Головна

У мого брата |  Лорд Бенедикт і поїздка на дачу Алі |  Моє перетворення в дервіша |  Я в ролі слуги-перекладача |  Ми не доїжджаємо до К. |  Нові друзі |  на пароплаві |  Буря на морі |  Незнайомка з Лазаретная каюти № 1А |  Стоянка в Б. і несподівані враження в ньому |

Ми їдемо в Севастополь

1.  МИ ЕДЕМ В СЕВАСТОПОЛЬ
  2.  МИ ЕДЕМ В СЕВАСТОПОЛЬ
  3.  Підприємець. Севастополь, Україна
  4.  Севастополь
  5.  Севастополь
  6.  Севастополь

Я так багато провів часу в вагоні і відчував таке сильне запаморочення, що змушений був лягти. І. дістав зі свого валізи пляшечку з краплями, накапав з нього в стакан з водою кілька крапель і подав мені, кажучи:

- Коли я був хворий, Ананда завжди давав мені ці краплі.

Я випив, мені стало краще, і я непомітно заснув.

Коли я прокинувся, І. стояв, сміючись, наді мною і говорив, що вже збирався бризкати мені в обличчя водою, так довго я спав, а він помирає від голоду. Мені ж здавалося, що я спав кілька хвилин. Насправді було вже сьому годину вечора, і треба було жваво відправлятися обідати, так як все що замовили обід в другу чергу вже пішли і, якщо ми бажаємо отримати обід, треба було поквапитися. Я швидко привів себе в порядок, провідник замкнув наше купе, і ми вирушили в вагон-ресторан.

Тут публіка була зовсім інша, ніж в поїзді, що йшов в далеку околицю Азії. Кур'єрський поїзд по дуже недавно проведеної нової лінії мчав до Севастополя відпочивати багату публіку, що спрямовує в модні курорти: Ялту, Гурзуф, Алупку і т. Д. У вагоні-ресторані все вже сиділи за столиками, коли ми увійшли. Лакей, подивившись номера наших обідніх квитків, провів нас до столика, за яким вже сиділи дві дами.

Я зніяковів, так як зовсім не звик до дамської суспільству, подивився на І. і дуже був здивований, що він вів себе так, як ніби все життя тільки те й робив, що доглядав за дамами. Він зняв свій капелюх, ввічливо вклонився старшій жінці і сказав по-французьки:

- Дозвольте нам сісти за ваш стіл?

Дама привітно усміхнулася, відповіла на уклін і сказала досить низьким приємним голосом: «Прошу вас» - на прекрасному французькою мовою.

І. взяв наші капелюхи, поклав їх у сітку над столиком і пропустив мене до вікна, зайнявши крайнє місце біля проходу. Я відчував себе дуже ніяково, намагався дивитися у вікно, але все ж нишком розглядав моїх сусідок.

Старша жінка, далеко ще не стара, була красиво і елегантно одягнена. Темне волосся, темні очі, кілька опуклі, були, ймовірно, короткозорі. Вона була трохи повна і, судячи з її білим випещеним рукам, ніколи не працювала ними, та навряд чи й грала на роялі, так як від постійних ударів по клавішах кінчики пальців розширюються і шкіра на них грубіє. Ці ж руки були просто руками пані. Обличчя її не світилася ні розумом, ні натхненням. Я подивився на її зуби і губи, - все в ній здалося мені банально красивим, але грубої, чисто фізичної красою. Вона перестала вселяти мені якої б то не було інтерес.

Тут подали нам м'ясний суп. І. сказав лакея, що він замовив для нас спеціальний вегетаріанський обід. Лакей вибачився і пішов за поясненням до метрдотелю.

Це непорозуміння послужило приводом старшої дами для розмови з І., котрий, як мені здалося, справив на неї велике враження. Поки старші співтрапезники займалися обговоренням шкоди і користі вегетаріанства, я переніс свою увагу на другу даму.

Це була зовсім молоденька дівчина, майже дитина. На вигляд їй було не більше п'ятнадцяти років. Світла блондинка, такого ж золотистого відтінку, як мій брат, вона одним подібністю кольору волосся вже завоювала мої симпатії. Я мимоволі дивився на неї, користуючись тим, що вона сиділа з опущеними очима. Личко в неї було худе, риси правильні, лоб високий з горбками над бровами.

«Дуже музична», - подумав я.

Дівчина, мабуть, вперше обідала в вагоні-ресторані. Вона докладала всіх зусиль, щоб не розхлюпувати суп з ложки, але це їй вдавалося погано.

Помітивши, що я нетактовно втупився на дівчину, І. задав мені якесь питання, бажаючи залучити мене до загального розмова і звільнити від моїх поглядів і без того зніяковіло сусідку. Він виразно на мене подивився, і я зрозумів, що в моїй поведінці щось не відповідала поведінці добре вихованої людини.

Виявляється, старша пані просила мене передати їй гірчицю, що стояла поруч зі мною, біля вікна, а я не чув її слів. І. повторив мені їх, я зовсім переконфузілся, подав їй гірчицю, вибачившись перед нею на французькому ж мовою, згадавши одне з повчань брата, що добре виховані люди повинні завжди відповідати на тій же мові, на якому до них звернулися.

летючі думки - як важко бути добре вихованою людиною, скільки для цього треба умовних знань і в них сила гарного виховання - промчали не в перший раз в моїй голові.

І. вибачився перед старшою жінкою за мою неуважність, кажучи, що я переніс важку хворобу і ще не встиг зовсім видужати. Дама співчутливо хитала головою, прийняла мене за сина І., чому я весело сміявся, а І. пояснив, що я йому друг і далекий родич.

Я хотів запитати, чи не дочка їй молоденька панночка, але в цей час вона сама сказала, що везе свою племінницю в Гурзуф, де у її сестри, матері Лізи, дача біля самого моря.

Ліза все мовчала і не піднімала очей; а тітка розповідала, що Ліза тільки що закінчила гімназію, дуже стомлена іспитами і повинна відпочити в тиші.

- Ліза у нас талант, - продовжувала вона, - у неї величезні здібності до музики і дуже хороший голос. Вона вчиться у кращих професорів Москви, але батько проти професійної музичної освіти, що і складає Лізину драму.

Тут сталося щось надзвичайне. Ліза раптом відразу підняла очі, оглянула всіх нас і вп'ялася очима в І.

- Ви не вірте жодному слову моєї тітки. Вона ні в чому не віддає собі звіту і готова виказати кожному першому зустрічному всю таємницю, - сказала вона тремтячим тихим, але таким співучим і металевим голосом, що я відразу зрозумів, що у неї повинен бути чудовий співочий голос.

На щоках Лізи горіли плями, в очах стояли сльози. Вона, мабуть, ненавиділа тітку і страждала від яких-небудь рис її характеру. І. миттєво налив крапель в воду зі свого бульбашки і подав їй, сказавши майже пошепки, але так владно, що дівчина миттєво корилася:

- Випийте, це зараз же вас заспокоїть.

Через кілька хвилин дівчина дійсно заспокоїлася. Червоні плями на щоках зникли, вона посміхнулася мені і запитала, куди я їду. Я відповів, що їду поки в Севастополь, а потім ще не знаю, якою буде маршрут. Ліза здивувалася і сказала, що думала, що ми їдемо до Феодосії або Алушту, що греки здебільшого живуть там.

- Греки? - запитав я з неймовірним подивом. - Причому ж тут греки?

Ліза в свою чергу широко розкрила свої великі сірі очі і сказала, що адже мій родич такий типовий грек, що з нього можна ліпити грецьку статую. І. і я весело розсміялися, а тітка, кисло посміхаючись, говорила, що Ліза, як і всі музично обдаровані люди, неврівноважена і занадто фантазерка.

І. сперечався з нею, доводив, що люди обдаровані зовсім не нервовохворих, а навпаки, вони тільки тоді можуть творити і ставати істинно цінними для своєї сучасності, коли знайдуть у собі стільки мужності і вірності своєму улюбленому мистецтву, що забувають про себе, про свої нервах і особистому марнославстві, а в повному спокої і самовладання радісно несуть свій талант оточуючим людям. Тітка заявила, що для неї це занадто високі матерії, а Ліза перетворилася вся в слух, очі її загорілися, і вона сказала І .:

- Як я багато зрозуміла зараз, як ви кажете. Я точно сама собі все це не раз говорила, так мені зрозумілі і близькі ваші слова.

Видно було, що їй багато про що хотілося запитати, що її юне серце загорілося, в повний контраст тітки. На початку обіду така люб'язна і кокетливо поглядає на І. - Зараз, до його кінця, вона ледь приховувала нудьгу і досаду.

- Ось вам би з моєю сестрою познайомитися. Вона вічно літає в захмарних висотах і крім своїх квітів, музики і книг нічого в житті не бачить і не помічає. Навіть того, що робиться під самим її носом, - кілька тихіше і більш отруйна додала вона.

Обличчя її огидно спотворилося поривом заздрості і ревнощів, очевидно вже давно роз'їдають її серце.

Особа Лізи стало так блідо - побіліли навіть рожеві губи, - що я злякався і швидко простягнув їй склянку з водою. Але дівчина не помітила мого руху; її потемнілі очі відразу провалилися, під ними лягли темні тіні, і від дівчини-дитини не залишилося і сліду. Дивлячись прямо в очі тітки нещадно ненависним поглядом, вона сказала тихо, окремо, точно різала:

- Можна робити підлості, якщо є смак до них. Можна бути і дурним, якщо вже в мозку чогось бракує, але щоб у своїй заздрості видати себе першому зустрічному - для цього треба бути більш ніж просто дурною. Ви отруїли мамі її молодість, мені - дитинство. Ви все життя намагалися встати між татом і нами. Вам це не вдалося, тому що тато чесна людина і любить нас з мамою. Невже ж мамину і мою делікатність і співчуття до вас ви брали за наші короткозорість або дурість? Я б і зараз промовчала, якби ваша нахабність не була така обурлива.

Важко передати, що сталося з тіткою. Від усієї її тваринної краси, від її зовнішнього лиску «барині» не залишилося і сліду. Перед нами сиділа відразу постаріла жінка, що не вмів стримати свого сказу і тихо випльовує лайки:

- Дівча, дура, підла шпигунка, дрянь, я тобі віддячу. Я все розповім дідусеві і батькові.

Дівчина з благанням поглянула на І. На наш стіл, не дивлячись на гуркіт коліс і шум вентиляторів, дехто вже став звертати увагу. І. покликав лакея, заплатив за всіх і за всіх же відмовився від кави. Він встав, дістав наші капелюхи і, твердо глянувши на тітку, сказав їй дуже тихо, але владно:

- Встаньте, дайте пройти вашої племінниці. Поїзд зараз зупиниться на станції, ми пройдемо з нею по перону. Ви ж ідіть в ваше купе через вагони. Прийдіть в себе, ви втратили всякий людську подобу. Постарайтеся приховати від всіх під посмішкою своє сказ.

Говорячи так, він стояв, схилившись до неї у ввічливій позі, подаючи їй її впали сумочку і рукавички.

Ні слова не відповідаючи йому, вона встала і пройшла мимо столиків до виходу, не чекаючи нас.

І. допоміг Лізі вийти через тісно поставлених стільців, пройшов вперед, відкрив двері і пропустив вперед дівчину. Вийшовши слідом за ними з вагона, я трохи відстав: мені хотілося побути на самоті, розібратися в цій чужого життя, завіса якої підвелася переді мною так раптово і бридко. Але І. зупинився, почекав, поки я підійду, і сказав мені:

- Чи не відставайте від мене ні на крок, друг. Які б драми або приємні розваги ні зустрілися нам в дорозі, ми не повинні забувати нашої головної мети.

Він взяв мене під руку, і ми всі втрьох рази два пройшлися по платформі, увійшовши в вагон вже після другого дзвінка.

Яке ж було моє здивування, коли я побачив, що тітка стоїть в коридорі нашого вагона і весело фліртує з якимось не дуже старим генералом. Виявилося, що купе наших сусідок по столу було через два відділення від нас.

Як ні в чому не бувало, тітка звернулася до нас, сказавши, що вже стала турбуватися, чи не викрали ми її племінницю. І., в тон їй, відповідав, що ні він, ні я на людей, що займаються романтичними пригодами, як ніби-то не схожі, але що ми дуже горді, звичайно, якщо, на її думку, маємо вигляд Дон Жуаном.

Дуже коректно вклонившись з тіткою і племінницею - причому я теж намагався похизуватися елегантністю манер, - ми увійшли в своє купе. І. сказав Лізі, що книгу, яку він їй обіцяв, надішле їй з провідником.

Бідній дівчині, очевидно, було моторошно розлучатися з нами. Її личко, і без того погане, ще осунулось.

Коли ми увійшли в купе, я хотів поговорити про наших нових знайомих, але І. сказав мені:

- Не варто зараз про них говорити. Нам з тобою, перенесли чимало скорботи в житті, треба дуже думати про кожне слово, яке ми говоримо. Немає таких слів, які може безкарно викидати в світ людина. Все життя - вічний рух, і цей рух творять думки людини. слово - непроста поєднання букв. Воно завжди передає дію сили в людині. Навіть якщо він не знає нічого про ті сили, що носить в собі, і не думає, які вулкани пристрастей і зла можна виткати і пробудити необережно кинутим словом, - навіть і тоді немає безкарно викинутих в світ слів. Стережись пересудів не тільки в словах, але навіть в думках старайся завжди знайти виправдання людям і пролити їм світ, хоча на одну ту хвилину, коли ти зустрів їх. Подумаємо краще, що в цю хвилину роблять наші друзі. Флорентієць, цілком ймовірно, сідає в поїзд на Париж, а Ананда його проводжає.

Він точно понісся в далеку Москву, і погляд його став відсутнім. Сам він, спершись головою об спинку дивана, сидів нерухомо; і я подумав, що у кожної людини, очевидно, своя манера спати, а я мало придивлявся до сих пір, як сплять люди. Флорентієць спав лежачи, як мрець, І. спав сидячи, з відкритими очима, але сон його так само міцний, як сон флорентійців.

Думаючи, що будити І. і неможливо, і марно, я теж перенісся думками в Москву.

Тепер, розлучившись вперше за ці дні з флорентійців, до якого я так припав всім серцем, я відчув всю глибину удару і розчарування, які завдала мені життя цієї розлукою. Я з самого народження і до розлуки з братом бачив в своєму шляху один світло, один свій власний будинок, одного незмінного друга: брата Миколи. Тепер я розлучений з братом - погас мій світ, звалився мій будинок, зник мій друг. Біля флорентійців, незважаючи на всі тривоги, повна відсутність будь-якого будинку, безперервний рух, небезпеки і страждання про брата, я відчував і усвідомлював, що в ньому для мене - і світло, і будинок, і друг. Почуття повного захисту, світу в серце - навіть коли зовні я плакав або дратувався - не покидало мене десь в глибині. Я був впевнений, кожну хвилину впевнений, що в особі флорентійців я не тільки маю «будинок», але що в цьому будинку я зможу жити, навчаючись і вдосконалюючись, щоб стати гідним свого друга.

Зараз, думаючи, як Флорентієць їде в Париж, а я їду на Схід - хоча і в інші місця, але все ж на той Схід, знайомство з яким мені так багато принесло горя, - я усвідомив, як я бездомів'я, самотній, кинутий долею в вихор пристрастей. Я можу бути тільки їх іграшкою, тому що не тільки нічого не бачив і не знаю в житті, але навіть не зумів себе виховати і підготувати до життя.

Жодна струна в моєму організмі не була вироблена так, щоб я міг на неї покластися. При будь-якому серцевому ударі я плакав і губився як дитина. Тіло моє було слабо, не загартоване гімнастикою, і всяке напруження доводило мене до знемоги і непритомності. Що ж стосується сили самовладання і витримки, точності і чіткості в думках і в увазі, то тут дисципліни в мені було ще менше.

Я дивився у вікно, за яким вже сутеніло. Природа була в повному розквіті своїх сил. Миготіли зелені луки, колосяться поля, мальовничі села. Все говорило про яскравого життя! Кому-то були близькі і дороги всі ці поля, сади і городи. Цілими сім'ями працювали на них люди, знаходячи крім любові до своєї сім'ї та загальну любов до цієї землі, до її красот, до її творчості.

А я один, один - скрізь і всюди один! І в усьому світі немає ні кута, ні серця, про яке я знав би - ось «моє» притулок.

Занурений в свої гіркі думки, я забув про І., забув, де я, полинув у казковий світ мрій, став думати, як буду прагнути стати гідним другом флорентійців, таким же сильним, добрим і завжди володіє собою. Мимоволі думка моя перекинулася на його друзів - І. і Ананду. Їхні вчинки, повні самозречення, коли вони все кинули на перший поклик флорентійців і їдуть допомагати братові і мені, людям їм зовсім чужим, чарували мене висотою благородства.

Раптово я був розбуджений в своїх мріях сильним шумом в коридорі і криками: «Доктора, доктора».

Відірваний від своїх мрій, я різко схопився, щоб кинутися на допомогу, зачепився ногою за валізу, який стояв біля столика і впав би зі всього розмаху прямо на підлогу обличчям вниз, якби мене не схопили ззаду за плечі сильні руки І.

- Ніс розіб'єш, Левко, - сміховинно копіюючи баб'яче шамканье, сказав він. Це було так смішно і несподівано, так не підходило до серйозної постаті І., що я розреготався, забувши, куди і навіщо втік.

- Почекай тут, один, - промовив він уже своїм звичайним голосом. - Я піду з моїми краплями. Я дізнаюся істеричний голос нашої старшої сусідки по столу за обідом. Бути може, я там затримаюсь, але ти все-таки не виходь з купе, якщо я не прийду за тобою сам. Весь час пам'ятай про нашу головну мету. Флорентієць вже поїхав в Париж, поїзд повинен був відійти хвилин десять тому, судячи з часу, - сказав він, подивившись на годинник. - Адже Флорентієць поїхав для тебе і твого брата. Я їду для тебе і для нього. Ананда живе в Москві теж для вас обох. Як же ти можеш вважати себе самотнім і безпритульним?

В цю хвилину пролунав стук у двері нашого купе. І. ласкаво поцілував мене в лоб і відкрив двері.

Перед дверима стояв той генерал, з яким фліртувала тітка, коли ми увійшли в вагон, і ще якийсь молодий чоловік. Генерал вибачався за турботу і просив доктора - приймаючи І. за такого - допомогти молодій дівчині, яка впала в обморок в сусідньому купе, і ніхто не може привести її до тями, хоча її тітка вже більше години вживає до цього всі звичайні засоби.

Не заперечуючи, що він доктор, І. запитав, чому ж раніше до нього не звернулися, захопив похідну аптечку з того саквояжа, що мені дав Флорентієць, і пішов разом з двома постукав до нас пасажирами.

Я виглянув у коридор, куди висипали чоловіки і жінки з усіх купе. Вони представляли смішну картину. У кожного було розгублено-питальне особа, і в руках будь-якої флакон. Очевидно, раніше ніж згадати про доктора, все допомагали злощасної тітки привести до тями дівчину.

Я закрив двері нашого купе, прибрав в сітку валізу, про який я так ніяково спіткнувся, і став думати про дівчину, яка впала в такий глибокий непритомність. Я згадав її худеньке личко і тоненьку, майже дитячу фігурку. Мені здавалося, що вона здоров'ям так само неміцна, як і я, і так само невитриманість і погано вихована - в сенсі самовладання.

«Ось, - думав я, - у неї є і мати і батько, є будинок, і навіть два, тому що вона їде на свою дачу до моря. А життя її навряд чи веселіше моєї, якщо треба жити і їздити з тіткою, яку ненавидиш ».

Я намагався намалювати собі картину будинку, побуту і всієї внутрішнього життя дівчини. Мені хотілося зрозуміти, як до такої глибокої болю в серці міг дійти в батьківському домі дитина. Як день у день її повинна була пригнічувати атмосфера життя батьків, якщо Ліза могла так оголити душу перед чужими людьми, як це трапилося з нею сьогодні.

Я порівняв її з собою, прикинув на свої плечі її тяжкості і всім серцем шукав виправдання її вчинку, пам'ятаючи недавно сказані мені слова І. Мені пригадалися мої сльози за останні дні; як гірко я плакав теж перед чужими мені людьми, я - чоловік, старший за неї на добрих п'ять років.

І знову настирливо повертався до мене питання, миготів за ці дні мого існування, як лейтмотив: «Хто тобі свій? Хто тобі чужий? » - відвів мої думки від дівчини ...

Через деякий час я знову повернувся думками до неї. Подобалася мені Ліза? За всі мої двадцять років я ще жодного разу не був закоханий. Я так багато був зайнятий, так багато у мене було уроків, творів, книг, які я до них повинен був прочитати. Та й брат в своїх листах надсилав мені цілі програми того, що я повинен був прочитати; музеї та галереї, які я повинен був побачити, - все це наповнювало мою голову, я завжди був зайнятий. Знайомств ж, крім будинку старої тітки, у мене не було ніяких. А в її будинку я зустрічав лише старих важливих дам, кожна з яких вчила мене зовнішнім манерам, даючи цілувати свої зморщені і надушені руки і не цікавлячись зовсім духовним життям замухришки, яким я безсумнівно був у їхніх уявленнях. Всі їхні розмови були про великому світі, на якому балу у графині С. вони були і до яких князям В. підуть завтра.

Ніколи мені не доводилося навіть сидіти за одним столом з дівчатами або танцювати з ними, як мені розповідали про це мої товариші. Ліза була першою дівчиною, з якою я просидів близько години за одним столом, дівчиною звичайної, простої життя, як Наль була першою дівчиною якоїсь вищої краси, вищої, не звичайною життя, з якими мене звела доля. І обох я не просто бачив, як добрих знайомих, а підглянув у тієї й іншої маленький куточок їх духовної, прихованої від всіх життя.

«Ліза дорікала тітку, що першому зустрічному вона готова розповісти про свої справи. А хіба сама вона не видала набагато більше того, що розкрила тітка? » - крутилося в моїй голові колесо думок, точно на екрані поверталися різні боки довгої картини.

Теплота до Лізи і гостре бажання допомогти їй чимось, взяти участь в її долі ворухнулися в мені.

Повинно бути, пройшло чимало часу, поки я займався моїми психологічними етюдами. За вікном була темна ніч, в коридорі горіла свічка, запалена провідником, але в купе було досить темно.

Я встав, маючи намір виглянути у коридор, як в двері раптово постукали, і я побачив І., вводив в наше купе Лізу, яка, очевидно, не могла сама йти; за ними йшла тітка з пледом в руках.

- Левко, у Лізи був сильний серцевий напад. Поки їй приготують ліжко в її купе, їй треба полежати у нас, так як сидіти вона не може, - сказав І., укладаючи дівчину на диван.

Я хотів вийти в коридор, але він дав мені в руки кришталевий флакон і велів кожні п'ять хвилин підносити його до носа Лізи. Я присів на валізу у її головах і став виконувати свою місію лікарського підмайстри. Тітці І. вказав місце біля столика на стільці, взяв плед з її рук, накрив ним дівчину і сіл біля її ніг.

Кілька хвилин панувало повне мовчання. Тітку я не бачив, так як, зайнятий своєю медичної місією, сидів до неї спиною. Користуючись напівнепритомності Лізи, я уважно її розглядав.

Безперечно, це була гарна дівчина. Але що мене вкрай вразило - одна щока її була воскової блідості, і інша не тільки палала, але багровість її переходила в великий синець, що особливо я став розрізняти тепер, коли І. дістав складаний свічник, запалив в ньому свічку і поставив на столик.

- Про що тепер ви плачете? - почув я раптом питання І.

Я озирнувся і побачив, що обличчя тітки все залито сльозами, ніс, губи, щоки - все розпухло, і вид її був огидно потворний.

- Я не про дівчисько плачу, а про свою долю. Що тепер буде зі мною? Вона буде всіх запевняти, що це я її штовхнула. А насправді вона сама забилася ... - відповідала злим голосом крізь схлипування тітка.

Я глянув на І. і був вражений грізному виразу його обличчя. Він так пильно дивився на заплакану, що нагадав мені пропалює очі Алі. Ніколи б я не повірив, що у завжди рівного, здебільшого світиться доброзичливістю І. може бути такий жорстокий особа, такі суворі очі.

- Вам краще за все не брехати. Я так само добре знаю, як і ви, що ні Ліза не вдарилася, ні ви її не штовхнули. Ви її вдарили, не розрахувавши вашої сили; і я можу вам показати відбиток ваших п'яти пальців на її щоці. Якби ви вдарили трохи вище, Лізі був би кінець, - говорив дзвінким голосом І.

Схлипування припинилися, і в тиші пролунав свист від сказу голос тітки:

- Можливо, що ви і доктор. Але навряд чи ви взагалі розумієте, що зараз говорите. Я, слабка жінка, могла вдарити так дівчину, щоб звалити її до втрати свідомості? Кажу вам, вона сама впала, і у мене не було сили її підняти.

- І тому ви ісщіпалі їй всі груди і руку, - сказав І. - Але, так як ви заперечуєте, що ви її побили, мені доведеться зробити фотознімок на чутливій платівці і передати його судовій владі, як тільки ми приїдемо до Севастополя.

Запанувало коротка мовчанка, слідом за яким тітка прошипіла:

- Скільки візьмете за своє мовчання?

І. розсміявся, я не міг теж утриматися від сміху і закричав:

- Так це цілий роман!

Ймовірно, мій сміх особливо роздратував таку зараз стару і потворну даму. Коли я на неї глянув - точно змія мене вкусила, так злі були її очі.

- Я совістю не торгують і хабарі ні за які послуги не беру. Дівчині ви нанесли своїй ляпасом і моральний і фізичний шкоду. За моральний удар ви відповісте життя, він не залишиться безкарним і повернеться до вас з того боку, звідки ви його не очікуєте. Від вашого власного дитини ви отримаєте таку ж ляпаса, яку нанесли чужій дитині. А за удар фізичний ви відповісте судової влади і понесете заслужене покарання, - говорив І., дістаючи з валізи, на який я присів, футляр з фотографічним апаратом.

- Пожалійте мене. Не знаю, навіщо ця зла дівчисько сказала вам про мого сина. Це моє єдине скарб у житті. Благаю вас, не губіть мене. Я перший раз ударила її за те, що вона видала мене перед вами. Пожалійте нещасну матір, - бурмотіла вона тремтячим голосом.

- Чому ж ви не пошкодували єдину дитину своєї сестри? Нещасної жінки, нещастя якої складаєте ви до сих пір, - продовжував І., все так само суворо дивлячись на неї.

- Ви ще занадто молоді. Ви не знаєте бідності. Ви не можете ні зрозуміти, ні судити мене, - жалібно говорила жінка. - Але якщо ви мене не зрадите батькам Лізи, я клянусь вам життям свого сина, що пальцем не трону більше ніколи дівчину.

- І будете продовжувати їсти хліб вашої сестри, жити в її будинку, розігрувати в ньому з себе господиню і безперестанку колоти серце і вашої сестри і Лізи? О, ні, ви занадто дорого цінуєте благополуччя вашого сина і занадто дешево три життя ваших рідних. Тільки тоді я вас не видам, якщо ви поїдете з будинку вашої сестри.

- Куди ж я піду? Ви так говорите, тому що абсолютно не знали потреби і не розумієте життя. Чим же я буду жити? - роздратовано запитала тітка.

Вдруге по обличчю І. сковзнуло щось на зразок усмішки, ледь відчутною, так що я подумав, що, мабуть, і в перший раз на його обличчі, як і зараз, грав коливається світло свічки, що горить.

- Ви повинні працювати, - тихо сказав він.

- Працювати? Воно і видно, що самі-то ви гроша не запрацювали, просиділи на шиї татуся і матусі, як і ваш брат, і не розумієте, що розмовляєте, - злостячись і пирхаючи, говорила тітка.

- Я повторюю вам, - надзвичайно спокійно, але з непохитною волею заперечив їй І., - Єдина умова, на якому я згоден покрити ваш гріх і взяти на себе таким чином частина вашого злочину, ця умова вашого негайного від'їзду з дому вашої сестри і особисто вашу працю. Ви повинні самі заробляти собі хліб і навчити того ж вашого сина.

- Я не кухарка і не гувернантка, щоб заробляти собі хліб. Я бариня, чуєте ви, ба-ри-ня! Була, є і буду!

- Досить вам поглянути на себе в цю хвилину в дзеркало, щоб переконатися, що ви не бариня в тому сенсі, в якому повинно розуміти привілеї цього слова, тобто в сенсі високого рівня культури, самодисципліни і самоконтролю, - відповів І.

- Ви дуже зухвалий і самовпевнений чоловік. Я нікуди не поїду і нітрохи вас не боюся! - закричала тітка.

- Ах, якби ви могли розуміти, що вам треба боятися тільки самої себе, ви б зуміли тоді захистити сина від усіх бід і вивели б його в люди. А чи не був би він, за вашим прикладом, нахлібником, обіцяючи стати непридатним людиною. ви боїтеся втратити дах над головою вашої сестри, отруєного для неї вами. Але зрозумійте ж, адже я не погрожую, що не залякую вас, а насправді відкрию все про вас вашим рідним. І вони не будуть більше терпіти вас в своєму будинку ні хвилини, і ви залишитеся на вулиці. Якщо підете добровільно, я обіцяю вам дістати роботу. Ви повинні зрозуміти, що працювати зобов'язані всі, а ви особливо.

- Та не можу я бути гувернанткою! - знову закричала вона.

- Нікому не може прийти в голову допустити вас до дітей. Крім вашого поганого характеру, крім егоїзму і злоби, якими ви дихаєте, як киплячий котел, ви не маєте навіть початкового поняття про такті. А нетактовне людина, навіть добрий, так само шкідливий дитині, як поганий, заражене повітря. Я мав на увазі дати вам лист до одного мого друга в Москві. Він веде дуже велику літературну справу, і йому потрібні перекладачі. Платить він дуже щедро. Крім того, його підприємство займає весь його будинок; він, напевно, міг би вам виділити невелику квартиру, де ви зможете жити з вашим сином. Поки ви не з'їли жодного шматка хліба, заробленого руками і головою, ви навіть не можете зрозуміти щастя жити на землі. Його приносить тільки чесна праця.

Тітка мовчала. Я кілька разів оглядався на неї, і мені здавалося, що слова І. діяли на неї заспокійливо. Очі її перестали лити ненависть, засмучене і потворне від злоби обличчя ставало спокійніше, і навіть якесь благородство промайнуло на ньому, як крізь сіру пелену дощу видніється блідий промінь сонця.

Ліза все ще не приходила до тями. І. встав зі свого місця, нахилився до дівчини і відкинув важку пасмо волосся з її багряної щоки. Щека здулася; на ній були садна, величезний синець ставав майже чорним. І. взяв фотографічний апарат. Але в ту хвилину, як він хотів його відкрити, рука тітки торкнулася його руки, і вона ледь чутно сказала:

- Я згодна почати працювати.

Я був вражений. Скільки разів за ці короткі дні я був свідком, як пристрасті, пияцтво, неробство, ненависть фанатизму і ненависть заздрості спотворювали людей, роз'єднували їх і робили ворогами. Як люди втрачали людський образ і ставали іграшками власного роздратування і сказу. З гіркотою думав я, як і сам я нікчемний в сенсі самовладання і самодисципліни, і як я заспокоювався від одного присутності свого брата, флорентійців і мого нового друга І.

Жодне слово - як воно не було гірко - не було вимовлено І. підвищеним тоном. Жодного натяку на презирство до тітки не прозвучало в його словах. Найглибше доброзичливість було і в його тоні і в його особі. І навіть злісні вигуки тітки, образливо зачіпали мене за мого друга, коли мені хотілося втрутитися в розмову і відповісти їй її ж тоном, не порушували спокійного благородства І. та його співчуття до жінки.

І. подивився на неї. Повинно бути, його погляд торкнувся щось краще в її істоті; вона закрила обличчя руками і прошепотіла:

- Пробачте мене. У мене такий шалений характер; я сама не розумію хвилинами, що говорю і роблю. Але якщо я даю слово, я його тримаю чесно. І це, можливо, єдине моє гідність, - крізь знову полівшіеся сльози промовила вона.

- Не плачте. Поставтеся надзвичайно серйозно до всього, що з вами зараз відбулося. Благословляйте тих, хто свою долю за те, що Ліза не впала від вашого удару і не забилася об гострий кут столу. Якби до вашого удару додався удар об стіл, ви були б зараз вбивцею, а що це означало б для вас і вашого сина і для батьків Лізи, ви добре знаєте, - відповів їй І.

Жах зобразився на обличчі тітки, яка зараз була така нещасна, що навіть моє серце пом'якшало, і я намагався підшукав їй виправдання, уявляючи собі, як поступово і непомітно для себе падає людина, якщо заздрість і ревнощі сплітають мережу навколо нього кожен день.

- Чи не повертайтеся думками до минулого, - знову заговорив І. - Думайте про свого сина, як він міг би потрапити в таке ж положення, в якому зараз Ліза. Немає нічого, чого б не перемогла любов матері. Я залечу щоку Лізи і через кілька годин від її синця не залишиться і сліду. Але вам доведеться просидіти до ранку, змінюючи їй компреси з тієї рідини, що я вам дам. Прийміть цих підкріплюють крапель, і ніч без сну пройде для вас легко. До ранку я приготую вам лист до мого друга і дам вам грошей, щоб ви з цієї хвилини почали нову самостійне життя і могли виїхати з вашим сином, чи не позичив більше чоловікові вашої сестри. Коли ви станете добре заробляти, ви повернете ці гроші своєму власникові, і він надішле їх мені; не впадайте у відчай, коли у вас буде повертатися бажання кричати: «Я бариня, бариня є, була і буду», - а підіть в кімнату так, щоб вас ніхто не бачив, і згадайте цю ніч. Згадайте, як я говорив вам, що за все зло, яке ви ллєте в життя, ви отримаєте стократ заплата від власного сина. Але і кожну мить вашого простий доброти, витримки і самовладання будуватиме міст на щастя вашого сина.

Повинно бути, серце бідної жінки рвалося від найрізноманітніших почуттів, і сили майже змінювали їй. І. велів мені налити в стакан води, влив туди крапель, і я подав склянку тітки.

Тим часом, знову-таки з того саквояжа, що мені дав Флорентієць, І. дістав флакон, глибокий стакан і попросив мене принести від провідника теплої води.

Коли я повернувся в купе, тітка вже прийшла до тями і допомагала І. підняти Лізу. Рухи її були обережні, навіть ласкаві, а обличчя її, змарніле і пристаріле, виражало величезне горе і тверду рішучість. Але це була зовсім не та жінка, яку я бачив в ресторані, і не та, що я бачив, коли йшов з купе. Правда, я не відразу розшукав провідника, який був зайнятий ліжками пасажирів, не відразу дістав і воду, яку довелося остудити, але все ж був відсутній я хвилин двадцять, і за цей короткий час людини я не дізнався.

Але вже стільки було всяких пригод за ці мої дні, і так я сам - всіх більше - змінювався, що мене навіть не вразила ця зміна, як ніби це було в порядку речей.

І. влив в рот Лізи крапель, удвох вони знову її поклали, і через кілька хвилин Ліза відкрила очі. Спочатку очі її нічого не висловлювали. Потім, дізнавшись І., Ліза вся якось блиснула радістю. Але, побачивши тітку, вона закричала, точно її обпекли.

- Заспокойтеся, друг, - звернувся до неї І. - Ніхто вам більше не заподіє зла. Я зараз докладу вам примочку на щоку, і до ранку не залишиться ніяких слідів на вашому обличчі. Не дивіться з таким жахом і ненавистю на вашу тітку. Ви не думайте, що вища благородство людини полягає в відмежування себе від тих, кого ми вважаємо злими або своїми ворогами. Ворога треба перемогти, але перемагають не пасивним відсуванням від нього, а активною боротьбою, героїчним напругою почуттів і думок. Не можна прожити життя обдарованій людині - людині, призначеного життям внести краплю

своєї творчої праці в працю всього людства, - в щасливому бездіяльності, без бур, страждань і боротьби з самим собою і оточуючими. Ви входите тепер в життя, щоб стати повноправним і повноцінним людиною суспільства. Якщо ви не зумієте зараз знайти в собі вищого благородства, щоб не видати того лиха, що вам тіткою, - ви не внесете в життя самої ж себе того величезного капіталу честі і співчуття, які допоможуть вам в майбутньому створити собі і близьким нову радісне життя. Не судіть тітку, як це зробив би суддя. А подумайте про приховані в вас самої пристрастях. Згадайте, як часто ви горіли ненавистю до неї і до її синочкові, хоча він-то вже ніяк не винен ні в вашому горі, ні в ваших відносинах з тітонькою. Перевірте, скільки разів ви платили тітки за її грубість ще більшою брутальністю, як ви постійно шукали нагоду її публічно осоромити, подумки «саджаючи її на місце». Але жодного разу в вас не промайнуло добре відчуття до неї, хоча до інших ви добрі, дуже добрі. Молодість чуйна. Уявити собі весь складний хід речей усього життя, всю силу пристрастей людини, якій вони на кожному кроці розставляють капкани, - ви ще не можете. Але зрозуміти, що сила людини не в його злобі, а в його доброті, в тому шляхетність, яке він проллє з себе в день і зв'яже їм з собою людей, - це ви можете, тому що серце ваше чисто і широко. Ви граєте на скрипці і розумієте, тому що ви талановиті, що звуки - як і доброта - зачаровують і єднають з вами людей в красі. І граючи людям, щоб їх кликати до прекрасного, - ви не знаєте страху. Так само точно йдіть зараз в своє купе без страху і сумнівів. Коли серце істинно відкрито красі, воно не знає страху і співає чудову пісню - пісня торжествуючої любові. Ви так юні і чисті, що ніякої іншої пісні співати не може ваше серце. Не думайте про минуле; живіть це «зараз» всією повнотою ваших кращих почуттів, і ви створите собі і близьким прекрасне життя. Ваше «завтра» буде засмічено залишками жовчі і гіркоти, які ви вплете в нього, якщо сьогодні не знайдете сил розкрити серце в повній цільної любові, в повній честі без компромісів. Ваша тітка покине вас, як тільки довезе вас до будинку. Вона знайшла собі місце і буде жити зі своїм сином в Москві. А Ви ж збираєтеся переїхати в Петербург ... Вам зараз вже стало краще. Левко доведе вас до купе і дасть вам ось цю мікстуру, від якої ви будете відмінно спати і завтра будете хороші, як троянда, - додав він посміхаючись.

Ліза була дуже здивована всім чутим. В голові її - для всіх було ясно - відбувалася сумбурна робота, але слова І. були кинуті даремно.

- Я вас дуже добре розумію. Як це не дивно, але мама часто говорить мені речі, дуже схожі на те, що говорите ви зараз. Так що ваші слова вразили мене найбільше тим, що збіглися з ідеями мами, хоча і зовсім інакше вираженими. Я не можу сказати вам, що я в захваті від цих ідей. Я дійсно ненавиджу мою тітку, не вірю жодному її слову. Ви навіть уявити собі не можете, як вона вміє брехати.

- А ви хіба так бездоганно правдиві? - тихо запитав І.

- ні, - відповіла Ліза, почервонівши до коренів волосся. - Ні, я далеко не правдива. Але ... хоча навіщо вдаватися в далеке минуле? Якщо ви говорите, - вона зробила сильний наголос на «ви», - я вам вірю, що вона поїде. Це все, що нам потрібно.

- ні, - знову сказав І. - Це далеко не все, що вам потрібно, щоб бути щасливими. Ви так звикли завжди мати живий привід, щоб скаржитися на своє нещастя, що створили собі звичку, замість того щоб стежити за собою, стежити за тіткою, вишукуючи в ній причини всіх своїх нещасть. І не помічали, що не одна вона, а й ви самі, Ліза, були мучителькою і матері, і батька, і тітці ... і самої себе.

Ліза тепер сиділа і при останніх словах І. опустила голову.

- Це правда, - сказала вона, дивлячись прямо в очі І.

І. допоміг їй встати, подав мені велику склянку з примочкою і маленький з краплями і запропонував Лізі, спираючись на мою руку, йти до себе спати, щоб вранці зустріти дідуся веселою і свіжою.

Було вже за північ. Я за допомогою тітки довів Лізу до їх відділення, подав їй краплі, які вона випила, а тітки велику склянку з примочкою, побажав їм доброї ночі, розкланявся і повернувся до І.

Я застав його в коридорі, так як провідник стелив нам ліжку. Я зупинився біля нього, і він сказав мені по-англійськи, щоб я зараз лягав спати, так як назавтра потрібні всі сили, а вигляд у мене дуже стомлений. Йому ж треба написати два листи, і він ляже, як тільки їх напише.

Я вже по короткому досвіду знав, що говорити про останні події він не стане, а стомлений я був жахливо. Нічого не заперечуючи, я кивнув головою, заліз на верхній диван і ледве встиг роздягнутися, як заснув мертвим сном.

Прокинувся я від стуку в двері купе і голоси І., який відповідав провіднику, що ми вже прокинулися, дякуємо за те, що він нас розбудив, і встаємо. Але коли я опустився вниз, то побачив, що ліжко І. була навіть не зім'ята, а три листи були готові, запечатані і сам він переодягнений в легкий сірий костюм.

Він попросив мене зібрати всі наші речі, сказавши, що пройде до Лізи, яку він відвідував рази два вночі. Він додав, що організм дівчини міцний, але нервова система така слабка, що за нею мав би бути пильний і постійний догляд. І тому він запитав у тітки їх прізвище та написав матері Лізи, графині Р., лист з детальним зазначенням, як зайнятися лікуванням і вихованням дочки.

З цими словами він вийшов, я ж так і залишився посеред купе з відкритим ротом. Багато чудес я перебачив за ці дні, але те, щоб І. справді виявився доктором і зважився писати лист невідомого йому графині Р. про її - теж йому мало відомою - дочки, - цього вже я ніяк не міг збагнути. «Де ж тут такт?» - подумки говорив я собі, пригадуючи слова флорентійців про такті і повній увазі до людей.

Чи довго я з властивими мені неуважністю і здатністю в одну хвилину забувати все навколишнє стояв посеред вагона, не знаю. Тільки раптово двері відчинилися, і я почув веселий голос І.

- Так ти угробиш нас, Левко. Треба швидше все скласти, ми під'їжджаємо.

Я зніяковів, почав швидко складати речі, але І. робив все краще і швидше мене, - мені залишалося тільки йому подавати. Не встигли ми укласти і закрити валізи, як підкотили до перону.

У коридорі я побачив Лізу і тітку в ошатних білих сукнях і елегантних капелюшках. Ліза дійсно була свіжа, як троянда, і в очах її світилася радість. Тітка ж її була бліда, обличчя її було скорботно, між очей на лобі пролягла зморшка, тоді як вчора це був абсолютно гладкий лоб; губи були щільно стиснуті; але, дивно, зараз вона подобалася мені набагато більше: від її вчорашньої животности нічого в цьому обличчі не залишилося. Це було обличчя старіючої жінки, перетворене стражданням.

Я привітався з ними здалека у мене не було бажання зазирнути глибше в драму цих життів. Севастополь відразу нагадав мені, що тут ми сядемо на пароплав і поїдемо знову на Схід, а разом з цим я занурився в думки про брата і його долю в цю хвилину.

Ошатна публіка виходила з нашого вагона, і не менш ошатні люди зустрічали виходять на пероні. Веселі вигуки, сміх, обійми. І знову різонуло думка, що мене нікому зустрічати і мені нема кого притиснути до грудей у ??всьому світі, хоча в ньому живуть всюди мільйони людей.

І. взяв мене під руку і глянув на мене, як мені здалося, не без докору. Через хвилину ми вийшли слідом за носієм на перон, де нас чекала Ліза, тримаючи під руку старого високого зросту з невеликою сивою еспаньйолкою, дуже красивого, гордого і елегантного на вигляд.

Ліза підвела його до І. і сказала, що в вагоні впала так ніяково, що розбила всю ліву щоку і скроню. І ось доктор допоміг їй якийсь мікстурою так добре, що й сліду від удару майже не залишилося.

Старий, дідусь Лізи, переляканий хворобою внучки, дуже дякував І. Він запитував, куди ми їдемо, говорив, що у нього є запасний екіпаж і він може довезти нас до Гурзуфа. І. подякував і сказав, що ми поки залишимося в Севастополі.

- У такому випадку дозвольте моєму візникові довезти вас до кращого готелю, - сказав він, знімаючи капелюха.

Я бачив, що І. дуже не хотілося приймати подяку старого, але робити було нічого - він теж зняв капелюха, вклонився і прийняв пропозицію.

Ще одне гірке розчарування і від'їзд з Москви |  У Севастополі
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати