Головна

ПРО КРАСУ

  1.  Дж наводить красу
  2.  ПІСНЯ ВІДКРИВАЄ ПЕРЕД ДИТИНОЮ КРАСОТУ СВІТУ
  3.  Твої очі можуть бачити найбільшу красу землі в перші моменти його життя.

моєму батькові

Батько свого часу викладав на першому курсі Московського архітектурного. Перший курс називався ФОП - факультет загальної підготовки. Він виходив до цим юним, який переміг в жорстокому конкурсі, що пройшов суворі вступні іспити без п'яти хвилин геніям, ставив крейдою на дошці дві точки - на відстані трохи більше метра один від одного - і стрімко з'єднував їх ідеальній прямій. Потім пропонував студентам виконати те ж саме. Ні у кого не виходило. Навіть близько. «Ось за цим, - говорив батько, - ви сюди і надійшли».

І за цим теж.

Ідеальний художник - це ідеальний очей плюс ідеальна рука. І працюють вони в жорсткому зчепленні, як єдиний організм. Так було завжди, коли художник малював. До недавнього часу. Ще не з'явився концепт. Він хоч як мене заперечує ні очі, ні руки, але робить їх не головними, необов'язковими. Головне - ідея. А пряма лінія - взагалі нісенітниця: комп'ютер дає таку лінію, що пряміше не буває.

Що таке краса? У Даля немає відповіді: «Краса, краса, прикрасити, насолода». В історико-етимологічному словнику сучасної російської мови - «те, що приносить естетичну насолоду». Спасибі, пояснили. У Великому енциклопедичному словнику взагалі маячня: «Краса - квантове число, що характеризує адрони». Я подумав, я з глузду з'їхав. Тлумачний словник російської мови Ушакова - немає пояснення! Словники скінчилися.

По-моєму, краса - це коли через наше коряве, рукотворне, побутове раптом проступає божественне досконалість. Воно нескінченно далеко від нас, але воно є, ось воно, і це для мене одне з безперечних доказів існування Всевишнього. І ти не можеш пояснити, чому ця лінія змушує твоє серце частіше битися, чому ця особа на полотні світиться тихим світлом і сльози навертаються у тебе на очі. Відчуваєш, а пояснити не можеш. Ось в словниках і порожньо.

Женіть до біса тих, хто буде вам пояснювати, що краса - поняття суб'єктивне, у кожної епохи, у кожного етносу своє уявлення про красу. Це вони так маскують своє убозтво. Вони плутають цукерку і фантик. Фантики змінюються, це правда. Змінюються моди, напрямки, стилі. А божественне світло - непреходящ. Він проступає із стародавніх наскальних зображень і з фресок Феофана Грека, з полотен Боттічеллі і Модільяні, з «П'єти» Мікеланджело і трактирних вивісок Піросмані. Хіба ви не проступає. З «Чорного квадрата» нічого не проступає. Чорний квадрат - і все. Ламати - не будувати.

Мені сім років, і я дивлюся, як батько малює. У нас з ним одна кімнатка на двох, під стіною - мій розсувний диванчик, у вікна - його робочий стіл. Батько бере новий лист, кілька секунд дивиться на нього, мружачись, і раптом стрімко проходить по ньому товстої пензлем, руху його різання і непередбачувані, і через пару хвилин я, затамувавши подих, бачу, як розрізнені лінії і плями з'єднуються в портрет жінки незвичайної краси . Образи цих жінок народжувалися у батька в голові - чому, як, звідки? Ще хвилина - і робота лягає сохнути на підлогу поруч з двома іншими. Батько бере новий лист. Він буде малювати, поки на підлозі не залишиться місця. Я спостерігаю майже кожен день, як народжується Краса під рукою бездоганного художника. Я готовий спостерігати за цим нескінченно.

Як же мені пощастило!

 СТУДЕНТСЬКЕ |  АНАТОМІЯ ПАМ'ЯТІ


 НОВОГОДНЕЕ |  ЖИВІ ІСТОРІЇ |  ГАРНІ ПІСНІ |  Уміще не приховаєш |  ЧОМУ МИ ТАКІ злі |  ГЕРОЇ РОК-Н-РОЛУ |  ЩЕ РАЗ ПРО ЛЮБОВ |  В. П. Аксьонова |  Манхеттен |  СИСТЕМА |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати