На головну

ПЕРЕЛОМ |  рикошет |  зіпсовані ВЕЧІРКА |  У УРОДВІЛЛЕ |  ЛІКАРНЯ |  Пальник |  ОКОЛИЦЯ МІСТА |  ПРИЗЕМЛЕННЯ |  ЮНА КРОВ |  ЇЖА БОГІВ |

СВЯЩЕННИЙ ДЕНЬ

1.  Анчісхаті - найдавніший збережений до наших днів, храм Тбілісі, освячений на честь Різдва Пресвятої Богородиці, побудований спочатку VI ст.
  2.  Натхнення і священний авторитет
  3.  Г. Закордонний похід російської армії. Віденський конгрес. священний союз
  4.  Г., 9 червня. Вечір, присвячений творчості Н. А. Римського-Корсакова.
  5.  Приклад. Діалог «Лахес», присвячений пошуку визначення мужності
  6.  Прийми мій уклін, священний посол Раданди. Ощаслив мій будинок, дорогий гість, але передай, перш за все, скринька тому, кому він присланий.
  7.  Священний Грааль: реплікатор

- Ти не знайшла прохід? - Нарешті запитав Ендрю.

Теллі зітхнула і скрушно похитала головою. За останню годину вона почала багато спроб подолати невидимий бар'єр, позначений лінією ляльок, але ця лінія тягнулася без розривів в обидві сторони, наскільки сягало око, і все ляльки, судячи з усього, перебували у відмінному робочому стані.

Варто було їй відійти назад від «краю світу» - і поколювання в пальцях проходило. Після першого невдалого досвіду Теллі не перевіряла бар'єр на міцність далі цього легкого поколювання, проте не сумнівалася в тому, що всі ляльки діють однаково ефективно. Пристрої, виготовлені в місті, можуть працювати дуже довго, а на рівні верхівок дерев було повнісінько сонячної енергії для батарей.

- Ні. Ні проходу.

- Я не думав, що так буде, - зізнався Ендрю.

- Схоже, ти розчарований.

- Я сподівався, що ти покажеш мені, що там ... далі.

Теллі насупилася.

- А я думала, що ти не повірив мені щодо того, що світ тут не закінчується.

Ендрю захитав головою і гаряче заперечив:

- Я тобі вірю, Теллі. Тобто ... Я вірю не в те, що ти говорила про безповітряний простір і цю ... як її ... гравітацію, а в те, що далі щось повинно бути. Адже є ж місто, в якому ти живеш.

- Жила, - поправила його Теллі і знову помацала повітря в напрямку невидимого бар'єру.

Поколювання відразу посилилося. Відчуття було таке, ніби вона відлежала руку. Теллі зробила крок назад і розтерла пальці. Вона не знала, на якому технічному принципі заснована дія цього бар'єру, але ймовірно, довго випробовувати його не варто - це може згубно позначитися на здоров'ї, сильно пошкодити нервову систему.

Лялечки-амулети висіли на гілках і немов би поддразнивали Теллі, пританцьовуючи на вітрі. Отже, вона безнадійно застрягла тут, в світі Ендрю.

Теллі згадувала все забави та хитрості уродское днів - як вона вилазила з вікна інтернату ночами, як перебиралася на інший берег річки, як одного разу обманом проникла на вечірку в особняку Гарбо, де жив покращала Періс. Але вона сумнівалася, що тут уродский досвід їй допоможе. Як з'ясувалося з розмови з доктором Кейбл, у місті бавитися різними обманними фокусами можна було без особливих зусиль. Там система безпеки була спеціально влаштована так, щоб стимулювати творчі нахили виродків, а зовсім не для того, щоб знущатися над їх нервовою системою.

А цей бар'єр був встановлений для того, щоб не підпускати небезпечних дикунів до міста, щоб оберігати туристів і мандрівників - кого завгодно, кому б спало на думку вибратися на лоно природи. Так що цих милих лялечок не варто і намагатися зрізати похідним ножем.

Розмірковуючи про уродское витівки, Теллі раптом згадала про те, що у неї в задній кишені штанів лежить рогатка. Навряд чи з її допомогою вийде обдурити «край світу», але спроба, як то кажуть, не катування ...

Теллі знайшла на землі гладкий плоский камінчик, зарядила їм рогатку. Смужки шкіри скрипнули, коли вона потягнула їх до себе. Теллі ви пустила камінь, але промахнулася - він пролетів приблизно в метрі від найближчої ляльки.

- Схоже, я трохи не в формі.

- Юна Кров! - Вигукнув Ендрю. - Мудро так робити?

Вона посміхнулася.

- Боїшся, що я зламаю цілий світ?

- У переказах говориться, що боги поставили тут цю перешкоду, щоб позначити кордон забуття.

- Ну припустимо. Але насправді це більше схоже на знак «Не вилазь, уб'є» або «Обережно, руками не чіпати». Це для того, щоб ви сиділи на своєму місці. Повір мені, світ дуже великий. А лялечки придумані спеціально для того, щоб ви про це не дізналися.

Ендрю відвів погляд, і Теллі подумала, що він знову почне з нею сперечатися, але він опустився на коліна, зрозумів з землі камінь розміром з кулак, замахнувся, прицілився і жбурнув. Теллі з першої ж миті кидка зрозуміла, що камінь не пролетить повз ціль. Він потрапив в найближчу ляльку, та закрутилася, мотузка міцніше обхопила її шию, і лялька закрутилася в зворотну сторону.

- Хоробрий учинок, - зазначила Теллі.

Ендрю знизав плечима.

- Я ж сказав, Юна Кров: я вірю тобі. Може бути, насправді це не край світу. Якщо так, я хочу подивитися, що за ним.

- Молодчина.

Теллі зробила крок вперед і витягла руку. Кінчики її пальців трохи поколювало - мабуть, залишки статичної електрики скупчилися в повітрі. Знову виникло відчуття, ніби по шкірі повзуть мурахи. Вона опустила руку. Ясно. Системі, придуманої для того, щоб десятками років працювати під відкритим небом, витримувати град, дощ, напад хижаків і удари блискавок, навряд чи можна завдати серйозної шкоди, кидаючись камінням.

- Маленькі чоловічки все ще роблять свою справу. - Теллі розтерла пальці. - Не знаю, як можна подолати цю перешкоду, Ендрю. Але спроба була хороша.

Ендрю дивився на свою долоню так, немов сам дивувався: як це він насмілився кинути виклик богам, справі їх рук.

- Ми намагаємося вибратися за край світу. Дивно, правда?

Теллі розсміялася.

- Ласкаво просимо в моє життя. Але прости, що тобі довелося проробити зі мною такий довгий шлях даремно.

- Чи не даремно, Теллі. Адже я бачив.

Вона намагалася зрозуміти по його обличчю, про що він думає, що означає цей вислів здивованості і допитливої ??задумі в його очах, але на цей раз у неї нічого не вийшло.

- Що бачив? Як у мене нерви мало не підсмажилися?

Він похитав головою.

- Ні. Як ти стріляєш з рогатки.

- Що що?

- Коли я вперше прийшов сюди ще хлопчиком, я відчув, як маленькі чоловічки вповзають всередину мене, і мені захотілося втекти додому. - Він спрямував на Теллі нерозуміючий погляд. - А ти подумала, що їх можна вбити каменем. Ти не знаєш того, що відомо малим дітям, але так впевнено говориш про величину цієї ... планети. Ти ведеш себе так, немов ...

Він замовк. Йому явно не вистачало слів.

- Просто бачу світ інакше?

- Так, - відповів Ендрю тихо і став ще більш замисленим.

«Швидше за все, - подумала Теллі, - йому раніше ніколи не приходила в голову думка про те, що люди можуть по-різному сприймати реальність. Навряд чи у лісових жителів залишається багато вільного часу для філософських міркувань і суперечок, адже їм потрібно здобувати собі прожиток, та ще й відбивати напади чужинців ».

- Ось так буває, - сказала вона, - коли йдеш з резервації ... тобто, коли робиш крок за край світу. До речі, я хотіла запитати: ти впевнений, що ці малятка висять всюди, куди б ми не пішли?

Ендрю кивнув.

- Мій батько мені казав: світ круглий, від краю до краю - сім днів шляху. Цей край - найближча до нашої селі. Але батько якось обійшов весь світ по колу.

- Цікаво. Як думаєш, він шукав вихід?

Ендрю насупив брови.

- Він такого не говорив.

- Що ж, думаю, він виходу не знайшов. Але як же мені покинути ваш світ і дістатися до Іржавих руїн?

Ендрю довго не відповідав, проте Теллі бачила, що він думає над відповіддю. Нарешті він сказав:

- Ти повинна дочекатися наступного священного дня.

- Якого дня?

- Священного. Це коли сюди приходять боги. А вони прилітають на аеромобіль.

- Ось як? - Теллі гірко зітхнула. - Навіть не знаю, здогадався ти вже, Ендрю, або ще немає, але я взагалі-то тут перебувати не повинна. Якщо мене побачить хтось із старших богів, мені кінець.

Він розсміявся.

- Ти думаєш, я дурень, Теллі Юна Кров? Я добре слухав твою розповідь про високу вежу. І я зрозумів, що тебе відкинули.

- Відкинули?

- Так, Юна Кров. У тебе є мітка. Знак.

Він боязко доторкнувся кінчиками пальців до її лобі над лівою бровою.

- Знак? О. Ну да ... - Вперше з моменту зустрічі з жителями лісової села Теллі згадала про свою флеш-татуювання. - І ти думаєш, це щось означає?

Ендрю став покусувати губи і відвів погляд від Теллі.

- Я не впевнений, звичайно. Батько мені нічого такого не розповідав. Але у нас в селі мітять тільки тих, хто щось вкрав.

- Це зрозуміло. І ти вирішив, що я теж ... мічена?

Він зніяковіло відвернувся. Теллі від подиву широко відкрила очі. Не дивно, що сільські жителі так дивно дивилися на неї: вони вирішили, що татуювання - якийсь ганебний знак.

- Послухай, Ендрю, це просто модна штучка. Ні, давай я скажу по-іншому. Ми з друзями зробили собі ці малюнки на шкірі просто так, заради забави. Ти помічаєш, що цей знак іноді починає рухатися?

- Так. Коли ти злишся, або коли тобі весело, або коли сильно задумаєшся.

- Вірно. Ми це називаємо «просвітленість». І все ж мене ніхто не виганяв. Я сама втекла.

- І тебе хочуть повернути додому. Розумію. Знаєш ... Коли боги приходять сюди, вони залишають свої аеромобілі, а по лісі йдуть пішки.

Теллі часто закліпала, але тут же радісно посміхнулася.

- І ти допоможеш мені вкрасти аеромобіль у старших богів?

Ендрю тільки знизав плечима.

- Тобі від них не потрапить? - Запитала Теллі.

Юний жрець задумливо почухав підборіддя.

- Ми повинні бути обережні. Але я помітив, що боги ... недосконалі. Адже тобі вдалося втекти з башти.

- Боги недосконалі, кажеш? - З легкої уїдливо перепитала Теллі. - Почув би тебе твій батько, Ендрю, що б він сказав?

Він похитав головою.

- Не знаю. Але його тут немає. Тепер жрець я.

У ту ніч вони влаштували стоянку близько бар'єру. Ендрю сказав, що ніхто - в тому числі і чужаки - не наважиться підійти так близько до лялькам посеред ночі. До цього місця ставилися з забобонним страхом - і найголовніше, нікому не хотілося, щоб його мізки підсмажилися, якщо він вночі встане по нужді і ненароком зробить крок не в ту сторону.

На ранок вони пішли назад, в напрямку села Ендрю. Рухалися неквапом, обходили стороною мисливські угіддя чужинців. За три дні шляху Ендрю постійно показував себе відмінним провідником і знавцем лісу. Причому його пізнання були не тільки «дикунськими», багато він почерпнув у богів. Він розумів, що таке круговорот води в природі, трохи розбирався в харчових ланцюжках, але про силу тяжіння вони сперечалися цілий день, і Теллі так і не вдалося його переконати.

Коли вони підійшли до села, до найближчого священного дня все одно залишилася майже тиждень. Теллі веліла Ендрю підшукати печеру, де вона могла б сховатися, - ближче до галявини, де «боги» залишали свої аеромобілі. Якщо ніхто з жителів села не знатиме про те, що вона повернулася, ніхто не зможе видати її старшим «богам». Вона не хотіла, щоб хтось постраждав за те, що дав притулок утікачку.

Ендрю відправився додому, де збирався розповісти родичам про те, як Юна Кров минула край світу і пішла далі. Мабуть, лісові жителі все-таки вміли брехати - по крайней мере, їх жерці.

Однак ця історія відразу стане чистою правдою - як тільки Теллі зуміє погнати аеромобіль. Великого досвіду у неї в цій справі не було, але в п'ятнадцять років вона, як і всі виродки, проходила початковий курс навчання і знала, як вести машину прямо і рівно, як приземлитися в разі потреби. Деякі виродки постійно гнали аеромобілі, каталися на них і говорили, що це дуже легко і просто. Правда, ліхачествовалі вони тільки на машинах з «захистом від дурня», прив'язаних до міської магнітної решітці.

І все ж ... Наскільки це складніше скайбордінга?

Потяглися дні очікування в печері. Теллі гадала, як справи у її друзів, «Крим». У неї виходило не думати про них, поки під питанням було, чи вдасться вижити їй самій. Але тепер їй цілими днями було нічим зайнятися, як тільки сидіти і поглядати на небо, а від цього недовго і звихнутися. Відірвалися чи «крим» від погоні, влаштованої надзвичайники? Чи вдалося їм вже розшукати новодимніков? А найголовніше - як там Зейн, стало йому краще? Теллі залишалося тільки сподіватися на те, що Медді зуміла йому допомогти.

Теллі згадувала останні хвилини поруч з Зейном, перед тим як він вистрибнув з гондоли повітряної кулі, і його прощальні слова. Їй багато чого довелося пережити, але нічого подібного цим миттєвостей вона пригадати не могла. Це було прекрасніше просвітленості, прекрасніше будь забави ... Немов весь світ змінився і вже ніколи не стане колишнім.

А тепер вона навіть не знала, чи живий він.

Переживала Теллі і через те, що розуміла: її друзі точно так же хвилюються за неї. Напевно, думають, що її спіймали або що вона розбилася на смерть. Вони чекали, що вона прийде на Іржаві руїни ще тиждень тому, і тепер, напевно, припускають найгірше.

А раптом Зейн вирішить, що вона загинула? Він буде сподіватися до останнього, але рано чи пізно змириться з долею ... Що, якщо Теллі ніколи не зможе вибратися з цієї резервації? Чия віра витримає таке випробування?

У ті хвилини, коли Теллі не перейматися, доводячи себе до божевілля подібними міркуваннями, вона думала про те замкнутому світі, в якому жив Ендрю. Звідки взялася резервація? Чому цим людям дозволяли тут жити в лісових поселеннях, в той час як Дим нещадно зрівняли з землею? Може бути, через те, що лісові жителі не намагаються нікуди піти - їх тримають на місці стародавні марновірства, вони були пов'язані старовинної кровною помстою. А димникі знають правду про міста і Операції Краси. Однак навіщо знадобилося зберігати примітивну культуру, тоді як головна мета цивілізації - викорінити жорстокі, руйнівні властивості людської природи?

Ендрю відвідував Теллі кожен день, приносив їй горіхи і трохи коренеплодів, і це вносило невелике різноманітність в її «їжу богів», що складається з одних концентратів. Ендрю наполегливо приносив і смужки сушеного м'яса. Зрештою Теллі здалася на його вмовляння і спробувала. На смак м'ясо виявилося таким же, як на вигляд, - солоним, як морські водорості, і жорстким, як підметка. Зате інші дари Ендрю були цілком їстівні.

Щоб віддячити йому за турботу, вона розповідала йому про свою батьківщину, намагаючись показати, що міста - обителі «богів» - далекі від досконалості. Вона повідала юному жерцеві про виродків, про Операції Краси, про те, що краса «богів» - всього лише справа техніки. Ендрю НЕ відчував відмінності між технікою і чарами, але слухав Теллі дуже уважно. Від батька він успадкував здоровий скептицизм, а спілкування з «богами», як з'ясувалося, не завжди викликало у колишнього жерця безроздільне повагу до них.

Однак спілкуватися з Ендрю було не так легко. Часом він проявляв справжні чудеса кмітливості, але в інший час здавався Теллі просто непрохідним тупицею. А з іншого боку, що чекати від людини, яка вірить, що земля пласка? Особливо важко з ним ставало, коли мова заходила про те, що «хлопчики головніший». Теллі це жахливо дратувало. Вона розуміла, що нерозумно вимагати від нього багато чого, і все ж їй хотілося переконати Ендрю. Він з дитинства засвоїв, що призначення жінки - служити чоловікові, це був один із стовпів світогляду лісових жителів. Але ж Теллі то змогла відмовитися від усього, про що її привчили мріяти: від життя без турбот, від ідеальної краси, від дурману красотомислія. І їй здавалося, що Ендрю теж міг би навчитися сам смажити курей.

Можливо, перешкоди, які оточували її світ, світ краси, так очевидні, як «маленькі чоловічки», що висять на деревах, проте піти від них було так само важко. Теллі згадала, як страшно було Періс, коли він дивився вниз з кошика повітряної кулі, як йому раптом перехотілося стрибати і залишати все, до чого він так звик ... Саме місце народження вже програмує нас на все життя, суспільство закладає переконання, які обмежують наше мислення. Але не намагатися вийти за ці рамки - це все одно що жити в резервації і поклонятися компанії фальшивих богів.

Вони прилетіли на світанку, чітко за розкладом.

Теллі почула шум двох машин - аеромобіль того типу, якими користувалися надзвичайники. У кожній було по чотири гвинти, за допомогою яких вони переміщалися по повітрю, гуркочучи і піднімаючи вітер. Зачаївшись біля входу в печеру, Теллі побачила, як над галявиною злетіло величезну хмару пилу. Потім завивання моторів стихло, стали чутні пронизливі крики переляканих птахів. Теллі близько двох тижнів чула тільки звуки природи, і рев моторів видався чимось страшно чужим, ніби долинув з іншого світу.

У світанкових сутінках вона безшумно поповзла до узлісся. Кілька днів вона репетирувала цей шлях і знала кожне деревце, кожен кущик. Старшим «богам» належало мати справу з людиною, яка не тільки знав всі їхні хитрості, але і мав в запасі свої власні.

Добравшись до узлісся, Теллі завмерла за кущами і стала спостерігати. Четверо зрілих красенів вивантажували з вантажного люка багаж: обладнання для землерийних робіт, автономні літаючі телекамери, клітини і коробки для збору зразків. Все це вони вантажили на візки. Вчені були схожі на туристів, які зібралися в зимовий похід. Об'ємні теплі куртки, захисні окуляри, на поясі - пляшки-фляжки з питною водою. Ендрю говорив, що «боги» ніколи не залишаються більше ніж на день, а ці, схоже, були готові провести на лоні природи кілька тижнів.

«Хто ж з них Доктор?» - Гадала Теллі.

Ендрю трудився разом з «богами», допомагаючи їм укладати обладнання. Послужливий молодий жрець. Як тільки всі речі були покладені на візки, вчені в супроводі Ендрю повезли їх в глиб лісу. Теллі залишилася наодинці з аеромобіль.

Вона схопилася, поправила лямки рюкзака і боязко вийшла на галявину.

Це був найскладніший етап її плану. Теллі могла тільки здогадуватися, якою системою безпеки і сигналізації обладнані аеромобілі. Вона сподівалася, що вчені не додумалися забезпечити свої машини чимось серйозніше майндеров із захистом від дітей - пристроїв, які не дають малюкам побалуватися з аеромобіль і злетіти. Навряд чи ці люди можуть чекати від лісових мешканців каверз, на які здатні тільки городяни.

Якщо тільки їх не попередили про те, що в цих краях можуть перебувати втікачі ...

Дурниці. Не варто і в голову брати. Ніхто не знає, що Теллі виявилася тут без скайборда, а вона не бачила жодного аеромобіль в небі з тих пір, як покинула місто. Якщо надзвичайники і шукають її, не тут.

Теллі підійшла до однієї з машин і заглянула у відкритий вантажний люк. Усередині вона не побачила нічого, крім шматочків пакувального пінопласту, перекочується по підлозі під легким вітерцем. Ще кілька кроків - і вона порівнялася з віконцем пасажирської кабіни.

Там теж виявилося порожньо. Теллі потягнулася до ручки дверей.

І тут її хтось покликав. Чоловічий голос.

Теллі завмерла на місці. Вона два тижні спала на землі, її одяг порвалася і забруднилася, і здалеку її можна було прийняти за місцеву. Але як тільки вона обернеться, гарне обличчя відразу видасть її.

Чоловік викрикнув ще щось на мові жителів лісової села, але говорив він з владно і пихою літнього красеня. Теллі почула звук наближаються кроків. Застрибнути в кабіну і спробувати злетіти?

Незнайомець замовк, підійшовши ближче. Значить, все-таки розгледів під шаром бруду міський одяг.

Теллі обернулася.

Він був одягнений і екіпірований так само, як інші: захисні окуляри, фляга з водою. Немолоде обличчя виражало цілковите здивування. Мабуть, він прилетів в іншій машині і до лісу йшов повільніше інших - ось і помітив Теллі.

- Господи! - Вигукнув він на міському мовою. - Що ти тут робиш?

Теллі заплескала очима, зобразила повну невинність.

- Ми ... ми на кулі летіли.

- На кулі?

- У нас ... в загальному, аварія сталася. Тільки я точно не пам'ятаю.

Він зробив крок вперед і гидливо скривився. Перед ним стояла юна красуня, але пахло від неї, як від лісової дикунки.

- Здається, у випуску новин щось таке було щодо повітряних куль, з якими щось трапилося. Але ж це було майже два тижні тому! Не могла ж ти пробути тут стільки ... - Він подивився на її порваному одязі і знову скривився. - Але схоже, пробула.

Теллі похитала головою.

- Я не знаю, скільки часу минуло.

- Бідолаха. - Оговтавшись від подиву, він перетворився в втілення турботи. - Тепер все буде добре. Я - доктор Вален.

Теллі посміхнулася, як типова красуня. «Це, мабуть, і є Доктор», - подумала вона.

Орнітологи навряд чи знають мову жителів села. А цей, отже, над ними головний.

- Мені здається, я тут сто років вже блукаю, - продовжувала Теллі валяти дурня. - А люди тут живуть якісь зовсім божевільні.

- Так, і вони можуть бути дуже небезпечні. - Він похитав головою. Видно, до сих пір не міг повірити, що юна міська красуня зуміла протягнути в цих краях так довго. - Тобі пощастило, що вони тебе не чіпали.

- А хто вони такі?

- Вони ... частина дуже важливого дослідження.

- Дослідження? А що ж тут досліджують?

Він посміхнувся.

- Ну ... Все дуже складно. Мабуть, мені треба комусь повідомити про те, що ми тебе знайшли. Напевно, все дуже зрадіють того, що ти жива. Як тебе звати?

- Що ви тут вивчаєте?

Доктор Вален здивовано закліпав. Він ніяк не очікував, що юна красуня стане задавати питання замість того, щоб, ридаючи від щастя, благати скоріше відвезти її додому.

- Ну ... Ми спостерігаємо за певними фундаментальними властивостями ... людської природи.

- Зрозуміло. Такими, як жорстокість, так? Мстивість?

Він насупився.

- Так, в якомусь сенсі. Але звідки ...

- Я так і думала. - Раптом все стало ясніше ясного. - Ви вивчаєте жорстокість, тому вам потрібна група жорстоких і грубих людей, так? Ви - антрополог?

Він ніяк не міг впоратися з подивом.

- Так. Але крім того, я - лікар. Ти добре себе почуваєш?

У Теллі майнув здогад.

- Ви такий лікар, який лікує мозок?

- Насправді нас називають неврологами. - Доктор Вален нервово ступив до дверцят кабіни аеромобіль. - Давай-но я повідомлю ... Я не розчув, як тебе звати?

- А я вам і не говорила.

Це було сказано таким тоном, що Доктор зупинився і остовпів.

- Не торкайтеся до дверцят, - розпорядилася Теллі.

Він повернув до неї голову. Уміння володіти собою, типове для зрілого красеня, залишило його.

- Але ж ти ж ...

- Красуня? А ви подумайте гарненько. - Вона посміхнулася. - Мене звуть Теллі Янгблад. У мене мізки не гірше уродское. І я забираю вашу машину.

Доктор, судячи з усього, моторошно боявся дикунів - навіть красивих.

Він покірно дозволив Теллі замкнути його в вантажному відсіку однієї машини і повідомив їй коди зльоту і управління другим аеромобіль. Теллі б і сама розгромила систему безпеки, але завдяки люб'язності Доктора вдалося заощадити час. Дивитися на нього, коли він повідомляв їй коди, було жахливо весело. Він звик спілкуватися з жителями села, що почитали його як божество. Але варто було йому побачити ніж Теллі, і він відразу зрозумів, хто тут командує.

Він відповів ще на кілька запитань Теллі, і врешті-решт у неї не залишилося жодних сумнівів щодо того, що собою являє лісова резервація. З цих місць почалася розробка Операції Краси, звідси брали перших людей для експериментів. Мета мікротравмування мозку полягала в тому, щоб викорінити жорстокість і конфліктність. А лісові жителі були ідеальними піддослідними, адже вони довгі роки безперервно ворогували, вбиваючи одне одного. Ось для чого потрібна була кровна помста. Немов ворогуючі гризуни в тісній клітці, племена, укладені всередину кола «маленьких чоловічків», демонстрували все, що вченим було завгодно дізнатися про людської пристрасті до кровопролиття.

Теллі похитала головою. Бідолаха Ендрю. Весь світ, де він жив, був усього лише польовий лабораторією, і його батько загинув через ворожнечу, посіяної на порожньому місці заради експерименту.

Перед зльотом Теллі трохи забарилася. Вона уважно розглянула панель управління. Начебто все було точно так само, як в міській машині, але вона не повинна була забувати про те, що цей аеромобіль не має «захисту від дурня». Якщо скомандувати йому врізатися в гору - він вріжеться. Коли вона добереться до руїн, потрібно буде дуже обережно лавірувати між кістяками високих будівель.

Насамперед Теллі, звичайно, відключила систему зв'язку. Не вистачало ще, щоб машина повідомила міській владі про своє місцезнаходження ...

- Теллі!

Вона обернулася на крик, витягла шию, подивилася вниз через вітрове скло. Це був Ендрю, без супутників. Дівчина вислизнула з кабіни, жестом веліла йому не шуміти і вказала на другу машину.

- Я там замкнула Доктора, - пояснила вона пошепки. - Не можна, щоб він почув твій голос. Навіщо ти повернувся?

Ендрю подивився на другий аеромобіль. При думці про те, що всередині нудиться полонений бог, жрець витріщив очі.

- Мене послали подивитися, де він, - прошепотів Ендрю. - Він сказав, що швидко наздожене нас.

- Чи не наздожене. А я зараз полечу.

Ендрю кивнув.

- Зрозуміло. Прощай, Юна Кров.

- Прощай. - Вона посміхнулася. - Я не забуду, як ти мені допоміг.

Ендрю дивився їй в очі, і в його погляді застигло таке знайоме схиляння перед красою.

- Я теж тебе не забуду.

- Не дивися на мене так.

- Як, Теллі?

- Як ... як на богиню. Ми просто люди, Ендрю.

Він опустив очі і скуто кивнула.

- Знаю.

- Ми - неідеальні люди, Ендрю. Деякі з нас набагато гірше, ніж ти можеш уявити. Ми вже давно робимо з твоїм народом жахливі речі. Ми вас використовували і продовжуємо використовувати.

Він знизав плечима.

- Але що ми можемо зробити? Ви так могутні.

- Це вірно. - Вона взяла його за руку. - Але прошу тебе, спробуй пройти далі маленьких чоловічків. Справжній світ великий. Може бути, тобі вдасться піти настільки далеко, що надзвичайники перестануть тебе шукати. А я постараюся ...

Вона не змогла висловити свою обіцянку до кінця. Що вона могла зробити?

Особа Ендрю освітилося посмішкою. Він простягнув руку і доторкнувся кінчиками пальців до її флеш-татуювання.

- А ти зараз просвітлена.

Теллі кивнула і проковтнув зіщулившись горло кому.

- Ми будемо чекати тебе, Юна Кров.

Теллі часто закліпала і рвучко обняла юного жерця, а потім поспішно забралася в кабіну і завела двигун. Гвинти з виттям закрутилися, і над галявиною піднялася зграя птахів, наляканих шумом «божественної колісниці». Ендрю позадкував.

Аеромобіль піднявся в повітря, варто було Теллі бодай доторкнутися до потрібних клавішах на панелі управління. Потужна вібрація проймала до самих кісток. Лопаті гвинтів зі страшною силою били по верхівках дерев, але машина впевнено набирала висоту.

Коли аеромобіль минув дерева, Теллі подивилася вниз і побачила Ендрю, махає їй рукою. Він смішно посміхався щербатих ротом, і його погляд світився надією. Теллі знала, що їй доведеться повернутися. У неї не було вибору. Хтось повинен допомогти цим людям піти з резервації, і Теллі - єдина, хто може їх визволити.

Вона зітхнула. Хоч щось в її житті не змінювалося: вона ставала все важче і важче.

РУЇНИ

До моря вона дісталася ще на світанку, коли сонце з'явилося над похмурим горизонтом і крізь завісу хмар офарбило воду в рожевий світло.

Теллі повільно і плавно розгорнула машину, направивши її на північний захід. Як вона і передбачала, аеромобіль, призначений для далеких перельотів за межею міста, виявився дуже слухняним. Коли вона вперше спробувала повернути, вийшло так різко, що Теллі стукнула головою об дверцята кабіни. А зараз маневр вийшов дуже навіть непогано.

Машина піднімалася все вище, і незабаром Теллі побачила околицю Іржавих руїн. Відстань, яку пішки довелося б долати тиждень, промайнуло за бортом аеромобіль менше ніж за годину. Помітивши арки і петлі старовинного атракціону під назвою «американські гірки», Теллі розгорнула машину в глиб суші.

Посадку вона зробила легко. Просто потягнула на себе аварійний важіль. Їх ще в дитячі роки вчили цього - на той випадок, якщо раптом водієві стане погано з серцем або він втратить свідомість. Машина завмерла в повітрі і почала знижуватися. Теллі вибрала для посадки рівну ділянку - одну з гігантських бетонних майданчиків, які ржавнікі влаштовували для стоянок своїх автомобілів.

Машина опустилася на розтріскане бетонне поле, поросле бур'янами, і, як тільки двигуни вимкнулися, Теллі вискочила з кабіни. Якщо інші вчені знайшли Доктора і терміново повідомили про подію куди слід, то надзвичайники її вже шукають. І чим швидше вона піде подалі від викраденого аеромобіль, тим краще.

Попереду стояли напівзруйновані висотні будівлі. До найвищого з них Теллі дійшла б пішки за годину. Правда, вона запізнилася на два тижні, але сподівалася, що друзі не забули про неї. Може бути, вони хоча б залишили їй записку ...

Зейн напевно чекає її, як вони домовилися, в найвищому будинку. Він ні за що не погодиться піти, поки залишається хоч крихітний шанс, що Теллі з'явиться.

Звичайно, якщо тільки вони не затіяли втечу з міста занадто пізно для Зейна.

Теллі закинула рюкзак за плечі, поправила лямки і швидко попрямувала вперед.

На вулицях покинутого міста було повнісінько привидів.

Раніше Теллі пішки по цих вулицях майже не ходила, все більше літала над ними на скайборде - на висоті не менше десяти метрів, і їй не доводилося бачити зблизька обгорілі і іржаві автомобілі. В останні дні існування цивілізації ржавніков по світу пронеслася штучно викликана епідемія. Хвороба не зачіпала ні людей, ні тварин, а тільки нафту і бензин. Мікроб розмножувався в бензобаках автомобілів і літаків, і заражене їм пальне поступово ставало легко займистим. Бензин, змінений мікробом, миттєво спалахував при контакті з киснем, суперечки мікробів разом з димом від вибухів розносилися по світу, потрапляли в інші бензобаки, в сховища і родовища нафти, і в кінці кінців зараженню піддалися всі до єдиної машини ржавніков.

Як виявилося, ржавнікі дуже не любили ходити пішки. Навіть після того, як вони зрозуміли, яким чином поширюється епідемія, що впали в паніку городяни забралися в свої смішні машинки з гумовими колесами і покотили геть в надії врятуватися за межами міст. Якщо придивитися, за заляпаними брудом вікнами іржавих машин, що скупчилися на вулицях безлюдного міста, можна б доразглядеть людські скелети. Лише дуже небагатьом людям в той час вистачило розуму, щоб піти з міста пішки, і сил, щоб пережити загибель свого світу. Той, хто випустив на волю бензинову чуму, добре знав слабкі місця ржавніков.

- Які ж ви були дурні, - пробурмотіла Теллі, поглядаючи на вікна автомобілів.

Але їх скелети, як їх ні обзивай, що не ставали менш зловісними. Часом Теллі на очі траплялися вцілілі черепа, Тараща на неї чорні діри.

Чим ближче до центру мертвого міста, тим вищими ставали будинку. Їх сталеві остови були схожі на скелети гігантських вимерлих звірів. Теллі петляла по вузьких вулицях, розшукуючи поглядом найвищий будинок. Ширяючи над містом на скайборде, помітити цю висотку було легко, а знизу місто представляв собою справжній лабіринт.

Але ось Теллі повернула за ріг і побачила цей будинок. На грандіозній основі зі сталевих перекладин подекуди ще трималися старі бетонні плити. Порожні вікна дивилися на неї, наповнені яскравим сонячним світлом. Помилки бути не могло - Теллі пам'ятала це місце з тієї самої ночі, коли Шей в перший раз привела її на Іржаві руїни. Була тільки одна проблема.

Як піднятися наверх?

Зсередини будинок давним-давно проржавіла, згнило, згнило. Ні сходів, ні перекриттів між поверхами. Сталевий остов ідеально підходив для скайборда, але людина змогла б піднятися на цю будівлю тільки за допомогою спеціального альпіністського спорядження. Якщо Зейн або новодимнікі залишили Теллі послання, воно повинно чекати її нагорі, а вона не могла туди піднятися.

Теллі раптом відчула страшну втому і села на тротуар. Зовсім як у тому сні: вежа, де немає ні сходів, ні ліфта, а ключик загубився. Ключем в даному випадку був скайборд. В голову приходило тільки одне: повернутися до вкраденому аеромобіль і прилетіти на ньому сюди. Може бути, вдасться підвести машину досить близько до даху будівлі ... Але хто буде керувати аеромобіль, щоб він висів нерухомо, поки Теллі буде перелазити на іржавий сталевий каркас?

У тисячний раз вона пошкодувала про те, що позбулася скайборда.

Теллі підняла голову і подивилася на висотку. А раптом там нікого немає? І нічого? Невже вона виконала такий шлях тільки для того, щоб нікого не зустріти. Ласкаво просимо, Теллі Янгблад, ти знову одна в усьому світі ...

Вона встала і прокричала так голосно, як тільки могла:

- Е-е-ей !!! - Її крик луною розлетівся по руїнах. З даху далекого будинку злетіла зграя птахів. - Гей, це я!

Відлуння стихло, але ніхто не відповів. У Теллі від крику розболілося горло. Вона опустилася на коліна і дістала з рюкзака фальшфейер. Тут, на тлі тіні, згуслої біля підніжжя мертвих будинків, легко буде розглядати вогонь.

Вона запалила фальшфейер, відвела його подалі від особи і знову прокричала:

- Це я-а-а-а! Теллі Янгблад!

Щось промайнуло в небі над нею.

Теллі часто кліпала, намагаючись прогнати світяться кола перед очима. Вона протерла очі і придивилася в чисте синє небо. Від краю даху висотного будинку відокремився силует - маленький овал, який почав повільно збільшуватися в розмірах ...

Скайборд. Хтось опускався вниз!

Теллі кинула фальшфейер на купу каміння. Її серце часто забилося. Вона раптом зрозуміла, що не знає, хто летить їй назустріч. Як вона могла зробити таку дурницю? На цьому скайборде може летіти хто завгодно. Якщо надзвичайники злапали інших «Крим» і змусили їх у всьому зізнатися, то вони дізналися, що цей будинок - призначене місце зустрічі, і тоді можна попрощатися з думкою про свободу ...

Вона вмовляла себе розслабитися. Зрештою, це був усього лише скайборд, і до того ж - один. Якби надзвичайники влаштували тут засідку, вони б напевно зараз вилетіли з усіх боків на аеромобіль.

Як би там не було, не варто сіпатися даремно. Все одно пішки від скайборда не втечеш. Залишається одне - чекати.

Фальшфейер чхнув і погас. Скайборд повільно знижувався уздовж металевого остова висотки. Пару раз Теллі здалося, що вона помітила особа літуна, але розгледіти, хто це, на тлі яскравого неба було неможливо.

Коли від скайборда до землі залишилося всього метрів десять, Теллі набралася сміливості і крикнула:

- Гей!

Вийшло так боязко і злякано, що їй стало ще страшніше.

- Теллі ... - пролунало у відповідь.

Голос видався їй знайомим.

Скайборд опустився поруч, і Теллі побачила перед собою по-справжньому потворне обличчя: надто високий лоб, крива посмішка, невеликий шрам, білої рискою перетинає брову. Теллі стояла, оповита мороком мертвого міста, і, отетеріло кліпаючи, дивилася на це особа.

- Девіде? - Тихо промовила вона.

ОСОБИ

А він, звичайно, невідривно дивився на неї.

Навіть якби вона не викрикнула своє ім'я, Девід дізнався б її по голосу. Він чекав Теллі, тому повинен був відразу зрозуміти, хто стоїть внизу. Але дивився він на неї так, ніби бачив перед собою когось іншого.

- Девід, - повторила вона. - Це я.

Він кивнув, проте так нічого і не сказав. Але Теллі розуміла, що він зовсім не втратив дар мови, засліплений її красою. Він шукав те, що після операції залишилося від її колишнього особи, і чим довше він розглядав її, тим більше на його обличчі відбивалися сумніви і легкий смуток.

Самою Теллі Девід здався більш непривабливим, ніж вона його запам'ятала. У снах про принца-виродка його непропорційні риси ніколи не були настільки неправильними, ніколи вона не представляла його з нерівними жовтуватими зубами. Зрозуміло, недоліки його зовнішності не так впадали в око, як у Ендрю. Він виглядав не гірше Сассо або Декса - міських хлопців, що виросли з таблетками-зубочистками і кремами від сонця.

Але врешті-решт, це був не хто-небудь, а Девід.

Навіть після того, як Теллі побувала в лісовій селі, де у багатьох бракувало зубів, а особи були пошматовані шрамами, вид Девіда потряс Теллі до глибини душі. Ні, він зовсім не був страшним. Просто він виявився ... зовсім непривабливим.

Чи не принц-виродок. Просто виродок.

Але найдивніше було те, що, не дивлячись на це розчарування, на неї раптом нахлинули так довго не поверталися спогади. Це був Девід, Який навчив її розводити багаття, чистити і готувати рибу, знаходити дорогу по зірках. Вони працювали пліч-о-пліч, кілька тижнів подорожували разом. Теллі відмовилася від міського життя заради того, щоб залишитися з ним в димі ... Вона була готова прожити поруч з ним все життя.

Всі ці спогади вціліли після операції, просто зберігалися десь в глибинах пам'яті. Але життя серед красенів і красунь, мабуть, змінила щось дуже важливе в ній, і тепер вона бачила Девіда іншим. Їй здавалося, що перед нею не той Девід, якого вона знала.

Кілька хвилин вони мовчали.

Нарешті Девід кашлянув і промовив:

- Мабуть, нам пора. Іноді в цей час дня сюди присилають патрульні машини.

Теллі опустила очі і кивнула.

- Добре.

- Але спочатку я повинен зробити ось це.

Він витягнув з кишені тонку паличку і провів нею вздовж тіла Теллі від голови до ніг. Пристрій не видав ні звуку.

- «Жучков» немає? - Запитала Теллі.

Девід знизав плечима.

- Зайва обережність не зашкодить. У тебе скайборда немає?

Теллі похитала головою.

- Зламався.

- Так ... Треба постаратися, щоб зламати скайборд.

- Я довго падала.

Він посміхнувся.

- Ти не змінилася. А я знав, що ти прийдеш. Мама сказала, що ти, напевно ...

Він не договорив.

- Зі мною все в порядку. - Вона дивилася на нього і не знаходила потрібних слів. - Спасибі, що дочекався мене.

Вони полетіли на скайборде Девіда. Тепер Теллі була вище нього на зріст, тому встала позаду і обхопила його руками. Перед довгою подорожжю по лісі з Ендрю Сімпсоном Смітом вона зняла важкі магнітні напульсники, але датчик на пупковому кільці зберігся, тому скайборд відчував її центр ваги і міг компенсувати зайву вагу. Але все одно спочатку вони летіли досить повільно.

Торкатися до Девіда, відчувати руху його тіла на поворотах - це було так знайоме ... Навіть його запах приносив безліч спогадів. (Теллі не хотілося думати про те, як пахне вона сама, але Девід, схоже, цього не помічав.) Вона вражена тим, як багато всього повертається до неї. Пам'ять про нього немов би десь лежала в цілості й схоронності і тільки чекала свого часу, і ось тепер, коли він стояв поруч, все сколихнулося. Тут, на скайборде, Теллі хотілося тільки одного: залишатися поруч з ним, притискатися до нього. Їй хотілося прогнати дурні думки, що виникли в перші миті їх зустрічі, коли вона побачила його обличчя.

Але хіба справа була тільки в його потворності? Все інше теж змінилося.

Теллі розуміла, що повинна запитати про інших, а особливо - про Зейна. Але вона не могла навіть вимовити його ім'я, вона взагалі не могла вимовити ні слова. Вона опинилася поруч з Девідом - і цього для неї виявилося занадто.

Вона гадала, чому ліки їй приніс Крій. Коли Теллі писала лист самій собі, вона була впевнена, що врятує її саме Девід. Адже він, а не хто-небудь, був їй принцом уві сні.

Може бути, він до цих пір злиться на неї за те, що вона своєю зрадою погубила Дим? Звинувачує він її в смерті свого батька? В ту саму ніч, коли Теллі в усьому зізналася Девіду, вона повернулася в місто і здалася, щоб стати красунею, а потім випробувати на собі ліки. Вона так і не зуміла попросити у нього пробачення. Вони навіть не попрощалися.

Але якщо Девід зненавидів її, чому ж тоді саме він чекав її тут, посеред Іржавих руїн? Чи не Крій, що не Зейн - а Девід. У Теллі паморочилося в голові, вона немов би знову впала в красотомисліе, ось тільки радості їй це зовсім не приносило.

- Тут недалеко, - перервав мовчання Девід. - Удвох на одному скайборде години за три доберемося.

Теллі нічого не відповіла.

- Я не здогадався захопити другу дошку. Можна було здогадатися, що ти без скайборда, якщо так довго добиралася сюди.

- Вибач.

- Та ні, нічого страшного. Просто летіти доведеться повільніше.

- Ні. Прости мене. За все, що я зробила.

Теллі замовкла. Всі слова вичерпалися, більше вона сказати нічого не могла.

Девід зупинив скайборд між двома напіврозвалений залізобетонними будинками. Він не обертався і мовчав. Теллі притулилася щокою до його плеча, її очі защипало від набігли сльози.

Нарешті Девід вимовив:

- Я думав, я зрозумію, що сказати. Коли побачу тебе.

- Ти забув, що у мене буде нове обличчя, так?

- Та ні, не забув. Але я не думав, що це будеш настільки ... не ти.

- Я теж, - вимовила Теллі, але зрозуміла, що не має рації - адже особа Девіда ні крапельки не змінилося.

Обережно переступивши по поверхні скайборда, він повернувся і доторкнувся кінчиками пальців до її лобі. Теллі хотіла подивитися на нього, але не змогла. Вона відчула, як пульсує під його пальцями її флеш-татуювання.

Теллі посміхнулася.

- Тобі подобається? Це ми придумали, «крим», щоб бачити, хто просвітлений.

- Так Так. Татуювання, що показує, як часто б'ється серце. Мені говорили. Але я не уявляв тебе з такою татуюванням. Це так дивно.

- Але всередині я все така ж.

- Коли ми летимо, мені здається, що це так і є.

Він відвернувся і хитнув скайборд вперед.

Теллі міцніше обняла Девіда. Вона не хотіла, щоб він обертався. Варто було їй подивитися на його обличчя - і її відразу починали рвати на частини суперечливі почуття. Можливо, йому теж не дуже до душі було бачити її обличчя міського виробництва, з величезними очима і рухається татуюванням. Доведеться заново звикати один до одного.

- Скажи мені, Девід, а чому ліки мені приніс Крій, а не ти?

- Обставини змінились. Я збирався полетіти за тобою, коли повернуся.

- Повернешся? Звідки?

- Я вирушив на пошуки іншого міста. Ми хотіли, щоб до нас приєдналися нові виродки. Але тут нагрянули надзвичайники. Вони почали прочісувати руїни. Нас шукали. - Він узяв її руку і притиснув до своїх грудей. - Мама вирішила, що треба на якийсь час піти звідси. Ми ховалися в лісах.

- А мене кинули в місті, - промовила Теллі і зітхнула. - Думаю, Медді не надто через це переживала.

Теллі майже не сумнівалася в тому, що мати Девіда досі звинувачує її у всьому - в загибелі Диму, в смерті Еза.

- У неї не було вибору, - заперечив Девід. - Ніколи раніше сюди не заявлялися такі натовпу надзвичайників. Залишатися було занадто небезпечно.

Щоб заспокоїтися, Теллі зробила глибокий вдих і згадала свою розмову з доктором Кейбл.

- Схоже, останнім часом Комісія з надзвичайних обставин розпочала набір агентів.

- Але я не забув про тебе, Теллі. Я взяв з Кроя обіцянку, що, якщо щось трапиться зі мною, він доставить тобі капсули з ліками і твій лист, щоб дати тобі шанс втекти з міста. І коли новодимнікам довелося йти з Іржавих руїн, Крій подумав, що вони не скоро повернуться сюди, ось і прокрався в місто.

- Це ти йому велів мене розшукати?

- Звичайно. Він просто мене замінив. Я б ні за що не позбавив тебе там одну, Теллі.

- О.

У Теллі знову запаморочилося в голові. Їй здалося, що скайборд - пір'їнка, що кружляють у небі. Вона заплющила очі і міцніше притулилася до Девіда. Нарешті вона відчула, що він справжній, з плоті і крові, що він сильніший будь-яких спогадів. Щось недобре покинуло її - тривога, про яку вона навіть не здогадувалася. Болісні сни, хвилювання через те, що Девід кинув її, - це все залишилося позаду. Просто вона все неправильно зрозуміла - зовсім як в старих романах, де лист приходить занадто пізно або його відправляють по невірному адресою, а ти нічого про це не знаєш. Виявляється, Девід хотів сам прийти за нею.

- Правда, ти була не самотня.

Теллі здригнулася. Звичайно, Девід вже встиг познайомитися з Зейном. Як пояснити йому, що вона просто забула Девіда, він зник з її спогадів? Для більшості людей це не прозвучало б виправданням, але Девід знає про мікротравмах мозку. Батьки добре пояснили йому, що таке красотомисліе. Він повинен зрозуміти.

Звичайно, насправді все не так просто. Адже Зейна Теллі не забула. Вона і зараз могла так жваво уявити собі його прекрасне обличчя, змарніле й безпомічне, вона пам'ятала, як блиснули його золоті очі перед тим, як він вистрибнув з гондоли повітряної кулі. Адже це його перший поцілунок подарував їй просвітленість, завдяки якій у неї вистачило рішучості відшукати ліки. І він прийняв ліки разом з нею. Так що вона могла сказати?

Найпростіше виявилося запитати:

- Як він себе почуває?

Девід знизав плечима.

- Неважливо. Але не так уже й погано, враховуючи всі обставини. Тобі пощастило, що це сталося не з тобою, Теллі.

- Ліки небезпечно, так? Деяким воно не допомагає?

- Воно діє просто відмінно. Всі твої приятелі вже прийняли його і відчувають себе прекрасно.

- Але у Зейна ці страшні головні болі ...

- Це не тільки болю. - Девід зітхнув. - Нехай моя мама тобі все пояснить.

- Але що ... - Теллі не доказала.

Вона не могла звинувачувати Девіда в тому, що він не хоче говорити про Зейн. Але зате тепер хоча б вирішилися питання, які її так мучили. Решта «крим» благополучно дісталися до місця зустрічі і тепер живуть з іншими димника, а Медді зуміла допомогти Зейн. Втеча вдався. І тепер, коли Теллі ось-ось приєднається до друзів, все просто чудово.

- Спасибі тобі, що ти мене дочекався, - тихо мовила вона.

Девід не відповів. Далі вони летіли мовчки і ні разу не подивилися один на одного.

КРАЙ СВІТУ |  ОЦІНКА УШКОДЖЕНЬ
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати