На головну

У мого брата |  Лорд Бенедикт і поїздка на дачу Алі |  Моє перетворення в дервіша |  Я в ролі слуги-перекладача |  Ми не доїжджаємо до К. |  Нові друзі |  Ще одне гірке розчарування і від'їзд з Москви |  Ми їдемо в Севастополь |  У Севастополі |  Стоянка в Б. і несподівані враження в ньому |

Буря на морі

Не встиг я зійти і п'яти ступенів, як щось сильно штовхнуло мене в спину, і я неминуче полетів би вниз головою униз сходами якби мій Бурмило не прийняв мене на руки, як діти ловлять м'яч, і в один мить не опинився зі мною на майданчику, поставивши мене на ноги.

Я не міг збагнути, що сталося, але побачив, що І. тримає молодшого турка за плечі, а батько його звільняє його ногу з щілини між поручнями. Він якимось чином, безглуздо розставляючи ноги ширше, щоб не впасти, поставив її між перил, зачепився за них і, падаючи, штовхнув мене головою в спину, від чого я полетів вниз.

Як це ні було невдалим до часу і місця, але було так комічно, молодий турок мав такий нещасний і засоромлений вид, що я, забувши все «такти» на світлі, так і залився сміхом. Бурмило не смів, очевидно, голосно реготати, але пирхав і давився, що мене ще більше смішило.

- Алло, - пролунало за моєю спиною. - Це хто ж знайшовся на пароплаві такий сміливець, щоб зустрічати цю дику качку веселим сміхом?

Я впізнав голос капітана і побачив його нижче, наступного майданчику в мокрому плащі і капюшоні.

- Так це ви, юнак, такий герой? Ну, можна бути спокійним, ви будете хорошим моряком, - додав капітан, підморгуючи мені.

Ми спустилися вниз, причому я, сміючись, запропонував молодому турку йти попереду мене, але він так благально глянув на мене, що я знову пішов вперед, слідом за Бурмилом, і порівнявся з капітаном, все ще сміючись.

- Герой не я, а ось цей молодець, - сказав я капітану, вказуючи на нашого матроса. - І якби не він, - довелося б вам мене відправити в лазарет.

- Ну, якби вам довелося туди вирушити, я б постарався помістити вас в каюту поруч із прекрасною незнайомкою. Ви маєте занадто великий успіх у маленької дочки, чого доброго, і мати піде її прикладу.

Він посміхався, але посміхалися тільки його губи, а очі були пильно, суворі. Я якось усім єством відчув, що небезпека даного моменту дуже велика.

Нас раптово так хитнуло, що молодий турок знову мало не впав. Капітан глянув на його батька і сказав, що йому треба тримати сина під руку, коли досягнемо нижньої палуби, а звести його зі сходів він дасть зараз поводиря. За його свистку вибіг знизу матрос, а прийнявши наказа капітана, взяв за талію молодого турка.

Спускатися було важко, але, на свій подив і до великого задоволення моєї няньки - матроса-здоровані, я йшов все краще, а турок все так само погано. Але як тільки сходи скінчилися і він відчув, що сходинок більше немає, - він відразу зміцнів і пішов краще, але все ж кульгав.

Ми зупинилися біля підніжжя сходів, щоб розділити між собою наше поле дій. Тут було справжнє пекло. Вітер вив і свистів; хвилі дибілісь вже величезні. Люди стогнали; жінки і діти плакали в паніці; коні в трюмі іржали і билися; корови мукали; блеяли вівці, - нічого не можна було розчути, все зливалося в якийсь безперервний виття, гул і гуркіт.

І. потягнув мене за рукав, і ми пішли в жіноче відділення. Побачивши нас, жінки цілою купою кинулися до нас, але зараз же багато покотилися назад, так як пароплав злетів вгору і знову впав вниз, як у прірву. І. підходив по черзі до найбільш страждали; я набирав вказуються краплі, він разом з матросом підводиться голови страждали, я ж вливав їм у рот ліки.

Сморід тут стояло таке, що, якби не вітер, я навряд чи міг би його винести.

Поступово ми обійшли всіх, і люди стали затихати, навіть засипали. Два матроса з гарячою водою, зі щітками і ганчірками навели в приміщенні чистоту.

Ми вийшли з жіночого відділення і пішли допомагати туркам, робота яких була ще зроблена тільки наполовину, так як чоловіків було набагато більше. Кілька людей були зовсім здорові і зголосилися нам допомагати. Незабаром і тут заспокоїлися стогони і прокльони, люди і тут стали засипати.

І. передав двом конюхам кілька пучків якийсь сухої трави і велів її прив'язати в декількох місцях в трюмі, пояснивши, що вона справить на тварин таке ж заспокійливу дію, як ліки на людей.

Турки залишилися на палубі, а ми спустилися з конюхами в трюм, де І. сам вказав, в яких місцях прив'язати пучки трави.

Повернувшись на палубу, І. запропонував і здоровим людям прийняти наше ліки, кажучи їм, що кілька годин сну підкріплять їх і дадуть можливість бути великою допомогою безсилим супутникам, коли почнеться буря.

- Буря? Та хіба це ще не буря ?! - почулися вигуки.

- Ні, це ще не буря, а тільки легка тряска, - пролунав раптово біля нас голос капітана. - Тому прийміть ліки і поспіть поки, якщо ви істинно відважні чоловіки. Кожна сильна рука і хоробре серце будуть потрібні, коли вибухне буря.

Несподівана поява капітана і його сильний, дзвінкий голос вплинули на які допомагали нам сміливців. Всі мовчки відкривали роти, і ми їм вливали наші чудо-краплі.

Капітан запитав І., скільки годин триває заспокійливу дію його крапель, і І. відповів, що не менше шести годин будуть люди спокійні. Капітан вийняв годинник, натиснув пружину, і годинник дзвінко відрахували дванадцять.

- Буря почнеться години через два-три найбільше. Я вирішив перевести частину пасажирів третього класу в вітальні другого класу, а весь четвертий клас в третій, - сказав нам капітан. - Зараз скінчиться перехід пасажирів третього класу, і треба буде жінок, дітей і найбільш слабких чоловіків четвертого класу помістити в каюти третього, а інших влаштувати на підлозі в коридорі третього класу на матрацах. Я пришлю сюди частину команди, ви ж, будь ласка, не йдіть, поки все звідси не перейдуть до третього класу. Бути може, кому-небудь вам доведеться допомогти ще раз.

І він так само швидко зник, як несподівано з'явився. Він був скрізь; забігав весь час на капітанський місток, де стояв старший помічник, даючи всюди розпорядження і встигаючи особисто обстежити кожен кут пароплава, він всіх підбадьорював і заспокоював, для всіх у нього було добре слово.

Незабаром прийшли кілька матросів і офіцер, розбудили жінок і запропонували їм перебратися в каюти третього класу разом з дітьми. Не обійшлося справу без криків і істеричних криків; але все ж незабаром всі жінки і діти були розміщені, і залишилося ще кілька вільних кают для хворих і слабких чоловіків.

Ми пішли разом з командою будити чоловіків. Тут справа пішла краще; все відразу зрозуміли небезпеку і швидко перебралися в третій клас, виділивши самі найслабших для розміщення по каютах.

У жіночих каютах знову заплакали діти; довелося їм дати повторний прийом, причому І. пильно вдивлявся в їхні обличчя, прислухався до дихання - і тільки тоді давав нові ліки, коли в цьому була нагальна потреба. За певних строків-робітників І. зупинявся особливо довго і давав їм ще якісь цукерки, засовуючи їм - вже дрімаючим - їх в рот.

Ми пройшли до пасажирів третього класу, переведеним в вітальні другого класу, і покинули їх тільки тоді, коли дали ліки і тут всім його пасажирам. Тут теж панувала паніка, плакали діти і стогнали навіть чоловіки. Але допомога І. скоро всіх заспокоїла. Ми хотіли залишитися тут же на чергування, але посол від капітана просив І. і мене піднятися до першого класу, де вмирала якась дівчина.

Ми залишили турків внизу і піднялися за нашим матросом в перший клас. З усіх боків до нас мчали крики, бігали покоївки і лакеї і, мабуть, картина людських страждань була тут багато огидніше, так як противні вигуки, де звучали нотки вимогливості, злоби і егоїзму, виливалися в лайки і погане поводження з суднової прислугою, вже збилася з ніг.

Нас привели в каюту, де мати з розпатланим довгим волоссям стояла на колінах у головах дочки, яка була в глибокій непритомності. Сама мати вже нічого не міркувала, ридаючи і викрикуючи якісь італійські слова, вона мучила своє волосся і ламала руки. І. за допомогою матроса підняв її з підлоги, поклав на диван і велів мені дати їй п'ять крапель, вказавши бульбашка. А сам нахилився над дівчиною, яку судновий лікар не міг привести до тями вже більше години.

Як тільки я дав матері ліки, вона заснула миттєво, і я підійшов до І.

- Випадок важкий, Левко, - сказав І.

В цю хвилину нас так шатнуло, що я ледве встиг схопитися за поручень біля стіни, а І. однією рукою утримав вирувало з дивана дівчину, інший схопився за здоровані.

- Треба скоріше привести її до тями, забігти в лазарет і поспішати на допомогу капітану, - сказав мені І. - Підніми дівчину і тримай сидячи, - звернувся він до матроса. - А ти, Левко, капни їй в рот п'ять крапель з темного бульбашки, коли я відкрию їй рот. Приготуй краплі, щоб миттєво їх влити.

І. дістав зі своєї аптечки якісь гостро пахнуть краплі і пустив дівчині по одній краплі в кожну ніздрю. Через хвилину дівчина сильно чхнула. І. спритно відкрив їй рот, а я влив їй свої краплі за допомогою матроса, якому довелося впертися коліном в диван і тримати мене за талію, інакше я б полетів на спину від нового поштовху, а дівчина впала б на диван.

- Тепер тут все буде благополучно, поспішаємо в лазарет, - шепнув мені І.

Ми доручили ввійшов доктору його пацієнтів; він був дуже здивований, що дівчина спить і рівно, мирно дихає. Але І. так поспішав, що навіть не дослухав фрази лікаря.

Найкоротшим шляхом, по якійсь гвинтових сходах, ми швидко добралися до лазаретний палат, де теж були стогони і сльози. Але ми, ні на що не звертаючи уваги, майже вбігли в палату № 1А. Там бідна мати не знала, що їй робити з двома ридала дітьми, і готова була сама заплакати в творити навколо неї пеклі. Кожен гвинт на пароплаві скрипів і верещав на свій лад; весь пароплав тремтів і трусився, як ніби-то був з тонкого листового заліза; а люди відчували себе то догори ногами, то перевалювалися з боку на бік, видаючи протяжні стогони, які, зливаючись з виттям вітру, здавалися завиванням нечистих сил.

Майже миттєво ми влили дітям краплі. І. дав матері якусь пігулку і просив її бути бадьорою, кажучи, що все буде добре, але треба посилати капітану бадьору енергію, щоб кріпити його сили в боротьбі, а не лити сльози і сумувати, що це тільки розбиває всяку енергію. Жінка так молячи глянула на І., що він потиснув їй руку і сказав:

- Тримайтеся. Мати повинна бути прикладом дітям. Лягайте біля них і спите.

Ми знову найкоротшим шляхом помчали на палубу до капітана на його місток. Треба зізнатися, що І. тримав мене під руку, а матрос буквально підштовхував мене ззаду, і тільки таким способом я міг дертися по сходах і переходам. Якби не було цієї подвійної допомоги, я б десять раз полетів вниз головою і, напевно, вбився б на смерть. Коли ми вийшли на палубу, то потрапили прямо в пекло. Виблискували блискавки, гуркотів грім зливався з виттям і свистом вітру, точно безперервна канонада. Блискавки відразу засліпили нас, і ми повинні були зупинитися, так як було важко навіть дихати в крижаній атмосфері бурі.

Ми дісталися до капітанського містка з величезними труднощами. Я не встиг навіть отямитися, як мене обдало з ніг до голови холодною водою і навіть очі я повинен був закрити. Я обтрушувався, як пес, протираючи очі руками, і відкрив їх з великим зусиллям, але все ж в змінюваних вогнях блискавок і пітьмі нічого не бачив.

Я відчував, що мене тягнуть сильні руки, і пішов, якщо тільки можна назвати словом «пішов» те, що робили мої ноги і тіло. Я піднімав ногу, щоб поставити її на підлогу, а сам валився на свою няньку-матроса, з ногою, повислої в повітрі. То я валився назад і чув крик І .: «Пригніться!» Чи не встигав нагнутися, як знову валився на бік. Ці кілька десятків кроків, які необхідно було пройти до капітанського містка, здалися мені довгими, як дорога до незбутнього щастя.

Але ось я почув, що матрос-здоровань щось крикнув, рвонув мене вперед; зі свого боку І. тягнув теж щосили моє безпорадно балансує тіло, - і в одну мить ми опинилися біля капітана і його помічників у керма. А в наступний момент ми виявилися мокрими, притиснутими до стінок капітанською будки, але врятованими і не змитими жахливої ??хвилею.

Те ж, що сталося в наступний за тим момент, не піддається ніякому опису. Водяна стіна обрушилася на пароплав, так ударивши по капітанською будці, що вона вся затремтіла, а І. і матрос кинулися до керма, яке капітан і помічники не могли вже утримати втрьох.

- Левко, - кричав І., - швидше за із зеленої коробочки флорентійців пігулки всім, капітану першого!

Я був притиснутий в кут будки таким сильним вітром, що дув у ноги, що стояв дуже стійко. Це допомогло мені легко дістати коробочку, але я розумів, що, якщо знову вдарить хвиля, я не встою на ногах. Я зібрав всі свої сили, в своїм серці майнула постать флорентійців, про який я невпинно думав весь час. Серце моє раптом забилося від радості, і так близький був до мене в цю хвилину мій друг, що я точно побачив його поруч з собою. Позитивно, якби я спав, то був би впевнений, що бачу його уві сні - так ясно намалювала мені уяву фігуру в білому мого дорогого покровителя флорентійців.

Я відчув приплив таких сил, як ніби-то цей чарівний друг був і справді біля мене. Я легко вийняв пігулки, мені стало весело, і я, сміючись, нахилився до капітана. Той аж рота роззявив від подиву, побачивши мене сміється в таку мить жахливою небезпеки, ніж я негайно і скористався, сунувши йому пігулку в рот.

Точно чудова рука флорентійців допомогла мені - я забув про поштовхи, тремтінні судна, ударах хвиль, забув про смерть, що мчить в кожному новому пориві хвиль, - я всім дав пігулки і останнім проковтнув пігулку сам. Очі звикли, навколо стало точно світліше. Але розрізнити, де закінчувалася вода, де починалося небо, не було можливості.

Тепер всі чоловіки тримали руки на колесі керма. Мені все ще здавалося, що я бачу високу білу постать флорентійців, тепер стоїть поруч з І. Він ніби тримав свої руки на його руках. Та й команда капітана здавалося мені, йшла під диктовку І. Ми пливли, вірніше гупали вниз і злітали на гори досить довго. Всі мовчали, борючись з загрожує смертю.

- Ще один такий крен, і пароплав ляже, щоб вже не встати, - прокричав капітан.

Не знаю, що мене розбирала, має бути пігулка так розохотила мене, що я прокричав на вухо капітанові:

- Чи не ляже, ні за що не ляже, вийдемо неушкоджені.

Він тільки знизав плечима, і жест цей я перевів як поблажливість до мого хлоп'ячому нерозуміння загрожує смерті. Тим часом ставало світліше. Тепер я міг уже розглянути той живий водяний пекло, в якому ми пливли, якщо можна назвати цим словом жах Ухань в прірву і взмиванія на гори, які ми робили.

Море являло собою білу киплячу масу. Часом здіймалися височенні зелені стіни води з білими гребенями, точно погрожуючи нас залити відразу з усіх боків і поховати в прірви. Але різка команда капітана і вправні руки людей різали водяні стіни, і ми гупали вниз, щоб благополучно вискочити знову вгору.

Але ось я помітив, що капітан увібрав голову в плечі, крикнув щось І. і наліг всім корпусом на колесо. Мені здалося знову висока біла фігура флорентійців, яка торкнулася рук І., який рушив колесо так, як хотів капітан і чого він сам не міг домогтися від своїх помічників. І ось пароплав слухняно повернувся носом вправо. Серце у мене впало. На нас йшла найвища гора води, на верху якої кружляв водяний стовп, висотою, здавалося, що підпирають небо.

Якби вся ця гора вдарила нам в борт, судно неминуче перекинулося б. Завдяки спритному маневру пароплав прорізав черево водяної гори, і вся тяжкість її обрушилася на кормову частину пароплава. Пролунав гуркіт, точно випалили з гармат, судно здригнулося, ніс задерся вгору, точно на гойдалках, але через хвилину ми знову йшли в піні клекотіло моря, де хвилі були жахливі, заливали палубу, але не загрожували розбити нас.

Отямившись, я став шукати очима, не побачу чи свого дивного друга флорентійців, але зрозумів, що то був міраж, міраж моєї любові до нього. Я так був сповнений думок про своє чудовому одного, так вірив в його допомогу, що він привидівся мені навіть тут.

- Ми врятовані, - сказав капітан. - Ми вийшли з смуги урагану. Качка буде ще довго, але тепер на смертельну небезпеку вже немає.

Він запропонував нам з І. піти в каюту відпочити. Але І. відповів, що ми втомилися менше нього і залишимося з ним, поки не вийдемо остаточно з небезпеки. А зараз пропонуємо йому відпустити старшого помічника, найбільш втомленого, і викликати кого-небудь іншого наверх.

Капітан послав вниз старшого помічника дізнатися, як себе почувають пасажири всередині, і велів йому змінитися з ким-небудь із чергових помічників на дві години, а відповідь про стан судна всередині нехай принесе той, хто його змінить.

Не знаю, чи багато пройшло часу. Ставало дедалі ясніше; буря була майже так само сильна, але мені здавалося, що обличчя капітана просвітліло. Він був змучений, очі запали, обличчя було бліде до синяви, але суворості в ньому вже не було.

І. подивився на мене і крикнув мені дати всім по пігулці з чорної коробочки Алі. Я думав, що качка вже не так сильна, відокремився від кута, де весь час стояв, і неодмінно впав би, якби І. мене не підтримав.

Я дуже здивувався. Кілька годин тому я так легко одягли всіх ліками в розпал урагану, а тепер без допомоги І. не зміг цього зробити, хоча було набагато тихіше. З великими труднощами я подав всім пігулки з коробочки Алі, з не меншим утрудненням проковтнув її сам і ледве повернувся на колишнє місце.

Тепер я побачив, що в кутку був відкидний стілець. Я опустив сидіння і сів в повному здивуванні, чому ж в розпал бурі, коли мені ввижався Флорентієць, я міг рухатися легко, а тепер не можу ступити кроку, та й сиджу з працею, тримаючись міцно за поручні.

Невже ж одна думка про дорогу друга, якого я всю ніч кликав всім серцем на допомогу, допомогла мені так зосередити волю? Я згадав, яке почуття радості наповнило мене; як я усвідомлював себе сильним; як сміявся, даючи капітану пігулки, - а ось тепер розвіявся і став звичайним «левушім-кою - лови ворон ».

Я дивився на небо, і мені здалося, що воно вже не так сіро, і між білим киплячим морем і сірим небом була тепер велика різниця в забарвленні. Вітер вже не вив суцільно; свист і гуркіт його було чути зрідка, як постріли з гармати; і люди, які стояли біля керма, перекидалися словами, не напружуючи голосів до крику.

Почулися важкі кроки, і перед нами виросли дві постаті в плащах і шкіряних високих чоботях. Це виявилися молодший помічник і матрос, послані старшим помічником на зміну самого себе і нашу здоровані.

Наш Бурмило так добре себе почував, а внизу так був потрібен кожна людина, що капітан передав своїм місцем новому командиру, взяв з собою тільки що піднявся матроса і, сказавши, що повернеться незабаром, пішов вниз. Він пропонував і мені піти з ним, назвавши мене сміливцем і героєм, але я добре знав, як я героїчний, коли наданий самому собі, і рішуче відмовився.

Тим більше я хотів залишитися нагорі, що згадав сперте огидний повітря під час бурі всередині пароплава. Та й картина моря так змінювалася, що відірватися від неї було шкода.

Правда, було все ще дуже холодно. І якби, сідаючи на пароплав, ми не смажилися на сонці, я не повірив би, що ми їдемо по південному морю.

Навколо ставало зовсім ясно, вітер розірвав чорні хмари, і подекуди вже проглядали шматки блакитного неба. Качка помітно слабшала; іноді вітер майже стихав і чувся тільки шум моря, яке перетворилося в абсолютно чорне з яскравими білими хребтами на високих хвилях.

Тепер керувати кермом було порівняно легко. І. підійшов до мене і сказав, що, як тільки капітан повернеться, ми зійдемо вниз, виконаємо ще раз свою місію братів милосердя і теж підемо спати. Він запропонував мені піти на кормову частину палуби і подивитися на те пекло, з якого ми зараз вийшли. Бурмило хотів було рушити з нами, але І. сказав йому, що ми тільки пройдемося по палубі і повернемося назад сюди; а коли будемо йти вниз, візьмемо його з собою.

Качка була ще сильна, іноді налітала хвиля з ревом, але для нашого велетня-пароплава вона вже не представляла ніякої небезпеки. Все ж йти по палубі мені було важко, і я здивувався І., як він легко все робив. За що б він не взявся, думалося мені, все він робить відмінно.

Я уявив собі його ні з того ні з сього за кравецький справою, і так це було смішно і безглуздо, що я залився сміхом.

І. подивився на мене не без подиву і сказав, що другий раз я висловлював свій героїзм сміхом.

- Ні, не героїзм змусив мене зараз сміятися, - відповів я, - а тільки моя дурість. Я раптом уявив собі вас кравцем і вирішив, що і в цій ролі ви були б досконалі. Але це зіставлення вас з голкою і ниткою в руках так комічно, що я не можу не реготати, - відповів я, все сміючись.

Ми підійшли до корми, і мій сміх відразу обірвався і застиг. Я навіть відчув, як у мене губи залишилися напіввідкритими.

Море було точно розрізано ножем на дві нерівні частини. Порівняно невеликий простір, по якому ми рухалися, було чорно, в білій піні, але не представляло страшної картини. За цією чорною смугою починалися найвищі водяні гори; стіни зеленої води з білими хребтами, налетавшие один на одного, точно велетні в сутичці; постоявши мить в смертному обіймах, вони падали в прірву, звідки на зміну їм вилітали нові водяні гори-чудовиська.

- Невже ми вийшли з цього пекла? - запитав я. - Невже з цих хвиль ми могли вийти живими?

Я пристрасно хотів запитати І., чи думав він про флорентійців в найстрашнішу хвилину нашої ночі, але мені було соромно зізнатися в своєму дитинстві, грі своєї фантазії, яка прийняла уявний образ одного, який врятував мені кілька разів життя в цей короткий час, за справжнє бачення . Я кричу й зараз всім серцем до нього і думав про нього більше, ніж про брата і навіть про самого себе.

І. стояв мовчки. На його обличчі було таке безтурботне спокій, така глибока чистота і радість світилися в ньому, що я мимоволі запитав його, про що він думає.

- Я благословляю життя, мій хлопчик, дарована нам можливість ще раз сьогодні дихати, любити, творити і служити людям всім напругою своїх сил, всієї висотою честі. Благослови і ти свій новий день. Усвідом глибоко, що вночі ми могли загинути, якби нас не врятували милосердя життя і самовіддану героїзм людей. Вдумайся, що цей день - це вже нова твоє життя. Нова тому, що ти міг би сьогодні вже не стояти тут. звикни зустрічати кожен квітучий день, як день нової життя, де тільки ти, ти один робиш запис на чистому, новому аркуші твого дня. Протягом ночі ти жодного разу не зазнав страху, ти думав про людей, життя і здоров'я яких були в небезпеці. Ти забув про себе для них.

- О, як ви помиляєтеся, Лолліон, - вигукнув я, назвавши його в перший раз цим пестливих ім'ям. - Я дійсно не думав ні про себе, ні про небезпеку. Але небезпека я зрозумів тільки зараз, коли дивлюся на цей жах позаду нас, на цю смугу урагану, з якої ми врятувалися. Про людей я не думав, я думав про флорентійців, про те, як би він поставився до моїх вчинків, якби він був поруч зі мною. Я намагався чинити так, точно він тримав мене за руку. І так сповнений я був думками про нього, що він навіть примарився мені в хвилину обрушився на нас страшного валу. Я точно побачив його, відчув його допомогу, і тому так радісно сміявся, чим здивував капітана і вас, ймовірно. Тому не думайте про мене краще, ніж я насправді чинив.

- Твій сміх мене не здивував, як і твоя радість і бадьорість вночі. Я зрозумів, що ти бачиш перед собою образ флорентійців, і зрозумів, як великі твої прихильність і вірність йому. Я думаю, що, якщо вірність твоя йому не захитається, ти в житті пройдеш далеко за ним. І коли-небудь станеш сам такий же допомогою і опорою людям, як він тобі, - відповів мені І.

Тут, на кормі, було видно, як бушувала буря і зараз. Шум моря все ще був схожий на рідкісні постріли з гармат, і говорити доводилося дуже голосно, пригинаючись до вуха.

Від страшної лінії урагану ми йшли все далі; і тепер видовище - жахливе і поблизу - було неймовірно страшно видали.

Якби художник стояв поруч з нами і зобразив на картині таку незвичайну картину моря - точно штучно розділеного на чорні, грізні, але не надмірно небезпечні хвилі і, за ними, на хвилі - зелені гори, що несуть смерть, - кожен дивиться картину неодмінно виніс би враження, що художник марив і вилив на полотно маячня своєї хворої душі.

Важко було відірватися від цього грізного видовища. Блискавки і злива припинилися і в смузі урагану, але небо було ще чорним - і дуже дивно вражали лахи синього оксамиту, що миготіли подекуди на чорному тлі хмар.

Ззаду нас пролунав голос капітана, кроків якого ми не чули.

- Двадцять років плаваю, - говорив він, - об'їздив всі океани, бачив бур чимало, бур тропічних. Але нічого подібного сьогоднішньої ночі не переживав, і ніколи смерчів в такому обсязі і силі не зазнали. Дивіться, дивіться! - раптом голосно закричав він, повернувшись наліво і вказуючи нам напрямок рукою.

На величезною водяній горі стояло два білих, киплячих стовпа води, вершини яких йшли в небо.

Капітан кинувся до рульової будці, я хотів втекти за ним, але І. втримав мене, сказавши, що, безсумнівно, цей смерч відіб'ється на нас, але він вже йде повз нас і смертю нам не загрожує. Присутність капітана на містку необхідно, але в нашій допомозі вже байдуже.

Смерч нісся дійсно повз нас, але раптом я побачив, як з верхівки водяної стіни з правого боку стала підніматися, обертаючись колесом, струмінь води, і через хвилину виріс і на ній найвищий водяний стовп. Він понісся назустріч мчався двом лівим стовпів, і раптом все три стовпа зіткнулися, пролунав гуркіт, як найсильніший удар грому, - і на місці їх злиття утворилося провалля.

Вся лінія, що розділяла море на дві частини, розметав; хвилі-стіни точно кинулися в погоню за нами. Це було так страшно, що я з подивом дивився на І., не розуміючи, чому він не біжить на допомогу людям у керма. Але він мовчки взяв мене під руку і повернув обличчям вперед. Там я з подивом побачив очистити небо і далеко обриси берегів.

- Капітан прав, що кинувся до керма. Хвилі знову будуть сильніше бити нас, і підходити до берегів не можна. Бути може, ми навіть минаємо перший порт, якщо на пароплаві досить вугілля, води і запасів, і підемо далі. Але смертю нам море зараз не загрожує, - сказав І. - Навряд чи такі урагани повторюються два рази. Але море, цілком ймовірно, не менше тижня буде бурхливим.

Я вже починав відчувати, що качка знову стала сильнішою; море знову закипало і шуміло грізніше, і вітер налітав свистячими шквалами. Але до висоти гір хвилі більше не здіймалися.

Ми пройшли до капітана, вдивлявся в околиці в підзорну трубу. Він змінював напрямок шляху пароплава. Він наказав покликати до себе негайно старшого офіцера з повним звітом про стан запасів провіанту, води і вугілля в даний момент на пароплаві.

Коли з'явився старший помічник і виявилося, що пароплав може плисти ще дві доби, ні в чому не потребуючи, капітан наказав тримати курс знову у відкрите море, не заходячи в порт.

Мені залишалося тільки в сотий раз дивуватися прозорливості І.

Як не було чарівно дію підкріплюють ліків Алі і флорентійця, все ж не тільки мої сили, а й сили всіх приходили до кінця. Все провели ніч на палубі стали схожі при світлі сірого дня на привиди. Один І. був блідий, але бадьорий. Капітан же буквально валився з ніг.

Передавши команду двом помічникам і штурману, капітан велів матросам отримати посилений раціон і йти спати. Нас він запросив в свою каюту, де ми застали прекрасно сервірований стіл.

Як тільки я сів у крісло, я відчув, що встати я не маю сил. Я абсолютно нічого не пам'ятаю, що було далі.

Отямився я у себе в каюті свіжим і бадьорим, абсолютно забувши про все, що було, і не розуміючи, де я. Я лежав близько півгодини і поступово почав міркувати і згадувати все навколишнє.

Пам'ять повернулася до мене, повернулися і всі жахи ночі. Тепер сонце сяяло. Я встав, одягнувся в білий костюм, який мені приготувала, очевидно, турботлива рука І., і зібрався вийти з каюти пошукати його і подякувати за увагу і турботи. Я ніяк не міг зв'язати всіх подій в одну лінію і зрозуміти, як я потрапив в каюту.

Мені було соромно, що я так довго спав, а І. вже, ймовірно, десь допомагає людям.

В цю хвилину відчинилися двері, і мій друг, сяючи бездоганним костюмом і свіжістю, увійшов в каюту. Я так йому зрадів, як ніби-то не бачив його ціле століття, і кинувся йому на шию.

- Слава Богу, нарешті ти встав, Левко, - сказав він посміхаючись. - Я вже вирішив застосувати пожежну кишку, знаючи твою любов до хвиль.

Виявилося, що я спав більше доби. Я ніяк не міг повірити, все перепитував, який же був час, коли я заснув. І. розповів мені, як йому довелося перенести мене на руках в каюту і укласти спати голодним.

Є я зараз хотів жахливо, але чекати мені не довелося, тому що в дверях з'явився сяючий Бурмило і сказав, що сніданок поданий.

Він, посміхаючись у весь рот, дивився на мене і подав мені записку, таємниче шепнув, що це з Лазаретная каюти №1 А, що дала записку красива дама і дуже просила зайти до неї.

Я дуже зніяковів. Це була перша записка від жінки, яку мені таємниче передавали. Я прекрасно знав, що в записці цієї не може бути нічого такого, чого б я не міг прочитати першому зустрічному, не тільки І. І я злився на свою недосвідченість, на своє невміння володіти собою і вести себе так, як повинен вести себе вихована людина , а не червоніти як хлопчисько.

Знову маленьке слівце «такт», яке буря вибила було з моєї голови, промайнуло в моїй свідомості. Я зітхнув і привітав його, як далеку і недосяжну мрію.

Дурна рожа матроса, чухали своє підборіддя і лукаво поглядав на мене, була досить комічна. Здавалося, він тільки і думав: «Бач відхопив ласий шматочок, і коли встиг?»

Завжди чутливий до гумору, я залився сміхом, почув, як пирснув і матрос, а ззаду сміявся І., спостерігаючи на моєму обличчі все промайнули на ньому думки, які він умів так чудово читати. Поєднання моєї фізіономії з комічної фігурою матроса - це, ймовірно, розсмішило б і найсуворішого людини. Коли я заспокоївся і зміг розгледіти І., він мав вигляд лукавого змовника і поблискував очима не гірше жовтоокого капітана.

Я поклав записку в кишеню і заявив, що помру з голоду, якщо мене не нагодують зараз же. Я був украй вражений, коли дізнався, що вже другу годину дня.

Ми вийшли з каюти і сіли за стіл. Я їв усе, що мені підставляв І., а він, сміючись, стверджував, що перший раз в житті годує тигра.

До нас підійшов капітан. Радісно вітаючись, назвав мене веселим героєм, стверджував, що перший раз в житті бачить людину, яка б реготав щосили, коли йде з усіх боків смерть.

- Я створю нову морську легенду, - сказав він. - Є легенда про летучому голландця; легенда страшна, що несе смерть всьому зустрічному. Є легенда благая: про Білих Братах, несучих гинуть судам порятунок і життя. Але легенди про веселому російською, смеющемся на повний рот в хвилини небезпеки, смерті і подає борються людям пігулки енергії, ще не було ніким ізмишлено. Я розповім в рапорті своєму начальству про ту допомогу, яку ви з братом надали мені і всьому пароплаву в цю ніч. Про вас, мій молодий герой, я розповім особливо і всьому начальству і всьому населенню пароплава, тому що приклад такого сміливого безстрашності - це вже надзвичайна подія.

Я сидів весь червоний і зовсім засмучений. Я хотів сказати капітанові, як він помиляється в моєму героїзм, що я просто йшов на помочах у І., якому був швидше тягарем, ніж допомогою. Але І., непомітно стиснувши мені руку, відповів сам капітану, що ми йому дуже вдячні за таку високу оцінку наших нічних подвигів. Він нагадав йому, що турки не менше нашого працювали в ніч бурі.

- О так, - відповів капітан. - Я про них, звичайно, не забуду в донесенні. Вони були теж героїчні і самовіддані. Але бути всередині пароплава захищеними від хвиль або бути на палубі, де щохвилини може змити хвиля, - це величезна різниця. Ви далеко підете, юнак, - знову звернувся він до мене. - Я можу скласти вам протекцію в Англії, якщо ви вирішите змінити кар'єру і стати моряком. З таким даром хоробрості ви станете дуже скоро капітаном. Адже вам тепер всюди буде супроводжувати слава безстрашності на водах. А це - заставу великий морський кар'єри.

Він, поблискуючи своїми жовтими котячими очима, простягав мені келих шампанського. Я не міг не прийняти келиха, ризикуючи здатися нечемним. Капітан подав також келих І. і проголосив тост за здоров'я хоробрих. Ми чокнулись з ним; він спустошив свій келих одним духом, хотів налити собі другий, але його відкликав один з помічників по якомусь екстреного справі.

Подивившись на І., я побачив, що у нього, як і у мене, не було ніякого бажання пити шампанське в цей палючий день. Не змовляючись, ми протягнули наші келихи матросу-здорованю, що приніс нам морозиво. Я не встиг навіть взяти своє блюдечко, як обидва келиха були порожні. І. велів йому віднести срібне відро з шампанським в каюту капітана, а мені сказав:

- Щоб не бути нечемними, нам треба піти до наших друзів-туркам, якщо вони самі не піднімуться зараз до нас. Обидва кілька разів заходили сюди справлятися про твоє здоров'я. Та й по відношенню до жінки треба постаратися бути ввічливим. Прочитай же її записку, - додав він посміхаючись.

Я тільки встиг опустити руку в кишеню за листом, як почулися голоси, - і до нашого столу підійшли турки.

Обидва дуже привітно привіталися зі мною і раділи, що буря не залишила мене хворим. Старший турків доторкнувся до фески на голові сина, і я побачив, що великий шматок його голови поголений, і накладена пов'язка, заклеєна білою марлею. Він вдарився головою об балку, коли хвиля підкинула пароплав. Пов'язку, як виявилося, накладав І .; і мазь була така цілюща, що на сьогоднішній перев'язці можна було вже заклеїти.

Турки побули з нами недовго і пішли снідати вниз, в загальну їдальню.

Нарешті я дістав лист і розірвав конверт.

на пароплаві |  Незнайомка з Лазаретная каюти № 1А
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати