Головна

Роль і склад персоналу управління |  Основні якості менеджера |  Робота менеджера |  Особливості роботи менеджера в кризовій ситуації |  Психологічні якості особистості |  Глава 17. Керівництво: влада і партнерство |  Методи впливу і розвиток силових відносин |  Соціальне партнерство в організації |  Необхідність і сутність етики ділового спілкування |  Етика взаємодії та інформаційного обміну |

Ортобіотіка

Бізнес та менеджмент - ця активна розумова діяльність, що вимагає постійної віддачі і напруги нервової системи. Ділових людей гнітить вантаж персональної відповідальності, їм доводиться вирішувати нестандартні завдання, приймати рішення в екстремальних ситуаціях. Має місце постійний дефіцит часу, що веде до роботи по 12-15 годин на добу. Доводиться жертвувати і вихідними. Роботодавці часто не знає нічого, крім роботи. Робота підміняє собою все, роблячи людини своїм заручником. Природно, все це впливає на стан здоров'я і особисте життя. Рекомендації по розумної організації способу життя дає ортобіотіка - наука, що займається вивченням, формуванням та організацією способу життя. Оволодіння ортобіозу сприяє підвищенню ділової активності працівників, продуктивності їхньої праці, продуктивності творчої діяльності. Ортобіозу, на думку І. І. Мечникова, це системоутворюючі умова працездатності та довголіття людини, зміцнення його здоров'я.

Здоров'я - це такий стан людини, коли він не хворий, а тому здатний повністю виконувати безліч життєвих функцій. У Статуті Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) наведено таке визначення: «Здоров'я - це стан людини, якій властиво не тільки відсутність хвороб або фізичних дефектів, але і повне фізичне, душевне і соціальне благополуччя». Іншими словами, здорові люди володіють надійними фізичними, психологічними та моральними характеристиками, що дозволяють займатися активною трудовою діяльністю, комфортно спілкуватися. Вони продуктивно працюють, схильні до творчості, виявляють ініціативу. Їм властиві товариськість і почуття гумору, вони нормально сприймають критику, самокритичні, зацікавлено ставляться до підтримки в колективі нормальних людських відносин.

Всім відомо, що найважливіше і найдорожче для людини - це здоров'я. Його треба берегти і постійно зміцнювати. Якщо керівник не цінує власного здоров'я, то менше проявляє турботи і про інших людей. Нерідко економія на здоров'я персоналу обертається значними втратами для бізнесу - це і лікарняні листи, зростання нещасних випадків, зниження продуктивності за рахунок не зовсім сприятливої ??атмосфери в колективі за рахунок емоційної напруги.

Виділяють ряд профілактичних заходів, які дозволять нормалізувати психоемоційний стан. [24]

1. Профілактика радістю. Уміння радіти - це яскравий показник стану здоров'я. Веселі люди стійко переносять тяготи і проблеми сучасного життя, вони оптимістичні, як правило не падають духом при будь-яких ураженнях, а тому у них не формується «гормон страху», який руйнівно діє на стан здоров'я.

2. Разносторонний спосіб життя. Менеджер повинен бути гармонійно розвиненою людиною з почуттям міри. Періоди напруг повинні чергуватися з періодами спокою. Важливим є наявність різноманітних інтересів, захоплень, хобі.

3. Різноманітність вражень. Яскраві, естетичні враження стимулюють протікання доброчинних фізіологічних процесів в організмі. Однак важливо проявляти розбірливість у своїх враженнях і дотримуватися певних моральні норми.

4. Музика. Музика виступає як фактор зняття втоми, вирівнювання ритму серця, відновлення сну. Гарна музика дозволяє послабити зайву збудженість, перевести з сумного стану в гарний настрій).

5. Спілкування з природою. Відпочинок на природі має здатність заспокійливо діяти на психіку людей, дозволяє знизити негативний вплив на органи чуття агресивного середовища сучасних міст.

6. Гігієна. Сенс гігієни полягає в забезпеченні науково обгрунтованими вимогами, дотримання яких сприяє нормальному функціонуванню людського організму. Гігієна в структурі ортобіозу менеджера виступає в трьох напрямках: гігієна праці; гігієна спілкування; особиста гігієна. [25]

Таблиця 16.1 - Напрямки профілактичних заходів в організації розумного способу життя (ортобіозу)

гігієна праці  гігієна спілкування  Особиста гігієна
 Важливо в роботі не втомлюватися, а не допускати перевтоми. Для цього потрібно не допускати перевтоми необхідно дотримання ергономічних вимог до організації робочих місць, режимів праці, відпочинку та харчування, забезпечення нормальної екологічної внутрипроизводственной середовища  Дотримання норм спілкування, правил хорошого тону, терпимість до недоліків людей, прийняття іншої точки зору, не давати розгулу своїм емоціям  Самоконтроль тіла і душі

Необхідно враховувати при організації трудової діяльності наступні рекомендації: не допускати систематичного перевтоми. Відомо, що стомлення від фізичної праці розтягується на 3-4 дні, після напруженої розумової праці - 10-12 днів. Потрібно враховувати і загальнормативний періоди працездатності: перші дні тижня - врабативаніе, середина - найкраща продуктивність, кінець - зниження працездатності; протягом року: зимові місяці вище стомлюваність. При цьому, нерідко працівники не надають значення тому, до якого типу вони відносяться - «совам» або «жайворонків» - і не враховують це в організації своєї зайнятості і робочого часу, завдаючи тим самим шкоду своєму здоров'ю. Так, фахівцями відзначено, що у «сов» в півтора рази вище середньодобовий викид адреналіну, що забезпечує їм активність у вечірній і нічний час, що веде до порушення обміну речовин, накопичення шкідливих речовин в крові, осідання їх на стінках судин, отже, зростає ризик атеросклерозу, гіпертонії.

Культура спілкування - важливий елемент ортобіозу. Необхідно дотримання правил хорошого тону, доброзичливий настрій до людей, прояв до них поважності і делікатності.

Своєрідні інструменти, за допомогою яких забезпечується підтримання та налагодження розумного способу життя - самоконтроль і саморегуляція - припускають відмову від шкідливих звичок, дотримання режиму, організація нормального харчування, вироблення звички складні професійні завдання вирішувати на «свіжу голову».

Крім того, істотним фактором у зміцненні фізичного і морального здоров'я людини є сімейне життя.

Для побудови особистого ортобіозу була виведена «формула виживання». Як доданків виживання в ній виступають релаксація (Врічок ), Рекреація (Врел ) І катарсис (Вкат ).

рекреація -фізичне зміцнення, дотримуватися гарантійний рівень рухової активності: протягом робочого дня від 4 до 6 гімнастичних пауз (по 2-3 хв), проходити за день приблизно 7 км, дихальна гімнастика.

релаксація - Психічне розслаблення, переключення емоцій (аутотренінг - німецький психолог І. Шульц; роботи Вернера Ерхарда - звертаються до себе з питаннями).

катарсис - Моральне очищення, піднесення, душевна розрядка в процесі співпереживання (відомий віденський психолог Віктор Франкл, внутрішній Бог людину - совість, звертаються до літератури, історичні музеї, культурне спілкування, і спілкування з маленькими дітьми).

Чим гармонійніше ці складові представлені в особистому ортобіозу менеджера, тим вище його шанси в ефективному виконанні своїх професійних обов'язків, розвитку кращих особистих і ділових якостей. Ділові люди повинні бути зацікавлені в пізнанні і дотриманні параметрів формули «виживання».

Психологія відносин в організації |  коефіцієнт пристосованості
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати