалення її в її первісне приміщення, якраз їй відповідне, - підвищеним голосом говорила стара на своєму огидному англійською мовою.

- Ви розумієте, про що я вас питаю, пані? Я у вас запитую квиток на право проїзду тут, в цій каюті. Якщо ви його не пред'явите зараз же, ви будете поміщені негайно в каюту № 25, за яку ви заплатили, і, крім того, заплатите потрійний штраф за безквитковий проїзд тут.

Голос капітана, а особливо загроза штрафу, очевидно, торкнулися самої огидною боку жадібної баби. Вона вся почервоніла, затрясла головою, щось хотіла сказати, але задохлась від злості і тільки хрипко кашляла.

- Крім того, порушення правил і розпоряджень капітана, оспорювання його наказів є бунтом на кораблі. І якщо ще одне слово спору, ще один стук палиці, що порушує спокій лазаретний хворих, ви собі дозволите, я накажу цим хлопцям посадити вас в карцер як бунтарський елемент.

Тепер і сама стара злякалася, не кажучи про її молодому чоловікові, який, очевидно, був убитий взагалі своїм становищем в розігралася скандалі і не міг не розуміти всього ганьби і ницості поведінки старої - своєї дружини.

Капітан наказав відкрити двері Лазаретная каюти № 2, де їхала стара. Картина, що представилася нашим очам, змусила мене покотитися від реготу. На самому видному місці висіли найширші дамські панталони, далеко не першої свіжості. Ліжку були розриті, як ніби на них каталися і перекидалися. усюди - на столах, стільцях, на підлозі, на речах - були розвішані і розкладені всякі приналежності чоловічого і жіночого туалету, аж до самих інтимних.

- Що це за циганський табір? - скрикнув капітан. - Сестра, як могли ви припустити щось подібне на пароплаві, в лазареті?

Сестра, літня англійка, повна свідомості своєї гідності, відповідала, що входила сама в каюту три рази, два рази посилала прибирати коридорну прислугу, але що через годину все знову приймало вид погрому.

Про квитку у княгині все питали; і касир вже пішов розшукувати капітана, але, видно, розійшовся з ним зараз.

На новий свист капітана з'явився молодший офіцер, який отримав наказ негайно оселити княгиню в її каюту, стягнути з неї потрійну штрафну плату за дві Лазаретная ліжка як з безквиткового пасажира, а також вимити негайно каюту.

- Я буду скаржитися на вас вашому начальству, - Прохрипіла стара.

- А я на вас не тільки своєму начальству, а й російським властям. А також скажу великому князю Володимиру, який сяде до нас в наступному порту, про вашу поведінку і акуратності.

Тут до старої підійшов молодший офіцер і запропонував їй слідувати за ним до першого класу. Видно було, що стара відьма готова вчепитися в капітана і подряпати йому обличчя. У безсиллі вона зірвала злість на свого чоловіка і покоївки, обізвавши їх ослами і ідіотами, які не вміють навіть підтримати її як слід. Схожа на чудовисько з дантовского пекла, з тремтячою головою, з губами в піні, хрипко кашляючи, як стара собака, стара зникла в коридорі, супроводжувана своїми поплічниками.

Капітан попрощався з нами, просив від його імені запевнити пані Жанну Морана, що вона в цілковитій безпеці на його судні, під охороною англійських законів. Він просив нас обійти ще раз пасажирів четвертого і третього класів, тому що ввечері, після обіду, їх знову будуть вводити на їх початкові місця, вичистивши весь пароплав, що робиться вже зараз.

Віддавши ще раз розпорядження вимити і прибрати каюту старої, капітан наказав лікаря помістити в неї тих пасажирів, яких ми знайдемо потрібне йому прислати. Він попрощався з нами, сказавши, що вахта його починається о шостій годині вечора, і що ми знайдемо його з цієї години в капітанській будці. Він швидко зник на гвинтових сходах, по якій ми спустилися.

Ми постукали в каюту № 1А. Мелодійний жіночий голос відповів нам по-французьки: «Увійдіть», - і мені здалося, що в голосі чути сльози.

Коли ми увійшли в каюту, то перше, в чому мені довелося переконатися, це були дійсно лилися по щоках матері сльози, а діти, затуливши головки їй в плечі, точно боячись побачити лякало, притискалися до неї, обхопивши її шию рученятами.

Мати сиділа, притулившись в кут дивана, і вся ця група висловлювала такий страх, такий розпач, що я зупинився як укопаний, перетворившись відразу в «Льовушку - лови ворон ».

І. підштовхнув мене і шепнув, щоб я взяв дівчинку на руки і заспокоїв матір, як мені велів капітан.

Переконавшись, що ми є послами привіту і радості, мати багато раз перепитувала нас, невже до самого Константинополя вона доїде з дітьми в цій каюті? Щастю її не було кінця. Вона так дивилася на І., як дивляться на ікони, коли моляться. До мене ж вона зверталася як до брата, який може захистити на землі.

Дівчинка повисла на мені і не слухала жодних резонів матері, умовляв її зійти з моїх колін. Вона цілувала мене, гладила моє волосся, шкодуючи, що вони такі короткі, говорила, що я їй снився уві сні і що вона більше не розлучиться зі мною, що я її чудовий рідний дядько, що вона так і знала, що добра фея обов'язково мене їм пошле. Незабаром і здоровань перекочував до мене; і почалася метушня, в якій я не без задоволення брав участь, підбиваючи крихіток до всяких фокусів.

Мати, спочатку прагнула вгамувати дітей, тепер весело сміялася і мабуть не проти була б взяти участь в нашій метушні. Але присутність ікони - І. налаштовувало її на більш серйозний лад.

І. розпитав її, що їли діти і вона. Виявилося, що після ранкового сніданку вони нічого ще не їли, так як буйна сусідка вимагала їх видалення вже багато часу, вони вмирали від страху, і ми застали самий фінал всієї трагікомедії.

І. сказав, що треба негайно погодувати дітей і укласти їх спати, а потім їй самій поснідати, прийняти ванну і теж лягти спати, якщо вона хоче, щоб здоров'я її і дітей відновився до приїзду в Константинополь.

І. вважав, що у дівчинки в легкому ступені, але все ж переміжна лихоманка, що сьогодні вона здорова, але завтра повинен бути знову пароксизм. У матері розширилися від жаху очі. І. заспокоїв її, сказавши, що дасть їй крапель і що треба буде їм всім проводити майже весь день на Лазаретная палубі, лежачи в кріслах, і вони відновляться від виснаження.

Він попросив Жанну зараз же розпорядитися їжею і сказав, що ми обійдемо пароплав і повернемося до неї через години дві. Тоді ми дамо дітям і їй ліки і ще поговоримо з нею.

Ми вийшли, попередньо попросивши сестру погодувати краще мати і дітей. Очевидно, це була добра жінка; діти потягнулися до неї, і ми пішли заспокоєні за долю їх на сьогоднішній день.

Не встигли ми пройти кілька кроків, як нас зустрів лікар, запросив зайти всередину в перший клас до тих дівчині і матері, яких ми так добре вилікували.

- Вони, проспав всю бурю, зараз свіжі, як троянди. Вони дуже хочуть бачити лікаря, так помогшего їм, щоб віддячити за допомогу, - сказав судновий лікар.

Ми пішли за ним і побачили в каюті двох брюнеток, дуже елегантно одягнених, що сиділи в кріслах за читанням книг, нічим не нагадували розпатлані фігури в страшну ніч бурі.

Коли судновий лікар представив нас, старша простягнула обидві руки І., серцево дякуючи йому за порятунок.

Вона швидко сипала італійськими словами, з властивою цій нації експансивністю, і я половини не розумів з того, що вона говорила, хоча сам говорив добре; я зрозумів тільки, що вона говорила від імені обох, дякуючи за порятунок життя.

Молода дівчина не була хороша собою, але її величезні чорні очі були так лагідні й добрі, що варто було будь-класичної краси. Вона теж простягнула кожному з нас обидві руки і просила дозволити їй чим-небудь віддячити нас.

І. відповів їй, що особисто нам нічого не треба, але що, якщо вони бажають взяти участь у добрій справі, ми не відмовимося від їх допомоги. Обидві дами висловили гаряче бажання зробити все, що ми їм скажемо; І. розповів їм про бідну француженці-вдові з двома дітьми, яка втратила у катастрофі чоловіка, яку капітан врятував від мук голоду і бурі, укривши її з хворими дітьми в одній з лазаретний кают.

Обидві жінки були глибоко зворушені долею бідної вдови і потягнулися за грошима. Але І. сказав, що грошей їй дістануть, а ось одягу і білизни у бідолахи немає.

- О, це справа найпростіше, - сказала молодша. - Обидві ми вміємо добре шити; ганчірок у нас багато, ми одягнемо їх всіх відмінно. Ви тільки познайомте нас, а про все інше нам. Ми постараємося віддячити вас в особі вашої приятельки.

І. застеріг їх, що бідолаха залякана. Коротенько він розповів їм про обурливою витівку старої княгині. До сліз обурювалися жінки, відповідаючи І., що не всі ж пані думають і відчувають по образу мегер.

Ми домовилися, що, обійшовши пароплав, зайдемо за ними і проводимо їх до Жанни.

На прощання І. велів мені дістати чорну коробочку Алі, розділив одну пігулку на вісім частин, розвів в воді одну з частинок і дав дівчині випити, порадивши їй полежати до нашого повернення.

Ми спустилися в третій клас. Тут було вже все прибрано; ніде не було видно слідів бурі; але люди майже все ще лежали, не маючи сил рухатися. Тільки кілька турків були вже бадьорі; а цигани представляли саму плачевну картину. Море вселяло їм тепер такий жах, що вони забилися в каюти купами, боячись дивитися на воду.

Нас вони спочатку боялися; але коли ті, хто зважився першими випити крапель, стали вставати, потягуватися і виходити на палубу, все вже вимагали собі нашої чарівної гомеопатії.

Незабаром всі каюти спорожніли. І коли з'явився офіцер з вимогою, щоб пасажири четвертого класу перейшли на свої місця, що четвертий клас вже прибраний і приготований для них, вони з жартами - часто малоцензурною - кинулися займати свої місця.

Жінки вирішили влаштуватися в тій середній закритій частині палуби, де їх помістили перед бурею, і тепер уже самі випровадили звідти всіх чоловіків, що теж супроводжувалося не менше нецензурним і великоваговим дотепністю циган.

Я мимоволі подумав про бідну, тихою і ніжною Жанні; від скількох несподіваних бід врятував її капітан!

Залишивши четвертий клас у відносному благополуччі, ми пройшли в третій клас, але зустрілися там з двома турками, які вже його обійшли. Тоді ми разом з ними обійшли другий клас, де всі були здорові, але було дуже багато слабких. Тут майже все лежали, не могли їсти, і наші ліки в нагоді.

Коли ми увійшли в перший клас, то знайшли тут картину загального обурення. Виявляється, що розбушувалася ще в лазареті княгиня зривала так грубо своє безсиле сказ на свого чоловіка і покоївки, що сусіди по каютах висловили їй своє обурення. Слово за слово, розгорівся скандал, в самий розпал якого ми увійшли. Побачивши нас, стара подумала, що ми знову йдемо з капітаном, злякалася і врятувалася втечею в свою каюту, зачинивши за собою двері.

Загальний сміх супроводжував їй. Публіка тут відчувала себе краще, але в деяких каютах лежали тяжко хворі. До нас підійшов якийсь літній чоловік. Очевидно, дуже важко він переніс бурю; весь жовтий, з мішками під очима, він попросив нас відвідати його дочка і онука, за стан яких він дуже боявся.

Ми увійшли в його каюту і побачили що лежали в ліжку бліду жінку з довгим русявим косами і хлопчика років восьми, худого, блідого і по вигляду дуже хворого.

Літня людина звернувся до дочки по-грецьки; вона відкрила очі, подивилася на І., який схилився до неї, і сказала йому теж по-грецьки:

- Мені не пережити цього жахливого подорожі. Не звертайте на мене уваги. Врятуйте, якщо можете, мої сини і батька. Якщо я помру, у сина не залишиться нікого, крім мого батька. Я не можу думати без жаху, що буде з ним? - І сльози полилися з її очей.

І. велів мені капнути в чарку крапель з темного бульбашки і відповів їй на її мові:

- Ви будете завтра зовсім здорові. У вас був серцевий напад, але буря вщухла, припадок ваш пройшов, і більше він не повториться. Випийте ці краплі, поверніться на правий бік і засніть. Завтра ви встанете раніше всіх, будете сповнені сил і почнете доглядати за вашими батьком і сином. А сьогодні ми зробимо це за вас.

Він підняв її бліду, точно з античної статуї, голову і влив їй у рот крапель. Потім він допоміг їй повернутися, закрив ковдрою і підійшов до хлопчика.

Хлопчик був такий слабкий, що ледве відкрив очі; він, здавалося, нічого не розумів. І. довго тримав його тоненьку ручку в своїй, прислухаючись до дихання і нарешті запитав старого:

- Він давно в такому стані?

- Так, - відповів той. - Судновий лікар вже кілька разів давав йому всякі ліки, але йому все гірше. З самого початку бурі він впав у стан напівнепритомності, і нічого не можна зробити. Невже він повинен померти?

І у старого наповнилися сльозами очі, затремтів голос, і він відвернувся від нас, закривши обличчя руками.

- Ні, до смерті ще далеко. Але чому ви не загартували його фізкультурою, вихованням і гімнастикою? Він кволий і слабкий не тому, що хворий, а тому, що ви зніжений його поганим режимом. Якщо ви хочете, щоб ваш онук жив, тримайте його на свіжому повітрі, і навчіть його верховій їзді, гребному спорту, гімнастики, плавання. Адже ви губите дитини, - сказав І.

- Так, так, ви маєте рацію, доктор. Але ми так нещасливі в житті, ми втратили всіх своїх близьких раптово і тепер трясемося один над одним, - все з тієї ж гіркотою відповів старий.

- Якщо ви будете таким способом і далі оберігати одне одного, ви всі помрете дуже скоро. Вам, чоловікові, треба знайти в собі ті сили і енергію, яких не вистачає вашої дочки, і почати по-новому виховання онука. І взагалі, вам всім треба почати нове життя. Якщо ви згодні слідувати моїм методом лікування, я відповідаю вам за життя хлопчика і почну його лікувати. Якщо ж ви виконувати моїх приписів не будете, я не стану і починати, - продовжував І.

- Я відповідаю вам головою, що все буде виконано в точності, - перервав його старий.

- Ну, тоді почнемо.

І., скинувши з хлопчика ковдру, зняв з його худеньких ніг теплі панчохи, теплу фуфайку і зажадав іншу сорочку. Поки сам він переодягав хлопчика, він велів мені розчинити в полустакане води шматочок пігулки із зеленої коробочки флорентійців і ще маленьку частину пігулки з чорної коробочки Алі. Коли я до розчиненої із зеленої коробочки пілюлі додав шматочок пігулки з чорної, то вода в склянці точно закипіла і стала зовсім червоною.

І. взяв у мене стакан, капнув туди ще крапель з якихось особливих трьох бульбашок і став вливати ліки крихітної ложечкою в рот хлопчикові. Я підтримував голову і думав, що хлопчик ні за що не зможе проковтнути ні краплі. Але він не тільки проковтнув, а навіть останній ковток випив зі склянки.

Я обережно поклав голову дитини на подушку. І. велів мені дістати найбільший флакон з моєї аптечки. Він вимив руки, я наслідував його приклад. Потім він велів мені витягнути руку хлопчика і тримати її долонею вгору, а сам став масажувати рідиною з флакона його руку від долоні до плеча, кожен раз міцно розтираючи долоню. Рука з абсолютно білої стала рожевою, потім червоною. Те ж саме він проробив з іншою рукою, потім з ногами, нарешті розтер все його тіло. Потім рідиною з іншого флакона він змазав хлопчикові віскі, за вухами і тім'я.

Хлопчик тепер став рожевим, раптово відкрив очі і сказав, що дуже хоче їсти. Негайно дідусь за порадою І. подзвонив і наказав принести гарячого шоколаду і білого хліба.

Поки лакей ходив за шоколадом, І. дав крапель старому і порадив йому теж поїсти. Спочатку старий відмовлявся, кажучи, що від качки є не може, але коли хлопчикові принесли їжу, сказав, що шоколад він, мабуть, випив би.

І. порадив йому поїсти манної каші і випити кави, кажучи, що йому зараз шоколад не корисний.

Поки принесли їжу старому, поки він її їв, І. не зводив очей з хлопчика, спостерігаючи, як він їв. Він питав хлопчика, чи не холодно йому, але хлопчик відповідав, що у нього все тіло горить, що йому ще ніколи не було так тепло. На питання, чи не болить у нього що-небудь, хлопчик сказав, що у нього сидів в голові гвинт і дуже боляче різав на чолі і очах, але що зараз доктор вірно вийняв гвинт, що він більше не крутиться в голові і не ріже око .

І. дав йому ще крапель якихось і порадив заснути, на що хлопчик охоче погодився і справді через десять хвилин вже спав, рівно і спокійно дихаючи.

- Ну, тепер ваша черга, - сказав І., подаючи ліки старому.

Той його беззаперечно випив, І. попросив його лягти і сказав, що через три години ми ще раз до них зайдемо, а поки нехай вони все мирно сплять.

Ми вийшли з каюти, де так довго провозилися, і пройшли повз натовп ошатних дам і кавалерів, які вже починали приймати свій зарозуміло-елегантний вигляд і вже намагалися жартувати і фліртувати.

У каюті наших нових знайомих італійок нас чекали вже з нетерпінням і з цілими пакетами білизни і суконь, приготованих для Жанни. І. дуже дякував обох дам, але просив відкласти знайомство і допомогу до завтра, так як сьогодні і мати і діти дуже змучені бурею, слабкі майже до хвороби. Італійки дуже розчарувалися, шкодували бідолах і серцево попрощалися з нами до завтра.

Чи не затримуючись більше ніде, ми пройшли прямо до Жанни.

Якби я не спав цілу добу, напевно, тепер уже звалився б з ніг, до того утомливо було безперервне подорож вгору і вниз по пароплаву і невпинне зіткнення з людьми і їх болісно пристрасними поривами злоби, страху і відчаю.

У каюті Жанни ми застали дітей ще спали, а сама вона сиділа в кутку дивана, одягнена в своє вичищене плаття, ретельно зачесана, але з особою таким скорботним і блідим, що у мене залоскотало в горлі.

- А я вже і чекати вас перестала, - сказала вона нам, і губи її трохи посміхнулися, очі ж були повні сліз.

- Нам довелося затриматися, щоб допомогти одному хлопчикові, - відповів їй І. з такою ласкою в голосі, який я ще не чув від нього. - Але чому ви думали, що ми можемо порушити дане вам слово і не прийти? Чи можна бути такою підозрілою і так мало вірити слову людей?

- Якби ви тільки знали, як я вірила людям до самого останнього часу і як жорстоко довелося мені розчаруватися в честі і доброзичливості людей, ви не судили б мене за мій страх помилитися зараз. Я боюся навіть думати про диво тієї допомоги, що ви надали мені. Я все чекаю, що це чудовий сон - подорож в цій каюті, що він розтане як туман і мені залишиться тільки один наслідок туману - роса моїх сліз, - сказала Жанна.

- Я вам співчуваю всім серцем, - відповів І. - Але кожна людина, коли на нього обрушується буря життя, навіть така жахлива і несподівана, як та буря на морі, яку ви пережили на цьому пароплаві, повинен бути енергійний і боротися, а не падати духом і тонути в сльозах. Подумайте, що було б з людьми на цьому судні, якби капітан і його команда розгубилися і замість боротьби з ураганом впали б духом і віддалися у владу стихії? Ваше положення небезнадійно. Правда, ви втратили відразу і чоловіка, і любов, і добробут. Але ви не втратили дітей, не втратили найближчої мети вашого життя. Навіщо повертатися думками до минулого, якого вже немає? Другий раз втратити минулого не можна. Навіщо думати з жахом про майбутнє, якого ви не знаєте і якого втратити неможливо, тому що його теж немає. Втратити можна лише одне сьогодення, ось це летить «зараз». А це залежить тільки від енергії і життєрадісності людини. Вдумайтеся, озирнувшись назад на вашу поведінку, скільки зайвої муки ви створили собі самі своїм страхом перед життям? Чому допоміг ваш страх? І хіба що-небудь з тих картин жаху, які ви собі малювали, збулося зараз? Наведіть в такий же порядок свій внутрішній світ, в який ви привели

свою зовнішність. Викиньте з голови думки про бідність і безпорадності і в вірності вашої любові до померлого чоловіка знайдіть силу для нового життя праці та боротьби за життя і щастя ваших і його дітей. Не плачте так жахливо. Пам'ятайте, що ви оплакуєте себе, тільки себе, свою втрату, своє порушене егоїстичне щастя. Ви думаєте, що оплакує загибель чоловіка і його кончившуюся життя. Але що ми можемо знати і розуміти в відбуваються перед нами долі людей? думайте - по гіркому досвіді, - що і ваше життя, як життя вашого чоловіка, може закінчитися раптово. Живіть так, як ніби в кожну хвилину ви віддаєте свій останній борг турбот і любові вашим дітям і всім тим людям, з якими вас зіштовхує життя. Не піддавайтеся зневірі, тримайте себе в руках, забудьте

особисто про себе і думайте про дітей. Але не смутними думками про їх злиднях і своєї безпорадності насичуйте ваш день, а істинної вірністю і героїзмом материнської любові. Намагайтеся, як би це ні було вам важко, не плакати. Приховуйте ваші сльози і страх від дітей, навчайте їх - своїм власним прикладом - бути добрими і весело приймати кожен наступний день. Не бійтеся зараз нічого. Навіть якщо ваше передчуття і вірно і ваш дядько не живе більше в Константинополі, не втрачайте мужності, сподівайтеся не так на людей, а на себе саме. Ми познайомимо вас завтра з двома дуже добрими і культурними дамами. Вони прийдуть до вас і вашим дітям з великою радістю на допомогу по туалетного частини. Що ж стосується роботи і можливості прогодувати себе і дітей в Константинополі, то тут же, на цьому пароплаві, їдуть два наших друга, мають велике підприємство в Константинополі. Якщо їм не потрібна особа, знаючи досконало французьку мову, як його знаєте ви, вони допоможуть вам знайти працю. Бути може, вам можна буде відкрити майстерню дамських капелюхів або ще що-небудь, що забезпечить і вам і дітям життя. Але яким би способом ви не вирішили проблеми, - для всього потрібно бути в повному спокої, зосередженості і бадьорості, головне, в спокої і самовідданість. Я ще раз дуже вас прошу, перестаньте плакати. Чи не озирайтеся назад і намагайтеся думати тільки про летить зараз хвилині і про ту справу, яке робите зараз. Самому ж важливе для вас справу зараз - це здоров'я ваших дітей. Я думаю, що дочка ваша підхопила погану форму лихоманки, і вам доведеться чимало повозитися і позалицятися за нею.

Я не зводив очей з Жанни зовсім так само, як вона не зводила їх з І. Мені не доводилося ще ніколи дивитися так довго на жіноче обличчя. По обличчю Жанни пробігала така маса всіляких виразів, що описати їх все немає ніякої можливості.

Спочатку на цю особу відбилося безмежне здивування. Потім промайнуло обурення, протест. Їх змінили такою скорботою і відчай, що мені хотілося втрутитися і пояснити їй слова І., які вона, очевидно, не так розуміла. Але поступово особа її світлішало, ридання вщухали, і в очах промайнуло вже знайоме мені то вираз благоговіння, з яким вона дивилася на І. - ікону, коли ми прийшли до неї в перший раз.

І. говорив з нею по-французьки, говорив правильно, але з якимось акцентом, чого я не помічав ще жодного разу в його промові на інших мовах. Я подумав, що він вивчив цю мову вже дорослим.

- Я не вмію висловити вам свою вдячність і навіть не всі, ймовірно, розумію з того, що ви мені говорили, - сказала Жанна своїм тихим і музичним голосом. - Але я відчуваю в своєму серці чудову зміну. Те, що ви сказали, що вірність любові до мого чоловіка - це повинні бути не сльози про нього, а праця для його дітей, - це підняло якесь світло в мені, дало якусь незрозумілу впевненість. Я не білоручка. Я вийшла заміж за простого робочого проти волі моїх батьків - заможних селян. Я була у них одна дочка; вони мене по-своєму любили і балували, але вимагали, щоб я вийшла заміж за сусіднього поміщика, людини багатого, літнього, дуже скупого і мені дуже противного. Довго батьки вмовляли мене; мені було шістнадцять років, і я вже готова була погодитися на цей жахливий шлюб. Але побачила випадково на вечірці в однієї подруги мого майбутнього чоловіка, Мішеля Морана. І відразу зрозуміла, що навіть смерть не злякає мене і за багатого старого я не вийду. Я танцювала цілий вечір з Морана, і він благав мене вийти на наступний день до нього на побачення. Ніщо не могло відірвати моїх думок від Мішеля. Шість тижнів я жила вдома як в пеклі. І мати, і батько гризли мене так, що до сих пір я без жаху не можу згадувати цього часу, хоча вже минуло вісім років з тих пір. Нам з Мішелем довелося втікати з рідних місць. Тут якраз трапилася нагода поїхати в Росію, і ми потрапили на фабрику гумових виробів французької компанії в Петербурзі. Ми жили дуже добре. Я працювала у французькому капелюшному магазині, де дами нарозхват купували мої капелюхи, ми були такі щасливі, і ось ... - і бідолаха знову заридала.

Зібравшись з силами, вона ледь чутно закінчила свою розповідь:

- Катастрофа сталася тому, що машина, де працював чоловік, була в несправності. Але керуючий все відтягував ремонт, поки не сталося непоправне лихо.

- Чи не ятріть своїх ран. Отріте сльози. Діти прокидаються, треба берегти їх нерви; і ваші сили теж підірвані, - все так само ласкаво сказав їй І. - Поставте собі найближче завдання: відновити сили дітей. Треба дати дівчинці краплі, щоб послабити напад нового нападу. А завтра, незважаючи на слабкість дітей, треба їх обох укласти на палубі. Але це ми допоможемо вам зробити вранці, як тільки скінчиться сніданок.

Жанна слухала І., як слухають пророка. Її щоки палали, очі горіли, і в усій її слабкою фігурці з'явилося стільки сили і рішучості, що я був вражений контрастом між її видом, коли ми увійшли і зараз.

Ми попрощалися з нею і вийшли в супроводі вереском прокинулися дітей, які не бажали нас відпускати.

Як тільки зачинилися за нами двері каюти, я відчув повне знемога. Я так глибоко пережив трагедію простого розповіді Жанни, стільки раз ковтав клекотіло в горлі сльози, що останні свої сили втратив за цей час.

І. взяв мене під руку, лагідно мені посміхнувся і сказав, що дуже співчуває мені в моєму скрутному досвіді початку нового життя.

Я насилу дійшов до нашої каюти. Ми переодяглися і сіли за вже сервірований стіл, де нас чекав мій нянька-здоровань.

У перший раз мені не хотілося їсти і не хотілося ні про що говорити. Море в порівнянні з ранковими хвилями значно заспокоїлося, але пароплав все ще сильно гойдало. І. подав мені якусь цукерку з своєю помаранчевою коробочки, яка повернула мені бадьорість, але говорити мені все як і раніше не хотілося. На пропозицію І. зійти через годину до турків я рішуче відмовився, сказавши, що я ситий людьми і потребую якусь дещицю усамітнення і мовчання.

- Бідний мій Левко, - ласкаво сказав І. - Дуже важко прямо з дитячої недосвідченості перейти в бурхливе життя чоловіка, де потрібно відразу розгорнути всю напругу сил і енергії. Але ти вже чимало людських доль особисто спостерігав за ці дні і чимало про них чув. І ти бачиш, як раптові удари життя, як повинна людина бути вільною в своїй свідомості. Як гнучко повинен перемикатися і включатися в нове життя; і як краще за все не чекати чогось в майбутньому, а діяти в кожне поточне мить. Діяти люблячи і перемагаючи, завжди думаючи про загальне благо, а не про одних особистих досягненнях.

І. сів у крісло поруч зі мною; ми трохи помовчали, але раптово почулися на сходах кроки і голос капітана, який тепер остаточно здружився з нами. Мене він просто обожнював, як і раніше вважаючи мене веселуном і диво-сміливцем, як я не старався переконати його в цьому.

Щоб дати мені побути на самоті, І. пішов назустріч капітану, і вони разом пройшли до нього в каюту.

Я дійсно потребував самоті. Моя душа, мої думки і почуття були схожі на бурхливе море, і хвилі мого духа так само набігали одна на іншу, стикалися, пінилися і кипіли, не приносячи заспокоєння, не приводячи до якогось висновку.

З тисячі несподівано звалилися на мою голову подій, я не міг виділити жодного, де б логічний хід речей був мені зрозумілий до кінця. Усюди, мені здавалося, я бачив якусь чудову таємничість, а я терпіти не міг ні таємниць, ні чудес. Слова, які говорив мені Флорентієць, «немає чудес, є тільки той або інший ступінь знання», часто миготіли в сумбурі моїх думок, але я їх не розумів.

З усіх почуттів, з усіх вражень в моїй душі панували два: любов до брата і любов до флорентійців.

Я не любив ще жодної жінки. Нічия жіноча рука не пестила мене; я не знав ласки ні матері, ні сестри. Але що таке любов, відданість повна, що не критикує, а обожнює, я знав, бо любив брата-батька так, що всі мої справи, всі мої вчинки, все і завжди робив так, як ніби-то брат був поруч зі мною і я радився з ним в кожному русі свого серця. Єдине, що я приховав від нього, - це свій письменницький талант. Але знову-таки, керувало мною бажання оберегти брата-батька від поганого писаки брата-сина.

Ця любов до брата становила стрижень, остов моєму житті. На ній я будував все своє сьогодення і майбутнє, причому на даний я дивився зверхньо, ??як на переддень тієї чудової життя, якої ми заживемо разом після закінчення мого навчання.

І тепер мені довелося побачити своє дитяче осліплення, я не замислювався раніше про те, хто такий мій брат, який життям він живе. Тепер я побачив шматочок його життя, громадської та особистої, де мене не було. Для мене це було катастрофою, майже такою ж гострою, як катастрофа Жанни. І ридаючи про неї, я ридав і про себе ...

Я нічого не розумів. Яку роль відігравала і відіграє Наль в життєвому виставі мого брата? Яке місце займає брат в революційному русі? Як пов'язаний він з Алі і флорентійця? Воістину, тут все здавалося мені дивом, я усвідомлював свою величезну невежественность і непідготовленість до того життя, в яку мені довелося увійти зараз.

Я думав, що любити так, як я любив брата, одному серцю можна тільки одну людину, один раз в житті. І зовсім не помітив, як серце моє розширилося і впустило туди ще одну людину, який посів його повністю, як світлим кільцем оперезавши моє серце, залишивши тільки в середині кільця образ брата Миколи.

Я не роздвоївся в своїй любові до флорентійців і брату. Я злив їх обидві в собі, часто переливаючи обидві образи в один болісний стогін туги і спрагу побачення ...

Я ще не відчував такої сили чарівності, якої полонив мене Флорентієць. Дивне, нове розуміння слова «полонив» стало в моїй свідомості. Воістину, полон мого серця і думок зливався в якесь зачарування, в радість, яку розливав навколо себе ця людина. Вся атмосфера навколо нього дихала не тільки силою, впевненістю, але, потрапляючи в неї, я радів щастя жити ще один день, ще одну хвилину біля нього.

Поруч з ним я не відчував ні страху, ні сумнівів, ні думок про завтрашній день, - одне творче рух всього навколишнього ніс в собі ця людина.

З властивою мені неуважністю я забув про все і всіх, забув час, місце, пішло відчуття простору - я летів думкою до мого дивному одному, я так був сповнений їм, що знову - як вночі в бурю - мені здалося, що я бачу його.

Точно кругле вікно відкрилося серед темніють хмар, і я побачив міраж моєї мрії, мого флорентійців в білому одязі, з золотистими, кучерявим волоссям.

Я встав з крісла, добіг до краю палуби і точно почув голос: «Я з тобою, мій хлопчик, йди за вірністю моєї і досягнеш мети, допоможеш брата - і зустрінемося знову».

Бурхлива радість охопила мене. Якась сила влилася в усі мої члени, і вони стали наче залізними. Я відчув себе щасливим і надзвичайно спокійним.

- Ну, як же почувається мій юний друг, сміливець-веселун? - Почув я за собою голос капітана. - Ніяк, чудові хмари сьогоднішнього вечора захопили вас в небо?

Я не відразу усвідомив те, що відбувається, не відразу повернувся; але коли повернувся, то своїм, очевидно, перетвореним особою вразив не тільки капітана, але навіть І., так здивовано обидва вони подивилися на мене.

Точно бажаючи захистити мене від капітана, І. обійняв мене і міцно притиснув до себе.

- Ну і сюрпризи ж здатні підносити ці російські люди! Що з вами? Адже ви просто красень! Ви виблискують як дорогоцінний камінь, - говорив, посміхаючись, капітан. - Так ось ви яким буваєте! Тепер я не дивуюся, що не тільки красуня з лазарету, а й молода італійка і російська гречанка - все запитують про вас. Я тепер розумію, які сили, окрім хоробрості, таяться в вас.

Я з жалем подивився на темні хмари, де зник міраж моєї любові, і тихо сказав капітану:

- Ви дуже помиляєтеся, я далеко не герой і не Дон Жуан, а звичайнісінький «Левко - лови ворон». Я і зараз ловив свою мрію, та не спіймав.

- Ну, - розвів руками капітан, - якщо за три дні, з огляду на ще умови бурі, збентежити три жіночих серця - це ще мало, то залишається тільки додати на ваги ваших перемог моє, вже діряве, серце старого морського вовка. Ви забрали мене в полон, юний друг; ходімо випити брудершафт.

Не було ніякої можливості відмовитися від запрошення привітного людини. Але мені здавалося, що ніколи ще зобов'язання ввічливості були мені надзвичайно важкими.

- Думай про флорентійців, - шепнув мені І. - Йому теж не завжди легко, але він завжди привабливий, старайся передати зараз його чарівність всім оточуючим.

Ці слова штовхнули мене на нове застосування вирували в мені радості. І через деякий час і капітан, і піднялися до нас турки реготали від моїх вдалих каламбурів і дотепів.

Вечір швидко перейшов в ніч, а рано вранці ми повинні були увійти в порт Б., поповнити запаси води, вугілля та провіанту, а також вивантажити худобу і частина коней.

Відрадили втомою, ми з І. розпрощалися з усім суспільством і пішли в свою каюту.

Ми ще довго не спали, я ділився з І. своїми думками, тугою про брата, своєю відданістю флорентійців і міражем і слуховий ілюзією, які створила мені в хмарах моя туга за флорентійців. І. говорив мені, щоб я не думав про міражі, не думав про ілюзії, а думав тільки про сам сенс долетіли до мене слів. Чи не все одно, яким чином ти отримав якусь звістку. Важливо, яка це була для тебе звістку і які сили вона пробудила в тебе.

- Запам'ятай почуття впевненості і радості, які народилися в тобі сьогодні, то спокій, яке ти відчув у глибині серця, коли тобі здалося, що ти бачиш і чуєш флорентійців. І якщо будеш робити якесь велике діло, маючи в собі ці почуття - не сумнівайся ніколи в успіху. Чистий вірність людини ідеї, як і вірність його любові, завжди приведуть до перемоги.

Я міцно обняв і поцілував І., від щирого серця подякував йому за всі турботи про мене і ліг спати, благословляючи життя за її світло і красу, в повному мирі з самим собою і з усією всесвіту.

Буря на морі |  Стоянка в Б. і несподівані враження в ньому
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати