Головна

У мого брата |  Лорд Бенедикт і поїздка на дачу Алі |  Моє перетворення в дервіша |  Я в ролі слуги-перекладача |  Ми не доїжджаємо до К. |  У Севастополі |  на пароплаві |  Буря на морі |  Незнайомка з Лазаретная каюти № 1А |  Стоянка в Б. і несподівані враження в ньому |

Ще одне гірке розчарування і від'їзд з Москви

1.  I. Від'їзд в Самару
  2.  А. Роль політичних, економічних і географічних чинників у підвищенні Москви. Москва і Твер
  3.  Аудіо-, відеопродукції, комп'ютерних інформаційних НОСІЯМИ НА ТЕРИТОРІЇ Г. МОСКВИ
  4.  Бесіда з І. Ми продовжуємо читати казку. Від'їзд Беати і останнє напуття їй І. та Франциска
  5.  Бесіда з І. Ми продовжуємо читати казку. Від'їзд Беати і останнє напуття їй І. та Франциска
  6.  Боротьба Москви і Твері за лідерство. Піднесення Москви.
  7.  Боротьба московських князів за великокнязівський престол (кінець XIII - середина XIV ст.). піднесення Москви

Как тільки ми вийшли з вагона, ціла орда вишикувалися шеренгою службовців всіляких готелів - в куртках або лівреях, в кепі або шапках з позначенням назви своїх готелів - стала зазивати нас, пропонуючи карети, коляски, Брек і т. д.

Попереду йшов Ананда, як би виглядаючи когось; в середині йшли ми з флорентійців, а ззаду І. Завершувалося наше хід носіями з валізами.

Шум зичних вигуків назв готелів, торгівля пасажирів з цілою зграєю візників в довгих синіх поддевках, з батогами в руках, накидають десятками на одного пасажира, - все було так забавно, що я знову забув про все, захопився спостереженнями і готовий був, сміючись, зупинитися. Флорентієць злегка підштовхнув мене, я перестав Тараща очі на всі боки і побачив, що з натовпу готельних слуг відокремився один, з написом на кепі по-французьки: «National», вітаючи Ананду як знайомого гостя і дуже шанобливо тримаючи руку біля козирка.

Через кілька хвилин ми сіли в відмінне ландо і покотили в центр міста.

Я давно не бачив Москви, і в порівнянні з Петербургом вона здавалася мені брудним, провінційним містом з дуже малим рухом. Вулиці, якими ми їхали, вузькі, викривлені, з маленькими будинками, часто дерев'яними, з безліччю церков, церков і каплиць, з передзвоном дзвонів, які несли в усіх напрямках, здавалися мені патріархальними. Мимоволі, дивлячись на це безліч церков, я подумав, що російський народ дуже релігійний. Я запитував себе, чи може він бути грубо фанатично релігійний, як магометани, які доходять до всяких звірств і бачать в них свою заслугу перед Богом.

Мимоволі налетіли думки про себе самого, що для мене Бог і як я живу з Ним і в Ньому? Чи заважає мені моя релігія чи допомагає? Відвідуючи до церкви раз на тиждень з усією гімназією, я бачив в ній тільки розвага в монотонної життя, і жодного разу не пробував навіть шукати полегшення своїм прикрощів в Бога, і не ніс Йому своїх скарг, стоячи в церкві і займаючись спостереженнями.

Ми їхали мовчки, зрідка перекидаючись незначними зауваженнями, але я інстинктивно відчував, що у всіх нас одна думка - про долю брата і Наль.

Увійшовши до вестибюля готелю, ми взяли номера, як було раніше між нами домовлено. Флорентієць запитав, чи немає пошти на ім'я лорда Бенедикта, і, на мій подив, дуже важливий і ставний портьє подав йому дві телеграми і два листи.

- Листи чекають вашу світлість вже два дні, а телеграми - одна нічна, інша цю хвилину подана, - ввічливо додав він.

Оселити в номері, я ледве дочекався, поки коридорний слуга перестане возитися з нашими речами і вийде. Я кинувся до флорентійців, запитуючи, чи не від брата чи лист, мені здалося, що я впізнав його почерк на одному конверті. Він, посміхаючись, здивувався, що я - такий завжди розсіяний - міг видали дізнатися почерк того, кого я люблю. Бачачи моє нетерпіння, він взяв лист брата, подав його мені і сказав:

- Коли Алі говорив з тобою в саду, він попередив тебе, що не тільки допомогу братові, але і все життя його, твоя і Наль залежать від твого мужності, витримки і вірності. Читаючи тепер лист, думай не про себе, а тільки про ту допомогу, що ти можеш йому надати.

Серце моє стиснулося. Передчуття сказало мені, що я не побачу сьогодні брата, на що я так сподівався.

Я прочитав лист раз, прочитав його два і все ж ніяк не міг зібрати думок і зробити який-небудь висновок.

Брат писав, що виїхати з К. їм всім вдалося непоміченими, що слуги одяглися східними жінками, Наль одягли в європейський костюм, який приготував їй Алі, а сам брат їхав в цивільному платті. Причому всі вони сіли в різні вагони і тільки в Москві, переодягнувшись знову по дорозі, зійшлися всі разом.

У Москві все благополучно пересіли в петербурзький поїзд, так як друзі попередили їх, що там все вже готово і пароплав в Лондон відходить у неділю; тому часу на зупинку і побачення в Москві не залишалося.

Брат посилав мені свою любов і просив пробачити його за все занепокоєння і засмучення, які він приніс мені замість відпочинку. А також просив флорентійців не залишити мене, якщо я не встигну на пароплав, щоб приєднатися до нього.

«Поспить на пароплав», - кілька разів сумно і гірко повторював я подумки.

- неділя - це сьогодні, - нарешті сказав я флорентійця. Проти моєї волі я таким тоном вимовив цю фразу, точно я приїхав з похорону і оголошував йому про це.

- Так, це сьогодні. Їм вдалося проскочити завдяки тому, що друзі Ананд і Алі всіляко затримували увагу ватажків-фанатиків на помилкових слідах, - відповів він мені. - Але ось лист Алі і його дві телеграми. За нами слідом іде погоня. Муллою і ватажками вирішено, що ти, звичайно, підеш тільки за братом. І по твоїм слідах велено знайти їх, хоча б на краю світу. Якщо ж буде можливість, то захопити тебе і допитатися про брата, сподіваючись на твою молодість, залякати тебе всякими страхами і погрозами і дізнатися все, що їм потрібно.

- Значить, якщо б навіть і була можливість, я все одно не міг би їхати з братом. В такому випадку навіщо ж про це думати, - сказав я, намагаючись скинути з себе думки, крім думки про життя і безпеки брата. - Що ж зараз ми, і зокрема я, будемо робити? З вами мені всюди буде добре. Тепер для мене все життя в вас одному, ви врятуєте брата, я в цьому впевнений. Розташовуйте моєю життям так, як знайдете кращим для справи. Повторюю, все зараз для мене в житті - ви.

- ти - справжній брат-син свого брата-батька. Повір, за цю хвилину героїзму ти будеш винагороджений великим щастям життя. Хто вміє діяти, забуваючи про себе, той перемагає в боротьбі, - відповів мені Флорентієць, ласкаво мене обняв. - У листі Алі попереджає через свого друга, який живе в Москві, що сповістить телеграмою, якщо за тобою буде погоня. І дійсно, перша телеграма говорить про те, що поїдуть слідом за нами, а друга вже говорить, хто їде. Їдуть два молодих купця, нібито в Москву за товаром; один не говорить ні слова ні на одній мові, крім свого і російського; інший знає німецьку та англійську. Алі пише, що обидва вони - приятелі нареченого Наль. Можна скласти собі уявлення про характер їх дій і наміри. Речі, які тобі Алі Махмед передав для Наль, - це не речі простого побуту і їх треба неодмінно передати їй якомога швидше. Я пропоную тобі ось який план. Речі Наль я відвезу сам; сьогодні ж сяду на кур'єрський поїзд до Парижа, звідти проїду в Лондон і буду раніше їх там. Тобі я пропоную зараз же, через дві години, виїхати в Севастополь, з тим щоб звідти морем проїхати в Константинополь і далі в Індію, в маєток Алі, разом з Евклід. А Ананде хочу запропонувати залишитися тут на цілий місяць під приводом справ, тримати зв'язок з усіма нами і спостерігати ворогів. Я буду корисний і навіть необхідний твоєму братові і Наль, які можуть виявитися безпорадними без досвідченого друга в перший час, в абсолютно невідомих їм умовах. Та й в смерті брата твого треба всіх запевнити, щоб життя його не висіла весь час під загрозою переслідування. Через три-чотири місяці я приїду теж в Індію. Ми разом через деякий час поїдемо до Парижа, де я думаю влаштувати наших втікачів, коли все владнається.

Я мовчки слухав. Не те щоб у мене було скам'яніння. Ні, я переживав щось схоже на свої почуття у каміна в кімнаті брата, що повинні переживати люди, коли раптово вмирають їхні улюблені. Я точно стояв у глибокій могили і бачив в ній труну.

Я машинально встав, відкрив валізу, де були речі для Наль, і став виймати звідти свої речі, кожна з яких різала мене точно ножем.

- Ви, ймовірно, захочете взяти все так, як було укладено Алі для сестри. Ось ці гроші мені подарував Алі молодий. Мені вони не потрібні, тому що для далекої поїздки, куди ви мене посилаєте, вони не придатні, та й мало їх. Нехай це буде мій подарунок братові. Купіть в Парижі прекрасний футляр у вигляді золотої або срібної коробки - на яку вистачить цих грошей - і вкладіть в неї записну книжку його, яку я так непростимо забув в будинку Алі, - сказав я флорентійця, подаючи йому чудову книжку брата з павичем. - Я готовий їхати. Але дозвольте мені їхати і жити як слуги І., щоб я міг заробляти свій шматок хліба, який до сьогоднішнього дня я їв з рук мого брата, - продовжував я.

- Мій милий хлопчику, - відповів мені Флорентієць, - коли ти приїдеш до Індії, ти будеш вчитися. Ти багато дізнаєшся і зрозумієш. Поки ж довірся мені. Будь не слугою, а другом Евклідом. Твій талант до математики і музики ще не все, чим ти володієш. Хіба ти не відчуваєш в собі дару письменника?

Я почервонів до поту на обличчі. Я ніколи не думав, що найзаповітніше, від всіх приховане моє бажання - і то він підгледів.

Але часу на подальшу розмову не залишалося. Увійшли Ананда і І., і Флорентієць розповів їм свій подальший план. Мене дуже здивувало, що жоден з них не заперечив ні слова; обидва взяли його розпорядження як і підлягають навіть обговоренню.

Ананда подзвонив і звелів замовити зараз же два квитки в Севастополь і відвезти двох до поїзда; а в номер подати всім нам сніданок.

- І на вечірній поїзд до Парижа дістаньте один квиток, - додав він.

Ми всі разом поклали для мене речі в ручний місткий саквояж флорентійців, який він мені подарував.

- Там ти знайдеш сюрприз від мене, - сміючись, сказав він мені. - Як тільки відчуєш могильне настрій, так і пошукай мій сюрприз. А останній мій завіт тобі: пам'ятай, що радість - непереможна сила, тоді як смуток і заперечення знищать все, за що б ти не взявся.

Тут внесли нам сніданок; з'явився портьє, кажучи, що у нього залишилися на руках два квитки в Севастополь в міжнародному вагоні, які він збирався відіслати в касу вокзалу в ту хвилину, коли прийшов наш замовлення. Квитки були нами взяті, речі мої і І. здані слузі; ми сіли снідати. Через півгодини ми з І. повинні були вже їхати до вокзалу.

Як я не боровся з собою, але є я нічого не міг, хоча з вечора нічого не їв. Серце моє роздиралося. Я так прив'язався до флорентійців, що точно другого брата-батька ховав, розлучаючись зараз. Всі намагалися зробити вигляд, що не помічають моєї печалі. У моїй голові промайнула думка: звідки у цих людей стільки самовідданості і самовладання? Чому вони всі так врівноважені, так стрімко йдучи на допомогу чужій їм людині, моєму братові, в чому знаходять вони вісь свого життя, свого впевненого спокою?

І знову прорізала серце думка: хто людині «свій», хто йому «чужий»? Миготіли слова флорентійців, що у всіх людей однаково красна кров, і тому все брати, усім треба прагнути нести красу, мир і допомогу.

У калейдоскопі думок я й не помітив, як скінчився сніданок. Флорентієць погладив мене по голові і сказав:

- Живи, Левко, радіючи, що живий твій брат, що ти сам здоровий і можеш мислити. Думка-творчість - це єдине щастя людей. Хто вносить творчість в свій простий день, - той допомагає жити всім людям. перемагай люблячи - і ти переможеш все. Чи не тужи про мене. Я назавжди твій друг і брат. Своєю героїчною любов'ю до брата ти проклав дорогу собі не тільки до мого серця, але ось і ще твої два вірних одного, Ананда і Евклід.

Я підняв очі на нього, але сліз стримати не зміг. Я кинувся йому на шию, він підняв мене на руки, як дитя, і шепнув:

- Уроки життя нікому не легкі. Але перше правило для тих, хто хоче перемогти, - вмій посміхатися безтурботно на очах людей, хоча б в серці сиділа голка. Ми побачимося, - а вести про мене буде посилати тобі Ананда.

Він спустив мене на підлогу, весело відповівши на стук у двері. Це портьє прийшов кликати їхати на вокзал.

Ми з І. попрощалися серцевим потиском рук з флорентійців і Анандом, спустилися за портьє вниз, сіли в коляску і рушили на вокзал. Ми їхали мовчки, ні словом не обмінявшись з моїм супутником. Тільки один раз при прикрою затримки через якогось події І. запитав кучера, що не встигнемо ми на поїзд. Той погнав коней, але все ж ми ледь встигли увійти в вагон, як поїзд рушив.

Нові друзі |  Ми їдемо в Севастополь
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати