На головну

Д. В. Альже Соціальна педагогіка |  Історія виникнення соціальної педагогіки |  Етапи становлення соціальної педагогіки |  Соціальна педагогіка як галузь інтегративного знання. |  Співвідношення соціальної педагогіки та соціальної роботи. |  механізми соціалізації |  фактори соціалізації |  сімейне виховання |  Сім'я і сусідське оточення як територія соціалізації |  ІНСТИТУТИ ВИХОВАННЯ |

Людина як суб'єкт соціалізації.

1.  I. Органічна будова привертає людини до здатності розуму
  2.  I. Порівняння органічної будови рослин і тварин у зв'язку з будовою людини
  3.  I. Людині здається, що він все робить зсередини свого істоти, а насправді розвиток його здібностей залежить від інших
  4.  II. Погляд з висот органічної будови людської голови на істоти нижчі, що наближаються за складом свого до людини
  5.  II. Уява людини всюди кліматично і органічно визначено, і повсюдно традиція керує уявою
  6.  II. Де створений була людина і де жили найперші люди на Землі?
  7.  II. По суб'єктивний бік в залежності від форми вини виділяють: необережних і навмисних злочинців.

Людина стає повноцінним членом суспільства, будучи не тільки об'єктом, а й, що важливіше, суб'єктом соціалізації, засвоює соціальні норми і культурні цінності, виявляючи активність, саморазвиваясь і самореалізуясь в суспільстві.

В основу розгляду людини як суб'єкта соціалізації лягли концепції американських вчених Ч.X. Кулі, У. І. Томаса і Ф. Знанецкого, Дж. Г. Міда.
 Чарльз Кулі, автор теорії «дзеркального Я» і теорії малих груп, вважав, що індивідуальне Я набуває соціальна якість в комунікаціях, в міжособистісному спілкуванні всередині первинної групи (сім'ї, групи однолітків, сусідської групи), тобто в процесі взаємодії індивідуальних і групових суб'єктів.

Вільям Томас і Флоріан Знанецкий висунули положення про те, що соціальні явища і процеси необхідно розглядати як результат свідомої діяльності людей, що, вивчаючи ті чи інші соціальні ситуації, необхідно враховувати не тільки соціальні обставини, але і точку зору індивідів, включених в ці ситуації, тобто розглядати їх як суб'єктів соціального життя.

Джордж Герберт Мід, розробляючи напрямок, який одержав назву символічного інтеракціонізму, центральним поняттям соціальної психології вважав «межиндивидуальних взаємодія». Сукупність процесів взаємодії, по Миду, конституює (умовно формує) суспільство і соціального індивіда.

З одного боку, багатство і своєрідність наявних у того чи іншого індивідуального Я реакцій і способів дій залежать від різноманітності і широти систем взаємодії, в яких Я бере участь. А з іншого соціальний індивід є джерелом руху і розвитку суспільства.

Ідеї ??Ч.X. Кулі, У. І. Томаса, Ф. Знанецкого і Дж. Г. Міда справили потужний вплив на вивчення людини як суб'єкта соціалізації, на розробку концепцій соціалізації в руслі суб'ектсуб'ектного підходу. Автори десятитомной Міжнародної енциклопедії з питань виховання (1985) констатують, що «останні дослідження характеризують соціалізацію як систему комунікаційної взаємодії суспільства і індивіда».

Суб'єктом соціалізації людина стає об'єктивно, бо протягом усього життя на кожному віковому етапі перед ним постають завдання, для вирішення яких він більш-менш усвідомлено, а частіше несвідомо, ставить перед собою відповідні цілі, тобто проявляє свої суб'ектност' (позицію) і суб'єктивність (індивідуальне своєрідність).

Певною мірою умовно мною були виділені три групи завдань, які вирішує людина на кожному віковому етапі або етапі соціалізації: естественнокультурние, соціально-культурного та соціально-психологічні.

Суб'єктом соціалізації людина стає об'єктивно, бо протягом усього життя на кожному віковому етапі перед ним постають завдання, для вирішення яких він більш-менш усвідомлено, а частіше несвідомо, ставить перед собою відповідні цілі, тобто проявляє свої суб'ектност' (позицію) і суб'єктивність (індивідуальне своєрідність).

Людина як об'єкт соціалізації. |  Сім'я як соціальна група
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати