Головна

У Севастополі

  1.  У СЕВАСТОПОЛІ
  2.  У СЕВАСТОПОЛІ

Все разом ми вийшли з будівлі вокзалу. Старий звелів нашому носію з цілої низки різноманітних власних і найманих екіпажів викликати кучера Ібрагіма з Гурзуфа.

Через кілька хвилин під'їхала відмінна коляска в англійській упряжці, з закритими білими чохлами сидіннями і з кучером у білій лівреї з синіми шнурками, в високому білому циліндрі з синьою стрічкою. На широкій татарської фізіономії Ібрагіма його англійське вбрання виглядало досить комічно. Я знову подумав, що у того, хто підбирав кучера до англійської упряжці, було мало такту.

Взагалі, цей короткий слівце не відходила від мене і при всякому зручному або невідповідному випадку вилітало з якоїсь клітки моїх думок, двері в яку я не вмів, очевидно, замкнути як слід.

Поки ми прощалися з дамами і сідали в коляску, старий давав кучеру накази, куди нас відвезти, якого керівника викликати, щоб нас відмінно влаштували в номері з видом на море, і останнє, що я почув, це був наказ Ібрагіму залишатися весь день в нашому розпорядженні, звозити нас в Балаклаву і тільки завтра, виконавши ще якісь доручення, виїхати в Гурзуф.

Я подивився на Лізу. Вона не зводила очей з І. Вона так дивилася на нього, точно він був казковий принц, а вона Попелюшка. Я перевів погляд на І. і знову подумав, що він гарний як Бог, але Бог суворий.

Незважаючи на всі протести, наказ старого звозити нас в Балаклаву залишилося в силі. Тітка стояла весь час опустивши очі вниз і здавалася ще блідіше при яскравому сонячному промінні.

Мені було її серцево шкода; мені здавалося, що я, самотній і бездомний, можу більш інших зрозуміти її скорботу і невпевненість в насувається смузі її нової, самостійного життя. Я міцно потиснув і нагнувся поцілувати їй руку, прощаючись з нею, нехай не за наказом хорошого тону, але по самому щирому сердечному пориву.

Вона, здавалося, відчула теплоту мого серця, трохи знизала мою руку і глянула мені в очі. Я аж занімів на мить: така безодня відчаю була в цих очах.

"Боже мій, - думав я, сідаючи поруч з І., який говорив про щось з Лізою, - невже ж в житті так багато страждань з усіх боків? І навіщо ж так влаштоване життя? Навіщо стільки сліз, вбивств, злиднів і горя? І як це зрозуміти, що людина сама створює собі все скорботи, як каже І.? »

Вокзал був досить далеко від міста. Я вперше бачив і Крим, і цей історичний місто. Все в ньому дихало для мене чарівністю. Я так і розставляв редути і вежі, і чарівні образи Корнілова, Нахімова та Тотлебена вели уяву до першого герою страшної оборони - до російському солдатові.

І. розмовляв з кучером, який виявився уродженцем Севастополя і не так давно поховав діда, який брав участь в тяжких боях четвертого бастіону.

Він зголосився звести нас на верхній бульвар, де ми можемо побачити місця бою з позначенням бліндажів і бастіонів, а в Балаклаві побачимо гавань, де потонуло величезне судно, знаменитий «Чорний принц» англійців.

Мені найбільше хотілося бачити Нахімовський курган, але я не хотів втручатися в розмову. Серце моє так було повно усією була зустрінута і пережитої гіркотою життя, що звичайна моя смішливість і інтерес до нових місць відійшли в якийсь далекий план. А все страждання людей виблискувало, як нещадне сонце, жарівшее нас.

І це місто, збережений такими жертвами, такими неймовірними стражданнями і жахливою смертю безвісних сірих тисяч, імен яких ніколи не зберігає історія, знаючи одне ім'я народу - Іван Стотисячний!

І тут же поруч височіла в моєму уявленні фігура вінценосного імператора Миколи I, у якого не вистачило мізків надіслати хоча б досить війська і провіанту в це місце смерті, замість того щоб зібрати війська на Кавказі, де він чекав ворогів. І скільки грабіжників, негідників і знатних дурнів, які допомагали гинути цим невідомим героям - Іванам стотисячний, - вмираючим просто і без прокльонів.

Думки мої були перервані І., запитують мене, чи не згоден я перш за все заїхати дізнатися про квитки на пароплав до Константинополя. Втрутився в нашу розмову Ібрагім запевнив І., що в готелі, куди він нас привезе, є агент пароплавної компанії, що він дає і квитки і закордонні паспорти і що нам ніяких турбот не буде, тому що тепер ще мало мандрівників, а ось через місяць буде дуже «велика маса», як висловився Ібрагім.

І. погодився їхати прямо до готелю, але я весь час бачив, що йому якось не по собі. Незважаючи на всі його самовладання, обличчя його було суворо нахмурене.

Якби я не знав його іншого вигляду, як був би я нещасливий, зв'язавши свою долю з цією людиною! Точно прочитавши мої думки, І. обернувся до мене і ласкаво посміхнувся.

Який дивний інструмент - серце людини! Однією його посмішки і легкого потиску руки було досить, щоб мені стало легко, щоб відкрилося серце для тих радісних сил і почуттів, які я закупорив десь в тіні душі.

І. велів Ібрагіму заїхати на головну пошту, щоб відправити листа. В цю хвилину ми проїжджали повз історичного собору, де колись стояла труна убитого при обороні Корнілова. І вже не тільки сльози і скорбота про нього його сім'ї і всієї батьківщини намалювала моя уява, але і щастя, міць і непереможність того народу, де можуть народжуватися і діяти такі адмірали ...

Ми зупинилися біля пошти - жахливого по мізерність і бруду будівлі, - І. відправив листи, отримав телеграми і, побачивши розклеєні по стінах плакати і оголошення пароплавних товариств, запитав, де взяти квитки на пароплав до Константинополя.

Йому відповів старий сторож, в не менш старої і засмальцьованій солдатській формі, має бути, ще часів оборони, так як подібних камзолів ніде тепер не було і в помині, що агент в приморській готелі, що там ще є надія отримати пасажирів, а тут поки ніхто і не питав квитків.

Ми знову сіли в коляску і рушили до готелю, яка виявилася недалеко. Очевидно, господар Ібрагіма був добре відомий в готелі, тому що негайно вийшов керуючий, якого покликав Ібрагім, і ми оселилися в найкращому номері.

Через кілька хвилин з'явився і пароплавний агент, покликаний керуючим. Він сказав, що прекрасний новий англійський пароплав йде в перший раз в Смирну і Константинополь завтра о третій годині дня. А сьогодні в ніч іде така брудна і стара італійська шкаралупа, яку все одно пережене новий пароплав, що на ньому є вільна каюта-люкс, в якій ніхто ще ні разу не їхав.

І. погодився взяти каюту-люкс, віддав йому наші паспорти і гроші і домовився з агентом, що ввечері о восьмій годині, коли ми будемо обідати тут же, в готелі, він нам принесе квитки. А закордонні паспорти нам вручить в повному порядку завтра о першій годині дня, так як це не так скоро тут робиться.

І. розпорядився, щоб погодували Ібрагіма, а самі, вмиваючись і переодягнувшись, ми спустилися в тінистий і прохолодний зал ресторану снідати. І. сказав мені, що є телеграма від Ананд, який подаватиметься, що все благополучно, що Флорентієць виїхав до Парижа, а він, Ананда, буде телеграфувати нам в С. і в Константинополь на головну пошту і щоб ми йому написали про нашу подорож до Москви в той самий готель.

Поснідавши, ми сіли в коляску Ібрагіма і вирушили оглядати місто, довірившись у всьому смаку і знань нашого кучера.

Повинно бути, він не раз виконував місію показувати пам'ятки міста знайомим старого Р., тому що дуже толково провіз нас по кращим вулицях, вказуючи всі будівлі, побудовані за останні роки, і сказав, що назад пощастить іншою дорогою і ми познайомимося з усім містом.

Величезне враження справив на мене верхній Севастопольський бульвар. Ми два рази обійшли з І. ці історичні місця безсмертної слави Росії, хоча б багато і вважали їх сторінками неслави.

Нічого не бувалий, бачачи в перший раз море, я позитивно розчинився в захваті, побачивши його бурхливим внизу, під собою, з обривистих берегів біля Балаклави. Я забув про все, крім природи, сонця і моря, і мені здавалося, що вже краще і бути нічого не може.

І. посміювався наді мною, говорив, що я незабаром побачу такі краси, що Крим буде здаватися мені убогим. Жартував він і над моїми захопленнями морем, кажучи, що перша ж буря, в яку я потраплю, перемінить при моїй експансивності мій захват на прокляття.

Тільки ввечері на восьму годину ми повернулися в готель. Щедро розплатившись з Ібрагімом, отримавши квитки у агента, ми пройшли в свій номер і звідти в ресторан вечеряти.

Поки я був на повітрі, я не помічав ні втоми, ні голоду, ні палючого сонця. Зараз же особа моє горіло, я хотів їсти, пити, спати - всі разом. Поглянувши на І., я подумки знизав плечима. Ця людина немов тільки зараз вийшов зі свого кабінету, де спокійно читав газету. Правда, обличчя і у нього трохи обвітрилося і засмагло і на лобі була видна біла смуга, де лоб закривала панама. Але все ж особа його не горіло так, як палало моє, в ньому не було помітно стомлення; він, очевидно, міг знову встати і їхати, а я вже мало не падав від утоми.

У залі було мало народу, але все ж кілька столиків було зайнято. Але я так був зайнятий самим собою і своїм апетитом, що навіть не звернув уваги, хто був в залі.

На мій подив, І. їв мало. На моє запитання, невже він не голодний, відповів, що в дорозі є треба мало: чим менше їси, тим легше подорожувати і краще сприймаєш все навколишнє.

В його тоні аж ніяк не було ні найменшого докору або засудження мені. Але я якось відразу відчув себе ніяково. Я взагалі відрізнявся прекрасним апетитом, чим дивував завжди своїх товаришів по гімназії. Ненажерою я ніколи не був, але зараз відчув себе так, як ніби-то дійсно був грішний у смакота.

Я втратив відразу смак до їжі і відсунув тарілку. Помітивши, що я перестав їсти, І. запитав мене про причину. Я просто і прямо сказав йому, що втратив раптом апетит, засоромившись своєї ненажерливості в порівнянні з ним.

- Ось уже годі було, по-моєму, порівнювати себе ні з ким ні в апетиті, ні взагалі в життєвому шляху. У кожного свої власні обставини, і чужого життя не проживеш ні хвилини, - сказав І. - Їж, мій дорогий, на здоров'я, скільки тобі хочеться. Прийде час, будеш моїх років, і смак до їжі залишиться як до необхідності, а не як до насолоди. Я дуже винен, що, необдумано відповівши, позбавив тебе апетиту, - ласкаво посміхнувся він.

- Як мені дивно, що ви вважаєте себе так багато старший за мене. Мені скоро двадцять один рік, а вам ніяк не може бути більше двадцяти шести - двадцяти семи років, а можливо, і менше. Що ж стосується мого апетиту, то я дуже вдячний вам і за ці слова, як за всі інші, що я встиг від вас почути.

Тут я перейшов на англійську мову і продовжував:

- Що б зі мною було, якби ви не поїхали зі мною? Що б я робив? Як міг би я летіти на допомогу братові, якби ви не їхали зі мною? Я вже говорив флорентійців, що не можу жити на чужий рахунок, а ваші слова, що людина не може і зрозуміти сенсу життя, якщо не заробляє сам свій шматок хліба, тільки ще глибше переконали мене, що так тривати довше не може. З самої тієї злощасної ночі, коли я вбрався в маскарадний костюм для бенкету у Алі, я не вилажу і з духовного маскараду. То я слуга-перекладач, то я племінник, то двоюрідний брат, то один; з усіх цих ролей мені пристала тільки одна: роль слуги. Дозвольте мені стати вашим слугою, так як нічого іншого я робити для вас не можу. Може бути, і це я робити перший час не зможу як слід. Але я докладу всіх зусиль і все старанність, щоб навчитися бути вам хорошим слугою, - тихо, спокійно по поза, але з величезним хвилюванням в серці говорив я.

- Мій любий друже, мій бідний хлопчик, - відповів мені І., - відкладемо цю розмову до подорожі по морю. Бути може, там, відірваний від землі і всіх її умовностей, ти більше зрозумієш величезну відповідальність свою в цей момент за життя брата, за його щастя та подальшу долю. Я ніяк не має наміру відмовляти тебе від праці. Але треба тільки зрозуміти, в чому твоя праця. Бути може, життя, яка тобі в останні дні так інтенсивно відкриває і дає близько бачити велич і жах шляхів людських, відкриє тобі розуміння і сенс твого власного життя глибше і ширше. І ти знайдеш свою працю не як мій слуга, а як слуга не тільки своєї батьківщини, а й усієї широкої, дзвінкої навколо життя. Ми поговоримо про це на пароплаві. А зараз їж морозиво, а то воно все розтане, - закінчив він посміхнувшись знову.

В його тоні була така глибока сердечність, так ніжно дивилися на мене - безпорадного і бездомного, самотнього і втраченого без нього - його темні очі, що я мимоволі згадав той момент, коли він вмирає лежав в трюмі пароплава і Ананда врятував його. Ананда, мабуть, так само ніжно дивився на нього тоді.

Я не лежав зараз хворим в агонії, але воістину можу сказати, що то були дні важкої агонії мого духовного істоти.

Ми закінчили наш вечерю, розплатилися і піднялися до себе в номер. Тут уже були готові ліжку; ми загасили світло, відкрили вікна, помилувалися темним небом, вогниками на щоглах і човнах і лягли спати.

Вранці, коли я прокинувся, я побачив, що І. в кімнаті немає. Поки я робив свій туалет, увійшов І., свіжий, веселий, у новому полотняному білому костюмі і таких же туфлях, з пакетами в руках.

Він розповів мені, що прокинувся дуже рано, вирішив прогулятися по місту і набрів на прекрасний магазин, де купив нам по білому костюму, а то на пароплаві ми пропадемо від спеки.

Він розгорнув свої пакети і подав мені такий же, як його, білий костюм. Я його приміряв, здався собі дуже смішним, але все ж залишився в ньому.

Далі І. розповів, що, вже повертаючись додому, зустрів вчорашнього пароплавного агента, який ішов разом з капітаном пароплава, на якому ми повинні відправитися. Вони познайомилися, і капітан запропонував йому переїхати в нашу каюту-люкс раніше загальної посадки, точно вказавши йому місце стоянки англійського пароплава. І. почастував капітана чудовим вином в ресторані нашого готелю і отримав записку до чергового помічника пароплава на право заняття нашої каюти в будь-який час. Мені було якось шкода розлучитися з твердої землею хоча б на одну годину раніше, але внутрішній голос казав мені, що І. даром поспішати не стане, і я не заперечив ні слова.

Коли я був зовсім готовий, він оглянув мене, запропонував випити кави і пройти в магазин, де він купував нам костюми, щоб знайти мені і собі ще по одному костюму з темної чесучи або хоч альпака. Я був дуже радий провести зайву годину на суші і вирішив, що я з тих горе-любителів, яких захоплює море, поки вони стоять на березі. Якась туга долала мене, коли я думав про це першому морській подорожі, яке здавалося мені довжелезним.

Незабаром ми впоралися з усіма нашими справами, знайшли костюми, які хотілося І., і мені мій темно-сірий так сподобався, що я в ньому і залишився. Повернувшись до готелю, ми розплатилися і отримали у агента паспорта, які він дістав раніше обіцяного терміну. Сівши в човен, тут же біля готелю на пристані, ми попливли до пароплава.

Досить довго ми пробиралися між масою найрізноманітніших судів, поки нарешті під'їхали до такої махині-пароплаву, пофарбованому в білий і червоний кольори, перед яким ми і наш човен здавалися комашками.

Піднявшись по трапу на палубу, пред'явивши записку капітана його черговому помічникові, ми добралися до своєї каюти-люкс. Вона була розташована на верхній палубі, поруч з каютою капітана, і відокремлювалася від неї тільки дерев'яною перегородкою. Таке надзвичайне розташування каюти робило нас володарями багатьох незвичайних в порівнянні з іншими пасажирами переваг. Ми мали невеликий шматок належала тільки нам верхньої палуби, куди, крім нас, ніхто з пасажирів не мав права входу. Крім того, в нашій каюті була прекрасна ванна. Стіни каюти були оббиті сірим шовком. У ній були два спальних дивана, біля кожного з них електрична лампочка з ковпачком, і в стелі ще був вправлений матовий ліхтар.

Всі прилади для зміцнення речей при хитавиці були нікельовані; килим на підлозі, в тон оббивці стін і диванів, сірий з рожевими квітами. Я ще ніколи не бачив такої розкоші і стояв за звичаєм, вирячивши очі.

Але І. не дав мені довго мріяти, взяв мене під руку і вивів на палубу. Вид на місто було дуже мальовничий. Але навколо всього міста піднімалися пустельні пагорби; і жовта земля, висохла, потріскана від спеки, не уявляла привабливої ??видовища.

Подивившись на годинник, я був вражений, як швидко промайнуло час - був уже другу годину. Скоро ми мали вирушити в дорогу.

Нарешті матрос підняв останні речі в нашу каюту, все їх закріпив, до мого великого задоволення, і ми розпрощалися з агентом, який робив вигляд, що допомагає матросу, а насправді метушня біля нього без сенсу і користі.

У мене промайнула думка, що моє життя останніх днів, мабуть, схожа на дії цього агента. Я теж асистує при діях інших людей, а в своєму власному поведінці не бачу ні логіки, ні сенсу, ні користі.

І. подякував агента, давши йому додатковий куш, за який той розсипався в подяках і подав І. свою картку з адресою, запевняючи, що надасть нам усі послуги, варто тільки йому написати або телеграфувати в Севастополь. І. взяв картку, назвав моє прізвище і сказав, що, цілком можливо, ми ще будемо мати потребу в його послугах. До речі, він запитав, чи буде в ці найближчі дні ще відправлятися такий же швидкохідний пароплав в Константинополь.

Агент розсміявся і сказав, що ні в однієї компанії мореплавання такого диво-пароплава немає взагалі. А в найближчі два тижні йдуть тільки старі товарні суду або товаро-пасажирські, берегові, з зупинками в кожному порту. Наше ж судно не матиме дрібних зупинок, перша - в Одесі, і далі таким же швидким темпом до самого Константинополя.

Останнім нас покинув матрос, який опинився зі штату судновий прислуги, приставлений до нашої каюті. Малий був веселий і кмітливий, вибігав і збігав по драбинках як сущий акробат. Він показав нам кнопки дзвінків, пояснивши їх призначення, хоча там і без того були написані позначення кожної англійською мовою.

Хороший «на чай» зробив його ще більш люб'язним, і він пояснив нам, що каюта-люкс користується перевагою не спускалися до табльдот, а можна вимагати страви до себе нагору.

Через кілька хвилин, за власною ініціативою, він з'явився знову з карткою меню сніданків, обідів і вечерь. І. переглянув меню і сказав, що ми вегетаріанці, тому він хотів би, якщо це можливо, бачити кухаря і домовитися з ним про наш харчуванні.

Матрос злетів вниз і через деякий час з'явився з двома важливими особами в бездоганних білих костюмах. Один з них був метрдотель, інший - головний повар. Кухар був товстий і важливий, метрдотель - високий і худий, тримався з великою гідністю і люб'язністю.

Справа дуже швидко владналося, головний кок заявив, що у нього дуже хороший помічник - фахівець-вегетаріанець, що зелені і фруктів на пароплаві великий запас, а метрдотель сам запропонував нам снідати і обідати на півгодини раніше загальноустановлених годин. Обидва, отримавши по великої папірці, стали ще привітніше, і кухар запропонував нам через півгодини сервірувати у нас сніданок, поки публіка тільки ще почне з'їжджатися, а загальний сніданок буде в три з половиною години. І. погодився, обидва джентльмена віддалилися, і ми залишилися нарешті одні.

Шум, вигуки, скрип кранів, піднімали вантажі, приголомшували мене. Я ще жодного разу не бачив, як вантажиться великий пароплав. Та й пароплав-то бачив тільки здалеку, жодного разу не був всередині.

В розкритий глибокий трюм, який зверху здавався бездонним, весь час спускали величезні тюки. Ціла низка вантажників перебігала, з вагами на спинах, по довжелезним мосткам, що досягав берега і покладеним поперек на декількох баржах. Невпинно рухалися дві шеренги людей, бігом від пароплава до берега і повільно, важко зігнувшись, від берега до пароплава.

Раптом увагу моє було залучено промайнула в повітрі коровою. Перелякана тварина дико мукало і рвалося з міцних ременів, на яких його піднімав підйомний кран. Незабаром одна за одною корови зникли в бездонному люку трюму. Потім настала черга коней, які страждали, іржали і рвалися набагато більше корів.

Все вражало мене. Здавалося, я знав все, знав, що існують пароплави, трюми, погрузка живої худоби на них, але коли побачив на власні очі все це на ділі, мені здалося, що все це надзвичайно, складно і що розум людський, який досяг всієї цієї техніки, - це справжнє диво.

Я поділився своїми думками з І .; він посміхнувся і сказав мені, що вже не раз за ці дні я дивуюся чудесами людської проникливості, а насправді - в житті немає чудес ні в чому. А все, чого людина досягає, - все той або інший ступінь знання, до якої б області не належали видимі, що здаються чудеса або невидимі оку, що осягаються думкою і інтуїцією.

- Нам треба скоріше поснідати, - сказав він. - Скоро закінчиться навантаження товарів і почнеться приплив пасажирів. Я хотів би разом з тобою спостерігати їх посадку. Шкода тільки, що спека, мабуть, буде тобі шкідлива.

Я відповів, що з великою радістю і цікавістю буду спостерігати пасажирів. На моє запитання, чому він, завжди йде від всякої метушні, хоче спостерігати натовп, І. відповів, що треба переконатися у відсутності погоні за нами на цьому пароплаві, що, якщо нам вдасться виїхати зараз без переслідувачів, ми можемо бути відносно спокійними до Константинополя , де нас зустрінуть друзі Ананд.

У цей час матрос приніс складаний стіл і два стільці, слідом за ним йшов лакей з скатертиною, посудом і серветками. На питання лакея, що ми будемо пити, І. замовив пляшку вина і якесь мудре питво з льодом, назва якого я чув вперше.

Дуже скоро ми вже сиділи за столом, і я з великим задоволенням потягував через довгу солом'яну трубочку холодну, рожеве питво, надзвичайно смачне і ароматне.

У розпал нашого сніданку на палубу зійшов капітан, який вітав І. як старого знайомого, дуже люб'язно привітався зі мною і нагадав мені елегантністю своїх манер флорентійців. Він випив запропонований йому І. стакан вина з пляшки, що стояла в льоду в срібному відерці; звертався капітан з нами як з бажаними гостями і люб'язно запропонував користуватися всією палубою, а не тільки належали нашій каюті шматком її.

- Скоро почнеться з'їзд пасажирів на пароплав, - сказав капітан, випиваючи новий стакан вина, люб'язно налитого йому І. - Хоча тепер ще не настав справжній розпал сезону для подорожуючих і інші пароплави пустують, але на мій запис йшла вже місяць тому. Випадково, за день до вашого приїзду, від вашої каюти відмовилася графиня Р. з Гурзуфа. Ось вам і пощастило.

Я намагався приховати своє здивування, старанно наслідуючи незворушного виду І., щоб бути «цілком вихованим» людиною. Але я був глибоко вражений таким збігом. Очевидно, це мати Лізи повинна була їхати в цій каюті, а може бути, навіть нещасна її тітка думала зробити в ній морську подорож.

- Якщо вам не належить ніяких екстрених занять, - продовжував капітан, - я б вам радив озброїтися біноклями і поспостерігати за посадкою. Це така жива картина людського виховання, характеру, манер, самодисципліни, що може бути не тільки цікавим видовищем, але і повчальним уроком життя. Щоб вам не сидіти на яскравому сонці, у мене перед каютою натягнутий тент з фіранками. Ви можете опустити фіранки, будете сидіти в тіні і невидимо для всіх спостерігати всі картини квапливості і суєти у одних, сумного прощання або веселих проводів інших, ледачу або вимушену посадку третє. Іноді бувають преуморітельние картини.

Бачачи, що ми закінчили їсти, і спорожнивши пляшку вина з такою легкістю, як ніби-то він пив келих малиновою води, він продовжував:

- Ось, будь ласка сюди, я вам покажу, як влаштуватися. До самого моменту відплиття ви можете сидіти тут. Тільки коли вийдемо у відкрите море, до мене будуть приходити з доповідями помічники, будуть всякі випадковості - як завжди буває при відправленні, - які вимагають втручання капітана, - і це буде вам не цікаво.

Так кажучи, він посадив нас під темно-синім тентом, спустив такі ж фіранки і подав нам прекрасні біноклі.

- Отже, будьте як вдома, і до побачення. Як тільки вийдемо в море, я прийду сюди, і тільки тоді вам треба буде йти з моїх володінь в ваші.

Він доклав руку до козирка кашкета і зійшов вниз.

- Ось все і влаштувалося краще, ніж ви хотіли, - сказав я І.

Він кивнув головою, взяв свій бінокль і почав розглядати публіку, яка вже стала збиратися на березі. Бачачи, що йому не хочеться говорити, мені нічого не залишалося, як взяти з нього приклад мовчання.

Повинно бути, наш пароплав сидів дуже глибоко в воді, так як посадка на нього йшла не з загальної пристані, а з протилежного боку гавані. Тепер нам було видно кілька елегантних екіпажів з розрядженою публікою - дами в білих сукнях з білими парасолями і чоловіки в білих костюмах і панамах.

З різних сторін під'їжджали цілою низкою наймані екіпажі, в яких сиділа сама різношерста публіка, вдаючи із себе здебільшого теж білі плями.

Містки були поки вільні. У самому їх початку, біля берега, матроси поставили два бар'єру з вертушками, і у кожної вертушки встало по одному офіцеру і по два матроса для опитування квитків.

Біноклі наші були чудові, навіть обличчя можна було чітко розглянути. Мене займала найбільше публіка, яка йшла по лівим від нас мосткам, очевидно, публіка, першого і другого класів. За правим мосткам рухався потік темно одягненого народу, що волік на собі вузли і скриньки. Миготіли і фески, і строкаті халати, рухалися купками жінки, загорнуті з ніг до голови в чорні бурнуси, з темними сітками на обличчях, в супроводі дітей будь-якого віку.

- Ось це радісна удача, - раптом почув я вигук І. Він показав мені дві високі чоловічі фігури в червоних фесках, які вступили на містки і виділялися темними костюмами і червоними головами серед низки елегантних білих фігур.

Я почав їх розглядати. Один з них був постарше, років сорока, інший зовсім молодий, моїх років. Обидва були пекучі брюнети, чорноокі, красиві і дуже стрункі.

І. встав і попросив мене залишатися на місці, сказавши, що сам піде назустріч туркам, що це і є ті самі друзі Ананд, до яких ми їдемо до Константинополя, і що для нас це незвичайна удача їхати з ними звідси на одному пароплаві.

Не встиг І. піти, як на палубу піднявся капітан. Він дуже здивувався, що я один; і я повинен був йому пояснити, що І. побачив своїх друзів на містках і пішов вниз зустріти їх.

- Ну, значить, вам буде весело їхати, - сказав капітан. - Передайте вашому братові, що його друзі будуть бажаними гостями тут, на палубі, всупереч правилу, що не дозволяє пасажирам першого класу підніматися сюди.

Я подякував йому за люб'язність і зустрівся поглядом з його очима.

Позитивно, мені останні дні щастило на надзвичайні очі, і я починав гнівається на свої, самі звичайні темні очі.

Капітан був моложавий, на вигляд років тридцяти двох - тридцяти трьох. Худа фігура, дуже спритні руху, легка хода - все вказувало на велику фізичну силу і тренування. Голене обличчя з квадратним підборіддям виявляло великі адміністративні здібності. Губи, красиво окреслені, були щільно стиснуті. Риси не були такими правильними, як у флорентійців або Ананд, але все ж особа була дуже красиво і, цілком ймовірно, він мав великий успіх у жінок. Сила і великий характер читалися у всій його елегантною фігурі.

Але коли я зустрівся з його пильним поглядом, я подумав, що бути йому близьким навряд чи приємно. Очі його були зовсім жовті, як бурштин, і зіниці дуже дивною, точно довгастої форми, як у кішки. Бурштинові очі здалися мені жорстокими, ввижалися довго, поки не повернувся І.

І. повернувся веселим, яким я його ще не бачив, сказав, що друзі-турки виїхали з Москви слідом за нами, що вони бачили Ананду і привезли листа мені і йому, сподіваючись передати їх в Константинополі, але що тепер ми їх отримаємо сьогодні, як тільки вони закінчать снідати і зможуть розібрати речі.

На моє запитання, як вони дістали квитки на цей пароплав, І. сказав, що вони замовили в Москві заздалегідь одночасно з залізничними квитками і там же їх отримали в головній конторі англійської морської компанії.

Здавалося, він тепер втратив будь-який інтерес до спостереження публіки і сидів, ніби знехотя, час від часу розглядаючи всі рухалися ще низки людей.

А тим часом видовище було надзвичайно барвисто по строкатості одягу, по масі миготіли національних костюмів і по самому різкого контрасту манер і людей. Були метушливо бігли і штовхали всіх на шляху; були так голосно перекликалися, що крик їх зливався в один суцільний гул. Але ось пролунав виття сирени пароплава; і тут же, якби не матроси, стримували натиск людський хвилі, сталася б справжня тиснява.

Довго ще тривав приплив людей; нарешті трапи були віддані, між берегом і пароплавом утворився розрив, і пролунала команда капітана, який сам стояв біля керма, виводячи судно у відкрите море.

 Ми їдемо в Севастополь |  на пароплаві


 У мого брата |  Лорд Бенедикт і поїздка на дачу Алі |  Моє перетворення в дервіша |  Я в ролі слуги-перекладача |  Ми не доїжджаємо до К. |  Нові друзі |  Ще одне гірке розчарування і від'їзд з Москви |  Буря на морі |  Незнайомка з Лазаретная каюти № 1А |  Стоянка в Б. і несподівані враження в ньому |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати