На головну

анотація |  Скотт Вестерфельд Екстра |  технарі |  підземка |  слухання |  Старший брат |  серфінг |  тунель |  рятувальна операція |  абсолютна чесність |

турбулентність

1.  Гідродинамічна нестійкість. Турбулентність.

Вдруге застрибнути на поїзд було набагато легше.

Через ударну хвилю Айя прослизнула, немов голка крізь тонку тканину. Її тіло нібито навчилося огинати «горби» і «вибоїни» в повітрі. Подолавши фінальний ділянку - спокійний, рівний повітряний потік, вона виявилася на даху поїзда і встала на ноги до того моменту, як лінія маглева початку випростатися.

Місто залишилося позаду, а коли поїзд з усіх боків оточила дика природа, Айя не на жарт здивувалася: як багато вона, виявляється, не помітила під час першої поїздки. Повз пролітали величезні старі дерева - могутні і кострубаті, як безсмертні люди похилого віку. На тлі неба було видно силуети птахів, наполохані гуркітливим маглева. У якийсь момент Айя розчула в ше вітру крик сніжної мавпи. Мавпа, звичайно, була безпечна, вона не їла людей, але при думці про те, що тут живуть дикі звірі, Айе стало зимно. Але може бути, вся справа була в холоді. Незважаючи на те що сьогодні вона одягла дві куртки, вітер все одно пробирав до кісток.

Суцільні контрасти: бездоганно пряма лінія маглева розсікала нерівні контури лісу, шалена швидкість - і нерухомість неба, і гори, плавно виростають попереду, а на їхньому тлі - нервове мелькання попереджувальних сигналів. Але Айя знову відчула дивну, спокійну радість. Здавалося, все її біди меркнуть в порівнянні з безкрайніми просторами світу.

Турбував Айю тільки Моггл. Навіть беручи сигнал її скінтенни, аерокамера напевно з кожної хвилини відставала від поїзда все сильніше. Створення Рена не могло розвивати швидкість понад ста кілометрів на годину - а це була всього третина швидкості маглева. Моггл міг нагнати «ловкачек» тільки тоді, коли вони зістрибнуть з поїзда, але Айя просто не знала, скільки часу маленький мозок аерокамери зуміє функціонувати без її команди. Якщо Моггла щось збентежить, він може забути про наказ нікому не потрапляти на очі, і тоді - прости-прощай кар'єра «ловкачкі» Айи.

Звичайно, зараз вона з цим нічого вдіяти не могла: по руках і ногах була скута брехнею.

«Цікаво, - думала Айя, - чи не тому Фріц організував Товариство абсолютної чесності?»

Якщо ти ніколи не брехав, то тобі і не доводилося відчувати, як противно смокче під ложечкою, або боятися викриття.

Гори наближалися. Айя побачила, що їх чорні вершини усипані снігом, блискучим під місяцем, немов розсипи перлів. Попереду блимнув червоний попереджувальний вогник, а в наступну мить вогники вишикувалися в ланцюжок. Айя витягла ліхтарик, включи червоне світло і направила промінь назад.

Ставши на коліна, вона відстебнула магнітний браслет від щиколотки і вляглася на дах плазом, очікуючи моменту, коли її поглине непроглядна темрява тунелю.

На цей раз непередбачених зупинок не було Поїзд промчав крізь гору на повній швидкості. У Айи заклало вуха, як при швидкому спуску на скайборде. Потаємні двері, мабуть, промайнула повз за частку секунди. Побачити її на такій швидкості було неможливо.

З першої поїздки Айя запам'ятала, що незабаром після тунелю - черговий поворот. Міккі, яка розташувалась попереду неї вже рухалася до краю даху, готуючись перейти на скайборд. Айя поповзла в тугіше сторону, до місця, де до обшивки маглева прімагнітілась її літальна дошка.

Зійти з поїзда було важче, ніж застрибнути на нього. У місті всюди пролягала магнітна решітка, а тут потрібно було триматися якомога ближче до рейок. Віддалений від них - і магнітний підйомний механізм скайборда міг відмовити. Тоді і сам скайборд, і магнітні браслети стали б марні.

На швидкості двісті кілометрів на годину це було смертельно небезпечно.

Поїзд уповільнював хід. Повітря наповнилося гулом Маглев почав поворот. Айя витягнула праву руку, готуючись прімагнітілась до скайборду.

Минулої ночі вона перебиралася з поїзда на скайборд дуже обережно і сильно відстала від інших «ловкачек». На цей раз вона вирішила бути першою

Айя потягнула до себе скайборд, він від'єднався від обшивки маглева і, повільно повернувшись, прийняв горизонтальне положення. Борючись з вітром, літальна дошка нарешті врівноважити, і Айя акуратно перебралася на неї.

Гул гальмуючого поїзда досягла піку. Айя легенько - відштовхнулася від маглева і залишилася на відстані витягнутої руки від нього, всередині відносно спокійною повітряної зони. У двох метрах від поїзда бушувала ударна хвиля.

Зустрічний вітер розтріпав волосся Айи, надув обидві куртки міхуром, але вона не стала лягати на скайборд. Їй хотілося, щоб швидкість її руху сповільнилася, а для цього краще було стояти. Повз пролетіла на скайборде одна з «ловкачек», які перебували на даху поїзда позаду Айи, потім - друга і третя.

Вона зуміла загальмувати швидше за інших!

Зліва від Айи гуркотів маглев. Вловлюючи його магнітне поле, скайборд здригався. Айя усіма силами намагалася тримати рівновагу і не відлітати занадто далеко від блискучої металевої обшивки поїзда.

Але можливо, вона гальмувала занадто швидко.

Повз на величезній швидкості промчав хвіст поїзда, і потік повітря викинув Айю під раптово спорожніле простір над рейками. Скайборд закрутився в повітряної вирви.

Айя спробувала лягти на дошку, але та підстрибувала і кружляла, ніби паперовий змій на мотузочці, підхоплений шквальним вітром.

- Відпусти! - Прокричав хтось із «ловкачек».

Айя так і зробила - і скайборд помчав геть. А її понесло вниз, прямо на рейки ...

Але тут спрацювали магнітні браслети на зап'ястях і рвонули Айю вгору. Вона перекинулася через голому, немов гімнаст на кільцях, і ледь зачепила ногами землю. Так вона підстрибувала над рейками маглева, поки інерція вичерпалася.

Браслети плавно опустили її на землю. Айя побачила попереду віддаляються хвостові вогні поїзда, розтерла разболевшегося зап'ястя. Після повітряної гімнастики у неї паморочилося в голові.

- Все нормально?

Айя підняла очі і побачила, що над нею ширяє Ідеї Мару і з цікавістю на неї дивиться.

- Здається, так, - відповіла Айя.

- Не варто так жваво гальмувати.

- Це я вже зрозуміла, - зітхнула Айя.

Минулої ночі вона бачила, як Іден покидала дах поїзда в повному скайбольном спорядженні. З боку це виглядало легко, як стрибок з даху висотки в куртці-парашуті.

- Спасибі, що підказала мені, щоб я відпустила скайборд, напевно.

- Напевно, будь ласка, - Іден подивилася вслід поїзду. - Твоя дошка скоро повернеться разом з іншими. Гальмування без поспіху забирає більше часу.

Іден глузливо посміхалася. Айя сердито зиркнула на неї. Іден була красуня, і тільки у неї з усіх «ловкачек» був височенний рейтинг особи. Цікаво, що могла отримувати така знаменитість від перебування в рядах таємницею угруповання?

Бути може, настала пора це з'ясувати. Айя одернула куртку і непомітно навела заховану в гудзика приховану камеру на Іден.

- Можна задати тобі питання? - Запитала Айя.

- Якщо тільки він не буде занадто особистим.

- Адже ти не така, як вони ... Маю на увазі, як ми. У місті ти знаменитість.

Ідеї ??повільно перекинулася в повітрі і зауважила:

- Це не питання.

- Мабуть, немає - Айя згадала чутки щодо колишнього дружка Іден - Але хіба у тебе з «ловкачкамі» немає чогось на кшталт ... різниці в амбіціях? Ти зірка скайбола, а вони з усіх сил намагаються триматися в тіні, залишатися невидимками, «Екстра».

Ідеї ??фиркнула.

- Так і знала, що ти запитаєш про щось тупому. Готова посперечатися: ти навіть не знаєш, звідки взялося це слово.

- «Екстра»? - Айя знизала плечима. - Ну, це просто ... зайві люди.

- Так, так пояснюють в початковій школі. Але в епоху ржавніков це слово мало інше значення.

- Ясна річ, - кивнула Айя. - Тоді зайвих людей були мільярди.

Ідеї ??скрушно похитала головою і сказала:

- Це слово не мало ніякого відношення до перенаселеності планети, Айя-тян. Ти ж бачила старі повноекранні фільми?

- Звичайно. За допомогою цих фільмів ржавнікі прославилися.

- Точно. Але ось що дивно: комп'ютерні програми ржавніков були недостатньо досконалі. У той час люди ще не могли створювати фони, тому доводилося будувати декорації для зйомок фільмів. Ржавнікі зводили цілі міста, за якими ходили актори.

- Фальшиві міста? - Здивувалася Айя, - Що тоді говорити про відходи виробництва!

- І для того щоб наповнити ці фальшиві міста населенням, наймали сотні реальних людей. Але до сюжету фільму вони не мали ніякого відношення. Вони просто створювали фон. Ось їх і називали «Екстра», а інакше - статистами або масовкою.

Айя підняла брови: сумнівалася, стріт цьому вірити. Все це звучало просто шалено, нераціонально ... але, з іншого боку, цілком в дусі ржавніков.

- Хіба не такий ти себе почуваєш часом, Айя-тян? - Запитала Іден. - Наче знімається приголомшливий сюжет, а ти тупцюєш десь на задньому плані, в масовці?

- Думаю, так деколи відчуває себе будь-яка людина.

- І ти б зробила все, що завгодно, аби тільки відчути себе більш значною? Навіть друзів б зрадила?

Айя зціпила зуби і процідила:

- Я тепер «ловкачка», Іден. Або ти про це не чула?

- Так, я чула твою маленьку мова.

Іден злетіла вище і подивилася на Айю зверху вниз, як велетень на карлика.

- Я тільки сподіваюся, - сказала вона, - що ти говорила правду, тому що реальне життя зовсім не така, як в кінофільм ржавніков, Айя-тян. Реальне життя - це не грандіозний сюжет, на тлі якого ми всі зникаємо.

- Але ти щось не на задаємо плані. - Айя примружилася. - Ти знаменитість!

- Хай буде тобі відомо, що можна захотіти загубитися в натовпі. Як тільки тобі почнуть говорити, що ділити, з ким дружити. - Іден граціозно перекинулася в повітрі. - А тут, з «ловкачкамі», мені вдається зберегти щось своє, для себе.

Айя почула вибух сміху - інші «ловкачкі» підпливали на скайбордах над рейками. У неї залишився час тільки для одного питання.

- Але якщо тобі плювати на рейтинг особи, чому ти порвала зі своїм дружком?

- А хто говорить, що я з ним порвала?

- Про це базікають на сотні з гаком каналів.

- Не варто завжди вірити всьому, про що теревенять в мережі, Айя-тян. Це він не витримав поголоски щодо нашої різниці в амбіціях. Цей жалюгідний зануда просто накивав п'ятами.

Ідеї ??опустилася на кілька сантиметрів і, витягнувши вказівний палець, ледь не торкнулася його кінчиком носа Айи.

- А й даному випадку, Носач-тян, слово «екстра» якраз означає «зайвий».

Гора

Наблизившись до входу в тунель, деякі «ловкачкі» витягли ліхтарики. Червоні промені затанцювали на чорному провалі, але темряву Не розвіяні. По крайней мере, Айя була не єдиною, хто не був наділений інфрачервоним зором.

- А що трапиться, якщо поїзд піде, коли ми будемо в тунелі? - Запитала Пана.

Кай знизала плечима і сказала:

- Просто лягайте на скайборди і притискайтеся до стелі.

- Чи не вийде, - не погодилася з нею Іден. - Вітер, піднятий маглева, потягне вниз ... - Вона великим пальцем вказала на Айю. - Приблизно так, як вийшло з нашої пронози-тян.

Деякі дівчата розсміялися. По дорозі до гори Іден їм продемонструвала, як Айя м'ячиком підстрибувала на рейках. Показала кілька разів.

- У будь-якому випадку це не має значення, - сказала Кай, - Більше сьогодні поїздів за розкладом немає.

- А поїзди ніколи не їздять не за розкладом? - Пана.

Кай обурено витріщила очі і відповіла:

- Може бути, раз на місяць. Навряд чи варто нервувати через це. Це не так страшно, як те, чим ми займаємося майже щоночі. Вперед!

Кай і Іден стрімко полетіли до входу в тунель. Деякі «ловкачкі» завмерли в нерішучості, з тугою дивлячись їм услід.

Айя включила ліхтарик і погнала свій скайборд до тунелю. Іден Мару і так вже явно ставилася до неї з підозрою, і вона не збиралася давати іншим привід для сумнівів.

Один з тридцяти - не такий вже поганий шанс.

У червоному промені ліхтарика над рейками клубилася пил, що не встигла осісти після проходження поїзда. У темряві пролунав тихий стогін. У Айи мурашки побігли по шкірі. У тунелі дув рівний вітер, і здавалося, що кам'яні стіни дихають.

Айя гадала, як вони розшукають потайні двері. Минулої ночі двері неможливо було розгледіти - суцільна кам'яна кладка. Напевно, відрізнити смарт-матеріал від каменю могли б очі з хірургічно загостреної пильністю або лінзи об'єктива Моггла, але Айя сумнівалася, що від її самого звичайного людського зору буде багато користі.

Мікі вже повільно летіла по тунелю, стиснувши в одній руці ліхтарик. Вона вела кінчиками пальців по поверхні стіни і уважно оглядала каміння.

Айя порівнялася з скайбордом Мікі і запитала:

- У тебе немає інфрачервоного зору?

- Ні, - зітхнувши, відповіла Мікі. - А у тебе?

Айя заперечливо похитала головою:

- Мої люди похилого віку мені не дозволяють. Але ж тобі вже шістнадцять?

- Так, але мене цілком влаштовують власні очні яблука.

- Хірурги можуть зробити так, що не відрізниш від справжніх.

- Але мені подобаються мої, а не їх імітація. Звичайно, я розумію, це звучить жахливо застаріло, але ...

Айя нерішуче знизала плечима і сказала:

- Мій брат запускав в мережу сюжет про одну угруповання. У них в тілі все натуральне, вони відкидають будь-яку хірургію, будь-яку пластику. Деяким з низ них доводиться носити сонячні окуляри, щоб взагалі бачити, - навіть коли вони не на сонці!

- Твій брат, - знаменитість? - Примружилася Мікі.

- На зразок того, - пробурмотіла Айя, пошкодувавши про те, що торкнулася цієї теми.

- Так ти тому стала «вискочкою»? Через брата?

- Це Хіро так думає, ніби я перед ним схилилося і так далі. Але якщо чесно, він ходяча реклама. На ньому немов написано: «Не будь знаменитістю» він став жахливим воображалой.

Мікі розсміялася:

- Не варто принижувати брата, Айя-тян, тільки через те, що він зірка. Ми не маємо ненависті до «вискочка» - ми просто не хочемо, щоб хтось нас знімав і робив про нас сюжети.

- Так, я розумію. - Айя переступила з ноги на ногу на скайборде і знову включила приховану камеру. - Але ж дуже багато людей просто прийшли б в захват, побачивши наш серфінг, хіба ні?

- Так, але тоді все візьмуться кататися на маглева, і відразу нагрянуть доглядачі, - припустила Мікі. - Ми повинні тримати нашу забаву в секреті. Ти ж це розумієш?

- Звичайно! - Вигукнула Айя, але Мікі дивилася на неї насупившись.

«Пора міняти тему», - вирішила Айя, а вголос сказала:

- До речі, спасибі, що заступилася за мене.

- Уже тобі казала: я тобі довіряю.

Айя повернулася до стіни і стала уважно її розглядати, відчуваю, як нерівно засмоктало під ложечкою.

- Так, говорила. Але я все одно перед тобою в боргу.

Попереду почувся стукіт. Мікі і Айя подивилися в ту сторону.

Це була Кай. Скільки уздовж стіни на скайборде, вона постукувала по камінню ліхтариком. Звук ударів луною розносився по тунелю. Камені лежали щільно, як гірська порода.

- То ми так будемо шукати потайні двері? - Запитала Айя. - Стукаючи по стінці?

- Не знаю. Може бути, - відповіла Айя.

Рен завжди говорив, що смарт-матеріал можна запрограмувати так, щоб зробити з нього абсолютно все. Винахід рухомого матеріалу стало одним з найграндіозніших проектів після реформи «Чистий розум», так само як штучний інтелект і імплантуються в очі дисплеї - айскріни. Епоха Краси відстрочила поява цих інновацій на кілька століть.

- Але кому це потрібно? - Міркувала Айя. - Той, хто виготовив ці двері, навряд чи чекав, що сюди прийдуть і будуть її шукати.

Мікі постукала ліхтариком по стіні тунелю. Звук вийшов такий, немов вона вдарила по міцному каменю.

- Значить, якби ми не каталися на маглева, ніхто ніколи не знайшов би ці двері. - Вона посміхнулася. - Можливо, мають рацію адепти культу Янгблад, коли говорять: «Будеш" Крим "- і твій світ зміниться».

Айя повернулася до Мікі, щоб націлити на неї приховану камеру.

- Але як виявлення цих дверей здатне змінити світ?

- Ну ... Я так думаю, це залежить від того, що там, за дверима, - Мікі знову постукала ліхтариком по каменю. - А раптом там і справді заховано щось страшне?

- Типу токсичних відходів виробництва? - Айя посміхнулася. - Уявляєш, скільки балів Комісія добропорядного громадянства дасть нам за те, що ми знайшли ці відходи?

- Не говори про це занадто голосно, Айя-тян. Кай ненавидить бали ще сильніше, ніж славу - Мікі знову постукала по стіні. - Але щодо токсичних відходів - це ти молодець. Тепер я буду думати про них і забуду про потяг, який може пройти не за розкладом. А то він мені весь час ввижається.

- Ей, Іден! - Крикнув хтось. - Сюди!

Попереду невелика група дівчат скупчилася біля ділянки стіни. Всі вони вистукували по бруківці своїми ліхтариками. Айя і Мікі переглянулися і погнали скайборди в глиб тунелю.

Наближаючись до дівчат, Айя старанно прислухалася. Невже вони дійсно виявили порожнину в стіні?

- Пропусти-ка мене, Носач-тян, - почувся у неї за спиною голос Іден Мару.

Айя ковзнула в сторону і побачила в руках Іден прилад. Її серце часто забилося. Це був матеріал-хакер.

Тепер це вже було не просто забавою, а справжнім злочином. Матеріал-хакери могли перепрограмувати смарт-матеріал як завгодно. Божевільний, якому і руки потрапив би такий прилад, міг би зруйнувати цілий будинок, збудований з смарт-матеріалів.

А у Айи при собі була лише тупа прихована камера. Кадри, на яких було б відображено незаконне застосування матеріал-хакера, стали б справжньою сенсацією. Айя йому в темряву, сподіваючись, що Моггл літає десь поблизу. Їй хотілось перевірити, чи є сигнал, але характерне світіння айскрінов відразу видало б її.

Група «ловкачек» розступилася, давши дорогу Іден. Всі втупилися на маленький прилад у неї в руках. Іден прижила матеріал-хакер до стіни і пробіглася кінчиками пальців по панелі управління.

Через пару секунд вона кивнула:

Це воно. Відійдіть подалі. Там може бути що завгодно.

- Або хто завгодно, - пробурмотіла Мікі.

Айя знову згадала про дивних людиноподібних істот, про їх дивних осіб і довгих тонких пальцях.

- Але ж ці каліки просто щось туди вносили і виносили звідти, - сказала вона. - Там ніхто не живе.

Мікі нерішуче знизала плечима:

- Напевно, це нам і належить з'ясувати.

У тунелі почулося дзижчання. Розумні молекули рухомого смарт-матеріалу почали перебудовуватися. За стіні пішла брижі, текстура змінилася. Груба, шорстка кам'яна поверхню перетворилася в гладкий пластик з перловим відливом. Позначилися контури двері - прямокутник точно такого ж розміру, як вантажна панель маглева.

А потім від дверей один за одним почали відділятися шари - немов по плоскій гладкої поверхні стікала вода. Повітря завібрував, як минулої ночі, - ніби насувалася гроза.

Айю охопила хвиля ознобу. Їй здавалося, що матеріал-хакер змінює і її.

Нарешті розчинився останній шар. Перед «ловкачкамі» постав дверний отвір. У глиб схилу гори тягнувся довгий коридор, освітлений тьмяно-помаранчевим світлом.

- А ось це дуже спритно, - процідила крізь зуби Кай і зробила крок у проріз.

посвячення |  За потайний дверима
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати